In de stad van Bata. „de töitde Bmfteu" doet H. C. Andetseu m Coelcvem Haiw Deftuwper AGENDA. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 H X 'A R E E. M'S D ACRE 'A' D Bezoek aan de schoenenfabrieken te Zlin. Opkomst moderne en bloei van een fabrieksstad. (Van onzen Boedapester correspondent.) Boedapest, 25 November. DOOR een toeval liep ik te Boedapest een jongen Engelschman tegen het lijf, die net uit Bagdad kwam, van waar hij een klein vliegtuig naar Londen moest brengen, dat een jaar of vier in Irak en in Perzië had rondgezworven. Hij moest onderweg nog even Zlin in Tsiecho-Slowa- kije aandoen en zou daarna even naar Wee- nen gaan en hij vroeg mij, of ik lust had met hem mee te gaan. Ik zou dan weer van Wee- nen op eigen houtje naar Boedapest terug kunnen keeren. Ik aanvaardde zijn aanbod. We mochten niet in één directe lijn van Boedapest naar Zlin vliegen en moesten ten zuiden van den Donau blijven en de route van Komarom en Györ (of Raab) volgen, want er mogen nog altijd geen toestellen over het pas door de Hongaren bezette nieuwe Hon- gaarsche gebied ten noorden van die rivier vliegen. Eerst bij Pressburg konden we den Donau oversteken. Op het vliegveld van Pressburg, dat een heel eind van de stad ver wijderd is, waren wij vanwege de pascontröle en de douane genoodzaakt te landen. De vlieghaven maakte een verlaten indruk. Gedurende het winterseizoen is hier geen ge regeld verkeer. De pas-beambte moest tele fonisch uit de stad geroepen werden. Het duurde langer dan een uur voor hij ver scheen. Hij was met een taxi gekomen, waar voor wij den heen- en den terugtocht moesten betalen, hetgeen een bedrag van honderd Tsjecho-Slowaaksche kronen uitmaakte. De tocht naar Zlin, waarvan ik altijd al zoo veel gehoord had en dat ik al seoert lang eens gaarne had willen zien, werd voortgezet. In deze stad bevinden zich de groote Bata- schoenfabrieken, die feitelijk de heele stad beheerschen. Bata bezit er een eigen parti culier vliegveld en hierop streken we neer. De hangars en het betonnen kantoor- en restaurantgebouw waren donkergroen geschil derd. Een paar maanden geleden waren zij, zoo vertelde men mij later, nog wit geweest. Maar toen de internationale politieke toestan den een poos geleden zoo kritiek waren, heeft men deze gebouwen gecamoufleerd. De stad van Bata maakt bij den eersten aanblik reeds een uiterst modernen indruk. Geweldig groote fabrieksgebouwen rijzen in het door lage bergen omgeven dal omhoog. Alles is hoekig en recht. Het lijkt uit de verte wel. of er lucifersdoosjes op en naast elkaar gestapeld zijn. Het is een stijl, die men trouwens ook in Praag en in Pressburg en in de andere Tsjechische steden ziet. Mooi kan ik ze niet vinden, maar het is wel practisch. Een uitstekende, gladde straatweg verbindt het vliegveld met de stad. We namen onzen intrek in het reusachtige hotel Spolecensky Duin, dat ook alweer van Bata is. Ik kreeg er kamer 924. Dat wil niet zeggen dat er over de 900 kamers zijn. Mijn kamer was op de ne gende verdieping. Alle nummers van de kamers op die étage beginnen er met negen en die op de achtste met acht. Zij zijn er zeer mcdern ingericht. Bij elke kamer is een aparte kleine badkamer met koud- en warm water en toilet. De prijzen zijn laag. maar voor schoenenpoetsen en voor het gebruik van een zeer groote handdoek (niet voor de andere, gewone handdoek) wordt afzonderlijk een kelinigheid in rekening gebracht. In iedere kamer staat trouwens een metalen laarzen knecht met een flanellen poetslap erop. zoo dat men daar desgewenscht zelf zijn schoe nen mee kan opwrijven. Op 'n kleine schrijf tafel in elk vertrek ligt een schrijfmap met opschriften in dertien talen. In het Neder- lansch leest men er „Uit Zlin in nieuwe schoenen", hetgeen eigenlijk een germanisme is en de woordelijke vertaling van den Duit- schen zin „Aus Zlin in neuen Schuhen" op