Vreemde toestanden aan Hongarije's nieuwe grenzen. H' Ontevredenheid aan beide kanten. (IN/T IN IITTIRII DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 HA'ARtEM'S DAGBI3AD Ook hier vluchtelingenleed.. QVan onzen correspondent). --ET maken van nieuwe grenzen schijnt wel tot de moeilijkste dingen van de wereld te behooren. Dit bleek weer eens qp een tocht, welken ik met enkele andere buitenlandsche journalis ten door het nieuwe gebied ondernomen heb. dat Hongarije er thans in het Noord-Oosten heeft bijgekregen. Een streek, die sedert den wereldoorlog, gedurende twintig jaren dus, tot den Tsjecho-slowaakschen staat behoord heeft en die ook wel als Roethenië bekend staat. Zoowel aan deze als aan gene zijde van de nieuwe grenslijn heerscht groote on tevredenheid. Geen wonder ook, want de thans bestaanden toestanden zijn absoluut onhoud baar. De stad Ungvar, die gedurende de twintig jaren van het Tsjechische bewind officieel Uzhorod geheeten heeft, is een van de voor naamste plaatsen van de streek. Het is een stadje, dat er typisch Hongaarsch uitziet. Vóór den oorlog bestond 86 procent van de bevolking uit Hongaren. De andere inwoners waren voor ongeveer de eene helft van Duit- sche en voor de andere helft van Slowaaksche nationaliteit. Na den oorlog kwamen er veel Tsjechen bij. Tsjechische beambten en ambte naren, Tsjechische gendarmen en Tsjechisch personeel in de scholen. Die Tsjechen zijn nu bijna allen weer verdwenen. Maar de nieuwe grens loopt dwars door de kom van de ge meente heen, zoodat we het vreemde en tra- gi-komische schouwspel zien, dat zij een van de twee kerkhoven in twee stukken snijdt. Een gedeelte van de dooden van Ungvar ligt be graven op Hongaarsch grondgebied, terwijl de overige gestorvenen neg in vreemde aarde rusten. De andere doodenakker bevindt zich geheel op Tsjecho-Slowaaksch staatsgebied. Er zijn landbouwers wier akkers en weilanden en wijnbergen aan den anderen kant van de grenslijn liggen. Zij mogen er niet heen om hun eigendommen te verzorgen. Op sommige plaatsen loopt de grens dwars door de hui zen van de stad heen. Een van de andere bekendste plaatsen is Munkacs, dat onder het Tsjechische régime officieel Mukacevo werd gencemd. Munkacs is in het buitenland eigenlijk beroemd ge worden door zijn grooten schilder Munkacsy. wiens groote doeken „Christus voor Pilatus" en den" „Laatsten Dag van een terdoodver- oordeelde", door de vele reproducties een wereldvermaardheid hebben gekregen. Mun kacsy was zijn kunstenaarsnaam. In werke lijkheid heette de meester Michael (of Mihaly) Lieb. Een uitstekende autoweg verbindt de steden Ungvar en Munkacs. maar de Hongaren kun nen dezen straatweg niet gebruiken, daar hij voor het allergrootste gedeelte over Tsjecho- Slowaaksch grondgebied loopt. Men moet derhalve een reusachtigen omweg maken, over slechte landwegen, waarin men bij regenweer- en bijna gedurende den geheelen winter diep in de modder wegzakt. Over den goeden straatweg zou men den afstand van 48 kilo meter tusschen de beide steden in minder dan een uur tijds kunnen afleggen. Langs de slechte wegen, waarop men niet zoo hard kan rijden, dikwijls blijft steken en waar men door tal van armzalige dorpjes met huizen met daken van strco komt. doet men er drie a vier uren over. Ook kan men den spoorweg niet gebruiken, daar deze eveneens door Tje- chc-Slowakije loopt. Te Munkacs liggen de kerkhoven eveneens aan den anderen kant van de grens. Gedu rende eenigen tijd konden de Munikacsers daar hun dooden in het geheel niet begraven Thans moeten zij voor eiken doode vijftig Tsjechische kronen „invoerrecht" betalen. Aan de andere zijde van de grens liggen tal van dorpen, waarvan de inwoners gaarne tot Hongarije zouden willen behooren. Men ver telde mij, dat de bewoners van 127 dorpen, zoowel