Haarlems Dagblad Helpt! St. Nicolaas. V redesonderhandelingen tusschen China en Japan? Autobestuurder slachtoffer van een verkeerde wielr ij ders-manoeuvre. Staatshoofden voor de radio. Verkiezingen in Sudetenland Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17012 Uitgave Lonrens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij iN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. hij kantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEK'l PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 5 December 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.1(1. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex, Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. Zaterdag heb ik op deze plaats over St. Ni- colaas geschreven, die wél bestaat, namelijk in ons aller geest. En ik heb in zijn naam ge vraagd uw bijdragen te offeren voor de vluch telingen uit Duitschland en ook voor de Stille Armen van Haarlem en omgeving. In dat zelfde nummer van Zaterdag kondigde het Comité voor de Stille Armen zijn jaarlijksche Kerstinzameling aan en in dit blad vindt u de eerste lijst van ontvangen giften. Nu zal ik daar enkele opmerkingen aan toevoegen in de hoop, daarmee uw belangstelling voor deze goede en noodige zaak te vergrooten en het aantal gevers te doen stijgen. Ten eerste zijn wij ons allen bewust van het feit, dat er tegenwoordig heel vaak een beroep op onze beurs wordt gedaan, terwijl de tijden zich daar juist niet best voor leenen. In de jaren van hoogconjunctuur was het wat anders geweest. Natuurlijk, maar toen waren er weinig noodlijdenden en vrijwel geen stille armen. Nu zijn er, alleen in Haarlem en om geving, vele honderden gezinnen die men on der deze trieste benaming' moet rangschikken. Zij hebben het hard, oneindig veel harder dan anderen, ofschoon zoovelen moeite hebben om er te komen en ofschoon vrijwel alle men- schen, althans de volwassenen, met zorgen van verschillenden aard hebben te kampen. Omdat zij er zoo slecht aan toe zijn moeten we hen helpen met een Kerstgave, en die heeft meer dan materiëele waarde. De beteekenis van die gave ligt niet alleen in hetgeen zij zullen kunnen koopen om het Kerstfeest voor hun kinderen en voor zichzelf althans eeni- gen glans te verleenen, maar niet minder in hun besef, dat hun medemenschen hen niet vergeten. Dat zij niet heelemaal eenzaam zijn in hun nood. Dat die medemenschen, ofschoon zij het zelf niet gemakkelijk hebben, velen hunner zelfs heel moeilijk, toch wat voor hen hebben willen offeren. Daardoor dringt wat menschelijk medegevoel, wat warmte van bui ten in hun woningen door en dat moet wat nieuwen moed geven in het besef, dat de men- schenmaatschappij toch niet zóó kil en vijan dig is als zij hun soms wel moet toeschijnen. Er is geen bijzondere menschenkennis noodig om deze gewaarwordingen bij anderen te begrij pen. Een eenvoudige poging om zich even in hun gedachtengang te verplaatsen, een klein beetje nadenken dus, is er voldoende voor. Kot moet ons allen toch wel veel waard zijn tot het wekken van nieuwen moed bij menschen, die in nood verkeeren, te hebben bijgedragen. Nu kom ik tot mijn tweede punt. Er zijn er, die zeggen dat men met deze Kerstgave het vraagstuk der Stille Armen niet oplost en dat groote maatschappelijke hervormingen noo dig zijn om het op te lossen. Dat is natuurlijk juist, maar dat kan en mag nooit een reden zijn