Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Een heftige inleiding op de discussie over de vraag of de Bakenessergracht gedempt moet wordenDe raad spreekt zich uit tegen een beperking van de Schoolvoedingdie door hoogere instanties wordt geëischt. Krachtige maatregelen tegen de ver ontreiniging van de straten. Woensdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Haarlem. Voorzitter: de Burgemeester, dr. J. E. baron De Vos van Steenwij k. De voorzitter wenschte den heer Reinalda, wethouder, geluk met zijn herstel. Vragen van D. Noordewier over de werkloozen. De heer Noordewier (comm.) heeft de volgende vragen tot B. en W. gericht: I. Hebben B. en W. er kennis van genomen dat door den dienst der Gemeentelijke Werk loosheidsbestrijding aan verschillende bestu ren van vakorganisaties bericht is gezonden, dat zij een groot aantal met name genoemde leden van den crisisdienst naar Maatschappe lijk Hulpbetoon moeten overbrengen op grond van langdurige werkloosheid? II. Als bovenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen B. en W. dan mededeelen wat de aanleiding tot dit optreden van den Gem. Werkloosheidsdienst is? III. Zijn B. en W. met ondergeteekende niet van meening .dat elke overbrenging van tot werken in staat zijnde werkloozen. alleen om dat zij door omstandigheden buiten hun wil geen arbeid kunnen vinden, van den crisis dienst naar Maatschappelijk Hulpbetoon moet worden voorkomen, zoowel in het belang der betrokkenen als in het belang der Gemeente financiën? De voorzitter zei, dat B. en W. deze aangelegenheid zullen behandelen in de me morie van antwoord op het afdeelingsverslag over de begrooting. Dan kan de zaak bij de begrooting ter sprake komen. De heer Mars (s.d.a.p.) zei. dat het hier gaat om afvoering van de werkloosheidsver zekering. De heer v an Li e m t (r.k.), wethouder, zei, dat de afvloeiing niet in het financieel belang der gemeente is, maar zij is verlangd door ae regeering. De heer Noordewier heeft de steunverleening en werkloozen verzekering door elkaar gehaald. De heer Noordewier wilde met het voorstel van den voorzitter accoord gaan, als de maatregelen tijdelijk worden opgeschort. De heer van L i e m tdat kan niet, wij kunnen er niets aan veranderen. Het voorstel van den voorzitter werd daarop aangenomen. Mededeelingen en ingekomen; stukken. Ingekomen is een verzoek van den heer F. J. Drost om hem eervol ontslag te verleenen als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Wordt verleend. Mej. I. R. Roelofsen verzoekt eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 5. Wordt verleend onder dankbetuiging. Hierna ging de raad over in geheime zit ting die ongeveer 2 uur duurde. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) Na heropening der openbare zitting kwam aan de orde het voorstel betreffende het slui ten van Geldleeningen van Haarlem. B. en W. stelden voor drie geldleeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van f 3 100.000 Het betreft hier twee onderhandsche lee ningen, een van f 800.000, duur 8 jaar en een van f 245.000. duur 10 jaar. Verder een emissie van f 2.055.000, duur 10 jaar. De rente zal be dragen 2/2%t. Het voorstel werd zonder stemming aange nomen. Hamerstukken. Zonder discussie werden de volgende voor steilen aangenomen. Voorstel om goed te keuren de balans enz. over 1937 van de Coöperatieve Woningbouw vereniging „Eigen Haard" G.A. Voorstel om de volgende renteloozë voor schotten te verleenen: Woningbouwvereni ging „Huis ter Cleeff", groot f 10.201,65, Wo ningstichting .Patrimonium", groot 20.765.06, Woningbouwvereniging „Tuinwijk Noord", groot 16.437.43, Coöp. Woningver- eeniging „Onder Dak", groot 7.618,98 en Haarl. Stichting voor Woningverbetering, groot 31.454.07. Voorstel tot aanvaarding om niet van C. Walther Jr. te Heemstede van voor straat be stemden grond aan de Gillis Schoolmeester- laan. Voorstel om het perceel Berkenrodesteeg 1 voor 2500 te verkoopen aan den makelaar J. A. Jaeger. Voorstel tot verkoop van stukken grond aan de Vollenhovenstraat en Jan Luycken- straat aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Vondelkwartier' Voorstel tot wijziging der verordening, rege lende de samenstelling en werkwijze der Commissie inzake lichamelijke opvoeding. Voorstel tot regeling der subsidie aan de R.K. school voor voorbereidend onderwijs aan den Korten Zijl weg 9a te Overveen. namelijk om die van 1 Januari 1939 af ten hoogste 1320 per jaar te doen bedragen. Demping der Bakenesser- gracht B. en W. stelden voor de behandeling van de voorstellen betreffende de demping van de Bakenessergracht aan te houden tot Openbare Werken de gelegenheid heeft gehad een rap port samen te stellen over de kosten die ver bonden zijn aan de uitvoering daarvan. De heer KleinSchiphorst (r.k.vroeg dit rapport ook aan de raadsleden te zenden. De heer van Kessel (r.k.) vond den gang van zaken vreemd. Waarom moeten eerst uit voerige berekeningen gemaakt worden? Laten wij eerst een principe-besluit nemen, dan kan misschien veel werk bespaard worden. De heer Bijvoet (r.k,) onderschreef dit. De vraag of de gracht gedempt moet worden wordt doodgepraat door de vraag wat men met de gedempte gracht moet doen. Het moet nu enkel gaan over de vraag of wij de gracht moeten dempen. Laat Openbare Werken haar onderzoek stop zetten opdat de raad zich eerst over het beginsel kan uitspreken. De heer Visser (C.H.) was het daarmee ook eens. Het is noodig dat de raad zich eerst uitspreekt over de vraag; dempen of niet dempen? Om die vraag te beantwoorden behoe ven wij geen breedloopige rapporten van Open bare Werken. Als eenmaal beslist zou zijn, dat de gracht moet worden gedempt, dan komen pas de voorstellen van d.e heeren Klein Schip horst en Klein aan de orde. Spreker stelde voor aan de agenda van van daag toe te voegen de behandeling van de vraag of de Bakenessergracht gedempt moet worden. De heer Noordhof f (sxLa.p.) noemde dit voorstel van den heer Visser een S't. Nico laas- verrassing. Den vorigen keer is door den raad al beslist, dat B. en W. praeadvies zouden uit brengen over het voorstel Klein Schiphorst. Als het voorstel Visser wordt aangenomen moet de zaak in elk geval aangehouden wor den tot de volgende vergadering. De heer Visser: Accoord. De heer van Dam (V.D.) meende, dat de raad pas met kennis van zaken kan oordeelen als de kosten berekend zijn. Wie weet wat de kosten zouden zijn van de verkeersverbetering die de heer Klein Schiphorst op het oog heeft. De heer Wolzak (A.R.) was het hiermede eens. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, vond de haast die de tegenstanders van de demping toonen onverklaarbaar. Als nu de voorstanders nog op spoed aandrongen was het begrijpelijk. Door de ziekte van den heer Reinalda en door bijzondere .omstandigheden is de behandeling even vertraagd. Er is niets op tegen den raad breedvoerig van toelichting te dienen. Dan kan de raad de quaestie in Januari rustig bekijken. De heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder, was er dankbaar voor, dat de raad de behan deling verdaagd heeft in verband met spre kers