mm MIDDENSTANDS ZIEKTEVERZEKERINGEN. ACENDA. Ochtendbeurs Amsterdam EilJB. DIORAMA'S Doodenrit van automobilist. Bijna een half millioen voor kazernebouw in IJmuiden. H DOK D E R D A G 8 ÖECEM 13 E R 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Ir. A. G. de Koningli naar Utrecht. Met ingang van 1 Januari. Ir. A. G. de Koningh. Wij vernemen dat ir A. G. de Koningh chef van de Centrale Werkplaats der Neder- landsche Spoorwegen te Haarlem, benoemd is tot chef van Materieel en Werkplaatsen dei- Spoorwegen te Utrecht. De heer De Koningh, die in 1880 geborer. werd, heeft in Delft gestudeerd. In 1904 kwam hij in dienst bij de H.IJ.S.M. In 1909 kwam hij naar Haarlem, waar hij in 1919 tot chef der Centrale Werkplaats werd benoemd. De re geering erkende zijn verdiensten door hem op 31 December 1934 te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer De Koningh is ook voorzitter van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs. Ir. H. F. Ott de Vries. Naar wij vernemen zal ir. H. F. Ott de Vries, thans adjunct-chef van de Centrale Werk plaats te Haarlem ir. De Koningh opvolgen. De heer Ott de Vries is 7 Augustus 1887 te Amsterdam geboren; hij studeerde te Delft en slaagde in 1910 als werktuigkundig ingenieur. Daarna vertrok hij voor een jaar naar Duitsch- land. waar hij het diploma electro-technisch ingenieur behaalde. In November 1911 trad de heer Ott de Vries bij de Nederlandsche Spoorwegen te Amsterdam in functie. Op 1 Februari 1918 kwam hij als ingenieur bij de Centrale Werkplaats te Haarlem, waar hij nu adjunct-chef is. Naar wij vernemen zal Ir. de Koningh Zaterdagmorgen het personeel der Centrale Werkplaats gelegenheid geven persoonlijk afscheid van hem te nemen. Reeds Maandag a.s. zal hij zijn nieuwe functie te Utrecht aan vaarden. Voorloopig blijft hij evenwel nog in Haarlem wonen. Zijn opvolger Ir. Ott de Vries zal ook reeds a.s. Maandag als chef der Centrale Werk plaats in functie treden. zoowel voor gezinnen als voor inwonend personeel. Particuliere geneeskundige behandeling, waar onder ook ziekenhuis- en operatiekosten. Geen weistandsgrens. Inlichtingen ASS. BEDRIJF Fa HENDRIK KWAK Hzn. NASSAUPLEIN 4-6 - HAARLEM - TEL. 17/71 (Adv. Ingez. Med.) Heden: DONDERDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Het Ortambert kwartet vooi de Ver. „Voor de Kunst", 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Vrouwen van 193R'1 en „Welkom vreemdeling", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De terugkeer van den Rooden Pimpernel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Rainbow on the River, 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Zwarte Ruiter" en „Autocar 99", 8 uur. Moviac Theater: „Het lied van geluk", 2.30, 7.15 en 9.15 uur Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve *s Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur VRIJDAG 9 DECEMBER Raadhuis Haarlem: Aanbesteding school Flo rapark. 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds PERRY'S ECHTGENOOTE WIL SCHEIDEN. Uit Los Angelos wordt gemeld, dat de film actrice Helen Vinson, de echtgenoote van den befaamden tennisspeler Fred Perry, een eisch tot echtscheiding heeft ingediend. Dc schoolvoeding te Haarlem. Door de regeering is bezuiniging voorgeschreven. Het blijkt thans, dat Gedeputeerde Staten in opdracht der Regeering indertijd aan B. en W. van Haarlem medegedeeld hebben dat in 1938 niet f 31.000 voor Schoolvoeding mocht worden uitgegeven (zooals op de door den Raad vastge stelde begrooting was vastgesteld) maar slechts f 25.000. De hoogere instanties waren van meening. dat te Haarlem te veel kinderen van de Schoolvoe ding gebruik maakten, zoodat naar bezuiniging gestreefd moest worden. Deze