Overdracht van het gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Raad Beverwijk. Reeds met ingang van 1 Januari 1939. Meisje tusschen trein en perron doodgedrukt. BURGERLIJKE STAND. VRTJDAG 2 DECEMBER 1938 HAASCEM'S DXGBEA'D 13 Bevredigende regeling met het Provinciaal bedrijf. De begrootingen voor 1939 in behandeling. Na een besloten vergadering van ruim een uur heeft de gemeenteraad gisteravond besloten het gemeente lijk electriciteitsbedrijf per 1 Janu ari 1940 aan de Provincie over te dragen. In aansluiting hierop werd voorts besloten met het P.E.N. een over eenkomst aan te gaan, waardoor de voerneming van het bedrijf reeds per 1 Januari a.s. haar beslag zou krij gen. De voorstellen, die B. en W. omtrent deze aansluiting deden waren als volgt samen gevat: a. het gemeentelijk electriciteitsbedrijf per 1 Januari 1940 over te dragen aan de pro vincie Noc<rdholland, zulks op grondslag van de van de zijde der provincie ontvangen aanbiedingen; b. in verband met het sub a. bepaalde machtiging te verleenen tot het aangaan van een overnemingscontract; c. ter uitvoering van dit contract met de directie van het Provinciaal Electriciteits bedrijf een regeling aan te gaan, waarbij het P.E.N. gerechtigd wondt om op. over of in de wegen, straten enz., van of onder be heer van de gemeente, aanwezige electrici- teitswerken daarin, daarop of daarover te hebben in stand te houden, te vernieuwen en daarvan of daaruit te verwijderen. Hierna stelde de voorzitter de begrootingen voor het dienstjaar 1939 aan de orde. Algemeene beschouwingen. De heer R ij k e n s mist in de begrooting nog een bemoedigend aspect. Eenerzijds dalen de belastingontvangsten, anderzijds stijgen de uitgaven voor steunuitkeering aan werkloozen en armenzorg. Vooral nu Beverwijk heel wei nig geld heeft kan spr. nog wel bezuinigingen aanwijzen, b.v. heeft spr. gezien, dat voor gesteld wordt het politiecorps uit te breiden. Hij acht dit niet verantwoord. Op vele posten kan bezuinigd worden. Wij moeten op de kleintjes letten. De belasting druk is bijna ondragelijk en spr. koestert de vrees, dat nog welgestelde burgers de ge meente zullen verlaten. Het gemeentebestuur zal er naar moeten streven om de welgestelde burgers naar Bever wijk te trekken. De heer Visser betoogt, dat de raad tegenwoordig slechts de groepeering van de cijfers heeft goed te keuren. Geestelijke en moreele herbewapening noemt spr. prachtig, maar daarvoor zal men offers moeten bren gen. De politieke verhoudingen in den raad bespre kend zegt spr. niet ten onrechte tegen de ver kiezing van een soc.-dem. wethouder te zijn geweest. Over eenige besluiten, waaraan de S.D.AP. medewerkte toont spr. zich allerminst tevreden. De heer Rollenberg (comm.) las een lang betoog voor, waarin hij fulmineerde tegen regeeringsbesluiten, die de gemeenten maar hebben uit te voeren, tegen het zenden van jeugdige, zelfstandige personen naar het Leger des Heils, enz. In den breede wijdde spr. uit over de democratie, die echter alleen het com munisme ten volle kan brengen. De heer Van Groningen (s.d.) was van meening, dat het roodzwarte front in Bever wijk juist een uitvloeisel is van een gezonde democratie en een getrouwe afspiegeling van de samenstelling van den Raad. Spr. drong er voorts op aan, dat de gemeente ook haar aandeel zal krijgen van het bedrag van 60 millioen, dat de regeering voor werkverschaf fing heeft beschikbaar gesteld. Met nadruk vroeg spr. aan B. en W. vooral goed onder scheid te maken tusschen werkverschaffing en werkverruiming. De heer Passchier (A.R.) wees op de stijging van de schuld der gemeente. De ge meenteraad zal hebben mede te werken aan bezuinigingen waar dit maar mogelijk is. Beverwijk verkeert in een nog moeilijker positie, omdat de gemeente groeiende is, zoo dat ook voor de toekomst gelden gevoteerd moeten worden. De heer Steyn (V.