Sandler constateert Duitsche inmenging inZweedsche zaken Droeve stoet trok door de straten van Oslo. RADII) VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 H'AA'RL'EM'S D'AGBE'AD ,,De grens van het toelaatbare overschreden. Overmoed worde niet met zwakheid beantwoord, adviseert de minister. De Zweedsche minister van buiten- landsche zaken, Sandler, heeft te Go thenburg een rede gehouden, waarin hij verschillende vraagstukken van de buitenlandsche politiek bezag. Hij zeide, dat de kleine Europeesche mogendhe den haar onafhankelijkheid beslist wil len behouden. Zij willen, aldus Sandler, haai- zaken zelf regelen zonder zich te plaatsen onder de economische of poli tieke hegemonie van een of anderen grooten staat. De staten van de Balkan-Entente en de Oost- zeestaten hebben verklaard een neutraliteits politiek te willen volgen, die analoog is aan die der Noordsche staten. Al deze landen, met in begrip van Nederland, België en Zwitserland, zien zich genoodzaakt steeds meer aandacht te wijden aan het verzet tegen de neiging der groote mogendheden, die een ongepasten invloed op hen willen uitoefenen. Tegelijkertijd streven zij er naar normale en vriendschappelijke be trekkingen met alle groote mogendheden te onderhouden. Onpartijdigheid en gematigdheid zijn daarbij noodig. Sandler keerde zich tegen inmengin gen en pogingen tot beïnvloeding van buitenaf van de meening in een vrij land en sprak uitvoerig over „zekere pogingen der Duitsche autoriteiten om buiten de Duitsche grenzen een arisee- ring tot stand te brengen." Zweedsche firma's, die zaken doen met Duitsch- land, hebben de mededeeling gekregen, dat het haar niet past niet-arisch per soneel in dienst te hebben. Zekere in Zweden gevestigde filialen van in Duitschland ingeschreven maatschap pijen zijn uitgenoodigd inlichtingen te geven over het ras van hun personeel. „Hier", aldus Sandler, „heeft men de grens van 't toelaatbare overschreden." De firma's, die weigeren aan deze pogingen gevolg te geven en hun bedrijf te „ariseeren' nebben recht op instemming van de openbare meening en op steun van de regeering. Spreker verklaarde te weten, dat dikwijls helaas het tegenovergestelde het geval is en daarom spoort hij de Zweedsche leiders aan het beginsel te huldigen.dat in Zweden alleen de Zweedsche wetten gelden. Op overmoed te beantwoorden met zwakheid is geen goede methode. Ten aanzien van de beslissing van de Zweed sche regeering een agent naar Burgos te zen den stelde spreker vast, dat de regeering zich alleen liet leiden door de belangen van Zweden en dat die niets anders inhoudt dan de erkenning dat Franco meester is in het grootste deel van Spanje, Reeds eerder heeft spreker het besluit van de regeering medegedeeld, uit de niet- inmengings-commissie te treden, aangezien zij teleurgesteld was door de houding van deze commissie. Sandler wees erop, dat België een gelijke houding heeft aangenomen als Zweden Zweden heeft dezen maatregel genomen om niet betrokken te worden in maatregelen van de groote mogendheden, waarin Zweden niet wenscht betrokken te worden. PALESTINA SCHREEUWT OM IMMIGRANTEN. Onmiddellijk werk voor 50.000 arbeiders MERKWAARDIGE MEDEDEELINGEN VAN DE JEWISH CHRONICLE. Gezien van zuiver economisch standpunt zoo bericht de Palestijnsche correspondent van de Jewish Chronicle (..De Joodsche Kro niek") aan zijn blad kan Palestina met ab solute zekerheid thans tenminste 50.000 nieu we Joodsche immigranten opnemen, wier diensten dringend noodig zijn in vele takken van openbaar, agrarisch, industrieel en han delsbedrijf. Meer dan 17.000 menschen zijn tewerk ge steld bij het plukken en de verpakking van de citras-oogst. De duizenden, die men hier voor bovendien nog noodig heeft, kunnen niet bij dezen arbeid worden ingeschakeld wegens een tekort aan werkkrachten. Waarschijnlijk zullen belangrijke ondernemingen in de steden hun productie moeten verminderen, teneinde arbeiders naar de kolonies over te hevelen. Bovendien worden groote