Engeland overweegt geen over dracht van gebieden.4 Saneering in de Britsche luchtvaart. RADIO, __r—il DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 HX'A'EEEM'S D "A"'GBEXD 5 Mededeeling van Malcolm MacDonald in het Lagerhuis. Het lid der Labourpartij Noel Baker heeft gisteren in het Lagerhuis de aandacht geves tigd op het koloniale vraagstuk en een motie ingediend volgens welke naar de meening van het Huis geen herverdeeling van koloniaal of mandaatgebied kan geschieden zonder de toe stemming der bewoners en dat internationale overeenkomsten, als onderdeel van de algemee- ne vredesregeling, moeten worden opgesteld, waarbij de toepassing van het mandaatsysteem moet worden uitgebreid tot alle koloniale ge bieden, die niet rijp zijn voor zelfbestuur, mits in dergelijke gebieden gelijke economische kansen zullen bestaan voor de onderdanen van alle staten onderteekenaars en als eerste doel der koloniale politiek zal worden gesteld wel vaart en vooruitgang voor alle inheemsche be volkingsgroepen. Is het begrijpelijk, vroeg Noel Baker, dat, ter wijl er nog steeds gevaar voor oorlog bestaat, wij een agressieve mogendheid nieuwe bases geven, van waar uit onze scheepvaart en grond gebied kan worden aangevallen? Het zou van Afrika maken, wat Europa thans is, nl. een vul kaan van vrees, beroering en onrust en het be gin van de vorming van groote legers van kleurlingen, waardoor de geheele geschiedenis van het vasteland van Europa kan worden ge wijzigd. Naar onze meening is het vaststaand, dat in heemsche bevolkingen niet moeten worden uit geleverd als deel van een diplomatieken koop door een buitenlandsche mogendheid. Indien de bevolking in deze koloniale of man daatgebieden gevraagd zou worden of zij zouden willen worden overgegeven aan Hitier, bestaat er geen twijfel over hoe het antwoord zou zijn, aldus Baker. Het mandatenstelsel, zeide spreker, heeft een nieuwen standaard van koloniale ethica inge voerd en een instrument verschaft, waardoor rechtvaardigheid en vooruitgang zeker zijn ge maakt. Wij gelooven, dat het den volken, met inbegrip van het volk van Duitschland, een nieu we visie zal geven op wat beheer dient te zijn. (Toejuichingen der oppositie). Minister Malcolm MacDonald, spre kende namens de regecring, zeide niet te gelooven, dat er thans een bevol kingsgroep in Engeland is, welke bereid is aan eenig ander land de zorg over te dragen voor gebieden of volken, waar voor wij verantwoordelijk zijn, hetzij als koloniale mogendheid, hetzij als manda taris (toejuichingen). De meening aldus MacDonald is in ieder deel van het Huis uitgespro ken en z(j wordt gedeeld door de regee ring, dat wij deze aangelegenheid niet bespreken en haar niet overwegen. ïn de eerste plaats is Groot-Brittannië niet het eenige land, dat zulks aangaat. Groot-Brittannië is niet het eenige land, dat na den oorlog terri toriale verantwoordelijkheden op zich nam. An dere landen zouden ook bij de kwestie worden betrokken en de kwestie zou moeten worden on derzocht door alle landen, die er bij betrokken rijn. Er is nog een kwestie van zeer groot belang. De bevolking, welke het meest direct en het meest vitaal bij eenig dergelijk voorstel betrok ken is, is de bevolking der mandaatgebieden Wij kunnen deze niet beschouwen als goederen en veestapels, welke aan anderen kunnen wor den overgedaan. Wij hebben de verantwoorde lijkheden voor deze volken. Wij moeten reke ning houden met hun wenschen en de wenschen der verschillende bevolkingsgroepen in die ge bieden. Voor zoover het Britsche mandaatgebie den betreft, gaat het niet alleen om een groot in heemsche bevolking. Op sommige plaatsen zijn ook Europeesche kolonisten, die al hetgeen zij bezitten in deze gebieden hebben belegd en een groote rol hebben gespeeld bij de ontwikkeling dezer gebieden in de laatste twintig jaren. In sommige streken zijn belangrijke Indische ge meenschappen. Wij moeten het recht van deze bevolking erkennen haar meening uit te spre ken over een kwestie, welke voor haar van het allergrootste belang is. Doch daarenboven, aldus MacDonald, wensch ik ook te herhalen, dat de betrekkingen tus- schen de uitvoerende en de wetgevende macht in dit land goed verstaan moeten worden. On- Weer een Sovjet-proote gevallen. Jesjof „op eigen verzoek" ontslagen. MOSKOU 8 December (D. N. B.