ftoij n GLAS WIJN of 'n BORREL ZAL SMAKEN na al die zoetigheidmaar dan van Schiphol wordt inderdaad centrale luchthaven. Philips - N.S.F. Officieele bevestiging van den Minister. BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD De Spoorwegen en het busverkeer. De heer E. J. Muller te 's Gravenhage schrijft, in verband met het oordeel der Spoorwegen inzake de wilde bussenkwestie o.m: De wilde busdiensten zouden niets liever doen dan ook hun bedrijf onder concessie voorwaarden drijven, alle door de Spoorwegen genoemde eischen zouden zij aanvaarden en hunne tarieven zouden desondanks belang rijk onder die der Spoorwegen kunnen liggen. Voor de exploitatie van het traject Amster damRotterdam werden door de busdiens ten vele concessies aangevraagd. Deze werden echter door de R. A. P. Commissie alle afge wezen op grond van bescherming van de Spoorwegen, die tegen allen aanvragen be zwaar hadden ingediend. De schuld, dat de bussen wild zijn ligt dus niet bij de bussen, doch bij de spoorwegbe- schermende wetgeving. Om het vervoer van luttele passagiers op verkeersarme trajecten te kunnen handha ven, moeten de honderdduizenden passagiers op de drukke lijnen der Spoorwegen het dub bele misschien het drievoudige betalen var het tarief, dat noodig is voor een loonende exploitatie van deze drukke lijnen. Deze gewrongen economie moge in het ver leden eenig bestaansrecht hebben gehad, in dezen tijd, nu de kleine plaatsen gemakke lijk per bus, per auto en per rijwiel bereikbaar zijn, is zij niet meer te verdedigen. In dit opzicht is juist het busverkeer ideaal, het kan op drukke trajecten reizigers tegen minimale tarieven vervoeren en toch in tegenstelling met de Spoorwegen op de magere trajecten met lage tarieven wer ken, door kleiner materiaal te gebruiken. Tegenover de gewrongen economie der Spoorwegen dus de gezonde natuurlijke oeo- nomie, volgens het kostenprincipe. Wat het bedienen van de magere trajecten betreft, zoo is wel algemeen bekend, dat het juist de busdiensten zijn, die op magere tra jecten diensten onderhouden. Bij opheffing van Spoorlijnen zijn het allereerst de magere lijnen, die door de Spoorwegen worden opge heven en door het busverkeer worden overge nomen; voor de vette lijnen (Amsterdam- RotterdamAntwerpen, etc.) kreeg het bus verkeer tot nu toe helaas geen kans op concessie. Talrijk zijn de gevallen, waarin de wilde busdiensten ondanks de onzekerheid van hun bestaan, hun personeel een zeer behoorlijke belooning en arbeidsvoorwaarden geven. In de tweede plaats moet worden opgemerkt, dat, wanneer in sommige gevallen de bezol diging van het personeel te wenschen over laat, juist de weigering van een concessie de voornaamste oorzaak hiervan is. De Spoorwegen hebben o.a. gezegd: „Men de busdiensten zou stations Hoofdagent voor Haar lem en Omg. der be roemde N. S. P. Radio. rijzen vanaf 89.— R A D I O-Gramofoons, Electr. Platenspelers en Gramofoons, in prijzen vanaf f 30. Autom. Gramofoons en Luidsprekers, Piek Ups, Versterkers, Radiotafels enz. Komt eens luisteren in onze MODERNE GEHOORZALEN of vraagt vrijblijvende demonstratie. Onze zaak is een vertrouwd adres met een 25-jarige reputatie I I RADIO- EN GRAMOFOON SPECIALIST GR. HOUTSTR. 