Haarlem's Dagblad WILD J. MUIJS SMIT'S De Verboden Voetbalwedstrijd. Een Sint Nicolaas-geschenk? P.HARTOC, Tel. 12681, Haarlem Winterverwachting. C. v. WIERINGEN O {kksdeSiuMfiet deSum^et Lonkt Italië naar Fransche bezittingen? Weet wat U eet! 30TERLETTERS 80TERSPECULAAS POPPEN bief belangrijkste 56e Jaargang No. 17009 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admrn. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 1 December 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummer# 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Dat de voetbalwedstrijd Nederland-Duit,sch- land niet doorgaat vind ik jammer. Het had een goede en belangwekkende wedstrijd kun nen worden en het Nederl andsch Elftal had er wat van kunnen leeren, want de Duitschers spelen beter voetbal. Van meer belang is evenwel de oorzaak van het verbod. Men moet sport en politiek van elkaar gescheiden hou den en als regel gebeurt dat dan ook. Als het Duitsch hockey-elftal op komst was geweest of een Duitsch tennis-team zou de burgemees ter van Rotterdam dan ook zeker geen veto over den wedstrijd hebben uitgesproken. Bij hockey- en tenniswedstrijden komt een pu bliek van beperkten omvang, dat gewend is zich rustig en ordelijk te gedragen. Maar bij voetbal is dat anders: de massa der tiendui zenden is te groot en bovendien te hetero geen van samenstelling om te kunnen waar borgen dat zich geen incidenten daarin zou den voordoen. Wij wenschen in Nederland zulke incidenten niet en het is daarom dat deze wedstrijd is verboden. Hiermee is al duidelijk gezegd dat het ver bod natuurlijk geen onvriendelijkheid jegens de Duitsche voetballers kan in houden. Men is in ons land, evenals in vrijwel de geheele wereld, verontwaardigd en ontzet over de Jodenvervolgingen in Duitschland, maar nie mand zal daardoor de jongens, die toevallig het Duitsche voetbalelftal vormen, aanspra kelijk willen stellen. De moeilijkheid schuilt niet in de sportsmen die elkaar bekampen, maar in de massa die het publiek vormt. Menschenmassaas zijn moeilijk controleer bare factoren. In het Feyenoord Stadion kun nen 60.000 toeschouwers plaats vinden, waar onder allicht lieden zullen zijn, op een relletje belust want die vindt men in iedere men- schenmenigte ter wereld en er is geen poli tiemacht die dan iedere woordenwisseling, wellicht gevolgd door handtastelijkheden, kan voorkomen. Dat spreekt vanzelf. Daarbij komt dan de overweging, dat men in Duitsch land zoo uitermate gevoelig voor incidenten (in het buitenland) is.... Neen, wij kunnen die beter voorkomen. Het Deutsche Nachrichten Büro en de Duitsche pers blijken deze voorzichtigheid niet te waardeeren. Het officiëele Duitsche nieuwsbureau beweert zelfs, „dat de Neder- landsche marxistische en democratische pers deze sportgebeurtenis tot voorwerp van haar aanvallen heeft gemaakt exi er alles op gezet den wedstrijd te verhinderen, althans tijdens het spel anti-Duitsche betoogingen uit te lokken". Och kom! Er zijn eenige bladen ge weest die aangeraden hebben den wedstrijd maar liever niet te laten doorgaan. Het uit lokken van anti-Duitsche betoogingen is heusch niet voorgekomen. En als het D. N. B'. beweert dat burgemees- ter mr. Oud „gezwicht zou zijn voor de onver antwoordelijke Joodsch-Marxistische elemen ten, die slechts het eene doel nastreven: de betrekkingen tusschen Nederland en' Duitsch land te benadeelen", dan bewijst het daarmee, de verhoudingen in ons land niet te kennen en den burgemeester van Rotterdam evenmin. Overigens kan men er wel zeker van zijn dat deze zijn verbod niet uitgevaardigd zal heb ben zonder overleg met de regeering. De be trekkingen tusschen Duitschland en Neder land worden trouwens met dit verbod ge diend: een relletje zou ze immers veel meer schade toebrengen. Waarom wil men in Duitschland de goede bedoeling van dezen maatregel niet begrijpen? Voor het overige zij opgemerkt dat het ver bod voor Nederland en speciaal voor Rotter dam slechts nadeelen heeft. Het is zeer on plezierig een sportieve krachtmeting te moe ten verbieden op grond van een overweging die geheel buiten de sport staat. En