Ronselaars voor de Haarlemsche Rechtbank Achtmaanden geeischt wegens meineed. TRICOUNE Minder Verkoudheden! vlcks Va-tro-nol INGEZONDEN /TIJKKIN VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 H A A R TI E M'S D 'A G B E A D lï ARR. RECHTBANK. Het is niet waar, zegt een der verdachten. De Haarlemsche Rechtbank heeft zich Donderdagmiddag weer geruimen tijd bezig gehouden met ronselarij- zaken en juist nu vele Nederlanders uit Spanje in hun vaderland terug- keeren na talrijke ontberingen, komt het weerzinwekkende beroep van „ron selaar" opnieuw onder de algemeene aandacht. De 34-jarige Haarlemsche varensgezel tegen wien de Officier drie maanden gevangenisstraf eischte, noemde al de getuigenverklaringen, die een dicht net van bewijzen om hem span den, een „toevallige samenloop van omstan digheden". Hoe toevallig moge uit het volgende blijken. Een 23-jarige loopjongen had in de Bartel- jorisstraat een man met een bochel ontmoet. Deze had hem aangesproken en 'ns langs zijn neus weg gevraagd of die jongeman er niets voor voelde om naar Spanje te gaan. De loop jongen voelde er wat voor zelfs sterke bee- nen zwichten dikwijls voor de aanlokkelijke combinatie romantiek en avontuur, die de onbekende den jongeman voorspiegelde. Om alles zooveel mogelijk in stijl te houden werd afgesproken, dat de loopjongen een krant in zijn rechterjaszak zou doen en aldus uitge dost op een avond op het Wilsonsplein zou verschijnen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Op den bewusten avond stapte de jongeman op het Wilsonsplein rond en het duurde niet lang of er kwam iemand op hem toe, die hem vroeg of hij niet naar Spanje wilde. „Je gaat toch zeker naar de regeeringstroepen", had de man gevraagd en de jongeman had gezegd: Dat spreekt vanzelf. Hierop had hij drie gulden gekregen om zijn bewijs van Nederlanderschap te gaan halen en den volgenden dag had een nieuwe ontmoe ting plaats waarbij het reisplan nader onder de oogen werd gezien. Op het Staten Bolwerk kreeg de jongeman nog eens 12 gulden bene vens eenige adressen in Antwerpen en Parijs waar hij zich moest vervoegen. In Spanje was hij echter afgekeurd, zoodat hij nu in staat was zonder noemenswaardige geestelijke of lichamelijke gebreken, zijn verklaringen te doen. En wie was nu de bewuste man. die je het geld gegeven heeft, vroeg de president. Get.: Dat is de verdachte. Pres.: Hij herkent u dus, verdachte! Verd.: Dat kan wel, maar ik ken hèm niet. Een 30-jarige transportarbeider was de vol gende getuige. Hij had eveneens lust gehad om in Spanje te gaan vechten en aangezien hij niet wist hoe hij daar moest komen was hij naar het bureau van het „Volksdagblad" ge gaan. Daar had men zijn adres genoteerd en gezegd „U zult er wel van hooren". Inderdaad duurde het niet lang of er was iemand bij hem gekomen, die gevraagd had: Hebt u lust om naar Spanje te gaan? Op het bevestigend antwoord had de onbekende er zijn meer onbekenden in deze historie dan in een algebra-vraagstuk gezegdDan zult u binnenkort eeen blauwe enveloppe ontvangen met nadere instructies. Deze instructies bleken niets anders te zijn dan een verzoek om op een bepaald uur bij het tramhuisje op het Wilsonsplein te willen verschijnen. De geschiedenis dreigt eentonig te worden, het was ook hier het oude liedje; voorziet u van een Bewijs van Nederlander schap en dan ontmoeten we elkaar weer. De volgende ontmoeting vond in het Kenaupark plaats de transportarbeider had intusschen zijn bewijs van Nederlanderschap verkregen en juist toen het reisplan netjes zou worden uitgestippeld werden de heeren door een