om zich aan een inzameling als deze te onttrekken. Want die menschen willen gaarne wat vreugde en geluk bij hun Kerstfeest on dervinden. Dat is binnen drie weken. In dien korten tijd zullen de enthousiaste maatschap pelijke hervormers geen stap verder gekomen zijn met de verwezenlijking van hun denk beelden. In naam der menschlievendheid die ook hen bezielt is het dus beter en nuttiger eerst maar eens aan dat eenvoudige en bescheiden ver langen te voldoen. De wereld verkeert trou wens dermate' in nood, in geestelijken zoowel als in materiëelen nood, dat wij in dit oude Europa blij zullen mogen zijn als de ondergang voorkomen wordt en in de huidige omstandig heden niet eens verder kunnen zien dan het vex-leenen van hulp en het toepassen van nood maatregelen op korten termijn. Dat klinkt niet vroolijk, maar het is helaas de waarheid en het baat weinig die niet onder het oog te durven zien. Het derde punt betreft veler vraag: waar is het einde van al deze verzoeken om hulp en steun? Antwoord: ik weet het evenmin als u. De toekomst laat zich duister aanzien maar wij moeten elkaar toch blijven helpen waar we kunnen en zoolang we kunnen. Zoo af en toe gloort in de duistere toekomst een licht en ik heb nooit nagelaten daarop uw aandacht te vestigen. Het verdwijnt weer maar na eenigen tijd pleegt het opnieuw te verschijnen. Vaak schijnt het sterker, intenser geworden te zijn. Zoo gaat dat nu al jaren lang en juist op dit oogenblik schijnt het licht weer verdwenen te zijn. Zoo is het weer vandaag ook: men heeft moeite zich vandaag voor te stellen hoe de zon kan stralen en toch deed zij dat gisteren nog. Zoo zal ook dat andere licht weerkeeren. Als wij moed houden en elkaar niet in den steek laten in de duisternis zal het zeker weer keeren. Dat weet u allemaal even goed als ik, maar ik vraag er even uw bizondere gedachte voor. Het is natuurlijk mooi als er veel geld ge geven wordt. Het is niet minder belangrijk als er veel gevers zijn. Laat uw gift niet achter wege omdat u maar weinig kunt afstaan. De lengte der lijst is van veel stimuleerender belang en de kleine gaven kunnen niet gemist wor den. Bedenk ook wel dat het welslagen dezer Kerstinzame 1 ing in zeer hooge mate afhangt yan u, lezers van dit blad. Helpt! R. P. KAART VAN HAARLEM. Bij G. Eikelenboom, van Hogendorpstraat 6 te Haarlem is een nieuwe plattegrond van Haar lem en omgeving verschenen, door de Openbare Werken van Haarlem bijgewerkt tot October 1938. Een index vormt een sleutel tot deze dui delijke kaart. Vandaag is het dus Sinterklaas En straks komt de Goedheiligman, Trouw vergezeld door Pieterbaas, Naar 'k hoop ook even bij mij an. Ik haal me 't afgeloopen jaar Toch weer eens even voor den geest, En vraag mij af zoo bij elkaar Ben ik wel altijd braaf geweest? Komt mij, als ik oprecht wil zijn, De lof van Sinterklaas wel toe, Verdien ik werklijk marsepein. Of maak ik aanspraak op een roe? Want waarlijk, als ik eens bedenk, Dat kleine kleuters voor den Sint Slechts waardig zijn voor een geschenk, Als hij ze brave kindren vindt; Dan denk ik weieens stiekum zoo. Ach, kijk dat kleine grut eens aan, Geef die nou gauw een mooi cadeau, Wat hebben die voor kwaad gedaan. Maar groote menschen. zooals wij, Of ik, als U dat prefereert, Deed ik, daar vergeleken bij, Niet meer en ernstiger verkeerd? Maar Sinterklaas vermaant ons niet, En 'k vraag U of dat wezen zal, Omdat hij ons zoo nobel ziet, Of als een hopeloos geval. P. GASUS. Gij allen, die vandaag Sint Nicolaas-geschenken zult ont vangen, wilt gij ook uiting geven aan Uw dankbaarheid daarvoor, door naar vermogen iets te offeren voor het Kerst geschenk aan de Stille Armen? Bij voorbaat hartelijk dank. Stort Uw gave aan onze loketten of op Postgiro Haar lem's Dagblad No. 38810 met de vermelding „Voor de Stille Armen" Eerste verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. O. L. ƒ2.