Het eenige juiste antwoord, zegt de Duitsche pers. VRIJDAG O DECEMF. ER 1938 HÏ'A'EEEM'S DAGBE'AD 2 A erliaal van Werkloozeusteun. Een beslissing van de Haarlemsche rechtbank. Na de Rechtbanken te Rotterdam. Groningen en Roermond heeft thans ook de Rechtbank te Haarlem zich uitgesproken over de vraag of verhaal van kosten van werkloozensteun inge volge de Armenwet mogelijk is, aldus schrijft Mr. P. van Driel, commies bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem in het orgaan ..Maat schappelijk Hulpbetoon", waaraan wij het vol gende ontleenen: De Kantonrechter van Haarlem had een door Burgemeester en Wethouders van Haarlem in gediende staat van kosten van een bevelschrift voorzien, tegen welk laatste de betreffende on derhoudsplichtige vruchteloos en zonder de prïn- cipieele mogelijkheid van het hier bedoelde ver haal te bestrijden, verzet had aangeteekend. De onderhoudsplichtige liet het daarbij niet en gaf een procureur opdracht om appèl bij de recht bank aan te teekenen. De belangrijkste grief te gen de bestre'dcn beschikking van den Kanton rechter was de volgende. (Wij nemen letterlijk het betoog van den procureur over om zijn standpunt recht te doen wedervaren): „Dat nu de. ondersteuning in casu is voort gesproten uit crisiswerkloosheid, deze niet mag worden aangemerkt als armenverzorgingskosten volgens de Armenwet om de volgende redenen: 1. tusschen Armenzorg en werkloozenzorg be staat, naar gramaticalen uitleg verschil, daar een arme is iemand, die alleen door zijn per soon betreffende oorzaken als ouderdom, ge brek, sociale ongeschiktheid, etc. behoeftig is, terwijl een werklooze, hoewel tot werken per soonlijk in staat, door buiten hem liggende oor zaken (crisis etc.) hulp noodig heeft; 2. formeel vindt armenzorg zijn steun alleen in de Armenwet, welke op indiviaueelen grond slag gebouwd is (individueel onderzoek, indivi- dueele maatstaven, etc.), een scherp van de werkloozenzorg afwijkende procedure eischt, waarbij de gemeente op eigen gezag optreedt, enz., doch de werkloozenzorg steunt op geheel andere bepalingen, is op massale zorg ingesteld en vloeit voort o.a. uit de wet van 4 Maart 1935 en uit het Kon. besluit van 27 Juni 1935, aan welks artikel 10 de gemeente Haarlem gebon den is en waardoor zij haar zelfstandige positie, welke zij in Armenwet-gevallen wel heeft, voor de werkloozenzorg heeft prijs gegeven, daar zij te dier zake gebonden is aan de voorschriften en voorwaarden van den Minister van Sociale Zaken. Bovendien is bij werkloozensteun de overheidssteun primair, zoodat hierbij niet eerst als de particuliere liefdadigheid en de wette lijke onderhoudsplichtigen niet helpen, de over heid pas bijspringt (als bij de Armenwet); 3. Venvezen wordt naar Kon. besluit van 22 Mei 1926 en Kon. besluit an 2 Juli 1928 alsmede en speciaal naar de Rechtbank te Roermond 14 October 1937; 4. van de door de gemeente verrichte onder steuning wordt een groot deel, zoo niet alles, door het Rijk terugbetaald, op grond der sub 2 aangehaalde wet met Kon. besluit zoodat de staat van kosten niet juist is en daarop in geen geval het onderhavige bevelschrift mag steu nen". Tot zoover het betoog van den appelleerenden Piocureur. Uiteraard hebben wij als gemachtigde van het gemeentebestuur van Haarlem aldus vervolgt Mr. van Driel; de stellingen van de te genpartij niet onweersproken gelaten. Naar aan leiding van het beroep gedaan op de beschik king van de Arrondissements-Rechtbank te Roermond hebbei. wij onze