politie-agent gearresteerd. Ook deze getuige herkende den verdachte pertinent als den man, die hem geld en in lichtingen had verstrekt. De verdachte ver telde echter, dat hij rustig in het Kenaupark aan het wandelen was met een kennis toen plotseling de getuige op hem toekwam en hem een brief onder zijn neus duwde. Juist op dat oogenblik was een agent gekomen en had hen allemaal gearresteerd. De agent, die hierna gehoord werd, liet echter nog een heel ander licht op de zaak schijnen door te vertellen dat de verdachte tot tweemaal toe een verfrommeld stukje papier had weggegooid en op dat papier ston den: adressen in Antwerpen en Parijs" yan de bekende club?, informeerde de Of ficier. Dat is niet waar, zei de verdachte, die brief jes heb ik nooit weggegooid. Off.: Waar komen ze dan vandaan. Zijn ze soms uit een venster gegooid? Verd.: Ja, dat weet ik niet. De Officier geloofde echter niet veel van dien toevalligen samenloop van omstandigheden en achtte de ronselarij bewezen. Hij eischte drie maanden gevangenisstraf. In de keuken. Twee gulden vijftig had een 29-jarige kan toorbediende eind Juni 1937 aan een jeugdi gen Haarlemschen bloemenkoopman gegeven, teneinde hem in staat te stellen een Bewijs van Nederlanderschap te verkrijgen om over de grens te komen en naar Spanje te gaan. Pres.: Waarom heb je dien jongen dat geld gegeven? Verd.: Hij had 'n slecht leven thuis en hij wilde naar Spanje gaan. De zaak ging echter verder buiten mij om. Pres.; Had je dat geld soms van iemand anders gekregen? Verd.: ja, dat kwam van v. S. Met hem moest de jongen zich dan maar verder in verbinding stellen. De bloemenkoopman vertelde, dat hij naar Spanje wilde, om te gaan werken in een hospitaal, munitiefabriek of in een keuken Daar zit je wel het beste, zei de President. De Officier achtte bewezen dat de verdach te het geld gegeven had met het doel de dienstneming in Spanje te bevorderen. Drie weken gevangenisstraf, luidde de eisch. Pasvervalsching. De 20-jarige bloemenkoopman moest hier na zelf terecht staan omdat hij eveneens te gen het einde van Juni 1937 een geboorte bewijs van een vriend had weggenomen. Ze waren samen aan het zwemmen in het N. B Spaarne en daar had hij zijn kans schoon ge zien en het geboortebewijs bemachtigd. Op dit bewijs had hij een bewijs van Nederlan derschap verkregen daar zijn vriend meer derjarig was en dus geen toestemming van zijn ouders behoefde te hebben. Den volgen- iflen morgen had hij het bewijs echter weer Geld en adressen in Parijs en Antwerpen verstrekt. netjes in de brievenbus van zijn vriend ge deponeerd. De officier meende, dat het Bewijs van Ne derlanderschap als reispas diende, daar het in dien tijd ook in Frankrijk geldig was. Hij achtte ook den diefstal bewezen en requireer- de 1 maand gevangenisstraf. Mr. W. de Rijke, bestreed de dagvaarding en achtte de feiten zeer zeker niet bewezen. Hij vroeg op juridische gronden vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Belasting-ontduiking. Voor een geheel andere zaak stond een 52- jarige inwoner van Heemstede terecht. Hij had namelijk op zijn aanslagbiljet 19371938 als vermogen aan effecten opgegeven f 10.497,50 en als inkomsten daarvan f 628,88. De werkelijke bedragen waren echter veel hooger namelijk f 85.699,28 en f 3336. De verdachte had op zijn aandeelen veel verloren en daarom had hij ze zooveel te laag .opgegeven. Hij was echter naar een belasting consulent gegaan met het verzoek alles weer in orde te willen brengen. Hij had reeds f 2500 gewetensgeld gestort. De Officier vond het een ernstige belasting ontduiking. Niet alleen