ITALIË'S HOUDING in de Tsjechische crisis ALGEMEENE STAKING in Frankrijk mislukt. DE VADERLANDSLIEFDE IS GEBLEKEN. Een uiteenzetting van Graaf Ciano. Te Parijs was zelfs van een gedeeltelijke staking haast niets te merken. DALADIER DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 H A A R E E M'S DAGBEAD 5 In de Fascistische Kamer heeft de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, gisteren een uitvoerige rede gehouden over de omstandigheden, die aanleiding zijn geweest tot het ontstaan der Tsjecho Slowaaksche crisis en over de houding van Italië in die dagen en de actie van den Duce voor de rege ling van het vraagstuk. Óp 18 December 1937 heeft Ciano, naar hij in zijn rede mededeelde, den Tsjecho-Slowaak- schen gezant te Rome, Tsjvalkofski, die infor meerde naar de houding van Italië in een eventueele crisis, aangeraden, dat Tsjecho- Slowakije spoedig en in alle vrijheid tot over eenstemming zou komen met Berlijn, Beeda- pest en Warschau, voordat het daartoe zou worden gedwongen door den onverbiddelijken loop der gebeurtenissen. Graaf Ciano. Hij gaf Tsjvalkofski verder te ken nen, dat men een ernstige fout zou be gaan door de oogen voor de werkelijk heid te sluiten en verwachtingen te blijven bouwen op de collectieve vei ligheid en de practische mogelijkheden van geografisch verwijderde vriend schapsbetrekkingen. Het belang van deze opmerkingen is Tsvalkofski niet ontgaan. Ciano gaf een overzicht van de totstand koming van den Tsjecho Slowaakschen staat en zeide, dat het sluiten van het verdrag met Sovjet Rusland het begin der beslissende crisis beteekende. Hij sprak van een regime van ge weld, door Praag tegenover de Sudeten Duit- schers uitgeoefend en van een hardnekkige houding tegenover de eischen van Henlein. Op 20 Augustus droeg de duce, die begreep, dat een verscherping onvermijdelijk was, Ciano op bij de Duitsche regeering eenige in lichtingen te vragen, daar Mussolini reeds toen voorzorgsmaatregelen voor de dekking der grenzen wilde nemen. Nadat, ondanks de reis van Chamberlain naar Berchtesgaden, de toestand verscherpt was door de „onbegrijpelijke stijfhoofdigheid" van Praag, heeft de Duce zijn standpunt de finitief bepaald en er Duitschland van op de hoogte gesteld. Op Zondag 25 September heeft de speciale, gevolmachtigde van Hitler, die per vliegtuig was gekomen den Duce uitvoerige inlichtingen van geheimen aard verstrekt. Maandag 26 September besloot Hitler in verband met de weigering van Tsjecho Slowa kije een nieuw ultimatum aan Praag te zen den, dat Woensdag 28 September te 14 uur af liep. Mussolini nam met kalmte van het besluit kennis en beval de mobilisatie voor den vol genden dag. In eenige uren werden 300.000 man onder de wapenen geroepen, zoodat het leger versterkt werd van 250.000 tot 550.000 man. Een algemeene mobi lisatie zou even vlot verloopen zijn. Ook luchtmacht en marine namen haar maatregelen, wat die marine betreft, stonden 5.000 officieren en 84.000 onderofficieren en matrozen gereed. Nadat hij deze mobilisatiemaatregelen ge nomen had, aldus vervolgde Ciano zijn rede, achtte de Duce het noodig met grootere nauw keurigheid de grondslagen van een bondge nootschap met Berlijn vast te stellen en militaire verbindingsorganen te scheppen. De groote mogendheden hadden dat reeds gedaan of waren er mede bezig. Voor 29 September werd een bijeenkomst te München vastgesteld, waaraan zou worden deelgenomen door Von Ribbentrop, Ciano, generaal von Keitel en de Italiaansche generaals Pariani en Valle. Doch toen Chamberlain in den ochtend van 28 Sep tember door tusschenkomst van Lord Perth een uitnoodigïng tot Mussolini richtte, ging de Duce daarop onmiddellijk in. Hij droeg den Ambassadeur te Ber lijn, Attoiico, telefonisch op een stap bij Hitier te doen en was