1 BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 9 DECEMBER '1938 H A A' REE M'S D A G B E A D rr UIT DE OMSTREKEN LISSE Merkwaardige vondsten in Ned. Herv. Kerk. Bij de werkzaamheden, welke in de laatste weken in de Nea. Hervormde Kerk, vermoe delijk de oude H. Agathakapel, aan het Vier kant te Lisse. werden verricht, zijn eenige vondsten gedaan, welke vooral voor de Katho lieken van Lisse van waarde en beteekenis zijn, zoo meldt de „Msb." Gevonden zijn een grafsteen met de na men van de eerste vijf pastoors, die na de Hervorming te Lisse hebben gestaan en een steenfragment van zeer ouden datum, waarop een kelk met erboven een hostie, staan afge beeld. De zerk was een zware steen met het vol gende opschrift: Grafstede van de volgende Heeren en Mees ters. Joannes van de Werste Obiit XII July MDCXCVII (1697) Lambertus Schaap Obiit X April MDCCVIII (1708) Arnoldus de Leeuw Obiit 17 July MDCCXLVH (1747) Franciscus van den Heuvel Obiit 23 Octobris MDCCLX (1760) Cornelius van der Valk Obiit 1 Octobris MDCCXCVIII (1798) Een nader onderzoek maakte duidelijk dat de namen op de zerk eens gedragen waren door de pastoors, welke van af 1687, toen de Lisser St. Agatha-parochie weer zelfstandig werd, de katholieken van Lisse als herder heb ben geleid. Dat deze pastoors in een kerk der hervorm den begraven werden behoeft geen verwonde ring te wekken, daar er toentertijd wel geen ander kerkhof geweest zal zijn dan het eeuwenoude in en bij de kerk. Behalve genoemde zerk hebben kerkvoog den aan den pastoor nog een ander steenen document uit vroeger eeuwen afgestaan: een vierkant stuk zandsteen waarop een kelk met erboven een hostie staUt afgebeeld. HAARLEMMERMEER. DR. C. BOUMA Woensdag 28 Dec. viert dr. C. Bouma, predi kant bij de Geref. Kerk van 's Gravenhage-Oost (voorheen alhier) zijn zilveren ambtsjubileum, Di'. Cornelis Bouma werd 12 Dec. 1884 te Ureterp geboren. Hij bezocht het gymnasium te Kampen en studeerde aan de Theol. School al daar, om in 1913 candidaat te worden. 28 Dec. van dat jaar deed hij zijn intrede te Schoone- beek. In 1918 vertrok hij naar Hoofddorp, welke standplaats in 1921 met Zwolle verwisseld werd. Uit een groot aantal beroepen werd in 1929 dat naar de Geref. Kerk van den Haag-Oost aange nomen. Dr. Bouma is een bekende persoonlijkheid. Hij is o.m. voorzitter van het Geref. Schoolverband. Vanwege de General Synode is de jubilaris de- putaat voor de zending onder de Joden. Dr. Bouma, die in 1921 aan de Vrije Univer siteit promoveerde tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „De litterarische vorm der Evangeliën", schreef o.m.: Genade geneest; Geen algemeene verzoening, schreef in de Korte Bijbelverklaring: Johannes, Pastoraal brieven en stelde mede het Bijbelsch Handboek samen, ter wijl van zijn hand bijdragen het licht zagen in: Uit de levensbron, en hij een geschrift uitgaf: Een kwestie van recht. De jubilaris is redacteur van het Calv. Weekblad en van het Haagsch Kerkblad. Ds. en Mevr. Bouma, die thans ook in hun zil veren bruidsdagen zijn zullen a.s. Maandag middag en -avond in de pastorie recipieeren, op den avond van 28 Dec. a.s. in de Oosterkerk zal een feestelijke bijeenkomst worden gehouden, waarin de jubilaris zal worden gehuldigd. BURGERLIJKE STAND. van 2—8 December 1938. Geboren: Petrus Marinus z. van Joh. Bee- rendonk en J. J. van Osta; Pieter