1 VISCHOMZET IN NOVEMBER RUIM 120.000 MINDER DAN VERLEDEN JAAR. Goede boter kost meer Van der Linden's Bakkerijen BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 1' DECEMBER 1938 H A A R E E M'S D 'R 'G B E A D 13 UIT DE OMSTREKEN BENNEBROEK Het Provinciaal Waterleiding bedrijf. Geen wateronttrekking aan den bodem. Bij Koninklijk besluit is aan het Provin ciaal Waterleidingsbedrijf van Noord-Holland vergunning verleend voor het oppompen en "wegpersen van rein water in het gebouw Kleine Sparrenlaan alhier. Uit deze vergunning blijkt, dat niet is toe gestaan water te onttrekken aan den bodem, zoodat het gevaar van schade die de bollen- kweekers voor hun bedrijf verwachten wegens uitdroging der gronden niet gevreesd behoeft te worden De gezamenlijke actie van belanghebben den is dus met succes bekroond. MARTIN WOLTERS OVERLEDEN Te Bennebroek is op 74-jarigen leeftijd over leden de violist Martin Wolters, die in vroeger jaren groote bekendheid in de muziekwereld genoot. Hij was een aantal jaren lid van het Concertgebouworkest. Vooral als dirigent o.a. van de schutterij muziek en aan het Artis- concert was hij zeer populair. Ook was hij eer tijds verbonden aan het Queen's Hall orkest te Londen. HILLECOM DE NATIONALE COLLECTE. Onder leiding van burgemeester van Nis pen tot Pannerden is gisteravond ten raad- huize een vergadering gehouden van afge vaardigden van alle jeugdverenigingen hier ter plaatse, zulks ter voorbereiding van de Nationale Collecte voor de Joodsche vluch telingen op Zaterdag 3 December. In het uitvoerend comité werden gekozen de heeren J. Stouten, voorzitter, dr. J. Sprey, secretaris-penningmeester, J. Stevens Jr., C. van Engelen, A. van Wonderen en W. Ruigrok. De leden der meisj esvereenigingen bciven 16 jaar zullen worden aangezocht Zaterdag a.s. van des morgens half negen tot des middags pl.m. 4 uur de speldjes te verkoopen, terwijl bij de verschillende winkeliers busjes worden geplaatst, met aan hen het vriendelijk ver zoek een klein percentage van hun omzet eveneens daarin te storten. Dames-collectan ten kunnen zich bij bovenstaande heeren aan melden en tevens bij den concierge van het raadhuis. Gaarne voldoen wij aan het tot ons ge richte verzoek om de bevolking op te wekker, zooveel en mild mogelijk te geven als in hun vermogen is. Laat men toch bedenken hoe het hart der Nederlandsche kinderen „vol verwachting klopt" voer het a.s. St. Nicolaas- feest, terwijl daarginder duizenden kinderen rondzwerven, niet wetend waar zij het moede hoofd kunnen nederleggen of iets te eten kunnen krijgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Th. v.: Reep, Leidsche straat 177, een njeuwe heerenhoed, Klein, Stationsweg 46, een bruine heerenhoed, W. Jansen, Meerstraat 80, zwart gelakt heerenrijwiel. Bij de politie: een vulpotlood, een paar wol len handschoen, bruin hoedje, kinderjas, zwarte dameshandschoen, bruine heerenhandschoen, zil veren oorbel, kl. zwart portemonnaie. FROPAGANDA-AVOND C.N.V. Onder leiding van den heer H. Rikkers be legde het Chr. Nationaal Vakverbond gister avond in „Patrimonium" den jaarlijkschen propaganda-avond die zeer druk bezocht was. De her I. C. Baas opende den avond met een kort woerd. De propaganda-rede werd uitgesproken door den heer C. Nauta, hoofdbestuurder van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. Tot de kostbaarste bezittingen in deze wereld behoort de vakbeweging; deze moet steeds frisch blijven en aan de toe komst bouwen. De maatschappelijke verhou dingen moeten worden omgebogen in Chris- telijken geest; men verwacht geen heilstaat te verkrijgen maar tracht deze zoo veel mo gelijk te benaderen. Spreker