er eenige uren voor het verstrijken van het ulti matum 24 uur uitstel der krijgsopera ties te verkrijgen. Ik twijfel er niet aan. aldus Ciano, of Hitier zou een dergelijk voorstel van ieder ander onmiddellijk van de hand hebben gewezen Attoiico kreeg daarna opdracht Hitler in ken nis te stellen van een nieuw voorstel van Chamberlain, volgens hetwelk een conferen tie zou worden gehouden, die het probleem in ten hoogste zeven dagen zou liquideeren. In het begin van den middag deelde Atto iico telefonisch mede, dat Hitier het voorstel aanvaardde op één voorwaarde: dat de Duce persoonlijk aanwezig zou zijn, als eenige waar borg voor succes. Hij liet Mussolini de keus tusschen Frankfort en München. De Duce stemde toe en koos München. Des avonds ver trok hij en den volgenden morgen had hij in den trein een lang onderhoud met Hitier. De staatslieden stelden daarbij vast, dat de con ferentie niet moest verloopen in kwesties over de procedure en redeneerkunst. München, zeide Ciano. is niet alleen de oplossing voor een crisis, maar heeft een veel ruimere poli tieke beteekenis. Het is misschien nog voor barig daarover een oordeel te vellen. Te Mün chen is Duitschland niet alleen hersteld in zijn nationale rechten op de Sudeten Duitsche provinciën, niet alleen is het aanzien van Italië op reusachtige wijze gestegen dank zij den arbeid van den Duce en de houding van het volk. maar bovendien zullen verscheidene feiten, leerstellingen en instellingen den grooten invloed van deze gebeurtenis onder gaan. Ook ten aanzien van de latere gebeurtenis sen betreffende Roethenië heeft er een vol komen gelijkheid van opvatting bestaan. In Italië en Duitschland is men met instemming van de belanghebbenden van meerling, dat niet meer getwist moet worden over een grens, die twintig dagen tevoren is vastgesteld en plech tig aanvaard. Uit de ontwikkeling van den Europeeschen toestand na München en Weenen mag men afleiden, dat de politieke horizon wat is op gehelderd. Sprekende over het accoord met Londen zeide Ciano: De Italiaansch-Engelsche over eenkomsten. waaraan de namen van Cham berlain, Lord Halifax en Lord Perth zoo nauw verbonden zijn, beteekenen in het geheel geen eenvoudigen terugkeer tot de traditioneele vriendschap, zooals zij in geheel andere tijden werd uitgelegd. Integendeel, het betreft hier een geheel van overeenkomsten, die, rekening houdende met de nieuwe werkelijkheid in Europa, de Middel- landsche Zee en Afrika, de betrekkin gen tusschen beide rijken regelen op den grondslag van de volmaaktste moreele, politieke en militaire gelijk heid. Het van kracht worden der Paaschovereenkomst is een concrete bijdrage tot de bevestiging van den vrede. Die bevestiging is en zal zijn het hooge doel van onze politiek en daarnaar zullen wij streven met vasthoudendheid en werkelijk heidszin, maar ook met de omzichtigheid, die noodig is, wanneer men de belangen en na tuurlijke wenschen van het Italiaansche volk wil beschermen. De rede van Ciano werd herhaaldelijk on derbroken door huldebetuigingen aan den Duce en den minister van buitenlandsche zaken NUTTIGE GESCHENKEN heeft OOSTEN, BARTELJORISSTRAAT 15—17 in groote keuze voorhanden. (Adv. Ingez. Med.) Ook in de provincie het stakingsparool slechts ten deele opgevolgd. PARIJS, 30 November. Wat een pechvogel, die arme heer Jouhaux! En wat zullen hij en zijn vrienden van de C. G. T. met teleurstelling het verloop of liever gezegd de mislukking van de door hen ge decreteerde algemeene staking volgen. Een vreemdeling, die niet op de hoogte zou zijn geweest van het dreigen der C. G. T., zou op een ochtendwandeling door Parijs verwonderd zich hebben afgevraagd wat al die politie en al die gehelmde mobiele gardes op de straat hoeken (zouden uitvoeren. Algemeene sta king, zou men