mededeeling kwam in het najaar van 1938, toen reeds f 21.000 voor dit doel was uitgegeven in de eerste helft van het jaar. Daar door was het zeker, dat in de tweede helft van dat jaar zeer sterke bezuiniging moest worden ingevoerd. Daarom was ook niet op 15 October, zooals andere jaren, maar pas op 7 November met de Schoolvoeding begonnen, terwijl ook de maaltijd op Zaterdag verviel. Bovendien wer den alleen die kinderen toegelaten waarvoor de ouders schriftelijk schoolvoeding hadden aange vraagd. Die maatregel leidde er toe, dat het aan tal kinderen dat kwam eten daalde van 1300 tot 1100. Maar niettegenstaande die vermindering en het feit, dat de leverancier van het eten den prijs met 1 cent per portie verminderde, was het zeker, dat men aan die nog resteerende f4000 veel te kort zou komen voor het tijdvak 7 No vember31 December. Daarom hebben B. en W. zich alsnog met de hoogere instanties ver staan, waardoor bereikt werd, dat toegestaan werd, dat voor 1938 f 28.500 mocht worden uit gegeven, evenwel met de mededeeling, dat voor 1939 met de f 25.000 volstaan moest worden. Het is nog niet zeker of voor de beschikbare f 7500 de kinderen tot 31 December kunnen eten. De heer Boes, wethouder van Onderwijs, deelde mede, dat op 12 December de stand van de kas zal worden opgemaakt. Hij hoopte, dat de Schoolvoeding in elk geval gehandhaafd zou kunnen worden tot het begin der Kerstvacantie. Verder gaf de heer Boes de verzekering, dat B. en W. alles zouden doen om te bereiken, dat ook voor 1939 meer dan f 25.000 beschikbaar zal komen voor schoolvoeding. Het is evenwel nog onzeker of het mogelijk zijn met Januari ook weer te beginnen met het verstrekken van voedsel op Zaterdag. In den raad werd door verschillende sprekers betreurd dat de hoogere. instanties bezuinigingen voorgeschreven hebben op het gebied van de Schoolvoeding. De heer Peper diende een motie in om den raad te laten uitspreken, dat de voor geschreven vermindering van schoolvoeding zeer ongewenscht wordt geacht. B. en W. namen deze motie over, onder be ding, dat door den raad goed gevonden wordt, dat de schriftelijke aanmelding der ouders ge handhaafd wordt. Daarop nam de raad met algemeene stemmen deze motie aan. GODSBEGRIP en GODSIDEAAL Maandagavond 12 December zal de heer L. Hoyack in het Gebouw Tot Nut van het Alge meen, Lange Veerstraat 16, Haarlem, voor de Soefi-Beweging een lezing houden over: „Godsbegrip en Godsideaal". ITALIAANSCHE OPERA TE HAARLEM. Op veelvuldig verzoek van vele Haarlem- sche Operavrienden heeft de Directie der Ita- liaansche Opera besloten een herhaling te ge ven van den opera-avond. Op Maandag avond, Tweeden Kerstdag a.s., te half negen za! wederom een keur van zangers en zange ressen in het Gemeentelijk Concergebouw te Haarlem een groot aantal operafragmenten ten gehoore brengen. Als bijzondere ster van dezen avond zal wederom Luigi Fort optreden. Koersen van de OchtendJbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 3146. Vergde Vorstenl. 84%5. Philips 221. AJKU 3Q'A Unilever 142 K—K Beth. Steel 53. U. S. Steel 47—3/16 Republic Steel 16 9/16—11/16. Anaconda 25K7/8 Shell 10 13/16—1 North Am. Aviation 12 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.59K Berlijn 73.65. Parijs 4.84K Brussel 30.96. Zwitserland 41.64% New York 1.83 7/8. 12 uur. Londen 8.58% Berlijn 73.65. Parijs 4.84K Brussel 31.96. Zwitserland 41.64% Kopenhagen 39.35. Stockholm 44.30. Oslo 43.20. New York 1.83 7/8. Praag 6.29% Italië. a. vrije lire 9.72% b. reislire 8.75. c. bankpapier 6.40. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8,15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.36 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7,30 uur. Avonddienst te 7,45 uur. Donderdag: Taanieth Kabroniem, aanvang van den dienst te 2.30 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Donderdag niet. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Gemeente gebouw. Lange Wijngaardstraat 14. De diensten op Sabbath en de dienst op Taanieth Kabroniem vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. Hotel-Restauranl LION D'OR. HET Restaurant voor Uw KERST- en NIEUW] AARSDINERS Rustige sfeer Alle comfort. i A(lt ingez Men../ De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer Wind Den Helder: lichte regen Z matig Vlissingen: lichte motregen ZO krachtig De Bilt: lichte regen ZO krachtig Groningen: betrokken ZO matig Maastricht: na regen Z matig Temperat. in gr. C. Minimum hedennacht in gr. C: Neersl. af gel. etmaal in m.M.: Den Helder: 4 Vlissingen: 6 De Bilt: 4 Groningen4 Maastricht: 7 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor de kuststrook: Krachtige tot mati gen Zuidelijken tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, zachter. Voor het binnenlandMeest matige Zui delijke tot Zuidwestelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 48 F. 42 F. 42 F. De gisteren vermelde storing over de Golf van Biscaye is belangrijk in diepte toegeno men; haar kern bevindt zich nu met een laagtestand van 990 m. bar. (743 m.M.) over Zuidwest-Engeland. Deze storing beïnvloedt het weer over onze omgeving in belangrijke mate, zij deed den wind tot Zuidwest krim pen, zoodat koudere lucht over ons land werd aangevoerd en de ochtendtemperaturen thans gemiddeld 2 tot 3 graden lager zijn dan gis teren. Bovendien veroorzaakt zij meest lichte regen over ons land, terwijl zij matige regen over Noordwest-Frankrijk en Zuid-Engeland bracht. De IJslandsche depressie is verder opge vuld en Noordoostwaarts getrokken; een vore van lage drukking strekt zich nog steeds van IJsland tot over Ierland uit. Langs de Noor- sche kust en over de Noordzee waait het nog stormachtig tot krachtig. De hooge druk over het vasteland is in beteekenis toegenomen. Over Scandinavië stijgt de luchtdruk nog, evenals rond de Oostzee, de randstaten en Polen. Over Beieren, Oostenrijk en Hongarije komt meest lichte, plaatselijk echter reeds matige vorst voor. Op den Oceaan blijft de depressie activiteit aanhouden. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van hedën Neiging: Achteruit. 771 m.M. 760 m.M. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 3.49 uur; n.m. 16.07 uur. Strand' berijdbaar van 8.4514.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. houden U 40 min. in spanning en ont roeren U diep. Dagel. 3—5 en 7—9 uur (behalve Zo. en Vr.). SCHOTERSINGEL 117 A. (Adv. ingez. Med.) D. C. 1-TOESTELLEN REEDS BEGIN 1940 OP DE INDIË- ROUTE? Onderhoud met ir. Damme. IN 1939 NOG GEEN VERLAGING VAN LUCHTPOSTTARIEF. BATAVIA. 8 December (Aneta-A.N.P.) Vóór het vertrek van de „Wielewaal" van het vlieg veld te Batavia heeft een vertegenwoordiger van Aneta nog een kort onderhoud gehad met ir. Damme, directeitr-generaal van den Neder- landschen P.T.T.-dienst. die met dit vliegtuig naar Holland is vertrokken. De heer Damme deelde mede, dat hij tijdens zijn verblijf in Indië ook nog besprekingen heeft gevoerd over het vraagstuk van de gelijkheid der luchtposttarieven tusschen Nederland en Indië. Hierbij is echter gebleken, dat andere ver lagingen nl. die van het binnenlandsche tarief in Nederlandsch-Indië, den voorrang hebben, zoodat een verlaging van het luchtposttarief van Indië naar Nederland in het jaar 1939 niet is te verwachten. Toch staat het vast, dat naar die gelijkheid moet worden gestreefd. Ten aanzien van de versnelling van den K. L. M.