uit Hongaren als uit Duitschers en Roe- thenen bestaande, daar schriftelijk om ge vraagd hebben. Zij waren gewoon de produc ten van hun landbouw en veeteelt, alsmede hun hout en hun wijn en hun druiven steeds naar de markt van Munkacs te brengen, waar op het eiken Maandag zeer druk toegaat. Thans mogen zij de grens niet meer over komen en blijven zij dus met alles zitten. Aan den anderen kant, achter zich, hebben zij de hooge bergen van de Woudkarpaten, die hen van de overige wereld afsluiten. Zij weten dus niet hoe zij aan geld moeten komen. Munkacs is iets kleiner dan Ungvar, dat circa 30.000 zielen telt. Te Munkacs wonen ongeveer 28.000 menschen. waaronder 12.000 Joden. Dezen zullen binnenkort ook wel een groot vraagstuk voor Hongarije worden, daar het anti-semietisme in dit land voortdurend ernstiger vormen aanneemt. De Joden hebben in Munkacs bijna den geheelen handel in handen. Boven bijna alle winkels ziet men Joodsche namen staan. En ook de verkoopers van gepofte kastanjes op straat en de vrouwen en mannen in de fruitstalletjes zijn Joden. Grenstragedies. AAN de grenzen wil het nog maar steeds niet rustig worden. Voortdurend hebben schermutselingen plaats en bijna eiken nacht hoort men nu eens hier en dan weer daar schoten vallen. Overal ziet men vluchtelingen. Zoowel te Ungvar als te Munkacs en in Beregszas heb ik mannen, vrouwen en kinde ren gezien, die door de Tsjechen van hun woonsteden aan den anderen kant van de grens verdreven waren, omdat zij Hongaren zijn. Zij moesten hun woningen in de meeste gevallen binnen tien minuten verlaten en hadden dus veelal niet eens den tijd en ge legenheid ook maar het hoogstnoodige met zich mee te nemen. Vrouwen en kinderen kwamen blootsvoets en zonder mantels en overkleeren de grens over. Gezinnen moesten alles in den steek laten, hun huisjes, hun stuk. jes land, hun koe, hun geit. hun kippen en zelfs het weinige geld, dat zij nog bezaten. In deerniswekkenden toestand kwamen zij op Hongaarsch grondgebied. Men heeft hen ten deele in steenen gebouwen en ten deele in houten barakken ondergebracht, waar zij soms op stroo op den grond moeten slapen. Tal van gezinnen zijn uit elkaar gerukt. De moeder en een deel van de kinderen zijn te Ungvar of te Beregszas en niemand weet waar de vader en de andere kinderen gebleven zijn. De menschen huilen, wanneer men met hun spreekt. Zij worden door de Tsjechen de grens niet oneer overgelaten om naar het plekje grond terug te gaan, waar ze bijna hun ge- heele leven gesleten hebben, 't Zijn tafereelen van de diepste ellende, die men hier ziet. Aan den anderen kant hebben ook de Hon garen tal van Tsjechen over de grens terug gestuurd, maar men verzekerde mij. dat men hen toegestaan heeft al him have en goed met zich mee te voeren. Ik zag bij Ungvar een Tsjechische vrouw aan de grens staan, een onderwijzeres, die al haar meubeltjes bij zich had. Doch ze stonden in den regen op de straat. De wagen uit het thans Hongaarsche Ungvar mocht niet verder en de wagen, die van den anderen kant moest komen om het inboedeltje met zich mee te nemen, was nog niet aangekomen. De vrouw stond er met tranen in de oogen bij te wachten. Af en toe ging ze op een van haar natte stoelen zitten, dan weer liep zij wat zenuwachtig heen en weer en ging met de Tsjechische douanebeambten en soldaten spreken, die haar ook al niet veel konden helpen. De Tsjechische opschriften op de naam der straten en pleinen zijn overal verwijderd. Straten en pleinen, die in den laatsten tijd Masarykplein en Masarykstraat, Stefanik- straat en zoo geheeten hebben krijgen nu hun oude Hongaarsche namen uit den tijd van vóór het ontstaan van den Tsjeeho Slowaak- schen staat terug. Op de borden van de win kels heeft men veelal verf over de Tsjechische namen en woorden heen gestreken