propageert in elk bedrijf een eigen bedrijfsgemeenschap met eigen rechtsorgaan, zij het dan onder overheidsgezag, waardoor het verschil werk gever-werknemer wordt vervaagd. Het so- socialisme en de N.S.B. streven dit ook na doch met geheel andere oogmerken en daarom moet het C.N.V. zijn invloed doen gelden dat de Christelijke beginselen daarbij niet verdrongen worden. Distributie, productie, leerlingenwezen enz. zal voor elk bedrijf moeten worden geregeld. Het ingrijpen van den overheid was nood zakelijk, maar het C.N.V. wijst een opgelegde bedrijfsordening positief af omdat dit leidt tot staats-slavernijnaar socialisatie of den heilstaat van het fascisme. Er is groot verschil tusschen sociale en christelijke ordening. Ter afwisseling zong een dubbel gemengd- kwartet onder leiding van den heer A. Balke nende zeer verdienstelijk verschillende liede ren en droeg de heer H. Boot succesvol ern stige en luimige declamaties voor. Het slotwoord werd gesproken door ds. A. K- Krabbe ZANDVOORT RINGVERGADERING. Zaterdagavond 17 December wordt in Ons Huis de Ringvergadering van de Jongeman- nenvereenigingen gehouden. FILMMIDDAG EN -AVOND Op Woensdag 14 December organiseert de Toepoel filmvoorstellingen, 's middags voor de kinderen en 's avonds voor de grooten. Een viertal zeer mooie films staat op het pro gramma. BENOEMING. De heer W. van Eerden te Leiden is be noemd tot tijdelijk onder-wijzer aan de U.L.O.- school alhier. ST. NICOLAAS IN ZANDVOORT. Hoewel St. Nicolaas het in dezen tijd buitengewoon druk heeft, denkt hij toch wel aan de Zandvoortsche kinderen. Het blijkt zelfs dat hij heel graag in Zandvoort vpv. toeft. Vrijdag komt hij persoonlijk in „Ons Huis" een bezoek brengen bij de kinderen van de Christelijke Kleuterschool. Zaterdagavond komt hij kijken in Mc-nopole of de kleintjes van de Gymnastiekvereeniging O. S. S. huri oefeningen goed doen. Zondag vieren de kinderen uitgenoodigd door de Z.B.B. en de A.J.C. den verjaar dag van Sint in „Ons Huis" en Donderdag komt Sint Nicolaas weer naar Zandvoort voor het groote feest van de kinderen der Bewaarschool en alle andere scholen. GEZELLIGE BIJEENKOMST. De Ned. Herv. Gemeente besloot eenigen tijd geleden dit jaar geen bazar te organi- seeren. Zoo'n bazar heeft naast verschillende nadeelen, het groote voordeel, dat de gemeen te-leden op ongedwongen wijze met elkaar in aanraking komen om elkaar anders te leeren waardeeren dan in kerkelijk verband. Mede om dit voordeel niet te missen wordt thans öip Donderdag 8 December een prettige avond georganiseerd in Ons 1-Iuis. De heer Bakels zal hier o.a. enkele films vertoonen. HALFWEG KERSTWIJDING S AVOND. Op Maandag 19 December wordt in de Nederlandsch Hervormde Kerk te Halfweg een Kerstwij dingsavond gehouden. Medewerking verleenen het Nederlandsch Hervormde Kerkkoor en mevrouw M. F. J. Hesper, sopraan en de heer Jacques Bleij, orgel. Ds. Molenaar is voorganger. Het programma van de uit te voeren num mers is als volgt samengesteld: 1. Adventlied, oud kerkelijke melodie voor sopraansoliste. 2. Jezus mijn Heiland, u zoekt mijn verlan gen, J. S. Bach; Kerkkoor. 3. Kerstimprovisatie, orgel. 4. „Der Messias", oratorium van G. F. Han del; sopraan en orgel. 5. „O, Jesulein süss", van J. S. Bach; sopraan en orgel. 