WEGENVERKEERSWET Victoria-Wafer CEBUTO zal strenge bepalingen bevatten Echter nog niet met 1 Januari a.s. in werking Economische Zaken. OEBÜTO WiNTERPROGRAM Het afzetgebied der producten moet men grondig kennen. VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 H'A'SRCEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER Algemeene maatregel van bestuur voor rijtijdenvoet ligt klaar. DEN HAAG Donderdag. Minister v. Buuren, die liefst 13 sprekers te beantwoorden had, begon met het eindcijfer van de begrooting, waarover zijn voorganger ir. v. Lidth de Jeude z.i. terecht had gezegd, dat het hier om zeer dringende volksbelangen gaat. Mr. Diepenhorst (a.-r.) kreeg te hooren, dat de Minister zooveel mogelijk tracht de uit gaven niet te doen stijgen, maar er komen nu eenmaal zeer veel posten op voor, die men moei lijk kan verminderen. Een analyse van de di verse cijfers toonde dit aan: voor verbeterings- werken op Waterstaatsgebied blijft er in totaal slechts 385 duizend gulden over. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Eb els (v.-d.) dat het bij kleinere water staatswerken wenschelijk is de werkverschaffing in te schakelen wees Mr. v. Buuren er op, dat zulks al geschiedt. Een kunstmatig streven aan kleine aannemers uit te besteden is niet juist. Men moet zooals ir. v. d. W a e r d e n (s.-d.) zei vooral rekening houden met den aard van de werken en nu zijn er nogal wat, wier aard vereischt groote aannemers in den arm te ne men. Het trio v. d. Waerden (s.-d.), Kievit (s.-d.) en Posthuma (chr. dem.) kreeg te hooren dat de materie van de loonbepaling in de wettelijke sfeer betrokken is. De bestaande wet telijke regeling brengt met zich mee, dat men bij het bindend verklaren van loonbepalingen als toets het algemeen belang dient te nemen. Dit nu moet Waterstaat ook doen: van slechte arbeidstoestand bij waterstaatswerken is trou wens niet gebleken. De heer Krijger (c.-h.) die aangaande het Centrale Baggerbedrijf gevraagd had of het den Minister bekend is, dat er materieel was inge bracht, dat niet meer in goeden staat verkeert, kreeg te hooren, dat het materieel waarvoor een uitkeering verstrekt wordt, vermoedelijk wel in orde is; anders vindt er geen uitkeering plaats. Over de veiligheid van het verkeer zei Mi nister v. Buuren naar aanleiding van een op merking van den heer Eb els (v.-d.), dat er heusch niet te veel instanties bij betrokken zijn. De verkeerspolitie is een onderdeel van de alge meene politie, die nu eenmaal onder Justitie res sorteert. De heeren Posthuma (chr.-dem.) en Zandt (St. Ger.) die over de rijwielachterlichten had den gesproken, kregen o.m. te hooren, dat de Minister hoopt, dat bij de herkeuring de meeste achterlichten wel zullen worden goedgekeurd. Mr. Diepenhorst (a.-r.) had o.a. den wensch geuit, dat wielrijders bij voorrangwegen bij 't oversteken zouden moeten afstappen. Dit is onderzocht, maar te bezwaarlijk bevonden. On mogelijk ware ook, speciaal in de steden, te ver bieden dat meer dan 2 fietsers naast elkaar rij den. De wegenverkeerswet zal straks heusch wel strenge bepalingen bevatten, doch levenslange ontneming van het rijbewijs (door Ds. Zandt bepleit) zou toch wel al te hard kunnen zijn. De algemeene maatregel van bestuur in verband met de rij tij den wet ligt nu klaar. Terwijl ir. Bongaerts (r.-k.) bepleit had een zekeren termijn in acht te nemen voor de in werking treding, had de heer Kievit (s.