hem op zijn vraag geantwoord hebben. Algemeene staking? Maar zonder eenige moeite zou hij een taxi of een auto bus of een métro hebben kunnen nemen om naar de boulevard te rijden, hij zou er heel rustig met zijn vrouw hebben kunnen fla- neeren langs de étalages der winkels of in de groote warenhuizen inkoopen hebben kun nen doen zonder het minste risico voor ge sloten deuren te komen staan. En wanneer vrouwlief zijn heelen voorraad Fransch geld aantoiletjes en hoedjes besteed zou hebben, dan zou hij onmiddellijk bij alle banken terecht kunnen komen c<m zijn vreemd geld te wisselen en daarna rustig op het terras van een boulevard-café zijn aperitief]e kun nen drinken om zijn morgen te besluiten met een fijn déjeunertje in een fijn restaurant. En mocht de al evenmin stakende telegrafist hem een telegram hebben gebracht, dat hij onmiddellijk naar huis moest terugkomen, dan zou hij met misschien 'n even langeren wachttijd dan gewoonlijk telefonische ver binding met Den Haag of Amsterdam of waar dan ook hebben gekregen om zich even van de noodzakelijkheid van zijn terugkomst te overtuigen en daarna had hij even rustig als steeds zijn trein kunnen nemen, die op de minuut af zou vertrekken. Neen, van een algemeene staking is werke lijk niets te bespeuren en zelfs van een ge deeltelijke is te Parijs ongeveer niets te mer ken. En als criterium voor het lukken of mis lukken van het C.G.T.-decreet, zijn twee din gen matagevend: de toestand te Parijs en het treinverkeer. Wanneer te Parijs de algemeene staking mislukt, dan is die ook overduide lijk mislukt. Dan kunnen er wel in de pro vincie arbeiders zijn, die aan het parool der vakvereenigingsleiders gehoor geven en die zijn vcor zoover op het oogenblik het mid daguur de berichten binnenkomen, slechts een kleine minderheid maar dan heeft in ieder geval het hart van het land ge klopt. heeft het leven niet stilgestaan. Meer nog geldt dit misschien voor het tweede cri terium: het spoorwegverkeer. Zonder spoor wegverkeer geen economische activiteit. Maar het spoorwegverkeer heeft niet stilgestaan, de treinen loopen normaal, bijna ieder doet zijn plicht. De energieke houding der regeering, die haar politiek niet wenscht te laten beheer- schen door een minderheid, die geen verant woordelijkheid draagt, heeft haar uitwerking niet gemist. De twijfelaars, die wel wilden werken, mits ze maar beschermd werden, zijn aan het werk gegaan zooals ze eiken dag doen, want ze wisten, dat de regeering hardhandig tegen eiken ordeverstoorder zou optreden. Die maatregelen zijn werkelijk niet kinderachtig geweest. Gistermiddag reeds kon men op ver schillende punten der stad politie en mobiele garde zien, die de wacht hielden bij de kran tendrukkerijen, waar eigenlijk denzelfden avond reeds de staking' moest uitbreken. Ge deeltelijk hebben de drukkers aan den oproep der C.G.T. gehoor gegeven, zoodat de kranten slechts in beperkt formaat uitkwamen, maar dit was op zichzelf reeds bijzonder, daar bij voorgaande stakingen geen krant uitkwam. Tegen den avond begon het stadsbeeld wat te veranderen door het overal verschijnen der donkere uniformen der mobiele garde, die den stormhelm op het hoofd en de karabijn op den rug de wacht betrokken op de strategische stadspunten. Doch rustig, heel kalm hebben zij het gehad. Daar, waar vroeger bijna altijd nachtelijke relletjes uitbraken, wanneer er sociale woelingen te Parijs heerschten, wacht ten de arbeiders rustig op den aanvang van hun werk. Zoo stonden bijv. de vrachtauto's van Hachette. de groote almachtige distribu tiefirma der kranten, waarvan het verschil lende duizenden tellende personeel steeds tot rumoerigsten behoorde in lange rijen met vol. tallige bemanning te wachten op de pakken kranten, die vannacht heel wat minder zwaar waren