projecten onder nomen, waarbij eveneens behoefte zal be staan aan veel meer Joodschen arbeid dan thans beschikbaar is. Zoo zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt met den bouw van een petroleumraffinaderij in de omge ving van Haifa, die twee jaar in beslag zal nemen. In öe Joodsche nederzetting is geen sprake van werkloosheid; integendeel, er kan werk worden verschaft aan vele duizenden emi granten, wier aantal met hun gezinsleden 50.000 kan bedragen. Hun vestiging zou bin nen weinig maanden geregeld kunnen wor den; het is niet noodig, eerst het terrein in kaart te brengen, of een overzicht op te stellen van de bestaande mogelijkheden, gelijk zulks voor Britsch-Guyana of Tanganyka noodza kelijk is; dat alles is in Palestina natuurlijk bij ervaring bekend. Men heeft aan nieuwe mannen en vrouwen behoefte als een be langrijk deel van het economische leven der Joodsche nederzetting in de stedelijke en landelijke gebieden, in de havensteden en op de vlakten en 't gebrek aan deze menschen beteekent een ernstige hindernis voor de nor male ontwikkeling. Het schijnt een ironie, dat, terwijl andere landen zich bezig houden met het vraag stuk. hoe zij een beperkt aantal Joodsche vluchtelingen op philantropische basis kunnen toelaten, er tegelijkertijd in Palestina een schreeuwende behoefte bestaat aan deze nieuwkomers, wier opname een kwestie van economische noodzakelijkheid is! Indien zoo besluit de Jewish Chronicle de Britsche regeering hiertoe den moed en het noodige inzicht bezat, zou zij elke politieke moeilijkheid, welke naar zij thans voor wendt in Palestina zou bestaan, met een handgebaar kunnen overwinnen. Op deze grootsche geste wachten thans honderddui zenden wanhopige menschen.... 1 De medewerking van Zweden aan de niet- inmenging omvat drie punten: Ten eerste: Het besluit den uitvoer van wa penen en munitie te verbieden, genomen in Augustus 1936. Ten tweede: Het besluit tot samenwerken met de niet-inmengingscommissie, genomen in September 1936. Ten derde: De verkiezing van Zweden tot lid van de subcommissie. Ten aanzien van al deze punten kan Zweden zijn houding wijzigen en de regeering behoudt zich het recht voor naar omstandigheden te handelen. Vervolgens behandelde Sandler nog het vraagstuk van de beperking der bewapening en in verband hiermede deelde hij mede. dat er reden is om aan te nemen, dat binnenkort de ondertee- kening zal volgen van een vlootver- drag tusschen Groot Brittannië en de Scandinavische staten. Ten aanzien van de denkbeelden tot hervor ming van den Volkenbond, geuit door Smuts, zeide Sandler, dat men, omdat de tijden moei lijk en onzeker zijn, moet vasthouden aan de overtuiging, dat het systeem van interna tionale samenwerking moet worden gewijzigd. De Noord-Amerikaansche republiek zal dan een zeer belangrijke rol kunnen vervullen. Staking in de grootste zilvermijn ter wereld. Onteigening het gevolg. PACUCA (Mexico), 8 Dec. Ondanks de moeite, die de regeering zich heeft gegeven om de staking in de grootste zilvermijn ter wereld „Real Delmonte" te voorkomen, is deze toch uitgebroken nadat de directie van de maatschappij de looneischen heeft verworpen. De mijn behoort aan de „United States Smelting and Refining and Mining Company' met hoofdkantoor te Boston ((Massachussets). In sommige kringen meent men te voorzien, dat de mijn tengevolge van de staking ont eigend zou worden. De arbeiders vroegen oor spronkelijk een loonsverhooging per jaar tot een gezamenlijk bedrag van 5 millioen pesos, welk bedrag zij gedurende de onderhandelin gen tot 3 millioen reduceerden. De maat schappij van haar kant bood tot 2 millioen pesos per j aar. Dit is het belangrijkste arbeidsdispuut sedert vorig jaar, toen de arbeiders van ide petro leummaatschappijen staakten, waarna het tot onteigening daarvan is gekomen. (United Press). Tsjecho-Slowakije verloor bijna 30 pCt. van zijn gebied. Bevolking nam met een derde deel af. PRAAG, 7 Dec. Volgens de jongste offi- cieele cijfers, welke