6. Immanuel, oud Duitsch kerklied; kerk koor. 7. Wereldgericht; Kerkkoor. Ds. Molenaar zal dezen avond openen en sluiten, terwijl hij tusschen de nummers de schriftlezing zal waarnemen. FEESTAVOND „RITMEESTER DE KRUYFF". Woensdagavond hield de Landelijke Rij ver eeniging „Ritmeester de Kruyff" haar jaar- lijksche uitvoering in de groote zaal van den heer Cornelissen. De voorzitter, de heer G. van Beem, opende met een hartelijk welkom. Na het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus sprak de heer W. Slob, secretaris-penningmeester van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigin- gen, een rede uit over „De economische en cultureele beteekenis van de landelijke ruiter sport voor het platteland". Spreker wees er op, dat het paard in den landbouw absoluut niet behoeft te verdwijnen. De motoren voor het boerenbedrijf hooren alleen in de grootere bedrijven thuis. Van de 232.000 boerenbedrijven is slechts één procent gemo toriseerd. Spreker liet een plaat uit de mobilisatie zien, welke toonde, dat toen reeds de boeren stand een voorname en onmisbare stand was geweest. Het onderschrift „Landbouwers, gij kunt al len den honger buiten uw grenzen houden" is daar een sprekend voorbeeld van<-,,De boe renstand is voor de vitale beteekenis van het volk groot". Spreker hoopte, dat ook: „Rit meester de Kruyff" op den ingeslagen weg zou voortgaan en drong er op aan de plaatselijke vereeniging daadwerkelijk te steunen. Vervolgens werd het tooneelstuk „Drie mug gen om de kaars" opgevoerd. De medespelen den gaven een goed en beheerscht spel te zien, dat door de talrijke aanwezigen in hoo- ge mate gewaardeerd werd. Nadat nog eenige verlotingen plaats ge had hadden werd de avond door den heer Beem gesloten, althans het officieele ge deelte; „The Starband" onder leiding van den heer F. Starreveld verzorgde de dans muziek. HEEMSTEDE ST.-NICOLAAS BIJ DE INDISCHE BUURT- VEREENIGING. Vrijdagavond zal St.-Nicolaas in café-res taurant „Het wapen van Heemstede" een bezoek brengen aan de kleine kinderen van de leden der Indische buurt vereeniging. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging een ledenvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede". Medegedeeld werd dat op de eerstvolgende vergadering die gehouden wordt op 21 De cember, een keuring van Kerststukjes zal plaats hebben. Besloten werd een feestavondje niet door te doen gaan wegens ernstige ziekte van den penningmeester. De onderlinge tentoonstelling van huisbroei werd vastgesteld op 15 Februari a.s. Vervolgens hield de heer W. A. van Zadel een inleiding met lichtbeelden over de Nar- cissencultuur. Na afloop werden vragen gesteld en beant woord. Aan een door den heer B. Nieuwenhuis ter keuring ingezonden groep Cyclamen kende de keuringscommissie 10 punten toe GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Breugel, Lindelaan 8, ceintuur; H. Trees, Wagnerkade 41, vulpotlood en vulpen; L. v. d. Weiden, Bleekersvaartweg 6, wollen handschoen; Bureau van politie, vulpen; J. Knook, Bankastraat 63, rijwielbelastingmerk; Bureau van politie, tasch met inhoud en hon- denriem; Brinkman. Borneostraat 65, wollen kinderhandschoen; Scholdmeijer, Heemsteedsche Dreef 43, poes; Eindenhoutstraat 3, Engelsch woordenboek. LISSE DE GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1939. Wederom sluitend gekregen. Door het College van B. en W. is den Raad de Gemeentebegrooting voor 1939 aangeboden. De gewone dienst geeft aan: Ontvangsten f 501.687,72; Uitgaven f 501.687,72; saldo nihil. Kapitaaldienst ontvangsten f 27.858,08, uitga ven f 28.071,18, nadeelig saldo f 213.10. Het college van Burg. en Weth. deelt mede, dat de financieele positie der gemeente groo te zorg bleef baren, doch dat de economische perspectieven die zij aanwezig achten, de hoop wettigden, dat de moeilijkste begroo- tingsjaren achter den rug liggen. „Mag van optimesme inzake degemeente financien nog geen sprake zijn zoolang de belastingdruk niet belangrijk is verlaagd, ver wacht mag worden, dat eenige verlaging in de naaste toekomst