Over hetVredespaleis van haar! ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 ET A A R E E M'S DA'GBCA'D rr CZ*M 990 En van een man, die beeldhouwen kan „Morgen meneer Vos". „Morgen, meneer, Knippen of scheren?" .Knippen graag". Des barbiers stoel biedt een geriefelijke zit. een kriebelig papiertje wordt om den hals ge draaid teneinde de haren buiten te houden, een witte lap omhult de ledematen als een schort en wordt boven toegehaald als een slabbetje tegen het morsen, de schaarpun ten klappen hongerig op elkaar „Kort van achteren en van voren meneer?" „Ja, haal d'r maar heel wat af- Kale koppen moesten we allemaal hebben, meneer Vos, dan zaten we niet steeds zoo met de handen in het haar." „Meneer is optimistisch, als dat zoo was zou ik een probaat middel voor den wereldvrede weten." „En?" „Ook allemaal kale hoofden, meneer. Dan zaten we elkaar nooit meer in de haren!" „Het is te probeeren." In den spiegel wordt de haarvracht bij elke schaarknip en onder het gezellig snorren van de tondeuse steeds lichter. Boven den spiegel hangen penteekeningen, gezichten op de Groote Kerk in Haarlem. „Op uw verjaardag gekregen, meneer Vos?" „Neen, meneer, zelf gemaakt." „Zoo dat is kranig. Vroeger zeker veel tee- kenles gehad?" „Ook dat niet. Ik ben er plotseling op ge komen om eens -te gaan teekenen. Dat is nog niet lang geleden. Ik was eens op verjaars visite en daar kreeg het feestvarken teeke- ningen-in-een-lijstje cadeau van een kennis. Toen dacht ik bij mezelf: teekenen, dat kan 'k ook. Ik heb me voor dertig centen geïnstal leerd en ben begonnen. Ik had 't eigenlijk nog nooit gedaan „U brengt het er best af." Aan de muur hangt ook nog de Amster- damsche Poort, en de Sasser Poort in Zwolle De tondeuse snort gulzig. „Doet U nog meer in uw vrijen tijd, meneer Vos?" „Houtsnijwerk is ook een liefhebberij van me. Hier in Haarlem zijn nog meer kappers, die in hun vrijen tijd liefhebberen. Neemt u bijvoorbeeld den Jamboreekapper, den heer Vogel, die schildert zeegezichten Prachtig hoor. En kapper Bult legt zich toe OP pastelteekeningen. De heer Vermeer uit Bloemendaal heeft met kunstfotografie heel wat prijzen gewonnen. En kapper de Munnik maakt met wol allerlei afbeeldingen op flu- weelen doeken. Ik heb bijv. èen keeshond van hem gezien. Heel aardig. En zoo zijn er meerWilt u even uw hoofd stil houden, meneer?" „Ja, ja, mijn hoofd wel maar niet m'n mond want ik moet nog meer weten." Lichte haarvlokken dalen geruischloos „Vraagt U maar, meneer." De schaar knerpt door een voorlok. „Zijn er nog meer kappers, die in hun vrijen tijd iets bijzonders doen?" „Och, ja, onze collega Goormachtig in Vlis singen, die maakt tafreelen." „Met penseel en verf?" „Neen, met de kwast en haar!" „Met haar? Hoe kan dat nou.... „Toch is het zoo, hij heeft het Vredespaleis, het stadhuis in Middelburg en den Herten kamp gemaakt. Uit de verte lijken het net schilderijen. Maar in werkelijkheid bestaan de tafreelen uit opgeplakt haar." Het haar van de klanten?" „Juist meneer, uit de haren, die Goor machtig van het hoofd van zijn clientèle knipt. Dames en heerenhaar." De schaar zet ter verduidelijking een flin ken hap, een weerspannige lok tuimelt en blijft even op het schort-slabbetje liggen. „Kun je nou van zooiets een ding als een schilderij maken?" „Ik niet, maar de Vlissinger doet het, en voor het tafreel van den „Hertenkamp" heeft hij de natuurlijke haarkleuren behouden. Voor andere tafreelen kleurt hij het haar wel eens. Maar de kleur van de herten zit ook in de menschelijke haren. En de