aanteekeningen ge maakt en nog enkele opmerkingen, waarvan de belangrijkste thans hier volgen: „Wij wezen er op, dat de Armenwet geen re kening houdt met de omstandigheid, waardoor de behoeftigheid is ontstaan Artikel 28 der Ar menwet verklaart armlastig ieder, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kan verschaf fen en het niet van anderen ontvangt. Ook uit artikel 29. lid 2, dat bepaalt, dat aan armen, die tot arbeiden in staat zijn, ondersteu ning zooveel mogelijk gegeven moet worden in den vorm van loon voor arbeid, blijkt, dat de wetgever van .meening is, dat ook ondersteuning in den zin der Armenwet verstrekt kan wor den aan armen, die tot arbeiden in staat zijn, m.a.w. die zonder arbeidsgelegenheid, dat is werkloos, zijn. Wat de begrippen armen en werkloozen be treft, merkten wij op, dat in gramaticalen zin iemand moet beschouwd worden als arme, in dien hi.j, om welke reden ook, niet in zijn nood zakelijk levensonderhoud kan voorzien. Een werklooze is iemand, die hoewel tot werken in loondienst in staat, buiten zijn schuld geen ge legenheid vindt om door het benutten van zijn arbeidskracht in dienst van derden loon te ont vangen. Het element van hulpbehoevendheid, dat in het begrip werkloos ingelegd wordt, be hoort er niet toe. Wanneer de statistiek het aan tal werkloozen opgeeft, zijn daaronder begrepen zoowel zij, die hulp noodig hebben ,als zij die deze hulp niet behoeven om welke reden dan ook. Het element, dat gelegd wordt in het be grip arme, nl. door persoonlijke oorzaken le vensonderhoud behoevend, ligt daar niet in. Arme is ieder, die om welke reden dan ook, geen noodzakelijk levensonderhoud bezit, het zich niet kan verschaffen en het niet van derden ontvangt. Een werklooze kan dus een arme zijn, nl. wanneer hij ten gevolge van het feit, dat hij geen werk kan vinden, niet in zijn noodzakelijk levensonderhoud kan voorzien. Een wei*klooze is geen arme, wanneer hij, ondanks zijn werkloos heid, toch het noodzakelijk levensonderhoud ontvangt. Na verder nog op de subsidievoorwaarden te zijn ingegaan wordt het vonnis van de Recht bank medegedeeld, waarbij de beschikking van den Kantonrechter werd bevestigd en dus ver haal toegelaten wordt. PERSONALIA. Bij het Nederlandsche Esperanto-examen is voor het B-examen te Utrecht geslaagd mevr. J. F. Oroesvan Delden te Overveen. VEILINGEN. In het Notarishuis werd gisteravond geveild: Tuin of bloembollenland met huis en bollen schuur enz. Kooper T. Bruyn Pzn. q.q. voor 7.800. Heerenhuis met 2 afzonderlijke opgaande bovenwoningen Raamsingel 30. 30 rd. en 30A rd. Kooper C. Koog voor 13000. Heerenhuis Bronsteeweg 19, Heemstede. Kooper W. C. en J. C. Dekker voor 4900. Heerenhuis. Julianalaan 315. Opgehouden op 7975. Huis. Arnoldystraat 10. Kooper H. A. Ding- boom q.q. voor 3500. Heerenhuis, Zijlweg 121. Kooper P. H. Meyer voor 9325.. Woonhuizen, Chr. Huygensplein 12 en 13. Kooper N. Kruyt q.q. voor 11.250. Woonhuis, Oranje Nassaulaan 18, Bloemen- daal. Koopers Niephaus en Blansert q.q. voor 4400. Huis met werkplaatsen en bovenwoningen, Brouwersvaart 126 zw. en rood. Kooper C. de Wreede voor 5450. Huis, Noorder Tuindorplaan 21. Kooper W. J. Heeremans q.q. voor 3410. Huis Kogelstraat hoek Geweerstraat 18. Kooper Th. Byman voor 2000. Het overlijden van prof. dr. A. H. de Hartog. (Vervolg van pag. 1). Het overlijden van Prof. de Hartog zal ook te Haarlem door zeer velen met deelneming wor den ontvangen, want gedurende elf jaar nam hij hier een zeer belangrijke plaats in. In 