of er strooken overheen geplakt. Binnenkort zal er niet veel meer van de periode van het Tsje chische bewind over zijn gebleven, behalve de moderne huizen en groote gebouwen, die de Tsjechen op tal van plaatsen hebben neer gezet. W. M. BEKAAR. Het Haarlemsche Luxortlieater krijgt anderen eigenaar. De heer B. C. Hartman trekt zich uit het filmbedrijf terug. Het Haarlemsche Luxor-Theater in de Groote Houtstraat krijgt een anderen eigenaar. De be kende bioscoop-exploitant de heer B. C. Hart man, heeft zijn theater aan den heer W. de Kuyper te Voorburg verkocht. Het ligt in de be doeling om de overdracht van het theater nog deze week te doen plaats vinden. De goedkeu ring van den Ned. Bioscoopbond is evenwel nog niet ontvangen. De heer B. C. Hartman, die zijn bioscoop Lnxor in de Groote Houtstraat verkocht heeft. In de exploitatie van het Luxor-Theater zal geenerelei verandering komen. De heer Hart man heeft twee maanden geleden zijn bioscoop Lido in Leiden reeds verkocht, en trekt zich thans geheel uit het filmbedrijf terug. Hij zal zich te Vogelenzang gaan vestigen. Dit jaar vierde de heer Hartman zijn 30-jarig jubileum als bioscoopexploitant. Het was in den prilsten tijd van de bioscoop ontwikkeling dat de heer Hartman zijn eerste schreden op het terrein der bioscoop-exploita tie zette. De heer Hartman begon zijn loopbaan met een bioscoop in „Amicitia" in Leiden. De direc teur trad ook als explicateur op. In den ouden Vondelschouwburg te Leiden, waarin zich wegens gebrek aan belangstelling voor het tooneel, een schoenenfabrikant had gevestigd, opende de heer Hartman zijn bios coop „Imperial", die naderhand uitgebreid werd. In 1914 brak een slechte tijd aan, en bij ge brek aan bezoekers deed de heer Hartman zijn bioscoop van de hand. In 1921 opende hij in Haarlem het Luxor-theater, en in '34 trok zijn hart ook weer naar Leiden, en daar ont stond de Lidobioscoop, zoodat de heer Hart man directeur van twee bioscopen werd. Toen de jubilaris begon waren er slechts 4 bioscopen in heel Nederland; hij opende de 5de. Demoiistratiebedrijf voor fruitteelt te Hoofddorp. Verschenen is het rapport der commissie uit de Prov. Staten inzake het voorstel van Ged. Staten tot exploitatie van een demonstratie-be drijf voor fruitteelt te Hoofddorp. Een der leden merkt op, dat de prijs van f 12.000 voor een bedrijfswoning hem zeer hoog voorkomt. Een splitsing der bedragen voor wo ning en bedrijfsgebouw zou volgens dit lid een meer duidelijk beeld gegeven hebben. Een ander lid zou gaarne willen vernemen, welke sporten fruit zijn aangeplant en in hoe verre ook onderbeplanting wordt toegepast. Het zelfde lid trekt de juisheid in twijfel van het besluit, de exploitatie van den proeftuin aan de Nederlandsche Heidemaatschappij op te dragen. Gevraagd wordt of het niet beter ware geweest hiervoor de Pomologische Vereeniging aan te wijzen. Weer een ander lid is echter van meening. dat de Heidemaatschappij wél het aangewezen li chaam is voor exploitatie, op grond van het feit, dat deze maatschappij beschikt over geschoold, vakkundig personeel en op het gebied van fruit teelt reeds rijke ervaringen heeft opgedaan. Hij wenscht den nadruk te leggen op de wensche- lijkheid, dat voor de behandeling van fruit de keuze van fust en de wijze van verpakking, gestreefd moet worden naar zooveel mogelijk uniformiteit. Het lid van Ged. Staten in de Commissie aan wezig, merkt op, dat het wenschelijk is de wo ning aan het bedrijf te verbinden. De post van f 12000 is te beschouwen als een credietaan- vraag; gestreefd zal worden naar gepaste zuinig heid. Zoowel voor vereenigingen als voor particulie ren zal gelegenheid tot bezichtiging openstaan. Aanplant, soortkeus en bedrijfsinrichting ge schieden in overleg met den Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst. Van