herfsttinten van het bosch zijn daar ook uit te halen." „Dan moet meneer Goormachtig zeker een boel oude heeren met wit haar knippen voor dat hij aan een sneeuwlandschap kan be ginnen?" Alleen de schaarpunten klepperen ten ant woord. „Een wonderlijke liefhebberij." „Dit is het zeker, meneer. En dan hebben we ook nog den kapper Hondeman in Harlin- gen. Die maakt prachtige beelden uit massief palmenhout. Zoo heeft hij o.a. een Romein- schen wagenrenner gemaakt. Een prachtig ding. Het is bijna niet te gelooven dat de paarden, de wagen en de man, ja zelfs de dunne leidsels uit palmenhout gesneden zijn." „Hoe legt hij het aan om 't zoo te krijgen?" „Heel gewoon, met zijn beitels en messen bewerkt hij het hout, en houwt er zoo het beeld uit. Hij heeft ook een beeld van zijn vrouw gemaakt." „Nou, zoo heel gewoon is dat toch niet De tondeuse klimt langs den nek op als tegen een begroeiden heuvel. „Neen, er is een boel geduld en nog meer vaardigheid voor noodig." De tondeuse daalt weer, tevreden gonzend. „Het geeft veel voldoening, die vrijetijd- arbeid, nietwaar?" „Dat is het nu, meneer, je begint met iets en je voleindigt het. Ik merk het zelf ook met mijn teekeningen. Een heeleboel menschen zeggen: ik kan niet teekenen. Maar dan vraag ik: hoe weet je dat? Je moet het eerst pro beeren en nog eens probeeren. Ik kende er ook niets van. En nu gaat het. Nu ja, Je maakt fouten. Natuurlijk, maar je gaat je eigen fouten zien. En dat zegt ook wat. Je draagt bij tot je eigen cultiveering. Je ver breedt je gedachten. Want door bijvoorbeeld de Groote Kerk na te teekenen ga je dat gebouw van onderen tot boven bekijken en je ziet steenen en torentjes en andere fraaie dingen, waaraan je vroeger voorbij liep. Je ontdekt, je oogen gaan open, je geniet meer. Vroeger stapte ik nooit in de Damstraat van mijn fiets af, maar nu doe ik het wel, want je hebt van daaruit zoo'n prach tig gezicht op die Groote Kerk, op al die opklimmende torentjes. En dat waarnemen van schoonheid beperkt zich niet tot het onderwerp waar je mee be zig bent. Want ik was laatst in Hilversum. En daar zag ik het moderne stadhuis. Wat een lijnen, wat een lijnen! Een openbaring, als je er oog voor hebtHet haar nat ma ken of droog houden, meneer?" „Laat 't maar droog, 't regent al genoeg in ons landje. De kam ploegt allemaal gelijke voren in 't haar. Het mag regenen zooveel als 't wil, als er van binnen maar zon is. Ziezoo, u bent alweer netjes, meneer." De witte doek om den hals wordt losge knoopt en uitgeslagen. De haarvlokken wor den bijeen gebezemd. Daar gaan ze in den hoek Dat die meneer in Vlissingen daar nou van die mooie tafreelen van kan maken v. H. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek) Aanwinsten. Godsdienst: Bernard us van Clairvaux. Verweerschrift; Brief in den regen; ingel. en vert, door van Duinkerken. Calvyn. Kracht en troost voor vrouwen levens; brieven aan vrouwen. Stam. George Tyrrell (18611909). Vander velden. Het leven van 'Sint Bavo. Geneeskunde; gezondheidszorg; sport; spel. Jasperse. Zou ik een operatie aandurven? Senff en Scheffer. Wij zwemmen voor ons pleizier. Seters, Van. Omgang met zieken. Ven, Van der. Van Scheepje-zeilen en schuit je-varen. Letterkunde Beversluis. Vive le Geus! Een bloemlezing geuzenliederen. Greshoff. Ih alle ernst; overpeinzingen op reis. Marnix van St. Aldegonde, Van. Bloemlezing uit zijn werken. Schotman. Lugh; spel van het licht. Aardrijks-, land. en volkenkunde. Menpes. Japan; a record in colour. Rutten. Joegoslavië. Schuursma. Grieksche reisindrukken. Svensson. Die Feuerinsel im Nordmeer. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. Hurst. Anitra's dans. Otherdahl. De wereld groeit. Risseeuw. Boeren en burgers. Servaes. Bezoekuur Woinowa: Valsche edelsteenen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.60 3/4 Berlijn 73.67 1/2 Parijs 4.83 3/4 Brussel 30.96 Zwitserland 41.74 1/2 New York 1.83 29/32 Ecu belangrijk object in werkverschaffing. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland grijpt elke gelegenheid aan om werkobjecten, welke daartoe in aanmerking kunnen komen in werkverschaffing uit te voeren. Onlangs werd overeenstemming verkregen met het Rijk voor het uitvoeren van een belang rijk werkobject, n.l. het maken van een onder deel van het z.g.n. West-Friesche-kanalenplan. Dit werk omvat het graven van groote vak ken voor het kanaal Oud-KarspelKolhorn Zou dit werk als „normaal" werk worden uit gevoerd, d i. met gebruikmaking van machines, dan zou slechts een beperkt aantal arbeiders te werk kunnen worden gesteld en voor betrek kelijk korten tijd. Met het oog op de groote werkloosheid in de Zaanstreek heeft de provincie er evenwel in toe gestemd het geheele werk, voor zoover moge lijk, met handenarbeid te doen uitvoeren, onder voorwaarde, dat de meerdere kosten, die deze wijze van uitvoering met zich medebrengt, niet ten laste van de provincie zullen komen. Het gevolg van het gepleegd overleg is ge weest, dat de uitvoering van het werk door de Rijksinspectie voor de Werkverschaffing te Alkmaar zal geschieden. Het geheele werk zal ongeveer twee jaar vorderen, waarbij ruim 600 arbeiders kunnen worden te werk gesteld. Een bedrag van niet minder dan pl.m. f 665.000 zal verloond worden. DE WATERONTTREKKING DOOR HET PROVINCLAAL WATERLEIDING BEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND EN WAT DAARAAN VOORAF GING. Nu de kwestie van het Waterleidingbedrijf te Bennebroek door het Koninklijk Besluit van 7 October 1938 No. 25 tot een oplossing is gekomen, lijkt het ons goed nog eens in het kort te releveeren wat daaraan allemaal is vooraf gegaan. Het contact met het gemeentebestuur be gon toen het bedrijf een aanvrage deed om in de gemeente Bennebroek in het duin een watertoren te mogen plaatsen. Hoewel het bestuur van dit villadorp in principe geen bezwaren had tegen het plaat sen van een watertoren, werd de keuze van het terrein als ongeschikt verworpen. Inmiddels werd door het Provinciaal Wa terleiding Bedrijf beslag gelegd op een ander terrein in het duin en werd in December 1931 een aanvrage om vergunning ingevolge de Hinderwet bij het gemeentebestuur inge diend, waarbij de oprichting van een water pompstation aan de orde kwam. Op de openbare zitting, die ingevolge de wet op Oudejaarsdag 1931 ten Raadhuize van Bennebroek werd gehouden, werden door twee belanghebbenden aangrenzenden bezwa ren tegen de inrichting ingebracht. B. en W. van Bennebroek hebben zich, al vorens een uitspraak te doen, om advies ge wend tot de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage. Op 29 Februari 1932 bereikte hun het ge vraagde advies op grond waarvan zij om streeks Paschen van dat jaar de gevraagde vergunning weigerden. Bij een onderhoud, dat het gemeentebestuur met de Directie van het bedrijf had, enkele dagen nadat de vergunning was geweigerd, werd door de directie de meening geuit, dat niet het gemeentebestuur van Bennebroek. doch de Kroon in deze had te beslissen, om dat het verzoek was ingediend door het be stuur der Provincie. Deze meening bleek juist te