z. van J. M. Koile en G. van Leeuwen; Arnoldina d. van W. G. in 't Groen en J. Vonhoff; Gerard Johan nes z_. van G. M. J. C. Meulblok en M. A. Kamp; Dirkje d. van D. Tensen en M. Kamerman; Johanna Maria d. v. H. Hoek en C. Raes Susanna Joanna d. van J. Sterk en J. M. Hui- ser; Geertruida Johanna d. van Joh. van dei- Wiel en D. C. van Dijk. Ondertrouwd: Hendrikus Johannes de Win kel en Roelof je Warring; Jacobus v. Splun- ter en Hendrika de RonHendrik Rabbers en Helena Hain; Frans Bleijenbebrg en Jitske Wiersma; Teunis Tas en Alberta van Veen. Getrouwd: Herman Brugman en Helena Maria Lucke; Cornelis Heemrood en Pietertje Wesselius; Roelof Schutte en Pietemella Mar- garetha Grootenboer; Petrus van Dijk en Philomena Cornelia van Alphen: Jan Albert van der Meijden en Pleuntje Muilwijk. Overleden: Jobbina Wilhelmina de Oude 63 j., geh. met Jan van der Wekken: Henricus Antonius Schreurs 5 j.. z. van H. J. Schreurs en A. M. Harte; Arie Johannes Branderhorst 57 j. geh. met Gijsberta van der Wal, overl. te Haarlem; Martinus van der Ham 22 j., wo nende te 's-Gravenhage; Cornelis Messemaker 27 j., wonende te Katwijk. DS. J. VAN HENTEN. A.s. Woensdag viert ds. J. v. Henten, pre dikant bij de Geref. Kerk van Enschedé, voorheen alhier, zijn zilveren ambtsjubi leum. Jan van Henten werd 30 October 1888 te Zuid-Beijerland, waar zijn vader predikant was, geboren. In 1913 candidaat geworden, deed hij 14 December van dat jaar zijn intrede te Wyckel en Balk (Fr.) In 1917 vertrok hij naar Olde- kerk (Gron.) welke standplaats hij in 1923 verliet, om naar Nieuw Vennep te vertrekken. In October 1927 deed ds. van Henten in zijn tegenwoordige gemeente als derde predikant zijn intrede. Aan den avond van zijn gedenkdag zal ds. van Hen ten in een bijeenkomst met de ge meente in de Geref. Kerk in de Haaksberger straat worden gehuldigd. HALFWEG „ZINGENDE JEUGD". Kerstmiddag. Op Zaterdag 17 December houdt de zang en kleuterklas „Zingende Jeugd" onder leiding van mevr. Hesper, een Kerstmiddag in dc groote zaal van den heer Cornelissen te Half weg; FEESTAVOND ..HALFWEG'. Op eersten Kerstdag houdt de voetbalver eeniging .Halfweg" haar jaarlijksche feest avond in de zaal van den heer Cornelissen te Halfweg. De heeren Jeurissen en Jolink treden weei op als duo „Jejo". GAS3L4SKERADE IN HET FILM JOURNAAL. Aansluitend op het bericht dat door tus- schenkomst van een speciaal tot dit doel gevormd syndicaat en van de burgerwachten thans de gelegenheid geboden is in het bezit te komen van volksgasmaskers welke, zonder dat daarop winst gemaakt wordt, gedistri bueerd worden tegen een uniformen prijs, heeft „Polygoon" de goede gedachte gehad in het journaal iets te laten zien en hooren van de vervaardiging in Nederland van het volks gasmasker 011. Eenige leden van de Amsterdamsche Vrijw. Burgerwacht welker Commandant het initiatief tot deze wijze van distributie nam verleenden hun medewerking aan de tot standkoming van dit stuk journaal, dat vele landgenooten ertoe moge aansporen niet te talmen met de aanschaffing van een gas masker nu dit te verkrijgen is. Het journaal wordt te dezer stede deze week vertoond in: Frans Hals en Luxor-theater. ZANDVOORT Verfraaiing van de badplaats. Op verscheidene plaatsen worden bloembollen geplant. Op verschillende punten in en om het dorp is men thans bezig bloembollen: narcissen, tulpen