zoo juist gepubliceerd zijn, bedx-aagt in Tsjecho-Slovakije het totale verlies aan gx-ondgebied sedert de overeenkomst van München 41.600 vierkante kilometer of 29.6 pro cent van het geheele territorium der republiek. Het tegenwoordige oppervlak bedraagt 98.900 vierkante kilometer. De bevolking is als ge volg van dit gebiedsverlies afgenomen met 4.922.000 zielen of wel een derde deel. De huidi ge bevolking bedraagt 9.807.000 zielen. Van de afgescheiden gebieden kreeg Duitsch land 28.700 vierkante kilometer en 3.580.000 in- wonei's, Hongarije 11.800 vierkante kilometer met 1.090.000 inwoners. Polen 1100 vierkante kilometer met 250.000 inwoners. Van de tegen woordige bevolking zijn 6.454.000 Tsjechen, 2.056.000 Slowaken, 512.000 Roethenen, 378.000 Duitschers, 126.000 Jo'den, 100.000 Hongaren en 4000 Polen. (United Px-ess). Fransche Kamer bijeen. Communisten verlangen onmiddellijke opheffing der decreten. In de bijeenkomst van de Fransche Kamer is gisteren o.a. het woord gevoerd door Fei-nand Laurent van de republikeinsche federatie, die constateerde, dat het volksfront failliet is, hoe wel het faillissement nog niet is uitgesproken Laurent verheugde zich er over, dat Daladier het gezag der regeering terug heeft gevonden. De 30ste November is z.i. de overwinning van het gezonde verstand geweest. De betreurens- waai'dige incidenten in Italië leveren een bewijs voor de noodzakelijkheid, dat alle menschen. die van odrde houden, zich vereenigen. De repu blikeinsche fedei-atie zal zich daarbij aanslui ten, indien men verzekerd kan zijn van een leider en een programma. Het pi'ogramma be helst de afschaffing van alle parasiteerende staatsoi'ganen en het ondergeschikt maken van het andere aan de nationale verdediging en hervorming van het kiesrecht. De federatie zal Daladier volgen op den weg, die recht vooruit leidt. Na Fernand Laurent sprak de onafhankelijk ï-adicaal Chateau. Hij keurde de buitenlandsche politiek van de regeering goed, doch hij leverde critiek op het financieel beleid. Ook vroeg hij amnestie voor de stakers. Vervolgens zeide de rechtsch-onafhankelijke Dommange, dat hij be reid was de regeering te volgen, mits zij niet halverwege bleef steken. Hij verlangde o.a. ont binding van de communistische partij. De socialist Marcel Régis zeide, dat de decre ten vooral de ai'beidei'sklasse treffen terwijl het kapitaal wordt bevoordeeld. Hij verlangde, dat de offers gelijkelijk worden verdeeld en door het volksfront zullen worden aanvaard. Hierna kreeg de secretaris der communisti sche partij, Jacques Duclos, het woord. Hij eischte onmiddellijk opheffen van de decreten, welke volgens hem onrechtvaardig zijn en niet in staat zijn het economisch herstel te bewerk stelligen. Duclos verweet Daladier thans zich op te werpen als verdediger van de orde, terwijl deze nooit door de arbeidersklasse werd bedreigd. Door het leger tegen het volk te zetten, heeft men het leger beleedigd. Deze woorden van den communist waren aanleiding tot interrupties. Vervolgens beklaagde Duclos zich over „de mee- doogenlooze politiek tegen de arbeiders en de zachtheid ten aanzien van het fascisme". Hij verlangde, dat men thans het land moet laten spreken. Hier werd hij zoowel door uiterst rechts als door uiterst links toegejuicht. Ook minister-president Daladier applaudisseerde. HOOGERHUIS OVER HET PALESTIJNSCHE PROBLEEM. Wijziging van immigratie bepalingen kan volgens de regeering de komende conferentie in gevaar brengen SAMUEL JUICHT DE UITNOODIGING AAN DE ARABISCHE LEIDERS BUITEN PALESTINA TOE. Lord Snell, de leider der Labour-oppositie in het Hoogerhuis, heeft gistermiddag de debatten over Palestina geopend. Hij noemde het beheer van Palestina een beleediging van de Britsche geschiedenis. Wat in de eerste plaats noodig is, is het herstel van de orde. Verder moet de regeerin; vastberaden en definitief duidelijk maken, dat de verklaring van Balfour niet is ingetrokken en dat het mandaat den Joden een speciale positie geeft, welke