—; Mej. C. C. ƒ10.—; C. H. v. W. ƒ3.—; H. L. W. ƒ2.50; A. J. T. D ƒ5.—; Haar lem's Dagbl. 100.-: P. W. P. 10-; C. E. P.-K. ƒ5.—; I. P. ƒ0.25; E. P. ƒ0.25; A. A. P.—B. ƒ10.—; Ph. K.—M. ƒ25.—; K. J. ƒ2.50; E. E. J.—P. ƒ2.50; B. K. ƒ3.—; R. P. ƒ10.—; C. J. v. T. ƒ5.—; G. P.—C. ƒ5.—; J. P. ƒ0.25; E. P. ƒ0.25; J .v. T. ƒ0.50; J. W. v. T. ƒ0.25; T. W ƒ25.—; B. A. ƒ1.—; B. K. ƒ1.—; B. F. ƒ0.25: J. C .E ƒ2.—; J. B. S ƒ5.—; O. ƒ2.50; KI. ƒ0.75; E. W. I. ƒ0.50; J. de Gr. ƒ0.50: M. W. B. ƒ0.50: fam. E. ƒ0.50: G. P. ƒ0.25; M. C. ƒ0.50: P. K. ƒ0.50; G. K. ƒ0.25: G. v. M. ƒ0.25: K. Br. ƒ0.25; v. L. ƒ1.—; D. V. ƒ0.25; B. ƒ3.50; A. O. 1—; Dames B. L.—H. en C. H. 100.— L. ƒ1.50: J. ƒ0.50; M. ƒ0.50; V. ƒ0.75; J. H. T. ƒ0.50; P. V. ƒ0.25; B. ƒ0.25; v. M. ƒ1.—; H. B. ƒ0.50; H. H. ƒ0.25; v. d. V. ƒ0.25; S. ƒ0.25; v. H. 0.25; T. ƒ0.25; P. de M. ƒ0.25: W. F. 1. F. ƒ0.25: Fl. ƒ0.25: v. D. ƒ0.25; v. K. ƒ0.15 H. C. S. ƒ0.15: Sch. ƒ0.15; Sch. ƒ0.15; J. ƒ0.25: A. H. ƒ0.15; M. H. G. ƒ0.25; B. R. ƒ0.25: R. L. ƒ0.25; P. v. H. ƒ0.20; W. S. Jr. ƒ0.25. Totaal 74 giften tot een bedrag van 359.70. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: L. P. Gr. f 5: Mw. F. C—C„ Bl'daal f 5.—; Mej. H. I. G. P. f 5-—; J. M—Z. 10.—; J. v. B„ H'stede f 10,— Mevr. C. W.—K. f 15,—; Mej. E. H. J. B. 5.—: Dames R. 3.50. Man door tram gegrepen. Doodelijk ongeluk bij de Lïnnaeuslaan. Hedenmorgen is de ongeveer 50-jarige heer P. Groot, wonende in de Jan v. Goyenstraat te Heemstede door de tram bij de Lin- naeuslaan gegrepen en gedood. De man kwam uit de richting Spanjaardslaan en wilde bij de Vijverlaan de tramrails oversteken Eerst op het laatste oogenblik bemerkte hij dat uit de richting Haarlem een tram naderde Een aanrijding was toen echter niet meer te vermijden. De man werd door de tram gegrepen en was op slag dood. De trambestuurder heeft nog krachtig ge remd, doch dit mocht niet meer baten. Ook heeft hij signalen gegeven. De remmen van de tram waren in orde Het stoffelijk overschot is naar het St.-Eli- abethsgasthuis overgebracht. De heer Groot was sedert korten tijd als leeraar verbonden aan de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, Besprekingen zouden reeds aan den gang zijn. HONGKONG 5 December (Havas/ A. N. P.) Volgens inlichtingen uit geloofwaardige bronnen zouden te Hong kong, waar Tseng Tsong Ming, een af gevaardigde van de „vredespartij", is aangekomen, tusschen China en Japan vredesonderhandelingen worden ge voerd. Ming, die onderminister voor de spoorwegen is geweest, is particulier secretaris en vertrouwde van den vroe- geren Chineeschen premier Wang Tsjing Wei. Deze onderhandelingen zouden nauw verband houden met de pogingen van de Chineesche vredespartij om het aftreden van Tsjang Kai Sjek te be werkstelligen. Middenstandswoningen te Haarlem Belangrijke tekorten. De exploitatierekeningen over 1936 van de Haarlemsche complexen middenstandswoningen wijzen de volgende tekorten aan: Woningbouwver. „Huis ter Cleeff", 70 woningen f 10.201,65 Woningst. „Patrimonium", 81 wo ningen f 20.765,06 Woningbouwver. „Tuinwijk Noord", 65 woningen f 16.437,43 Coöp. Woningver. „Onder Dak", 52 woningen f 7.618,98 Haarl. Stichting voor Woningverb. 