Hef Int. Zwemfeest van „De Waterratten" Onze Indische Luchtpostbrief. l/aat GARA Nieuwe WINTERSPORTREIS Ochtendbeurs Amsterdam VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 HAAREEM'S DAGBEAD 9 ZWEMMEN. Nieuw Ned. record van Hoving Hongaren winnen Waterpolo-wedstrijd tegen het versterkte D. W. R. met 60 Weinigen zullen na den recordregen te Rotterdam verwacht hebben, dat het internationaal zwemfeest in het Haarlemsche Sportfondsenbad met 331/3 M. baan een recordverbetering zou opleveren. Hoving zorgde echter voor de grootste verrassing, door het Nederlandsch record 100 M. borstcrawl heeren, dat stond op 59.4 sec., met 0.2 sec. te ver beteren. Een bijzondere prestatie op deze zware baan, waarmede de snelle Rotterdammer eindelijk eens een einde heeft gemaakt aan het fabeltje, dat in het Haarlemsche Sportfond senbad geen persoonlijke recordver beteringen mogelijk zijn. De voorzitter van „De Waterratten" heette in het Duitsch en het Engelsch de Hongaar - sche en Engelsche zwemmers welkom, waarna de drie volksliederen van de deelnemende lan den staande werden aangehoord. Direct daarna ontbrandde de sportieve strijd in volle hevigheid op het eerste nummer van het programma: de 100 M. borstcrawl heeren (internationaal). Dit nummer had vooral op de zwemmers uit Haarlem en omstreken een groote aantrekkingskracht uitgeoefend: van de 33 deelnemers namen maar liefst 23 leden van den kring Haarlem aan deze race deel. De beslissing zou echter vallen dat stond bij voorbaat reeds vast in de laatste serie, waarvoor aan den start verschenen de Hol landers Hoving en Ramack (beiden R.Z.C.) en de Hongaren Grof en Zolyomi (de En- gelschman Taylor liet op dit nummer ver stek gaan). De start gelukte uitstekend: precies gelijk waren de vier zwemmers weg. Hoving en Zolyomi hadden bij het eerste keerpunt reeds een behoorlijken voorsprong genomen, dien Hoving op de laatste baan met een goeden eindspurt nog iets vergrootte. Hoving overtrof zichzelf; hij noteerde een tijd van 59.2 sec.; Zolyomi, zou als tweede ge ëindigd zjjn, als hij niet wegens foutief keeren gedisqualificeerd moest worden. Thans kreeg zijn landgenoot Grof, die met een tijd van 1 min. 1.8 sec. genoegen moest nemen, den twee den prijs. Sipkema van D.J.K., die in de zesde serie als eerste aantikte in 1 min. 2.3 sec., legde beslag op de derde plaats. ij Op hetzelfde nummer voor dames (natio naal) ging de strijd voornamelijk tusschen Rie van Veen en Gi-eet Sweres. Bij het eerste keerpunt had mej. Groeneweg (R.D.Z.) nog een kiemen voorsprong, die echter langzaam maar zeker verloren ging. De Rotterdamsche Rie van Veen zegevierde tenslotte met een keurigen tijd van 1 min. 8 sec., 2.8 sec. sneller dan de tweede aankomende, mej. Sweeres. Het spreekt vanzelf, dat ook het nummer rugslag dames veel belangstelling genoot door de deelneming van Iet van Feggelen, vier voudig wereldrecordhoudster en Cor Kint, de Nederlandsche kampioene. Beide meisjes ein digden na een enerveerende nek-aan-nek race in 1 min. 13.6 sec.; zij moesten dus den eersten prijs deelen. Op hetzelfde nummer heeren (internatio naal) kreeg Scheffer (D.J.K.) het zwaar te verantwoorden tegen den Engelschman Taylor die tot enkele meters voor de finish gelijk met den Nederlandschen rugslagzwemmer opzwom. Slechts 1/5 sec. eerder dan zijn Engelschen rivaal tikte Scheffer,als triomphator aan. In de achterhoede van deze serie zag de Haar lemmer Van der Meer zijn zwoegen met succes bekroond: hij eindigde als derde in 1 min. 16.2 sec. De beslissende serie van de 200 M. school slag dames (nationaal) was zeer interessant; niet alleeen door den strijd van Jo Stroom - berg (het IJ) en Jo Waalberg (A.D.Z.), maar ook door de deelneming van het jeugdige V. Z. V.