Haarlem's Dagblad n Tegen verontreiniging der Haarlemsche straten. LBil Ir. A. G. de Koningh. Wie papieren weggooit gaat onherroepelijk op den bon Mars en de aarde. Belgische kabinet blijft nog aan. Jl Kerst-inzameling vGot de stitöe urnen Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17015 Uitgeve Louren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Potulrrflag 8 December 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f l.ia per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» de rubriek. De leider van een der grootste en belang rijkste bedrijven in onze stad, de chef der Centrale Werkplaats Ir. A. G. de Koningh, zal Zaterdag deze taak neerleggen omdat de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen hem tot een hoogere functie geroepen heeft, namelijk die van chef van Materieel en Werkplaatsen voor het geheele land. Als zoodanig zal hij te Utrecht Ir. Hupkes opvolgen, die tot lid der directie van de Spoorwegen is benoemd. En hier in Haarlem zal hijzelf worden opgevolgd door Ir. H. F. Ott de Vries, tot dusver ad junct-chef van de Centrale Werkplaats. Dertig jaar lang heeft Ir. de Koningh hier zijn taak vervuld. Gedurende de laatste ne gentien jaren is hij chef der Centrale Werk plaats geweest en dat beteekent een groot stuk levenswerk, dat zich door groote verantwoor ding en door groote veranderingen en ver nieuwingen heeft gekenmerkt. In den drie hoek tusschen den spoorweg naar Amsterdam en de Amsterdamsche vaart heeft zich in die jaren veel afgespeeld. Er is wijziging gekomen in de arbeidsverdeeling van de werkplaatsen der spoorwegen, waardoor indertijd de loco- motieven-afdeeling naar Zwolle werd over geplaatst. Het Haarlemsche personeel, dat in 1921 nog 1550 man sterk was, slonk geleidelijk tot 660. Het is nu weer ongeveer 950 man en het zal in de eerstkomende jaren verder met een paar honderd man stijgen omdat het stoommaterieel (spoorwegrijtuigen) van Utrecht naar Haarlem zal worden overge plaatst. De thans in uitvoering zijnde reor ganisaties zullen leiden tot een concentratie van de werkplaatsen der Spoorwegen in Til burg, Haarlem en Amersfoort. Zwolle is al stilgelegd en veel menschep zijn vandaar naar Haarlem overgeplaatst. Hetzelfde zal ten aan zien van Utrecht gebeuren. Maar van ingrijpender beteekenis nog is in die jaren de reorganisatie van de werkmetho den geweest, gevolg van de groote wijzigingen in het technisch beleid van de Spoorwegen. De invoering der Dieseltreinen en de electri- ficatie van zooveel lijnen hebben hun grooten invloed doen gelden. De controle op motoren heeft met name geleid tot de invoering van geheel nieuwe werkmethoden, zoowel wat be treft het demonteeren en verzamelen van onderdeelen als de veel verfijnder apparatuur die daarvoor vereischt werd. De aankoop van een groot aantal motoren tegelijk leidde tot de noodzaak van invoering van een geheel nieuw stelsel, waarbij aanvankelijk personeel van de Maybach- en Kromhout-fabrieken te hulp geroepen werd voor de uitvoering van een inspectie, waarbij micrometers worden ge bruikt die tot op één duizendste m.M. contro leeren. Na iedere 100.000 K.M. wordt elke mo tor gecontroleerd. Het in Haarlem ontwikkelde stelsel is zoo voortreffelijk geslaagd, dat het ook in het buitenland grooten indruk heeft gemaakt zoodat de centrale werkplaats al meermalen belangstelling vaai Fransche en Duitsche zijde heeft ondervonden; men komt hier om zich op de hoogte te stellen van de toegepaste methodes. Ir. de Koningh heeft hier in een tijdperk van