is het valschheid maar men besteelt op die manier ook de andere menschen. Het is echter mogelijk, dat verdachte er te veel op vertrouwd heeft, dat de belastingconsulent alles wel in orde zou maken. Een hechtenisstraf wilde spreker dan ook niet requireeren. Hij eischte tenslotte een boete van f 3000 of drie maanden. Mr. L. G. van Dam bepleitte clementie. Reeds voor de oproeping heeft verdachte opdracht gegeven een juiste aangifte te doen. In dit licht bezien is de boete zeker te zwaar. Met een mes gestoken. Vroolijke avondjes eindigen vaak minder vroolijk dan ze begonnen zijn en dat onder vond ook een rustend schipper, die in den nacht van 18 op 19 Juni met 'n paar kennis sen naar huis was gegaan, nadat ze in een café flink wat borrels gedronken hadden. Bij een der kennissen thuis werd het feest voortgezet, doch plotseling was de gastheer kwaad geworden en had hij zijn gasten de deur uit willen zetten. Hij maakte zich daarbij zóó boos dat hij den rustenden schipper met een mes in den buik en in de zij stak zonder hem echter ernstig te verwonden. Een getuige, die eveneens het „gezellige" avondje had meegemaakt, had toen een mand met flesschen boven op het hoofd van den boozen gastheer geplaatst en daardoor was diens woede afgekoeld. De Officier achtte het bewijs geleverd en vroeg acht maanden. Diefstallen in het Sportfondsenbad. In Januari van dit jaar kwamen eenige be zoekers van het Sportfondsenbad na hun verblijf in het fissche nat tot de. minder aan gename ontdekking, dat hun portefeuille of polshorloge verdwenen was. Een 20-jarige jongeman had zich gister middag voor deze feiten te verantwoorden. Twee getuigen verklaarden dat respectieve lijk hun portefeuille en hun armbandhorloge gestolen waren. De verdachte vertelde den president, da( hij thans voor dokter studeerde doch hij bleek op een opleidings-instituut voor een H. B. S. te zijn. De Officier vond de overtreding ernstig. Bevondien is het reclasseeringsrap- port ook niet gunstig terwijl de jongen vroe ger zijn vader al eens bestolen heeft. Een ge combineerde straf van 3 maanden voorwaar delijk en drie maanden onvoorwaardelijk leek spreker het beste. Mr. F. van der Goot, de verdediger, wilde de ernst van de feiten geenszins ontkennen. Een gecombineerde straf zou echter in dit geval meer kwaad dan goed doen. Een geheel voorwaardelijke straf zal de jongeman zeker een aansporing zijn om op het rechte pad te blijven Uitspraken op 15 December. Landbouwersknecht blijft bij zijn verklaring Op 20 October werd door de Rechtbank een ergerlijk geval van dierenmishandeling behandeld. Een landbouwer uit de Haarlem mermeer had met een dik stuk hout een paard zoodanig op het hoofd geslagen, dat het beest daardoor op den gerond was gevallen en stierf. Een knecht van den landbouwer, die met hem aan het werk was, verklaarde, dat hij niet gezien had dat het paard op het hoofd geslagen was. Na herhaalde waarschuwingen van den president werd hij daar drie getuigen pertinent verklaarden dat het paard wèl op het hoofd was geslagen verdach van meineed in hechtenis genomen. De landbou wer werd op 3 November tot twee maanden veroordeeld. Hedenmorgen had de 45-jarige landbouwers knecht zich voor de Rechtbank te verant woorden. Hij werd verdedigd door mr. F. v. d. Goot. Na voorlezing van de getuigenverklaring, die de verdachte op 20 October had afgelegd, werd een aanvang gemaakt met het verhoor van de tien getuigen waarvan vijf a décharge. De eerste getuige was een 20-jarige mili cien uit Den Bosch, die op den bewusten dag gezien had dat het paard met een stuk hout op het hoofd