ziekte. De minderheid van het college vair B. en W. inzake het voorstel tot demping (de burgemeester en spreker) hebben er ook geen bezwaar tegen het rapport van Openbare Werken af te wachten. De heer Bijvoet ,zei dat het verwijt van den heer Noordhoff niet gegrond is. In de vorige raadszitting is door den burgemeester immers behandeling van het voorstel inzake de Ba kenessergracht in de volgende raadszitting toegezegd. Openbare Werken hebben zoo schrijven B. en W, thans in hun voorstel in de eerstvolgende weken geen tij:d om de kosten .te berekenen. Het schijnt dus maan den te moeten duren. Daaruit zou men de conclusie kunnen trekken dat de voorstan ders der demping hun tegenstanders willen afmatten. Wie wil gaan debatteeren over den aanleg van een verkeersweg op de gedempte gracht, als het nog onzeker is of wij de gracht zullen dempen? De voorzitter: B. en W. zullen de dem- pingsquaestie aan de orde stellen in de eerste zitting na de begrootingszittingen. De heer van Dam: wij gaan de gracht toch niet dempen voor wij weten of de eventueel gedempte gracht aangewend kan worden voor een belangrijke verkeersverbete ring. Daaron\ heeft de raad de kostenbereke ning van Openbare Werken noodig. De heer van Kessel: niet alleen de tegenstanders toonen haast, ik toonde ook haast en ik ben een voorstander van de dem ping. De heer van Engelen (K.D.P.): laten wij allemaal een plan voor de Bakenesser gracht indienen, dan duurt het nog veel lan ger! De heer Visser (CJL): door het herhaal delijk uitstellen der behandeling maakt de raad zich belachelijk. De voorzitter zegt nu, dat de zaak aan de orde zal komen in de eerste zitting na de behandeling der be grooting, maar we weten nog niet eens wan neer de begrooting behandeld zal wor den. De heer v a n L i e m t (rik.), wethouder, was overtuigd, dat uitstel van behandeling de heeren Bijvoet en Visser niet zal afmatten, (gelach). Er is geen haast bij de zaak, want ook al zal de raad tot demping besluiten, zal 't nog een heelen tijd duren voor met de uitvoering van dit werk begonnen kan wor den. De heer V i s s e r interrumpeerde eenige keeren. De voorzitter: laat de heer Visser nu zwijgen. De heer Visser: andere heeren interrum- peeren toch ook. De voorzitter hamerde en zei: zwijg nu mijnheer Visser, anders moet ik de maat regelen nemen die in het reglement van orde staan De heer Visser: ik zal mij daaraan on derwerpen, maar ik vind dat ik niet alleen een zondebok behoef te zijn! De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder: als dit nog maar de inleiding van het eigen lijke debat is, dan ben ik bang voor hetgeen moet komen, (gelach). De voorzitter: trekt de heer Vis ser nu zijn voorstel in? De heer Visser: als u het toestaat zou ik het gaarne handhaven. De heer Bijvoet: na de toezegging van den voorzitter zal ik het voorstel-Visser niet steunen. Het voorstel-Visser werd verworpen met 37 tegen 2 stemmen. De Gemeenterekening. B. en W. stelden voor de rekening 1937 goed te keuren. De heer Wester veld (s.d.a.p.) vond het onjuist, dat de afschrijvingen bij het elec- triciteitsbedrijf lager gesteld zijn dan bij de begrooting was aangegeven. Als B. en W. van de begrooting willen afwijken, moeten zij' den raad daarin kennen. De heer van der Wall (C.H.), wet houder. zei dat B. en W. met dien wensch rekening zullen houden. Het voorstel van B. en W. werd daarop ingenomen. De kleeding der politie. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van de samenwerkende af- deelingen van bonden in de kleedingindustrie, om in de aanbestedingsvoorwaarden voor de levering van de politiekleeding een z.g. uren- raam op te maken. De heer B 1 o k d ij k (S.D.AJ?., pleitte voor de inwilliging van het verzoek van de organi saties. Spreker kon niet aannemen dat inwil liging een uitgaaf voor de gemeente van OE M'AN DIE NOC NOOIT VAN VAN BREEMEN'S KOLEN CEHOORD HAD! (Adv. ingez. Med.) f 1500 tengevolge zou hebben, want het gaat om arbeid van 5 a 6 kleermakers. Het verschil kan dus niet zoo groot zijn. Laten B. en W. eens overleg plegen met de organisaties. Een werkgever heeft spreker verklaard, dat bij een werkweek van 50 a 60 uur een kleermaker f 21 kan verdienen. Dat is veel te laag. Voor het maken van een rijbroek wordt f 2.50 betaald, maar een kleermaker heeft er een dag werk aan. Voorts zou spreker het verkeerd achten als het maken van politie-uniformen aan een werkgever buiten de stad gegeven zou wor den. Het werk moet in Haarlem blijven. De heer De Braai (A.R.) was het ook niet eens met B. en W. De gemeente heeft in bestekken steeds vastgehouden aan het uit betalen van minimum-loonen. In andere ge meenten worden hoogere loonen aan de kleer makers voor het maken van politiekleeding betaald. De heer Klein (R.K.) vond het goed als het werk in Haarlem blijft, maar men moet de concurrentie van buiten niet uitsluiten. Wat het uurloon betreft staat de quaestie zoo, dat het uurloon niet in het collectieve arbeidscon tract staat. De Voorzitter erkende dat het betoog van den heer Blokdijk bekoring heeft. Het dooi de arbeiders met de werkgevers gesloten ar beidscontract vertoont eenmaal een leemte, doordat er geen uurloon is vastgelegd. De gemeente kan dit betreuren, maar mag zich er niet tusschen schuiven. Spreker kan zich in deze dus aansluiten bij het betoog van den heer Klein. Er kwam den laatsten tijd slechts één inschrijving uit Haarlem. Dat is geen in- sshrijving, daarom moet ook mededinging van buiten toegelaten worden. De heer Blokdijk: Het zou niet moeilijk zijn het vastgestelde uurloon dat voor hee- renkleeding geldt ook te laten gelden voor het maken van uniformen voor de politie. Laten B. en W. de organisatoes van de kleermakers eens ontvangen om de quaestie te bespreken. De heer Mars (S.D.A.P.) zei. dat voor het maken van Dolitieuniformen geen uurloon in het collectief contract kan worden opgenomen, omdat de eischen die aan de uni formen gesteld worden steeds gewijzigd wor den. Is het niet mogelijk, dat een commissie van deskundigen het uurloon vaststelt? De Voorzitter begreep de quaestie van het urenraam niet volkomen. Zijn er te Haar lem zooveel wijzigingen in de uniformen? Spreker heeft er niets op tegen als de organi saties eens op het Stadhuis komen praten, maar er is haast bij. want er Ls zeer spoedig een aanbesteding te wachten. Voor dezen keer zal er wel niet veel veranderd kunnen worden. Het voorstel van B. en W. werd waarop aangenomen. Vragen over de voeding van schoolkinderen. De heer Peper (comm.) heeft de volgende schriftelijke vragen tot B. en W. gericht: Is het juist, dat de schoolvoeding in onze gemeente in kleiner omvang verstrekt wordt, dan in voorgaande jaren het geval was? Is het voorts juist, dat de geheele stopzet ting der schoolvoeding gedurende eenigen tijd in dit jaar, dreigt? Indien het antwoord op bovenstaande vra gen toestemmend is, willen B. en W. den Raad meedeelen wat van een en ander de oorzaak is? In zijn toelichting deelde de heer Peper mede, dat het vroeger de gewoonte was dat de kindervoeding maanden duurde. In 1938 bleek dat het door den raad beschikbare be drag van f 31.000 