groote technische veranderingen een arbeid verricht, die veel van zijn initiatief en onder nemingsgeest eischte. En hij heeft dat met groote toewijding en in voortdurende prettige samenwerking met zijn personeel gedaan, zoo dat al is zijn vertrek het gevolg van een promotie dit heengaan voor hem, man van de technische practijk, wel een heel besluit is. Dat het betreurd wordt door zijn talrijke me dewerkers is zeker. Men ziet hem noode gaan. Van den aanvang af is hij altijd toe gankelijk geweest voor ieder in zijn bedrijf en omdat ik hem ken weet ik hoe groot en echt zijn belangstelling voor al die anderen is en hoe hij tot degenen behoort, die de gevolgen der bedrijfs-rationalisatie alom in de be drijven merkbaar op de personeels-bezet- ting met leede oogen heeft gezien. Ik heb hem gevraagd naar zijn herinnerin gen aan de samenwerking in Haarlem en hij zei dat die niet anders dan goed en prettig konden zijn, dat hij den geest en den arbeids- lust van zijn personeel met blijdschap vermeldt en dat hij zooveel steun en medewerking heeft gehad als hij zich maar wenschen kon. Waarbij hij niet naliet woorden van groote waardeering te wijden aan zijn a.s. opvolger, Ir. Ott de Vries. In zijn nieuwe functie zal de heer De Koningh de eerste zijn, die deze bekleedt, die direct uit de leiding der Werkplaatsen komt. Dat beteekent voor hem een aanlokkelijk voor uitzicht van een belangwekkende taak, nu hij terugkeert naar het kantoor, waar hij zijn eerste vijf jaren als jong ingenieur heeft ge werkt. Zijn Haarlemsche vrienden en mede werkers zullen hem allen de voldoening in dat r.ieuwe werk toewenschen, die zijn arbeid hier hem gegeven moet hebben. En bij dien wensch sluit ik mij van harte aan. R. P. Duitsclie consul-geil oraal te San Francisco teruggeroepen. Berlijn wenscht liem te raadplegen. NEW YORK 8 December (Havas/A. N. P.) Baron von Killinger, de Duitsche consul-gene raal te San Francisco, is naar Duitschland ver trokken. Hij is enkele dagen geleden plotseling door de Duitsche regeering ontboden om geraad pleegd te worden. Voor zijn vertrek verklaarde hij niets te we ten omtrent de redenen van de uit Berlijn ont vangen instructies. Er wordt te Haarlem en in andere plaatsen zal het wel niet veel beter zijn geklaagd over verontreiniging van de straten in de nabijheid van levensmiddelen-automaten. Als het cro- quetje, de bal gehakt, het sla-tje of het gebakje naar binnen gewerkt is, gooit een groot deel van de klanten het papieren schaaltje achteloos op den grond, niettegenstaande bij elke auto maat of in iedere automatiek papiermanden staan. Het gevolg is, dat in de nabijheid van zulke levensmiddelen-automaten de straat verontrei nigd wordt door papieren. En als het waait dwarrelen ze soms tientallen meters ver, tot ergernis van de omwonenden en van elk, die prijs stelt op schoone straten. Iedereen denkt natuurlijk, dat het niet erg is als hij één papier op straat gooit, want dat geeft immers geen verontreinigde straat. Maar het wordt anders wanneer tien, of honderd menschen hetzelfde denken! Vooral op Zaterdag- en Zondagavond wordt er veel gesnoept en gegeten door jongelui die uit de vermaakinrichtingen komen en dan is het soms zoo erg bij de automatieken, dat er iemand van de Reiniging moet komen om de smeerboel op te ruimen. De Haarlemsche politie-verordening stelt het verontreinigen van straten reeds strafbaar. De Kantonrechter kan daarvoor een boete opleggen tot een maximum van 25 gulden. In den laatsten tijd zijn al verschillende veroordeelingen