HORLOGES Handschoenen Fa H. VAN NIEL Hzn. LEERLINGENSCHAAL EN WERKLOOZE ONDERWIJZERS. R.K. fractie zwijgt nog steeds. Ml JN HARDT'S Nieuws in het kort. Streven naar een nieuwe gemeenschap. Autobus in de Haarlemmervaart. DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 H A A R T: E M'S D 'A' C, B E A D 3 Uitsluitend l^klas fabrikaat -DENT- FOWNES-PERRIN Wol - leder, ongevoerd «,gevoend van'/l® MlttS TWEEDE KAMER (Chr. Hlst. Unie) DEN HAAG Woensdag President v. S c h a i k had kennelijk weinig lust weer een debat over het vluchtelingen vraagstuk te leiden en aan te hooren. Met eenigen tegenzin stelde hij echter voor dit keer nog een interpellatie over dit onderwerp toe te staan, al was er nu reeds bij het alge meen begrootingsdebat, bij de begrooting van Buitenlandsche Zaken en bij die van justitie over gesproken. Dat Ir. Albarda op 's voorzit ters voorstel voor dezen eenen keer toch nog toestemming kreeg, dankte hij aan de om standigheid, dat er zich de laatste dagen in cidenten aan de grens hadden voorgedaan. Door de interpellatie kon dat was 't mede door den President wel ingeziene voordeel wellicht noodelooze onrust worden weggeno men. Zoodra de Onderwijsbegrooting afge handeld is, krijgt de s.d. fractieleider gele genheid Dr. Colijn aan den tand te voelen Of dat nog Donderdagmiddag zal gebeuren, is de vraag. Immers, na de 13 spre kers, die heden bij het algemeen debat over de afdeeling Lager Onder wijs het woord voerden, komt Donderdag de heer Til an us (c.h.) aan de beurt, dan de Minister en - vervolgens moet de arti- JÊ, W'i kelsgewijze behandeling plaats hebben, waarna IjPlglIk lippij ook Kunst en Weten schappen nog moeten worden afgedaan. Een en ander zal toch zeker wel een flink stuk van den middag in beslag ne men. En nu ben ik er maar van uitgegaan, dat de R.K. fractie zal volharden in haar tot nu toe bij de afdeeling Lager Onderwijs, waarbij o.m. de juist vooral ook door de Katholieken zoo zeer gecritiseerde leerlingenschaal een punt van gedachtenwisseling uitmaakt, ge speelde rol van zwijgende sfinx. Dit zwijgen valt op. Men had toch, na de felle aanvallen ter gelegenheid van het algemeene begroo tingsdebat, stellig verwacht, dat de R. K fractie, juist wanneer bij de begrooting van Minister Slotemaker de Bruïne het Lager Onderwijs in discussie zou komen, het een en ander van zich zou laten merken. De vraag rijst, om welke reden de groep van Dr. Deckers en Dr. Moller deze eigenaardige houding aan neemt. Vermoedelijk zal vóór de eindstem ming over de begrooting de oplossing van dit raadsel nog wel bekend worden; intusschen blijft de indruk overheerschen dat er toch nog geen reden is dit verschijnsel te duchten als „stilte voor den stortn". Al is 't natuurlijk niet mogelijk hier iets met stellige zekerheid te voorspellen. Uit de 13 redevoeringen van heden zij slechts een enkel puntje aangestipt, want de hoofdzaken kunnen beter blijven rusten tot het antwoord van den Minister. Zoo vermelden we dan, dat Dr. Vos (lib.) klaagde over den noodtoestand van de kwee- kelingen met acte, voorts over het feit, dat de bijzondere lagere school tegenwoordig ook al een voorsprong heeft op de openbare zuster instelling, doordat de gemiddelde bezetting van de klassen bij 't bijzonder onderwijs 33, bij 't openbaar onderwijs 39 bedraagt. Met het oog op de „versteviging" van het gezag op school, zag deze afgevaardigde het ambulante hoofd gaarne in eere hersteld. Het onderwijs moet zich z.i. meer aanpassen aan de eischen van het praktische leven. Tenslotte zij vermeld dat spr. sympathiek stond tegen over het amendement Tilanus, dat de aan stelling van surnuineraire onderwijzers op een salaris van f720 per jaar beoogt (dit zou