en hyacinnten, te planten o.a. bij de halte Tol, bij de splitsing van Hoogeweg en Groote Krocht, voor de remise van de ge meente en aan de Vondelstraat. Als deze in 't vroege voorjaar in vollen bloei staan, zullen ze niet weinig bijdragen tot verfraaiing van de badplaats, die in 't algemeen niet al te rijk gezegend is met na tuurschoon ELECTRO-TECHNIEK EN DE TOEPASSING HIERVAN. Ook dit jaar zal door de afd. Zandvoort van de V.A.R.A. een cursus worden gegeven en wel over electro-techniek en de toepassing hiervan. Het bestuur vond den heer D. v. Dijk weer direct bereid om geheel belangeloos, de leiding van dezen cursus op zich te nemen. NED. HERV. GEMEENTE. Donderdag werd door de Ned. Herv. Gemeente een gezellige avond georganiseerd in „Ons Huls". Ds. Tromp opende de bijeenkomst met een inleiding, waarin hij sprak over dé finan- cieele moeilijkheden waarmede de Kerkvoogdij voortdurend heeft te kampen. In vorige jaren trachtte men het finan cieel evenwicht te herstellen door het houden van'een bazar. Dit jaar werd geen bazar, maar een collecte gehouden. Deze was een groot succes geworden en spreker bracht dan ook allen, die er aan mede werkten nogmaals dank. .Nadat gezamenlijk enkele liederen warei; gezongen, vertoonde de here A. Bakeis Jr. de documentaire haringfilm, die door de aan wezigen met groote belangstelling werd ge volgd. Het gedeelte van deze film, dat in Zandvoort werd opgenomen, trok natuurlijk de bijzondere belangstelling. Na de pauze, waarin ververschingen. werden rondgediend, werden door den heer Bakeis nog enkele films vertoond, waarvan het uit varen van de reddingsboot voor de vele aan wezige oud-Zanavoorters, wel de belang wekkendste was. Het was een goed geslaagde avond. LUCHTGEVAAR EN LUCHTBESCHERMING Dinsdag 13 December a.s. houdt de heer P. v. d. Mye, hoofd van den Luchtbeschermings dienst, in „Ons Huis" een voordracht over het onderwerp: „Luchtgevaar en Luchtbe scherming" voor de leden van genoemden dienst HILLECOM CONCERT HARMONIE. Donderdagavond gaf de Hillegomsche Harmo niekapel in Hotel Flora voor een flink bezette zaal haar eerste winterconcert. In zijn openingswoord betreurde de heer A. Vastenouw het feit dat de laatste jaren het aan tal donateurs terug loopt en waar geen vereeni- ging buiten steun kan wekte hij de aanwezigen dringend op als donateur toe te treden. Vervolgens nam onder leiding van den heer Marinus Adam uit Haarlem het concert een aan vang. Elk nummer van het programma getuigde van ernstige studie en oogstte een dankbaar ap plaus. In de ouverture „Het Bronzen Paard" van Auber viel vooral het zeer fijne spel der klari netten op: in de fantasie over Schubert-motie- ven van Albert, die over niet veel fantasie be schikte waren de soli over het Ave Maria voor tuba en die over Standchen voor trompet zeer fraai. De tuba in Rigoletto was ook uitstekend alsmede de trombonist, welke laatste in de Strauss-wals Rosen aus dem Süden" iets te veel gaf. Ook de Romantische suite van Popy, werd buitengewoon fraai geblazen. Aan het slot had de heer Adam bloemen in ontvangst te nemen. Nog wijdde de voorzitter eenige hartelijke woorden met hoop op spoedige genezing voor den heer H. Methorst, die door ernstige ziekte niet aanwezig kon zijn. Na de pauze trad op het duo Dresto, xylo- phonisten van professie, die een buitengewone handigheid en vaardigheid