-d.) kenbaar gemaakt, dat er nu verder geen uitstel noodig was. Met 1 Januari 1939 zal het niet gaan, tot m'n spijt aldus de Minister doch ik hoop er voor te zorgen de regeling zoo spoedig moge lijk te doen functioneeren. Aan ir. v. Lidth de Jeude (lib.) zeide de Minister toe te willen overwegen of er voor het Rijkswaterstaatspersoneel voor hen die op ge- isoleerde plaatsen werkzaam zijn een isolements- toelage vast te stellen ware afschaffing van de 4e klasse standplaatsen zal niet gaan. Tenslotte de kustverdediging van Ameland en Schiermonnikoog, waarover de heeren Algera (a.r.) en Eb els (v.d.) hadden gesproken: de kwestie van landaanwinning daar ligt eerder op 't terrein van het Departement van Sociale Zaken, vond de Minister. Bij de afdeeling „Mijnwezen" had de heer Hermans (R.K.) het over den goeden gang van zaken bij de mijnen. Doch spr. meent, dat ruime afschrijving juist is, aangezien vette ja ren in 't bedrijf over het algemeen zeldzaam zijn. Spr. betoogde voorts dat de rationalisatie niet te scherp moet worden doorgevoerd, dat de economische gevolgen van verkorting van den werktijd thans te nadeelig zouden zijn, terwijl hij verder o.m. versterking van het pensioen fonds aanbeval. Mr. v. d. Goes v. Naters (s.d.) noemde de sociale positie van de mijnwerkers niet in overeenstemming met de huidige economische situatie van het bedrijf. Ir. Vos (s.d.) keurde scherp af, dat door de extra-reserveering bij de staatsmijnen ten on rechte een bedrag van f 15 millioen is onthou den. Op deze manier kan de Regeering zich ach ter de Rijksbegrootingspositie verschuilen, die er minder gunstig uitziet doordat millioenen, die eigenlijk in 's Rijks schatkist hadden moeten vloeien, „verstopt" worden in (de reserve van) een staatsbedrijf. Een betoog, dat volgens den heer Wagenaar (a.r.) onjuist was, aangezien z.i. terecht van het reserveerings-recht gebruik is gemaakt, omdat een steenkolenbedrijf slechts een commercieel bedrijf van beperkten duur is, afhankelijk van den tijd gedurende welken de in den grond aanwezige kolenvoorraad loonend geëxploiteerd kan worden. Daarna zijn de bezit tingen van b.v. de staatsmijnen, die nu nog voor 65 millioen te boek staan, praktisch niets meer waard. Deze zienswijze wordt door Ir. Bon gaerts (R.K.) gedeeld, die er ook nog even op wees, dat groote afschrijvingen een bedrijf sterk maken, wat toch zeker mede ook voor de ar beiders in 't bedrijf van belang is; ook de heer Krijger (c.h.) was het hiermee eens. Ir. v. d. Waerden (s.d.) scheen in zijn hart voor een dergelijke afschrijvingspolitiek wel te voelen, maar in de suppletoire begrooting 1937, waarin bedoelde afschrijving voorkomt, ontbreken tot z'n spijt voldoende gegevens om precies te kun nen beoordeelen, of de reserveering in kwestie niet abnormaal is.' De Minister van Waterstaat was het, gelijk voor de hand lag, niet eens met Ir. Vos, daaren tegen wel met hen, die zich voor 'n flinke af schrijving hadden uitgesproken. In totaal is er in de staatsmijnen 200 millioen geïnvesteerd, waarvan f 134 millioen is afgeschreven. Op 't eigenlijke mijnbedrijf is f 8 millioen afgeschre ven en dat is, vergeleken ook bij de afschrij vingen in 't particuliere mijnbedrijf, en boven dien rekening houdende met den aard van het bedrijf, zeker niet abnormaal. De Minister betoogde, dat de pensioenen al verbeterd zijn, terwijl de invaliditeitskans sterk afneemt; overigens gaf hij toe, dat er bij de oude pensioenen zeer lage zijn, doch de Regee ring hoopt binnenkort daarin verbetering te kunnen aanbrengen. Verkorting van den ar beidstijd met 1 uur per week, zou op 't oogen- blik niet in het belang van de arbeiders zijn Naar aanleiding van socialistische pleidooien voor de instelling van een Bedrijfsraad voor het mijnbedrijf merkte de "Minister op, dat de meer derheid der Directies er tegen is en dat boven dien het overleg in de contactcommissie werke lijk aan redelijke eischen voldoet. Het was tegen twee uur in den nacht, toen de vergadering voor een aantal uren verdaagd werd, nadat de afdeeling mijnwezen was afge handeld. E. v. R. Met 4720 stemmen (soc. democraten, nat. socialisten en communisten) nam de Kamer het wetsontwerp aan inzake machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met de Ba- taafsche Petroleummaatschappij i.z. aardolie- exploratie-exploitatie in een terrein, gelegen in Midden- en Oost-Java. Op een nader te bepalen dag, zal de behandeling plaats heb ben van een heden door den heer Stokvis (s.d. voorgestelde motie, waarin een onderzoek wordt gevraagd naar de mogelijkheid van een proefneming met staatsexploitatie van ruwe olie van de bron tot de kust. Het ontwerp tot verlenging met 2 jaren van de wet inzake beperking van de mechanisatie in de si garenindustrie, lokte geen principieel verzet uit. Minister Steenberghe erkende tegenover de heeren Smeenk (a.r.) en Dr. Vos (lib.), dat voorzichtigheid bij 'n ingrijpen als hier ge schiedt, geboden is. De bewindsman zag niet in, dat hij zooals de heer Smeenk had aan bevolen voor die bedrijven, welke voor 100% gemechaniseerd zijn en die volop werk hebben, ontheffing zou moeten geven. Dr. Vos behoef de zich niet te verbazen over het aantal bui- tenlandsche arbeidex-s in de sigaren-industrie: dit hangt samen met de vestigingsverdragen en met 't feit, dat weer in andere bedrijven landgenooten van ons, in den vreemde werk zaam zijn. Z.h.st. ging het voorstel er door. waarna de stroom van redevoeringen over Economische Zaken, weer voortgang kreeg. We stippen aan, dat Mr. Donker (s.dj klaagde over stiefmoederlijke behandeling door de Regeering van onze eerste havenplaats Rotterdam. Mr. Kortenhorst (R.K.), die in dit verband consolidatie der verlaagde haven tarieven bepleitte, had den indruk, dat de gulden was losgemaakt van het Engelsche pond en vastgehaakt aan den dollar, gewaag de van eenige onrust hierover, o.m. in verband met de concurrentie-moeilijkheden die zich nu weer voordeden tengevolge van de daling van het pond. Spr. vroeg hoe de Regeering nu verder op monetair-politiek gebied denkt op te treden. Niet slechts monetair, maar ook in zake onze handelspolitiek moeten we ons meer naar het Westen richten. Deze afgevaardigde was van meening, dat in de crisispolitiek weinig fouten zijn gemaafot en dat het appa raat vrijwel in orde is; alleen aan de consu laire vertegenwoordiging mankeert nog wat. Volgens Mr. Kortenhorst is er voor nieuwe industrieën in Nederland nog best geld te krijgen, als 't object maar goed is. Zie b.v. het te Velsen opgerichte walsbedrijf, dat ge heel met eigen middelen tot stand is geko men. Na gevraagd te hebben in welke rich ting de Regeering het vraagstuk van den tus- schen de onderwijsinstituten en het prak tische leven te bewaren band op het stuk van toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek thema nader door den heer Schouten (a.r.) besproken denkt te bewaren, stipte spr. nog even het probleem van de trusts en kartels aan, daarbij kenbaar makende, dat de Regee- ring zich vóór alles moet voorzien van gege vens betreffende de werking van staten in den staat. Dr. Vos (lib.), die het voor den Mid denstand opnam, drong o.m. aan op een wet telijke regeling (tot tegengaan) van het ca deaustelsel, op wijziging van het kiesstelsel voor de Kamers v. Koophandel, op registratie van alle bedrijven. Ir. Vos (s.d.) en de heer v. Houten (chr. dem.) betoogden, dat er van werkelijke orde ning nog niets terecht is gekomen; laat op den middag trad Mr. Rost v. Tonningen 'nat. soc.) te velde tegen hetgeen hij noemde de volksvreemde elementen, wien hij slechte economische toestanden hier te lande ver weet. E. v. R. Een heerlijke drank. (Adv. Ingez. Med.) Inbrekende Duitscher veroordeeld Begin van een lange reeks vonnissen. De Zwolsche rechtbank heeft den Duitscher Friedrich Wilhelm Haak, den man, die zich in het geheele land aan een reeks van insluipin gen en diefstallen had schuldig gemaakt, en deswege door 14 politie-instanties werd gezocht tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Zwolle