-A. N. P.). Alle bladen bevatten het bericht, dat de volkscommissaris voor binnenlandsche zaken en leider van de Gpoe, Jesjof, „op eigen verzoek", zijn functie heeft neergelegd. Hij zal voor taan nog slechts het onbeteekenende volkscommissariaat voor vervoer te water beheeren. De eigenlijke oorzaak van het aftre den van Jesjof, is volgens het Duitsche Nieuwsbureau, dat zijn zuiverings methoden" niet de gewenschte resulta ten hebben opgeleverd. United Press meldt, dat Jesjof opgevolgd wordt door Laventi Respipavlovitsj Beria, die bekend staat als „de Stalin van de Kaukasus". Op bescherming der buiten landsche eigendommen in Duitsch land aangedrongen. Britsche en Amerikaansche démarche te Berlijn. De Britsche zaakgelastigde te Berlijn heeft stappen gedaan bij het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken inzake het eigen domsrecht van Britsche Joden in Duitsch land. Het antwoord van de Duitsche regeering is naar Londen gezonden en voor zoover men volgens Reuter weet, kan het bevredigend worden geacht. Ook de Amerikaansche ambassade te Ber lijn heeft zich opnieuw tot de Duitsche re- georing gewend en aangedrongen op be scherming van Amerikaansche rechten en belangen. Zij heeft betoogd, dat do jongste decreten betreffende den Joodschen eigen dom niet moesten gelden voor deze Ameri kaansche belangen. Een Duitsoh antwoord, aldus meldt het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken verder, is nog niet ontvangen, 'der geen omstandigheden zou het mogelijk zijn voor de regeering in deze aangelegenheid iets te doen zonder dat dit Huis op de meest volledige wijze gelegenheid heeft gehad zich er over uit te spreken. Niets kan worden gedaan zonder po sitieve goedkeuring van het parlement. Ten aanzien van hetgeen in de motie wordt gezegd over de uitbreiding van het mandaat stelsel tot alle koloniën, welke rijp zijn voor zelfbestuur, zeide hij: ik hoop, dat het Huis een dergelijk vergaand voorstel niet zal inwilligen. (Applaus op de banken der ministers). MacDonald liet uitkomen, dat het Huis de juiste bewoordingen van de motie moet bezien. Wij moeten overwegen, welke indruk die motie op de wereld zal maken, wanneer zij morgen leest, dat zij door het Huis is aangenomen en in het bijzonder hoe zij zou worden opgevat door de volken van onze koloniën wier toekomst wij bespreken. Ik zeg zonder aarzelen, dat de volken van deze koloniën de aanneming van de resolutie met verontrusting zouden bezien. Zij zou niet een onzekerheid wegnemen, doch onzekerheid voegen bij de reeds bestaande. Wat de gelijke economische kansen aangaat, aldus MacDonald, er is feitelijk geen enkele be perking voor iemand tot onze grondstoffen. De regeering is echter nog steeds bereid voorstellen te overwegen, voor een meer gelijke verdeeling van grondstoffen. Het ideaal van gelijke econo mische kansen is reeds bijna geheel bereikt in het bestaande Britsche koloniale rijk en er is geen groote wijziging noodig in den status van het gebied om dat denkbeeld te voltooien. MacDonald zette uiteen, dat de Vereenigde Staten zich tot Groot Brittannië hebben ge wend met de suggestie, dat preferenties in het kolonial rijk den internationalen handel be perkten. Als resultaat