mogelijk is, omdat wij vertrouwen de financieele positie der gemeen te weer veilig in handen te hebben, althans wanneer zich in de bronnen van inkmsten der gemeente geen ingrijpende depressies meer voordoen en de Raad de werkelijkheidszin be houdt, die de zelfstandigheid der gemeente gered heeft. Zeer verblijdend is, dat de uitgaven der be strijding van de werkloosheid aan de hand van de vermoedelijke uitgaven over 1938 f 15.000 lager geraamd worden. Verwacht mag worden, dat dit het plaatselijk bedrijfs- en zakenleven direct ten goede komt en indirect ook de gemeente-financien zal beïnvloeden. IJMUIDEN In elf maanden bijna twee ton minder. De omzet in den Rijksvischafslag ge durende de maand November bedroeg f 909.820—. Dit is een heel bedrag, maar het was ondanks dat f 121.372 minder dan in November 1937, toen de omzet f 1031.192 bedroeg, zoodat de achterstand bij verleden jaar vergele ken, weer aanzienlijk is toegenomen. De omzet in de afgeloopen elf maan den van 1938 bedroeg f 6.595.243, te gen f 6.793.791 in hetzelfde tijdvak van '37, zoodat de achterstand nu f 198.548 bedraagt. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS 550 Vikingbank IJM. 183f 4400 80 Penelope IJM. 64 f 2000 85 Condor IJM. 72 f 2230 Loggers: Adjowico RO 9 f 1560. KW 60 f 590, KW 52 f 560. Schepen met versche haring: Petrus Paulus IJM 266 f 790, LT 1297 f 1670, LT 137 f IC" VL 115 f 830, KW 45 f 630. KW 69 f 970, SCH 285 f 1400, SCH 37 f 1200, SCH 81 f 1190, SCH 64 f 760, SCH 97 f 1390. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 1 Dec. 1938 (A.N.P.) Tarbot 9272 ct. per kg. Tong 139—88 ct. per kg. Heilbot 10098 ct. per kg. Griet f 36f 18 per 50 kg. Groote schol f 21.50 idem. Middel schol f 25 idem. Zetschol f 28f 22.50 idem. Kleinschol f 27f 14.50 idem. Bot f 26 idem. Schar f 10.50f 5.50 idem. Poontjes f 5 idem. Groote schelvisch f 30 idem. Middel schelvisch f 23 idem. Kleinmiddel schelvisch f 21f 18 idem. Kleine schelvisch f 18.50f 15 idem. Groote gul f 20f 17 idem. Kleine gul f 17.50—f 12.50 idem. Wijting f 10f 3.90-.idem. Makreel f 11.50f 6.50 idem. Versche haring f 7.50f 5.20 idem. Kabeljauw f 70f 53 per 125 kg. Vleet f 2.20f 0.83 per stuk. Eeng f 1.35f 0.60 per stuk. Koolvisch f 0.63f 0.20 per stuk. Rog f 22f 17 per koop. Hercules en Amsterdam naderen. De Utrecht ÖM 73 sleept nu ook mee. Naar wij vernemen bevinden de Hercules en de Amsterdam zich hedenmorgen half negen nog op 50 mijl van IJmuiden. De Utrecht IJM. 73, is gisteren naar het convooi vertrokken om te assisteeren, zoodat de Amsterdam thans door twee trawlers ge sleept wordt, waardoor een vaart van vier mijl bereikt kan worden. Het convooi wordt hedenavond te IJmui den verwacht VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Hercules IJM 196, vangst: 40 manden schel visch, 45 manden braadschelvisch, 60 manden radio en wijting, 90 manden gul en leng, 75 man den varia, 80 manden gestripte makreel, 70 man den dichte makreel, totaal 460 manden benevens 30 stuks stijve kabeljauw. Amsterdam IJM 58, vangst: 75 manden schel visch, 70 manden braadschelvisch, 20 manden wijting, 10 manden platvisch, 130 manden ka beljauw en gul, 30 manden varia, 50 manden koolvisch, 500 manden makreel, totaal 885 man den, benevens 240 stuks stijve kabeljauw en 30 stuks stijve leng. SANTPOORT Kinderkoor „Duiiilust". Een goedgeslaagde avond. Woensdagavond gaf het kinderkoor „Duin- lust" onder leiding van Lies Hertier een con cert in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv Gemeente. Voor dit concert bestond flinke belangstelling. Lies Her tier heeft er slag van kinderkoren te leiden. De kinderen zongen ook met groote animo en uiterst