op hun instrumenten tentoon spreidden. Hun succes was dan ook zeer groot. BLOEMENDAAL TUINBOUWVERGADERING. De Afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 13 Dec, in Rusthoek. Hier wordt de begrooting 1939 behandeld, wordt een verificatie-commissie benoemd en vindt de verkiezing plaats van twee bestuurs 'eden wegens aftreden van de heeren W. van Wijk en J. M. Barnhoorn. Na de vragenbus en rondvraag houdt de '■•eer D. Kuiper een causerie bij lantaarn plaatjes over België en Luxemburg. Verder worden inzendingen van Kerstarti kelen verwacht in den ruimsten zin van het woord en voor het puntenstelsel. AERDENHOUT DIEFSTAL VAN HOUT Door een agent van politie werden op het erf van een villa te Aerdenhout aangehouden de gebroeders H., resp. 21 en 24 jaar oud. wo nende te Haarlem, die elk in het bezit waren van een zak houtblokken. Zij werden in ar rest gesteld. Na verhoord te zijn werden zij later weer op vrije voeten gesteld. Proces ver baal is opgemaakt. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 350 Bergen IJM 16 f 2970 20 Mary IJM. 189f 100 Logger KW 108 f 250. Schepen met versche haring: LT 706 f 1110. LT 1297 f 1380, SCH 332 f 490, SCH 104 f 890. SCH 37 f 1130. SCH 118 f 810. SCH 229 f 470. SCH 39 f 500, SCH 87 f 370, KW 123 f 240, KW 101 f 720. KW 101 f 720. KW 67 f 400, KW 102 f 1830, KW 48 f 140, KW 44 f 3050. KW 153 f 1210, VL 196 f 670, VL 16 f 120, VL 190 f 47. VL 156 f 240, VL 195 f 370, VL 197 f 260, VL 84 f 610, VL 193 f 1150, VL 70 f 700. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 9 December 1938 (A.N.P.) Tarbot f 1.02- -f 0.90 per kilo. Tong f 1.26f 0.86 idem. Heilbot f 1.08—f 1 idem. Kleine schol f 22f 14.50 per 50 kilo. Bot f 25—f 21 idem Schar f 8.00— f4.90 idem. Poontjes f 5.20f 4.30 idem. Middel schelvisch f 30I 26 idem. Kleinmiddel schelvisch f 27f 20 idem. Kleine schelvisch f 18f 8.30 idem. Groote gul f 13.50f 13 idem, Wijting f 6.70—f 5.10 idem. Makreel f 8.50f 5.10 idem. Versche haring f 7.40—f 4.40 idem. Kabeljauw f 70f 38 per 125 xilo. Leng f 1.50f 1.35 per stuk. Koolvisch f 0.70f 0.24 per stuk. Rog f 18 per koop. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Beroep op de Eerste Kamer. Een aantal hoogleeraren heeft aan de leden van de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin zij stelling nemen tegen de politiek, welke de regeering tot nu toe ten aanzien van de Joodsche vluchtelingen uit Duitsch- land volgt Er wordt gewezen op de verwar ring. welke is ontstaan door de door den heer van Angeren toegepaste rubriceering: kinde ren, volwassenen die naar Nederland komen, dan wel in het bezit zijn van een voor een derden staat geldige - verblijfsvergunning,- en tenslotte „noodgeva&leri" De onderteekenajirs verdedigen zich ten sterkste tegen de opmer king, dat zij, die voor een ruimere toepassing van het asylrecht pleiten, geen oog hebben voor de realiteit, voor de economische proble men en de financieele zorgen aan een sterken toevloed van Duitsche Joden. Ook leggen zij er den nadruk op, dat er niemand is, die den ijver van eenigen ambtenaar in twijfel trekt. Kwestieus is niet de ijver, maar de geest, waarin de Regeering haar ambtenaren de Joodsche vluchtelingen laat behandelen, niet de goede wil der lagere instanties, maar die van de Regeering. Samenvattend, stellen de onderteekenaren van het vrij uitvoerige adres