74 woningen f 31.454,07 Totaal f 86.477,19 Deze tekorten worden door de gemeente Haar lem aangevuld, het geld wordt renteloos gege ven, maar als nog eens in de toekomst winst wordt gemaakt op een der complexen moet die gebruikt worden om die rentelooze leeningen af te betalen. Hét tekort van Tuinwijk-Zuid is niet in deze regeling begrepen omdat, zooals men weet, de gemeente de exploitatie van dit complex geheel heeft overgenomen. Demping der Bakenessergraclit? Nog uitstel der beslissing. Zooals onze lezers welen zullen B. en W. van Haarlem alsnog nraeadvies uitbrengen over de bekende voorstellen der heeren H. J L. Klein Schiphorst èn M. L. A. Klein. Beide plannen zullen derhalve moeten worden onderzocht en een doorwrocht rapport zal daar- bii moeten worden opgesteld, in welk rapport wil het een volledig inzicht geven ook kosten ramingen zullen moeten worden opgenomen. Voor dit omvangrijke werk heeft het bedrijf van openbare werken, in verband met verschil lende onderhanden zijnde spoedopdrachten, in de eerstvolgende weken geen tijd beschikbaar. In verband hiermede zal het uitbrengen van het advies van B. en W. langer op zich laten wachten dan anders het geval zou zijn. De quaestie der Bakenessergracht komt dus voorloopig nog niet in den Raad ter sprake. Neclerlandfkc volk heeft mild Verwacht wordt. daf f 408.000 zal worden overschreden. AMSTERDAM 5 December. De goede Sint in dit geval het Nedcr- landsehe volk heeft de vervolgden om geloof en ras, een prachtig geschenk gegeven. Het is de opbrengst van de collecte, welke Vrijdag en Zaterdag in geheel ons land is gehouden en die in totaal naar vandaag mocht worden verwacht de 400.000 gulden zal over schrijden. Met geen mogelijkheid kan in de eerstvolgen de dagen het juiste totale bedrag worden vast gesteld. Daarmede moet men tot het einde van deze week geduld hebben, maar wie zooals wij vanmorgen een bezoek heeft gebracht aan het gebouw van het Nederlandsch Jeugdlei dersinstituut in de Vondelstraat te Amsterdam en daar gezien heeft met welk een opgewekt heid en blijmoedigheid de bedragen op de re gelmatig binnenkomende formulieren worden opgeteld, die zal totdezelfde conclusie zijn ge komen als wij: Het Nederlandsche volk heeft mild gegeven. In elke stad en in elk gehucht heeft de opbrengst de stoutste verwachtingen overtroffen. i Tot vanmorgen elf uur waren van 100 ge meenten de opbrengsten bekend. Zij overschre den een bedrag van 200.000 gulden en al zijn hierbij ook de resultaten der collecte in de vijf grootste steden, het feit, dat van'nog 800 ge meenten de resultaten moeten binnenkomen, mag doen verwachten zoo deelde men ons mede dat er nog wel 200.000 gulden zal bij komen. Daar althans wordt op gerekend. Enkele cijfers? Amsterdam offerde afgerond f50.000 (de crisiscollecten in 1931 f 38.000), Rotterdam f 35.000, Den Haag f 25.000, Utrecht f12.000, Groningen f 10.000, Haarlem f7000. Arnhem f 5000, kleinere plaatsen als b.v. Hoo- gezand f 1700, Enkhuizen f 1100, Baarn f 1000, Middelburg f 1400, Zeist f 3300, Delft f 3500 enz. enz. Zoo zouden we door kunnen gaan, doch reeds deze cijfers demonstreeren op