-dienst Nederland-Indië v.v., vernam de heer Damme uit een telefoongesprek met den heer Plesman dat de aflevering van D.C.-4- vliegtuigen veel spoediger kan geschieden dan men aanvankelijk had verwacht. In 1940 kun nen de D.C.-4's reeds beschikbaar zijn. In begin 1940 zou het eerste toestel kunnen worden inge zet en worden getoest op specifieke geschiktheid, waarna bij de volgende toestellen de eventueel noodig gebleken kleine verbeteringen kunnen worden aangebracht. Door de aanschaffing van de D.C.-4's is een spoediger afschrijving van de D.C.-3's noodig, in verband waarmede aan de K.L.M. een bedrag van eenige tonnen moet worden beschikbaar gesteld, en wel voor het grootste deel door Nederland. Over een eventueel Indisch aandeel in deze kosten zijn in Indië bevredigende besprekingen gevoerd. Verder zijn besprekingen gevoerd betreffende de noodig gebleken verlaging van het telegram tarief NederlandIndië. Wagen na twee botsingen middendoor gebroken. Bestuurder gedood. Woensdagnamiddag half vijf kwam op den Rijksweg tusschen Ypenburg en de wielerbaan uit de richting Rot terdam een personenauto met zeer groote snelheid bij het inhalen van een andere auto, op het linkerweg gedeelte. Eerstgenoemde auto botste daarbij met een hevigen slag op een uit Den Haag komenden vrachtauto, waarvan door de botsing het onder stel werd weggeslagen. De personen auto slingerde nog een eind verder en botste vervolgens tegen een twee de vrachtauto, die eveneens uit Den Haag was genaderd. De kracht van deze tweede aanrijding was nog zoo hevig, dat de personenauto midden doorbrak, hoewel de vrachtauto een kalmen gang had. De bestuurder van de personenauto, de 26- jarige M. H. uit Rotterdam, werd zoo ernstig getroffen, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis St. Antoniushoeve aan de beko men verwondingen is bezweken. De chauf feur van de tweede vrachtauto, de 38-jarige J. L. uit Den Haag werd met dijbeenbreuk en ribbenfracturen naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overge bracht, vanwaar hij 's avonds naar zijn wo ning kon worden vervoerd. De bestuurder van de eerste vrachtauto, de 28-jarige Van G. uit Rotterdam, kwam, behoudens eenige onbetee- kenende verwondingen, met den schrik vrij. De drie auto's, waarvan de personenwagen geheel is vernield, zijn naar de garage van het politiebureau te Rijswijk gesleept. EEN TREFFENDE BLOEMENHULDE. Hedenmorgen om 8 uur werd den ambtenaar J. v. d. Berg in het hulpgebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de Ged. Oude Gracht, waar hij zijn gebruike lijke uitbetalingen aan armlastige oude vrouwen verrichtte, een bloemenhulde bereid. Want over een week viert de heer J. v. d. Berg den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van Maatschappelijk Hulpbetoon (vroeger Burgerlijk Armbestuur). En dien dag zal hij natuurlijk niet aan het loket zitten zooals gewoonlijk, doch in zijn huis Adriaan de Jongestraat 20 A, gehuldigd worden. En daarom namen de oude vrouwtjes thans de gelegenheid te baat om den a.s. jubilaris in functie een bloemstuk aan te bieden. Wel een bewijs er voor hoezeer deze ambtenaar geliefd is In het door minister Van Dijk in gediende wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van Defensie voor 1938 met ruim 91/3 millioen is o.a. opgenomen een bedrag van f 445.000 voor den bouw van een kazerne te IJmuiden. Hoewel hieromtrent nog geen na dere bijzonderheden bekend zün kan uit het feit dat bijna een half millioen met dezen kazernebouw gemoeid is worden afgeleid, dat IJmuiden een garnizoensplaats van beteekenis gaat worden. Deze gebeurtenis zal ongetwij feld niet het minst worden toegejuicht door den middenstand. Ook omtrent de plaats waar de ka zerne zal verrijzen is nog niets bekend. Het is te hopen dat deze plaats ten zuiden van het Noordzeekanaal of de havens zal zijn. Het bedrag voor den kazernebouw is bestemd voor de Kustartillerie. 