Haarlem's Dagblad Ernstig vliegongeluk Honderden Verbroken Sportbetrekking. Automatiek. Lockheed toestel neergestort Alle vier inzittenden omgekomen Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17016 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soenduplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEKEBOOM Vrijdag 9 December 1938 Abonnementen per wreek f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maandrn f 3.25- franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» eie rubriek. Als gevolg van het besluit van den burge meester van Rotterdam om den voetbalwed strijd Nederland-Duitschland te verbieden heeft de Duitsche Rijkssportleider Von Tschammer und Osten het nuttig en noodig geoordeeld, de Duitsche sportbetrekkingen met Nederland voor onbepaalden tijd te ver breken. Men schijnt in Duitschland niet te kunnen begrijpen welke de overwegingen zijn die tot het verbod van den burgemeester hebben ge leid. En toch zijn ze zoo volkomen begrijpelijk en eenvoudig. Ik heb daar onlangs al de aan dacht op gevestigd maar herhaal hier nog eens, dat het verbod werd uitgevaardigd om dat de mogelijkheid van incidenten in een menschenmassa van 50.000, misschien wel 60.000 menschen niet kon worden uitgescha keld. Indien ook maar eenige op-een-relletje- beluste jongens waren gaan fluiten, of hoonen of iets dergelijks, en dat zou gebeurd zijn op een of ander plechtig oogenblik, bijvoorbeeld tijdens het spelen van het Duitsche volkslied, dan zou dat een incident geweest zijn waar voor de Duitsche pers het geheele Nederland- sche volk aansprakelijk zou hebben gesteld. Als er enkele woorden gevallen waren tusschen een paar Rotterdamsche bootwerkers en eeni ge Duitsche supporters, mogelijk met een vechtpartijtje als resultaat, zou dat ook al een incident zijn genoemd. Enfin, men kan op dergelijke mogelijkheden doorborduren. En zulke dingen wilde men niet. Nu is het onmo gelijk, voor welke politiemacht ter wereld ook, om in de menschenmassa die een Stadion bij een internationalen wedstrijd vult, ieder on vriendelijk contact tusschen enkele toeschou wers te voorkomen of elke stem van een relle tjes-maker te smoren. Dat gaat niet en dat kan iedereen begrijpen. Aangezien men in Duitschland uitermate prikkelbaar is ten aanzien van ook maar het kleinste voorvalletje in het buitenland, en wij daar ondervinding mee hebben opgedaan bij den voetbalwed strijd Den Haag-Lippe Detmold, nu bijna twee jaar geleden, wilden de Nederlandsche autori teiten zulke dingen liever verhoeden en ver boden daarom den wedstrijd. Het is mij niet duidelijk waarom men dit in Duitschland als een beleediging opvat. De goede bedoeling van het verbod is duidelijk genoeg. Iedereen weet dat men in ons land, evenals in andere landen, verontwaardigd is over de Jodenvervolgingen in Duitschland. Als de autoriteiten een mogelijk lawaaiige uiting van dergelijke gevoelens (op een daar toe overigens volkomen ongeschikte plaats) willen voorkomen, is dat dan een onvriende lijke daad. Men zou op zeer goede gronden het tegendeel kunnen beweren. De Duitsche pers ziet het evenwel gansch anders en de heer Von Tschammer und Osten, blijkens zijn oekase, eveneens. Volgens de Deutsche Allgemeine Zeitung heeft dé burge meester van Rotterdam den wedstrijd afgelast „onder Joodschen druk". Van wie dan? Waar zijn de bewijzen van zulk een uit de lucht ge grepen bewering? Welke Joodsche druk? De Angriff is wat nauwkeuriger en spreekt van „Juda's terreur in Amsterdam". Een terreur is een schrikbewind. Is er een schrikbewind in Amsterdam? Het is ons niet bekend. En waar schuilt de Amsterdamsche