had verdachte verschillende inbraken gepleegd. Hij is vervolgd geworden wegens de inbraak bij dr. G. A. B. Fijn van Draat uit wiens woning hij sieraden ter waarde van f 2000 ontvreemdde. In verband met het feit, dat verd. nog voor tal van andere rechtbanken terecht zal moeten staan en hij na het uitzitten van zijn straftijd in Nederland naar Duitschland uitgeleid zal worden, had de officier van justitie 14 dagen geleden 1 jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eischt. ZEVEN VERDACHTEN VAN BOEKEN- DIEFSTAL. Voor de Amsterdamsche rechtbank hebben Donderdag een zevental verdachten terecht gestaan, verdacht betrokken te zijn bij dief stal en heling van boeken bij een groote uitgeverij te Amsterdam. Tegen alle zeven verdachten werd één jaar gevangenisstraf ge- eischt. ■I li rr-s REIZEN ZONDER ZORGEN THANS VERSCHENEN KERSTREIZEN (p.touringcar) 6 dg. Parijs 49.50 2' 2 dg. Keulen 18.50 2 dg. Düsseldorf 13.50 2 dg. Brussel 15.50 9 dg. Zwarte Woud „53.50 6 dg. Harzgebergte 35.— 4 dg. Willingen (Sauerland) 20.75 WEEKENDS NIEUWJAAR l1 dg. Antwerpen-Brussel14.50 1": dg. Silvester in Wuppertal 12.50 2 dg. 13.25 Verder een uitgebr. keuze in: Wintersportreizen - Camavalreizen Privé-reizen en Hotelplan-reizen Inlichtingen en Reisgids bij CEBUTO-BUREAU JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Telef. 16448. (Adv. Ingez. Med.) De tentoonstelling Rotterdam 1941 Het plan van B. en W. van Rotterdam om in 1941 ter gelegenheid van het gereed komen van de Maastunnel een groote nationale tentoonstel ling te houden, met de rol, welke het water voor Rotterdam gespeeld heeft, als hoofdmotief, vond Donderdagmiddag in den raad algemeene waardeering. Verschillende sprekers wezen er echter op, dat zij gaarne zekerheid hadden, dat de gemeente voldoende zeggenschap zou hebben op hetgeen er tot stand zal worden gebracht. De raad wilde niet, dat een stichting alles zou uit voeren, zonder dat de raad er voldoende in ge kend was. In het bijzonder wenschten vrijwel alle sprekers, dat de Rotterdamsche architecten in de gelegenheid zouden worden gesteld hun kunnen te toonen. Burgemeester Oud, die het voorstel van B en W. verdedigde, vond het mooie van het plan. dat er samenwerking is tusschen het rijk, de gemeente en de burgerij. Hij zegde toe, dat B en W. zouden zorgen voor een behoorlijke zeg genschap van de gemeente en den raad regel matig op de hoogte zouden houden. In de op te richten stichting zal de gemeente o.a. de gron den inbrengen, waarop de drie permanent ge dachte gebouwen zullen verrijzen. Die gebou wen zijn n.l. bestemd om in de toekomst dienst te doen als technisch scheepvaartkundig mu seum, economische hoogeschool en tentoonstel lingshal. In beginsel zijn de plannen aanvaard, welke na nadere uitwerking opnieuw in den raad zullen komen. U. S. O. opnieuw in moeilijkheden. Ingrijpende maatregelen van het bestuur. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest heeft momen teel weer met ernstige financieele moeilijkhe den te kampen. Blijkens mededeelingen van het bestuur is de toestand thans zoo, dat het bestuur het jaarlijksch tekort van f 15.000 a f 16.000 niet langer kan laten aangroeien. Allerlei maat regelen zijn reeds overwogen en weer verwor pen. De oplossing, welke het bestuur nog het minst onoverkomelijk acht, bestaat in een re geling met de orkestleden, waarbij hun gedu rende acht maanden, zijnde de winterexploitatie een reeds eenigermate verminderd salaris wordt uitgekeerd en hun gedurende vier maanden (Mei. Juni, Juli en Augustus) een verlof wordt verleend met behoud van nauwelijks de helft der bezoldiging. Bij deze oplossing wordt het tekort wel geheel op de orkestleden afgewen teld. Zij verkrijgen echter gedurende een viertal maanden een vrijheid, die voor sommigen wel licht bijverdiensten