1906 werd hij te Heemstede beroepen, waar hij in hetzelfde kerkje aan het Wilhelminaplein pre dikte waar ook eens de stem van Prof. Nic. Beets als kanselredenaar geklonken heeft. Tot 1910 bleef hij tc Heemstede werken. Als predi kant maakte hij reeds dadelijk grooten naam. Meestal was in het kleine kerkje geen plaats onbezet. Onder zijn luisteraars waren er velen die er een tocht van Haarlem daarvoor over hadden. In 1910 werd Prof. de Hartog bij de Ned. Her vormde Kerk te Haarlem beroepen, waar hij tot 1917 bleef. In dien tijd stichtte hij de vereeniging „de Middaghoogte" welke vereeniging ten doel had het geloof te verdedigen tegenover de aan vallen die daarop gedaan werden. Meestal om de twee weken werden, als wij ons goed her inneren, op Maandagavond, openbare vergade ringen gehouden waarvoor zooveel belangstel ling bestond, dat de grootste zalen moester worden uitgezocht om de hoorders plaats te bieden. Velen zullen zich de reeks voordrachten herinneren waarin de spreker de verschillende wijsgeerige stelsels behandelde. Het waren wat men noemt „zware" onderwerpen, maar Prof. de Hartog had de gave om zich ook begrijpe lijk uit te drulcken voor de eenvoudigen van geest. Bij velen leeft ook de herinnering voort aan de debatavonden die Prof. de Hartog hield met te genstanders, o.a.met Domela Nieuwenhuis, den bekenden vrijdenker. Scherp stonden de mannen van zoo'n uiteenloopende levensbeschouwing te genover elkaar, maar het debat werd zeer waar dig gevoerd, waarbij men eikaars overtuiging eerbiedigde. Toen Prol', de Hartog in 1917 het beroep naar Amsterdam aanvaardde werd dat te Haarlem door zeer velen betreurd. In dien tijd kreeg de Haarlemsche vereeniging de Middaghoogte een landelijk karakter. Prof. de Hartog was medeoprichter van de in ternationale school voor wijsbegeerte te Amers foort. Van de werken die van zijn hand verschenen noemen wij „De heilsfeiten", „De redelijkheid der religie", „Groole denkers" (Kant, Schopen hauer, Hartmann, Fichte, Schelling, Hegel), „Drie wijsgeeren onzer dagen" (Hartmann, Eucken, Wundt) „Noodzakelijke aanvullingen tot Cal- vijn's Institutie" (3 deelen) „Groote dogmatici" (Luther, Zwingli, Calvijn. Schleiermacher. Ritschl, Strauss). „Philosofie der religie in grond lijnen", „Grondlijnen der dogmatiek", „Het leven van Jezus" (2 deelen), „De zin van ons leven", „Christendom", „Is geloof suggestie?" „Uut 't Léve" (een serie Betuwsche schetsen). De teraardebestelling van prof. de Hartog is bepaald op Dinsdag a.s. te 12 uur op de be graafplaats Zorgvliet te Amsterdam. De Senaat van het Amsterdamsche studen tencorps heeft besloten tot 14 December den corpsrouw aan te nemen. EEN ETALAGE-PUZZLEWEDSTRIJD IN DE ZIJLSTRAAT. Naar wij vernemen zal in de komende feestweek door de Zijlstraatvereeniging een étalage-puzzlewedstrijd worden georganiseerd waarbij prijzen van f 25, f 10 en f 5 en nog verscheidene fraaie cadeaux worden uitge- loofd. NIEUWE SCHOOL FLORAPARK. Hedenmorgen aanbesteed. ZESTIG INSCHRIJVERS. Hedenmorgen werd ten Stadhuize door den di recteur van Openbare Werken in het openbaar aanbesteed: het bouwen van een school voor ge woon lager onderwijs aan het Florapark te Haarlem. Het aantal inschrijvingen bedroeg 60. Ingeschreven werd als volgt: P. Bos, Amstelveen, f 79.800. W. Broere, Amsterdam, f 82.600. H. Groen, Amersfoort, f 79.900. J. Wittebrood, Beemster, f 73.600 W. van Heijst, Driehuizen f 69.800. Fa. Doedens en Schilder te 't Zand en Alk maar f 75.693. E. G. Evers, Bloemendaal, f 