108 - TEL. 13046 - HAARLEM (Adv. Ingez. Mea.j -—^HAARLEM1 Wetsontwerp verschijnt binnenkort. De minister van Waterstaat deelt in zijn Memorie van Antwoord in zake de begrooting van het Verkeersfonds aan de Tweede Kamer mede, dat hoofdzaak bij de beslissing inzake het nationale luchtvaartterrein voor het bur gerlijk luchtverkeer uiteraard de vraag is, of het als zoodanig aan te wijzen terrein inder daad kan geacht worden door voldoende centrale ligging in de behoefte van de groote bevolkingscentra aan een gemakkelijk be reikbaar vliegveld voor het groote internatio nale verkeer te voldoen. Toen ten aanzien van dit punt de regeering van oordeel was, dat Schiphol aan de in dezen te stellen eischen zou kunnen voldoen, werden onderhandelin gen geopend met het dagelij ksch bestuur der gemeente Amsterdam. Deze onderhandelingen hebben ge leid tot het opstellen van een plan, waarbij Schiphol wordt bestemd tot nationale luchthaven, welk plan in den vorm van een wetsontwerp tot deelneming van het rijk in een N.V.. waarin Schiphol wordt ingebracht, de Kamer eerlang zal bereiken. Met betrekking tot de vraag, hoe de directie van de K.L.M. en deskundigen op het gebied der burgerlijke luchtvaart zich de oplossing van dit vraagstuk denken, moge de minister volstaan met de mededeeling, dat de directie der K.L.M. voorstandster is gebleven van het oorspronkelijk plan „Leiderdorp", dat dan ook ongetwijfeld zeer aantrekkelijke kanten had.. De regeering dient deze aangelegenheid echter in een ruimer verband te bezien en moet, steunend op de door de deskundigen gestelde desiderata, zelfstandig haar weg be palen bij het dienen van het complex be langen, dat hier in het spel is. Naar aanleiding van de meening van som mige leden, dat de keuze van Schiphol als het eenige vliegveld voor het internationale "verkeer volstrekt verwerpelijk zou zijn, merkt de minister op dat het wegenplan binnen enkele jaren voltooid zal zijn, zoodat dan ook Schiphol van Den Haag en Rotterdam uit zeer goed bereikbaar is. Den Helder: lichte regen Z.O. zwak Vlissïngen: regenbuien W.N.W. krachtig De Bilt: lichte regen W.Z.W. matig Groningen; betrokken Z.O. zwak Maastricht: na regenbuien W.Z.W. matig moeten bouwen, want men stelt zich toch niet voor, dat men het geheele verkeer Amster dam—Den Haag van de trottoirs van Spui en Damrak kan afwikkelen." Wanneer men bedenkt, dat het tramver keer in onze steden, dat vele keeren zoo groot is als het reizigersvervoer per spoor, vrijwel uitsluitend vanaf de trottoirs geschiedt, dan behoeft busvervoer van de trottoirs af in het geheel geen schrikbeeld te zijn. Overigens behoeft dit busverkeer niet uit sluitend van Spui of Damrak te geschieden Integendeel en dit is nu juist weer een der voordeelen van het busverkeer het zou vanaf alle mogelijke punten in onze steden, langs straten en pleinen kunnen geschieden en wanneer wachtplaatsen noodig zouden zijn, dan schept het busverkeer deze zelf in samenwerking met restaurants, winkels, be drijven, etc., zoodat ook deze tegelijkertijd van het busverkeer profiteeren. Dure stations dure overkapping, dure perrons heeft het busverkeer uiteraard niet noodig, ook daarin schuilt een der oorzaken van hare goed koopte. Alle vette trajecten worden uitsluitend voor de Spoorwegen gereserveerd, daar worden op de trajecten met de dichtste vervoersstro men tarieven aan het publiek berekend, die het drievoudige bedragen der bustarieven en waardoor honderdduizenden passagiers wor den gedupeerd. Voorts zeggen de Spoorwegen o.m. nog: „De Spoorwegen zijn een bedrijf van en voor het Nederlandsche Volk." Inderdaad het Nederlandsche volk offert daaraan jaarlijks 30 millioen