denzelfden omslag van de map. Op de dekens van het bed staat met groote letters de naam Bata (die, zooals u misschien weet, als ,3atja" wordt uitgesproken). Recht tegenover het hotel liggen de groote fabriekscomplexen, die ik voor een groot deel van binnen bezichtigd heb. Er werken 30.000 personen. Vroeg in den morgen, om zeven uur al, vangt men hier met den arbeid aan. Iedereen moet aan den ingang zijn kaart laten afstempelen, ook de ambtenaren van de kantoren en de directeuren moeten dit doen. Het is voor hen, die zooiets nog nooit gezien hebben, een vreemd gezicht, wanneer direc teuren in prachtige automobielen komen aan rijden en hun arm uit het venster steken teneinde een stempel op hun kaart te laten drukken. Ook Bata zelf laat zijn kaart steeds afstempelen. Zlin heeft tegenwoordig 45.000 inwoners. 30.000 ervan ik zeide dit reeds verdienen hun brood in de Bata-werken. Vroeger was Zlin meer een klein dorpje, dat in 1894 nog maar 2.834 inwoners en aan het begin van onze eeuw 2.976 zielen telde. In 1915 waren er nog altijd slechts 4000 inwoners, vijf jaar later 4.672 en in 1925 telde men er 8.092. In 1894 had Thomas Bata met zijn broe: Anton en zijn zuster Anna 'n schoenmakers werkplaats opgericht. Deze breidde zich in den loop der jaren voortdurend uit. Vooral na 1923 nam het werk geweldig in omvang toe. In 1930 telde men al over de 22.000 inwoners in Zlin, in 1932 over de 26.000 en in 1935 over de 30.000 inwoners. Bata heeft een eigenaardig loonsysteem in gevoerd. De arbeiders worden niet alleen volgens hun werkuren, maar ook volgens de kwantiteit en tevens volgens de kwaliteit van het door hen geproduceerde betaald, zoodat een ieder er, in zijn eigen belang, op uit is zoo veel en zoo goed mogelijk werk te leve ren. Hij heeft groote moderne internaten laten bouwen, waarin de leerlingen en de jonge werklieden kunnen wonen en waar zij niet veel betalen, en verder tuinwijken met aardige huisjes vcor de gehuwden laten aanleggen, waar het wonen ook alweer goedkoop is. Een ieder kan ik zag het aan de hand van duidelijk sprekende cijfers voortdurend geld opzij leggen. Men brengt den leerlingen al het sparen bij. -ID ATA fabriceert niet alleen schoenen, maar JD vervaardigt ook rubberwaren, hij bouwt zijn eigen machines, hij heeft electriciteits- en gaswerken aangelegd en hij houdt er thans ook een vliegtuigenfabriek op na, die reeds toestellen naar verschillende landen van Europa en van de andere werelddeelen levert. Verder heeft hij een reusachtig land- en bosch bouwbedrijf en bouwt hij zelf zijn huizen en fabrieken. Op het oogenblik is men bezig een geweldig gebouw voor het centrale bureau neer te zetten, waarvan al veertien verdie pingen zijn gereed gekomen. Het ligt voor de hand, dat er ziekenhuizen en sanatoria zijn, scholen en een soort van volksuniversiteit, waaraan een museum ver bonden is, sportterreinen, een bioscoop met 3000 zitplaatsen, een groot warenhuis en wat al niet meer! In 1932 is Thomas Bata bij een vliegtuig ongeluk om het leven gekomen. Aan zijn na gedachtenis is een hal gewijd, waarvan de wanden bijna uitsluitend uit glas bestaan. Hierin kan men verschillende voorwerpen zien, die in zijn leven een rol gespeeld heb ben, alsmede tal van foto's. Tegenover den ingang hangt het zwarte vliegtoestel, waar mede hij verongelukt is. Thans staat zijn stiefbroer Jan Bata aan het hoofd van het bedrijf. Zijn zoon Thomas, die 24 jaren telt, is in Engeland in een schoentoedrijf werkzaam Bata heeft in verschillende landen eigen fa brieken en in de heele wereld filialen. Te Zlin worden eiken dag ongeveer 170.000 schoenen vervaardigd. Sedert eeuwen hebben de Bata's in Zlin gewoond en zijn zij voortdurend schoenmaker geweest. De eerste, die hier dit beroep uitoefende, was Lukas Batiu (zoo werd de naam toentertijd geschreven) die van 1610 tot 1683 geleefd heeft. W. M. BEKAAR. Gif O— SneI cn goed rï©p| RtOUj rijHi helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cr. Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. 10ct.Doos50ct (Adv Ingez. Med.j Voor den Politierechter. Landelijk drama. Onder den rook van de stad Purmerend spelen zich nog wel eens van die drama's af, die meer in een roman van Theun de Vries of Antoon Coolen zouden passen dan dat men ze in den vriendelijken Beemster zou verwachten. Haat, achterklap en twisten om gebeurte nissen die voor een buitenstaander dikwijls te onbenullig lijken om er lang bij stil te staan, zijn aan de orde van den dag. Een van die drama's is gisteren met alle schoone details voor den politierechter ont rold. Allereerst verscheen in het verdachten bankje een 59-jarige koopman uit Z.O. Beem ster. Zijn blozende welgedaanheid liet hem nauwelijks toe zich in het bankje behoorlijk te bewegen, maar dat belette hem niet zijn zaak met klem en met een stroom van argu menten te verdedigen. Terwijl het zonnetje op drie Augustus haar koesterende stralen over den Beemster liet schijnen, had op de Purmerender brug een ontmoeting plaats, die niet in overeenstem ming was met de mildheid van het weer. De verdachte wilde met zijn fiets aan de hand de brug overgaan toen hij bemerkte, dat een 43-jarige losse arbeider gemeen naar hem stond te gluren. Nu was dit niet zoo on gewoon, want dat deed die arbeider al 5 maanden achtereen. Hij achtervolgt me op de meest beest achtige wijze, zei de verdachte. Hoe dan ook, de koopman werd althans volgens zijn verklaring door den werkman bedreigd. Dies zette hij zijn fiets tegen de brugleuning en greep zijn belager bij de borst vast. Deze zou hem bovendien eerst nog eenige minder fraaie woorden toegeroe pen hebben, waarvan „gemeene boef" nog een van de netste geweest was. Hij greep me in mijn haren en toen heb ik hem beet gepakt, zei de verdachte. Aan die haren van u zal hij anders wei nig houvast gehad hebben!, merkte de presi dent op en hij doelde hier kennelijk op ver- dachte's uiterst spaarzame haardos. Verd.: Ja, maar mijn haar is er uitgetrok ken. De verkeerde staat op het oogenblik in het getuigenbankje! Dat was de 43-jarige los werkman, die ge tuigde, echter niet met hem eens. Hij had slechts rustig bij de brug staan kijken en was toen door den koopman aangevallen. Ik greep aan m'n gezicht om een vlieg te verjagen, zoo vertelde hij, en toen dacht de verdachte, dat ik hem bedreigde. Hij heeft me daarna een klap in mijn gezicht gegeven. Pres: Hebben jullie iets tegen elkaar? Get.: Ja, dat komt, ik ben eens door een hekje gereden dat aan de hospita van den verdachte behoort en sinds dien tijd is het mis. Al vijf maanden lang scheldt hij me uit, interrumpeerde de verdachte, doch de getuige beweerde dat hij nog nooit iets ge zegd had. Ik kijk hem alleen maar aan. U kunt wel heel erg kwaad kijken, zei de president Een derde getuige had gezien, dat de koop man den eersten klap had gegeven en of schoon de hospita verklaarde, dat ze ook al tijd door den werkman lastig werd gevallen, eischte de officier 15 boete, de politierechter deed er nog drie af. Doch ook de werkman kwam er niet zonder meer af, het bleek, dat ook hij eenige flinke klappen had uitgedeeld. En dat niet alleen, maar hij had ook leelijke dingen van den koopman verteld. Enfin, er loopen over deze kwestie nog meer zaken, zoodat u binnen kort misschien nog nadere bijzonderheden hoort. Als de koopman en de werkman tenminste niet zoo verstandig zijn om de ruzie bij te leggen. Want ook de werkman kreeg nog een tientje boete. Zal de gemeenschappelijke straf hen wat milder stemmen. Ook al schijnt de zon nu niet PROPAGANDAVERGADERING JOODSCHE JEUGD VEREENIGING. Zondagavond half acht houdt de Joodsche Jeugdvereeniging „Macbi" in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann aan de Groo te Markt een openbare