zijn, zoodat de zaak weer van voren af aan kon begin nen. De aanvrage werd thans tot de Kroon ge richt, doch overeenkomstig de wet moest de openbare zitting weer in het Raadhuis van BenTiebroek worden gehouden. Deze open bare zitting vond plaats op 22 Juni 1932. Thans bleek dat er zeer veel personen be zwaren tegen de oprichting hadden. Door de Kroon werd d ztaak om advies in handen gesteld van de commissie inzake Wateronttrekking aan de Veluwe. Deze com missie plaatste in de omgeving van het waterleiingterrein peilbuizen en verrichtte met groote nauwgezetheid haar onderzoekin gen. Inmiddels werd aan het bedrijf, in afwach ting van de definitieve beslissing, een be perkte tijdelijke vergunning verleend. In den zomer van 1934 werd de commissie voor noemd gewijzigd in een commissie van onder zoek inzake onttrekking van water aan den bodem, aan welke commissie werden toege voegd. speciaal voor de belangen van de bloembollencultuur: Prof. A. H. Blaauw. hoogleeraar aan het laboratorium voor plan- tenphysiologisch onderzoek aan de landbouw hogeschool te Wageningen, en Ir. K. Vol- kersz. Rijkslandbouwconsulent te Lisse. Deze commissie begon haar werk door een groot aantal peilbuizen uit te zetten. Het resultaat van de onderzoekingen door deze commissie ls uiteraard niet bekend ge maakt. De kapper Hondema in Harlingen heeft dit beeld van een Romcinschen xcagcnrenncr in zijn vrijen tijd uit palmenhout gehouwen. Wist U dat er zulke kunstzinnige kappers beston den? Welk een vaardigheid is ervoor noodig om zulk een prachtig stuk werk te maken Wel is gepubliceerd het resultaat van on derzoekingen ingesteld door Prof. Blaauw over de beteeken is van den grondwaterstand voor de bloembollencultuur. Het bedrijf, dat een aanvrage tot de Kroon had gericht om een continu-bedrijf te mogen oprichten, nam, in verband met het door de commissie aan de Kroon uitgebrachte ad vies, deze aanvrage terug en stelde daarvoor in de plaats het verzoek om het bedrijf in werking te mogen hebben van 1 Juli tot 1 October, De openbare zitting voor deze aanvrage vond plaats den 4den Februari 1938, weder om ten Raadhuize van Bennebroek. Ook nu weer verzetten belanghebbenden, bijgestaan door Mr. Donner, zich tegen deze aanvrage. Tenslotte is de beslissin ggevallen. Bij K. B. van 17 October 1938, No. 2ï vergunning verleend tot het hebben van een pompinstallatie voor reinwater, doch onder voorwaarde dat geen grondwater wordt op gepompt, zoodat aan de bezwaren van de be langhebbende bloembollenkweekers ten volle recht is gedaan. ONDERLING GENOEGEN. De vereeniging „Onderling Genoegen" orga niseert Zondag 4 December een Sint Nicolaas- feest in de Gemeentelijke Concertzaal zoowel 's Middags wordt opgevoerd „Hans en Grietje" ste St. Nicolaasfeest van deze vereeniging. Me dewerking wordt verleend door het Ned. Jeugd- Ensemble onder leiding van Emil de Wandeler, 's iMddags wordt opgevoerd „Hans en Grietje" en 's avonds „Oolijk en Vroolijk", een nieuw lach-kinderstuk met zang en dans. In beide voorstellingen komt Sint Nicolaas met zwarten Piet op bezoek. Dit is het Vredespaleis gemaakt van.haar! het afgeknipte haar van zijn clientèle op van zijn liefhebberij. Onze speurtocht naar xoaardige ontdekkingenMen mompelt machtig het Vredespaleis juist van haar heeft werd met den opzet dat de menschen elkaar het dus ook De Vlissingsche kapper H. Goormachtig plakt linnen, en ziehier één der fraaie resultaten orijetijdbezigheden brengt ons tot merk- ntusschen in Vlissingen dat kapper Goor- gemaakt omdat het in werkelijkheid