dan alleen moeten gel den voor werklooze on derwijskrachten beneden de 26 jaar), denkbeeld eveneens sympathiek ge acht door den heer Roosjen a.r.)Maar dit nam niet weg, dat deze afgevaardigde for- meele bezwaren tegen het amendement koesterde, o.m. in verband met het bezoldigingsbesluit. Zijn fractiegenoot Z ij 1 s t r a voerde tegenover den heer T h ij s s e n (s.d.) aan, diens grief tegen de groote klassen op grond van opvoedkundige bezwaren in zooverre niet te deelen, dat hoofdzaak is niet het opvoeden (dat hoort thuis te gebeuren), maar het bewaren van tucht en orde, en het onderwijs geven. De heer Vraagt naar de bekende Wereldmerken: ZENITII OMEGA ETERNA. In de courante prijzen brengen wij een pracht collectie HORLOGES, merk „BUREN". Een prima Merkhorloge en kwaliteit le klasse. Groote sor tee ring HORLOGES in de billijke prijzen, onder VOLLE GARANTIE HORLOGES is een zaak van vertrouwen. Horlogemakers GROOTE HOUTSTR. 86, TELEFOON 10371 55 jaar gevestigd. (Adv. Ingez. Med.) Engelsche lichter drijvende gevonden. Belgische kotter kan het schip niet op sleeptouw nemen. Woensdagmiddag omstreeks half twee trof een Belgisch visschersvaartuig op enkele zee mijlen ten Noorden van het lichtschip „Ter- schellingerbank" een Engelschen lichter, zon der opvarenden aan boord, ronddrijvende aan. Twee leden van de bemanning van den Bel gischen kotter begaven zich op den lichter en trachtten met behulp van een tros een ver binding tusschen beide vaartuigen tot stand te brengen. Nauwelijks was men hierin ge slaagd of het touw brak. De tros bleef in de schroef van het Belgische visschersschip ste ken, zoodat het vaartuig niet verder kon varen, assistentie werd verzocht van de motorred dingboot „Brandaris" van de N.Z.H R.M., welke onmiddellijk uitvoer. Deze heeft de twee man nen van den lichter gehaald en weer aan boord van den kotter teruggebracht. Thijssen wenschte aan zijn grieven tegen de te groote leerlingenschaal uiting te geven door een motie, waarin de Kamer dan, in het belang van de positie van het onderwijzend personeel, verbetering van de leerlingenschaal urgent zou moeten noemen. Brak de heer v. d. SI een (s.d.) een lans voor wettelijke regeling van het onderwijs voor schipperskinderen, de nat. soc. Wou denberg wierp zich op de lichamelijke op voeding, waaraan volgens hem veel te weinig gedaan wordt op de lagere school, terwijl hij verklaarde, o.m. in verband met het vraag stuk van de leerlingenschaal best te weten hoe nog aan meer geld te komen: een extra belasting op de vóór deze maand ons land binnengekomen, z.i. nog wèl geld hebbende vluchtelingen. Laat in den middag diende de heer W ij n- koop (comm.) den R.K. afgevaardigden we gens hun stilzwijgen speldeprikken toe en zette de heer Drees (s.d.) uiteen, waarom z.i. ten opzichte van de bekostiging van de Duitsche school in Den Haag en die van soortgelijke inrichtingen in Amsterdam. Rot terdam en Heerlen bepaaldelijk zeer van pas is, het: „al te goed is buurman's gek". E. v, R. Aanbevelingen van de collecte op 3 December. Dr. H. Colijn en dr. C. P. Gunning voor de microfoon. De minister-president dr. H. Colijn heeft zich bereid verklaard om heden avond te kwart over zeven voor de beide zenders een kort woord te spre ken ter aanbeveling van de nationale inzameling van Zaterdag 3 December ten behoeve van uitgewekenen om ge loof of ras. Gelijk bekend, wordt deze collecte onder auspiciën van het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut georganiseerd namens het Comité voor bijzondere Joodsche belangen, het Pro- testantsch Christelijk Comité voor hulpver leening aan vervolgden om ras en geloof, het R.K. Hulpcomité en het Algemeen Kinder comité. Dr, Gunning voor de microfoon. A.s. Vrijdagavond te 18.55 uur zal de voor zitter van het Nederlandsch Jeugdleiders In stituut, dr. C. P. Gunnihg, voor de V.A.R.A.