vast. dat de Re geering, door een uiterst engen uitleg van het begrip „noodgeval", den eigenlijken vluchte ling schier altijd de deur wijst: zij moeten constateeren, dat de behandeling der afzon derlijke gevallen, zoo van kinderen als van volwassenen, veelal geschiedt met een mate van ambtelijkheid die allerminst getuigt van een levendig besef van het leed. waaraan de zich aan onze grenzen meldende vluchtelingen blootstaan. Zij moeten met diepe teleurstelling als hun overtuiging te kennen geven, dat Ne derland zeer ernstig tekort schiet in de hand having eener traditie en in het dragen van zijn aandeel in de verantwoordelijkheid voor het lot van honderdduizenden medemenschen. wier eenige „misdaad" is dat zij van Joodsch ras zijn: en zy zien het onder deze omstandig heden als hun plicht. Uw Kamer met den aller- meesten aandrang te vragen, de doorbraak van een beter inzicht, zich uitend in een verlee ning van meer gastvrijheid, bii de Regeering te willen bevorderen. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat millïoenen Nederlanders Uw Kamer dank zullen weten, indien zij hun diepste gevoelens van menschelijke bewogen heid tot de hare maakt door er bij de Regee ring op aan te dringen: a. dat niet alleen of hoofdzakelijk aan emi granten, maar ook en vooral aan vluchtelin gen asyl worde verleend; b. dat gehandeld worde uit het besef van den bitteren nood, waarin de Duitsche Joden met den dag dieper geraken; c. dat door een voorbeeld te stellen Neder land, getrouw aan zijn traditie, den stoot geve tot internationale oplossing van het vluchtelingenprobleem: d. en dat, dus doende, het Nederlandsche volk de gelegenheid worde geboden om te toonen, dat het voor in nood en gevaar ver- keerende medemenschen, wie zij mogen zijn. tot hulp en bijstand zoo nu als vroeger gereed staat. „Kas Tafari en Benesjv Italiaansche critiek in nieuwen vorm. ROME. 8 December (Havas-A.N.P.) In een artikel, dat aan Mussolini wordt toegeschre ven. trekt de „Popoio dTtalla". in den vorm van een te Londen gevoerd tweegesprek. „Rus Tafari en Benesj" de moraal uit de houding van den ex-negus en den oud-president der republiek Tsjecho Slowakije, respectievelijk tegenover Italië en Duitschland Het artikel vormt een felle critiek op de po litiek der democratieën ten aanzien van de Abessvnisehe en de Tsjecho Slownaksrhe kwestie Het wil aantoonen dat als de ex v,eei,c en Benesl niet nnar hun gewone mart lever' hadden celuistprd beiden nog aan het hoöfd van hun land zouden staan Het artikel, dat getiteld is „een dialoog aan den Theemsoever" eindigt met de volgend'' overpeinzing van een Lagerhuisafgevaardigde ten huize van wien de dialoog verondersteld wordt te ziin gevoerd „Gij zijt de eerste slachtoffers van een grooten oorlog, die op het oogenblik in de ge- heele wereld gevoerd wordt tusschen twee op vattingen: de democratische en de totalitaire Een slag is verloren, doch een andere is nog niet geëindigd". Benesj antwoordt op deze overpeinzing: ,Dit beteekent dus, dat wij spoedig Tsjang Kai Sjek en Negrin in ons midden zullen zien?" Moeilijkheden voor de Sociëteit „VereeIli^m£,, te Haarlem. Maar offervaardigheid der leden kan het voortbestaan verzekeren. Woensdagavond Is een ledenvergadering gehouden van de Sociëteit Vereeniging te Haarlem. Door het bestuur Is een uiteenzetting gegeven van den toestand, waaruit