84.774. Fa. N. Cobelens en Zn., Haarlem, f 84.250. A. Castricum, Beverwijk, f 68.988. H. Oudshoorn, Velsen, f 76.200. J. de Vink Jr.. Groningen, f 84.200. P. J. van Hoften, Haarlem f 83.820. W. H. Kelderman, Enschedé, f 81.000. L. M. H. Buten, Andijk, f 71.874. Fa. Huygens, Zeist, f 82.200. Th. Meijer, Hilversum, f 74.545. M. Joustra, Haarlem, f 73.482. Gebr. J. H. en H. E. Breurink, Stadskanaal, f 78.500. J. Dubbeldam, Voorburg, f 78.500. A. Arnold van Weelde, Nieuwekerk f 89.940. C. Boele, Voorburg, f 75.470. T. Hollander, Amersfoort, f 76 940. A. Swets, Dubbeldam, f 89.990. J. van Boxstel, Vught, f 89.700. J. Warnaar en Co., Den Haag, f 89.900. G. Onderdelinden, Hillegersberg, f 89.990. N.V. Aannemersbedrijf G. Nolden, Den Haag, f 79.737. J. Breevoort, Haarlem, f 82.885. N. J. Nelissen Jr., Haarlem, f 75.950. J. J. Limburg, Purmerend, f 90.440. J. Oordt, Vriezenveen, f 79.850. Jelle de Jong, Haarlem, f 88.888. J. van der Schoot, Tilburg, f 89.630. H. Barten en Zn., Amersfoort, 1' 79.400. W. v. d. Bregge, J. P. Boeree en H. van Wen- gerden, Nieuwveen, f 79.570. G. C. Blanken, Bussum, f 81.300. B. A. M. Sprengers, Haarlem, f 74.000. C. J. van Donselaar, Vogelenzang, f 74.600. Fa. van der Wal en Co., Zandvoort, f 76.747. S. de Vries, Zaandam, f 88.600. Gebr. H. P. en J. de Vries, Haarlem f 73.782. H. en M. J. Schipper, Wierden, f 77.950. C. Kok, Amsterdam, f 81.981. Fa. Boere en Lafébre, Amsterdam, f 82.300. J. de Boer, Delfzijl, f 85.150. R. Bijker, Haarlem, f 81.794. W. J. Berghoek, Alfen aan den Rijn f 77.960. G. van Ek, Zegveld, f 73.984. P. Cupido. IJmuiden, f 75.250. Fa. F. Klein en Zn., Assendelft, f 80.000. J. J. Feijen, Heïloo, f 74.591. Fa. Gebr. v. d. Putten, Heemstede, f 78.400. P. Boerrigter, Haarlem, f 80.220. N.V. Aannemers Mij. Noord-Holland, Heems kerk, f 75.700. O. Hamstra, De Rijp, f 74.220. F. Philips, Haarlem, f 85.200. G. P. Hetem, Haarlem, f 79.400. M. Ebbing, Haarlem, f 79.288. J. F. Philips Bouwbedrijf. Haarlem f 83.260. J. v. d. Putten, Haarlem, f 77.600. Het laagst werd dus ingeschreven door A. Castricum te Beverwijk voor f 68.988. De gunning is aangehouden. De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer Wind Den Helder: zwaar bewolkt WZW matig Vlissingen: licht bewolkt ZZW matig De Bilt: betrokken ZZW matig Groningen: betrokken ZZW matig Maastricht: lichte regen ZZW matig Temperat. in gr. C. Minimum hedennacht in gr. C: Neersl, afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 8 Viissingen; 6 De Bilt: 7 Groningen7 Maastricht: Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor de kuststrookKrachtige tot storm- achtigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. toenemende bewolking, tegen mor genochtend weer regen, weinig veran dering in temperatuur. Voor het binnenlandMatige tot krach- tigen, meest Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tegen morgen ochtend weer regen, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 51 F. Laagste hedennacht 46 F. Hoogste heden 48 F. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Hedenmorgen te 11.25 uur werd geseind aan de posten van IJmuiden tot Nieuwe- sluis: „Weest op uw hoede". Het lage drukgebïed, dat gisteren over de Britsche eilanden lag, trok naar het Noorden en vereenigde zich met het stationaire mi nimum over de Noorsche zee. Langs de kust van Noorwegen geeft dit minimum nog vrij krachtige, meest Zuidelijke winden, terwijl een uitlooper ïn de omgeving van Oslo zware neerslag bracht. Ten onzent viel in den loop van den nacht onder depressie-invloed nog lichte tot matige regen, terwijl over Frankrijk in de afgeloopen 24 uur plaatselijk zeer zware neerslag viel. Een kleine storing trok namelijk langs de Py reneeën Oostwaarts naar de Rivièra, Biarritz tapte 43 en Marseille 67 m.M. regen af. De depressie-activiteit blijft nog steeds aan houden: de gisteren reeds over den Oceaan gesignaleerde depressie bevindt zich thans voor de kust van Ierland, alwaar zij reeds groote luchtdrukdalingen veroorzaakt," terwijl in Valentia hedennacht alweer 4 m.M. regen viel. Deze depressie zal voor het toekomstige weer ten onzent van groot belang worden. Aangezien de hooge druk over Oost-Europa nog stand houdt, moeten de luchtdrukverschil- len weer geleidelijk gaan toenemen en is eveneens weer aangroeien van den wind te wachten. Het weer blijft over het grootste deel van West-Europa nog zacht. Slechts over de Britsche eilanden was de ochtendtempera- tuur hedenmorgen onder normaal; over Scandinavië kwamen afwijkingen van 13 en 14 graden boven normaal voor. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 4.40- uur. n.m. 17.00 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Hotel-Restaurant LION D'OR. HET Restaurant voor Uw KERST- en NIEUWJAARSDINERS. Rustige sfeer Alle comfort. (Adv. ingez. MecLj THé-DANSANT SPECLAL. De Vereeniging van Reünisten der Handels avondschool organiseert in samenwerking met The Rhythm Club op a.s. Zondagmiddag een Speciaal Thé-dansant in het gebouw van den H.K.B. De populaire 10-mans Band uit Den Haag „The Wanderers", onder leiding van Simon Viskoper treedt dan voor het eerst in Haarlem op. CREMATIE S. C. SPORRY. Onder zeer veel belangstelling had gistermid dag in het crematorium op Westerveld te Vel sen de crematie plaats van het stoffelijk over schot van den heer S. C-. Sporry, oud-ingenieur le kl. bij de P. T. T. in Ned. Indië. overleden alhier. Aanwezig waren een deputatie van de Vrij metselaarsloge Kennemerland alhier en vele leden dezer loge, terwijl wij voorts opmerkten de heeren J. van Rossem, hoofdadministrateur bij de P. T. T. in Ned. Indië, ir. A. Korving, in genieur bij dezen dienst, A. van Dooren, oud- ai'deelingshoofd, J. Sanders, ingenieur bij de P. T. T. in Ned. Indië; H. M. Bensdorp, secre taris van den Nieuwen Haarlemschen Kunst- lering; F. Bensdorp, J. Bastiaans, T. Boekholt, Heemstede J. C. Dirks, Heemstede; J. R. v. d. Moer namens de Vrijmetselaarsloge Vicit vim Virtus alhier; D. Zijlstra, hooi'dbouvvkundige bij de Nederlandsche Spoorwegen alhier; Dr. L. S. Limborgh Meyer, directeur van den Gem. Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst te Velsen; J. D. Rademaker, oud-gezagvoerder bij de Stoomvaart Mij. Nederland; J. P. Boon, oud gezagvoerder bij de Kon. Paketvaart Mij. en directeur der N.V. Bureau Wijsmuller te IJmui den; C. v. d. Worp, oud-gezagvoerder bij de Kon. Paketvaart Mij., Heemstede; H. S. Lanson, oud-hoofd bij het openbaar onderwijs in Ned. Indië, Overveen; G. "F. Denner, Voorburg; A. Lammers e. a. Allereerst sprak de heer C. Dyserinck namens de Loge Kennemerland, waarvan de overledene geruimen tijd lid en de laatste jaren secretaris was geweest. Spr. zeide dat in den kring der logeleden rouw heerscht, omdat de heer Sporry met groote toewijding aan den arbeid der loge had deelgenomen en de beginselen der vrijmet selarij had voorgestaan. Hij had een zonnig en gelukkig leven, in zijn gezin straalde de liefde der ouders af op de kinderen. Hij leefde