dan gewoonlijk. Bij de Hallen, den buik van Parijs, stonden de ordebewakers ook, maar al was de aanvoer van levensmid delen minder groot dan gewoonlijk, omdat vele provincie-expediteurs uit vrees voor on geregeldheden thuis waren gebleven, ze hoef den niet op te treden: er werd gewerkt en er werd gelachen en er werd in de tallooze cafétjes gedronken en gegeten als steeds. Op de sta tions en de spoorwegemplacementen zagen we ze ook, zoo nu en dan dreven ze zonder noemenswaardige drang groepjes beraadsla gende spoorwegarbeiders uiteen, doch van krachtig optreden was geen sprake, behoefde ook geen sprake te zijn. Rustig verliep de nacht en even rustig is de morgen verloopen. Wel hebben hier of daar enkele opgewonden elementen een op loop veroorzaakt, wel hebben enkele fanatici tot staking aangespoord.doeh eiken keer hebben de politie en de mobiele garde onmid dellijk krachtig ingegrepen en een aantal bel hamels gearresteerd. Feitelijk heerschte bij de. remises van de Parijsche autobussen en de métro hedenmorgen in alle vroegte een lichte aarzeling: zouden ze uitrijden of zouden ze. het requisitiebevel negeerfend en zich dus blootstellend aan onmiddellijk ontslag, sta ken? Op slot van zaken kozen ze allen de wijste partijde bussen reden met lichte ver traging uit en de métrotreinen snorden weer langs de ondergrondsche lijnen, propvol met werkvolk. Tegen acht uur besloot het syndi caat maar de stakingsorder in te trekken! In de scholen moesten de onderwijzers ook .staken en bij wijze van voorzorgsmaatregel was voor elke klasdeur een agent opgesteld, maar het had er allen schijn van, alsof 'ze daar alleen maar stonden om de onderwijzers een handje te helpen en ondeugende jongens en meisjes uit de klas te zetten. Neen, Parijs is rustig. Parijs werkt. Parijs trekt zich van de oekase van den heer Jou haux niets aan. En zoo optimistisch wordt de toestand ingezien, dat op de beurs de staats fondsen stijgen en de frank ten opzichte van pond. dollar en gulden beter noteert! En in de provincie? Van daar zijn de berich ten gelijkluidend. In de metaalindustrie, die het grootste kwantum stakers moest opleveren, zijn ongeveer 75% der arbeiders aan het werk gegaan, in de mijnen is een zeer belangrijk deel der arbeiders afgedaald, hier 50%, ginds 70%, elders 40%. Vele afwezigen dus, maar lang niet een al gemeene staking. In sommige steden zijn de trams niet uitgereden, zooals b.v. te Marseille, waar in tegenstelling met de Parijsche taxis de wagens in de garages zijn gebleven, maar waar daarentegen de activiteit in de haven volkomen normaal is. Te Bordeaux knarsen de trams over de rails ofschoon gisteren het personeel besloten had te staken. En zoo zou den we tot in het oneindige door kunnen gaan. welhaast alle steden van Frankrijk kunnen opnoemen, waar slechts zeer sporadisch het bevel van de G.G.T. is opgevolgd. De conclusie van dit alles? Dat de regeering overduidelijk bewezen heeft, dat door een krachtig optreden alle agitatie onmiddellijk de kop kan worden ingedrukt. En nu hebben de socialisten op voorstel van den heer Blum wel besloten en trouwens al hun collega's Kamerlecfen uitgenoodigd hun voorbeeld te volgen morgen de grootste zaal ran de Kamer te bezetten en net zoo lang bezet te houden tot de regeering de Kamers bijeen ge roepen heeft. Dit zal evenwel niets aan het volkomen échec van deze algemeene staking veranderen. Men mene overigens niet, dat hiermede de regeering gewonnen spel heeft. De heer Daladier zal zeer zeker nog voor heete vuren komen te staan, want het is niet te verwachten, dat men zich voor goed geslagen zal achten. Maar een belangrijke beslissing is al gevallen. J. W. K. ("Nadruk verboden.) Vlucht Berlijn—Tokio volbracht. „Condor" vloog met gemiddelde snelheid van ruim 321 K.M. Het Duitsche