-D.) wilde niet in herha ling treden ten aanzien van de hier geuite wen- schen, die hij onderschreef. Spr. hoopte, dat B. en W. hun moeilijke taak eensgezind zullen ver richten. De heer Van Doorn (R.-K.) hield een uit voerig betoog over de beteekenis van de demo- Ernstige autobotsing. Verkeersfout de oorzaak. De hoek BreestraatZeestraat was gister avond het tooneel van een ernstige autobot sing, die gelukkig geen persoonlijke ongeval len, maar wel belangrijke materiëele schade tot gevolg had. De chauffeur van een taxi meende nog voor een tegenligger, die uit de richting Alkmaar kwam en dus voorrang had de Zeestraat te kunnen inrijden. Deze fout kwam hem duur te staan, want de auto's waren elkander reeds te dicht genaderd om deze foutieve manoeuvre straffeloos te kunnen volvoeren. De bestuur der van de ta*i had zich of in den afstand of in de snelheid van den tegenligger vergist. Met een daverenden slag reden de wagens op elkander in. Het gerucht van de botsing bracht een ware opschudding teweeg onder het win kelend publiek, dat van alle kanten kwam toe snellen. Al spoedig kwam vast te staan, dat de inzittenden van beide auto's er met den hevigen schrik waren afgekomen. Met de voer tuigen was het slechter gesteld. De auto's wa ren zoodanig gehavend, dat zij met behulp van een kraanwagen naar een garage moesten worden overgebracht. De politie maakte van het ongeval proces verbaal op 'en had overigens haar handen meer dan vol om het verkeer zoo goed moge lijk doorgang te doen vinden cratïe en over de richtlijnen van de gemeente politiek. De heer Vink (R.-K.) wilde bij het treffen van bezuinigingen de volkswelvaart niet uit het oog verliezen. Het college antwoordt. De voorzitter, de sprekers beantwoor dend zei, dat bij de beschouwing van deze be grooting een voorzichtig en nuchter optimisme gerechtvaardigd was. Daarvoor zijn zeker symp- tonen aan te wijzen. Vanzelfsprekend zal het college naar beste we ten de belangen van de gemeente voor oogen houden. Wethouder Out (R.-K.) constateerde, dat het college er wat de critiek op zijn beleid be treft gunstig af komt. Wethouder Van Dok (s.-d.) had een aan duiding verwacht van de posten, waarop bezui nigd moet worden. Dat dit niet geschiedde be wijst reeds hoe moeilijk het is. Van den heer Visser had spr. gaarne vernomen, waarin hij als s.-d. wethouder zoo tekort zou zijn gescho ten. In tweede instantie voerden nogmaals het woord de heeren Rijkens, Visser, Rollenberg, Van Groningen en Vink, waarna de voorzitter de vergadering verdaagde tot Vrijdagavond 7 uur. Twee onbeteekenende brandjes. Nog maar heel zelden heeft Beverwijk, wat het aantal branden betreft, een zoo gun stig jaar te boeken als 1938. Op het gebied van branden heeft onze gemeente menige „zwarte" bladzijde in haar historie, maar. zij heeft zich in den loop van dit jaar, waar van ons nog slechts een maand rest, zoo al niet volkomen, dan toch voor een groot deel gerehabiliteerd. Het is al heel wat maanden geleden, dat de brandweer voor een brand van beteekenis moest uitrukken en men zou de bekende klanken van