uil gesproken, maar dit heeft nog niet afdoende gewerkt, omdat slechts een zeer klein deel van de overtreders op die manier door schade en schande wijs worden. Er kan alleen een vervolging worden inge steld als de politie iemand op heeterdaad be trapt dat hij een papier op straat gooit. De Commissaris heeft natuurlijk geen agenten ge noeg om bij elk van de 45 automatieken toe zicht te laten houden. En als er een agent in de nabijheid is worden natuurlijk de papierman den wel gebruikt. Woensdagmiddag is deze quaestie in den Haarlemschen gemeenteraad ter sprake geko men naar aanleiding v£n een interpellatie van den heer D. J. A. Westerveld, die aandrong op (De Engelsche Koninklijk Ster- retikundige" prof. Spencer Jones heeft in een lezing voorspeld dat de aarde denzelfden weg opgaat als Mars en dat over millioenen jaren de zuurstof op de aarde zal zijn opgebruikt, waardoor geen dierlijk leven meer mogelijk zal zijn). Over x millioenen jaren Is de aardsche zuurstof op, Weet professor te verklaren En dat wordt pas goed een strop. Reeds gekweld door veel problemen, Zitten wij daar ook weer mee, Om je d' adem te benemen. Wat een griezelig idee. En professor arbeidt waarlijk Niet zoo vaag maar op den gis, Met een ernst, bepaald vervaarlijk. Zegt hij dat het zeker is. Onze kinds kinds kindsche kindren, Tot de nde macht en meer, Krijgen (niemand kan 't verhindren) Straks (globaal) geen adem meer, En dan wordt het hier op aarde, Net als op de Marsplaneet, Is het inderdaad van waarde, Dat de mensch dat nu al weet? Zonder wuft te willen lijken. Doe ik de bekentenis: Ik kan er niet sip van kijken, Dat bezwaar loop ik wel mis. En er zijn zooveel problemen, Nu, in onzen eigen tijd, Die je d' adem haast benemen, Als je aandacht eraan wijdt. Deze actueeler zaken Zitten mij zoo leelijk dwars, Daar zij ook hebben te maken, Zij 't in andren zin, met Mars. Deze zijn niet onvermijdlijk En de vrees die mij benauwt, Is, dat men ze vaak te lijdlijk, Als zoodanig toch beschouwt. aanvulling der politie-verordening om krach tiger maatregelen te kunnen nemen. Hij dacht o.a. aan de mogelijkheid om voor te schrijven, dat elke automatiek met een hek afgescheiden moet worden van de straat, in de hoop, dat daardoor bereikt wordt dat veel papieren binnen dat hek blijven. De burgemeester meende dat het moeilijk zou zijn afdoende wettelijke maatregelen te nemen. Hij wilde evenwel eerst nog een ander middel toepassen. Daartoe zal de burgemeester met den Commisasris van Politie de maatregel bespre ken om ook rechercheurs of agenten in burger- kleeding toezicht te laten houden bij de auto matieken. In het vervolg weet dus ieder bezoe ker van een automatiek, dat er kans is, dat een politieman in burger ziet, dat hij een papier op straat gooit. Bij elke overtreding die geconstateerd wordt zal onherroepelijk proces-verbaal op gemaakt worden, zoodat dan een flinke boete te wachten is. De burgemeester was er van overtuigd, dat dit middel wel zou helpen. Want er moet een einde komen aan de schandelijke verontreini ging der straten! Reorganisatie niet uitgesloten. Spaak zal een liberaal uitnoodi- gen zifting fe nemen. Na de bijeenkomst van het Bel gische kabinet is gisteravond het vol gende communiqué gepubliceerd: „De kabinetsraad heeft den poli- tieken toestand bestudeerd en ver scheidene administratieve kwesties behandeld. Hij komt Vrijdag opnieuw bijeen". De regeering was dus niet demis sionair. Vóór de bijeenkomst had Spaak een onderhoud met drie afge vaardigden der socialistische