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. 9ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBKKM Zaterdag 10 December zal het 25 jaar ge leden zijn ,dat de heer H. C. Prikker als bode in dienst trad van de gemeente Haarlem. De heer Prikker, die thans de rang van contro leur heeft, zal dien dag ongetijfeld veel be langstelling ondervinden, want hij komt door zijn werk in het Stadhuis natuurlijk met veel menschen in aanraking, die hem allen hebben leeren kennen als een vriendelijk en behulp zaam ambtenaar, wiens werk algemeen waar deering geniet. Uitspraken van de Rechtbank. UITSPRAKEN. Lichamelijk letsel door schuld Een automobilist uit Bussum reed op den Provincialen Weg onder Wormer een wielrijder aan waardoor deze gewond werd en geruimen tijd in een ziekenhuis moest doorbrengen. De Officier eischte f 50 boete of 30 dagen en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. De Rechtbank sprak verdachte hedenmorgen vrij. Doodelijke botsing. Op 10 Oct. kwam in de Haarlemmermeer een motorfiets in botsing met een auto. De be stuurder van het motorrijwiel, een slager, kwam tengevolge van dit ongeval om het leven. Veertig gulden of 25 dagen eischte de Offi cier. Mr. J. Deenik vroeg vrijspraak of een lichte straf. Door de Rechtbank werd verdachte tot f 25 boete veroordeeld subs. 15 dagen hechtenis. Een noodlottig teeken. Op 31 Aug. gebeurde er in IJmuiden een ongeluk. Een man, die een last ijzer aan een hijschkraan sloeg, werd, door den kantelenden last getroffen. Tegen den kraandrijver eischte de Officier f 20 boete of 10 dagen. De verdachte werd vrijgesproken. Demping der Bakenessergracht? De raad zal na de begrootmgszittingen een beslissing nemen. Zooals rmen weet hebben B. en W. van Haar lem aan Openbare Werken opdracht gegeven berekeningen te maken over de kosten van de verschillende voorstellen die nu bij den Raad op tafel liggen betreffende de Bake nessergracht. Deze zijn: le. het voorstel van de meerder heid van B. en W. om de gracht te dempen; 2e. het voorstel H. J. L. Klein Schiphorst om niet alleeen de gracht te dempen, maar ook ter plaatsen schuilkelders te maken en den weg in te schakelen in het groote verkeer door ook een nieuwe brug te bouwen over het Spaarne, waardoor een verbinding verkregen wordt tusschen de Spaarnwouderstraat en de Jansbrug; 3e. het voorstel M. L. A. Klein om de watergang va de gracht te versmallen, waardoor de rijwegen verbreed zouden kunnen worden. De burgemeester heeft medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat de quaestie van de dem ping dre Bakenessergracht in den Raad aan de orde zal komen onmiddellijk na de begroo tingszittingen, die in Januari zullen worden gehouden Het Bureau voor Lichamelijke Opvoeding te Haarlem. De oud-inspecteur H. L. Warnier weer tijdelijk in dienst. Zooals men weet heeft de gemeenteraad van Haarlem vijf jaar geleden, door bezui niging gedwongen, den dienst voor de Licha melijke Opvoeding afgeschaft en het bureau voor deze zorg ondergebracht bij de secre tarie. De heer H. L. Warnier, inspecteur, werd toen c.p wachtgeld gesteld. De leiding van het bureau berustte sindsdien bij den heer M. J. Vink, commies, die met 1 Jan. 1938 bevor derd werd tot hoofdcommies. De heer Vink is eenigen tijd geleden ziek geworden, zijn toestand verergerde zoo, dat hij Woensdag geopereerd moest worden, waardoor hij een der voeten moet missen. Zijn toestand is naar omstandigheden goed. I De leiding van het bureau is door B. en W. 1 thans tijdelijk opgedragen aan den heer War nier.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2