de schel van de motorspuit vergeten. Laten we intusschen niet te vroeg victorie kraaien, want gisteren heeft de roode haan tot tweemaal toe, zij het dan ook vergeesche pogingen aangewend om den kop weer op te steken. Allereerst gold het een aanslag op denbrandbaren inventaris van een bloem- bollenschuur, staande aan den Noorderwijk- weg. Een defect aan een brandenden kachel was oorzaak, dat het vuur zich mededeelde aan de in de schuur opgeslagen bloembollen. Het onheil, dat te gebeuren stond, werd tijdig ontdekt. Men slaagde er in het vuur tijdig te blusschen. De brandweerauto kon rustig in de garage blijven. De aangerichte schade, die niet groot was, wordt door verzekering gedekt. In de Apotheek-Donker aan de Breestraat had het vuur zich in den schoorsteen ge nesteld. Ook hier was spoedige hulp dubbele hulp. Het gevaar was door dit vlugge in grijpen vlug bezworen, zoodat het geval val ook hier in dubbele beteekenis met een „sisser" afliep. SANTPOORT LICHTBEELDEN AV OND. Gisteravond was in de Ned. Herv. Kapel aan den Pastorieweg een lichtbeeldenavond ge organiseerd. De belangstelling van de zijde der jeugd was zoo groot, dat geen plaatsje onbezet bleef. Na een inleidend woerd van den heer H. Harmsen, vertelde de heer M. G. Schooneveld aan de hand van lantaarnplaatjes over „Peerke en zijn kameraden". De heer Schooneveld wist dit zeer boeiend te doen. Ook de vertelling van „De Negerhut van Oom Tom" werd met groote aandacht ge volgd. De heer Wiersma met het kinderkoor „Eli- melech" bracht in de pauze eenige liederen ten gehoore. JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer F. Wezen aar, kantoorhouder der P.T.T. te Santpoort (St.) den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst bij dit Staatsbedrijf trad. IJMUIDEN BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 55 Zeeleeuw IJM. 29f 1540 40 Dolfijn IJM. 103f 1280 460 Hercules IJM. 196f 3230 925 Amsterdam IJM. 58f 5600 Loggers met pekelharing: Petrus Paulus IJM 266 f 3760. Schepen met versche hariijg: L.T. 177 f 1460; KW. 43 f 2430; KW. 130 f 680; KW. 176 f 350; SCH. 4 f 1350; SCH. 106 f 1270; SCH. 19 f 2060; SCH. 210 f 1400; SCH. 130 f 1470: SCH. 15 f 1400; SCH. 85 f 1050; SCH. 25 f 970; SCH. 107 f 1170. Loggers met versche visch: SCH. 266 f 290, KW. 112 f 45; KW. 169 f 120. MARKTBERICHT. (Versche visch). Tarbot 9876 ct. per KG. Tong 12786 ct. per KG. Heilbot 8646 ct. per KG. Griet 30—9 per 50 KG. Groote schol 24 idem. Middel schol f 27. Kleinschol 2513.50 idem. Poontjes 8.506.50 idem. Groote schelvisch 2013 idem. Middelschelvisch 2013 idem. Kleinmiddel schelvisch 1914 idem. Kleine schelvisch 169.50 idem. Groote gul 1310 idem. Kleine gul 12.50—7 idem. Wijting 8.50—5 idem. Makreel 6.105.30 idem. Versche haring 6.505.20 idem. Kabeljauw f 60—26 per 125 KG. Vleet f 1.80 per stuk. Leng 1.650.50 per stuk. Koolvisch 0.850.15 per stuk. Rog 2321.50 per koop. Beroep aangenomen. Ds. L. Lagerwey van 't Waal en Honsdijk neeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Steeds meer plaatsen zonder Joden in Duitscliland. De „overwinningen" in Frankenland Uit talrijke plaatsen, voornamelijk in Zuid-Duitschland, zijn in de afgeloopen weken de laatste Joodsche bewoners ver trokken. Met name is dit het geval in het district Franken, waarvan Julius Streicher de gouwleider is. Zoo bericht de „Frankische Tageszeitung" van 14 November j.l. uit Markt Uhlfeld: Vrijdag om 12 uur heeft de laatste der tot nu toe nog in Uhlfeld wonende