- microfoon spreken. Hij zal dan als besluit van de voorbereidin gen voor de groote nationale inzameling, ten behoeve van de uitgewekenen om geloof of ras, enkele practische mededeelingen doen, welke de plaatselijke comité's en collectanten dienen te weten. Hij zal dan tevens van de gelegenheid ge bruik maken, een laatste woord van opwek king voor de groote collecte te spreken. Explosie had slechts materieele schade ten gevolge. Bekend toeristenhotel vrij ernstig beschadigd. In het bekende toeristenhotel „De Hut" te Vught heeft zich Woensdagmiddag een hevige explosie voorgedaan, waar bij groote schade werd aangericht. De loodgieter van Dun uit Vught was in een der kamers bezig met het repareeren van de waterleiding. Hij maakte hierbij gebruik van een soldeerlamp. Toen hij zich naar den kelder be gaf om daar nog eenige werkzaamheden te ver luchten, liet hij de soldeerlamp brandend achter. Kort nadat de loodgieter zich naar beneden had begeven hoorden de bewoners een knal en bleek de soldeerlamp te zijn ontploft, hetgeen waarschijnlijk zijn oorzaak vond in een lek in de lamp, waardoor gasvorming ontstond. Een begin van brand wisten de bewoners met enkele emmers water te blusschen. Evenwel bleek de ontploffing tot gevolg te hebben gehad, dat aan den achterkant de buiten muur aan de bovenzijde naar buiten was ge drukt, zoodat deze thans een halven meter uit het lood hangt. De binnenmuur werd geheel in gedrukt, terwijl de inventaris in een naastgele gen kamer werd vernield. Door den enormen druk was het dak over een lengte van ruim twintig meter en over zes ka mers, van de muren gelicht. De schade schat men op drieduizend gulden. Zij wordt door ver zekering gedekt. In de kamer, waar de ontploffing plaats greep, bevond zich de behanger De Bresser. Deze werd van de trap geslingerd en bleef bewusteloos op den vloer liggen. Hij was spoedig weer tot het bewustzijn teruggekeerd en bleek geen verwon dingen te hebben opgeloopen. DR. ALBERT VAN RAALTE OVERLEDEN. Woensdagavond is op 67-jarigen leeftijd dr. Albert van Raalte, oud-directeur van den keuringsdienst te Amsterdam, in het Centraal Israelietisch Ziekenhuis aldaar overleden. Albert van Raalte werd op 17 Augustus 1871 te Leeuwarden geboren. Na de lagere school en de hoogere burgerschool te Leeuwarden te hebben gevolgd, studeerde hij achtereenvol gens aan de universiteiten van Groningen en Heidelberg scheikunde. In 1899 promoveerde hij tot doctor in de scheikunde aan de rijks universiteit te Groningen, waar hij reeds as sistent van prof. dr. A. F. Holleman was. In Dordrecht werd de overledene in 1907 directeur van den keuringsdienst, welk ambt hij in 1921 verwisselde met dat van directeur van den keuringsdienst voor waren te Amster dam. In 1937 legde hij deze functie neer. Dr. Van Raalte heeft zich op maatschappe lijk gebied vooral bewogen op philantropisch en zionistisch terrein. Verscheidene jaren was hij voorzitter van den Nederlandschen Zio nistenbond. laxeer- tabletten werken zacht en zeker^ DOOS 60er (Adv- ingez. Med.) WAAItBORG-KLEEDING Ai, KREYMBORG (Adv Ingez. Med.) De weerverwaclitingen van het K. N. M. I. Met ingang van heden zijn eenige veran deringen gebracht in de overzichten van het weer en in de verwachtingen, die dagelijks op verschillende wijze vanwege het K. N. M. I worden bekend gemaakt. De berichten, die op eiken werkdag te 10.50 uur, 12.55 en 17.55 uur met den eigen zender van het K. N. M. I. radio-telefonisch worden uitgeseind en die men aangeplakt vindt op verschillende plaatsen in ons land op de daar voor