gebouwd nooit meer in de haren zullen zitten. U moet symbolisch zienl Minister Pirow in Den Haag aangekomen. Met de „Etoile du Nord" is de Zuid-Afri- kaansche minister van handel en defensie, de heer Pirow, Vrijdagmiddag om eenige minuten over half zes van het station Hollandsche Spoor in Den Haag aangekomen. De Zuid-Afrikaansche gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, reisde met minister Pirow in wiens gezelschap ook diens secretaris was, mede. Gevraagd naar een verklaring over den aard van zijn bezoek weigerde de minister elke in lichting. Dr. van Broekhuizen was iets mededeelza mer, dan zijn gast. De gezant bevestigde het bericht, dat dit bezoek alleen als een beleefdheid tegenover hem beschouwd moet worden. Over de plan nen van minister Pirow kon of wenschte hij niets te zeggen. De beide heeren zijn in de auto van den gezant naar de Zuid-Afrikaansche legatie ge reden. Aan het diner, dat de Zuid-Afrikaansche gezant hedenavond ter eere van minister Pirow heeft gegeven, hebben deelgenomen de minister-president dr. H. Colijn, de minister van buitenlandsche zaken mr. J. A. N. Patijn, de vice-president van den raad van state. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, ar. H. Muller, oud-gezant en de heer J. Schilthuis. handels commissaris van Zuid-Afrika in Nederland. Vader en zoon verdronken. Auto in Hilversumsche haven gevonden. Sinds vorige week werden de heeren Liethof vermist, vader en zoon, uit Amersfoort. Zij waren vorige week Vrijdagmiddag per auto vertrokken en men vreesde, dat zij op den stormachtigen avond in de Loosdrechtsche Plassen waren gereden. Vrijdag is hun auto evenwel in de haven van Hilversum gevonden met de lijken van beide mannen erin. Men vermoedt, dat zij door een lantaarn zijn mis leid en zoo in het water zijn gereden. Mistinguette te Amsterdam. De bekende Parijsche revuester Mistinguette zal gedurende een tweetal avonden te Am sterdam optreden, op Woensdag en Donder dag 7 en 8 December a.s. in het cabaret en restaurant van Savoy aan het Leidscheplein. Mistinguette. die al eens eerder in ons land optrad, zal voor de eerste maal in de intieme sfeer van een besloten cabaret optreden met een aantal Fransche partners in een program ma, dat 'n geheel Parijsche sfeer zal dragen Paula de Waart overleden. In haar woning te 's-Gravenhage is, na een ziekte van pl.m. IV2 jaar overleden de tooneel- speelster Paula de Waart. Paula de Waart die den leeftijd van zestig jaar bereikte, was laatstelijk directrice van het gezelschap „De Narren" (kindertooneel Zij ving haar tooneelloopbaan aan bij het gezelschap Verkade. waar zij in „Romeo en Julia" de rol van de voedster vervulde. Zij was een der eerste Nederlandsche film- actrices. en medewerkster van de Hollandia- film (Binger) te Haarlem. Een van haar beste creaties is wel geweest de rol van Cosima in Sylvia Silombra, waarin destijds Julia Cuypers de hoofdrol vervulde. „Artis'Mtwestie maakt de tongen los. Scherpe woorden in den Amsterdamschcn Raad. In den Amsterdamschen gemeenteraad is Vrijdag „Artis" ter sprake gekomen. De heer Matthijsen zeide, dat het gemeentebestuur geen contact moest zoeken met de groep, welke „Artis" tot een speculatie-object wil maken. Deze groep, zoo zeide hij. hoort zelf in „Artis" thuis, voorzoover men haar kan vergelijken met aasgieren. De burgemeester antwoordde hierop: Men heeft geprobeerd, chantage te plegen, maar daarvoor gaat het gemeentebestuur niet uit den weg. De meerderheid van de „Artis"-ver- gadering heeft het gemeentebestuur en Ge deputeerde