Joden onze plaats verlaten. Daarmede is wederom een mooie Frankische plaats „Jodenvrij" ge worden, een toestand waarvoor de „wach ters van Uhlfeld" een harden en onver- moeibaren strijd hebben gestreden Het zelfde nummer van de „Frankische Tageszeitung" bevat een telegrafische geluk- wensch van den districtsleider te Eich statt, gericht tot Julius Streicher, die als volgt luidt: „District Eichstatt definitief Jodenvrij. Deze geweldige overwinning is voor ons, nationalisten van het dis trict Eichstatt een nieuwe vreplichting tot voortganden strijd. Het district is in dit historische uur trotsch op den fana- tieken strijd, dien gij tegen het Jodendom voert! De Frankische Tageszeitung van 18 No vember j.l. bevat voorts de mededeeling, dat de plaats Sugenheim geen Joden meer her bergt. Uit Scheinfeld wordt gemeld, dat 18 Joden van de 23, die in het plaatsje Steiger- wald woonden, reeds zijn vertrokken. Ook in de overige gemeenten van het district Scheinfeld, in Burghaslasch, Nenzenheim en Dornheim aldus de Frankische Tages zeitung maken de Hebreeërs zich gereed voor het vertrek, zoodat spoedig het heele district zonder hen zal zijn Zco wordt thans in vele Duitsche gemeen ten de verjaging van enkele Joden als een gropte overwinning van een moeilijken strijd gevierd Eiken avond, na het uitgaan der cacao- en chocoladefabriek der Erven H. de Jong te Wormerveer, bevinden zich op het station aldaar circa twee honderd meisjes, die wachten op den trein naar Amsterdam. Aangezien niet altijd alle meisjes een zitplaats kunnen vinden, gebeurt het wel, dat er eenigen zijn, die op een volgenden trein moeten wachten. lederen avond opnienw ontstaat er gedrang, daar ieder een plaatsje wil bemachtigen. Reeds voordat de trein geheel tot stilstand is gekomen, klauteren de meisjes reeds op den trein. Dit ge schiedde ook Woensdagavond weer. De zeventienjarige mej. G. Keuters uit Amsterdam greep naar een deur kruk, werd meegesleurd en geraakte bekneld tusschen den trein en het perron. Zij was op slag dood. PAARDENSPORT. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE" Zaterdag as. vindt in de manege aan de Linnaeuslaan een dressuur-wedstrijd plaats. Aan dezen wedstrijd zullen 14 ruiters deel nemen. De jury zal bestaan uit een persoon, nJ. rit meester Baron Sirtema van Grovestins, van de Rijschool. PROVINCIALE STATEN. De heer Thoma ssen (S.D.A.P.) klaagt over den slechten toestand van het pad tus schen Ankeveen en Nederhorst den Berg. De verbetering zal niet veel kosten en het is een goed werkobject. Hij vraagt hoe het staat met den bouw van de brug te Vreeland, waarvoor de landhoofden al gereed zijn. Moet deze brug niet door de provincie Utrecht gemaakt wor den? Die brug is noodig voor de aansluiting van den nieuwen weg van Vreeland naar Hil versum. De heer Saai (N.S.B.) vraagt, of Ged. Staten zich willen verstaan met den minister van Waterstaat over den precairen toestand van den spoorwegovergang te Schagen, die acor de Nederlandsche Spoorwegen geblok keerd wordt. Daar moet een eind aan komen. De heer Bomans (Ged. Staten) veraf schuwt ook den tol te Wormerveer, maar de Ged. Staten kunnen er niets aan doen, want het is een kwestie, die alleen de gemeente Wormerveer aangaat. Die tolheffing is door de Kroon goedgekeurd. Men kan dien tol op heffen, wanneer men f 160.000 neertelt. Dan neemt spr. liever het goedkoope plan van den heer Clijnk, om een nieuwen weg aan te sluiten, die Jisp en Wormer uit hun isolement