van de Engelsch-Ameri- kaansche handelsbesprekingen zijn onlangs eeni ge bepalingen gemaakt. MacDonald vervolgde: In de motie wordt gezegd, dat het eerste doel der koloniale politiek moet zijn welvaart te brengen aan de inheemsche bewoners. Waar om alleen aan de inheemschen? vroeg MacDo nald. Er zijn ook andere bewoners: Europeanen, Indiërs, Arabieren en anderen. Juister zou zijn geweest te zeggen, dat het eerste doel der ko loniale politiek is welvaart voor alle bewoners der koloniale gebieden. Groot Brittannië heeft tientallen jaren geleden de politiek aanvaard de belangen van alle volken der koloniën te be vorderen. Het groote doel van het Britsche Rijk is de ge leidelijke verspreiding van vrijheid bij alle on derdanen van Z.M. om het even in welk deel dei- wereld zij wonen. De verspreiding van vrijheid is een langzaam evolutionneerend proces. In sommige landen gaat het sneller dan elders. In de dominions is het proces voltooid. In het ko loniale rijk gaat het nog voort. In sommige koloniën, zooals Ceylon, gaat de vrijheid reeds zeer ver. Het kan nog geslachten of zelfs eeuwen duren voor sommige volken in sommige deelen van het koloniale rijk voor zij tot volkomen zelfbestuur komen, doch het is het voornaamste deel van onze politiek, zelfs tegen over de achterlijkste volleen van Afrika hun steeds te leeren en aan te moedigen in staat te zijn wat meer op eigen beenen te staan. MacDo nald besloot met te zeggen, dat de liefde van ons voor vrijheid niet alleen voor ons zelf, doch voor anderen is. De labourmotie werd tenslotte verwor pen met 253 tegen 127 stemmen. Von Ribbentrop en Bonnet voerden besprekingen. Fransch-Duitsche handelsverdrag en de garantie der Tsjechische grenzen o.a. ter sprake. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan het Bruine Huis, het gebouw der Duitsche kolonie en het Louvre. Vervolgens werd hem in hotel „Crillon" een noenmaal aangeboden door het comité Frankrijk-Duifcschland. De voorzitter. Scapini, hield hierbij een toespraak, waarin hij zeide, dat de aard der Duitseh-PTansche betrek kingen alle andere problemen overschaduwt. Er bestaan nog meer vraagstukken en het is wenschelijk, dat het overleg wordt voortgezet. Het economische leven in Europa zal te eeni- ger tijd in evenwicht gebracht moeten wor den. Wij gelooven, aldus Scapini, dat de on derhandelingen gevoerd kunnen worden in een geest, waarvan de vrede voordeel zal hebben. In zijn antwoord zeide Von Ribbentrop, dat het comité Frankrijk-Duitschland te Parijs en de Duitsch-Fransche vereeniging te Berlijn, die geboren zijn uit den geest der frontstrijdersgeneratie, er in geslaagd zijn de wederzijdsohe achting der oud-strijders over te dragen op breede kringen der bevolking, in het bijzonder op de jonge menschen. Niets kan meer overtuigen van de noodzakelijk heid van goede buurbetrekkingen tusschen Duitscliland en Frankrijk dan het terrein dei- cultuur. Hij, die de verantwoordelijkheid draagt voor de betrekkingen van staat tot staat, is erkentelijk jegens degenen, die ei- naar streven de betrekkingen van volk tot volk uit te breiden en vriendschappelijk te maken. In den namiddag heeft Ven Rib bentrop weer diplomatieke besprekin gen met Bonnet gevoerd. Het gesprek heeft in hoofdzaak be trekking op de handelsbetrekkingen der beide landen. De ministers hebben naar Havas meldt de resultaten der besprekingen van hun deskun digen nagegaan, die betrekking hadden op de werking van het Fransch-Duitsche handels verdrag en zekere clearingmoeilijkheden. Ten slotte hebben Von Ribbentrop en Bon net het vraagstuk der garantie van de Tsjecho- Slowaaksche grenzen besproken. Overigens weet men, dat de Tsjecho-Slo- waaksche minister van buitenlandsche zaken zich naar Berlijn zal begeven om deze aange