invloed op den Rotterdamschen burgemeester? Niemand in ons land heeft ooit van zooiets gehoord of er zelfs maar aan gedacht. Men beschuldigt ons in Duitschland van het verwarren van politiek met sport. Is het politiek, mogelijke relletjes te vermijden? Jammer is zeker, dat de heer K. J. J. Lotsy, bestuurslid van den K.N.V.B. en een veel beter voetballeider dan diplomaat, eveneens iets ge uit heeft over politiek die niet met sport ver ward moest worden. Hij had veel verstandi ger gedaan te zwijgen, want men heeft in Duitschland steun in zijn ondoordachte woor den gevonden. Nu zijn weliswaar niet de diplomatieke en niet de handelsbetrekkingen maar de sport betrekkingen met ons land door Duitschland verbroken. Vele wedstrijden in alle denkbare takken van sport zullen niet doorgaan. En er zullen wellicht moeilijkheden rijzen bij inter nationale concoursen, regatta's, tournooien enz. in andere landen, waarvoor beide landen inschrijven. Het is jammer voor vele sport- jongens en -meisjes aan beide zijden van de grens, die zich deze ontmoetingen zullen zien ontgaan. Maar er blijven er een menigte over. R. P- Politie grijpt in bij betooging te Rome. Naar United Press uit Rome meldt hebben hedenmorgen pl.m. 500 stu denten gepoogd te demonstreeren. Hierin zijn zij echter onverwacht door de politie verhinderd. De studenten hadden een optocht gefor meerd op de Corso Umberto en wilden zich vervolgens onder het roepen van „Tunis" en „Corsica" naar het Piazza Venezzia begeven om voor den Duce te demonstreeren. Daar werden zij echter door honderden politie agenten tegengehouden. Er werden rake klap pen uitgedeeld en vele studenten moesten met bebloede neuzen een goed heenkomen zoeken. In sommige kringen ziet men in dit voorval het bewijs dat de autoriteiten verdere de monstraties niet langer zullen toelaten. (Als nieuwste vinding ivordt ver meld een wieg, die automatisch heen en weer schommelt en zelfs kalmeerende woordjes spreekt). Automaten, automaten, Automaten zonder tal, 't Menschelijk gemak ten bate Op ons aarrische tranendal. Alles moet tenslotte lukken. Met een drukje op een knop, Wel blijft aan de last van 't- drukken, Maar daar vindt men wel wat op. Het gezin zit bridge te spelen, Baby zal aan 't huilen gaan, Moeder zegt bij 't kaarten deelen: Vader, zet de wieg eens aan. Vader doet het onverschillig, En kalmeerend klinkt een stem En het wiegje wiegt gewillig, Moeder annonceert klein slem. Men zal nog wel meer beleven, Als het in die richting gaat, Automatisch flesschen geven, 'n Schoone-luier automaat. Mooglijkheid voor automaten Is nog vrijwel onbeperkt, Hierop kunt u zich verlaten, Er wordt naarstig aan gewerkt. In het automatisch streven Laat men niet van 't einddoel af: Op naar 't automatisch leven, Van de wieg tot aan het graf. Geen stakingen meer in Noord-Frankrijk. PARIJS, 8 December (Reuter/A.N.P.) In Noord-Frankrijk zijn de stakingen thans ge ëindigd. Vanochtend hebben 30.000 metaalbewerkers te Valenciennes het werk hervat en er zijn thans geen stakers meer in dit gebied, dat er eerst 52.000 telde. Kerstinzameling voor de Stille Armen. Vijfde verantwoording van bij ons blad bin nengekomen giften. F. F. £5,—; IJ. V. f 1,Dames R. f2,50; E. d. V. f0,50; Dames M. £3,B. O. f 1,Mevr. W. f2,—; R. de J. f 10,—Fam. J. J. Fr. f2,50: Fransje v. L. f 1,25fam. G. te O. f2,50; J. A. M. H. f 1,-; J. v. d. W. f 0,50; Mevr. C. W. f 5, W. F. B. f 20,—; IJ. Z. f 10,—; Hk. D. L. f 2,50; N. H. f2,50; Mej. Joh. C. A. B. f5,—; A. H. f 1 Mevr. C. K. f 1J. K. N. f2,50; v. d. S. £5,—; J. C. v. d. W. f2,50; Mevr. O. N. f 1,— N. N. 1,M. M. v. V. f 10,G. B. f 10,— Mevr. A. de C.