-zwemstertje, mej. C. Koster. In den fraaien tijd van 3 min. 2 sec. tikte mej. Waal. berg als eerste aan, gevolgd door de dames Stroomberg (3 min. 8.8. sec) en G. Zwiers (3 min. 19.2 sec.). De V.Z.V.-zwemster eindigde haar race met een achterstand van ruim 25 M. Ij Smitshuijzen, de Nederlandsche schoolslag recordhouder, stelde eenigszins teleur. Hij moest in den Hongaar Angyel met zijn tot het einde toe volgehouden butterfly op de 100 M. schoolslag zijn meerdere erkennen en met een tijd van 1 min. 17.4 sec. 4.8 sec. na den winnaar genoegen nemen. De estafettes leverden geen verrassingen op. De 5 maal 66 2/3 M. box-stcrawl-estafette da mes wei-d gewonnen door de R.D.Z. ploeg in 3 min., 49.8 sec. vóór Rotterdam en A.D.Z. Op de 4 maal 100 M. borstcrawl estafette heeren behaalde een Hongaarsch-Engelsche ploeg de zege in een tijd van 4 min. 14.1 sec. vóór R.Z.C. en D.J.K. Het zeer geslaagde zwemfeest, dat onder meer werd bijgewoond door den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, werd besloten met een polowed strijd tusschen een met de IJ-spelers Mayer en Van Ostrom Soede versterkte D.W.R.-ploeg en het kampioenszevental van Hongarije. De Hongaren toonden een keurig combinatiespel. Vooral het snelle vrij zwemmen en het zuivere plaatsen waren opvallend, Bij schoten van Kol- lerie of De Vries was de Hongaarsche doelman Solyom zoo goed op zijn post, dat de Haar lemmers het niet tot een tegengoal konden brengen. Voor de rust scoorden Nemeth en Boszi vier maal. Het einde kwam met een 60 overwinning voor de Hongaren. De resultaten waren als volgt: 100 meter borstci*awl heeren: 1. Hoving (R. Z.C.) 59.2 sec. (nieuw Nederlandsch x-ecord) 2. Grof (H.) 1 min. 1.8 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen (R.D.Z.) 1 min. 8 sec.; 2. Greetje Swei-es (H.D.Z.) 1 min. 10.8 sec. 100 meter rugslag dames: 1 en 2 Irene van Feggelen en Cor Kint( resp) het IJ en Z. C. Rotterdam), beiden 1 min. 13.6 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. Scheffer (D J. K.) 1 min 11.6 sec.; 2. Taylor (Engeland) 1 min. 11.8 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jo Waalberg (A.D.Z.) 3 min. 2 sec.; 2. Jo Stroomberg (IJ) 3 min. 8.8 sec. 100 meter schoolslag heeren: 1. Angyel (H.) 1 min. 12,6 sec.; 2. Smitshuyzen (A.Z.) 1 min 17.4 sec 5 X 66 2/3 meter borstcrawl estafette da mes: 1. R.D.Z. 3 min. 49. 8 sec.; 2. Z.C. Rotter dam 3 min. 57 sec. 4 X 100 meter borstcrawl heeren: 1. Com binatie U.T.E. Taylor 4 min. 14.1 sec.; 2. R Z. C. 4 min. 17.8 sec. Waterpolo: versterkt team Waterratten— JJ.T-E. Boedapest 0—6. VOETBAL. E. D. O.—STORMVOGELS VOOR DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Zondagmiddag speelt E. D. O. op haar ter rein in het Noordersportpark een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Stormvogels. Van de recette zal een gedeelte worden afge dragen aan het Comité voor Duitsche vluchte lingen. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Afd. A Kennemerl. 1—Kennemerl. 2. 2.30 S. de Boer Afd. B Kennemerl. 3Kennemerl. 4 2.30 A. Zomer Jr. ADSPIRANTEN-COMPETITIE. Afd. C EDO bRipperda 3.uur Afd. D HFC bHeemstede 2.30 RCH dBloemendaal c 2.30 Afd. E ZSVRipperda a 2.30 Kennemerland cTHB b 2.30 DIO bVI. Vogels c 2.30 NOORDEL1 C Afl. A Waterloo aStor Afd. B Stormvogels dV VSV cVSV e Kennemers dV Pijnverdrijvende borst- en rugbedekking, een bron van warmte. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten F 1.10 (Adv. Ingez. Med.J om daardoor een duidelijker beeld van den persoon te kunnen geven. Dr. H. Brugmans schreeft een inleiding voor het boek. Bij Andries Blitz te Amsterdam is in de „A. B. C. actualiteiten" onder den titel „Spanje onder den schijnwerper" een boekje van de bekende Engelsche vrouwelijke poli ticus de hertogin van Atholl verschenen. De schrijfster, die naar men weet verleden jaar een bezoek aan Spanje bracht, geeft jhouwing van den Spaanschen zoi GASTHUIS VEST Verzeke De bouwkunst v Vriend, is een boel een ontwikkeld leel ver in een vooiwoo] Wanneer men irf ontstellend gering ontwikkelden leek, chitectuuraangelegt; om hiex-in verbeter haar plaats. ,En welk een pogix'! dooi, maar een be- bouwkunst een vei waardig is, dan zij en zeer bevattelijk; keur van bijzondi belangwekkende ginnend bij de eindigend bij et de spoorwegen, Gewekte belangj eerst uit naar gel is m.i. goed gezit ons daarheen lei< gen, welke daaiaan voorafging) dit op boeiende en prettige wijze; ook de in chronologische volgorde geplaatste foto's geven den lezer geleidelijk het diepere inzicht dat noodig is om wat meer van de hedendaag- sche architectuur te begrijpen. Gezond is ook de opvatting van den schrij ver dat de publieke belangstelling moet uit gaan naar „het bouwen in den meest alge- meenen zin." Hij zegt daarover „Wij hebben daarbij niet steeds te denken aan weidsche kathedalen en paleizen. Laten we toch voor zichtig omgaan met het woord „Kunst"! Er is nog zoo iets als goede smaak, die zich kan uiten op elk gebied van ons huidig maat schappelijk leven, dat misschien wel daaraan het allereerst behoefte heeft. Het gegoochel met het woord kunst heeft te lang den goed- willenden burger afgeschrikt" Evenzeer is het zuiver opgemerkt dat wij de bouwkunst moeten leeren zien „als een uiting van een levende maatschappij en niet als het uitsluitend terrein van geleerden of zelfingenomen artisten." Dit boek zal den belangstellenden lezer rij ker maken, wat lang niet van alle plaatwer ken. die zoo veelvuldig op het gebied van onze architectuur verschijnen, gezegd kan wor den. K. J... Carl Crow: Vierhonderd mil- lioen klanten. Den laatsten tijd zijn tal van boeken over China verschenen, inaar het aardig geïllustreer de boek van Carl Crow neemt temidden van deze respectabele kwantiteit wel een bijzondere plaats in. Crow stond gedurende meer dan 25 jaar aan het hoofd van een advertentiebureau in China en trad boveniden op als adviseur van Europeesche en Amerikaansche exporteurs. Van daar dat hij een goeden kijk op het Chineesche volle heeft gekregen en weet, wat de beste ma nieren zijn om met de Chineezen handel te drij ven. Zijn boek is een antwoord op de vraag, hoe men te werk moet gaan om de vierhonderd mil- lioen inwonex-s van het Hemelsche Rijk als klan ten te behouden. Hij haalt daai-bij allerlei