verlossen. Tot op dit oogenblik staan Ged. Staten nog vrijwel machteloos tegenover dit gemeentelijk gedoe. Er is echter een wetsontwerp op komst, waarbij alle dergelijke gemeentelijke verorde ningen herzien moeten worden, Dan zal mis schien het oogenblik gunstig zijn, om ten de zen hun invloed aan te wenden. Ged. Staten willen ook gaarne voldoen aan het verlangen om meer rijwielpaden aan te leggen, ook om dat dit een goed werkobject zou zijn. Maar dit alles kost veel geld. Spreker heeft goeden moed, dat de tolheffing op den weg De Rijp— GraftGroot Schermer spoedig zal verdwij nen. De door den heer Thomassen bedoelde brug te Vreeland zal er komen; maar de vraag is nog, wie die betalen zal. Die brug moet in derdaad komen, echter op redelijke voorwaar den. Al zouden de onderhandelingen met het Rijk nog tien jaar moeten duren, dan zullen we'toch wachten. We zullen ons niet laten „kisten", zegt spreker. Binnen afzienbaren tijd zal er in deze provincie een wegennet vol tooid zijn, dat de volledige instemming van de Staten zal hebben. Ged. Staten zullen ook aandacht schenken aan de door den heer Saai geuite klacht over den spoorwegovergang te Schagen. De begrootingen van de Provinciale Zieken huizen en van het Wegenfonds werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Provinciale bedrijven, De heer Thomassen (S. D. A. P.) opent de beraadslagingen over de provinciale be drijven. Wat de drinkwatervoorziening betreft wil hij liever geen Uselmeerwater gebruiken, want dan vreest hij, dat de gebruikers last zul len krijgen van het „Rotterdammertje" (diar rhee) zooals "menschen van elders ondervin den, wanneer zij eens in Rotterdam komen en het Maaswater drinken, wat zij niet gewend zijn. De Osselie zaak. Ook thans was de belangstelling voor deze zaak van de zijde van de pers weer groot. Het eerste wordt behandeld de zaak van den klager R. In deze zaak wordt als getuige ge hoord de wachtmeester van den Bergh. Ge tuige verklaart, dat de manufacturier B., die betrokken was bij de verduistering van zie kengelden, op een avond in Maart zeer laat bij de kazerne kwam en toen zeer zenuwachtig deed en om de zaak heendraaide. Verscheidene keeren had getuige reeds ten huize van B. zegd, dat deze zich bij de kazerne moest mel den. Op den bewusten avond heeft getuige B voor wachtmeester Roffer geleid. Tijdens het verhoor loochende B. eerst de feiten en daar om is hij gedurende den nacht vastgehouden. Later heeft B. verklaard, dat hij bereid was het geld terug te storten. Inderdaad heeft B later na zijn vrijlating een re?u van een post wissel gezonden. Op hem is echter geen enkele pressie uitgeoefend. Hierop wordt als getuige gehoord de substi tuut-officier Van den Burgh, die verklaart, het geval van den manufacturier van den aanvang af als een civielrechtelijke zaak te hebben beschouwd. Voorts antwoordt getuige bevestigend, dat hij op 15 November aan wachtmeester De Gier bevel heeft gegeven zich verder te onthouden van zaken, waarbij gemeente-aangelegenheden waren betrokken Verder erkent getuige, tegen twee hem voor geleide opzichters van de werkverschaffing voor jeugdige werkloozen te hebben gezegd- „Ik zal jullie niet vasthouden, omdat ik geen bewijzen heb tegen jullie meerderen, maar jullie hebt je schandelijk gedragen tegenover de jeugdige werkloozen". Wat de beide geestelijken betreft zegt getui ge wel eens te hebben verklaard dat, wanneer er geen strafvervolging zou plaats hebben, hij het toch wel