niet voldoende zou zijn. De commissie voor de Kindervoeding is daarom niet op 15 October, maar op 7 November be gonnen. Bovendien werd op Zaterdag geen maaltijd gegeven. Dat was dus ook nog een vermindering. Er komt nog bij, dat gevreesd wordt, dat de Kindervoeding nu ook nog in het voorjaar van 1939 eerder dan anders ge staakt zal worden. In 1937 was f 35.000 noo dig voor de schoolvoeding, zoodat men op zijn vingers kan narekenen, dat de beschikbaar gestelde f 31.000 te weinig zal blijken te zijn. Op de begrooting voor 1939 staat slechts f 25.000 voor de schoolvoeding. Wat de gemeente ook doet op het ge bied der bezuinigingen, op de kindervoeding mag de gemeente niet bezuinigen. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei,, dat Ged. Staten in den zomer hebben medege deeld. dat de regeering meende dat de kin dervoeding te Haarlem op een veel te royalen voet was opgericht en dat er te veel kinderen aan deelnamen. Er moest niet meer dan 25.000 per jaar voor uitgegeven worden. Omdat er een tekort dreigde hebben B. en W. toen eenige beperking ingevoerd. Na een cor respondentie is door Ged. Staten medege deeld, dat alsnog 28.500 in 1938 mocht wor den uitgegeven. De commissie hoopt er nu te kunnen komen, temeer omdat eenige be perking is ingevoerd wat het aantal deel nemende kinderen betreft. De maatregel is na melijk ingevoerd, dat de kinderen alleen schoolvoeding krijgen als de ouders schrifte lijk de aanvraag daartoe indienen. Het aantal kinderen is namelijk verminderd van 1300 tot 1100. De leverancier heeft de ver goeding per portie ook met 1 cent verlaagd. Het is niet te zeggen hoe het in 1939 zal gaan, want Ged. Staten blijven voor 1939 staan op den eïsch, dat niet meer dan 25.000 wordt uitgegeven. Blijft die eisch gehand- hoofd, dan zal het vraag zijn of na 1 Januari ook weer op Zaterdag kindervoeding zal kunnen worden gegeven. De heer Peper betreurde dit ingrijpen van hooger hand zeer. Op dit gebied m a g de gemeente niet bezuinigen. De schoolvoeding is voor vele kinderen de eenige voldoende voe_ ding op een heelen dag. Sommige kinderen kunnen niet voldoende brood thuis eten. Spreker diende een motie in waarin de raad uitspreekt, dat vermindering der schoolvoeding zeer ongewenscht wordt geacht. Mevrouw Me y boomBroers ma (S.D A.P.) zei dat het gewensclit geweest zou zijn als de wethouder de aanschrijving uit Den Haag tijdig in den raad zou hebben gebracht- De motie Peper zal spreekster gaarne steu nen. Dat de ouders schoolvoeding schriftelijk moeten aanvragen is te verklaren, als wij dan ook maar weten, dat de kinderen waarvoor de voeding aangevraagd wordt, die ook kun nen krijgen. Op de schoolvoeding moet niet bezuinigd worden. Vermindering daarvan is absoluut verkeerd. De heer Noordhoff (SiD.A.P.) zou ook voor de motie stemmen. De raad wist nog niets van de ingevoerde beperking, daarom moet de motie-Peper aangevuld worden met het be treuren dat de schoolvoeding al verminderd is. De voorzitter: de motie Peper is m.i. voldoende. Het college van B. en W. heeft geen bezwaar om de motie Peper over te nemen, mits de raad goedkeurt, dat B. en W. de schriftelijke aanmelding handhaven. De heer Boes (V..D), wethouder, het is nog niet zeker, dat de schoolvoeding tot het eind van December 1938 gehandhaafd kan worden. Wij hopen het wel, maar op 10 December wordt de rekening opgemaakt en daarvan zal het afhangen. De motie Peper werd daarop zonder stem ming aangenomen. Vervuiling van straten. De heer Westerveld (S.D.A.P.) had vra gen ingediend over de verontreiniging van