—v. L. f 10,—M. J. K. f 10 G. W. Hzn f 10,—; C. M. J. de J. f 10,—; P. C. H. f 10,P. V. flO,—Familie V f 10,—Mevr de Wed. Th. Cz M. f 10,—J. V. f5,—; Mej. T. de J. f 5,—; Mevr. H. J. f 5,—; F. B. W. S. f 5,—: Dr. P. T. f5,—; F. G. van A. f5,—; Ir. J. R f 5,Garage „Den Hout" f 5,Mevr. Wed. J. P. C.—S. f 5,—; H. T. J. v. V. f 5,—; Familie van Sch. f5,—; M. K. P. f5,—; G. C. f3,—; C. v. A. f2,50; Mej. J. S. £2,50; Mevr. R. f2,50; Da mes L. f2,50; L. M. f2,50; Mej. C. E. M. f2,50; J. W. R. f2,50; P. S. f2,50; A. W. D.—K. f2,50; D. J. B. f2,50; G. v. S.—v. E. f2,—; G. W. f2,—; Ir. H. v. T. f 1,59; A. H. B. f 1.—; W. v. N. f 1,— E. K. f 1,—; G. C. f 1,—; W. L. f 1,—; J. C. W. B. f 1,—J. W. f 1,—; Mej. J. J. G. f 1,—; O. J. D. 1,—; P. v. A. f 1,—; Mevr. Wed. G. H. S. f 1,— Fam. V. te W. f2,50; Mevr. M. Sch. f2,50; Mevr L. f 1,Dames K. en v. R. f3,Mej. A. H. f 1,S. R. f2,50; E. W. B. f 1W. A. f3,50' P. B. f2,50; R. L. f 1,—N. N. f2,—; M. J. A. f 2,50. Het vorig totaal bedroeg f 1129.90. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 320 giften tot een bedrag van f 1451,15. Bedragen kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of over geschreven worden op onze postgirorekening nummer 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". gingen U reeds voor, maar wij mogen er toch op rekenen, dat U zult volgen met uw gift, klein of groot, voor de Stille Armen. Help ons het Kerstfeest voor hen warmer en lichter te maken. STORT uw bijdrage a/d loketten van Haarlem's Dagblad of op Postgiro 38810 van ons blad. Het woord is aan Om kwart over elf hedenmorgen heeft in de onmiddellijke nabijheid van Schiphol wederom een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Het Lockheed-vliegtuig Ekster van de K. L. M. is kort na den start op korten afstand van Schiphol afgegleden, neer gestort en in brand gevlogen. Aan boord van het vliegtuig, dat opgestegen was voor een lesvlucht, bevonden zich vier personen. Alle vier inzittenden zijn omgekomen. De inzittenden waren de gezagvoerderde radio-telegrafist de boordwerktuigkundige en een leerling. De bestuurder-leeraar was de vlieger A. van der Sijde leerling-vlieger ivas de heer C. boord de werktuigkurulige K. H. H. G. Bekking. Het bericht van de vliegramp werd in de hoofdstad met ontzetting vernomen. Nog versc.h in het geheugen ligt de ramp van de „Ijsvogel". Ditmaal is weliswaar geen lijn- vliegtuig van de K.L.M. verongelukt, doch de ramp, opnieuw in de onmiddellijke nabijheid van de Amsterdamsche luchthaven, heeft weer vier slachtoffers geëiseht. Te kwart over elf was het Lockheed-vlieg tuig „Ekster" opgestegen met als bestuurder- leeraar de vlieger Van der Sijde, als leerling vlieger vloog mee de heer Schrey. Verder wa ren aan boord de werktuigkundige Jedeker en de radiotelegrafist Becking. Wat er precies gebeurd is, kon nog niet worden vastgesteld. Vast staat, dat het toestel kort nadat het was ge start en toen het zich nog op vrij ge ringe hoogte bevond, is afgegleden en neergestort. Het toestel kwam neer in den Haar lemmermeerpolder vlak bij den dijk langs de Ringvaart, op ongeveer an derhalve kilometer van den ingang van het vliegveld Schiphol. Direct nadat het toestel was neergekomen vloog het in brand. Toen men bij het toestel kwam was dit geheel in vlammen gehuld en was het niet meer mogelijk aan de inzitten den hulp te bieden. Het is waarschijnlijk, dat de vier slachtoffers op slag gedood werden. Hun lijken zijn verkoold. Van het toestel is niet meer dan een door brand geheel vernield wrak overgebleven. Onmiddellijk nadat bekend werd, dat er op Schiphol een