legenheid met Von Ribbentrop te bespreken. Na afloop van de bespreking heeft Von Rib bentrop tegenover Bonnet verklaard, dat Parijs een uitstekenden indruk bij hem heeft achtergelaten. Duitschers nemen deel aan anti- Fransche betoogingen. Luidruchtige demonstratie te Napels. Naar Reuter uit Rome meldt heeft een groot aantal Duitsche passagiers van Duitsche'schepen, die door de Middellandsche Zee kruisen, deelgeno men aan de anti-Fransche betoogin gen, die gistermorgen in Napels heb ben plaatsgehad. Eenige duizenden Italiaansche studenten vormden een optocht door de straten der stad en riepen „Tunis. Corsica en Dzjiboeti". Ongeveer 2500 Duitschers van de drie Duit sche schepen ..Der Deutsche", „Ozeana" en ..Sierra Cordoba" namen aan de betoogingen deel. Gezamenlijk trokken zij naar het Fransche consulaat, dat door troepen bewaakt werd. Zingend en schreeuwen trokken zij daarop naar de prefectuur en het bureau der fascis tische partij, waar zij zich na nieuwe betco- gingen eindelijk verspreidden. Te Genua en Palermo hebben studenten en leerlingen van middelbare scholen betoogd. Zij drongen samen voor de consulaatsgebou wen van Frankrijk, welke een extra bewaking genoten, riepen „Duce", „fascisme" en zongen de „Giovinezza". Te Lecce. waar reeds twee straten omge doopt zijn in „Corsica" en „Nizza" gingen de betoogers naar het gemeentehuis en eischten. dat een derde straat „Tunis" genoemd zou worden. De burgemeester zegde toe, hieraan te zullen voldoen. Volgens Reuter zijn de studentendemonstra ties te Rome tot dusverre bijna onopgemerkt voorbijgegaan. Zij hebben niet tot ordeversto ringen geleid. Met het oog op de mogelijkheid van nieuwe betoogingen zijn carabiniers ge plaatst voor de Villa Medici, de bekende Fransche academie van kunsten, alsook voor de Fransche ambassade, Fransche tegeiibetoogingen. Uit Toulouse meldt Havas, dat de studenten gisteravond een tegenbetooging hebben ge organiseerd, als antwoord op de anti-Fransche betoogingen in Italië. De betoogers waren voornemens naar het Italiaansche consulaat te gaan, doch de politie verhinderde dit. Te Straatsburg zijn verscheidene honderden personen, onder wie talrijke studenten, in optocht langs het Italiaansche consulaat ge trokken om te protesteeren tegen de anti- Fransche betoogingen in Italië. Er heeft zich geen enkel ernstig incident voorgedaan. Te Tunis hebben gisteravond spoorwegarbei ders, die van hun werk terugkeerden, betoogd voor het Italiaansche consulaat. Er werden flesschen roode en blauwe inkt tegen het ge bouw geworpen, waardoor in korten tijd de Fransche kleuren rood-wit-blauw het wit werd gevormd door de witte steen op het gebouw zichtbaar waren. Enkele flesschen inkt vlogen door de ruiten. Overal in de stad hoort men thans de „Marseillaise" fluiten, ook door de Arabieren. De politie bewaakt de Italiaansche winkels en officieele gebouwen, ten einde nieuwe in cidenten te voorkomen. Van een nieuw bijgebouw van het Italiaan sche hospitaal is de Italiaansche vlag neer gehaald en vervangen door de Fransche. Dit was het werk van een kleine groep betoogers. Later is de Italiaansche vlag op haar plaats teruggebracht. De politie treedt tegen volks verzamelingen op. Tunisische Joden tetoonen hun aanhankelijkheid. De resident-generaal van Frankrijk in Tunis, Labonne, heeft een delegatie van de Joodsche gemeenschap in Tunis ontvangen, welke hem een motie overhandigde, waarin geprotesteerd werd tegen een commentaar in het dagblad Unione, waarbij de trouw der Tunisische Joden aan Frankrijk in twijfel wordt getrokken. De motie verklaart voorts, dat de Joden zich verlaten op den vertegenwoordiger van Frankrijk om hun eer en waardigheid te waar borgen. Labonne heeft de delegatie bedankt voor dit bewijs van verknochtheid. Groot