den openbaren weg doordat papieren op straat ge gooid worden door gebruikers van automaten. In zijn toelichting zei spreker, dat er een bepaling in de Politieverordening is, dat er geen papieren op straat gegooid mogen wor den. Maar de politie kan geen agent bij alle 45 verkoopplaatsen door middel van automa ten zetten. Als de bestaande bepaling der Politieveror dening nu onvoldoende blijkt te werken, moet er een andere bepaling gemaakt worden. Mis schien zou dit kunnen door voor te schrijven, dat deze verkoopplaatsen met hekken worden afgesloten van den Openbaren weg. Spreker stelde voor aan de Rechtsgeleerde commissie te verzoeken een nieuw artikel te ontwerpen. De Voorzitter erkende, dat er een ein de moet komen aan de vervuiling der straten. Het zal evenwel moeilijk zijn een afdoende bepaling te maken. Spreker wil nog een nieuw middel toepassen. Hij zal aan den commissa ris opdracht geven ook toezicht bij de auto maten te laten uitoefenen door rechercheurs en dan bij het wegwerpen van papieren on middellijk proces verbaal laten opmaken. Als het publiek weet, dat het de kans loopt een- bekeuring te krijgen, zal het misschien wel voorzichtiger worden. De heer Van Kessel (r.k.) vond dat de straten ook op andere wijze verontreinigd worden. Dat komt ten deele doordat de Rei niging niet meer drie keer, maar twee keer per week vuil ophaalt. De vuilnisemmers die de Reiniging verstrekt zijn ook te klein. Bij de halten van tram en autobus worden ook geregeld tramkaartjes op straat gegooid. Daar tegen moet de politie ook optreden. De Voorzitter zei, dat ook die kant der quaestie onder oogen gezien zal worden. Benoemingen. Tot onderwijzeres aan School no. 5 aan de Friesche Varkenmarkt wordt benoemd mevr. G. Max te Haarlem; tot onderwijzeres aan de Beatrixschool (tijdelijk Croesenstraat) mej. J. A. A. Geeleh. Ned. Cbr. Reisvereeniging. De afdeeling Haarlem van de Ned. Chr. Reis- vereeniging hield Woensdag in de geheel bezette zaal in het vroegere gebouw van den Protestan tenbond aan de Jacobstraat een Zuid-Afrikaan- sche filmavond. Het zal voor de vele aanwezigen waarschijnlijk een teleurstelling zijn geweest dat de in ons land zoo populaire gezant van de Unie van Zuid-Afrika, Z.Ex. dr. H. D. van Broekhuy- zen, die op dezen avond een korte toespraak zou houden blijkbaar verhinderd was, tegenwoor dig te zijn. De secretaris, de heer Aug. C. van der Walle, opende den avond met een woord van welkom, in het bijzonder tot den burgemeester van Haar - lem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die mede aanwezig was. De heer H. Bloem, bureau-leider der Neder- landsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging, hield een korte inleiding over Zuid-Afrika, waarin hij er vooral den nadruk op legde dat Zuid-Afrika geen kolonie is, maar een Europeesch land, waai de belangen der blanken voorgaan, en waarin de kleurlingen geen grooter rol spelen dan biiv. in de Vereenigde Staten. Tijdens het draaien van de films gaf de heer Bloem een nadere toelichting bij het vertoonde. Allereerst werd de groote vierdeelige film „Een reis door zonnig Zuid-Afrika" vertoond. Deze boeiende film, die uitmunt door tal van prachtige natuuropnemingen gaf achtereenvol gens beelden van de havenstad Port d'Urban. het vruchtbare land van Natal, over de ontzaglijke Drakenbergen naar „die ou Transvaal", de goud mijnen van Witwatersrand, de Oranje-Vrijstaat, de diamantmijnen van Kimberley, en tenslotte de Kaapkolonie. Deze zeer mooie film gaf een uitstekenden kijk op het leven in en het landschap van de