IBIS3MS Haw De fturoper BIJB. DIORAMA'S H "A" A R L E M'S DAGBEAD if Dr. J. F. M. Sterck 80 jaar. Op 3 Januari a.s. hoopt Dr. J. F. M. Stei-ck, de oud-inspecteur van het L. O., zijn 80sten verjaardag te vieren. Hij werd 3 Januari te Amsterdam geboren; hij bezocht het gym nasium te Rolduc en studeerde van 1877 tot 1880 rechtswetenschappen aan de Universi teit te Amsterdam. Wegens ziekte moest hij echter deze studie staken. Later kreeg hij les van Prof. Jos. Alberdingk Thijm in Neder- landsche letteren en kunst. Van 1889 tot 1903 maakte hij deel uit van de Amsterdamsche Uitgeversfirma C. L. van Langenhuyzen. In 1892 werd de heer Sterck arrondissements schoolopziener te Amsterdam. In 1910 vertrok hij naar Haarlem in dezelfde functie; van 1916 tot 1921 was hij hier districts-schoolop- ziener e/i daarna was hij nog drie jaar werk zaam als inspecteur van het L. O. in de in spectie Haarlem. In 1919 benoemde de Universiteit van Am sterdam den heer Sterck tot doctor honoris causa in de Nederlandsche letteren. Hij ge niet als Vondel-kenner nationale en inter nationale vermaardheid. Ook van Bilderdijk's leven en werken maakte hij een diepgaande studie. Na zijn afscheid als inspecteur van het L.O. heeft Dr. Sterck zich te Aerdenhout geves tigd. ,,De geheimen van de wereld ruimte". Voordracht van den heer F. G. Geerling. Woensdagavond hield de heer F. G. Geerling. lid der Soc. Astr. de France, in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een voordracht over de geheimen van het heelal, geïllustreerd met lichtbeelden en films. De zaal was geheel bezet, en de aanwezigen volgden de voordracht ken nelijk met groote belangstelling. De telescoop, de fotografische plaat, de spec- troscoop en de film zijn de voortbrengselen der menschelijke techniek, die vele geheimen van het heelal ontsluieren. De zon, die voor de aardbewoners zooveel be- teekent, vormde ook het eerste hemellichaam, dat in de voordracht van den heer Geerling in het middelpunt van onze belangstelling kwam te staan. De zon is meer dan een millioen maal zoo groot als onze aarde, en bestaat uit één golvende vuurzee. De z.g.n. zonnevlekken zijn als het ware kolken, deelen van groote be roering. De magnetische stormen op aarde ont staan doordat de zon ons werelddeel uit de z.g.n. zonnevlekken met electronen bombar deert. Om de elf jaren ontstaat er een maximum aantal van zulke zonnevlekken. Door erupties op de zon worden de zonnevlammen veroor zaakt. Door middel van een film, van den Astronoom B. Loyt, welker ver tooning in Haarlem voor ons land een primeur beteekende, werden ons deze uitbarstingen op de zon getoond. Een prachtige opname van het Noorderlicht verscheen ook op het witte doek; dit natuurver schijnsel houdt eveneens verband met de z.g.n. zonnevlekkenvorming. Een film toonde ons ook de fasen van een zonsverduistering; op het mo ment van de totale verduistering wordt de ,,coro na", een stralenkrans, welke de zon omgeeft, zichtbaar. Na de zon behandelde de heer Geer ling het hemellichaam, de naam. We willen hier ook niet onvermeld laten hetgeen volgens spr. een jongen eens tot zijn vader zei: „De maan is eigenlijk veel belangrijker dan de zon, want de maan schijnt 's nachts als het donker is, en de Ion schijnt overdag als 't toch al licht is!" In feite is het schijnsel van de maan niets anders dan weerkaatst zonlicht. De maan is een koud en vast lichaam, met een volume van 1/50 der aarde. Doordat de maan zooveel dich ter bij ons staat dan de zon weten we zeer veel van het oppervlak van dit hemellichaam. Door prachtig scherpe lichtbeelden werd ons het