offensief van Franco op komst? Te Bayonne meent men de teekenen daarvan waar te nemen. Naar Havas meldt heeft men te Bayonne opgemerkt, dat sedert 24 uur veel minder menschen dan anders over de internationale brug te Hen- daye uit het door Franco beheerschte Spanje Frankrijk binnenkomen. Vreem delingen en Spanjaarden mogen echter Spanje binnengaan. Men acht het niet onmigelijk, dat een groot offensief van Franco verwacht moet worden Duitsclier gouverneur van Memel- land. Kubelius afgetreden. KAUNAS, 7 December. De Gouverneur van Memel. Kubelius, is afgetreden en ver moedelijk zal thans voor het eerst een Memei lander worden benoemd op dezen post. (Reuter) Staking Fransche zeelieden loopt ten einde. De „Paris" gisteren naar New-York vertrokken. De Fransche mailstoomer „Paris" is gister avond te 19.10 uur uit Cherbourg naar New- York vertrokken zonder dat zich incidenten voordeden. Bijna overal in de havens wordt het werk hervat. De onderofficieren van de Compagnie Générale Transatlantlque hebben zich gisteren in een vergadering met groote meerderheid tegen staking verklaard. Morgen zal de „Chamolain" te Havre aan komen en zonder twijfel zal het schip zonder vertraging kunnen vertrekken. Vandaag zullen verscheidene schepen met vrijwel hun oude bemanning uitvaren. De vertrouwenslieden van den bond van ar beiders in de metaalindustrie hebben te Denain vergaderd en besloten, dat het werk Donderdag zal worden hervat. De taak van Sir John Reith. De „British Continental Airways" dankt haar opkomst aan haar vooruitstrevend heid. Zij verkoos buitenlandsch fabrikaat boven het minder economische eigen fabrikaat. Hier zien we een kleine, kittige machine van de maatschappij, welke wel zeer afsteekt tegen de enorme doch logge vliegtuigen der Imperial Airways, doch welke ook veel sneller is. En daar gaat het om. Hollanders moeten waakzaam zijn. Het is nu enkele maanden geleden dat Sir John Reith de B.B.C. vaarwel zegde teneinde zich te gaan wijden aan zijn nieuwe taak, die hem als hoofd van de civiele luchtvaart wachtte. Sir John Reith is een man, die niet van halve maatregelen houdt, en men had reeds bij voorbaat veel vertrouwen in het be leid, dat hij zou gaan voeren. Hij had in de jaren, waarin hij de British Broadcasting Company bestuurde, een wereldomroep opge bouwd, die tot één der besten behoort van het oogenblik. De situatie in de Engelsche civiele lucht vaart was ten tijde van Sir John's intrede niet bepaald bemoedigend te noemen! De oude luchtvaartmaatschappij Imperial Airways beefde op haar grondvesten, nadat tengevolge van enkele ongelukken en een aantal inter pellaties in het Lager- en Hoogerhuis haar positie danig geschokt was. Het was zelfs zoo erg dat haar technische fouten in het open baar verweten wei-den, die insiders de haren te berge deden rijzen. Het was dan ook geen wonder dat Imperial Airways gereorganiseerd werd; zij zou zich voortaan uitsluitend met de Imperiale luchtlijnen bezig houden en met den dienst ParijsLonden, terwijl de overige diensten in Europa aan een kleinere, maar snel in opkomst zijnde maatschappij de British Airways werd opgedragen. Daar kwam nog bij dat er eigenlijk van een Engelsch luchtnet in Europa nauwelijks sprake was; behalve de dienst van Imperial Airways op Parijs waren er nog een paai- andere lucht lijnen, waarvan één op Boedapest, die echter met oud materiaal bevlogen werden, oude, langzame, weliswaar zeer comfortabele toe stellen, die echter niet met het snelle moderne materiaal van de buitenlandsche luchtvaart maatschappijen konden worden vergeleken. Een dienst op Berlijn was niet in Engelsche handen; moest een Engelschman naar de Duitsche hoofdstad, dan was hij gedwongen gebruik te maken van de Hollandsche of Duitsche lijnen. Het is