bestemde publicatie-borden en ook aan de telefegraafkantoren, blijven onveranderd. In plaats echter van het traditioneele uur van ingang der geldigheid der verwachting van 19 uur zal de te 10.50 en 12.55 geseinde verwachting geacht worden in te gaan te om streeks 16 uur, de geldigheidsduur blijft 24 uur. De avondverwachting gaat echter eerst den volgenden morgen vroeg in en heeft een gel digheidsduur tot den volgenden avond. Naast deze min of meer in officieelen vorm gestelde berichten staan de door den alge- meenen omroep verspreidie berichten. Deze zullen van heden af op werkdagen vijf, op Zondag twee bedragen. Zij zullen worden uit gesproken te omstreeks 8.20, 12.15, 18.30 en verder te 20 uur en tusschen 22 en 23 uur, met de laatste serie nieuwsberichten van het A. N. P. In de berichten van 8.20, 12.15 en 17.30 uur wordt een verwachting gegeven, voorafgegaan door een korte schets van de algemeene luchtdrukverdeeling, terwijl in het tweede be richt enkele bijzonderheden omtrent het weer in Nederland in den vroegen morgen zullen worden medegedeeld. De verwachting in alle berichten wordt gerekend in te gaan op het uur, waarop men zehoort, en geven, eventueel districtsgewijze gesplitst, respectie velijk het weer van den dag tot den avond, het weer van den middag, avond en nacht tot aan den volgenden dag omtrent den middag, en het weer van den avond, den nacht en den geheelen volgenden dag tot omstreeks 18 uur In alle berichten zullen, indien daartoe aan leiding bestaat, waarschuwingen worden ge geven voor het verkeer (gladde wegen en ijzelvorming) en in het voor- en najaar waar schuwingen voor nachtvorst. De verwachting in het bericht van 20 uur zal in den regel gelijkluidend zijn aan die van 18.30. Het bericht geeft echter gelegen heid voor nadere waarschuwingen voor inci- denteele gevaren, op grond voor later ont vangen weerberichten. De reeks wordt gesloten met de verwach ting voor den volgenden dag. Op Zondag blijft de berichtgeving beperkt tot het bericht via den algemeenen omroep te 12.15 en de avondberichten te 20 uur en het late avondbericht van 22 uur. Bij voorkomende gevaren voor het verkeer zal getracht worden een incidenteel bericht te geven via den algemeenen omroep, zoo mogelijk op het gewone uur van 18.30. Jachtopziener neergeslagen door mollenvRnger. Dader later aangehouden. Woensdagmiddag omtreeks drie uur waren twee mannen, een uit Lopik en een uit Jaars veld in het veld tusschen Lopik en Lopiker- kapel bezig met het vangen van mollen. De jachtopziener B. Schep, die hen opmerkte, begaf zich naar hen en vroeg hun naar hun mollenconsent. Toen Van D. weigerde dit te toonen, sloeg G. de R., de andere mollenvan- ger, den jachtopziener met een schop tot tweemaal toe op het hoofd, zoodat de jacht opziener duizelde. Van dit oogenblik maakten de mannen gebruik om een goed heenkomen te zoeken. Schep strompelde naar huis. De R. werd achterhaald en in vei'zekerde bewaring gesteld. Hij blijft ontkennen den klap te heb ben gegeven. Tegen Van D. is proces-verbaal wegens stroopen opgemaakt. De Koningin weer te 's-Gravenhage Van officieele zijde meldt men ons, dat H.M de Koning in den loop van den dag te 's-Gra venhage zal terugkeeren en het Paleis in het Noordeinde voor het winterverblijf zal be trekken. Hedennacht heeft een zware binnenbrand gewoed in de werkplaatsen van de firma Van Gelder en van Ginkel, fabriek van winkel- installaties, aan de Amsterdamsche Veerkade in den Haag. Een veiling van kunstvoorwerpen in Frascatie te' Amsterdam ten bate der Joodsche vluchtelingen heeft f 1238.50 opgebracht. Het reorganisatieplan der Rubber Cultuur Mij „Hambalan-g" is door aandeelhouders en olbigatiehouders goedgekeurd. De