eventueele adviezen van de zijde der Pomologische Vereeniging zal gaarne gebruik worden gemaakt. GEHEEL-ONTHOUDERS TOONEELVEREENI- GING „NIEUW LEVEN". Bovengenoemde vereeniging zal op Dinsdag 20 December in den Stadsschouwburg opvoeren „Comedie om geld", blijspel in vier bedrijven van A. Bromet. HEEMSTEDE POLITIE-VOETBAL. Morgen (Vrijdag) des middags 2 uur zal de voetbalclub, onderafd. der Politie-Sportvereeni- ging van Heemstede een voetbalwedstrijd te Zandvoort spelen tegen het Zandvoortsche poli- tie-elftal. Het elftal is als volgt saamgesteld: A. Berentsen, Te Marveldt, Steysel, Houkes, Brouwer. Bakker, Spoor, De Graaf, v. Duijn, Kroeze, Vroon. DE VERBETERDE VERLICHTING AAN BIN NENWEG EN RAADHUISSTRAAT GEREED. Het was bij gelegenheid van een prijsvraag, het vorige jaar bij een winkelweek, georgani seerd door de winkelierscombinatie „Centrum", dat het publiek voor een groot deel op een vraag „wat kunnen wij voor het publiek doen" antwoordde „meer licht langs de straat en in de etalages". Het bestuur nam deze wenk ter har te, en dank zij de medewerking van B. en W. en de directie van ons gasbedrijf is de nieuwe straatverlichting reeds thans geheel gereed. Door het bestuur der winkelierscombinatie „Centrum" is een schrijven van dank gezonden aan B. en W. en den directeur van het gasbe drijf. VERGADERING KATHOLIEKE VOLKSBOND Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond een zeer druk bezoch te ledenvergadering. Na opening en voorlezing der notulen volg den eenige mededeelingen en ingekomen stukken. Medegedeeld werd, dat in Januari a.s. de film van „Herwonnen Levenskracht" voor de leden en hun dames vertoond zal worden. Nadat de heer H. A. Meeuwenoord een ver slag had gegeven van de gehouden Centrale Raadsvergadering, trad als spreker op de heer Frans Ar mond, die een rede hield over „Inter nationale Vrijmetselarij". De voorzitter was zeker de tolk*van alle aanwezigen toen hij den spreker dankte. WELDADIGHEIDSFEESTAVOND TEN BATE VAN VERVOLGDEN OM GELOOF OF RAS. De bekende St. Stanislaus-verkennersgroep te Heemstede wil ook iets doen om den nood van hen, die terzake van geloof of ras ver volgd worden, te helpen verzachten. Daarom organiseeren zij een weldadig heidsfeestavond op Vrijdag 6 Januari 1939 in de groote zaal van 't R.K. Vereenigingsgebouw waaraan de burgemeester van Heemstede met volle instemming zijn goedkeuring heeft ver leend. Op dezen avond zullen de bezoekers op vlotte wijze in de klassieke romantische ver kennerssfeer gebracht worden. En dat is al tijd een bezoek overwaard, zoodat verwacht mag worden dat velen dezen avond hiervoor vrij zullen houden. Reeds nu zijn al toegangs bewijzen tegen f 2.50, 1' 1.50 en f 1 verkrijg baar bij V. Drayer, Camplaan 5, firma Ver zij Ibergen, Binnenweg 163 en de Kiosk Station Heemstede-Aerdenhout. Van den Franschen niinister-presidcni Daladier is een buste vervaardigd, in de geboorteplaats van den premier, Avignon, een plaats zal krijgen. PRIESTERWIJDING VAN CORNELIS TUKKER. Zaterdag 17 Dec. a.s. zal den heer Cornells Tukker te Hastings ^Engeland) de H. Priester wijding ontvangen. Dit is een der eerste a.s. priesters in de parochie van Valkenburg, die in deze parochie geboren is en zijn studies heeft gemaakt als student uit die parochie. Begrijpelijk is, dat zich een commissie heeft gevormd om den a.s. neomist tijdens de Kerst dagen als hij uit Engeland overkomt, eenige ware feestdagen te bezorgen. Deze commissie bestaat uit bewoners der Indische buurt, aan gevuld met eenige leden uit de parochie. Op 25 December,le Kerstdag, zal hij zijn intrede doen in zijn geboorteplaats. In het kerkgebouw Vaikervburgerplein, zal hij een plechtig Lof celebreeren. Maandag 26 December 2e Kerstdag, zal den neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen om 9.30 uur. Dan zal er des middags van 2.003.30 uur receptie zijn ten huize van zijn ouders, Bc<r- neostraat 11. Naar wij vernemen is deze jonge priester als arbeidsveld de „Goudkust" aangewezen, daar waar ook Pater Kouwenberg als missio naris werkt VERGADERING „BELLAMY". De Internationale Vereeniging „Bellamy", afd. Haarlem en O. houdt Vrijdagavond 16 De cember des avonds 8.15 een openbare propa- ganda-vergadering in het gebouw van den Protestantenbond Postlaan 16 te Heemstede. Spreker de heer J. Horsmeyer Jr., met als onderwerp: „Welvaart mogelijk, ook nu." Er is gelegenheid tot schriftelijk vragen stellen. DE STILLE ARMEN TE HEEMSTEDE. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht in de afgeloopen week de volgende bijdragen ontvangen: P. V. T. f 2,50; M. J. A. f 2,50; C. B. f 3,—; M. de B. Mzn. f 2,50; F. D. f 2,50; J. F. f 2.50; A. C. F. f 10.—; H. E. v. d. H. f 3,—; A. M. J. v. M.—O. f 5,— M. M. Jr. f 1,—; S. R. f 2,50; M. S. Sr. f 2.50; J. J. M. D. f 1,—; T. G. f 2.50; W. M. V. H. f 5; P A. A. M. v. L.— T. f 5,—; A. C. v. L. f 5.—; G. M. Dz. f 4,—; dames R. en v. d. K.R. f 20.H. J. S. f 5,C. S.—P. f 2.50; Tw. Bank voor N.N. f io,fam. V. te W. f 2,50; Th. J. J. v. Z. I" 1.—; S. A. Z.T. f 1,—; W. M. f 2,50; N. V. f 10,D. J. B. f 2,50; A. K. f 2,50: M. v. d. N.—M. f 5,—; J. R. f 5.—; J. T. R. f 2.50; C. v. d. W. f 2,50; D. B. f 2.50; L. v. d. H. f 1,50; G. A. J. f 5,—; N. N. f 10.—; P v. O. f 2,—; Douair. Q. v. U. f 25 W. S. f 2,50; A. H. W. f 7,50: A. S. W. f 2,50; en J. G. W. f 10,—. Voor al deze bijdragen is het Comité zeer dankbaar. Het hoopt echter dat nog velen zich geroepen zullen gevoelen mede te werken aan het lenigen van den nood van de z.g. „Stille Armen" in Heemstede. De bijdragen worden gaarne tegemoet ge zien op postgirorekening no. 153308 van den heer A. van Wingerde, Hoofdcommies ter Secretarie, penningmeester van gemeld co mité. BLOEMEN DAAL BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade kamt in algemeene ledenvergadering bijeen op Dins dagavond 20 December in Hotel Roozendaal te Overveen. De agenda bevat o.a. een twee tal groote verrassingen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. DingerFreese, d.; M. A. Sweijenvan Schagen, d.: S. M. Warmerdam Venneeren, d. Ondertrouwd: C. Proper en G. van Lith; A Moskowski en W. H. de Vaynes van Brakell Buys: A. van Oudgaarden en A. S. Boonstra. Getrouwd: geen. Overleden:J. P. Pendavingh, 75 j. MUZIEK. Gemengde Arbeiders-Zangvereeniging „DE STEM DES VOLKS." Het concert dat „D. S. d. V." Woensdag avond in de gemeentelijke concertzaal gaf, had een zeer gevarieerd programma: oud- Nederlandsche, door den dirigent An toon Krelage voor gemengd koor bewerkte Volks liederen, twee kwintetten voor piano en blaas instrumenten, Joodsche Gezangen voor tenor met pianobegeleiding en .Mirjam's Sieges- gesang" voor gemengd koor, sopraansolo en pianobegeleiding van Franz Schubert. Krelage's bewerkingen der oud-Ned. Volks liederen bleken een welkome aanwinst. Ze zijn harmonisch in den stoeren, struischen trant der oude melodieën gehouden en bevatten tal van geestige imitatorische of contrapuntische wendingen. Deze liederen verlangen een pit tige uitvoering en deze gewerd hun ook; alleen liet de helderheid enkele malen bijv. in de door de mannenstemmen alleen gezongen regels van „lek arm Schaepken" nog wat te wenschen over. De Kwintetten K. V. 452 van Mozart en op 16 van Beethoven zijn beide meesterwerken in hun genre. Karakter en timbre der instru menten piano, hobo, clarinet, fagot en hoorn komen er in volkomen tot hun recht, zoowel in talrijke solistische of concerteeren- de momenten als in den steeds zeer mocaen samenklank. Het eenige bezwaar tegen de uit voering van beide werken op eenzelfden avond is m.i. dan ook gelegen in