wij moeten erkennen en eerbiedigen, tei-wijl de Britsche politiek voorts niet alleen duidelijk en logisch moet zijn, doch ook moet worden versterkt zonder rekening te houden, wat de een of andere partij of groep ambtenaren denkt. Snell juichte toe, dat een conferentie zal worden gehouden. Herbert Samuel. Snell acht het juist, dat ook Arabische lei ders van buiten Palestina zijn uitgenoodigd, doch hij zou ook gaarne de Vereenigde Staten ter conferentie vertegenwoordigd zien. Snell hield staande, dat Palestina direct een oplos sing van het vluchtelingenvraagstuk zou kun nen geven. Tienduizenden gekwelde mensche- lijke wezens kloppen aan onze deur. die wij weigeren te openen. Joodsche families in Pa lestina willen tienduizend Joodsche kinderen opnemen en toch heeft de Britsche regeering, voor zoover spreker bekend is, geen antwoord op dit beroep gedaan. Lord Herbert Samuel, die de eerste hooge commissaris van Palestina is geweest, was ook van meening, dat de uitnoodiging aan Ara bische leiders uit de omliggende landen een verstandige daad was. Het zijn ervaren staats lieden, die een matigenden invloed zullen uit oefenen. Bovendien toont deze uitnoodiging aan, dat de regeering Palestina niet als een plaat selijke aangelegenheid beschouwt. Arabieren en Joden zijn volgens Samuel vaak hardnek kige af dingers. Toch hopen wij, dat beide partijen ter conferentie hun onverzettelijk heid niet te ver zullen voeren, omdat met een politieke regeling een snel economisch herstel zou intreden en de welvaart spoedig zou terug- keeren. De aartsbisschop van Canterbury betreurde het, dat de conferentie niet vroeger is gehou den. Hij hoopte, dat ook Arabische christenen en vertegenwooi'digers der niet-Zionisten ter conferentie zullen worden uitgenoodigd. Hij hoopte, dat geen hinderpaal zal worden in den weg gelegd aan het aanbod der Jood sche gemeenschap in Palestina de verantwoor delijkheid te aanvaarden voor 10.000 Joodsche kinderen, daar de omstandigheden dezer hul- pelooze kinderen de algemeene sympathie oproepen. Lord Harlech, die als Ormsby Gore minister van koloniën is geweest, zeide, dat de kern van het Palestijnsche vraagstuk nog steeds de wederzijdsche vrees voor de toekomst is. Spre ker is er van overtuigd, dat de eenige hoop op vrede bestaan kan, wanneer het duidelijk zal zijn, dat het Britsche beheer in Palestina zal voortduren. Hij geloofde niet, dat zelfbe stuur uitvoerbaar is Ten aanzien van den moefti zeide Lord Har lech, dat deze niet ter conferentie behoorde te worden toegelaten, daar hij .er van over tuigd is. dat de moefti zijn eigen dynastiek spel speelt, dat ongetwijfeld beoogt, dat hij niet alleen souverein van Palestina wenscht te worden, doch leider van Palestina en Transjordanië en geheel Syrië om als zoo danig de Arabische wereld te beheerschen. De onderstaatssecretaris voor de koloniën, de markies van Dufferin and Ava, sprak na mens de regeering. Hij zeide. dat de moefti is uitgesloten van de conferentie van Londen. De partij van den moefti dient volgens de re geering echter behoorlijk ter conferentie ver tegenwoordigd te zijn. De Britsche regeering begint de besprekin gen in het volle bewustzijn van en gebonden door de verplichtingen van de verklaring van Ifour en het mandaat. Mocht de met beide partijen bereikte overeenkomst op een basis zijn, welke het noodig zou maken wijziging te brengen in het mandaat, dan zou de regee ring, naar de meening van den onderstaats secretaris niet aarzelen den passenden stap te nemen om deze wijziging te verkrijgen. De kwestie van federatie kon besproken worden en de regeering zou niet tegengaan, dat deze aan de orde zou komen, doch de regeering meent, dat de kwestie van federatie een aan gelegenheid voor de Arabische staten zelf is en wij zijn niet bereid hun advies of leiding te geven in deze zaak. Spreker gelooft, dat een wijziging der im migratiebepalingen de conferentie in gevaar zou brengen. Ik vraag al degenen, die deze verschrikkelijke kwestie