voor beelden uit de practijk aan, welke den Euro peaan veelal zeer wondei'lijk in de ooren klin ken. Crow beschikt over een prettigen vertel trant en het gelukt hem uitstekend zijn lezers iets bij te brengen van de wijsheid, die hij zelf in China heeft opgedaan. „Vierhonderd millioen klanten" is een uit gave van N.V. Em. Querido's Uitgevers Maat schappij te Amsterdam. De vertaling is van L. de Geus. De N.V. Em. Querido's Uitgevers Maat schappij te Amsterdam heeft de Nederland sche vertaling van Emil Ludwig's „Roosevelt" in het licht gegeven. Emil Ludwig heeft in de eerste plaats de bedoeling gehad een ka rakterstudie van den Amerikaanschen presi dent te geven. Het grootste deel van het boek heeft met politiek^ niets uitstaande en ook tegen het eind. waar de maatschappelijke vraagstukken geschetst worden, geschiedt dit in hoofdzaak BARREVOETESTRAAT 6—6 A - TELEF. 10099. U weet dus nu, aan wien Hij het vertrouwen schonk. Doet U het ook (Adv. Ingez. Med.) KINDERBOEKEN. „Aan het eenzame meer" door Allen Chaf fee. Vertaling van Tine van DoornVonk. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam, 1938. Het is een goede gedachte van de uitgeef ster geweest de drie bekende boeken van Allen Chaffee: Beertje Kroeshaar, Tinteloog, het zwarte beertje en Het Boschvolkje aan het eenzame meer nu in één band het licht te doen zien. Een frisch, aardig kindex-boek voor jongens en meisje„ van 8 tot 11 jaar, dat zich ook uitstekend leent om voor te lezen en bij de kinderen liefde voor de natuur aan- kwéekt. De bundel is opnieuw heel aardig ge ïllustreerd door Sj. Kuperus en zal voor menig huisgezin een welkom St. Nicolaasgeschenk vormen! Bij dezelfde uitgeefster verschenen: „Valko Vos en zijn vx-ienden"; nieuwe avonturen in het bosch. 1938. Een alleraardigste vossen geschiedenis. Het is het tweede boek van Valko Vos en onze jongens en meisjes van 811 jaar zullen zeker weer genieten van al de avonturen, die de vossenfamilie met andere dieren van het bosch beleven. Het boek is vlot geschreven en bovendien heel suggestief geïllustreerd door Wim van de Walle „De Wigwam in de stad" door D. A. Cramer Schaap. Band en teekeningen van Fr. Haze- veld. Uitgave Wereldbibliotheek N.V., Am sterdam, 1938. Mevrouw CramerSchaap heeft een gron dige studie van de kinderziel gemaakt en schetst ons in dit verhaal het leven van Fred, een gevoeligen jongen van twaalf jaar, die het niet gemakkelijk heeft door allerlei om standigheden. Maar eind goed al goed! Ook de teekeningen dragen ertoe bij om het ge heel tot een smakelijk geheel te maken. Be stemd zoowel voor jongens als ook voor meisjes van 913 jaar. Eveneens bij de Wereldbibliotheek ver scheen: „Si Ardjoe en zijn buffel" door S. Franke. Band en teekeningen van Nancy Schotel. Uitgave 1938. Si Ardjoe. een dessajongen moet zijn buf fel verkoopen. Maar hij kan het dier niet missen en na tal van avonturen, slaagt hij erin hem terug te koopen. Een alleraardigste beschrijving van Inlandsche kinderen en hun dieren. Ook dit boek is weer keurig verzorgd uitgegeven. Vermelding verdient nog, dat beide uitga ven werden gekeurd door een commissie van deskundigen en beide boeken kunnen als Sinterklaascadeau voor onze jongens van 913 jaar warm worden aanbevolen. Inlandscli Nieuwjaar. Doorvoering der Zondagsrust. Noodzaak van nieuwe Kapitaalsbeleggingen. Onze