verder lijden vele Nederlandsche instellingen mate rieel© schade door het aflasten van den wed strijd. Daartoe behoofen: de K.N.V.B., de Ne derlandsche Spoorwegen, vele autobedrijven, velerlei Rotterdamsche middenstanders, het Feyenoord Stadion en niet het minst de ge meente Rotterdam, die zeker zooiets als 20.000 belasting-opbrengst voor haar be rooide gemeentekas derft. Mr. Oud is vooral financier, hij heeft zich als minister van Financiën onderscheiden, hij is pas burge meester van Rotterdam, het zal hem verre van aangenaam zijn dat één van zijn eerste daden nu juist moest wezen, een bate van twintig mille vöor de gemeentekas uit te schakelen. En tenslotte zijn er nog de tallooze voetbal liefhebbers, die dezen wedstrijd hadden willen gaan bijwonen en die nu teleurgesteld zijn. Wij Nederlanders hebben dus heel wat meer nadeel van het verbod dan de Duitschers. Eigenlijk al het nadeel. Deze gedachte zou voor het D. N. B. en de Duitsche pers van overwegend belang kunnen zijn. Maar is het blijkbaar niet. R. P. Een Continental Portable! Vanaff 85, (Adv. ingez. Nled.j Kerstvergadering S. D. A. P. Ik weet niet of u heel veel houdt Van 't echte Hollandsch schaatsenrijden, En of een sneeuwvacht, zacht maar koud, U in den winter kan verblijden. Ik weet niet of u schamper smaalt Op ons klimaat en smacht naar beter, Wanneer het kwik niet gauw flink daalt, In 't buisje van den thermometer. Maar mocht dit inderdaad zoo zijn, Dan moet ik u wel condoleeren, Want blijkbaar zijn uw kansen klein, Er ditmaal van te profiteeren. De Bilt, dat als deskundig geldt, Al kan 't dan soms de kluts verliezen, De Bilt heeft namelijk voorspeld, 't Zal dezen winter weinig vx-iezen. Al zegt het dan wel niet persé,' Al laat het mooglijkheden open, De kansen zijn drie tegen twee, Dat het vrij vorstvrij zal verloopen. Waarschijnlijk wordt de toon dus grauw, Met door de vocht verkleumde botten, Met weinig zon en hemelblauw, Ook niet zoo'n prettig beeld tenslotte. Maar strenge vorst brengt nooden mee, Dus, alles bij elkaar genomen, Hoop ik maar dat de Bilt's drie-twee Tenslotte vijf-nul uit aal komen. P. GASUS. Natuurlijk men overal wel een VULPEN voor U heeft, Maar nooit met de SERVICE zooals DANTUMA die geeft OffliSaïtEuSïte ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv Ingez. Med.) Kleurplaten Boekjes Rondjes plakken KLEURPOTLOODEN VE'RFD O OZEN GEDEMPTE OUDE GRACHT 105, TELEFOON 11723. (Adv. Ingez. Med.) DUINKONIJNEN, 9 a 10 ons 60 cent per stuk TAMME KONIJNEN, 35 ct p. p., panklaar Alle WILD en GEVOGELTE zeer concurreerend Tel. 16238, Schouwtjeslaan 27 Ossche marechaussees voor den Centralen Raad van Beroep. Pleidooi van mr. James. UTRECHT, 1 December. De Centrale Raad van Beroep heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van de bekende zaak van de marechaussee te Oss. Zooals men weet, hebben de zes onderoffi- cieren, die tot de biTgade van de Koninklijke Marechaussee hebben gehoord, en die eerst van hun opsporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, in eerste instan tie bij het ambtenarengerecht te 's-Graven- hage een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot deze ont heffing en overplaatsing hebben geleid. De klacht tegen het ontnemen van de op sporingsbevoegdheid was gericht tegen den minister van Justitie, terwijl die betreffende de ovex-plaatsing zich richtte tegen den inspec. teur van het wapen der Koninklijke Mare chaussee, kolonel Van Selm. In beide zaken zijn de klagers door het ambtenarengerecht in het ongelijk gesteld, van welke beslissing zij in beroep kwamen. Evenals in eerste instantie werden ook thans de belangen van de marechaussee's bepleit door mr. R. A. James uit Apeldoorn, terwijl ook nu namens den minister van Justitie de beroepen werd bestreden door mr. P. Meyes van het departement vaxi Justitie. Als verdediger van kolonel Van Selm trad op majoor Van Hoek. De Centrale Raad van Beroep was als volgt samengesteld: dr. E. J. Beumer, fungeerend vooi-zitter, mr. Van Basten Batenburg en mr. Kuyper, leden, mr. Van der Ven, griffier. Als getuigen waren opgeroepen van de zijde van den minister