geslagen was. De verdachte had dat moeten zien want hij stond er vlak bij. Het paard was door den meest forschen man geslagen en dat was ongetwijfeld de landbou wer geweest. De verdachte weersprak deze bewering en meende dat de getuige van de plaats waar hij zich bevond onmogelijk de mishandeling goed had kunnen zien. „Ik durf gerust te verklaren, aldus verdach te. dat het paard niet op het hoofd is gesTa- gen En daar blijf ik bij ook." De veldwachter, die proces-verbaal opge maakt had. was van meening, dat de getuigen van de plaatsen waar zij zich hadden bevon den. wel hadden kunnen zien dat het paard mishandeld werd. Ook verscheidene andere getuigen bleven bij hun verklaringen, die zij reeds in de zitting van 2o October hadden afgelegd. Zij hadden duidelijk gezien dat het paard met een stuk hout op het hoofd was geslagen. De baas heeft niet met den stok geslagen, mijnheer de president, zeide de verdachte. Nou zijn er al vier getuigen, die het tegen deel beweren, merkte de president op. En toch zal ik het volhouden zoo lang als ik leef, antwoordde verdachte. Een slagersknecht verklaarde, dat hij het hoofd van het paard gevild en gekloven had, van een verwonding was echter niets te zien geweest. De landbouwer had verteld, dat het paard tengevolge van een beroerte was gestorven. „Kan de getuige positief verklaren dat de beenderen van het hoofd niet beschadigd waren", vroeg mr. v. d. Goot. Get.: De beenderen waren beslist niet be schadigd. De volgende getuige a décharge was de land bouwer, die wegens dierenmishandeling ver oordeeld was. De President wees verdachte nog eens op het gewicht van den eed. „Ik heb een gezin van 7 kinderen, mijnheer de president, en ik ben volkomen doordrongen van het gewicht van den eed", zei de getuige. Pres.: Waarmee hebt u het paard geslagen? Get.; Ik heb het met een erwtenruiter ge slagen en daarna met een touw. Pres.: Dus niet met een stuk hout op het hoofd? Get.: Nee, beslist niet. Ook de 16-jaxige zoon van den landbouwer getuigde in gelijken zin. Requisitoir. Het is met eenigen weerzin aldus de Officier van Justitie in zijn requisitoir, dat ik thans voor de tweede maal over dit ergerlijke drama in de Haarlemmermeer, het woord voer. De feitelijke toedracht van de zaak staat volkomen vast. Het paard is neergeslagen en kort.daarop gestorven. Deze verdachte houdt in alle toonaarden vol, dat hij van deze mis handeling niets heeft gezien. Het is psycholo gisch onmogelijk dat verdachte's aandacht tijdens dit gebeuren is verslapt. Hij deed na melijk zelf aan de mishandeling mee. De mentaliteit, die hieruit spreekt kan niet geduld worden. Een strenge straf is hier noo- dig. Spr. eischte tenslotte 8 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. F. van der Goot wees erop, dat de verdachte een geloovig mensch is. Een meineed is van hem niet te verwach ten. Er zijn in deze zaak bovendien vele twij- felpunten. Het is fout om te denken dat de eene groep van getuigen de geheele waarheid spreekt en de andere gToep uitsluitend on waarheid. Er zijn velé feiten, die de verklaring van den verdachte ondersteunen. Spr. con cludeerde tenslotte tot vrijspraak. SHIRTS VAN HEBBEN INDERDAAO EEN BIJZONDER CACHET ZAKPOTLODEN ZAKMESSEN. SCHOOLTASSEN. ANEGANG14 TE1.11963 (Adv. ingez. Med.) Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar de meeste verkoud heden ontstaayi, versterken. Zoodra gij niest— doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. (Adv. Ingez Med.) AGENDA. Heden: VRIJDAG 2 DECEMBER Remonstrantenhuis,. Wilhelminastr.: Voor dracht B. v. d. Meer over „Figuren uit het Oude en Nieuwe Testament." Palace Familie Cinema: „Vrouwen van 1938" en „Welkom vreemdeling", 2 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De terugkeer van den Rooden Pimpernel". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Zwarte Ruiter" en „Autocar 99", 3 uur. Moviac Theater: „Het lied van geluk". 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang VTij. ZATERDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: Sint Nicolaasfeest Haar lem's Dagblad, 2 uur nam. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des i vonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. P8OW-0IW* (Adv. Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN. De begrootingen van de provincie en van de bedrijven goedgekeurd. (Zitting van Donderdagmiddag). De Provinciale Staten hebben Donderdag middag de beraadslagingen over de begroo tingen van de provincie en van de bedrijven voortgezet en geëindigd. De heer L a m b o o ij (R.-K.) merkt op, dat de deskundigen het er over eens zijn, dat men voor verwarming en kook-doeleinden beter gas kan gebruiken, dan electriciteit. In Den Haag bijv., waar men een opwekkingsbedrijf en een gasfabriek heeft, kan men zelfs op de straattegels lezen: „kookt op gas". Spreker ontraadt zich te wagen op het glibberig pad van verkoop van apparaten op afbetaling, lettende op de slechte ervaringen, die parti culiere handelaars er mee hebben opgedaan Wie deze apparaten noodig heeft, moet ze maar alleen aanschaffen, wanneer het geld er voor beschikbaar is. Wat de winstmarge be treft, merkt spreker op, dat die in de zelf- distribueerende gemeenten niet zoo groot is. De heer Honig (Chr.-Hist.) zegt, dat het niet zeker is, of de afschrijvingen in verband met de zich voortdurend wijzigende technische en economische omstandigheden hoog genoeg zijn. Men weet omtrent de eventueele toe komstige wijzigingen niets en men weet even min of het bedrijf, zooals het thans is, zich aan een eventueel ingrijpende wijziging wel voldoende zal kunnen aanpassen. Het is geenszins uitgesloten, dat de afschrijvingen in dit verband niet eens voldoende zijn. Spreker roept dan ook Ged. Staten toe: „blijft op uw hoede!". Met voldoening heeft spreker gecon stateerd. dat de tarieven der provincie een vergelijking met steden als Haarlem, Utrecht en Rotterdam goed kunnen weerstaan, voor al wanneer men in aanmerking neemt dat het gebied, dat het P.E.N. bestrijkt, zooveel grooter en onvoordeeliger is dan dat der aangebouw de steden. Spreker is verder van oordeel, dat nog verschillende objecten voor een hoogere afschrijving in aanmerking komen. Hij noemt o.a. wegen, gebouwen, centrale verwarming grond, telefoonnet, gereedschappen, instru menten, werktuigen, meubilair en inventaris. Het zal spreker verheugen, als Ged. Staten hieraan hun aandacht willen schenken. Hij hoopt, dat de bedrijfsresultaten van 1938 Ged. Staten in staat zullen stellen, op genoemde posten hoogere afschrijvingen te doen, zoo noodig met terugwerkende kracht. De heer Van Dok (S.D.A.P.) vraagt naai de plannen met het Heemskerkerduin en of daar een recreatie-oord komt. Hij vestigt er de aandacht op, dat het Hoogovenbedrijf na bij Beverwijk terrein heeft aangekocht. Spre ker vraagt,-of het natuurschoon daardoor niet terJijden zal hebben. We heer Visser (S.D.A.P.) dringt aan op verlaging van de vastrechttarieven en van de tarieven voor de straatverlichting. Hij vindt het niet juist, dat het P. E. N. voor be drijven in één gemeente verschillende tarie ven berekent. De heer Seegers (comm.) bestrijdt de ta rievenpolitiek van het P.E.N. Vele financieel minder krachtige gezinnen kunnen hun uit gaven niet in overeenstemming brengen met hun inkomsten. De tarieven moeten zóó zijn. dat ook deze gezinnen den electrisehen stroom ongehinderd kunnen gebruiken. Ook de tarie ven van het water moeten zoodanig zijn, dat alle menschen in de gelegenheid worden ge steld, een badgelegenheid in huis te laten aanbrengen. De heer H e 11 k e r (R.