Indische E-correspondent schxdjft ons d.d. 21 dezer uit Batavia: Doordat het Inlandsch jaar eenige weken korter is dan het Westersche jaar, schuift de viering van het Inlandsche nieuwjaar, dat het sluitstuk is van de Mohamedaansche vasten maand, elk jaar eenige weken op. Dit jaar is de toestand in de Indische maatschappij wel iswaar niet zóó x'ooskleurig als die van het vorig jaar, maar toch ziet men reeds allerwege de winkeltjes op de pasars druk bezocht door mannen en vrouwen, die er op dien feestdag op hun allermooist willen uitzien en bezig zijn een nieuw pak, een nieuwen hoofddoek, een kleurig baadje of een paar glimmende schoe nen uit te zoeken. Elke werkgever heeft daar toe zijn steentje moeten bijdragen in den vorm van onontkoombare voorschotten, die een halve of geheel maand salaris omvatten, en die in het komend jaar weer een reden zul len zijn van regelmatige kortingen. Dit vooruitzicht verontrust den Inlander echter niet en met evenveel onschuldig ge noegen laat hij reeds dagen van te voren het vuurwei'k ter verdrijving der booze geesten de lucht in vliegen, al weet hij, dat hij voor deze extra-uitgaven vele maanden zal moeten bloe den. Het dadelijke bezit van contanten blijft voor hem een ideaal, waarvoor hij alle bezwa- ren van economischen aard, als hooge rente of lagen prijs, gaarne op den koop toe neemt. Dit feest is ook de eenige dag des jaars, wel ke geheel voor hemzelf is, en dien hij zich niet laat ontnemen. Ook is het de eenige dag, waarop hij volledig vrij heeft en waarop de Europeanen zichzelf maar moeten helpen. Zóó .t zelfs de slechtste be- wordt, omdat hij in een ,u eenmaal niet gemist jheid voor de arbeiders. (en arbeider ook in In- fen, woi-dt nochtans en begint nu ook iltures ingang te vin- men zich wel reeds gen, ook voor de In- ,r het is bijvoorbeeld nog wel eens noodig in verband met ver- jhepen. In de cultures irker, hoewel ze daar !en uitgemeten maar jden. lité voor Zondagsrust .andacht van de Re- euvel van den Zon- sterke argumenten ,t het bij vele groote de Rubber Cultuur- de Handelsvereeni- Nederland-Indische isons en Crosfield ;e cultures zelfs reeds vier vrije dagen per •de derhalve de prac- an algemeene Zon- ïrd. De Zondagsrust irder nog op, dat het letgeen overal ter we- bedrijven mogelijk is, ■oerbaar zou zijn. Het vrije dagen dan op de ik aan de koelies, ook len rustdag voor het de cultux-es nooit tot men, zoolang niet de [ie door hen gecontro- arbeid tevens wordt men geschieden, door wekelijkschen rustdag •beidsordonnantie Bui- iggen, daarbij aanslui- x in onze brieven be- lantersregeling". Daar- id van wetgeving een "initieve oplossing van de algemeene Zon dagsrust naderbij worden gebracht. Nu wij zoo ongemerkt zijn gekomen op de ondernemers, is het niet van belang ontbloot hier een punt te bespreken, dat door den di recteur der Ned. Ind. Handelsbank in een openbare vergadering van de politieke ver- eeniging „De Vaderlandsche Club" werd aan geroerd. Deze wees er op, hoe weinig nieuw kapitaal de laatste jaren in Indië is belegd en hoe weinig gx-ootsche nieuwe ondernemingen zijn geëntameerd. En dat juist in een tijd dat in Europa en Amerika een kapitaalsovervloed is die ten doode is gedoemd aan banden ge legd als deze is door productiebeperkingen en gebrek aan ondernemingen alsmede angst voor tegenmaatregelen