maanlandschap getc*>nd; de lichte vlekken zijn de bergen, de donkere worden gevormd door woestijnen. Doordat de maan geen dampkring heeft is dit hemellichaam zeer duidelijk te foto grafeeren. De planeet Mars vormde vervolgens het on derwerp der populair-astronomische bespre king. Mars heeft minder water dan de aarde doch meer land,, meestal woestijn. Het is een droge koude planeet met een zeer dunne atmos feer. De z.g.n. Marskanalen schijnen volgens de laatste waarnemingen door de Mount Wilson- sterrenwacht op gezichtsbedrog te berusten. Eenig direct bewijs voor leven op deze planeet bestaat derhalve niet. Dit wil echter niet zeggen dat er geen leven is of geweest is. Na de pauze werd door filmopnamen op po pulaire wijze een beeld gevormd van de enor me afstanden, die in het heelal heerschen. Ver scheidene hemellichamen passeerden ook nog de revue; o.a. de Betelgeuse, die 25 millioen maal zoo groot is als de zon en Hercules. De heer Geerling legde in woord en beeld uit dat de Melkweg geen nevel is, doch een opeen- hooping van sterren, die wij in perspectief zien. Geen enkele ster staat stil, aldus spr. ze be wegen zich alle met enorme snelheden door het heelal. En toch zien wij menschen ze steeds op dezelfde plaats aan den hemel staan, ja zelfs op dezelfde plaats waar onze voorouders hen zagen. En dat komt omdat wij menschen, als we naar den sterrenhemel zien, geen actueel beeld zien, doch een beeld van het verleden, van wel eeuwen en eeuwen geleden. Dat houdt verband met de enorme afmetingen van het heelal en de afstanden, waarop de sterren van de aarde verwijderd zijn, waardoor haar licht pas na jaren en jaren tot ons komt. Aan de hand van populaire voorstellingen gaf de heer Geerling ons een indruk hiervan. Van deze zeer interessante voordracht, die op dezen avond zeer veel belangstelling trok, wordt Donderdagavond 15 December een herhaling gegeven. Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni". Tienjarig bestaan herdacht met receptie en feestavond. In de muziekzaal van hotel „De Leeuwerik" hield het Christel. Fanfarecorps „Arti et Keli- gioni" gistermiddag een receptie, die gezien het ongewone uur zeker goed bezocht mag worden genoemd. Onder hen, die het dagelijksch bestuur, dat be staat uit de heeren G. Beudeker, voorzitter, J. Bossaans, secretaris, J. Wagner, penningmeester, kwamen gelukwenschen noemen we o.a. wethou der E. v. d. Wall, die mede namens het gemeen tebestuur in eenige hartelijke woorden zijn ge- lukwenschen aanbood. Verder waren er verte genwoordigers van de Harmonie Crescendo uit Spaarndam terwijl ook de heer J. van Heerden, voorzitter van de Chr. Oranje Ver. Prins Willem I het bestuur kwam feliciteeren. Ook de nestor van den Raad, den heer M. de Braai gaf van zijn belangstelling blijk. Talrijke bloemstukken waren ingekomen, o.a. van Schoten's Chr. Gem. Koor en het kinderkoor Zanglust, Chr. Gymnastiekver. Kracht en Vriend schap, de Commissie van Ouden van Dagen, het Mannenkoor Proza en Poëzie, den directeur van Arti et Religioni, den heer F. A. Dekker, Chr. Or. Ver. Prins Willem I, het fanfarecorps Cres cendo en van eenige anderen. Ook vele schriftelijke gelukwenschen o.m. van het bestuur en de directie van het Diaconessen- huis, Chr. Gem. Koor Zang en Vriendschap, de Harmonie Crescendo te Haarlem, waren gezon den terwijl de muziekvereeniging Juliana uit IJmuiden Oost een geluksktelegram had ge zonden. Des avonds was er eveneens in „De Leeuwe rik" een feestavond, die eveneens bijzonder goed geslaagd is. Medewerking werd verleend door Henk Smal en Leo van Norden die met hun con ferences en voordrachten bijzondei- veel succes hadden. Ook het revue-gezelschap „10 Jarig be staan" en, niet het minst de jubileerende ver- eeniging zelf hadden een groot aandeel in het welslagen van dezen avond die door den eere voorzitter, Dr. J. J. Wallien werd geopend. Dr. Wallien bood het .