vliegtuig was neergekomen, zijn uit Amsterdam de gemeentelijke geneeskun dige dienst en de brandweer ter assistentie derwaarts vertrokken. Ook van het vliegveld zelf werd onmiddellijk alle beschikbare hulp materiaal naar de plaats van de ramp gedi rigeerd. Zooals gemeld mocht redding niet meer mogelijk zijn. Officieel vernemen wij van de zijde van de K.L.M., dat de gezagvoerder- leeraar Van der Sijde was aangewezen om den heer Schreij les te géven in de behandeling van het Lockheed- vliegtuig. Hierbij worden volgens een bepaald programma oefeningen uit gevoerd onder nabootsing van de meest ongunstige omstandigheden. Vanmorgen werden met het vlieg tuig „Ekster" op vollast oefeningen uitgevoerd in het stilzetten van één motor na den start- Aangenomen moet worden, dat het vliegtuig daarbij door te weinig snel heid is afgegleden en tegen den grond is gestooten, waardoor het in brand is geraakt. De Lockheed super electra „Ekster" genum merd P.H.-A.P.E. is een van de beide Lock heed vliegtuigen, waarover de K.L.M. tot dus ver beschikte. De heer A. van der Sijde, woonachtig te Amstelveen, was de vlieger van de K.L.M.. die de Lockheed hier te lande het eerst gevlogen heeft. Daarom is hij als leeraar op de Lockheed opgetreden. Hij was een be kend zweefvlieger. De tweede omgekomene, de heer C. M. Schreij uit Heemstede, heeft reeds geruimen tijd als gezagvoerder op het Europeesche net van de K.L.M. gevlogen. Hij was thans bezig met zich op de Lockheeds te oefenen. De boordwerktuigkundige, die bij de ramp omgekomen is, is de heer K. Jadike, de radio- "telegrafist is de heer A. H. G. Bekking. beiden uit Badhoevedorp. Het vliegen op vollast geschiedt met een ge heel belast vliegtuig. Behalve lading kan een Lockheed, zooals de „Ekster" tien passagiers meenemen. Het gewicht dezer passagiers en M. Schrey verder waren aan Jadike en de radio-telegrafist de gebruikelijke lading wordt bij de oefe- ningsvluchten vervangen door zakken zand. Het verongelukte vliegtuig was dus zwaar be laden. Van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst waren spoedig na de ramp twee ambulancewagens aangekomen. Ook waren ter plaatse aanwezig de directeur van dezen dienst, de heer dr. J. H. Tuntler en de adjunct-directeur S. Spijer, verder was van dezen dienst meegekomen als geneesheer dr. Voskuil. Toppen der boomen geraakt. Toen wij op de plaats van de ramp kwa men, vonden wij daar een ooggetuige van de ramp, die onze luchtvaart thans weer heeft getroffen. „De „Ekster" aldus onze zegsman kwam laag vliegende in aanraking met de toppen van de boomen aan den Schipholdijk. Direct daarop is het, met draaiende motoren, neergestort tegen den weg, die van den Schipholdijk, loopende langs de Ringvaart, leidt naar de boerderij „Johanneshoeve" van den heer van de Veldt. Onmiddellijk nadat het toestel was neerge stort, vloog het in brand. Geweldige vlammen schoten omhoog en iedere mogelijkheid om de inzittenden te hulp te komen, was uitgesloten. Het brandende toestel verspreidde een enoi-me hitte, zoodat het gevaarlijk was te dicht bij het toestel te komen". Verongelukte K. L. M.