zevenjarige P. Kleynjan reed Woens dagmiddag te Velp tegen het paard van een groentewagen op. De jongen kreeg een trap van het dier, kwam onder het voorwiel te recht en was op slag dood. Tegen een automobilist die met een mo torrijder in botsing was geweest, is zes weken hechtenis voor de Amsterdamsche rechtbank geëischt. De Scheveningsche logger SCH. 102, die enigen tijd geleden op het Noorder haven hoofd te Scheveningen is geslagen, zal wor den hersteld en weer geheel in den ouden toestand worden teruggebracht. In de Hoogstraat te Rotterdam is een winkelpand op last der politie ontruimd, om dat er werking in een muur zat. Groote Katholieke actie ingezet. In de groote zaal van „Bellevue" te Am sterdam zijn Woensdagmiddag, op instigatie van het R.K. Werkliedenverbond in Neder land de besturen van alle Roomsch Katholieke vak- en standsorganisaties, bonden en ver- eenigingen op cultureel en wetenschappelijk terrein met de oversten van orden en con gregaties bijeengekomen ter bespreking van een driejarige actie onder de leuze: „Naar de nieuwe gemeenschap". Van de ongeveer zevenhonderd aanwezigen noemen wij slechts mgr. dr. J. de Jong, aarts bisschop van Utrecht, mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, Z. Exc. prof mr. C. P. M. Romme, minister van sociale zaken. De heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond stelde het doel der bijeenkomst in het licht: de hervorming van ons maatschappelijk leven in christelijken zin. Wij weten aldus spr. dat wij een min derheid van de Nederlandsche bevolking vor men en dat ons dienovereenkomstig zekere bescheidenheid past. De katholieken gevoelen zich één met het geheele volk van Nederland. Ze willen streven naar hetgeen dat volk zoo gelukkig mogelijk maakt. Er is in de wereld en ook in ons land een verblijdend verlangen naar een vernieuwd geestelijk leven. Dit gebeuren moet bij het R.K. Werkliedenverbond het bewustzijn ver sterken, dat het vóór moet gaan in den gang naar de nieuwe betere solidaire gemeenschap. Niet alleeen met woorden, maar ook met daden. In de nieuwe gemeenschap is plaats voor klasse- noch rassenstrijd. In de nieuwe gemeenschap is geen plaats voor staking en uitsluiting. In de nieuwe gemeenschap zal het persoonlijk belang, noch de winstbegeerte overheerschen. Sociale rechtvaardigheid en sociale liefde zullen de pijlers zijn. waarop de toekomst-maatschappij zal rusten. Na deze openingsrede sprak mr. dr. D. Beaufort O. F. M., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over „de nieuwe ge meenschap". Als zoovele jongeren, waarlijk niet de slechtsten. zoo al niet zich van ons afwen den, dan toch ons werk scherp critiseeren, vaak onbillijk, misschien onredelijk en er gerlijk, dan is het in diepsten grond niet om dat zij dat werk, het kleine en toch vaak moeizaam bevochtene niet zouden waardee- ren, maar omdat wij, aldus spr., naar hun inzicht terecht of ten onrechte het vermogen missen om de dingen nog groot te zien, om moedig te streven naar het hoogste, dan is het omdat zij zelf als een heimwee voelen naar een inzetten van heel hun kracht, heel hun persoonlijkheid voor een rijk en grootsch ge meenschapsideaal. Zoo ergens een juiste synthese tusschen vrijheid en gebondenheid, individu en ge meenschap onmisbaar is, dan op het sociaal- economisch terrein. Vooral omdat onnatuur lijke verhoudingen hier niet tot de enkelin gen beperkt blijven, hun welvaart en levens geluk bedreigend, maar de samenleving in haar geheel aantasten, de structuur der maat schappij ondermijnen, haar heenleiden naar verval en ondergang. Behalve het terugdringen van de staats bemoeiing en het hergeven van verantwoorde vrijheid aan de bedrijfsgenooten en het ver