bleek, dat er een vrij aanzienlijk tekort is. Door de crisis zijn de exploitatie-resultaten minder goed geworden, hoewel het ledental nog meer dan 100 is. Er werd op gewezen dat de financieele toestand zooals die thans is niet kan blijven voortbestaan. Als de leden prysstellen op het voortbestaan van de sociëteit zal er van de zijde der leden een financieele opoffering moeten komen. Een besluit werd in deze bijeenkomst niet genomen. Het zal dus zoo werd ons mede gedeeld van de offervaardigheid der leden afhangen of de exploitatie der sociëteit in zijn tegenwoordigen vorm zal kunnen worden voortgezet. Zooals men weet is de sociëteit „Vereeni ging" gevestigd in het mooie gebouw op den Zjjlweg bij den Kinderhuissingel. Het zou in derdaad door velen betreurd worden als op den duur de exploitatie niet zou kunnen wor den voortgezet, want voor velen is het be staan van een gezellige sociëteit een aantrek kelijkheid voor een stad. Wij vernemen nog van de zijde van het be stuur. dat het er op rekent, dat er alsnog middelen gevonden zullen worden om het voortbestaan der sociëteit te verzekeren, waar bij het dan natuurlijk rekent op de medewer king der leden en van anderen die zich voor het voortbestaan interesseeren. En der middelen daartoe zou ook zijn het ledental uit te breiden. Wij hopen dat deze pogingen zullen slagen, want het zou jammer voor onze stad zijn als deze oude instelling, die tijdens haar bestaan veel heeft bijgedragen voor de opgewektheid van het stadsleven, als slachtoffer van deze minder gunstige crisistijden zou moeten vallen. Fransche studenten houden „tegen-betoogingen". „Venetië aan Frankrijk", „Abessynië aan den negus". PARIJS, 8 December (Havas). Studenten hebben vandaag in het Quartier Latin een be tooging gehouden, die bedoeld was als een pro test tegen de territoriale eischen aan Italië. Eenige duizenden studenten hielden een op tocht onder het roepen van „Venetië aan Frank rijk" en „Abessynië aan de negers". Er deden zich geen incidenten voor. .„Duitschland beschouwt zijn oude koloniën als zijn rechtmatig bezit." BE&LIJN, 8 December. De „Völkischei Beobachter" bespreekt de verklaringen van den Britschen minister van koloniën. Mac- Donald, over het koloniale vraagstuk. Het blad zegt, dat de redenen van MacDoriald om de vroegere koloniën niet aan Duitschland term; te geven, niet steekhoudend zijn. De Britsche regeering aldus het blad heeft niet „al te staan", want zij en de Britsche dominions bezitten de koloniën niet, doch besturen ze slechts. Duitschland beschouwt zijn oude ko loniën als zijn rechtmatig bezit. Het is Duitschland overigens onverschillig of „andere landen" bij de koloniale kwestie betrokker. zijn. Duitschland eischt elk zijner koloniën ter up van het land dat deze op het oogenblik bezit De .„vrijwillige meening der inlanders", waar aan men thans aandacht wil schenken, is niet gevraagd, toen zij onder de overwinnen de landen „versjacherd" zijn. In 1919 zouden zij zich. indien zulk een volksstemming ai mogelijk zou zijn, stellig voor Duitschland hebben uitgesproken. VOETBAL. SCHOTLAND—HONGARIJE (3—1). Voor 20.000 toeschouwers is Woensdag middag te Glasgow de voetbalwedstrijd Schot- land-Hongarije gespeeld, die in een 3—1- overwinning voor de gastheeren is geëindigd De Schotten waren voortdurend sterker dan nun gasten. De befaamde Tommy Walker