der Jodenvervolgingen in Duitschland ter sprake brachten deze te zien als een zaak welke voor het oogenblik buiten het Palestijnsche vraagstuk omgaat. Het eerste doel moet zijn de conferentie bijeen te brengen. Spreker vreest, dat hoewel over de zaak nog steeds onderhandeld wordt, het moeilijk zou zijn zelfs deze tien duizend kinderen toe te laten, wanneer dat zou beteekenen, dat de conferentie niet zou doorgaan. Ik vrees, aldus spreker, dat het maai- al te waar is, dat Palestina in geen geval de vol komen oplossing zal brengen van het probleem der Duitsche Joden of der Poolsche Joden. Geen Joden op de conferentie? Na het debat in het Hoogerhuis over de Palestijnsche kicestie heeft een woordvoerder der Britsche Zionistische Federatie de mogelijkheid aangekon- Noorsche volk bracht een laatsten groet aan zijn Koningin. Rouwdienst in de kathedrale kerk OSLO. 8 December. De lijkkist met het stoffelijk overschot van de Noorsche koningin is gisteravond uit het oude kerkje van kasteel Akershus naar de Kathedrale kerk van Oslo overgebracht. Duizenden hebben te Akershus langs de lijkbaar gedefileerd. Alleen gedekt met een krans van den koning is de kist in alle stilte naar de kerk vervoerd. Twee geeste lijken hebben de lijkbaar vannacht bewaakt. De kathedrale kerk is een eenvoudig Gods huis in rooden baksteen. Oslo heeft n.l. geen mooie Gothische kerken als Dronthem en Sta- vanger. Het was evenwel de wensch van den koning, dat de begrafenisplechtigheid een voudig verloop zou hebben. Aangezien Konin gin Maud echer een groot bloemenliefhebster was, had men de kerk rijk versierd met roode en witte bloemen. Cadetten van de militaire academie wezen den 1600 genoodigden voor den uitvaartdienst van hedenmorgen hun plaats in de kerk aan. Onder hen bevonden zich de voorzitters van het Storting en vele parlementsleden, de minis ters, vele burgerlijke en militaire autoriteiten, de leden van het diplomatieke corps en par ticuliere vrienden van de koninklijke familie. Een dichte menigte stond in de straten opge steld en troepen van alle wapenen bevonden zich langs den weg van de kathedrale kerk naar Akershus. Tegen één uur kwam de stoet bij de kerk aan, t.w. de koning, het kroonprinselijk gezin prins Karei van Zweden als vertegenwoordiger van den koning, prinses Ingeborg, de koning en koningin van Denemarken, de hertog van Kent als vertegenwoordiger van den Engel- schen koning, prins Geoi-ge van Griekenland als vertegenwoordiger van koning George, e.a. Nederland was vertegenwoordigd door den Nederlandschen zaakgelastigde, mr. dr. G. A. Scheltus. De koninklijke familie en haar gas ten werden bij den ingang der kerk door de geestelijkheid ontvangen. Onder het „Requiem" uit Gounod's „Mors et Vita" voor koor en orkest namen de vor stelijke personen hun plaatsen in, waarna de plechtigheid een aanvang nam. De lijkrijde werd uitgesproken door den bisschop van Oslo, Eivind Berggrav, primaat der Noorsche kerk, die o.a. zeide: „Koningin Maud leeft thans nog sterker en inniger te midden van ons dan ooit te voren. De eenvoud van haar leven is ons dierbaar geworden. Wij danken haar voor de geti-ouwheid, die haar zoo eigen was. Noorwegen dankt Engeland, digd, dat de Joden niet zullen deelne men aan de conferentie. Hij gaf uidrukking aan ang stige voorgevoelens over de verklaring van Dufferin en betoogde, dat het wereldjodendom de houding der regeering ten zeerste zou be treuren, het verzoek der Palestijnsche Joden direct 10.000 Duitsche kinderen te mogen op nemen, nog niet te hebben ingewilligd? Hij verklaarde, dat het bestuur der Britsche Zionistische Federatie tegen Maandag a.s. is bijeengeroepen om de geheele situatie onder oogen te zien. SOCIALISTISCHE MINISTERS BLIJVEN IN HET BELGISCHE KABINET. Besluit der Werkliedenpartij. MINISTER DIERCKX SCHORT ZIJN BESLISSING OP. Na een vergadering in het Paleis der Natie te Brussel is gisteren de volgende mededeeling gepubliceerd: „De leden van het bestuur der Belgische Werkliedenpartij, in