mogelijk zal maken. Het be stuur is echter ook niet blind voor de bezwaren, die uit artistiek oogpunt hiertegen kunnen rij zen: een orkest, dat maandenlang niet oefent dreigt immers in samenspel te verliezen. Offers zijn evenwel onvermijdelijk. Een oplossing die geen bezwaren zou wekken is in het geheel niet te vinden. Wat de exploitatie betreft zijn hier echter de minste nadeelen. In het seizoen arbeidt het orkest op volle kracht en heeft aldus de meeste kans op artistiek en zakelijk succes. Het bestuur heeft dan ook aan de orkestleden deze laatste oplossing voorgelegd. Uit komende besprekingen met allerlei in stanties zal moeten blijken of deze oplossing het voortbestaan van het U.S.O. zou kunnen moge lijk maken. Bijna vier ton reeds bijeen. De nationale inzameling heeft reeds f 395.000 opgebracht en van 150 gemeenten zijn de resul taten nog niet bekend, omdat hier later is ge collecteerd of omdat er nog gecollecteerd moet worden. Van de totaal opbrengst van vier ton is men echter thans in ieder geval verzekerd. Men stelle zich toch vooral goed op de hoogte! DE internationale economische positie baart nog steeds vele zorgen. De na weeën sedert November 1918 houden de ontwikkeling van het internationale handels verkeer nog voortdurend tegen en wij leven op een vulkaan, waarvan men ieder oogenblik een nieuwe uitbarsting kan verwachten. Gebrek aan onderling vertrouwen openbaart zich telkenmale weder in de meest wisselende vormen. Men weet in velerlei opzicht niet waaraan men toe is. Industrie en handel behoeven rust. Deze rust ontbreekt ten eenenmale. Bij herhaling worden wij opgeschrikt en vragen ons af, wat ons nu weder te wachten staat. Menige maatregel komt tot stand, die slechts zijn basis ontleent aan het principe: laten wij trachten te redden, wat nog te redden valt, zonder acht te slaan op de eco nomische wanbegrippen, welke er in verborgen liggen. De gelegenheidspolitiek viert hoogtij. Men is onuitputtelijk in het verzinnen van nieuwe af- weermaatregelen. Maar aangezien iedere actie een reactie ontketent, holt men voort en het menschelijk vernuft kent op dat gebied blijk baar geen grenzen. De nood dwingt vele landen tot regelingen, welke men vroeger als ontoelaat baar zou hebben bestempeld. Ieder trekt zich zooveel mogelijk terug binnen eigen grenzen. Deze richt langs zijn eigen grenzen hooge bar rières op, terwille van eigen fabricaat, gene zoekt zijn heil in een ver doorgevoerde autarkie. Op menige binnenlandsche markt is een waar ge drang ontstaan. Het contingenteeringsstelsel. de clearing, de exportpremies en zoovele andere middelen zijn in wezen ongezond. Men bekom mert zich daarom niet meer. neen, men vindt het de meest gewone zaak van de wereld. Voor zich zelf zorgen luidt het parool. Zich zoo mogelijk vrij maken van het buitenland is voor velen blijkbaar de hoogste zegen. Bloeiende bedrijven die een voortreffelijk product leveren tegen uiterst lage prijzen zijn zonder mededoogen op geofferd. Men denke slechts aan een gedeelte van onze zoo voortreffelijk geoutilleerde suikerindustrie op Java. Reclame maken voor het allerwegen erkende product dezer industrie heeft in vele gevallen weinig of geen beteekenis meer. In vele afzetgebieden van voorheen wenscht men dit product of niet meer of slechts in beperkte hoe veelheden te ontvangen. Zoo zijn er legio voor beelden. Dit beteekent intusschen niet, dat de oogingen om den export uit te breiden gestaakt zijn. Ook niet voor eigen land. Tal van institu ten met een officieel, semi-officieel of particu lier karakter houden zich met de export-bevor dering bezig. Langs deze wegen worden uit den aard der zaak handelsrelaties tot stand gebracht. Maar daarnaast is de particuliere actie een on derdeel der exportbevordering, waarop nog wel eens extra de aandacht gevestigd mag worden. Deze culmineert in het eigen bezoek aan het desbetreffende exportland. Niet alleen om er nieuwe afzetgebieden te zoeken, maar ook om het contact met bestaande relaties te intensivee- ren. In vroeger jaren kon men aan dezen vorm van contact misschien minder aandacht besteden dan thans. Maar die tijd ligt al lang achter ons. De orders moeten tegenwoordig veroverd wor den. Andere landen hebben op dat gebied dik wijls een buitengewone activiteit ontwikkeld. Men denke slechts aan de penetratie van het Ja- pansche product op de N.