voor de zijnen en voor zijn vrienden. Spr. legde drie witte rozen op de baar als symbolen van wijs heid, kracht en schoonheid. De heer M. Wins, oud-officier bij de genie, sprak een woord van afscheid tot den ouden wapengenoot en kameraad. Een broeder van den overledene, de heer J. J. Sporry, dankte voor de belangstelling, waarna de kist daalde onder de tonen van het Largo van Handel. SINT NICOLAASFEEST VAN „DE OOSTHOEK". Zondag 11 December des middags 2 uur or ganiseert het bestuur van „De Oosthoek" in zaal 16 van gebouw Olympia een St. Nicolaas- feest voor de kinderen. Honderdduizend menschen woonden te New- York de Inwijding bij van het Gebouw van den Vrede op de Wereldtentoonstelling, die in 1939 zal plaats vinden. Ook Nederlandsche meisjes in Nederlandsche costumes ontbraken niet bij het hijschen der nationale driekleur. Door de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zijn een millioen tulpen beschikbaar gesteld om geplant te worden op de Wereldtentoonstelling, die in 1939 te New- York wordt gehouden. Een commissie, bestaande uit de heeren G. van Zijverden, G. van der Mey en B. Korsten, zal deze werkzaamheden leiden. Op onze foto is de heer Grover A. Whalen, de algemeene leider der tentoonstelling, bezig de commissieleden met een televisie-camera op te nemen. Op den voorgrond eenige lieftallige bezoeksters in vroolijke costumes. De verbroken Nederlandsch- Duitsche sportbetrekkingen. Burgemeester Oud wordt een „werktuig der be- langenpolitiek" genoemd. DUITSCH COMMENTAAR. Het Deutsches Nachrichten Biiro geeft het volgende commentaar op het besluit van den rijkssportleider de sportrelaties met Nederland te verbreken, waarvan we gisteren in een deel onzer oplage reeds melding maakten Wanneer op een schijnbaar op zich zelf staanden maatregel van een gemeentelijke instantie in Nederland een zoo veelomvat tende tegenmaatregel volgt, moet men de oorzaak niet zoeken in een overschatting van het verbod van den burgemeester van Rotter dam, maar in het feit, dat achter burge meester Oud de tendenz van toonaangevende kringen staat, het gebied van de sport, het welk anders voor de volken als een brug der naties gerespecteerd wordt, te betrekken in eenzijdige politieke opvattingen. Indien daar om de burgemeester van Rotterdam zich tot werktuig der belangenpolïtiek laat maken, dan moet ook de Rijksscortleider op het ge bied der sportbetrekkingen duidelijk een scheidingsstreep zetten ten aanzien van een land. waarin dergelijke eenzijdige maatrege len mogelijk zijn, ook dan wanneer de hier geschetste kringen zich achter den persoon van den burgemeester van Rotterdam ver bergen. Het blijft aan de vertegenwoordigers van een faire sportieve opvatting in Neder land over, er voor te zorgen, dat dergelijke maatregelen in Nederland in de toekomst on mogelijk gemaakt worden. De „Angriff" schrijft in een commentaar: „Burgemeester Oud meende met het oog op de Joodsche terreur een verbod te moeten uit vaardigen, omdat hij niet geloofde in staat te zijn Joodsch-Marxistische relletjes te verhinde ren. De Duitsche sportleiding heeft nu met den eenig juisten maatregel geantwoord. Het is zeker niet de bedoeling van den rijkssport leider, om met een land als Nederland, de goede verhouding van naburen te verbreken. Het is echter natuurlijk onmogelijk, met een land goede en zuivere betrekkingen te onder houden, wanneer niet de zekerheid bestaat, dat het communistisch Joodsche gespuis in de toe komst uitgeschakeld