Staten van Noord-Holland den handschoen toegeworpen, en zij zullen dezen oprapen. Binnenkort hopen B. en W. bij den raad voorstellen in te dienen, die een groote desillusie zullen zijn voor de niet bona fide obligatiehouders. Door hevigen schrik overleden. Donderdagavond is ingebroken in de woning van de weduwe P. in de Lange Singelstraat te Schiedam. Toen men de 58-jarige bewoonster, die elders op visite was, van de inbraak op de hoogste stelde, schrok zij zoodanig, dat zij eenigen tijd later door de doorgestane emotie overleed. In de woning, waar de inbrekers hadden ge opereerd, was alles overhoop gehaald. Hoe groot de buit is, is noa onbekend. Voor den inhoud dezer rubnek stelt de Redactie zich met verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Sneeuwwitje. Walt Disney's meesterwerk „Sneeuwwitje" werd voor kinderen verboden, omdatze vermoedelijk nachten lang niet zouden slapen wanneer zij een tafreel als de verandering van de booze koningin in een afschuwelijke heks, zouden hebben gezien. Ik kan deze zorg voor het kind niet anders dan toejuichen! Wij leven nu eenmaal in een eeuw, waarin aan het kind alle mogelijke zorgen worden besteed en getracht wordt alles te vermij den, wat schadelijk zou kunnen zijn voor de vormmg van het karakter onzer kinderen. Wanneer wij echter zien, dat aan den anderen kant de heks uit Disney's teekenfilm in een andere gedaante ook door de lucht vliegt zij 't dan ook niet op een bezemsteel en daar met kwistige hand bommen en mitrail leurkogels op onschuldige vrouwen en kinde ren neerstrooit (China en Japan), dan vra gen wij ons af. of al de zorgen, die in dezen eeuw aan het kind worden besteed, feitelijk niet nutteloos zijn, gezien de „zegeningen" die in deze „beschaafde" twintigste eeuw óok den kinderen ten deel vallen. Deze luchtbombardementen door moderne „heksen" (of noemt u ze luchtheiden)die misschien zelf vrouw en kinderen thuis heb ben, zullen de kinderen meer slapeiooze nachten bezorgen, dan de „heks" uit Disney's film. Juist in deze dagen, nu een andere kin dervriend uit een ander sprookje de ons allen bekende St. Nicolaas zich opmaakt, weder vreugde te brengen in zoovele kinder harten die „vol verwachting" zijn wat de Sint hen uit Spanje brengen zal, zijn er Spaansche kinderen, die hun eigen Sint niet kennen, want er is geen eten en geen speel goed voor hen. Schriller tegenstelling is bijna niet denk baar! Wel speelt men daar óók vcor Sinterklaas, doch daar rijdt de goede man niet over de daken, doch vliegt over de steden en dorpen en strooit moderner pepernoten (lees bommen en granaten) uit. Weer in een ander deel van ons „beschaafd" Europa bergt men de vaders van andere* kinderen in concentratiekampen op. Met hoeveel zorg en opoffering brengen wij ouders onze kinderen groot; niet uit eigen belang, doch om hen op te voeden tot bruik bare en nuttige menschen In onze samen leving. Wanneer dan deze kinderen later grootcr zijn, dan kunnen wij ouders ze afstaan om evenals de millioenen van twintig jaren geleden ze als „onbekende soldaten" in massagraven te laten opstapelen c«f als „hel den" te doen opbergen in krakzinnigenge- stichten, blindeninrichtlngen en ziekenhui zen. Rust op ons, ouders, als de opvoeders van een nieuw geslacht, niet de dure plicht mede te werken 'n ieder op zijn terrein aan den opbouw van een samenleving, waar in den kinderen bovenbedoelde zegeningen" bespaard blijven? J. W. VAN DARTELEN Heemstede, 29 Nc-vember 1938, Koediefslaan 42.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11