partij. Twee hunner hadden Dinsdag j.l. vóór de vertroutfensmotie, en een er tegen gestemd. Deze drongen er bij den premier op aan dat de regeering den toestand opnieuw zou bestudeeren en elk besluit zou uitstellen. Dit ver klaart, waarom de regeering niet is afgetreden, hetgeen in den loop van den middag verwacht werd. Tegenover de journalisten heeft Spaak eer. verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: „Iedereen kan nu rustig nadenken. Er is nog altijd een regeering, die in de Kamer een groote meerderheid heeft verworven. Er is dus geen haast. Het is echter zeker, dat de re geering gewijzigd meet worden. Het is mogelijk, dat ik nog een liberaal zal uitnoodigen in het kabinet zit ting te nemen. Het parlement blijft nog veertien dagen bijeen". Het bestuur der Belgische werkliedenpartij heeft gistermiddag vergaderd. Na een bespre king van den toestand, ontstaan na de dooi de socialisten in de Kamer uitgebrachte stemmen, heeft het bestuur de fractie ver zocht haar eigen discipline te bepalen, ten einde een herhaling van gebeurtenissen, zooais zich hebben voorgedaan, te voox-komen. F m «hè 1 lp/ pal In Engeland wordt een druk gebruik gemaakt van de profilometer, die dient tot het opsporen van oneffenheden in het wegdek. Jeugd schijnbaar zonder toekomst. Als het leed der Stille Armen gepeild wordt, denkt men vaak alleen aan volwasse nen, ook al lijden de kinderen natuurlijk met hun ouders mede. Maar er is ook een groepje Stille Armen dat geheel op zichzelf staat. Toch zou het onbillijk zijn daaraan geen aandacht te wijden, want ook in hun donker leven moet met Kerstmis een straaltje vriendelijk licht de somberheid verbreken. Er zijn zoo vertelde ons een controleur van den Armenraad In onze stad tiental len jongelieden die schijnbaar zonder toe komst zijn. De crisis drong hen in het leger der werkloozen en nu moeten zij, omdat zij geen ouderlijk huis meer hebben dat de deur voor hen opent, bestaan van de uitkeering van Maatschappelijk Hulpbetoon, die zes gulden in de week bedraagt. Daarvoor kunnen de jongelui natuurlijk niet in een behoorlijk kosthuis terecht, want niemand wil hen klee- den en voeden voor zoo weinig geld. Bovendien zijn er velen onder die uit een goede omgeving komen en zich dus ook moeilijk overal kunnen aanpassen. Sommigen hebben vroeger een vrij behoorlijke betrekking in Indië vervuld zoodat zij hoopvol vóór de toekomst waren. Nu huren die jonge mannen een slaapkamer tje voor enkele guldens en trachten zich voor de overblijvende vier gulden te kleeden en te voeden. Zij streven er naar er nog zoo behoorlijk uit te zien, dat zij zich nog kunnen vertoonen om ergens te solliciteeren naar een nieuwe betrekking. Er blijft dus voor eten. heel, heel weinig over. Ze koopen een paar broodjes, een onsje margarine en soms, als het kan, een hompje kaas. Als ze hun steun krijgen zijn ze soms zoo flauw, dat zij naar een automatiek snellen om een dubbeltje te ver snoepen voor een croquetje. Eens in de week willen zij een hartig hapje hebben, ook al laten de financiën het niet toe en dreigt de zorg. dat er op den laatsten dag zelfs geen geld voor een broodje is. Het kamertje wordt alleen gehuurd om te slapen, daarom mogen zij er overdag niet zijn. Trouwens er zou toch geen geld zijn om voor verwarming te zorgen. Nu slenteren die jongelingen den geheelen dag op straat, veel al in de kou en den regen. Het leed van de jongelui, schijnbaar zonder toekomst, is moeilijk te beschrijven. Er zijn wel eens pogingen gedaan om voor