blijft." De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: De Joodsche. anti-Duitsche hetze-campagne in Nederland heeft tot gevolg gehad, dat de voetbalwedstrijd Nederland—Duitschland werd afgelast. De intriges van de Joden (de burge meester van Rotterdam gelastte den wedstrijd af onder „Joodschen" druk), hebben dus ten gevolge gehad, dat nu ook de sport in de po litiek betrokken wordt, en nog wel in een hetze-campagne van de allergemeenste soort. Consequent heeft de rijkssportleider de sport betrekkingen met onzen Westelijken nabuur afgebroken. Hopelijk ziet men in Nederland tijdig in. wie door het besluit van den rijks-,, sportleider benadeeld wordt; wij zijn het niet." (Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 9). WIE ZAG DIT ONGELUK? In ons vorig nummer deelden we reeds mede, dat Donderdagmorgen op den hoek Jansweg Nieuwe Gracht een 46-jarige wielrijdster, die onvoorzichtig den weg overstak, werd aangere den door een 33-jarigen motorwielrijder, waar door zij viel en een zware hersenschudding kreeg. Haar toestand was hedenmorgen iets beter. Aan voorbijgangers, die dit ongeluk gezien hebben, wordt verzocht, zich voor het verstrek ken van inlichtingen aan het Politiebureau Smedestraat te willen aanmelden. JAN MUSCH IN ..ALS JE MAAR 'N VERLEDEN HEBT". Op Zondag, 11 December geeft het Gezel schap Jan Musch in den Stadsschouwburg te Haarlem tegen populaire prijzen een vroo- lijken avond met „Als je maar 'n verleden hebt", hat kostelijke blijspel in drie bedrijven van Arnold en Bach. De heer Musch speelt daarin zijn bekende komische creatie van Max Stieglitz, terwijl de overige rollen in handen zijn van de dames: Elly van Stekelenburg, Mary MuschSmit- huysen, Lena Kley, Nina Bergsma, Nel Ligt- hart en de heeren: Jaap van der Poll, Adolpha Hamburger, Ferd. Koolbergen en Marcel Berckmans. De régie is van Jan Musch. SANTPOORT LEZING OVER CHINA. Donderdagavond hield mevr. PeckSchotel in de Hervormde Kapel aan den Pastorieweg een lezing over China. Spreekster, die een Nederlandsche van ge boorte is, is gehuwd met een Amerikaanschen zendeling, die m China arbeidde. Daardoor was zij in staat China en zijn bewo ners van zeer nabij te leeren kennen. Na een openingswoord van den heer G. de Jonge vertelde spr. op boeiende wijze aan de hand van mooie lantaarnplaatjes veel inte ressants van dit groote land met zijn milli oen en inwoners. Bij eerste kennismaking is de Chinees voor den Westerling door zijn gesloten karakter volkomen onbegrijpelijk. Wanneer men echter langer tijd omgang met den zoon van het Hemelsche Rijk heeft, dan „ontdooit" hij hoe langer hoe meer, laat zijn zwijgzaamheid varen en bestaat er zelfs kans, dat er vriend schapsbanden gelegd worden. Vol lof was spr. over het werk van de zen ding in China. Hoewel er op verschillend ge bied nog veel te verbeteren valt, kan niet ontkend worden, dat in vergelijking met vroe- jer dank zij het heilzame werk der zending reeds veel verbeterd is. Dat de zending dit heeft weten te bereiken, dankt zij op haar beurt voor een aanzienlijk deel aan de mede werking, welke zij geniet van den bekenden generaal Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenoote. Steeds meer Chineezen worden tot het Chris tendom bekeerd, steeds verder schrijdt men voort op den weg. die leidt naar de verheffing van het Chineesche volk. Aan het einde van haar interessante cau serie had mevr. PeckSchotel een dankwoord van den heer De Jonge in ontvangst te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2