wenschelijk zou vinden, de feiten aan den bisschop ter kennis te brengen. Van het feit, dat reeds in 1931 een onderzoek tegen pastoor V. geen resultaat had opgele verd, was getuige niet op de hoogte. Ten aanzien van den bankier Van den H zegt getuige steeds aanleiding gevonden te hebben tot diens arrestatie. Wachtmeester Van den Berg verklaart ver volgens door middel van den rijksklerk Ver meulen de opdracht van De Gier te hebben ontvangen om bankier Van den H. te ar resteeren. Verder zegt getuige, dat de jeugd leider Van Bergen meermalen aan de kazer ne is geweest. Eens heeft hij verklaard, dat hij gaarne een verklaring zou willen afleggen tegenover mr. van den Burgh over onregelma tigheden bij de werkverschaffing. Zij waren eenigszins bang voor den burgemeester, die gezegd zou hebben: ..mondje dicht". Wachtmeester Van Rennes, daarna als getuige gehoord, verklaart er bij tegenwoordig te zijn geweest, dat wachtmeester De Gier op 12 Maart met den substituut-officier heeft gesproken over de beide pastoors. Daarby heeft mr. Van den Burgh gezegd, dat er tegen pastoor v. W. vol doende feiten waren, maar dat hij liever nog een feit van meer recenten datum had. Hierna komt als getuige naar voren P. Th. van Bergen. Deze getuige ontkent, zich meerdere keeren, hetzij alleen, hetzij met Van Gelder, omstreeks December 1937 bij de marechaussee kazerne te hebben gemeld. Op een vraag of hij wel eens aan De Gier vertrouwelijke mededeelingen heeft gedaan antwoordt getuige: „Naar mijn meening niet". Evenmin heeft getuige gezegd, dat hij met Van Gelder een verklaring zou willen afleggen te genover den Officier, noch weet hij, dat hij door den Officier naar Den Bosch zou zijn ontboden. Vervolgens wordt gehoord wachtmeester De Gier, die verklaart, dat hij met marechaussee Van Rhee op 8 Maart bij den Officier is ge weest en met dezen heeft gesproken over den manufacturier B. Voorts zegt getuige, dat de Officier hem heeft gezegd, tot arrestatie van B. over te gaan. Wat de zaak van der H. betreft zegt getuige via wachtmeester van Rennes de opdracht van den Officier te hebben ontvangen om van den H. te arresteeren. Vervolgens wordt als getuige-deskundige ge hoord de procureur-generaal, baron Speyart van Woerden. Deze verklaart kennis te hebben ge nomen van het dossier in de zaak van bankier van den H., doch daarin niets te hebben kun nen vinden, dat de arrestatie zou wettigen. Burgemeester Ploegmakers van Oss verklaart hierna op een vraag van mr. Meyes, dat de toe stand op politiegebied in Oss thans niets te wenschen overlaat en dat alles perfect in orde is. Verder zegt getuige, den laatsten keer dat hij met Van Berghen heeft gesproken deze heeft gezegd, dat hij weer aan de kazerne was ont boden. Getuige heeft toen gezegd, dat Van Berghen eigenlijk niet verplicht was, maar ge tuige heeft hem aangeraden, er toch maar heen te gaan, om niet den schijn te wekken van tegen werking. De raadsman van de onderofficieren, mr. James, zeide in het begin van zijn pleidooi dat de klagers de uitspraak van den Centra- len'Raad als hun volledig eerherstel tegemoet zien. De ziekenhuisverzekeriug te Haarlem. Is invoering van een progressief tarief gewenscht en mogelijk? De quaestle die thans te Haarlem aan de orde is, namelijk of het ge wenscht en mogelijk is voor de Zie kenhuisverzekering een progressief tarief in te voeren, ts voor 90.000 personen die daarbij betrokken zijn natuurlijk van belang. Zooals wij indertijd reeds