beschaafd. Het viel ons meer dan eens op, hoe duidelijk de uit spraak was. Jammer vonden we het ook bij dit kinder koor weer zoo weinig jongens aan te treffen. Zouden er onder de Santpoortsche jongens heusch geen zangliefhebbers zijn? Na eerst 3 bekende liedjes te hebben gezon gen, brachten de kleinen er drie ten gehoore, welke voor het eerst werden gezongen, n.l. „Ons Vogelhuisje", van J. P. Koppen, „Kieke boe" en „In het bad" van Bep Schmidt. De componisten waren in de zaal aanwezig en we vermoeden, dat ze over de uitvoering wel tevreden zullen zijn geweest. In de pauze sprak Lies Hertier Bep Schmidt hartelijk toe en sprak o.m. den wensch uit, dat Mej. Schmidt nog vele mooie kinderliedjes zou componeeren. Namens het koor werden mej. Schmidt bloe men' aangeboden. Van het kinderkoor hoorden we o.m. nog het bekende Dalcroze-liedje „De dwergjes". "Suc ces was hier bij voorbaat verzekerd, doch het effect was o.i. nog grooter geweest, wanneer het tooneel iets donkerder was gehouden. In „Bezoek aan Kabouterstad" van Bep Schmidt hoorden we een aardig duetje Waar waren echter de baarden der kabouters? Aardige nummertjes waren voorts nog „Het meisje en de vlinder" van Cath. van Rennes en ,,'t Tuinierstertje" van Daleroze. Een lief stemmetje had het tuinierstertje! Lies Hertier liet ook een tweetal „debu- tantjes" optreden. Ze brachten het er inder daad kranig af. Hoe mooi je tenslotte onder Lies Hertier: leiding leert zingen, toonde het jonge dames koortje. Dit koortje mochten we reeds meer malen beluisteren en met genoegen consta teerden we, dat de kern nog steeds dezelfd* was. Tot slot werd in costuum „Pierrette en de melkkan" van H. v. Tusschenbroek gezongen wat een waardig einde van een mooien avond beteekende. Vermelden we tenslotte nog de muzikale be geleiding van Mevr. Otto-Kuyk. VELSEN LEERAAR R. II. B. S. TE VELSEN Bij K. B. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen de heer J. Duinkor, wonende te Bergen. BEVERWIJK Wanneer verdwijnt de sluis? Het wachten is op den tunnel. De pogingen van het gemeentebestuur om te komen tot overdracht aan de gemeente van het zij kan aal A en de vervanging van de daarin gelegen inundatiesluis door één met grootere doorvaartwijdte en dorpeldiepte, on dervinden nog steeds vertraging in verband met de bij het Rijk in voorbereiding zijnde tunnelplannen. MARKTBERICHT. Spinazie per kist 68. Andijvie per 100 str. 1.252.50. Koolrapen per zak 85. Wortelen per bos 59. Bieten per KG 4»/2. Schorseneeren per KG 12. Aardappelen, klei, per KG 2y25. Sruitjes per KG 714. Boerenkool per KG 36. Roode kool per KG 23V2. Savoije kool per 100 5.00. Bloemkool per 100 7.0012.00. Uien per KG 34. Prei per KG 2 V24. Sla per kist 62. Pieterselie per kistje 8y2. Selderie per kistje 11. Apperlen per KG 20—35. Peren per KG 2438. Druiven per KG 40. Brusselsch lof per KG 1014. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.). Het probleem der Joodsche vluchtelingen. 's GRAVENHAGE, 30 November. Zeer vele journalisten vulden hedenochtend de groote zaal van het departement van buitenlandsche zaken om, op uitnoodiging van den heer A. J Lievegoed, chef van den regeeringspersdienst een uiteenzetting aan te hooren van mr. J. R M. van Angeren, secretaris-generaal van het departement van justitie, over het probleem der Joodsche vluchtelingen. De heer Van Angeren zeide o.a.: Voorop stelde spreker, dat Nederland het eenige land is geweest dat practisch iets voor d_ Joodsche vluchtelingen gedaan heeft. Hoezeer de regeering ook begaan is met het lot der Joden in Duitschland toch kan zij slechts een beperkt aantal toelaten. Daarover zijn bijna allen het eens. Nederland kan niet