-K.) acht eveneens de tarieven van het vastrecht te hoog, vooral voor de kleine luiden. De menschen zullen er anders toe overgaan om gas te gebruiken. Als men de tarieven laag maakt, dan zal de afneming grooter worden. De straatverlich ting door electriciteit is ook onvoldoende. De heer Stapel (lib.) zegt, dat de veehou ders klagen over het plaatsen van masten voor bovengrondsche leiding in de landerijen. Die worden zeer gevaarlijk geacht. Hij geeft in overweging, om het plaatsen van hoogspan ningsnetten tot een minimum te beperken. Mevrouw De Jong-Zernike (S.D.A.P.) acht het goed. dat de apparaten in huurkoop kunnen gekocht worden. Hierdoor wordt het werk van vele huisvrouwen vereenvoudigd en vergemakkelijkt. Het gebruik van deze appa- ten moet dan ook worden aangemoedigd, maar dan moeten de tarieven zóó laag gesteld worden, dat het gebruik bevorderd wordt Zij is het in dezen met den heer Heilker eens. De heer Sneevliet (rev. soc.) ondersteunt het denkbeeld van mevrouw De Jong. Het af betalingssysteem moet zoo ruim mogelijk wor den toegepast, dat het leven der huisvrouwen kan worden vergemakkelijkt en verlicht, voor al omdat het tegenwoordig lang geen pretle is, een huishouden te besturen Vele menschen saan over tot het bezigen van verouderde hulp middelen, zooals petroleum Spreker waar schuwt dan ook tegen een buitensporige af schrijving Alles moet gedaan worden om een snelle stijging van stroomverbruik te verkrij gen. Mr. B r u c h (Ged. Staten) beantwoordt de sprekers. Watergebruik in zoo ruim mogelijken zin acht spreker goed: dat is een eisch voor een goede gezondheid. Men moet echter, let tende op de weinige middelen voor waterwin ning, waken tegen waterverspilling. Tegen verspilling wordt een nauwkeurige controle toegepast. Wanneer het mocht blijken, dat, ergens te veel water gebruikt wordt, dan worden daartegen maatregelen genomen Van vandalisme in het duingebied is geluk kig in de laatste jaren niet veel meer geble ken. Er wordt trouwens behoorlijk toezicht gehouden. Het is goed, dat het publiek zooveel mogelijk van het duingebied kan genieten, maar men moet er dan ook een kleine finan- cieele vergoeding voor over hebben. Wat den huurkoop betreft, merkt spreker op, dat het aantal klachten veel minder is geworden Klachten, welke overblijven, zijn die van hen die koopen. hoewel zij er het geld niet voor beschikbaar kunnen krijgen De nrovincie ver koopt dan ook alleen in huurkoop aan mer "^en die als solide bekend zijn Fr moet z^vep1 mor"»"").- van dip apoarate: gebruik worden gemaakt, opdat de huisvrou wen ook nog tijd krijgen voor werk van hoo ger or'de dan voor de huishouding. Wat he* koken op electriciteit betreft, zegt spreker, da" ons land bij andere landen ten achter is. zoo als bijvoorbeeld in Denemarken en Zwitser land, waar in de kleinste gezinnen electrisch gekookt wordt. Met de afschrijvingen is de ANEGANG 14 TEL.11963 LUXE POSTPAPIER Gratis bedrukt met adres f f of monogram vanaf T 3 (Adv. ingez, Med.) provincie op den goeden weg. Men moet niet blijven zitten met te weinig afgeschreven ma chines. Spreker dankt de heeren Honig, Van Dok en Visser voor hun wenken. De prijzen politiek van het P.E.N. als streekbedrijf acht