dwijnen van chaotische verhoudingen in productie en handel, brengt de nieuwe ge meenschap, dat het beleven der zedenwet weer veel gemakkelijker, voor velen eerst weer praktisch mogelijk wordt. Thans staan wij, zoo zeide spr., op een der keerpunten der wereldgeschiedenis: van de versplintering van het individualisme naar de gebondenheid in de nieuwe gemeenschap. Opgang of verval? Dit laatste, als het nieuwe slechts een dood mechanisme zou blijken, pro duct van totalitaire systemen. Maar opgang als aan de samenleving haar natuurlijke ver bondenheid, aan de maatschappij haar orga nische eenheid wordt hergeven. Hierna was het woord aan den heer J. As- berg, die een belangrijk aandeel had in de organisatie van het plan „Naar de nieuwe- gemeenschap". De Nederlandsche Katholieke arbeiders, door den paus genoemd als no. 1, hebben het als een eeretaak, een eereplicht opgevat, aan te treden als no. 1. Zij staan thans hier met een omvangrijk weldoordacht en weloverwogen bezonnen en bezonken propaganda-plan, dat erop ingesteld is het geheele Nederlandsche volk in ai zijn geledingen beleidvol, maar krachtig te stuwen naar het ideaal der maat schappelijke hervorming in christelijken geest Na deze met applaus begroette rede zegde Charlotte Kohier Psalmen. Dan was het woord aan prof. Mag. dr. J. B Kors O.P., hoogleeraar aan de Katholieke Uni versiteit, die sprak over „In de nieuwe gemeen schap". Rede prof. dr. J. B. Kors O.P. Sociale rechtvaardigheid en sociale liefde zijn nieuwe woorden van onzen tijd, die de Paus heeft gebruikt, omdat ze de komende maatschappij moeten bezielen, voor het wel zijn van het algemeen. Zij moesten in de nieuwe maatschappij de leidende functie in nemen. 'Alle misstanden zijn een gevolg van een gebrek aan sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Het geluk van de menschelijke samenleving hangt van niets zoozeer af als van de bescherming tegen het eigenbelang van den mensch. Er moet een drang van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde van ons uit gaan. De komende gemeenschap moet gedra gen'worden door het besef van de natuur van onze menschelijke ziel. Wij willen een hooge beschaving van het menschelijke hart, aldus spr. De menschelijke wil moet beschaafd wor den. De nieuwe gemeenschap waarnaar wij streven is een onderdeel van het Godsrijk. Bij het verwezenlijken van onze idealen zal de wereld proefondervindelijk leeren. dat de theo rie van de wijsbegeerte van St. Thomas strekt tot heil van het Nederlandsche volk. Laat ons daarnaar streven. Vervolgens spraken namens hun organisa ties de heer ir. F. Guljé, voorzitter van de al gemeene Katholieke Werkgeversvereeniging, de heer A. N. Fleskens, voorzitter van den Ned R.K, Boeren- en Tuindersbond, jhr. P. G, M. van Meeuwen, voorzitter van de St. Adelberts vereeniging:, mevrouw C. Boudens-van Heel namens de Katholieke moeders, Jan Beerends van het Katholiek gemeenschapsoord en de heer J. G. Gooden, praeses van de unie van katholieke studentenvereenigingen hun sym pathie uit voor het streven „naar een nieuwe gemeenschap". Daarna sprak de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong. Mgr. de Jong legde den vinger op den ontzettenden nood van de menschheid en spoorde aan den weg op te gaan, dien de Paus wijst. Zij, die een leidende functie bekleeden moeten deze principen be- studeeren. en wat vooral belangrijk is, toepas sen in eigen omgeving. (Adv. Ingez. Med.) Aan het eind der bijeenkomst stelde spr. voor aan H.M. de Koningin het volgende telegram te richten: Majesteit, Op initiatief van het R.K. Werkliedenver bond in Nederland zijn heden in Amsterdam bijeengekomen een groot aantal vooraan staande personen en vertegenwoordigers