de omstandigheid dat ze onderling nogal sterk verwant zijn. Toonsoort, vorm en instrumentale behande ling wijzen daar op. Inderdaad schijnt Beet- hoven door Mozart's Kwintet voor zijn op. 16 geïnspireerd te zijn. Natuurlijk heeft Beet hoven toch wel het stempel zijner persoon lijkheid op zijn werk gedrukt maar dat is in sommige werken zijner eerste periode o.a. in zijn Septet op. 20 nog niet zóó evident dat een breede schare van leeken op muzi kaal gebied geacht mag worden dat terstond aan te voelen. Aan den anderen kant is het begrijpelijk dat een voor de gel egenheid ge vormd ensemble het niet bij ae uitvoering van één van beide werken wil laten. Schoon heid bieden ze alle twee overvloedig en we mogen dus den heeren Krelage, Daems, Van Hell, Ten Bosch en Koch erkentelijk zijn voor hun samenwerking, die de uitvoering van deze betrekkelijk zelden in hun oorspronkelijke be zetting gehoorde werken, mogelijk gemaakt heeft. In de uitvoering zelve kwamen slechts enkele oneffenheden voor, en de klank van den kleinen vleugel bleek in midden- en bas- register vaak te zwak, maar dit zijn dan ook de eenige aanmerkingen, die men zou kunnen maken. Aan de vertolking der vier Jiddische Gezan gen door den tenor Miohel Goibets, liet Antoon Krelage een korte verklaring van den inhoud der teksten voorafgegaan, die ongetwijfeld noodig was, temeer, wijl ze niet in het pro gramma waren afgedrukt. De onderwerpen waren: een schaapherdertje, dat zijn eenig schaap verloren heeft; een slaapliedje, een aanroeping tot God van een vervolgde en een humoristische beoordeeling van een voorzan ger. Iets opruiends of Marxistisch zou zelfs de meest strenge speurder er niet in hebben kunnen vinden, tenzij hij de klacht van den vervolgde had willen aanzien als bewijs, dat reeds in lang vervlogen tijden „gruwelsprook jes" werden verzonnen. Hoe 't ook zijGobets zong deze liederen fameus, met kolossale stem en prachtige intonaties, met scherpe karakte ristieke en geweldige hoogtepunten, tot groote geestdrift van het grootendeels niet-Jood sche auditorium, dat den fenomenalen zan ger herhaalde malen terugriep. „Mirjam's Siegesgesang" hoorden we dezen zomer door de gecombineerde Amsterdamsche en Haarlemsche afdeelingen van D. S. d. V. en wei met orkestbegeleiding. Toen zong To v. d. Sluys de sopraanpartij, ditmaal een jonge zangeres, Elly van West. die wel een zeer krachtig stemgeluid bleek te bezitten, maar wier optreden toch nog niet volkomen door haar zangtechnische ontwikkeling gemoti veerd schijnt. Het kooi- zong voortreffelijk en de begeleider A. Daems toonde dat hij behalve goed hobo hij was ook eenigen tijd hoboïst bij onze H.O.V. ook goed piano speelt. De opbrengst van dit concert strekte ten bate der Joodsche vluchtelingen. Er werd ech ter in het programma op gewezen, dat het programma reeds vóór het begin der jongste pogroms vastgesteld was. De toepasselijkheid van enkele nummers was dus zuiver toeval lig. Alle medewerkenden, de dirigent, en ook het Gemeentebestuur en de fa. Goldschme- ding verleenden belangeloos hun steun aan dit concert. Aan het einde werd een collecte gehouden. K. DE JONG. Haarlemsche Middenstands-Operette „Het vroolijke Weeuwtje". Evenals Dinsdagavond werd ook gister avond voor het „Centraal Comité voor Werk- loozen" door de H. M. O. Lehar's nog altijd- jeugdig frissche operette „Het vroolijke weeuwtje" opgevoerd. De voorzitter van het Centraal Comité, de heer H. H. Luyken, smaakte het genoegen, een welkomstwoord te kunnen richten tot Haar lems Burgemeester, die blijk gaf met het Comité mede te leven. Ook wethouder Rei- nalda en den Gemeentesecretaris den heer Wesstra, begroette hij hartelijk, zooals hij bij de uitvoering van gisteren Wethouder Van Liemt en den heer v, d. Wal welkom kon hee- ten. Na nog een dankwoord