-toestellen. Sinds December 1934. Dec. 1934: April 1935: Juli 1935: Juli 1935: Dec. 1936: Juli 1937: Oct. 1937: Nov. 1938: Dec. 1938: Uiver (Douglas). Leeuwerik (Fokker F XII). Kwikstaart (Fokker XXII). Gaai (Douglas). Lijster (Douglas). Flamingo (Douglas). Specht (Douglas). Ijsvogel (Douglas). Ekster (Lockheed). Nieuwe Japansche legerleider in Cliina. Generaal Soegyama opvolger van Terautsj. TOKIO, 9 December. Een reeds gerui men tijd verwachte verandering in de leiding der Japansche legers in China heeft zich thans voltrokken. Terautsj i is lid geworden van den opper sten krijgsraad en tot zijn opvolger als leider der Japansche troepen in China is benoemd generaal Soegyama. (United Press). Nieuwe arrestaties in Roemenië. Protest te Berlijn verwacht. Te Jassy in Roemenië zijn 35 leden van de voormalige ijzeren garde gearresteerd, terwijl te Albajulia drie personen in hechtenis zijn genomen, die codes in hun bezit hadden en Duitsche agenten zouden zijn. Men meent te weten, dat de Roemeensche regeering voorne mens is bij de Duitsche regeering te protes teeren tegen het Duitsche radiobericht, waarin aanvallen werden gedaan op het regime van koning Carol en speciaal werd gesproken over den invloed van Madame Lupescu. Molière: De teeg van het plan tot de daad is lang. Prof. dr. A. H. de Hartog overleden Een der bekendste Nederlandsche theologen. Op 69-jarigen leeftijd is vanmorgen te Amsterdam overleden prof. dr. A. H. de Hartog Jr., hoogleeraar in de wijs» begeerte van den godsdienst, zedekunde en wijsgeerige inleiding tot de godge leerdheid aan de Universiteit te Amster dam. Prof. dr. A. H. de Hartog Arnold Hendrik de Hartog Jr. werd op 11 April 1869 te Rotterdam geboren. Hij was eerst werkzaam in den boekhandel, later in den effectenhandel. Nadat hij extra neus eindexamen gymnasium had gedaan, ging hij in 1895 studeeren aan de Vrije Universiteit te Amsterda mlater aan de universiteit te Utrecht waar hij cum laude promoveerde tot doctor in de theologie. Hij was Nederlandsch hervormd px-edikant te Ommeren, Heemstede, Haarlem en Amsterdam. Tweemaal heeft hij op de voor- di-acht gestaan voor kerkelijk hoogleeraar van wege de Nedei-landsch Hervormde kerk. In 1926 werd hij bijzonder hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, vanwege de dr. A. H. de Hartog-stichting. Sinds 1930 was dc overledene hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam in de wijs begeerte van den godsdienst, zedekunde en wijs geerige inleiding tot de godgeleerdheid. Van zijn hand zijn tal van publicaties ver schenen. (Voor verdere bijzonderheden omtrent prof. de Hartog zie men pag. 2.) BERICHT. De oplaag van het boek „De Wilde Zwanen" door H. C- Andersen, uitgave van Haarlem's Dagblad, is thans geheel uitverkocht. HEDEN16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Het afzetgebied der producten moet men grondig kennen. 3 Voor de Haarlcmsche rechtbank stond Don derdag een kwakzalfster terecht, tegen wie ontslag van rechtsvervolging moest worden gevraagd. 4 B. en W. van Heemstede konden een slui tende begrooting voor 1939 indienen zon der bclastingverhooging. 6 BINNENLAND. Bij Schiphol is heden een Lockheed-vlieg tuig neergestort; de vier inzittenden zijn gedood. 1 Prof. dr. A. H. de Hartog is overleden. 1 De wegenverkeerswet zal strenge bepalingen bevatten. 3 Een algemeene maatregel van bestuur voor de rijtijdenwet ligt klaar. 3 BUITENLAND. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Sandler, protesteerde in een rede tegen de Duitsche inmenging in Zweedsche zaken. 5 De socialistische ministers blijven deel uit maken van het Belgische kabinet. 5 De laatste plechtigheid voor koningin Maud van Noorwegen. 5 SPORT. Sport in 't Kort 3 Damrubriek. 8 Jan Zecgers trekt zich uit het actieve sport leven terug. g Het verbreken van dc sportbetrekkingen tus schen Nederland en Duitschland. 9 ARTIKELEN enz. R. P.: Verbroken Sportbetrekking. 1 X.: De Hoofdwacht aan de Groote Markt. 6 K. de Jong over het Ortambert-kwartet. 6 „De groote trek" in Zuid-Afrika. 9 Voor de Vrouw. 13 Voor de Jeugd. 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1