van andere staten. Niet voldoende kapitaal geïnvesteerd Hier was in merkwaardige afwijking van het „request der negen mannen" een vooraan staande Indische figuur uit den handel aan het woord die meent dat een openbare schuld van het gouvernement en locale gemeenschap pen van anderhalf milliard gulden weliswaar een aanzienlijke kapitaalsinvestatie vormt in Indië over een periode van 1865 tot 1938, maar nog geenszins een voldoende belegging beteekent van den Nederlandschen Staat in zijn tropische gebieden. De eisch van sluiten de begrootingen en de aflossing van deze openbare kapitaalsschuld moet leiden tot een practisch volledige beperking van nieuwe ka- pitaalsinvestaties. waarbij nu nog komt, dat de defensie aan de begrooting nieuwe eischen stelt, welke evenwel alleen inhalen van een achterstand beteekenen. Het braakliggende Borneo. Er werd door dezen bankleider ook nog op gewezen, dat het braak liggen van een land als Bonieo te midden van ons uitgestrekt Rijk aan den evenaar een blijvend gevaar, zoowel politiek als economisch, beteekent, en dat het onverantwoordelijk was nieuwe kapitaalsbeleggingen hier stop te zetten. Er zijn vele exportmogelijk heden voor dit eiland en dus ook mo gelijkheden om de binnenlandsche consumptie- op te voeren en daarmede een groei en verschuiving te bewerken van onze volgens vaste, steeds betre den banen gevolgde politiek. Men mag hier niet te bang zijn eens eenig risico zooals in de jaren na 1860 door de Hol landers wei-d geloopen. thans opnieuw te ne men, want hoevelen hebben ditzelfde risico niet graag geloopen ten opzichte van hun be leggingen bij dubieuse debiteuren in Europa! Het is een theorie, waar durf en muziek in zit, tegenover de veilige theorieën van een voortdurend sluitend Indisch budget in de toekomst en het adagium van de tering naar de nering te zetten. Er is immers ook nog een zegswijze, dat de „cost gaat voor de baet uit" De Indische mentaliteit ligt meer in de rich ting van de laatste dan van de eerste. Van daar, dat men een onlangs door de Regeering gegeven becijfering van een toekomstig defen siebudget van 111 millioen hier algemeen nog veel te laag vindt en men zich algemeen in alle lagen der Indische maatschappij, zoo wel die der Europeanen als der Inlanders, min of meer ergert aan het feit, dat van de zoo hoog benoodigde drie of vier nieuwe kruisers er met moeite één op stapel zal woi'den gezet, tenvijl het oude vlootplan-Deckers, opgesteld in een tijd dat de internationale verhoudingen geheel andei's schenen te zijn dan op het oogenbllk. voor de toekomstige ontwikkeling van onze defensie nog steeds de grondslag zal blijven. VOOR JONGELIEDEN, Onder leiding van JULES KAMMEIJER, Sport leider van de beroemde Tarakan-Jeugdreizen. 23 DECEMBER—3 JANUARI A.S. 10-daagsche reis naar het prachtig gelegen STOOS in de Zwitsersche Vooralpen, bij voldoende deelname. REISSOM Fis. 77.85, alles inbegrepen. Bij voldoende deelname zal Mevrouw KAMMEIJER de meisjesgroep leiden. Aanmelding vóór 6 DECEMBER bij de American Express Company Inc. Reisafdeeling. ROKIN 88—90, AMSTERDAM, TELEF. 