deze jonge menschen een huis op te richten waar ze een behoorlijk onderdak zouden hebben, maar het bleek onmogelijk daaraan uitvoering te geven. Dat is jammer. Zou het niet mogelijk zijn, dat voor deze jongelui een zaaltje werd opengesteld "'aar zij overdag kunnen verblijven? Daar zouden zij dan bij een kachel kunnen lezen, spelen en met elkaar converseeren. Deze crisisslachtoffei-s moeten van de Kerst inzameling ook een bijdrage hebben om ook hen een paar minder troostelooze Kerstdagen te bezorgen! De jongelui moeten ervaren, dat er medemenschen zijn die met hun lot bewo gen zijn. Dat zal steunen en helpen nog te blijven hopen op betere dagen, verlossing uit hun ellende. M. P. H.—B. f 5. A. H. f 2.50, G. I f 1, A W. f 1, L. f 1, C. en L. A. P. f 20. J. M. v. G f 1. Zr. B. d. J. f 2.50. fam. K. f 1, N. N. f 1 Mevr. J. Th. M—V. f 0.50, „Spin" f 1, N. C. de B. f 2.50. P. P. f 1. Mej. A. B. f 10. Fam. F f 1, H. J. K. f 2.50, Mevr J. E. W. d. R.—M f 1, A. D. f 10, J. v. d. M. f 2, C. de J. v. G. f 1. N. N. f 0.50. Mej. A. v. V. f 1. Mevr. K. B. f 1. Mevr. Br. J. f 2.50, St. Nicolaasavondje f 3.70. A. W. f 0.50, G. G. f 1. M. H. f 1, Ch J. f 1. Dames B. K. Z. f 3. C. F. L. f 1. N. H. f 25, C. P. f20. H. B. R. f 10, Mevr. M. F.— P. H. f 10, J. A. A. O. f 10. Mevr. M. C. K.^J f 10, Mr. C. W. R. f 10, S. Z. f 10, N.V. „De Witte Stad" f 10. fam. P. K. f 7.50, X. H'de f 5 J. J. F. f 5. P. J. S. f 5, O. V. f 3, J. H. f 3 B. W. L.f 2.50. W. J. J. S. f 2.50, A. H. v. d. K f 2.50. V. B. f 2.50. Mej. C. C. J. K. f 2.50 D. H. f 2.50. Mej. C. R. f 1.50. C. B. D. f 1 Mevr. S. A. Z.—T. f 1, E. R. f 1, Mej. A. C. t C. f 1, v. d. K. 1, P. L. f 5, Dames A. M. f 0.50 Het vorig totaal berdoeg f 874.70. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 235 giften tot een bedrag van f 1129.90. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grcote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810. Ten behoeve van het Comité voor de .Stille Ai-men", werd bij de Twentsche Bank ge stort:- N. Dr., Den Burg f 1,—; D. v. A. f 2.50: L. W. f 2,50; J. Fr. f 1,— Mej. J. G. F., Aer- denhout f 10,Mej. B. E. H., Aerdenhout 10.—; R. S. f 10.—; Mevr. L. T. S. d'A. M.. Bl'daal f 25,—. Toestel van de K. N. I. L. M. in remous. Beide bestuurders en passagier gewond. PORT DARWIN, 8 December (A. N. P.)) Tengevolge van een hevigen remousklap tijdens de vlucht van Sydney naar Port Darwin liepen de beide bestuui-ders van een Nedei-landsch vliegtuig en een passagier, de heer C. van Vliet, uit Nedei-land afkomstig verwondingen op. Het toestel kon de reis naar Port Darwin voortzetten, waar het veilig is geland. De drie gewonde personen zijn per ambu lance ter behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. (Het moet hier betreffen een der Super Lockheed-toestellen van den geregelden lijn dienst van de K.N.I.L.M., dat heden ochtend uit Sydney naar Batavia was vertrokken). Het woord is aan Vauvenargues: Luiaards hebben altijd zin om iets te gaan doen. Directeur van boerenleenbank gearresteerd. Verdacht van verduistering van ruim een ton. EMMEN 8 Decembei-. De mare chaussee van Emmercompascuum heeft den landbouwer K. G. te Roswin kel, gemeente Emmen, gearresteerd als verdacht van verduistering. De heer G. is directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank te Ros winkel, bij welke bank een banktekort is geconstateerd, dat, naar wij vernemen, niet onaanzienlijk boven de honderd - duizend gulden uitgaat. De gearresteerde nam in zijn woonplaats een zeer