-bestuur zijn hartelijke gelukwenschen met het tweede lustrum aan. In de 10 jaar van haar bestaan, heeft „Arti et Religioni" zich krachtig ontwik keld en dank zij de bekwame leiding van den directeur, den heer F. A. Dekker is op kunstzinnig gebied zeer veel bereikt. Moge deze bloei ook in de komende jaren steeds toenemen, zoo besloot spreker. BEETHOVEN'S „MISSA SOLEMNIS" Op 19 Januari hoopt de Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem een uitvoering te geven van de „Missa Solemnis" van Ludwig van Beet hoven. De uitvoering van dit geniale koorwerk van den grooten meester, waaraan behalve het koor der C. O. V., solisten en orkest hun medewerking verleenen, belooft een gebeurtenis in Haarlem's muziekleven te worden, temeer daar het vele ja ren geleden is, dat dit werk in onze stad ten ge- hoore werd gebracht. (Adv. Ingez. Med.) OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE VERONTREINIGING DER STRATEN. Een onzer lezers in Haarlem-Noord juicht het toe, dat procesverbaal wordt opgemaakt tegen personen, die de straat verontreinigen door er papier op te gooien. Tcch vindt spre ker dit niet de ergste verontreiniging; hij vraagt zich af waarom de gemeenteraad niet tegelijkertijd strafbaar heeft gesteld personen die hun honden de straten (in dit geval de trottoirs) laten bevuilen. Wanneer onze lezer de Generaal Cronjestraat passeert, moet hij al zijn aandacht aan het plaveisel van het trottoir wijden, (inplaats van aan de étalage- kasten der winkels), om zijn schoenen niet te bevuilen. Hij hoopt tenslotte, dat de Raad ook nog eens aan dit euvel zijn bijzondere aandacht zal willen besteden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE VRIJDAG 16 DECEMBER Progr. I Hilversum I Progr. II Hilversum II Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio P. T. T. Nord 9.50 Pauze 10.Parijs Radio 10.40 Radio P. T. T. Nord 11.20 Keulen 12.20 Ned. Brussel 2.20 Danmarks Radio of Diversen 2.40 Radio P. T. T. Nord 4.20 Diversen 4.50 Droit- wich 5.20 Fransch Brussel 6.20 Ncd. Brussel 6.35 Keulen 7.15 Pauze 7.20 Droitwich 7.50 Straatsburg 8.20 Keulen 9.35 Fransch Brussel 10.20 Ned. Brussel 10.30 Leipzig 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.35 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 6.40 London Regional 7.20 Diversen of gramofoonmuziek 9.20 Droit wich 9.40 Straatsburg 10,05 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera en Operette. 1. Aïda, Koor der Staatsopera en orkest. 2. Grafin Maritza. Odeon Künstler Orkest 3. Ouverture Martha, Staatsoperaorkest van Berlijn. 4. Les cloches de Corneville, Koor en orkest. 5. Faust Selectie, Band of the Goldstream Guards. 6. Der Zigeunerbaron, Sol., koor en orkest. 7. La Traviata, Symph. Orkest. 8. Komm' Zigany, G. Boulanger. houden U 40 min. In spanning en ont roeren U diep. Dagel. 