vliegtuig ..Condor" is gistermiddag 13.57 uur te Tokio geland. Het heeft den afstand BerlijnTokio afgelegd in 46 uur, 15 minuten en 52 seconden, hetgeen een gemiddelde snel heid beteekent van 321.8 K.M. per uur. Er zal erkenning van dit record worden ge vraagd bij de Fédération Aeronautique Interna tionale. Minister-president constateert, dat het land blijk heeft gegeven met de regeering te willen samenwerken. Gisteravond heeft de Fransche minister-president Daladier een radiorede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd dat de vaderlandsliefde en de helderziendheid van het Fran sche volk wederom duidelijk zijn ge bleken. 30 November is een historische dag geworden, zeide hij. Gedurende 24 uur moest het geheele nationale leven worden lam gelegd, onder het ironisch toekijken van de tegenstanders van Frankrijk en tot droefheid van zijn vrienden. De staking is evenwel geheel mis lukt. Het land heeft blijk gegeven met vertrouwen met de regeering te willen meewerken en door het eer biedigen van de wetten het heil van het land te bevorderen. De minister-president wees er verder op, dat alle vitale diensten van het land vrij hebben kunnen functionneeren: de treinen hebben gereden, de diensten van post, telegraaf en telefoon waren verzekerd, de autobussen heb ben gereden. Zelfs in het particuliere bedrijf is het werk slechts gedeeltelijk neergelegd. Spreker was hier van tevoren reeds zeker van, men wordt steeds door de Franschen be grepen. wanneer men de taal van Frankrijk tot hen spreekt. De minister-president had aangekondigd, dat de autoriteit van den repu- blikeinschen staat zou worden geëerbiedigd en dat is geschied, hij had gezegd, dat een sta king in de openbare diensten niet zou worden geduld en de staking is niet gekomen. Spr. heeft vertrouwen gehad in de ambtenaren en werklieden om vandaag de overwinning te behalen op de propaganda, welke moordend is voor het vaderland en zij hebben zichzelf weten te overwinnen, omdat zij voelden, dat zij werden gesteund en beschermd door de regeering met wettelijke middelen. De minister-president verklaarde verder, dat de leider van de regeering niet tot taak heeft een overwinning te bevechten op mis leide Franschen, doch wel heeft hij tot taak hen tot rede te brengen, wier onzinnig op treden het land tot den ondergang zou bren gen en dit is vandaag gelukt. Het Fransche volk heeft door zijn houding getoond 'te weten, dat de sociale wetten niet in het gedrang kwamen en dat zijn vrijheden niet werden aangetast. Het heeft bewezen te begrijpen, dat integendeel door wanorde en ongediscipli neerd optreden deze vrijheden in de waag schaal werden geplaatst en dat juist de storm, ram van de algemeene stakingen in andere lan den dén weg voor de dictatuur hebben bereid. De garantie voor de vrijheid is de autoriteit van den staat. Rapport van de C. G. T. In den communiqué van de C. G. T. het Fransche Verbond van Vakvereenigingen. wordt verklaard, dat de algemeene staking zich heeft ontwikkeld zonder een enkel ernstig incident den arbeiders in de schoenen kan worden geschoven. Zonder twijfel is de kalm te welke de C. G. T. heeft gewenscht. be- invloed door de krachtige maatregelen, welke de regeering heeft genomen. Niettegenstaan de deze krachtsontplooiing is het stakings parool, volgens de C. G. T.. in groote mate opgevolgd in de particuliere industrie, zoowel te Parijs als in de provincie. Bij de openbare diensten is de staking in belangrijke centra aanleiding geweest tot ernstige onderbrekin gen. Geheel hebben gestaakt de mijnwerkers, zeelieden en havenarbeiders, terwijl niet werd gewerkt in de voornaamste centra van de metaalindustrie, de textielindustrie, en in de leerindustrie door 75 tot 95 procent van de werklieden. In de openbare diensten en in het