IBISLH£ Haoy Dejturoper q FRANKEN'S (BPEEMEN „INTIMA" Kruisstraat 42 LUNCHROOM WANDLICHTEN 3e Wiède Zwanen" daat U. C. Andetsen in teeltvam DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 H A A" REE M'S D A GBL'AD Het verkeer te Haarlem. Veel ongelukken door fouten van bestuurders van voertuigen. In het gemeenteverslag wordt er op gewezen dat er in het afgeloopen jaar weer verschillende verbeteringen zijn ingevoerd tot bevordering van de veiligheid van het verkeer te Haarlem. Daaronder wordt genoemd de verlichting van den Wagenweg met kwik- en natriumlicht van het Plein tot de grens van Heemstede, en de natriumverlichting op het Haarlemsche deel van den rijksweg HaarlemAmsterdam en de na triumverlichting op de Leidsche vaart tusschen de Emmabrug en Heemstede. Op vele andere punten werd de gas- en electrische verlichting verbeterd. Er hadden in 1937 1454 verkeersongevallen plaats op den openbaren weg, waarin 1111 door fouten van bestuurders van vervoermiddelen, 122 door fouten van voetgangers. 24 tengevolge van gebreken aan vervoermiddelen, 114 door den toestand van den weg en 83 door andere en onbekende oorzaken. Bij die verkeersongevallen werden 529 perso nen gekwetst, waarvan 8 personen zijn overle den. Zeer hoog is dus nog altüd het aan tal ongevallen dat ontstaat door fouten van bestuurders van vervoermiddelen, namelijk "814 pet. Het percentage der ongelukken die te wijten zün aan fouten van voetgangers was 8.5. Daaruit blijkt dus dat er heel wat ongeluk ken zouden voorkomen worden als de verkeers regelen beter in acht genomen zouden worden. 7.5 pet. van de ongelukken wordt aan den toe stand van den weg geweten. Al is dit percen tage niet hoog er blijft toch nog altijd reden om te ijveren voor een verbetering van den ver- keers toestand. HAARLEM, Tel 10070 HEEMSTEDE, Tel 29280 (Adv. Ingez. Med.) Moreele en geestelijke herbewapening. Bijeenkomst in de Julianakerk. Woensdagavond werd in de Julianakerk aan de Kloosterstraat een druk bezochte bijeenkomst gehouden waar gesproken werd over moreele en geestelijke herbewapening. Na Schriftlezing, het zingen van „Voorwaarts, Christen, voorwaarts", en gebed, besprak Ds. A. T. W. de Kluis, Herv. predikant te Rotterdam, hoe of de geestelijke herbewapeningsactie eigenlijk ontstaan was. Op zijn 60sten verjaardag brengt Frank Buchman de boodschap in de wereld dat wij onze samen leving beter kunnen maken door terug te kee- ren naar de oude waarheden, de liefde, de rein heid, de eerlijkheid en de onzelfzuchtigheid. Via een bespreking met Engelsche parlementsleden komt de oproep in de pers. De gedachte wordt in de wereld uitgedragen, o.a. naar Zweden. Onze minister van Buitenlandsche Zaken houdt in Stockholm een rede, waarin hij zegt dat wij den vrede moeten maken. In Interlaken komen op 2 September menschen uit alle landen te zamen om voor den nieuwen geest te getuigen. Op 6 September zegt Buchman: „Wij kunnen maar twee dingen doen, of naar God luisteren of naar het kanon. Op 10 September schrijft Baldwin een oproep in de „Times". Op 10 Oc tober wint onze Koningin inlichtingen in over het „schryven der elf Nederlanders", waarin de moreele herbewapeningsgedachte ook tot uiting komt. De Koningin richt daarop een persoonlijk woord tot Haar volk. Als tweede spreker was Ds. A. A. Wildschut aangekondigd. Doch deze was door een hem overkomen ongeval genoodzaakt om rust te hou den. In zijn plaats sprak Ds. H. M. Sassa uit Amsterdam. Het woord „moreele herbewapening" is. nieuw, aldus spr., maar hetgeen waar 't om gaat is oud. Moreele herbewapening van het maatschappelijk leven is de nieuwe outillage, die de wereld krijgt door veranderde menschenharten. Indien er iets in de wereld verandert moeten wij eerst zelf een voor een veranderen. De hebzucht, de angst om iets te verliezen, om iets te kort te ko men, zijn de wortel van al het maatschappe lijke kwaad. Er is genoeg voor ons allen om van te leven, maar er is niet genoeg voor onze heb zucht. Zoo ergens dan is er op het gebied van de huwelijksverhoudingen moreele herbewapening noodig. De innerlijke drang brengt een uiterlijke ommekeer teweeg. De mogelijkheid om met pek om te gaan zonder er mee besmet te wor den bestaat. Het is alleen maar de vraag of men er gebruik van maakt. Iedere gedachte dient gevangen te zijn om te gehoorzamen aan Chris tus. Na deze rede werd een minuut stilte ter over peinzing in acht genomen. De bijeenkomst werd gesloten met gebed cn het zingen van „Het bruggenbouwerslied". Het kleine volkje in een groote zaal. Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Woensdagmiddag was de groote zaal van het Gem. Concertgebouw stampvol met het luid ruchtige kleine volkje, dat onze lagere scholen vult. Het 31ste Onderwijzers St. Nicolaasfeest werd ingezet, en deze eerste middag van het meerdaagsche feest was speciaal de beurt aan de vierde klassers om de goedertierendheid van St. Nicolaas te ondervinden. De kinderen hebben gesmuld van al de lekkernijen, die uit een onuitputtelijken voorraad kwamen en door de onderwijzers namens den goeden Sint wer den uitgedeeld. Op het witte doek werd een film vertoond: Kalief Ooievaar. De jeugd amuseerde zich kostelijk met dit 1001-Nacht- verhaal van een Kalief en diens grootvizier, die door booze toovenaars in ooievaars worden omgetooverd en van een lieve prinses, die in een uil veranderd wordt en net zoo lang uil moet blijven totdat iemand haar uit éigen beweging ten huwelijk vraagt. Het gejoel van het jonge volkje steeg ten top toen de namaak - Kalief, die de plaats van den echten innam, tenslotte Ieelijk te pakken werd genomen. Dit kleine rare kereltje had trouwens geen moment de sympathie van het publiek, dat zijn gevoe lens U kent dat van de jeugd nietwaar? geenszins onder stoelen of banken stak. Maar gelukkig keerde alles zich ten goede. De in een ooievaar veranderde Kalief werd weer normaal, en we zagen hem met de prinses en den grootvizier op een magischen koffer door de lucht heen vliegen naar Bagdad. Op het tooneel werd een alleraardigst too- neelstukje „De kok en de dieven" door Johan Schaake opgevoerd. Ach, indien men eens kon bereiken dat de mensch van zijn jeugd af altijd de geestdrift voor het tooneel behield. Dan zou het tooneelleven der ouderen eens wat beleven. Want ook gistermiddag werden de avonturen van den kok en de dieven, die aan de stoelen vastgeplakt werden. een ge- schiedenisje dat niet veel om het lijf had toch met een storm van enthousiasme gevolgd. De groote zaal, tot in alle hoeken en gaten bezet door jongens en meisjes, was minuten lang vervuld van gejoel. Men leefde met hart en ziel mee met den kok, die twee zonderlinge boeven een poets bakte, en zelf de dupe werd van zijn listigheid. Tusschen de deelen van de film zongen de scholieren liederen. De Sinterklaasliedjes waren natuurlijk het meest toepasselijk. Maar ook het Klepperlied was een groot succes. Achter in de zaal waren eenige rijen bezet door ouders der kinderen. Zij hebben zich ongetwij feld ook best geamuseerd, al was het alleen reeds door 't zien van het plezier, dat de kin deren hadden. Prof. dr. J. de Zwaan over de drie steunpunten der C.-H. politiek. Voor de Christelijk Historische Unie sprak het Eerste Kamerlid prof. dr. J. de Zwaan gisteravond in het wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de Ged. Oude Gracht over: Werkelijkheidszin en C. H. politiek. Na door den voorzitter den heer Wallien, te zijn inge leid, kreeg prof. de Zwaan het woord. Twee feiten zullen hun stempel op de ko mende Provinciale Statenverkiezing zetten aldus spreker. De werkloosheid en de oorlogs dreiging die nog meer dan in 1914 de wereld beheerscht zijn de twee groote gevaren van dezen tijd. De groote massa kiest tenslotte instinctief. Voor Nederland gaat het om de groote vraag of deze verkiezing zal gebeuren volgens het diepste instinctieve wezen van ons volk of dat men zich meer door uiterlijkheden zal laten leiden. De C. H. U. vertrouwt op de die pere dingen. Men moet deze verkiezingen zien als voor verkiezingen voor de Eerste Kamer. Drie steunpunten beheerschen de C. H. politiek: God's woord, God's wet en God's plan. Het woord van God mag men niet vergeten Het gaat hierbij om twee dingen: eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid en eerbied voor recht en gerechtigheid. Indien men de macht der volksvertegenwoordiging