zijn grenzen openstellen voor 7 a 800.000 Joden. Wij moeten ons dus beperken, met andere woorden, een keuze doen. Drie categorieën komen in aanmerking voor toelating: zij, die een vergunning hebben van dei. minister van justitie, zij die kunnen doorreizen en de noodgevallen. Het systeem der vergunningen. Een vergunning wordt om. afhankelijk gesteld van het feit, dat gegadigden niet ten laste komen van de gemeenschap. De regee ring moet waarborgen hebben, dat familie leden zich hun lot aantrekken. Wat de kin deren betreft, over hun toelating adviseert het kindercomité. Voor de kinderen is in de eerste plaats quarantaine noodig en later te huizen. Bij families kunneh zij maar niet zoo worden binnengelaten. Daarvoor kan de re geering niet de verantwoordelijkheid dragen De moeilijkste categorie is die van men- schen van middelbaren leeftijd. Hier moei vooral aan de toekomst worden gedacht en in verband hiermede zijn campementen over wogen. Het loslaten van al die memschen zou het Joodsche vraagstuk wel eens zeei ongunstig kunnen beïnvloeden. Het campe- ment heeft ook voordeelen voor eventueel* evacuatie. Wat betreft hen, die rechtstreeks kunnen doorreizen, ook hier heeft de regeering groote moeilijkheden. Wie een spoorkaartje vcor Londen heeft en een brief van zijn dochter dat er een baantje op hem wacht, wordi heusch niet in Engeland toegelaten. Ook Amerika biedt niet zooveel mogelijkheden als wel eens gedacht wordt. Spreker's infor maties hebben hem geleerd, dat het nieuwe quotum pas over een jaar verruimd zou kun nen worden. Noodgevallen Over de noodgevallen zeide mr. van Ange ren: Wij sluiten de grenzen, maar wij laten de menschen beperkt toe. Iemand, die'de reis naar de grens heeft ondernomen, zonder pa pieren, is niet plotseling noodgeval geworden Bij werkelijke ernstige noodgevallen (zooals een vrouw met een klein kindje) hebben de grenswachters instructies om zich in verbin ding te stellen met het hoofd van de grens bewaking en den vreemdelingendienst. Het geval wordt dan grondig bekeken. Men gaat na of die vrouw met haar kindje ergens kan worden opgenomen. Hoe druk het departement van justitie het heeft, blijkt, dat er wel eens 300 aanvragen per dag zijn binnengekomen. dan margarine. Maar goed brood (van VAN DER LINDEN) kost niet meer dan gewoon brood. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEF. 13882 (Adv. Ingez. MedJ Dag en nacht wordt er gewerkt. Van de groep, die door families worden opgenomen, zijn er sinds 7 November ongeveer 2500 toegelaten en los van die groep 130 kinderen. Het kindercomité heeft thans voorgesteld op zeer korte termijnen nog vele kinderen toe te laten. Daarover zullen nog besprekingen worden geveerd. De kwestie der campementen, quarantaine enz. is een kwestie van binnenlandsche zaken. Daar wordt met alle kracht aan gewerkt. Verder zeide de heer van Angeren o.m., dat vóór 7 Mei van dit jaar de toelating van vluch telingen practisch vrij was. Nadien is zij be grensd. Hij verdedigde het systeem door de regeering in dezen gevolgd en merkte op, dat aan de toelating van kinderen zeker geen einde is gekomen. Spreker kon zich niet vereenigen met het plan van prof. Bonger om n.l. tienduizend vluchtelingen toe te laten en daarna de gren zen te sluiten. Dit zou beteekenen: de deur op een kier zetten en daartegen is de regeering gekant. De vraag, hoevele kampementen er zullen komen en waar kan mr. van Angeren niet beantwoorden. De regeering is vol belangstelling voor het geen de overige regeeringen zullen doen, in welk verband de heer Van Angeren erop wees, dat de minister-president zijn voelhorens heeft uitgestoken. Er is echter geen enkele reden, dat