gulden op. en bereikt desondanks niets anders dan dat de honderdduizenden, die goedkoop transport noodig hebben, op de „vette trajecten" Am sterdam—Den Haag—Rotterdam, prijzen moeten betalen, die het drievoudige bedra gen van de tarieven der busdiensten. En het meest verwonderlijke bij dit alles is nog, dat die busdiensten niet om onderstand komen aankloppen, doch jaarlijks vele millioenen guldens*bijdragen in de lasten ten bedrage van rond 65 millioen gulden, die het wegver keer in Nederland telkenjare opbrengt. Concludeerend meenen wij dan ook te mo gen stellen, dat de vervoerspolitiek der Re geering. welke tot gevolg heeft gehad, dat het aantal autobussen in 10 jaar tijds vrijwel stationair bleef n.l. 3159 in 1928 en 3841 in 1937. niet alleen uit fiscaal oogpunt zeer na- deelig is geweest, doch ook in strijd is met het in alle lagen der bevolking levend ver langen naar vervoersvrijheid, in strijd ook met de vooral thans zoo noodzakelijke verruiming van de werkgelegenheid, welke het autover keer, zoowel direct als indirect, bieden kan. Vonnis geveld in liet spionnage- proces te New-York. Straffen varieeren van twee tot zes jaar. Vrijdag is uitspraak gedaan in het groote spionnageproces, dat te New York gevoerd is. Johanna Hofman is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, Otto Voss tot 6 jaar, Glaser en Rum- rich tot 2 jaar. Na het uitspreken van het vonnis heeft rech ter Knox gezegd, dat de rechtbank bij dit von nis bijna te lankmoedig is geweest. Indien deze beklaagden binnen de grenzen van Duitschland terecht zouden hebben gestaan zou hun lot veel erschrikkelijker zijn geweest. Deze agenten van een totalitaire mogendheid genieten thans de genade van de democratie. Een toespeling ma kende op de bijl zeide rechter Knox dat op de binnenplaatsen van de Amerikaansche gevan genissen geen zaagsel is gestrooid. Hij voegde er volgens United Press nog aan toe, dat het hem speet voor Johanna Hofman, die een speelbal in de handen van anderen was geweest en dat, indien zij alleen in de zaak be trokken was geweest, hij haar graag had vrij gesproken en naa.r Duitschland had gezonden. De Nationale Collecte. Voorraad vlaggetjes was te half tien reeds uitgeput! Ondanks het druilerige weer belooft de nationale collecte, die door het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut op verzoek van het Pro_ testantsch- Christelijk-, het Roomsch-Katho- liek- en het Joodsch Comité voor vluchtelin gen vandaag wordt gehouden althans te Haar lem en omgeving en groot succes te worden. En in de andere deelen van ons land zal het wel niet anders zijn. Ruim 500 meisjes en jongens loopen heden met de oranje-vlaggetjes in Haarlem te col lecteeren en gistermiddag heeft het Haar- lemsche Comité zelfs nog vrijwilligers, die zich als collectant aanmeldden terug moeten sturen En wat misschien nog meer zegt: het Comité had hedenmorgen te half tien van den voor raad van 50.000 vlaggetjes reeds geen enkel vlaggetjes meer over, zoodat in allerijl in Am sterdam een nieuwe voorraad moest worden besteld. Naar ons werd medegedeeld was op dat tijdstip ook de Bloeinendaalsche voorraad reeds uitgeput. Een beter bewijs, dat deze collecte de sympathie van het publiek heeft, is wel niet denkbaar Kunstprijs van Amsterdam. De wethouder voor Kunstzaken te Amsterdam heeft in den gemeenteraad medegedeeld, dat men een prijs beschikbaar wil stellen voor nieuwe werken op het gebied van muziek en letter kunde. Turksclie parlement huldigt Ataturk's nagedachtenis. Binnenkort zal. naar Reuter meldt, een wets voorstel bij het Turksche parlement worden ingediend, dat bedoeld is als een posthume hulde aan Kemal Ataturk. Het wetsvoorstel bepaalt: 1. Kemal Ataturk zal afgevaardigde voor Ankara blijven in het parlement. 