vergadering bijeen met de gedelegeerden van het bestuur van het vakvereenigingsverband en de voorzitters en secretarissen der socialistische fracties in Kamer en Senaat, hebben geconstateerd een stemmig van meening te zijn, dat de beslis sing van het congres van 5 December betref fende Burgos gerespecteerd moet worden. Zij hebben kennis genomen van het aanbod der socialistische ministers, onmiddellijk af te treden. Zij zijn echter, met het oog op het belang van het land en de arbeidersklasse van meening, dat onder de bestaande omstandigheden er geen aanleiding voor is, dat de socialistische ministers uit de regeering treden, aangezien de voorwaarde, door 't congres voor dit af treden gesteld, niet verwezenlijkt is". Minister-president Spaak heeft gisteravond een onderhoud gehad met Dierckx, die zijn ontslag had ingediend als minister van onder wijs. Over dit onderhoud werd de volgende mede deeling verstrekt: ,De heeren Max en Henricot, de voorzitters van de links-liberale parlementsfracties, zijn evenals de minister-president van oordeel, dat het wenschelijk is, dat de heer Dierckx voorloopig zijn medewerking aan de regeering blijft geven en zijn beslissing opschort totdat zeer binnenkort de politieke atmosfeer ophel dert en de kalmte zal zijn weergekeerd in de gemoederen, zoodat dan de vertegenwoordi ging van de liberalen in de regeering kan wor den geregeld overeenkomstig hun invloed in het parlement en hun waardigheid". De Kamer heeft met 121 tegen 26 stem men bij 7 onthoudingen gisteren de gewone begi-ooting en het legercontingent voor het volgende jaar aangenomen. Taifoen raast over de Pliilippijnen. Duizenden dakloozen. Reuter meldt uit Manilla, dat de zuid-ooste lijke provinciën der Philippijnen geteisterd zijn door een geweldigen taifoen. Minstens 19 men schen zijn om het leven gekomen, terwijl dui zenden dakloos zijn. Groote oppervlakten zijn overstroomd, terwijl de verbindingen verbroken zijn. dat ons zijn dochter schonk. Nog inniger dan ken we haar, die wij eeren als ae koningin van Noorwegen". Twee minuten stilte in het geheele land. De plechtigheid duurde drie kwartier. Daar na di-oegen tien vroegere adjudanten van den koning de lijkkist naar buiten en terwijl zij op den rouwwagen geplaatst werd, weerklon ken van het slot Akershus 42 schoten. In het geheele land werd twee minuten stilte in acht genomen. Voorafgegaan door een militair or kest trok de stoet weer naar kasteel Akershus. Vóór de lijkbaar liep de bisschop van Oslo en onmiddellijk daarachter volgden de koning en de vorstelijke personen. Eerbiedig bracht de bevolking een laatsten groet aan haar koningin. In de kapel van Akershus werd nog een particuliere rouwdienst gehouden, onder leiding van den bisschop. Alle klokken van Oslo luidden. De scholen en zaken waren gesloten. In alle Noorsche kerken zijn vandaag rouwdiensten gehouden. Uit alle deelen der wereld waren kransen ontvangen, o.a. van koningin Wilhelmina. ,(A.NP.) Ongeluk tijdens plechtigheid te Oslo. Jongelui door een dak gestort. Kort voor het begin van den uitvaartdienst in de kathedrale kerk te Oslo is het dak van een huisje, waarop vele jongelui geklauterd waren, ingestort. Een van de deels zwaar ge wonde slachtoffers is kort na aankomst in het ziekenhuis bezweken. PROGRAMMA ZATERDAG 10 DECEMBER 1938. HILVERSUM I. 1875 cn 415.5 M. KRO-Uilzending. 8.009.15 Gi'amofoonmuziek. (Om 8.15 Be- ï-ichten). 10.00 Gi'amofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causei-ie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Oi-kest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1,20 KRO-Me- lodisten, m.m.v. solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.302.40 Gramofoonmuziek. 2.45 Voor de kin deren. (Om 4.00 Berichten). 4.00 De KRO-Melo- disten, m.m.v. soliste. (4.455.00 Gramofoon- muziek). 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekovei'zicht. 6.45 Berichten, gx-amofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Maurice Blondel. 