wil be knotten en die van de overheid zonder grens wil uitbreiden, dan bestrijdt men het woord van God. Wanneer we aan God's wet denken dan doemt onmiddellijk voor ons op het groote schrikbeeld van de werkloosheid. Zal het volk nu in zijn wanhoop maar stemmen op de partij die het verste doorpraat? Of zal het blijven beseffen, dat men mannen moet kie zen, die in staat zijn uit te maken wat God's wet bij dit vraagstuk van ons eischt. We moeten met onze beide voeten in de werkelijkheid blijven staan We hebben te kiezen of we staatsburger of staatsparasiet zijn. Tegen de kracht der tijden moet volgens de wet van Christus worden opgetreden. Die wet eischt ontferming en eerbiediging van de eer en rechten van den medemensch. We weten van God's plan het begin en het einde. De mensch behoort niet geregeerd te worden als een dier. Als de menschenmaat- schappij in den grond naar dierlijke beginse len wordt geregeerd en dat gebeurt in onze dagen dan krijgt men ook de bestialiteit van den oorlog en van andere erge gebeurte nissen. De mensch draagt daarvoor dan zelf de verantwoordelijkheid. Laat ons echter alles in het werk stellen om dezen toestand in ons land te voorkomen. Aan de bijeenkomst ging een vergadering vooraf waarbij de heeren R. Smit Jr. en J. G. Hoffmann in.het bestuur der C. H. Kiesver- eeniging „Haarlem Centrum" werden geko zen, terwijl verder mej. Krouwel de bestuurs- plaats van mej. C. Nel innam. Het bestuur werd daardoor van 9 tot 11 leden uitgebreid. PROVINCIALE STATEN. Behandeling Provinciale begrootingen. (Zitting van Woensdagmiddag) Woensdagmiddag kwart voor twee werd de behandeling van de Provinciale begrootingen voortgezet. Mr. Bomans (R.-K.) bespreekt den Eco nomisch Technologischen Dienst. Die kostte 20.000 per jaar. Men heeft in Noord-Hol land niet bij andere provincies achter willen blijven. Toch heeft deze dienst zijn nut bewe zen. Deze zaak moet berusten op ervaring. Men moet echter millioenen achter zich heb ben om krachtig te kunnen optreden. Die millioenen heeft de provincie Noord-Holland niet achter zich. Men mag Ged. Staten dus niet verwijten, dat zij niet nog méér gedaan hebben. Ged. Staten zijn niet bereid om als Chanteeler op te treden, om te gaan klagen als de zon opgaat. Tientallen kleine bedrijven zijn op de been geholpen. Die hebben nu een vast inkomen. Het is dus onjuist, te klagen over een dienst, die zooveel doet met zoo wei nig geld. In Den Haag is men eveneens voor zichtig te werk gegaan. Ook op het gebied van werkverschaffing hebben Ged. Staten gedaan wat mogelijk was. Aan het verlangen om een kinderbijslag bij de werkverschaffing in te voeren, een verlangen dat ook spreker koes tert, zitten blijkbaar (ook volgens den minis ter van Sociale Zaken) te veel moeilijkheden vast, die nog niet opgelost kunnen worden. Ged. Staten zijn niet bereid tot herbouw van het kasteel te Egmond aan den Hoef over te Zeer geestige collectie HAARLEM'S EERSTE SPECIAALZAAK TELEFOON 10311 OVER DE HEMA (AcLv. ingez. Mea.j nu nog te krijgen aan de kantoren van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. slechts 30 cent. Verrast daar Uw kinderen mee maar wacht niet met koopen. Prijs Er was eenseen oud landgoed. Het was heel erg mooi en het behoorde aan een rijken grondbezitter, die altijd heel erg hard gewerkt had om zijn bezittingen zoo veel mogelijk uit te breiden. Hij had namelijk twee zonen. Och, die zonen waren zoo geleerd. Al hadden zij maar half zoo- II knappe bollen houden. Het was trouwens geen wonder dat deze veel geweten als het geval was, dan zou men hen nog voor echte twee zoo geleerd waren, want zij wilden beiden met de dochter van den koning, die het geheele land regeerde, trouwen. Of dat kon? Nu, en of. Want de dochter van den koning had bekend laten maken, dat zij zou trouwen met den man, die het verstandigst met haar kon spreken. Dè.t was iets voor do beide broeders. Acht dagen konden z\j zich voorbereiden, dan zou de wedstrijd in verstandig spreken plaats hebben. Gewapend met groote, dikke boeken trokken zjj zich terug, om nog zooveel mogelijk er hij te leeren. (Wordt vervolgd). Dobl>elmcnm...lekker.Tnan! (Adv. Ingez. Med.) gaan, zoolang er geen