34900, of bij den HEER JULES KAMMEIJER, Crayenestersingel 2, Heemstede. (Adv. Ingez. Med.) Vragen van mevr. Mackay—Katz beantwoord. Op de vragen van mevr. MackayKatz be treffende de practijk der toelating van Duitsch-Joodsche vluchtelingen hier te lande luidende: 1. Heeft de minister kennis genomen van het dezer dagen uitgebracht rapport eener commissie, op initiatief van het comité van waakzaamheid van Nederlandsche intellectu- eelen in het leven geroepen, teneinde een on- dei'zoek in te stellen naar de practijk der toe lating en afwijzing van Duitsch-Joodsche vluchtelingen door de Nederlandsche autori teiten? 2. Is het juist: Ten eerste, dat in de instructie der grens- autoriteiten is voorgeschreven, dat allen, die niet officieel bewijs van hun recht tot blij vende vestiging in een ander land kxxnnen overleggen, zonder verwijl moeten wox-den te ruggezonden, zelfs indien met groote waar schijnlijkheid moet worden verwacht, dat zij als gevolg daarvan in levensgevaar zul len komen te ver keeren: Ten tweede, dat zooals de commissie ver meldt px-actisch van toelating van vluchte lingen ternauwernood kan worden gesproken? heeft de minister van Justitie, mr. Goseling, geantwoord 1. de minister kreeg, na eex*st in enkele dagbladen van een verslag, als in de eerste vraag bedoeld, te hebben gelezen, en na ont vangst der vragen, zonder begeleidend schrij- van een gestencild en niet onderteekend exemplaar van het verslag toegezonden. 2. a. Instructies als in het eerste onderdeel dezer vraag bedoeld, zijn niet gegeven. Wel geldt, dat met uitzondering van dringende noodgevallen en uiteraard ook van gevallen, waarin uit genoegzame bewijzen aanstonds de mogelijkheid van doorreis naar en toelating tot een ander land blijkt slechts op voor afgaande vergupning, door of vanwege de minister verleend, vluchtelingen wox-den toe gelaten. Ongeacht de belangrijke aantallen, aan welke vóór 10 November tijdelijk verblijf hier te lande is toegestaan, zijn na dien datum zeer vele vluchtelingen ln ons land toegelaten. b. Uit het antwoord sub. 2 a. volgt, dat de pi-actijk de in dit ondei-deel weergegeven be wering logenstraft. JONGELIEDEN CHRISTEN GEHEEL-ONT- HOUDERSBOND, Afd. HAARLEM. De bovengenoemde bond houdt a.s. Zaterdag een vergadering in het Noorder Wijkgebouw Molenaarstraat 18, bij de Noox-derkex-k. ST. - NIC OL AASFEEST. A.s. Zondagmiddag wordt in gebouw Con cordia, Ged. Oude Gracht, een St.-Nicolaas- feest georganiseerd voor de kinderen van de werklooze leden van de afdeeling Haarlem van den Algem. Ned. Bond van Kantoor- en Handelsbedienden. Het bestuur is hiex-toe in staat gesteld door de vrijwillige bijdragen van de werkende leden, welke inzameling ruim f 175 heeft opgebracht. Teneinde deze leden een indruk te geven van de wijze waarop het geld is besteed, wor den alle geschenken in het afdeelingsgebouw, Brouwerskade 49, Zaterdagavond tentoon gesteld WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur Londen 8.59 3/4. Berlijn 73.67'/2. Parijs 4.83. Brussel 31.07^. Zwitserland 41.78. New-York 1.83 15/16. Londen 8.59Va- Berlijn 73.67'/2. Parijs 4.82 3/8. Brussel 31.04%. Zwitserland 41.87. Kopenhagen 38.35. Stockholm 44.30. Oslo 43.15. New-York 1.83 7/8. Praag 6.32. Italië: a. vrije lire 9.72Y2. b. reisltre 8.75. c. bankpapier 6.50. 12.— uur Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 323%—5. Amst. Rubber 227 AKU. 39 Vz—S/4. Unilever 143%- Beth. Steel 52 7 8—3 1/16. U. S. Steel 47 3 '8— Republic Steel 16 3/4—15/1» Anaconda 251/8—5/16.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15