van Katholieke organisaties op allerlei gebied, ten einde zich te beraden over een groote actie om het Nederlandsche volk te doordringen van de noodzakelijkheid van sociale recht vaardigheid en sociale liefde, en een daarop gebaseerde werkelijke gemeenschap. De vergadering, van oordeel dat zij daar mede op de beste wijze zich aansluit bij den oproep tot moreele en geestelijke herbewape ning, welke Uwe Majesteit heeft willen doen, betuigt opnieuw trouw en aanhankelijkheid aan Uwe Majesteit en smeekt Gods Zegen af voor Vorstenhuis en volk. De Bruijn, voorzitter. Slechts licht gewonden Gevaarlijke manoeuvre van wielrijder de oorzaak. Een autobus van de firma Som- meling, op weg van Den Haag naar Amsterdam, is Woensdagavond kort voor half zeven aan den Haarlem merweg ter hoogte van de Van Hogendorpstraat te Amstedram in de Haarlemmervaart gereden. De bus verdween voor een gedeelte onder water, doch dank zij de snelle hulp van toegeschoten voorbijgangers kon den de 22 passagiers, de chauffeur en de wielrijder, die het ongeluk ver oorzaakte en die ook in de vaart te rechtkwam, tijdig werden gered. Geen der slachtoffers kreeg noemens waardig letsel. Chauffeur moest plotseling uitwijken. Niet ver van het Haarlemmerplein ter hoogte van de van Hogendorpstraat moest de 29-jarig'e chaufleur van de bus, J. P. G. Krijn, uit Den Haag, plotseling uitwijken voor een wielrijder, die uit de richting van de binnenstad kwam en die blijkbaar van meening was, dat hij nog wel vóór de bus den rijweg kon oversteken om de van Ho gendorpstraat in te rijden. Dit bleek echter onmogelijk. Door het krachtige remmen slip ten ae wielen van de autobus, de wagen schoof naar het linkergedeelte van den weg om via een smal trottoir in de Haarlemjjier- vaart terecht te komen. De wielrijder, de 19- jarige kantoorbediende J. O van Roon uit Amsterdam, was door de bun. opgenomen en in het water geschept. De motor van den wagen en ook het voorste gedeelte van de carrosserie verdwenen onder water. De bus kantelde voor een gedeelte, doch gelukkig bleven de achterwielen boven water. Het linkerachterwiel bleef tegen de zachtglooien- de steenen walbeschoeiïng rusten. Dank zij deze gelukkige omstandigheid was het voor de ijlings toegeschoten voorbijgangers niet moeilijk de nooddeur achter in den wagen te openen en de passagiers op den wal te brengen. Hoewel alle 22 inzittenden uit den aard der zaak zeer tfaren geschrokken en zij voor een gedeelte een nat pak hadden gekregen, bleek geen van allen ernstig te zijn gewond. Ook de wielrijder niet, uitge zonderd een aantal schaafwonden, die ter plaatse werden verbonden, waarna de jonge man ter observatie naar het Wilhelmina- gasthuis werd gebracht. Hetzelfde werd ge daan met vijf inzittenden van de bus, die eveneens onbeteekenende verwondingen schaafwonden, lichte kneuzingen enz. hadden gekregen. Van het Wilhelmina- gasthuis zijn allen ook de wielrijder naar huis vervoerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 26 November 1938, is de luitenant-kolonel der militaire administratie J. H. van Hoorn, controleur der militaire admi nistratie, eervol ontheven uit zijn tegenwoor dige betrekking; zijn benoemd bij het dienstvak der militaire administratie, tot luitenant-kolonel, de majoor D. S. Kuit, van dat d tvak, controleur der militaire administratie; tot controleur der militaire administratie, de majoor J. Martens, van dat dienstvak; en tot majoor, de kapitein J. van Embden Andres, van dat dienstvak. 1 LLES heeft een grens, zegt men. Maar er kunnen nog altijd meer Groentjes in Haarlem's Dagblad wor den geplaatst, al werd ln 1937 reeds ftet enorme aantal van 46829 bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5