propaganda-vergade- ring. Dr. A. de Vries uit Amsterdam, zal spreken over het onderwerp: „Voor de Jood sche jeugd een vrije toekomst". EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift: getiteld „Invloed van het Chris tendom op de Romeinsche wetgeving betref fende het concubinaat en de echtscheiding", de heer E. J. Jonkers, geb. te Groningen. Ge slaagd voor het doet. ex. rechten de heer P. Diamant. Voor het eerste gedeelte van het arts examen slaagde aan de Leidsche Universiteit de heer A. Verkuyl, te Nieuw-Vennep. Er zijn nog exemplaren aan de bureaux van Haarlem's Dagblad te krijgen. Geeft het Uw kinderen. Prijs 30 cent. De vader van de twee broers was in zijn hart erg trotsch op hen. II hij hun een prachtig paard. Gelukkig hadden zij goed rijden ge- En opdat zij aan het hof een goeden indruk zouden maken, schonk leerd, zoodat zij in den staat, waar het paleis was, vast niet uit gelachen zouden worden. De zoon die het Latynsche woordenboek uit zijn hoofd had ge- II zeggen, kreeg een koolzwart paard. En de andere broer, die zoo leerd en bladzijde na bladzy'de daaruit zonder haperen kon op- veel van het gildewezen afwist en 2100 prachtig kon borduren, kreeg een melkwit paard. De dag van vertrek brak aan. Zorgvuldig smeerden de broers him mondhoeken met levertraan in, zoodat zij met het spreken geen last zouden hebben. En toen stegen zij op, onder de 00gen van het geheele personeel van het landgoed, dat hen veel succe# toewenschte in den komenden wedstrijd. (Wordt vervolgd). TOURNEE PRED. B. GöTZE. Men schrijft ons: Momenteel maakt de leider van den Hilfs- bund für Mission und Evangelisation in Ost- Europa, Pred. B. Götze uit Warschau (Polen) een tournee door ons land, ten einde mede- deelingen te doen over en belangstelling te wekken voor het Zendingswerk in Oost-Euro pa. Pred. Götze werkt met meer dan 40 me de-arbeiders in Polen, Roemenië en de Rand staten onder Polen, Russen, Roemenen, Joden en andere volken. Hij kan van veel strijd en moeilijkheden, maar ook- van zegen en over winningen vertellen. Pred. Götze zal Zondag 4 December des morgens om 10 uur en des na middags om half zes spreken in lokaal Park laan 21 te Haarlem en vertellen van de Won derdaden Gods in Oost-Europa. t Zware verkoudheid onmiddellijk verlicht door in- aleeren van de bacteriën- doodende Karsote-dampen. F 0.70 en F 1.— per flacon. i KARSOTE (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: Sint Nicolaasfeest Haar lem's Dagblad, 2 uur nam. Palace Familie Cinema: „Vrouwen van 1938" en „Welkom vreemdeling", 2 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De terugkeer van den Rooden Pimpernel". 2.30. 7 en 9.15 urn:. Spaarne Theater: „De Zwarte Ruiter" en „Autocar 99", 8 uur. Moviac Theater: „Het lied van geluk". 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 4 DECEMBER Rembrandt Theater: „De avonturen van de By Maja", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 5 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 3 Dec. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 9 Dec. zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I. Koster, apotheek .Bosch en Vaart", Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H Remmers en Zn. Kruis straat 6. Tel. 10354. M. E. Plaatzer van den Huil. Noorder-Apo theek, Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821. B. K. Blommendaal. Nolf's goedkoope apo» theek, Kruisstraat 26, Tel. 11174. ELEGANTE JAPON. Dit elegante japonnetje kan men vervaar digen van 4 Meter fluweel van 90 c.M. breed te. Langs de punt in het voorpand wordt een bies gezet van wit crêpe satin. De mouw is driekwart en wordt met een kop ingezet. Het patroon is vervaardigd in maat 48, bo venwijdte 112 c.M., taillewijdte 96 c.M. heup wijdte 128 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad, Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6