de procureur-generaal bij het Bossche gerechtshof, baron Speyaert van Woerden en burgemeester Ploegmakers van Oss; voorts had mr. James opgeroepen den substituut-officier bij de rechtbank te 's Her togenbosch, mr. Van den Burgh, Van Bergen jeugdleider bij de werkverschaffing uit Oss en de zes wachtmeesters. Voorverkoop van speldjes. Het Comité Vluchtelinger.actie schrijft ons. dat aan de onderstaande adressen speldjes ten bate van de collecte voor Joodsche vluchtelin gen in voorverkoop verkrijgbaar zijn. Rabbijn de Vries, Ripperdastraat 20, Gem gebouw, Lange Wijngaardstraat 14; Chapon Spaarnelaan 25; Spits, Wou werm an straat 72: Dasberg. Wilhelminastraat 50; Simons. Anto- nistraat 52. Giften kunnen ook gestort worden op Giro 5180 Nutsspaarbank. (Adv. tngez Med.) NZE serie Andersen-sprookjes, waarvan wij nu reeds hebben gepubliceerd „DE WILDE ZWANEN" en „DUIMELÜNTJE", vervolgen wij heden met Ongetwijfeld zal deze vertel ling evenveel succes oogsten als haar beide voorgangsters. Spreker Ds. W. Banning. Door de federatie Haarlem der S. D. A. P. zal ook dit jaar de traditioneele Kerstvergadering worden gehouden en wel in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar Ds. W. Banning uit Aerdenhout, de Kerstrede zal uit spreken. CODREANOE WERD MET 12 ANDEREN NEERGESCHOTEN. Ontvluchtingspoging tijdens over brenging naar militaire gevangenis. HERNIEUWDE ACTIE VAN DE VOORMALIGE „IJZEREN GARDE" VERWACHT. Corneliu Codreanoe. Omtrent den dood van den leider van de ontbonden „IJzeren Garde" Corneliu Codrea noe. wórdt officieel medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht verscheidene strafgevange- nen van Rimik-sarat naar de militaire gevan genis van Jilava bij Boekarest zouden worden overgebracht. Op den weg tusschen Plojesjti en Boekarest werd de auto, waarmede de gevangenen ver voerd. werden, aangevallen door onbekenden Bij deze gelegenheid trachtten de gevangenen te ontvluchten. De bege leidende gendarmes openden het vuur en doodden in totaal 13 strafgevange- nen, onder wie de leider der vroegere ijzeren garde, Codreanoe, voorts Constantinescoe, Caranatsje en Beli- matsje, die in December 1933 den toenmaligen ministerpresident, Duca, vermoord hebben. De overige doodgeschoten negen gevange nen waren veroordeeld wegens moord op het vroegere prominente lid der ijzeren garde. Stelescoe, die uit de organisatie was getreden De gedooden zijn gisteren reeds ter aarde besteld. In buitenlandsche kringen te Boeka rest is men, volgens United Press, algemeen de meening toegedaan, dat de schoten, die Codreanoe en de 12 andere personen die trachtten te ont vluchten hebben gedood, het sein zijn voor het begin van den eindstrijd tusschen de autoriteiten en de leden der IJzeren Garde. De Burgemeester van Heemstede. Jhr. J. P. W. van Doorn, overhandigde den jubileerenden Gemeente-secretaris van Heemstede, den heer N. Vos, heden morgen een zilveren theeservies als huldeblijk van B. en W., Gemeentebedrijven en de politie. Merkwaardige betoogingen te Rome. „Wij willen Corsica en Tunis" PARIJS, 1 December. (Havas-A.N.P.) De Fransche bladen vernemen uit Ro me, dat gisteravond een groot aantal mi nisters en afgevaai-digden zich na afloop van de rede van Ciano in de Kamer op straat begeven heeft om Mussolini toe te juichen. Tot diep in den nacht trok ken talrijke betoogers door de stad, steeds op maat roepend: „Wij willen Corsica en Tunis". De betooging ten gunste van de Ita- liaansche aspiraties in de Middelland- sche Zee is ook vermeld in het offi- cieele verslag van de vergadering van de Kamer van Afgevaardigden, waarin aan het einde van het stenografisch verslag de volgende zin voorkomt: „De afgevaardigden verheffen zich van hun zetels en juichen den Duce geestdriftig toe, roepend „Tunis". De „Matin" meldt, dat sedert Woensdagoch tend in de fascistische organisaties het pa rool de ronde deed. waarbij de partij formaties werden uitgenoodigd, bij den uitgang van het parlement en op de Piazza Venezia onder de ramen van den Duce op dezelfde wijze te be- toogen. Alle bladen leggen er den nadruk op, dat te Rome geen parlementaire