opende na 18 minuten de score door een strafschop in te schieten; acht minuten later was het door Black 20. Nauwelijks waren weer vier minuten verstreken of Gullick passeerde den Hongaarschen doelman voor de derde maal. Tengevolge van een blessure moest de ma ker van het tweede doelpunt Black na de rust uitvallen, zoodat de Schotten toen me: tien man moesten verder spelen. Natuurlijk was dit een geduchte handicap voor de Schot ten, maar desondanks bleven zij beter spelen dan de gasten Na 26 minuten spelen maakte een der Schotten in het beruchte gebied hands, waarna Dr. Sarosi den strafschop in een doelpunt omzette. (31). Daarbij bleef het. TAFELTENNIS. T. O. G. 3—SHOT. In een van beide zijden zwak gespeelden wedstrijd behaalde T.O.G. 3 een 7—3-overwin- ning op Shot. Van Dam had groote moeite met Van Frankenhuyzen, Slechts met een zeer magerp overwinning moest hij genoegen nemen f 1521, 21—19 en 23—21). Ook tegen Vrijbloed was het verschil zeer gering (21—19, 20—22 en 22—20) en tegen invaller Waanders had Van Dam ook drie sets noodig (21—16. 19—21 en 21—16). Van Abbevé won twee enkelspelen nl. van Waanders met 21—14 en 21—12 en van Van Frankenhuizen met 21—17 en 21—13 Tegen "rijbloed kon Van Abbevé het niet bolwer <en en verlooi met 21—19 en 2422 De Jong zag kans één enkelspel te winnen en wel van Van Frankenhuijzen (16—21 21—14 21—14). Tegen Vrijbloed (21—19 en 21—15) en Waanders '21—13 en 21—19) moest de Jong het onderspit delven. In het dubbelsnel siasede het T.O.G.-dubbel Van DamVan Abbevé er ln het Shot-dubbel Van Frankenhuijzen—Vrijbloed met 2220, 1821 en 23—21 een nederlaag toe te bren gen. In de tweede klasse B eindigde de zeer belangrijke ontmoeting T.O.G. 4Barna 2 in een 7—3 overwinning voor T.O.G. 4. Hier door heeft T.O.G. 4 thans met twee punten voorsprong op Barna 2 de leiding. Derde klasse A: T.O.G. 6Barna 4 100. Japanscli passagiersvliegtuig verongelukt. TOKIO. 8 December. (Domel/A.NP.) Een Douglas verkeersvliegtuig Ls tus schen Foekoeoka in Kyoesjo en Tai- hokoe op Formosa ter hoogte van Naha. de hoofdstad van den prefec tuur Okinawa, neergestort. Het toestel bevatte acht passagiers en een bemanning van vier personen. De luchtvaartmaatschappij, waartoe het toestel behoort, heeft een ander Douglas vliegtuig, alsmede twee mötorbooten, naar de plek des onheils gezonden. De verongelukte machine was om 6 uur 30 van Taihokoe opgestegen naar Foekoeoka. Om 9 uur 06 ontstond er een motorstoring en zond het toestel S.O.S.-seinen uit Daarop werden twee motorbooten uitgezonden. Gebleken is, dat het vliegtuig getracht heeft op één motor door te vliegen, doch dat ook deze defect ls geraakt, waarna de machine ls neergestort. Een nader bericht van Domei meldt, dat twee inzittenden van het veronge lukte vliegtuig door een schip aan boord genomen zijn. Ook zijn nabij de plek van het ongeval twee lijken aan getroffen. Wat Von Ribbentrop eu Bonnet bespraken. PARIJS, 8 December (Havas). De „Petit Journal" geeft een samenvatting van hetgeen tusschen Von Ribbentrop en Bonnet besproken zou zijn: 1. Duitschland wenscht de overwinning van Franco, doch staat er niet op, dat hem onmid dellijk de belligerentenrechten worden ver leend. De door Duitschland en Italië aan vaarde procedure van de non-interventiecom missie moet worden geëerbiedigd. 