spreker volkomen verantwoord. Met de belangen van de kleine gebruikers zal zeer zeker ook rekening worden gehouden. Wat het water van het IJselmeer betreft, is men nog niet zoover, dat men het als een plechtanker kan beschouwen in dezen zin, dat men aan het duingebied den rug zou kun nen toekeeren. Ged. Staten blijven er hun aandacht aan schenken. Tot den heer Stapel zegt hij, dat een ondergrondsch net veel duur der zou zijn, dan een bovengrondsch. Dat neemt niet weg, dat er voor gezorgd zal wor den, zooveel als dit mogelijk is, ook wat de rentabiliteit betreft, dat de kabels in den grond zullen worden gelegd. De begrootingen der provincie en van de bedrijven worden ongewijzigd vastgesteld. De leden van de N.S.B. en de heer Sneevliet wenschen geacht te worden te hebben tegen gestemd. De heer Jansen (comm.) deelt mede. dat de communisten weliswaar vóór stemmen, maar dat dit niet wil zeggen, dat zij het beleid van Ged. Staten goedkeuren. Geldleeningen. Ged. Staten worden tenslotte gemachtigd de volgende geldleeningen aan te gaan: f 95.000 als bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis met bijkomende werken van het Noordzeekanaal; f 2.535.000 wegens kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf; f 20.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort voor buitengewone werken; f 15.000 wegens uitkeering aan de Provinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard. lag. 3.75 gcb. 4.90 (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet -icplaatstivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Onderwijzers-St. Nicolaasfeest. „Het Sint-Nicolaasfeest van den Bond van Ned. Onderwijzers is het mooiste kinderfeest, dat ik ken". Deze woorden sprak de wethou der van Onderwijs, de heer Boes. op een huldigingsbijeenkomst van de Sint-Nicólaas- commissie na het 30ste feest De Sint-Nicolaascommissie, nu samenge steld door de afdeeling Haarlem van den Bond en van de Vereeniging van Hoofden van Scholen is reeds lang bezig met de voor bereiding van het 31ste feest, nu genoemd Onderwij zers-Sint-Nicolaasf eest. De Commissie zou niets liever zien, dan dat dit feest op even hoog peil komt te staan, als de vorige feesten.. De Slnt-Nlco- laasfeesten van de Onderwijzers zijn popu lair geworden. Tien dagen lang vult een juichende kinderschaar de Concertzaal. Wie er meer genieten, de kinderen of de ouders, die hen vergezellen? We wagen het niet, dat uit te maken. Voor die feesten is veel geld noodig. De Haarlemsche burgerij heeft ons nog nooit in den steek gelaten. We vertrouwen, dat ze het ook nu niet zal doen. De kinderen zingen reeds" „Zou de goede Sint wel komen?" We weten het zeker, dat de Commissie in staat wordt gesteld, den goeden Sint te laten ko men. Een schaar van collectanten en collectrices Is er voor de commissie op uitgetrokken om gelden in te zamelen. Kindervrienden, teekent met milde hand. Op onze lijsten staat aan den kop: 31ste Onder wijzers Sint-Nicolaasfeest." Onze trouwe helpers en helpsters zijn voorzien van een legitimatiebewijs, geteekend door onzen penningmeester den heer S. P. Doek. Er worden ook gelden ingezameld voor een ander Sint-Nicolaasfeest. Van verschil- "nde zijden bereiken ons klachten, dat bij •ergissing op die lijsten is geteekend. Van daar onze waarschuwing. Wie geen lijst aangeboden wordt en wie toch wil steunen, kan zijn bijdrage ook stor- fen op giro-nummer 139828 van onzen pen ningmeester S. P. Doek. Kindervrienden, we rekenen op u. Ons 31ste feest moet weer schitterend slagen. DE COMMISSIE»

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11