betooging kan plaats vinden, zonder dat deze van te voren georgani seerd is. Uit Rome wordt nog aan de „Journal" ge meld: „Het staat vast, dat sedert eenige dagen onder de troepen en formaties der fascistische partij een krachtige propaganda wordt gevoerd om een atmosfeer te scheppen, die gunstig is voor de Italiaansche verlangens inzake Tunis. De afgevaardigden, zoowel als de andere betoo gers, handelden op instructie. Daarom moet aan hun betooging meer beteekenis worden gehecht dan de fas cistische pers doet. Men staat hier aan het begin van een van hoogerhand ge- organiseerde campagne". Wat men te Rome verklaart. ROME, 1 December (Havas-A.N.P.) In het buitenland heeft het gerucht de ronde gedaan, dat na de zitting van de Kamer optochten door Rome zijn getrokken, onder het roepen van „Tunis". Het schijnt, dat slechts enkele jeugdige be toogers eenige malen dezen kreet hebben ge uit. De eenige optocht welke gevormd werd, was die van de afgevaardigden, die zich naar de Piazza Venezia begaven om den Duce te huldi gen, zooals zij op den dag van de opening dei- Kamerzitting gewoonlijk doen. I Het woord is aan La Bruyère: De vrijgevigheid bestaat niet zoozeer in veel geven als wel in geven te rechter tijd. Tsjecho-Slowaaksche kabinet afgetreden. Rudolf Beran thans minister-president. Havas meldt uit Praag 30 November. Het Tsjecho Slowaaksche kabinet is afgetreden, zooals dat gebruikelijk is na de verkiezing van een president der republiek. Rudolf Beran zal thans minister-president worden. Tsjvalkofski blijft minister van bui tenlandsche zaken, Karol Sidor. leider van de Hlinkagarde, wordt Slowaaksch vertegen woordiger bij de centrale regeering, hoewel het ook mogelijk is. dat Martin Sokol, secre taris der Slowaaksche partij, die functie zal gaan bekleeden. De samenstelling der regee ring zal in hoofdzaak gelijk blijven. Alvorens af te treden, heeft het kabinet Syrovy een buitengewone zitting gehouden, waarin Syrovy afscheid nam van de overige ministers. De Slowaaksche premier, Tisso, en de vertegenwoordiger van den premier van de Karpathische Oekraine, Revay, spraken rede- voeringen uit. Syrovy drukte hun de hand, waarna hij zich naar den gisteren gekozen president, dr, Hatsja, begaf om het ontslag van het kabinet in te dienen. De nieuwe president. De nieuwe president der regeering, dr. Emile Hatsja, is in 1872 geboren in Zuid Bohemen. Hij promoveerde in de rechten en werd in 1898 lid van de provinciale commissie van Bo hemen. Op 2 December 1916 werd Hatsja be noemd tot lid van het administratieve gerechtshof te We enen. Na de uitroeping der Tsjecho Slowaaksche onafhankelijkheid werd hij o.m. in 1925 eerste voorzitter van het hooggerechtshof. Hij is vooral bekend als des kundige in het Engelsche administratieve recht, terwijl hij voorts veel aandacht gewijd heeft aan autonomieproblemen. Hij is lid van het Internationale Gerechtshof üi Den Haag. Kunsthandel Leffelaar li wagenweg .102 naa riem- telefoon nou |Een Bron vqn |Welkome Geschenken!! (Adv. ingezMed.) Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Tel. 10876 15714 1164! 12195 (Adv. ingez. Med./ HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Prins Bernhard heeft Woensdag in de Zandvoortsche duinen gejaagd. 3 BINNENLAND. De Tweede Kamer bespreekt de leerlingen- schaal en de kwestie der werkloze on derwijzers. 3 BUITENLAND. De' algemeene staking in Frankrijk is mis lukt. 5 Ciano heeft in de Italiaansche Kamer een uiteenzetting gegeven van Italië's hou ding tijdens de Tsjechische crisis. 5 In een radiorede constateerde Daladier, dat het Fransche volk getoond heeft met de regeering te willen samenwerken 5 ARTIKELEN enz. R. P.: De verboden voetbalwedstrijd. 1 K. de Jong; Liederavond Corry Bijster en Felix de Nobel. 2 K. de Jong: Trio Pasquier voor den Kunst kring Heemstede. 2 G. J. Kalt: Concert Mannenkoor Caecilia 2 J. W. Kolkman: Een Nederlandsch cultuur centrum te Parijs. g Van een bijzonderen medewerker; Indruk ken uit de „Ostmark". 9 Voor de Vrouw n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op «3

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1