7.35 Actueele aetherflit- sen. 8.00 Berichten A. N. P.. mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.50 KRO-Orkest. 8.00 Russisch ge mengd koor. 9.15 Causei'ie „Cadeaumaand". 9.25 Radiotooneel. 9.55 Vervolg orkestconcert. 10.15 Veiwolg koorconcei't. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55 Gramo foonmuziek. 11.0012.00 Adventsprogramma (Gr.pl.) In de pauze: declamatie. HILVERSUM II. 301,5 M VARA-l'itzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Moi'genwijding. 10.20 Uitzending voor ar beiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA- Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 De Ram blers. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 „Esmeralda", m.m.v. soliste. 2.30 Causerie over geestelijke en gewapende geweldenarij. 2.503.00 Gramo foonmuziek. 3.05 Reportage. 3.30 Het Residen tie-orkest, m.m.v. soliste. 4.30 Esperanto-uitzen- ding. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Groningsche uit zending. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Gi'amofoon- muziek. '7.10 Politiek-radiojournaal. 7.30 Bijbel- vertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P. en VARA-Varia. 8.15 VARA- Orkest, m.m.v. solist 9.00 Schaaknieuws. 9.01 Causerie „De VARA opnieuw vooruit!", hierna gramofoonmuziek. 9.15 ..En nu.... Oké", geva rieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 De Ramblers, 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROmVICII, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 BBC-Welsch-orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Alfred van Dam en zijn State-orkest. 2.20 Voordracht. 2.35 Gramofoon muziek. 3.20 Orgelspel. 3.50 Mantovani en zijn Tipica-orkest. 4.20 BBC-Variété-orkest, en so listen. 5.20 Billy Cotton en zijn Band. 6.20 Be lichten. 6.50 Sportpi-aatje. 7.05 Pianovoordracht. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Variété-progi'am- ma. 9.20 Berichten. 9.45 Uit Amerika: Ameri- kaansch overzicht. 10.00 BBC-Theater-orkest 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Harris' Band en so listen. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.05. 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 F. Gras' orkest. 2.40 Gramofoonmu ziek. 2.50 Zang. 3.30 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Fluit en piano. 7.25 Het Andolfi-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.10 Variété-program ma. 10.25 Symphonieconcert. 10.50 Gramofoon muziek. 11.2012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Hans Rallies' orkest. 7.50 Danziger Landesorkest. 11.20 Om- i'oemkleinorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Otto Dobrindt en Kurt Hohenberger met hun orkesten en solist. 4.204.30 Gramofoonmuziek. 6.40 Gramofoonmuziek. 7.30 Omroepkleinorkest, solisten en vroolijk trio. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Omroeporkest. In de pauze: Gramofoon muziek. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Nachtconcei't. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep kleinorkest. 1.50 en 2.25 Gramofoonmuziek. 2.50 Gramofoonmuziek met toelichting. 3.50 Conser- vatorium-ox'kest te Gent, en solisten. 6.20 Om roepkleinorkest, solisten en gramofoonmuziek. 8.20 Operette „Viktoria und ihr Husar". In de pauze. Gramofoonmuziek. 11.5012.20 Omroep- dansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Luc Darcy-orkest. 1.50 en 2.55 Gramofoonmu ziek. 3.20 Programma, gewijd aan Chili. 4.20 Pianovoordx-acht. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.35 en en 6.00 Paul Godwin en zijn orkest. 6.35 Gra mofoonmuziek met toelichting. 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest en -koor, solisten en fluitseptet. 10.30 Jean Omer's orkest, m.m.v. solist. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy en zijn orkest, e.a. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Be i'ichten. 10.2012.10 Berlijnsch Omroepklein orkest en solisten (Opn.).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9