staats-tabaksbedrijf is op vele plaatsen de staking eveneens met discipline gehouden. Vierhonderd arrestaties. In den loop van den dag zijn vierhonderd personen gearresteerd, wegens het weigeren te gehoorzamen aan bevelen tot doorloopen. het beleedigen van agenten, het weigeren van requisitie of de belemmering van de vrijheid van arbeid. Er komen berichten binnen omtrent ernstige botsingen tusschen stakers en mo biele garden te Rijssel en Toulouse. Te Rijssel brachten eenige honderden stakers, die voor de arbeidsbeurs samenschoolden, drie trams tot stilstand. Zij dwongen het trampersoneel en de passagiers uit te stappen en sloegen de ruiten in. Er zijn tal van arrestaties verricht en verscheidene mobiele garden werden ge wond. Te Toulouse hebben postende stakers, meest ijzer- en staalarbeiders, getracht de deuren van een groot .warenhuis te sluiten, daarbij geholpen door een menigte van ongeveer 2000 menschen. die afwisselend de Interna tionale en de Marseillaise zongen. Er ont stond een vechtpartij tusschen de versterkte mobiele garden en de betoogers, doch het is nog niet bekend in hoeverre er gewonden zijn Havas meldt, dat de deuren van het waren huis gesloten zijn en door stakingsposten worden bewaakt. Het grootste deel van het personeel is binnen op zijn post. Voorts meldt Havas, dat te Rijssel voor een brouwerij enkele honderden stakers twaalf mobiele garden aanvielen, die het gebouw beschermden. De bewakers vluchtten de brouwerij binnen, doch een hunner werd af geranseld. Om hem te ontzetten schoten de anderen in de lucht. Voor de arbeidsbureaux hebben stakers een groote vrachtauto omge worpen. doch zij werden door de politie uit eengejaagd. In verband met deze incidenten zijn de trams die normaal hadden gereden, tegen zes uur naar de remises teruggekeerd. In Parijs is een deel van het personeel van de meeste schouwburgen in staking gegaan. In het Athenée kon de voorstelling niet door gaan. In de opera en het Mogador werd het décor niet verwisseld. Te Nice zijn naar United Press meldt de croupiers in staking gegaan. Posten werden geplaatst, die de bezoekers verhinderden de lokalen waarin anders ge speeld wordt te bestreden. Slechts een roulette heeft vanavond op de pier gedraaid De va- cantietrein die hier hedenavond arriveerde bracht slechts een reiziger aan. Verder meldt United Press dat Daladier de uitsluiting voor de Loire Olivier Lorraine vliegtuigmotorenfabriek heeft bevolen, die voor de nationale defensie werkt als gevolg van de gedeeltelijke staking. In de order wordt bevolen de stakers die hun werk heb ben verlaten te registreeren. De politiewacht die deze fabriek bewaakt, heeft versterking ge kregen. teneinde mogelijke demonstraties het hoofd te bieden. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de mislukking der staking een aanmerke lijke terugkeer van goud tengevolge heeft ge had. Gistermorgen zijn verscheidene mil- lioenen francs gerepatrieerd. Ook in Algerie is weinig gestaakt. In Algerië heeft slechts 10 procent der ar beiders gestaakt. In de havens hebben de havenarbeiders in het geheel niet gestaakt en incidenten hebben zich niet voorgedaan. Nergens in de drie departementen is een ar restatie gedaan. PROGRAMMA VRIJDAG 2 DECEMBER HILVERSUM I. 1875 en 451.5 M. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, Gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11— Gramofoonmuziek 11.15 Pianovóordracht en gramofoonmuziek 12.— Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 „Quintolia" en gramofoonmuziek 2.— Gramo foonmuziek 2.25—2.55 Christ. Lectuur 3.— Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 3.45 Gramofoonmuziek 4.— Piano, viool en cello. 4.45 Gramofoonmuziek 5.— Declama tie. 5.10 Vervolg concert 5.35 Vervolg decla matie, en gramofoonmuziek 6.15 Gramofoon muziek (ca. 6.30 Berichten) 6.30 Tuinbouw- praatje 7.