dan ook herhaaldelijk gebeurd dat in het Engelsche parlement de K.L.M. als voorbeeld werd genoemd. Ofschoon we niet blind zijn voor de ge maakte fouten, kan het toch niet worden ont kend, dat vooral de laatste jaren van de zijde der Imperial Airways alles is gedaan om den achterstand in te halen. Zij heeft gedurende de laatste jaren een geregelden dienst met groote comfortabele vliegbooten ingericht naar alle deelen van het Britsche Wereldrijk, zij heeft momenteel snel modem materiaal in be stellingen, waarmede zij haar positie hoopt te kunnen consolideeren en waarmede zij tevens haar invloedssfeer hoopt te kunnen uitbreiden. Terecht beschouwt men van Hollandsche zijde de saneeringsplannen van Sir John Reith als een teeken, dat binnenkort over de geheele linie een verzwaarde Engelsche concurrentie te wachten zal zijn. British Airways, de maat schappij, die na de interpellaties in het Par lement niet alleen met vrijwel alle diensten in Europa werd belast en tevens den geregel den postdienst op Zuid-Amerika zou moeten ontwikkelen, is wel één van de meest ener gieke luchtvaartmaatschappijen in Europa en haar geschiedenis is zóó revolutionair en we zouden haast zeggen on-Engelsch dat zij wel de moeite waard is hier vermeld te worden. British Airways ontstond in het jaar 1934 uit een aantal kleine Engelsche lucht vaartmaatschappijtjes. die eigenlijk geen van alle boven het locale belang uitkwamen. British Airways werd niet door den Staat ge subsidieerd en was dus volkomen onafhanke lijk in de te volgen expansie!ijnen. Eén van haar eerste daden was bij de Engelsche in dustrie aan te vragen of deze binnen zeer korten termijn in staat zou zijn, haar een vloot, snelle twee-motorige toestellen te leve ren. welke niet voor de Amerikaansche Boeing- of Douglastoestellen zouden behoeven onder te doen. Toen het antwoord ontkennend luid de en de levertijden te lang waren, hakte men definitief den knoop door, door in Amerika een serie zeer snelle twee motorige Lockheed 12 vliegtuigen te koopen. De sensatie, die deze resolute daad in de Engelsche pers teweeg bracht laat zich nauwelijks beschrijven! Een even groote opwinding bracht enkele maan den later, toen de eerste toestellen waren ge arriveerd een berichtje van British Airways, waarin m§n uitgenoodigd werd te gaan vlie gen met 's werelds snelste verkeersvliegtui gen en ze waren niets eens British made Het Engelsche luchtvaartministerie zag wel iets in deze jonge, kordate maatschappij en droeg haar op een nachtluchtpostdienst op Hannover te gaan beginnen, terwijl tevens een lijn op Skandinavië werd geopend. Lon denParijs vloog men in concurrentie met de langzame toestellen der Imperial Airways, en British Airways groeide snel tegen de verdruk king in! De geschiedenis van Imperial Airways daar entegen vertoont het beeld der langzame ge leidelijkheid. zij voert langs veel conferenties, fusies, interpellaties en zoo doet de volgende anecdote over den begintijd der burgerlucht- diensten in 1919'20 de ronde; de Engelsch man bleek graag te vliegen en van de Royal Air Force diensten werd een dankbaar gebruik gemaakt. Moest Mr. B. voor zaken naar Glas gow. dan belde hij Croydon op: hebben jullie een kist voor me? No Sir, was dan vaak het antwoord, dat spijt me geweldig, we hebben vanmorgen al twee passagiers te verwerken gehad: één voor Parijs en één voor Birming ham. maar wacht eens, Birmingham kan om één uur terug zijn en dan kunt U half twee starten. Thank you Sir! En zoo is dan het happy end in de Britsche burgerluchtvaart aangekomen. Ze hebben elkaar gekregen, de stoere, deftige en wat langzame mijnheer „Imperial Airways" heeft tenslotte aan het geflirt van dat kittige vlugge juffertje „British Airways" moeten toegeven en het huwelijksbureau van Sir John Reith heeft alle eer van zijn werk! De gevolgen, die deze combinatie in het luchtverkeer zal te weeg brengen, zullen in de nabije toekomst zichtbaar worden. En speciaal wij Hollanders dienen den ontwikkelingsgang goed in het oog te houden, indien wij ons huidige luchtnet in stand willen houden en zoo mogelijk willen uitbreiden. JOHN S. ZODIJ. PGOERAMMA VRIJDAG 9 DECEMBER HILVERSUM 1. 