medegedeeld heb ben is de gedachte om te overwegen of het gewenscht is daartoe te kunnen komen uit gegaan van dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem. Om de quaestie waarom het gaat duidelijk te maken, moeten wij even den be- staanden toestand schetsen. De gemeente heeft, door bemiddeling van de Ziekenfondsen, een verzekering tegen verhaal van zieken huiskosten ingevoerd. Daarbij zijn thans on geveer 90.000 Haarlemmers opgenomen. Als iemand, die on- of minvermogend is, in een ziekenhuis moet worden opgenomen, geschiedt dit voor rekening der gemeente. De kosten van die verpleging worden in aanmer king genomen de financieele omstandigheden van het gezin, door de gemeente gedeeltelijk verhaald. Om zich nu te vrijwaren voor dit verhaal is de Ziekenhuisverzekering ingevoerd. Volwassenen betalen daarvoor 8 cent per week, kinderen van verzekerde ouders tot 16 jaar behoeven geen premie te betalen. Nu is het duidelijk, dat het bedrag dat de gemeente bij ziekenhuisverpleging verhaald zeer uiteenloopend is. Het is voor iemand met 1000 inkomen natuurlijk veel lager dan voor iemand met f 3000 (de grens voor het inkomen voor leden van Ziekenfondsen). Daarom vond dr. Smit het een sociale onrechtvaardigheid, dat alle verzekerden dezelfde premie moeten betalen. Hij zou het juister vinden als de ver zekerden met een klein Inkomen een lagere contributie betaalden dan thans en degenen die een hoog inkomen hebben meer. De ge meente zou dan toch ongeveer dezelfde in komsten uit de verzekering blijven behouden. Dezer dagen is over deze aangelegenheid een conferentie gehouden tusschen Dr Smit en de besturen der Haarlemsche Zieken fondsen. In het algemeen is te zeggen, dat de besturen der Haarlemsche Zieken fondsen erkennen, dat er in het nu voorgestelde nieuwe principe een juiste gedachte zit, maar het werd betwijfeld of de gedachte administra tief door de ziekenfondsen uitvoer baar is. Bij de gedachtcnwisseling werd naar voren gebracht, dat invoering van een progressief tarief zeer veel administratief werk voor de ziekenfondsen tengevolge zou hebben. Daar mee zou ongetwijfeld een verhooging van de administratiekosten gepaard gaan. Boven dien zou dit extra werk elk jaar terugkomen, want elk jaar zouden de inkomens van de le den die onder de ziekenhuisverpleging vallen vergeleken moeten worden met de aanslagen ln de inkomstenbelasting. Als het mogelijk blijkt om een oplossing voor de administratieve bezwaren te vinden, moet nog nader onder oogen gezien worden, of het gewenscht is de vele extra administra tie te aanvaarden voor het te verkrijgen resul taat. Er zal namelijk eerst nagegaan moeten worden welke Inkomens de personen hebben die nu onder de Ziekenhuisverpleging vallen, om vervolgens een schema voor de nieuwe premie te kunnen ontwerpen. Van de zijde der ziekenfondsen werd de vrees geuit, dat het slechts mogelijk zal zijn om voor een klein deel der verzekerden een slechts iets lagere premie in te voeren, waar tegen dan zal staan, dat de menschen met een behoorlijk inkomen belangrijk meer zullen moeten betalen. Dan is er de kans. dat de laatsten zich uit de ziekenhuisverzekering te rugtrekken omdat er ook particuliere zie kenhuisverzekeringen zijn die hun leden var- zekeren tegen premies die niet veel hooger zijn dan de premie van 8 cents die de gemeen te thans vraagt. Daarbij moet dan wel be dacht worden, dat die particuliere ziekenhuis- verzekering meestal slechts vrije verpleging gedurende 