-Indische markt, aan de propaganda voor het Duitsche, Italiaansche en Tsjechische artikel op allerhande markten. Het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat vele landen, als groote mogendheden, over meerdere hulpbronnen beschikken dan het onze, om op dit gebied succes te bereiken, maar de natuurlijke voorsprong, welken het Nederlandsche product heeft in onze overzeesche gewesten, is een stuk good will, hetwelk niet onderschat mag worden en waarvan wij voor de volle honderd procent mogen en moeten profiteeren. Maar niettegen staande dat is het persoonlijk bezoek de basis waarom het exportapparaat grootendeels draait. Men behoort zelf de beste levende reclame te zijn voor zijn product. Ook aan dezen vorm van réclame behooren eischen gesteld te worden. Een retourbiljet naar het te bezoeken land is' op zich zelf onvoldoende. Kennis omtrent het te introduceeren artikel is noodzakelijk. Toch is het ik weet dat uit eigen ervaring niet van belang ontbloot op deze noodzakelijkheid de aandacht te vestigen. Past het product in de om geving, op de markt, waar het geplaatst moet worden? Bestudeering van het afzetgebied is daarvoor gebiedende eisch. Welke eischen stel len de consumenten? Ik behoef wel niet uitvoe rig te betoogen, dat de tropen zich niet leenen voor den afzet van vulhaarden, niettegenstaande dat ik durf het bijna niet neer te schrijven werd mij vóór mijn laatste reis naar onze Oost verzocht een agent te zoeken voor den verkoop van dit product! De consument is lastig. Wij weten het alle. Hij wordt beïnvloed door aller hande factoren. De Liberiaansche neger is ver zot op een zekere afwisseling in kleur bij de ijsmuts, welke hij pleegt te dragen. Hij behoort tot de kleine groep van consumenten, die 's Zon dags bij de lange zwarte jas een kanarie-gelen wandelstok draagt. Op Curacao worden artike len ingevoerd, die naar men mij verzekerde een onjuiste etiketteering hebben en daardoor minder gemakkelijk verkoopbaar zijn. Ook de verpakking is een niet te verwaarloozen factor. Slechts één voorbeeld uit mijn eigen praktijk. De metalen huisjes, welke ik vond in een toko in Fort de Koek en waaruit ik een scheerzeep-staal hoopte te halen, waren zoo vastgeroest, dat het product onverkoopbaar bleek te zijn. Wil men het artikel verkoopen aan Nederlandsch-sprekende afnemers of aan consumenten, die onze lands taal niet spreken? Ten aanzien van het reclame-materiaal, de verpakkingsdoozen en de etiketten moet men daarmede rekening houden. Zoo vond ik in Bra zilië Nederlandsche producten, die werden aan geprezen via folders in de Nederlandsche taal gesteld. Commentaar is overbodig. De studie van de marktpositie is daarmede zeker niet ten einde. Ik heb getracht eenige practische wen ken te geven. De noodige aandacht behoort echter ook besteed te worden aan factoren, waarop de importeur weinig of geen invloed kan uitoefenen. Wanneer bijv. het contingent Neder landsche boter, in Australië in te voeren, verlaagd wordt omdat men anders bevreesd is, dat de ex port van Indische thee naar Australië in het gedrang zou komen, dan is de beslissing daar over in handen der rijksoverheid, die, na het afwegen der in het geding zijnde belangen, een beslissing neemt. Hetzelfde doet zich voor in het geval Nederlandsche schepen op Duitsche werven worden gebouwd als het ware voor den invoer van bepaalde N.