Zuid-Afrikaansche Unie. De tweede film was „In die land van die Rooi- kombers", een interessante filmische reportage van een godsdienstige plechtigheid der na turellen, zooals die in de naturellen-reservaten nog in eere worden gehouden. Tot slot draaide „In die Krugerwildtuin". Deze film gaf fraaie opnemingen van de wilde dieren die in het Nationaal Park nog in hun natuurlij ken staat leven. De films waren welwillend beschikbaar ge steld door de legatie der Unie van Zuid-Afrika in Den Haag. De avond werd opgeluisterd met Zuid-Afri kaansche gramofoonmuziek. Haarlemsche Zionisten kwamen bijeen. Palestina blijft het land voor de Joden. De afd. Haarlem van den Ned. Zionistenbond organiseerde gisteravond een openbare vergade ring in rest. Brinkmann. Het woord voerden mr. Charles Polak, gewe zen secretaris van het hoofdbestuur van den Ned. Zionistenbond, S. Gitter, vertegenwoordiger van de Wetsgetrouwe Zionisten en S. Lissauer, be stuurder van het Zionistisch Socialistisch Ver bond „Poalei Zion". Mr. Charles Polak besprak allereerst de reac ties, die de gebeurtenissen in Duitschland overal ook bij de niet-Joden teweeg hebben ge bracht. Ook de Nederlanders en de Nederland- sche regeering hebben zich hierbij niet onbe tuigd gelaten. De reactie bij de Joden zelf was natuurlijk nog sterker. De Jood kreeg nog eens de overtuiging, dat hij volkomen van zijn om geving afhankelijk is. Nergens kunnen de Joden zelf beslissen, in welke landen ze hun Duitsche geloofsgenooten veilig kunnen onderbrengen. Men spreekt er thans van dat er gelden noo dig zullen zijn om de vluchtelingen te helpen en ze te laten emigreeren. Verschillende emigratie- gebieden, zooals Guyana en Tanganyka worden genoemd. Dit brengt echter zeer hooge kosten met zich mede. Waar kan men dit geld vandaan halen? Bovendien zullen "deze menschen eerst onderricht moeten hebben daar ze niet voor het boerenbedrijf geschikt zijn. Wat moet men dan doen? Het is niet zoo dat Palestina thans alle Duit sche Joden op zou kunnen nemen. Het zal echter wel de Duitsche Joodsche jeugd voor het grootste deel kunnen onderbrengen. Men is thans reeds 40 jaar met het kolonisee- ren van Palestina bezig. Men heeft daar dus er varing in de opleiding van Joden tot boeren. Dat het in Palestina thans zoover is, is te dan ken aan het onvermoeide werken der Zionisten. Wil men echter met deze kolonisatie voort gaan dan is er veel geld noodig. De tegenstand van de Arabieren mag men niet onderschatten doch de Joodsche tegenactie kan op vele succes sen bogen. Als men verder op dezen weg wil voortgaan dan moet een zeer groot aantal Jo den achter de Zionistenorganisatie staan. Spreker besloot zijn rede met een propagan distische opwekking. De heer S. Lissauer herinnerde er aan, dat ver leden week Donderdag een trein met Duitsche Joodsche kinderen in Oldenzaal aankwam. Wan neer de Joodsche jeugd zal kunnen worden ge red, zoo vervolgde spreker, dan zal men het heele Joodsche volk redden. Uit sociaal plichtsbesef en uit naastenliefde is bij de Nationale Collecte ruim gegeven doch er zijn schatten noodig. Men kan niet blijven inzamelen. Men werkt met philanthropic. Met philanthropic kan men een individu, misschien zelfs een gezin, doch nimmer een volle helpen. Een volk moet zichzelf helpen. Wat is echter de plicht, die op de Joden rust? Moeten zij strijden tegen het anti-semietisme, moeten zij de moreele en geestelijke herbe wapening steunen of moeten zij emigreeeren? Anti-semietisme wordt veroorzaakt doordat de Joden overal minderheden vormen en verder treedt 't