— Berichten 7.15 Literaire causerie 7.45 Gramofoonmuziek. 8.— Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.15 NCRV-orkest 9.Exegetische causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.— Berichten ANP. actueel programma. 10.30 Gramofoonmuziek 10.45 Causerie over licha melijke opvoeding 11.Viool en piano 11.30 Gramofoonmuziek. 11.5012.Schriftlezing. HILVERSUM n, 301.5 M. 8.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 4.00 VARA 7.30 VPRO 9.00 VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Berich ten) 10.— Morgenwijding 10,20 Esmeralda 10.50 Declamatie 11.10 Gramofoonmuziek 11.20 VARA-orkest. 12.— AVRO-Amusementsor- 'kest (ca. 12.15 Berichten) 12.45 Ensemble Jet- tv Cantor. 1.30 Gramofoonmuziek 2.Ensem ble Jetty Cantor. 2.30 Declamatie 3.— Caba- retprogramma. 4.Gramofoonmuziek 5. Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel en gramofoon muziek 6.15 De Ramblers (Om 6.28 Berichten) 6.50 Gramofoonmuziek 7.VARA-Kalender 7.05 Causerie ..Engelsche caricaturisten" 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Causerie ..Wat en hoe gelooven wij?" (VIII). 8.— Viool en piano. 8.30 Causerie ..Het stilleven als uiting van religieus gevoel". 9.00 „Le Coq d'or", opera (opn.). 9.30 Radiotooneel met muziek 10.— Gramofoonmuziek 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.— Zang en piano 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.Gramofoon muziek. DROITWICH 1500 M. 11.40—11.50 Pianovoordracht 12.10 Orgelspel 12.35 Billy B'issett and his Canadians. 1.20 Cau serie „Empire Exchange". 1.35—2.20 Het Bir- minghamsch Philharmonisch strijkork. en so list. 2.45—3.05 Het Harpkwintet. 4.15 Eugene Pini en zijn Tango-orkest. 4.50 Gramofoonmu- muziek. 5.20 John Reynders en zijn orkest 6.20 Berichten 6.45 Orgelspel 7.05 Parlementair weekoverzicht 7.20 BBC-Harmonie-orkest 7.50 Kamermuziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.— Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.45 Causerie over IJsland 10.05 BBC-orkest en -koor en solisten 11.20 Bert Firman en zijn orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 9.—. 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.30 Zang 1.05 Gevarieerd concert. 2.35 Zang 3.00 en 3.30 Gramofoonmuziek 3.50 Pianovoor dracht. 4.40 Gramofoonmuziek 4.50 Zang. 5.05 Gramofoonmuziek 5.25 Parijs saxofoonkwartet en soliste. 6.35 Cembalovoordracht. 7.20 Loca- telli-orkest. 8.05 Gramofoonmuziek 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Nachtconcert mmv. solist. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Amuse mentsorkest. 11.20 Het Rheinische Landesor- kest 12.35 Omroepkleinorkest 1.30 Populair concert 2.50 Gramofoonmuziek 3.20 Danziger Landesorkest Schupo-orkest en soliste. 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 De „Drei Musikanten" 7.30 Concert ten bate van de Winterhulp 9.35 Gramofoonmuziek 9.5011.20 Bernhard Etté's orkest. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roeporkest 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 Omroepkoor 6.20 Omroepdansorkest 6.50 Scholierenkoor. 7.20 Omroepdansorkest 8.20 en 9.50 Omroeporkest 10.30—11.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 1.en 1.30 Omroep- saionorkest 1.50—2.20, 5.20 en 5.50 Gramofoon muziek 6.35 Omroepsalonorkest 7 35 Gramo foonmuziek 8.20 Jan Steurs' ensemble.militair orkest en solisten. 10.30—11.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Herbert Fróhlich's orkest en solisten (opn.) 8.05 Radiotooneel 9.05 Berichten 9.30 Uit Turijn: Orkestconcert mmv. soliste. 10 20 Berichten 10.30—11.20 Weensch Symphonie- orkest, koor van de Weensche Staatsopera en solisten (opn.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9