2. Duitschland werpt zich niet op als ver dediger van de Italiaansche eischen, of juis ter „pretenties", tot uitdrukking gebracht door de afgevaardigden in de Italiaansche Kamer en door de betoogers te Rome. Er bestaat geen tegenstelling tusschen de as Rome-Berlijn en de as Parijs-Londen. 3. Bonnet heeft Von Ribbentrop gevraagd of Duitschland ten behoeve van de Joodsche emigratie niet aan de uitgestooten Joden kan toestaan, een weinig geld mee te nemen. 4. Duitschland wil de hegemonie in Mid den- en Oost-Europa, doch er is geen enkele reden, waarom Frankrijk niet de verworven rechten en de economische betrekkingen met de landen, die op het oogenblik afhankelijk van Duitschland zijn, zou behouden. De „Petit Parisien" is van oordeel, dat Von. Ribbentrgtp Parijs zal verlaten met de vol doening, nuttig werk te hebben verricht voor de verbetering van de Fransch-Dultsche be trekkingen. Hij heeft onzen leiders duidelijk te kennen gegeven, dat de stabiliteit van Frankrijk een der hoofdvoorwaarden is voor de versteviging van den vrede op het conti nent. Joden in Duitschland naar de werkkampen? Men geeft te Berlijn algemeen toe, dat de Joden, die geschikt zijn voor den arbeid en door de laatste econo mische maatregelen voor rekening van de maatschappelijke steunlnstellingen dreigen te komen, in arbeidskampen te werk zullen worden gesteld. In kringen der nationanl-soclalistlsche partij is men van meening, dat deze Joden in geen geval aanspraak kunnen maken op steun der Duitsche sociale Instellingen. Velen zullen tegen het einde van het jaar zonder onderdak en middelen zijn en derhalve overweegt men hen in arbeidskampen bijeen te brengen. Intusschen zijn deze vermoedens niet officieel bevestigd. Zwitserland telt tien a twaalf duizend Joodsche vluchtelingen. De president van Zwitserland Baumann, heeft in den nationalen raad medegedeeld, dat zich op het oogenblik 10.000 tot 12.000 Joodsche vluchtelingen ln Zwitserland bevin den. De immigratie is door de laatste gebeur tenissen in Duitschland nog versterkt. Onder deze omstandigheden moet Zwitser land de bestaande maatregelen handhaven. Joden, die familie in het land hebben, kunnen binnenkomen op voorwaarde! dat zij na een kort verblijf naar een ander Isnd kunnen ver trekken. In het Britsche Lagerhuis heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken in een schrif telijk antwoord verklaard, dat sedert 1933 in Engeland 11.000 uit Duitschland en Oosten rijk afkomstige vluchtelingen zijn toegela ten. Hiervan zijn er 5.000 na een verblijf in Engeland naar overzeesche landen vertrok ken. Wielrijdster door motorfiets gegrepen. Donderdagmorgen om half elf werd de 46- jarige wielrijdster G. R. op den hoek van de Nieuwe Gracht en den Jansweg door een motorrijder uit Hillegom aangereden. De dame kwam te vallen, en werd na door een dokter en een lid van den OD. behandeld te zijn, naar het Diaconessenhuis vervoerd. Vermoede lijk heeft de onfortuinlijke wielrijdster een schedelbasisfractuur gekregen. HAARLEM 8 December. Ondertrouwd 8 December: W Bal en G- S. Jansen: P J. Zwiep en K Groen Getrouwd 8 Decembero D. F Verpoorte en E C de Vos Bevallen 6 December:?, de Jong—Onlsak d.; T. M. Rijnveld—Bonga. d.; M. E. Cassée—^ de Groot d.; 8 December' N. C. TJeertjes Godvliet.. z.; A M van Buuringen Boone z Overleden 5 December: H. G. Versteeg. 74 j„ Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11