6 weken garandeert, terwijl de verpleging van de gemeentelijke verzekering te Haarlem onbeperkt is, maar daarop zullen zoo vreezen de zieken fondsbesturen niet alle belanghebbenden letten. Dan is er nog de mogelijkheid, dat bij nadere bestudeering kan blijken, dat er nu verschillende men- schen in de Haarlemsche ziekenhuis verzeke ring zijn opgenomen, die zoo'n laag Inkomen hebben, dat de gemeente op hen geen ver haal van ziekenhuiskosten zou kunnen toe passen, zoodat die dan feitelijk vrij gesteld zouden moeten worden van elke premiebe taling. De kosten van de ziekenhuisverzeke ring te Haarlem zy'n vry hoog omdat de ge meente ook de sociale omstandigheden "in aanmerking neemt bij de vraag of iemand in een ziekenhuis moet worden opgenomen. De ziekenhuisverzekering te Haarlem vrij waart ook tegen verhaal bij uitzending naar sanatoria, kinderherstellingsoorden, het Park herstellingsoord. enz. Dit alles maakt, dat de gemeente voor haar verzekering een hoogere premie moet heffen dan de particuliere zieken- huisverzekeringen, die niet deze voordeden bieden. De Ziekenfondsbesturen vreezen, dat als men het nieuwe schema voor de premie be schermd heeft, men tot de conclusie zal moe ten komen, dat het, gelet op de resultaten die men er door bereiken kan, niet gewenscht is tot de Invoering over te gaan. Daarbij komt nog dat de Ziekenfondsen voor de geneeskundige verzorging van hun leden ook een uniforme premie heffen. Daar zit ook, het valt niet te ontkennen, een sociale onrechtvaardigheid in. In andere plaatsen is wel eens getracht daarin zelfstandig een ver andering te brengen door een progressieve premie in te voeren, maar die pogingen hebben schipbreuk geleden. Er is evenwel kans, dat door een wettelijke regeling van het Ziekenfondswezen in Neder land de quaestie van de progressieve premie voor de ziekenfondsen wordt voorgeschreven. Deze wettelijke regeling is reeds vele jaren aan de orde. Er zijn verschillende ontwerpen gesmeed, maar nu is Minister Romme aan een nieuw ontwerp bezig. Als in een wet de de progressieve premie voor de Ziekenfondsen zou worden ingevoerd, zou het natuurlijk veel gemakkelijker worden daaraan een progres sieve premie voor de Haarlemsche Zieken huisverzekering te koppelen. Op de bedoelde conferentie van den direc teur van den Geneeskundigen Dienst te Haar lem en de besturen der Haarlemsche Zieken fondsen zijn dus geen besluiten genomen. Dc quaestie zal nader bestudeerd worden om die dan later opnieuw onder oogen te zien. HAARLEM 1 December. Ondertrouwd 1 December: B. Vreenegoor S. E. van Brakel; J. Betlem en P. Bruner; H. Kooij en J. A. B. Hooijerink; P. Dekker' en B. A. Bettonvlel. Getrouwd 1 December: P. J. Arnoldt en P. J C. Wervers; J. J. Bode en C. M. M. Meuwese- E. N. F. Drees en G. P. van Vliet; B. E van Zanten en S. M. Eeftinck Schattenkerk. Bevallen 29 November: J. M. Meijboom— Tietzei, z.; E. S. LangelerSteehouwer, z M G. Aarsen—v. Noort. z.; 30 November: L j' Hiemenz—Poelman, d.; M. M. van Egmond— Appeldoorn, d., a. H. MannaertReemer, z.* A. B. FrancissenLindeman, d.; 1 December: M. B. van LeeuwenKoops, d.; A. C van Leuven—Krom. z.; J. E. Keizer—Wouters z.* A. Rosenhart—Hein, d. Overleden 29 November: J. a. Eger—Rijp- kema, 65 j.. Siponkopstraat; 30 November* J. van Sambeek. 22 j., Fonteinlaan; J. j." Oudakker, 68 j., Voor houtstraat; J. G. p. van Pol, 31 j., Stationsplein; J. Schoone, 89 J„ Lln* schotenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7