wanneer Engeland en Amerika iets zouden doen, Nederland een doorgangshuis zou moeten zijn. Is de scheepvaart tusschen Duitschland eenerzijds en Engeland en Ameri ka anderzijds niet volkomen normaal? Verder betoogde mr. van Angeren, dat Bel gië practisch geen vluchtelingen toelaat. Wel zijn er eenige kampementen, maar daarin zijn gehuisvest Joodsche vluchtelingen, die vóór November het land waren binnengekomen en die in de groote steden, zooals Brussel en Ant werpen, teveel waren. Mr. II. P. MARCHANT SPREEKT VOOR DE R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Donderdagavond 8 December zal mr. H. P. Marchant in gebouw St. Bavo, Smedestraat, voor de R.K. Middenstandsvereeniging Haar lem spreken over: Kapitalistische Overvoe ding. Codreanoe neergeschoten. Bij poging uit de gevangenis te ontvluchten. BOEKAREST 30 November. Codreanoe, de leider van de voormalige „IJzeren Garde", is heden met geweerschoten neergelegd door zijn bewakers bij een poging te ontvluchten uit de gevangenis, waarin hij opgesloten was. Het voortbestaan van „Artis". Houders van 3 pet. eerste hypothecaire obligaties ten laste van het Koninklijk Zoölo gisch Genootschap „Natura Artis Magistra" zijn vanmorgen in een der zalen van „Artis" te Amsterdam opnieuw bijeengekomen ter be spreking van de onderscheidene voorstellen, die hun zijn gedaan. Het voorstel van het bestuur, waarbij obli- gatiehouders door het aanbod van de gemeen te 25 pet. zullen ontvangen tegen volledige kwijting werd verworpen met 562 tegen 490 stemmen. Het voorstel van de groep De Vries, waarbij de executie wordt uitgesteld en het genootschap nog zes maanden respijt wordt gegeven werd daarop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Sneltrein rijdt in op locomotief. Ernstig ongeluk op Duitsch station. HALLE. 30 Nov. (D.N.BIn den nacht van Dinsdag op Woensdag is een uit Eichen- berg komende sneltrein bij het binnenrijden in het Centraal Station alhier tijdens een dikken mist op een locomotief ingereden. Twee wagons en de locomotief van den sneltrein ontspoorden. Een en twintig reizigers en vier spoorwegarbeiders werden licht gewond. Na verbonden te zijn konden allen, op twee na, hun reis voortzetten. Het spionnageproces tc New-York. Twee verdachten door de jury schuldig bevonden. NEW YORK, 30 Nov. (Reuter-A.N.P.). De jury heeft twee der verdachten in het spion nageproces, de kapster Johanna Hofmann en Hermann Voss, vroeger werkzaam bij een vliegtuigenfabriek, schuldig bevonden aan sa menzwering met het doel zich militaire gehei men toe te eigenen. Ten aanzien van Erich Glaser, eertijds soldaat bij de luchtmacht, kon de jury echter nog niet tot een uitspraak ko men. Zij zal morgen opnieuw vergaderen. HAARLEM, 30 November. Ondertrouwd 30 November: J. Schreuder en li. J. Scheffer; W. C. van Noordt en L. H. Hilbig; J. Staats en Th. M. Brink; W. F. Meijer en E. Smit. Getrouwd 30 November: a. van Straaten en R. Hooglugt; M. B. Marree en I. Koetsier; B. van Veen en H. H. v. d. Vlugt; J. L. de Rook en H. H. C. Cornelissen; C. a. Roose en N. Kol; W. Suijskens en M. H. Eijberts; M. Mo lenkamp en J. J. E. Koek; W. D. Blokker en M. de Bleijzer; L. Vos en J. Vendrik; J. C. v. d- Meeren en w. Oudshoorn; Th. C. Cor- nelissens en H. M. E. Prent; J. Nljssen en D M. J. Vonema; J. D. Otto en J. Grossauer- a! Sijtsema en G. de Ruiter. Bevallen 28 November: M. v. d. Ent Braat— v. Zaanen, z.; A. StevenseMoeke, z.; 29 No vember: J. M. HinfelaarHooijen, z. en d.- A. C. J, Smitv. Kol, d. Overleden 28 November: A. v. d. Vosse 91 j., Kopstraat; 29 November: C. W. Brands-, Schoemaker, 64 j., Anslijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7