-Indische producten bi; onze Oosterburen. In deze en dergelijke gevallen staat de importeur vrijwel machteloos. Anders is het evenwel gesteld, indien de importeur aan de hand der statistische in- en uitvoercijfers nieuwe mogelijkheden gaat bestudeeren. Niet dat hij uitsluitend op grond van dat materiaal vaste conclusies zou mogen trekken, maar in menig geval kan hij daarin bepaalde aanwijzin gen vinden. Moeilijker is het nauwkeurig vast te stellen, waarom het eene land meer, het an dere minder succes heeft bij den afzet van het eigen product. Daarbij spelen o.m. de productie kosten, de kwaliteit van het product en de dis- tributiewijze een zeer belangrijke rol. Men scha- kele voorts vooral de vervoerkosten niet uit. Ook de te verleenen credietfaciliteiten mogen niet uit het oog verloren worden. De bekende voor zichtigheid op dat gebied in ons eigen land moge vele goede zijden hebben, zij is ook menigmaal oorzaak, dat bepaalde handelstransacties niet tot stand komen. Uit een en ander moge ongetwijfeld vastgesteld worden, dat het probleem van de exportuitbrei ding zeer vele zijden heeft. De wisselende as pecten op schier iedere markt nopen tot een uitgebreide en ernstige studie. Wie zich de moeite eener voortdurende oriëntatie niet wil getroosten moet achterop geraken, omdat anderen zich deze moeite wel getroosten. In de praktijk is zulks be wezen. Met deze ervaring zal men zijn voordeel moeten doen, vooral in deze in zoo menig op zicht moeilijke tijdsomstandigheden. MOLLERUS. Het drama te Middelrode. Verdachte tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den arbeider W. M. van B. uit Middelrode, gemeente Bla- ricum, die aldaar op 6 October zijn vader, C. van B., die veel misbruik van sterken drank maakte en dan zeer lastig was. na een woor denwisseling, waarbij c^e man zijn overleden vrouw had beleedigd. met een mes in den hals heeft gestoken, tengevolge waarvan hy kort daarop is bezweken. De Officier van Justitie had tegen van B. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden geeischt. De rechtbank heeft van B. wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest. Breuk in de architectengroep „De 8". De architecten ir. A. Boeken, A. Komter, H. Nuyten, Arthur Staal, S. van Woerden, P. Zand- stra, J. H. L. Giesen en K. Symons zijn uit de Architectengroep „De 8" getreden op grond van diepgaande meeningsverschillen over het ver- eenigingsleven, in verband met den ontwikkelings gang der architectuur. „De 8" telde 28 leden cn tot de voornaamste architecten, die nu in de groep „De 8" achter blijven behooren. ir. Van Loghem, M. Stam Merkelbach, Karsten, La Croix, Groenewegen. Ratificatie Ontwerp-verdragen afgewezen. De minister van Sociale Zaken heeft, mede namens zijn ambtgenooten van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën een nota gezonden aan de Tweede Kamer over drie ontwerp-verdra gen, die door de internationale arbeidsconfe- rentie zijn aangenomen. De nota geeft het standpunt der regeering over de ontwerp verdragen weer. Tegen alle drie ontwerp verdragen koestert zij bezwaar om ratificatie ervan te bevorderen. Tegen het eerste ontwerp-verdrag, dat de arbeidsduur voor de textielarbeiders op 40 uur per week stelt, en voor bepaalde groepen op 42 uur. heeft de regeering wegens het nauwe verband tusschen loon en arbeidsduur, neer gelegd in het „beginselverdrag", dat reeds eer der door de internationale arbeidsconferentie is aangenomen, zooveel bezwaar, dat zij geen voorstel zal doen tot bekrachtiging. Volgens haar meening zal het voorgeschreven behoud van den levensstandaard van de arbeiders bij de invoering van de 40-urenweek n.l, een rem- menden invloed op de doorvoering van werk tijdverkorting uitoefenen. Evenmin