35 en 79 uur (behalve Zo. en Vr.). SCHOTERSINGEL 117 A. (Adv. Ingez. Med.) De Openbare Scholen te Haarlem Kregen een naam. B. en W. van Haarlem hebben thans aan de openbare lagere scholen (die tot voor heen met een letter werden aangeduid) na men gegeven. De volgende namen zijn geko zen: Anslijnschool Fr. Varkenmarkt 22 Beatrixschool Croesenstraat Mr. A. Bruohsohool Karolingenstraat 61 (Zuid J. P. Coenschool Gijsbrecht van Aemstelstraat 118 Dag-Openluchtschool Middenweg 220 Floraschool Wilhelminastraat 43a Fuhrhopschool Overtonstraat 42 Frans HaLsschcol Schoterstraat 2 Prins Hendrikschool Pr. Hendrikstraat 1 Corn. Houtmanschool Weltevredenplein 1 Junoschool Junoplantsoen 30 P. H. v. d. Leijschool Rijksstraatweg 374 Jan Ligthartschool Botermarkt 8 Linnaeusschool Wilgenstraat 81 Linschotenschool LinschotexLtraat 57a Lorentzschool Leidscheplein 33 Montessorischool Bakkerstraat 11 Van der Palmschool Soendastraat 41 (O. Prinsenschool 41 (w.: Spaarneschool p0l 18 (Spaarndam) Tetterodeschool Tetterodestraat 6 Teylerschool Haarl.merliedestr. 29 Mr. J. H. Thielschool Karolingenstraat 6-1 (Noord) Wouwermanschool Wouwermanstraat 53 Van Zeggelenschool All. Piersc-nstraat 25 Centr. School No. I Weltevredenplein 1 Centr. School No. II Linschotenstraat 57a Centr. School No. III Fr. Varkenmarkt 22 Dr. Huetschool Prinsen Bolwerk School „Buitenrust" Buitenrustlaan 9 De drie U-L.O.-scholen blijven nog een let ter dragen. OPENBARE VERGADERING. Op Zondagmorgen 18 December wordt in „Odeon" Jansstraat 50 door de Vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad" een vergadering gehouden waarin als spreker zal optreden de heer Gé Nabrink uit Den Haag met het on derwerp: Het ontstaan van de pogroms in Duitschland. CHRISTEN VROUWENBOND De afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. Christen Vrouwenbond hoopt Donderdagavond 22 December in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104, een Kerstwijding te houden. Mevr A. Tromp-de Jong, uit Zandvoort zal spreken en het zangkoor zal een Kerstzang ten gehoore brengen. OP NIEUWJAARSDAG GEEN OUD-INTERNATIONALS AAN DE SPANJAARDSLAAN. Wij vernemen dat ditmaal op Nieuwjaars dag, die op Zondag valt, op het terrein aan de Spanjaardslaan geen voetbalwedstrijd tus- schen H. F. C. en elf oud-internationaals ge speeld zal worden. KI P. I. B. Bo« 6 Cop« Onvervaard reed Hans, op z\jn bok, de zaal binnen, galoppeerde II van zijn hoofd, stapte af en zei: „O, 0, wat is het hier ontzettend over den looper tot vlak bij de prinses. Beleefd nam hij zijn muts warm. Zoo iets heb ik nog nooit van m'n leven medegemaakt. Hoe kunt U het in zoo'n benauwde zaal uithouden?" „Och", zeide de prinses, „U moet weten, dat ik jonge haantjes aan het braden ben. En dat kan alleen, als de kachel gloeiend heet is!" „Dat treft", zei Hans met een diepe buiging, „dan kunt U meteen voor mij deze kraai braden!' Meteen hield hij de doode kraai, die hij onderweg had gevonden, omhoog. „Dat genoegen wil ik U wel doen", antwoordde de prinses. „Maar hebt U misschien iets, waarin ik de kraai kan braden? U moet weten, dat ik potten noch pannen bezit". „O, daar ontbreekt het mij niet aan", riep Hans vroolijk uit. „Hier is een beste braadpan, met koperbeslag". En met een lachend gezicht hield hij den klomp omhoog en legde de kraai er m. „Dat zal dan wel voldoende zyn voor één maaityd", zei de prinses. „Maarnu moeten we nog de saus maken. Hoe doen wij dat dan?" (Wordt vervolgd). Dobkel-maTm.Jekker.inan! (Adv. Ingez. Med.) Prov. Staten van Zuid-Holland. Motie inzake het Centrale Vliegveld. Prov. Staten van Zuid-Holland hebben. Dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat een centrale luchthaven moet gelegen zijn in het centrum van de grootste bevol- kings-agglomeraties, dat Schiphol aan dien eisch niet voldoet en waarin gedeputeerde staten wordt verzocht op de totstandkoming van een werkelijk centraal gelegen vliegveld bij de regeering aan te dringen. Verzet tegen de voorgestelde F orensenbelasting. Besturen van 25 gemeenten adresseeren aan de Tweede Kamer. De besturen