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berich ten) 10.Gi'amofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.001.20 Gramofoonmuziek) 2.00 3.Gramofoonmuziek 3.05 Orgelconcert en gra mofoonmuziek (ca. 4.00 Berichten) 4.KRO- Kamerorkest en solist. 4.45 Gramofoonmuziek 5.KRO-Orkest 5.45 Gramofoonmuziek 6. Land- en tuinbouwcauserie 6.20 Gramofoonmu ziek (ca. 6.30 Berichten) 7.— Berichten 7.15 Luchtvaartcauserie 7.30 Musïca Catholica 8.— Berichten ANP. 8.15 Rotterdamsch Philharmo- nisch orkest en solist. 9.15 Programma, gewijd aan Neerlands Weermacht. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 11. KRO-Boys en solist (11.20—11.30 Gramofoon muziek) 11.50—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 301.5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00-12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Berichten) 10.Morgenwijding 10.20 Viool en piano 10.50 Declamatie 11.10 VARA-Orkest 12.— De Palla- dians (ca. 12.15 Berichten) 12.45 Gramofoonmu ziek 1.15 AVRO-Amusementsorkest 2.— Voor dracht 2.25 Aeolian-orkest (opn.) 3.Cabaret- programma 4.Gramofoonmuziek 5.Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6.— „Esmeralda" 6.28 Berichten 6.35 Literaire causerie 6.55 Gramo foonmuziek 7.— VARA-Kalender 7.05 Causerie over Goya en Daumier. 7.23 Berichten ANP 7.30 Causerie „Morgen komt de nieuwe Psalmen- en Gezangenbundel van de Nederduitsch Hervorm de Kerk uit". 7.40 Causerie „Wat en hoe geloo ven wij?" 8.— Zang en piano 8.30 Berichten 8.35 Causerie „Advent en Kerstmis in andere landen: I. Zweden." 9.— De Ramblers en solist 9.30 „Sylvia" 10.„Esnjeralda" en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.— Cello en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Pianosoli 12.10 Orgelconcert 12.35 Billy Gerhardi en zijn Band en solisten 1.20 „Em pire Exchange", causerieën 1.352.20 en 2.45 3.05 Pianovoordracht. 4.15 Ernest Leggett en de Continental Players en solist. 4.50 Gramofoon muziek met toelichting 5.20 Drie fagotten en piano. 5.40 Medvedeff's Balalaika-orkest en so listen 6.20 Berichten 6.45 Hoorn en piano 7.05 Parlementair overzicht 7.20 BBC-Harmonie-or- kest. 8.05 Versterkt BBC-Variété-orkest en so listen 8.50 Orgelconcert 9.20 Berichten 9.45 Uit Berlijn: Conservatorium-orkest en soliste. 10.15 Orkest van de Koninklijke Muziek-Academie en soliste. 10.45 Declamatie 11.20 Jack Jackson en zijn Band en solisten 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 9.05 en 10.Gramofoonmuziek 11.20 Giardino- orkest 1.10 Jane Evrard's orkest 2.35 Zang 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek 3.35 Zang. 3.50 Piano voordracht 4.40 Gramofoonmuziek 4.50 Piano voordracht 5.05 Zang. 5.25 Ortambert-kwartet. 6.35 Pianovoordracht 6.50 Zang. 7.25 Granger- orkest 8.35 Vioolvoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Orkest concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Amuse- menstorkest 11.20 Fabrieksorkest 12.35 Landes- symphonie-orkest Saarpalts. 1.30 Populair con cert. 2.20 Gevarieerd programma 3.20 Danziger Landesorkest en Schupo-orkest mmv. solisten. 5.40 Koorconcert 6.20 Amusementsprogramma 7.30 Omroeporkest en solist 9.35 Gramofoonmu ziek 9.50 Omroep-dansorkest en -sehrammelen- semble en solist. 11.20—2.20 Militair orkest, Om roepkoor en -kleinorkest.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9