bij alle reacties op om de aandacht van de massa af te leiden. De Zionisten strijden niet tegen het anti-se- mietisme maar tegen de uitzonderingspositie, die de Joden overal innemen en tegen de reactie. Het anti-semietisme zal blijven bestaan zoo lang de reactie bestaat. De geestelijke herbewapening is al 40 jaar geleden door Theodoor Herzl gegeven en ook de moreele herbewapening is. dank zij het voor beeld van de Palestij nsche arbeidersleiders, reeds een feit. Rest nog de emigratie. Waar moeten de Joden heen? Er worden vele landen genoemd, maar Pa lestina is en blijft toch de aangewezen plaats, aldus concludeerde spreker na een uitvoerige uiteenzetting waarin hij ook het. werk van de „Jewish Colonial Society" becritiseerde, die nu nog de kolonisatie-mogelijkheid in Palestina wilde bestudeeren. Ook de heer Lissauer wekte tenslotte de aanwezigen op zich aan te sluiten bij de Zionistische organisaties en deze financieel te steunen. Na de pauze sprak nog de heer S. Gitter, die er nog eens op wees, dat de Zionistische Orga nisatie als leuze voert „Nu meer dan ooit!" Overal in de wereld worden de grenzen voor de Joden gesloten. Geen regeering is echter in staat de grenzen voor het anti-semietisme te sluiten. Wat zijn de perspectieven, die deze wereld den Joden biedt? Alleen 't Zionisme kan voor de Joden uitkomst brengen. Als laatste oplossing blijft slechts Palestina over, dat tal van moge lijkheden biedt. „HET MASKER" VOERT „DE ONBEKENDE VROUW" OP. De toneelgroep „Het Masker" directie Ko Arnoldi zal c<p Zaterdag 10 December a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem de eer ste voorstelling aldaar geven van „De onbe kende vrouw" (La Femme X) van Alexandre Bisson, met Else Mauhs in den titelrol. De verdere rollen zijn in handen van de dames Georgette Reyewskey, Lize Servaes en Li<* de Wind en de heeren Ko Arnoldi, John Gobau, Jan Retèl, M. van Warmelo, Louis van Dom melen, Leo de Hartogh, Henny Kemler, Henk Rigters, Adolphe Rij kens, John Soer en Lucas Wensing. De regie is van John Gobau. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Abonnement op busdienst: Damme, Graaf v. Wiedstraat 7. Bril in étui: de Voogd, Jan Gijzenkade 205. Ceintuur: Jansma, Gasthuis laan 170. Een paar handschoenen: Nimis, Ruysdaelstraat 9. Een paar handschoenen: Vellinga, Westergracht 89. Duokussen: Bureau van Politie. Smedestraat. Een paar kinder laarzen: Plant, Amsterdamschevaart 68. Kin dermuts: Bureau van Politie, Smedestraat. Twee stukjes muziek: v. Velzen, Langendijk- straat 6 rd. Een paar oorbellen: Majoor, Bil- litonstraat 9. Portemonnaie met inhoud: v. Tiggelen, Frans Halsstraat 2. Idem: Nijssen, Thorbeckestraat 28. Rozenkrans in étui: de Vries. Voorzorgstraat 7A zw. Rijwielbelasting- merk: Visser, Linschotenstraat 12. Een paar regenpijpen: Goedeman, M. v. Heemskerkstr. 57. Rijwielbelastingmerk: Bureau van politie, Smedestraat. Shawl. Booiman, GibraltarsLr. 12 Vulpenhouders: Postkantoor, Ged. Oude Gracht en Holzhaus, Gen. Cronjéstraat 73. GETUIGENIS-AVOND VAN „KERK EN VREDE". Door de vereeniging „Kerk en Vrede" zul len in verschillende steden van ons land ge tuigenis-avonden worden gehouden onder het motto: „De vrede der wereld en de vrede van Christus". Op deze avonden, welke voornamelijk half December plaats hebben, zullen twee sprekers het woord voeren met als onderwerp resp. ..Evangelie en oorlog" en „Evangelie en "vrede". In Haarlem zal zulk een bijeenkomst wor den gehouden op 22 December in de Remon- strantsche kerk.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10