2 Zijn zetel in het parlement zal aan nie mand anders worden afgestaan. 3. Tijdens de bijeenkomsten van het parle ment zal de naam van Ataturk het eerst wor den afgeroepen, waarna alle leden zich van hun zetels zullen verheffen en „present" zul len roepen. De loeerstoestand van hedenmorgen 7 uur: Weer: Wind: Temperat. in gr. C. Minimum hedennacht in gr. C: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder Vlissïngen: De Bilt Groningen Maastricht Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Verwachting voor het geheele land: in den avond en voornacht: krachtige tot matigen wind. uit noordwest tot west, koud en buiig weer, met regen en hagel buien, en wellicht met onweersverschijn selen, meest gebroken lucht, in den na nacht en morgen overdag: afnemende wind uit westelijke tot noordwestelijke richtingen, afnemend buiig en algemeen opklarend, overdag zelfde temperatuur. Achter de depressie in het noorden, die thans naar de Poolzee verdwijnt, vormt zich een rug van hoogen luchtdruk van de golf van Biscaye tot Ierland, terwijl tot op IJsland de luchtdruk sterk stijgende is. Op de Noord zee vormde zich een laatste randstoring van het thans geheel opvullende gebied van lagen luchtdruk. Op den Oceaan ligt op grooten af stand een nieuwe depressie. Dit gebied van lagen luchtdruk heeft een groote uitgestrekt heid en reikt in het zuiden tot aan de Azoren. In het Kanaal en de zuidelijke Noordzee zijn de winden weer tot krachtig toegenomen en tot west-noordwest geruimd. Op de B'ritsche eilanden werd het iets kouder, in het oosten van Centraal Europa werd het eveneens kou der en daalde de temperatuur tot onder het nulpunt. In Scandinavië houdt de abnormale warmte aan. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. uur: n.m. 12.10 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.00 uur. Maandag v.m. 0.37 uur; n.m. 12.58 uur. Strand berijdbaar van 5.3011.00 uur. Qelan 'ijhe telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. ZIEKENFONDSLEDEN. Voor Brillen W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens ZIJLSTRAAT 97 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 3 Dec. 1938. Bevallen2 Dec. H. LelouxHackel z., A. H. J, NieuwendijkRiepen d., J. de GraafBerg huis z„ S. Duijckink Dörner—Tammes d. Overleden 2 Dec.: F. W. Hoed 58 j., Plataan- straat; J. Zwart 86 j. Jansstraat. VOETBAL. Wijziging Wedstrijdprogramma. Nu de interlandwedstrijd NederlandDuitsch land niet doorgaat, is er een wijziging gekomen in het door ons reeds gepubliceerde wedstrijd programma. Besloten is, de wedstrijden in de Afdeelingen I, II, III en V, die oorspronkelijk voor Zondag 18 December waren vastgesteld, op Zondag 11 December te laten spelen. Dan krij gen we dus o.a. de volgende wedstrijden: HaarlemFeijenoord Her mes-DV. SStormvogels V.S.V.—D.O.S. Alcm. VictrïxR.C.H. O.S.V.—E.D.O. De KennemersH.F.C. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN Haarlem speelt morgen te Alkmaar een oefenwedstrijd tegen Alsmaria Victrix. V. S. V. ontvangt Blauw Wit, Halfweg krijgt bezoek van Sloterdijk. WIELRIJDEN. ACHILLES EN EXCELSIOR. De wielerverenigingen Achilles en Excelsior houden morgen weer athletiek- en voetbalwed srtijden. Bij ongunstig weer oefenen op de ko metrainers. lAAT/TEEH'ICUUN Recht der historie moet zijn beloop hebben. „Messagero" pleit voor de aspiraties der volken ROME, 3 Dec. (Stefani). De „Massagero" schrijft, dat te München niet alleen de on rechtvaardige verdragen geliquideerd en de territoriale toestanden volgens het nationa liteitsbeginsel gecorrigeerd zijn, doch dat tevens en bovenal de betrekkingen tusschen de mogendheden omgegooid zijn en een reeds meer dan drie jaren bestaande toestand ge definieerd is. Het zou volgens het blad een voudig onzinnig zijn te meenen, dat men na de redding van den vrede, dank zij de tus- schenkomst van Mussolini, tot de posities van vroeger zou kunnen terugkeeren. Het is der halve op het oogenblik onmogelijk, zich los te maken van de gevolgen van de praemissen van München en zich illusies te maken over het behoud van den status quo in strijd met de gebiedende behoeften van het leven en van de historie. Het is noodig het Euro- peesch evenwicht in zijn geheel te bespreken, met begrip voor de aspiraties der volken, voortvloeiende uit de rechtvaardigheid, het recht der historie, de demografische sterkte en van de geografie zelf. Het gaat niet aan bepaalde beginselen te aanvaarden als men een oorlog, waarvoor men bang is, wil vermij den en ze vervolgens te verloochenen, als de toepassing ervan de voor het behoud van den vrede noodige herzieningen medebrengt. Agitatie trede niet in de plaats van overleg. Britsche pers over de Italiaansche aspiraties inzake Tunis en Corsica. (Men zie ook pag. 5.) LONDEN, 3 December. (Reuter) In een com mentaar op het Fransche protest bij de Ita liaansche regeering schrijft de Times: „De merites van de zaak kunnen voor het oogen blik onbesproken blijven, ofschoon eraan her innerd moge worden, dat Mussolini en Ciano zoo juist in het Britsch-Italiaansch accoord verklaard hebben, niet den wensch te hebben, de status quo in het Middellandsche Zeegebied te wijzigen. Het is echter een zaak van univer seel belang, dat men niet de diplomatie door agitatie in de plaats laat komen van de diplo matie door overleg. Engeland staat geheel achter Frankrijk in het verzet tegen methoden die als zij succes hebben, nooit eenige stabili teit in Europa zullen toelaten". De Daily Telegraph schrijft: „Zooals Italië wel weet, worden de teekenen van verbetering in onze betrekkingen met dit land van onzen kant opgevat als een inleiding tot een meer omvattende verzoening, die zich verder uit strekt dan tot de twee rechtstreeks betrok ken landen. Het weet ook, dat de Middelland sche Zee een terrein is, waar Engeland even- tueele rustverstoringen niet kan beschouwen als een zaak. waartegenover het onverschillig kan blijven. Onder deze omstandigheden is het duidelijk, dat deze nieuwe spanning met Frankrijk, uit zulk een oorzaak voortvloeiende, te Londen slechts ongunstige reacties teweeg kan brengen.. De „News Chronicle" meent, dat de as RomeBerlijn blijkbaar volgens een vast plan werkt. Duitschland valt Engeland aan en zoekt vriendschap met Frankrijk. Intalië tart Frankrijk en streeft naar hartelijker betrek kingen met Engeland. Corsicaansche studenten trouw aan de Fransche regeering. MARSEILLE. 