tot B. en W. te hebben gericht voor de steeds ruim geschon ken medewerking aan het Centr. Comité zette het orkest der H. O. V., onder leiding van den dirigent Willem Rettich, de ouverture in. De schouwburgzaal was tot den nok gevuld. Over Léhar's muziek konden we ons weer eens oprecht verheugen. Hoe frisch doet zij na zóóvele jaren nog aan; hoe mooi door werkt en doordacht, hoe stralend veelal van orkestrale en vocale kleuren, hoe boeiend tot 't eind toe. door goed geplaatste hoogtepun ten, is nog altijd de muziek der .Xustige Witwe" Ik spreek hier van de partituur in 't geheel. Maar welk een kostelijke brokstukken zijn er; een lied. een koor, een slotscène, ste ken daar boven uit. Neen. ik zal de namen niet noemen dier stukken die elkeen kent.Veel er is nog na deze muziek geschreven voor t operette-tooneel. Maar welke waarde heeft het? Wie zingt het na? Het bleek me ook nu weer duidelijk, dat het doorsnee-publiek ter dege merkt, dat hier een componist aan het woord is. die de orkest taal beheerscht als de beste. Zooals eenmaal een Suppé. een Offen bach, een Johann Strauss dat deden. Er is dus alle reden om alleen reeds met de keuze de H. M. O. en haar directeuren geluk te wenschen. En och! wie niet met plezier naar het dol vermakelijke libretto luistert is een kniesoor. Je rolt er eenvoudig van de ééne verrassing in de andere. Om er echter van te genieten, moet er vlot gespeeld worden; er moeten er eenigen zijn, die den gang er in houden. Die waren er! En onder hen was er één die het stuk droeg en die heel den avond bekoorde door haar spel en haar mooien zang. Dat was mevrouw Dora Schrama, het jonge vroolijke weeuwtje. Maar mocht het den indruk wek ken dat daarbij het spel van de anderen af viel dan haast ik me te noemen: graaf Danilo (Ely Huyboom), wiens actie en zang niets te wenschen lieten en naast hem De Rosillon, wiens naam zoo wanhopig werd verbasterd door Baron Mirko Zeta, den gezant van Pon- tevedro, die door louter vaderlandsliefde be zield. de millioenen van het weeuwtje wil be houden voor zijn verarmde land. Jac. Gosen als De Rosillon en Joop Fiehof als de baron, de eerste door gevoeligen zang, de laatste door actie, waren opperbest. En de gezantschapsbode, Njegus, wist zijn humor zóó goed te plaatsen, dat zijn figuur nooit opdringerig werd. In deze rol zag ik ve len mislukking. Wim Wolleswinkel gaf de juis te maat, wat geen gering compliment is. En hoevele frisch gezongen en gespeelde vrouwenrollen waren er nog daarenboven. Naast Dora Schrama waren het er welgeteld nog vier. om van de bezetting van het vreug depaleis bij Maxim niet te spreken. De dames Els Hansen, Ali Jaspers, Annie Kroon en mevr. Gosen—Roestenberg. zoo goed als de heeren Joop Reinders. Piet v. d. Beek, Wim Chenike. Piet Franse, Nol Biesterveld, geen van allen was overbodig of viel buiten 't ge heel. De dirigent Willem Rettich beheerschte de partituur volkomen. Hij was de immer slag vaardige leider, die een dreigend déraille ment geen kans gaf, die zijn orkest aanpaste bij het klankvolume der stemmen, die de fijn heden der muziek vóói-uit nuanceerde. Dat er zuiver gezongen werd is voor een belangrijk deel ook zijn werk. Dat de koren nog luchtiger en losser konden zingen, heeft slechts be trekking op een tweetal finales, waarnaast zoo héél veel was. dat niets te wenschen liet. Toen er voor de laatste maal werd „ge haald" vonden we den heer Luyken. nu zelf ook gast van „Maxim", druk bezig zijn vreug de te uiten door met kwistige hand allerlei heerlijks uit te deelen. De kapper Gerritsen, de tooneelmeester en llchtverzorger, werden bedacht, en niet minder de leidster der dans ensembles. Een dankwoord van den regisseur Ely Huy boom besloot den merkwaardig-mooien avond. G. J. KALT

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11