vooraanstaande positie in. Hij behoort tot de best gesitueerde landbouwers en genoot het volste vertrouwen. Naar ons ter oore kwam, werden de boeken regelmatig bijgehouden en zou het tekort moeten worden toegeschreven aan een te gewaagd beheer van de aan de bank toevei-trouwde gelden. Naar wij voorts nog vernemen, had de bank een omzet van meer dan een millioen per jaar en werd zij geheel alleen door G., die boven dien een groot landbouwbedrijf exploiteert, be heerd, De bank behoort voorts tot de weinige instellingen van dien aard, die niet zijn aange sloten bij de Centrale van Coöperatieve Boe renleenbanken te Utrecht. De controle berustte daardoor uitsluitend bij plaatselijke landbou wers, die bestuurslid of lid van den raad van toezicht der coöperatie waren. Daar G. uitgebreide bezittingen heeft, is het mogelijk, dat de gedupeerde spaarders voor het grootste gedeelte schadeloos gesteld kunnen worden. Morgen belangrijke conferentie tusschen Hitier en zijn mede werkers PARIJS, 8 December (Havas-A.N.P.) In de „Oeuvre" schx-ijft mevrouw Tabouis: Gisteravond meldde men ons uit Berlijn, dat de Führer in den avond tegen 9 en 10 dezer een hoogst belangrijke conferentie bijeengeroepen heeft, die te München gehouden zou worden, ..ter bespreking van de voortzetting van de po litiek van München en de doeleinden, die door de as RomeBerlijn worden nagestreefd". Aan deze conferentie zullen deelnemen maar schalk Goering, Himmler, Goebbels, Von Rib- bentrop. generaal Von Brauchitsch, generaal Keitel, de Italiaansche ambassadeur, een der lei ders van den generalen staf en, naar het schijnt, technische deskundigen, die deel uitmaken van de Duitsch-Italiaansche commissie welke per manent de problemen van de as bespreekt. Men verzekert ons eveneens, dat het plan be staat tot een vrij opzienbarend, onderhoud, dat binnenkort zou plaats vinden tusschen Von Rib- bentrop en Ciano. Men meent voorts te weten, dat direct daar na de Führer en de Duce volkomen in het ge heim voor een dag te Weenen zullen bijeen komen. f AT eenvoudig te doen is. moet men niet ingewikkeld maken. Daarom moet men een Groentpe in Haarlem's Dagblad plaatsen, als men iets heeft op te ruimen of te vragen. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Krachtige maatregelen tegen verontreiniging der Haarlemsche straten in de nabijheid van automatieken. 1 De Kerstinzameling voor de Stille Armen. Jeugd schijnbaar zonder toekomst. 1 De regeerïng schreef bezuiniging op de schoolvoeding te Haarlem voor. De raad protesteerde daartegen. Jt Ir. A. G. de Koningh verlaat Haarlem voor Utrecht. 2 De voorstellen betreffende de demping der Bakenessergracht komen in den Raad aan de orde na de behandeling der bcgrooting in Januari. 2 BINNENLAND. In de Tweede Kamer is gepleit voor een be tere huisvesting. 3 BUITENLAND. Minister Malcolm MacDonald heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland geen afstand van gebieden overweegt. 5 De Russische volkscommissaris van binncn- Iandsche zaken. Jesjof. is afgetreden. 5 Engeland en Amerika hebben te Berlijn dé marches gedaan ter bescherming der be zittingen van buitenlandsche Joden. 5 SPORT. 1 de week over paardrijden. 7 Sportgesprek va ARTIKELEN enz. R. P.: Ir. A. G. de Koningh. j Dr. E. A. Kreiken: Verschil van onderwijs in Amerika en Nederland. 3 fï. D. Vertelling: liet jubileum. 4 John S. Zodjj: Saneering in de Britschc luchtvaart. 5 J. B. Schuil: Kindertoonccl. u J. B. Schuil over „Frissche wind". n Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1