duidelijke wijze, dat de collecte in het geheele land een groot succes is geworden. (Voor uitvoerige bijzonderheden ook om trent Haarlem e.o. zie men pag. 3.) In den Raamsingel gereden. Van den fietser geen spoor. Zaterdagavond is een auto in den Raamsingel gereden, omdat de bestuurder moest uit wijken voor een wielrijder. De inzittenden kon den door omstanders op het droge worden gehaald, terwijl ook de auto met behulp van kettingen weer op den veiligen wal werd getrokken. Zaterdagmiddag om 5 uur kwam een auto, bestuurd door een 24-jarigen vertegenwoor diger uit Heemstede den heer S. van de Raam- brug en wilde linksaf den Raamsingel oprijden. In dezelfde richting reed een wielrijder en deze deed alsof hij de v. Eedenstraat in wilde rijden, doch plotseling veranderde zijn ma noeuvre en reed hij toch nog den Raamsingel op. De auto week naar links uit botste tegen een gaslantaren, welke door de schok afknapte, en geraakte vervolgens in den Raamsingel te water. De bestuurder S. kon door het wagen portier naar buiten kruipen en zelf naar den wal zwemmen, waar hij door helpende han den van de menschen, die intusschen samen waren gestroomd, op het droge werd gehol pen. De auto werd later door een kraan wagen uit het water gehaald en bleek toen aan de rechterzijde ernstig beschadigd te zijn. De wielrijder door wiens verkeerde manoeuvre dit alles gebeurde, heeft zich nog niet aangemeld. Ook H. M. de Koningin het woord voeren. zal NEW YORK 5 December (Havas/ A. N. P.). Het bestuur van de wereld tentoonstelling 1939 deelt mede, dat plannen worden gemaakt voor een reeks radio-redevoeringen uit te spre ken door de vertegenwoordigers van elf staten, die bij deze gelegenheid vriendschapsboodschappen zullen zenden. De redevoeringen zullen op 1 Januari 1939 aanvangen met die van Lebrun, den president van Frankrijk en eiken Zondag worden vervolgd tot 23 Juli. Tot de staatshoofden, die het woord zullen voeren, behooren: de president van den lerschen Vrijstaat, de koning van Denemarken de koningin van Nederland, een hooge autori teit der Sovjet-Unie, de gouverneur-generaal van Canada, de koning van Roemenië, de ko ning van Noorwegen, de koning van België, de regent van Joega Slavië, de koning van Italië, de regent van Hongarije, de president van Po len, de kroonprins van Japan, de koning van Zweden, de president van Brazilië en de Britsche commissaris-generaal op de tentoonstelling. De boodschappen zullen op de korte golf in het betreffende land uitgezonden en in de Ver- eenigde Staten heruitgezonden worden. REICHENBERG 5 Dec. (D.N.B.-A.N.P.) Vannacht om half vier was de uitslag bekend van de verkiezingen in Duitsch Bohemen voor den Rijksdag. Deze luidt met inbegrip van de aanvullen de verkiezingen voor het „oude rijk" en Oostenrijk als volgt: Totaal aantal stemgerechtigden 2.525.346 Totaal aantal geldige stemmen 2.491.920 Geldige ja-stemmen 2.464.494 Geldige neen-stemmen 27.426 Dit beteekent, dat 98.90 procent ja- stemmen en 1.10 procent neenstem- men zijn uitgebracht. De rijksminister van binnenlandsche zaken en de rijkspropagandaminister hebben het volgende bekend gemaakt: I „De bevrijde Sudeten-Duitsche broeders hebben een overweldigende bekentenis van trouw jegens den Führer en jegens het Groot- Duitsche rijk afgelegd. Daarom zullen van alle I rijks- en gemeentegebouwen alsmede van de openbare scholen in het geheele rijk tot en met