kan zij de ratificatie bevorderen van de beide andere ontwerp-verdragen. Deze betreffen herziening van het verdrag inzake den toelatingsleeftijd van kinderen tot arbeid in nijverheidsondernemingen en tot het ver richten van niet-industrieele maatregelen. In verband met de plannen, die minister Romme koestert tot verhooging van den leeftijd van jongens en meisjes voor zij tot de bedrijven zullen mogen worden toegelaten, en ook om dat deze voorgenomen maatregelen gedeeltelijk als tijdelijke crisismaatregelen zijn bedoeld, acht de regeering het niet mogelijk de rati ficatie der beide genoemde verdragen te be vorderen. VERPLEEGSTERS KEEREN UIT SPANJE TERUG. Hedenavond om 17.08 uur arriveeren aan .het Centraalstation te Amsterdam, vijf ver pleegsters. die gedurende langen tijd in Spanje werkzaam zijn geweest. De medisch-hygiënische commissie heeft gemeend, deze moedige verpleegsters te moe ten huldigen op een groote welkomstvergade ring, die hedenavond gehouden wordt in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam. Op deze bijeenkomst, die gepresideerd wordt door ds. A. van der Heide, zal het woord gevoerd worden door alle verpleegsters en voorts door eenige dokters. Vrachtauto reed tegen autobus. Op 11 October van dit jaar des avonds om streeks 12 uur is op den Rijksstraatweg tus schen Rotterdam en Den Haag een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan twee mensohen het leven heeft gekost. Een autobus, vol met passagiers, reed van Rotterdam naar Den Haag. Onderweg, ter hoogte van de gemeente Pijnacker, kwam de bus zonder benzine te staan. De chauffeur stopte en zette de bus op een parkeerplaats aan den kant van den weg, waarna hij tracht te passeerende auto's aan te houden en om hulp te vragen. Een luxe-auto tenslotte stopte voor de autobus en bleef half op den ver keersweg, half op de parkeerplaats staan. Terwijl de chauffeur van de bus en de be stuurder van de luxe-auto in gesprek waren, naderde uit dezelfde richting een groote vrachtauto met aanhangwagen. De cauffeur daarvan bemerkt te laat. dat de luxe-auto stilstond en week op het laatste ongenblik naar links uit. Hierbij kwam hij in botsing met een van tegenovergestelde richting komende autobus. Met een geweldi gen klap reden de beide massale voertuigen tegen elkaar op en deze aanrijding had ern stige gevolgen. Twee personen uit de bus werden gedood, enkele anderen min of meer ernstig gewend. De chauffeur van den vrachtwagen, de 35-jarige P.H.S., moest zich Donderdagmiddag voor de Haagsche rechtbank verantwoorden. Niet minder dan negen getuigen a charge en een a décharge werden gehoord. Het bleek, dat de luxe-auto, die op de rij weg stilstond, een goed achterlicht had. doch dat enkele personen, die van de bus naar de auto heen en weer liepen, vóór dit achter licht zijn gaan staan. De bestuurder van de bus. welke zonder benzine is komen te staan verklaarde, dat hij door zwaaien met zijn hand nog getracht heeft den vrachtwagen-chauffeur te bedui den, dat de luxe-auto stilstond, doch deze scheen dit niet gezien te hebben. De zitting werd tenslotte geschorst om den bezitter van de luxe-auto die wegens par keeren op den openbaren weg ook een proces verbaal tegen zich kreeg alsnog te hooren. De zaak werd voor onbepaalden tijd aan gehouden. Het gebeurde met het K.N.I.L.M.- vliegtuig. Bij de KN.I.L.M. is telegrafisch uit Port Darwin bericht ontvangen, dat bij den re- moustik de passagier van Vliet een gekneusde rib heeft opgeloopen. De beide piloten zijn er goed afgekomen. Het toestel zal in overeen stemming met het dienstschema morgen de reis naar Batavia voortzetten. De heer van Vliet blijft tot Maandag in Port Darwin om met het volgende K.N.I.L.M.-vliegtuig door ta gaan naar Nederlandsch-Indië.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5