van 25 gemeenten o.w. Bloemen- daal en Heemstede hebben in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer hun groote, onover komelijke bezwaren geformuleerd tegen de wets ontwerpen inzake een nieuwe forcnsenb^lasting. Hierin wordt o.m. gezegd, dat niet alleen de forensen, maar de inwoners in het algemeen van een buitengemeente, thans een groot deel van hun belastingen betalen, ten behoeve van de werkgemeenten, zoodat er dus geen enkelen re den meer is tot het invoeren van een direct over hevelende belasting, daar indirect die overheve ling reeds zulke kolossale afmetingen heeft aan genomen. De invoering van de forensenbelasting zal bovendien gepaard gaan voor de forensen gemeenten met een ontwrichting van hun huis houding in zeer veel gevallen, in enkele zelfs zal zij desastreuse gevolgen hebben en de gemeen ten noodlijdend maken. Het adres spreekt het vertrouwen uit, dat de Kamer de wetsontwerpen niet zal aanvaarden. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift: „Over de stofwisseling van 35 dijodotyrosine en eenige derivaten bij Basedow en niet-Basedow patiënten" mej. L. J. Bouwman, geb. te Amsterdam, en op proefschrift: „Die Aneurinbestimmung mittels der Thiochrommethode und ihre Anwendung auf einige Lebensmittel", de heer J. A. Wie- gand, geb. te Amsterdam. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE VROUWEN CLUB. Men schrijft ons: Omtrent de praktijk der steunverleening bestaat nog heel wat onbekendheid en niet minder misvatting. Daarom was het goed gezien, dat de Vrouwenclub der afdeelingen Bloemendaal, Haarlem en Heemstede van denVrijz. Dem. Bond 'n vergadering belegde om door een bevoegd spreker zich te laten voor lichten over de moeilijke materie der steun verleening. De inleider, de heer A. Jongbloed, begon met onderscheid te maken tusschen Maat schappelijk Hulpbetoon en Steunverleening, daarbij aangevende welke groepen door deze verschillende organen behandeld worden. De positie der wevkwoozenkassen werd bekeken, alsook hoe die werken. Wat uitgetrokkenen en dubbeluitgetrokkcnen zijn werd met voor beelden duidelijk gemaakt. Natuurlijk werd ook behandeld het vraagstuk van de controle op de gesteunden en de werking daarvan. Geen onderdeel der steunverleening en wat daarmee samenhangt of het werd belicht en met voorbeelden duidelijk gemaakt, zooals: spaargeldregsling. ruimer armslag, steun in natura. verminderde ziekenfondspremie, enz. De omvang der werkloosheid en de uitgaven hiermee verband houdende werden met en kele sobere, maar welsprekende cijfers gede monstreerd. Behalve de steunverleening voerde spreker nog even in het kort aan de werkverschaf fing, 't werkfonds, ontwikkelingscursussen en werkkampen. Na de inleiding was er eenig debat en hierin kwam duidelijk naar voren, dat het den spre ker gelukt was aan de vergadering een helder inzicht te geven omtrent „de praktijk der steunverleening." Een der leden declameerde op uitstekende wijze zeer tot genoegen der aanwezigen. Het was een welgeslaagde avond. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen ziin bij: levenslange ongeschiktheid f 2000, overlijden 400, verlies van een hand voet of oog f 200; beide leden van een duim f 100; één lid van een duim f50 alle leden van een wijsvinger f 60; één of twee leden van een wijsvinger 25. alle leden van een anderen vinger f 15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm of beenbreuk ƒ30; enkel breuk f 15. polsbreuk f 15 Alles indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés od het Geïllustreerde Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6