Woensdag a.s. de vlaggen wapperen. De bevolking wordt verzocht eveneens de vlag uit te steken" Tsjechen hebben op speciale biljetten moeten stemmen. FARIJiS, 5 December (Havas). De Figaro meldt uit Reic&enberg, dat bij de verkiezin gen in het Sudentenland de Tsjechen hebben moeten stemmen op een speciaal groen biljet, waarvan de tekst ook eenigszins afwijkend was Dit feit is volgens het blad zorgvuldi? voor het Duitsche publiek en de buitenland- sche pers verborgen gehouden en zelfs scheen het niet bekend te zijn aan de meeste bewo ners van het Sudetenland. Het woord is aan Hello: Als de menschen wisten iti hoe oneindige mate zij el kaar noodig hebben zou de weldadigheid hun minder moeilijk worden. „Hout en Plantsoenen" op vossenjacht. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de heeren F. Laven, opzich r. en J. A. Dorre- steyn, inspecteur bij den dienst voor Hout en Plantsoenen op vossejacht geweest. En met succes, want bij den terugkeer van dit nachte lijke avontuur konden zij een mooie vossen bont meer naar huis nemen. De vorige week was reeds enkele malen door den dienst voor Hout en Plantsoenen gecon stateerd. dat zich 's nachts een ongewenschte bezoeker in den Hertenkamp ophield. Des Morgens werden verscheidene keeren kalkoe nen met afgebeten kop in hun hok gevonden. Het was duidelijk te zien, dat hier een roof dier aan het werk was geweest, en geen hond bijvoorbeeld; deze zou er misschien, wel in geslaagd zijn het hok binnen te dringen, maar in geen geval er weer uit te komen, en boven dien zou een hond z'n prooi niet verder on aangeroerd hebben laten liggen. De heeren Laven en Dorresteijn besloten Zaterdagnacht er op uit te trekken om het raadsel op te lossen en aan de slachting van de kalkoenen nog wat te vroeg voor Kerst mis! een einde te maken. De buit was stellig een onverwachte, want het was niet bekend, dat zich hier in den omtrek nog vossen ophielden. Tijdens de verkiezingscampagne in Sudeten land verscheen de „Graf Zeppelin" boven de hoofdstad Reicbenberg. HEDEN- 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Bij de Linnaeuslaan is hedenmorgen een man door de tram gedood. 1 De quaestie van de demping der Bakenes sergracht komt voorloopig nog niet in den Haarlemschen Raad aan de orde. 1 Belangrijke tekorten op de exploitatie der Haarlemsche middenstandswoningen. 1 Tegen ontsiering van woonwijken te Haar lem willen B. en W. maatregelen nemen. 2 Het rubriekertjesfeest van Haarlem's Dag blad had voor den 25sten keer plaats. 4 De nationale inzameling is een succes ge worden. 3 BINNENLAND. Ir. H. T. Zwiers is tot hoogleeraar te Delft benoemd. 4 BUITENLAND. Ciano heeft medegedeeld geen verantwoorde lijkheid voor de betoogingen te Rome op zich te kunnen nemen maar wel een toe lichting op zijn rede te willen geven. 5 Op Corsica en in Tunis hebben Zaterdag pro-Fransche en anti-Italiaansche demon straties plaats gehad. 5 Het Belgische kabinet wordt met drie mi nisteries uitgebreid. 5 Het personeel van de Compagnie Générale Transatlantique is in staking gegaan. 5 SPORT. De Westelijke B-ploeg van den Damcs- hockeybond wint de districtswedstrijden. 5 Kick Smit speelt weer. 5 ARTIKELEN enz. R. P.: Helpt. j J. B. Schuil: Haarlemsche Tooneelclub. 2 K.: „De Oosthoek" 2 Langs de Straat: I)e groote kindervriend. 3 H. D. Vertelling: St. Nicolaas als ideaal. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1