bestemming voor te vinden is. Dit moet niet geforceerd worden. Misschien komt er nog wel eens een genoot schap, dat zich het geval aantrekt. Wat het fonds van 500.000 voor ontginningswerken betreft, verwijst spreker naar hetgeen de heer Polak gezegd heeft. Uitgestrekte gronden voor ontginning kan men in Noord-Holland niet vinden. Wel zijn er nog andere werken, zooals het dempen van het Horstermeer en nog meer kleinere werken. Overal wordt gezocht in deze provincie om nog wat te ontginnen, maar als er geen woeste grond meer is, kan men ook niet ontginnen. Wat het wegenplan betreft, zijn Ged. Staten nog niet toe aan het bedrag van 36 mihioen, dat indertijd door de Staten is toegestaan. Ged. Staten zetten ook zooveel mogelijk de werklooze jeugd aan het werk. Het college heeft een werk van 6y2 mil- lioen op het oog, dat zeer veel kans van slagen heeft. Over den voorgenomen tunnelbouw te Velsen kan en wil spreker niets zeggen, want dat is een Rijkszaak, waar de provincie zich niet mee heeft in te laten. Dit geldt ook de arbeidsvoorwaarden, die eveneens een Rijks regeling is. De heer M i c h e 1 s (S.D.A.P.) zegt, dat Ged. Staten, wat de verpleging van geesteszieken betreft, op den goeden weg zijn. Tegen een massale overplaatsing van deze patiënten hebben Ged. Staten bezwaar. De financieele winst zou bovendien gering zijn. Het aantal districtsschoolartsen kan vooralsnog niet worden uitgebreid. Aan den heer Sajet zegt spreker toe, dat binnenkort een rapport tege moet kan worden gezien, waarin de Staten leden kunnen lezen, wat er op het gebied der volksgezondheid in de provincie gedaan is. Tot den heer Vermeulen zegt hij, dat de kos ten van de Commissie voor de uitbreidings plannen verhoogd zijn, omdat het werk dezer commissie is toegenomen. In vergelijking met andere provincies zijn de uitgaven van deze commissie in Noord-Holland aan den lagen kant. In dezen wordt de autonomie van de ge meenten niet aangetast. Toch zou die beter ingeperkt kunnen worden, dan uitgebreid, want dit zou in hét belang van de provincie zijn. Vaak moet een gemeente in dezen tegen zichzelf beschermd worden, wat den aard der bebouwing betreft. Als dit zoo door bleef gaan, zou zulk een gemeente weldra veel aan aan trekkelijkheid verliezen. Dit betreft natuurlijk niet de gemeenten, die een behoorlijken ste denbouwkundigen dienst hebben. Aan de be trokken gemeenten wordt geadviseerd, overleg met deze commissie te plegen. De verhooging van den post voor deze commissie is niet al léén redelijk, maar ook noodzakelijk. De heer Kooiman (V.D.) merkt op, dat de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee in Noord-Holland uitstekende resul taten heeft. Daarom hebben Ged. Staten gaarne een verhooging van den post voor deze bestrijding toegestaan, want dat is ook in het belang van de volksgezondheid. Ged. Staten zullen ook toezicht houden bij uitbrei ding van cultuurgronden. Wat de ruilverka veling betreft, moet het initiatief vooral van belanghebbenden uitgaan. De kwestie van melkverstrekking op scholen willen Ged. Sta ten, als er een verzoek om financieelen steun binnenkomt, gaarne van alle kanten bekijken. De motie-Vlekke c.s. ingetrokken. Bij de replieken deelt de heer V1 e k k e me de, dat hij zijn motie inzake de leerlingen- schaal intrekt. De vergadering wordt te half zes verdaagd tot Donderdagmorgen half elf. Bezoekt op Uw Sint Nicolaas-wandeling Het is er gezellig. De consumptie is er prima. De bediening is af. En.... dat voor dien prijs. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Uniyersiteit te Am sterdam tot arts de heer G. Bernink, Olden- zaal; geslaagd voor het artsexamen eerste ge deelte mej. A. K. Visser, Bierum en de heeren R. G. van 't Hoog, Amsterdam; J. A. Ooster- baan, Düsseldorf en H. M. Haye, Batavia. Ge slaagd voor het doctoraal examen pharmacie de heer T. Hoekstra en voor het candidaats- examen Nederlandsch-Indisch recht mej. L. O. Iken. COMITé WINTERHULP-ACTIE. De trekking der verloting, ten bate van het Comité Winterhulp-actie zal plaats hebben op Donderdag 1 Dec. des avonds te 8 uur 30 min. in het gebouw Sint Bavo Smedestraat 23.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6