3 December (Havas) Verschei dene groepeeringen van Corsicaansche stu denten te Marseille hebben in een bijeenkomst gehouden naar aanleiding van de incidenten in de Italiaansche Kamer van afgevaardigden, den wensch uitgesproken, dat de regeering tegenover Italië duidelijk haar standpunt uit een zal zetten. Italianen in Tunis roeren zich. Rome, 3 December (Stefani) De bladen pu- bliceeren een brief, die een groep in Tunis wonende Italianen aan 't te Palermo verschij nende blad Giornale di Sicilia heeft gezonden en waarin betoogd wordt, dat de Italianen reeds een eeuw lang door hun noesten arbeid bijgedragen hebben tot den rijkdom van Tunis, doch dat zij het voorwerp zijn van plagerijen en druk van de zijde der Fransche autoritei ten met het doel hen te denationaliseeren. In den brief wordt verklaard, dat de 120.000 Italianen in Tunis zich nooit zullen laten denationaliseeren en rechtvaardigheid eischen Handelsbesprekingen tusschen Polen en Rusland. Officieel wordt uit Warschau medege deeld,, dat begin van de volgende week han delsbesprekingen tusschen Polen en Sovjet Rusland zullen aanvangen. Zij zullen met name betrekking hebben op het onder de oogen zien van de mogelijk heid den uitvoer van grondstoffen uit Sovjet Rusland naar Polen en van ij zei-producten uit Polen naar Sovjet Rusland te vergrooten. Nieuw Japansch offensief bij Kanton. TOKIO 3 December (Domei) Volgens een officieele mededeeling hebben de Japansche strijdkrachten in Zuid-China Vrijdag een krach tig offensief ontketend nabij Tantsjau bij Kan ton. Het doel van deze operatie is de „zuive ring" van de gebieden in de Sikiang-delta ten zuiden van Kanton, waar het op het oogenblik wemelt van Chineesche troepen. WETHOUDER REINALDA HERSTELD. Wij vernemen, dat wethouder M. A. Rei nalda. die een paar weken ongesteld is ge weest. in zoover hersteld is, dat hij zeer waar schijnlijk a.s. Maandag ziin werkzaamheden zal kunnen hervatten. Communistische burgemeester van Marly gearresteerd. Aantal collega's dreigt met collectief ontslag. RIJSSEL, 3 December (Havas-A.N.P.) Gister middag is de communistische burgemeester van Marly, Carpentier, gearresteerd. In een te Valenciennes gehouden bijeenkomst hebben de socialistische en communistische bur gemeesters de onmiddellijke invrijheidsstelling van Carpentier geëischt. Zij besloten een collec tief aftreden te overwegen als hun geen vol doening wordt geschonken. Uit Toulouse meldt Havas: Ontevreden over het algemeen ontslag, dat gisterochtend door middel van aanplakbiljetten bekend was gemaakt, trokken gistermiddag 2.400 metaalbewerkers, waarbij zich personeel van de tabaksfabrieken had aangesloten, ten teeken van protest door de stad, waarbij zij echter op een sterke politiemacht stuitten. De commissaris van politie en de arbeidersafgevaardigden trachtten vergeefs de betoogers te kalmeeren. Tegen 3 uur keerden dezen zich tegen twee journalisten, die zij ernstig mishandelden. Toen zij daarop trachtten, de kantoren van de vliegtuigfabrie ken van Dewoitine binnen te dringen, greep de ordedienst krachtig in. Hierbij werden verschei dene stakers ernstig gewond. De politie arres teerde verschillende personen, o.a. den secretai-is van het metaalbewerkersbond en den secretaris van den bond van arbeiders in de vliegtuigen industrie. Britsch vliegtuig boven het Kanaal verdwenen. Vier personen bevonden zich aan boord. LONDEN, 3 December (Reuter-A.N-P.) Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van een Britsch vliegtuig, dat gistermiddag boven het Kanaal zoek is geraakt. Tot dusver heeft men nog niet kunnen nagaan, wie de drie passagiers waren, die zich in gezelschap bevonden van kapitein Edgar Percival, den bekenden vliegtuigbouwer, die zijn nieuwste type, de tweemotorige Q 6, bestuurde. DUITSCHE AMBASSADEUR TE WARSCHAU NAAR BERLIJN. De Duitsche ambassadeur te Warschau, Von Moltke, is gisteren naar Berlijn vertrok ken. HOLLAND—AMERIKA LIJN Drechtdijk Vanc. n. Rotterdam 30 te Cris tobal. Lochavon Rott. n. Vancouver 1 te Swansea. Tiradentes 2 v. Norfolk te Rotterdam. HALCYON LIJN. Maasburg l v. Pepel n. Rott. Stad Amsterdam 2 v. Vlaard. n. Genua. Stad Vlaardingen Narvik n. VTaardingen 3 (7 v.m.) Hoek v. Holland verwacht. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Meerkerk ,thuisr.) 2 van Kobe. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) p. 1 Gibraltar. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 2 te Antwerpen. Nijkerk (uitr.) 2 te Antwerpen. Boschfontein 2 v. Hamburg te IJmuiden. Randfontein (uitr.) 2 te Mombassa. Bloemfontein (uitr.) 2 te Lor. Marques. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) pass. 1 Ouessant. KONINKLIJKE SHELL Agatha 27 te Balik Papan. Agnita 28 te Curacao, naar Rotterdam. Mirza 8 te Avonmouth verw., n. Southampt. dan dokken te Rotterdam. KON NED. STOOMBOOT MIJ. Tiberius Alexandria n. Amst. p. 1 Gibraltar. Hermes 2 v. Bourgas te Varna. Stuyvesant 2 v. Paramaribo'te A'dam. Odysseus 2 Dec. v.. Amst. n. Odense. Rhea, 2 Dec. van Amst. naar Rotterdam. Stella 2 Dec. v. Amst. naar Rotterdam. Trajanus 2 v. Hamburg te Amsterdam. Hebe Calamata n. Amsterdam p. 1 Gibraltar Achilles 2 van Antwerpen te Hamburg. Agamemnon 1 van Piraeus naar Vol%. Ceres 1 van Cristobal naar Buenaventura. Hermes 2 van Bourgas naar Varna. Irene 1 van Amsterdam te Hamburg. Nero 2 van Cristobal naar Callao. Orion 1 van Gocek n. Izmir. Orpheus Amst. n. Kopenh. p. 2 Holtenau. Perseus, Aarhuus n. Amst. p. 2 Brunsbuttel. Saturnus 2 v. Amst. te Rotterdam. Titus Lissabon n. Amsterdam 1 op 250 mijl Z.W. van Ouessant. Deucalion 2 van Yerakini te Thessaloniki. Qberon 2 van Tunis n. Alexandrië. Medea 2 van New-York n. Port au Princ. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland 1 van Amst. n. Hamburg. Salland 2 van Amsterdam n, B.-Ayres. Montferland 1 v. Amst. te Hamburg MEIJER CO 'S SCHEEPV AAR'l - MIJ. Patroclus 2 van Japan te Rotterdam. Benarty, Honkong n. Rott. 2 v. Singapore. Benvorlich, Hongkong n. Rott, 2 v. Gibr. Euryades, Batavia n. Ast. 1 van Padang. Calchas. Japan n. Rott. 1 te Londen. Philoctetes Japan n. Rott. 1 te Penang. City of -Pittsburg Saigon n. Rotterdam 1 van Singapore. Melampus, Batavia n. Amsterdam 2 te Suez. Memnon, Japan n. Rotterdam 1 v. Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Inten (thuisreis) 2 te Genua. Garoet (thuisreis) 2 te Suez. Baloeran (uitr.) 2 van Marseille. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Aludra (thuisreis) p. 1 Canarische eilanden STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Johan van Old (thuisr.) 2 van Port Said. Salabanka 1 v. Amst. te Hamburg. Simaloer, Sydney C. B. n. Java 1 v. Penang. Bintang (uitr.) 2 v. Padang. Tawali (uitr.) 1 te Sabang. WIJK LIJN. Stolwijk, Huelva n. Triest 2 v. Gibraltar. Beverwijk, Rotterdam n. Huelva p. 30 Beachy Hd. Winterswijk n. Salta Caballo p. 1 Dover, Zonnewijk n. Boston (Noor.) p. 1 Scilly. Stolwijk 1 v. Huelva n. Triest. Randwijk 1 v. Philadelphia n. Hamburg. Katwijk 2 v. Zaandam te Bilbao.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2