Haarlem's Dagblad SMITS Een Begaafd Journalist Losse locomotief rijdt tegen trein op. Weet wat U eet! KERSTTAARTEN KERST TULBANDEN Goering de volgende maand naar Rome? BRAND IN HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT Het vriest, dat het kraakt. det belangrijkste 56e Jaargang No. 17024 Uitgave Loorena Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureauxi Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkeriji Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofd red. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Arirnin. 10724, L4825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOHEKT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 19 Keccnilter 1938 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden I 3.25. franco pe* post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. AdTertentiën 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 035 Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» oe rubriek. Een Nederlandsch journalist van buitenge wone begaafdheid is heengegaan. Zondag avond overleed in zijn woning te Amsterdam, op 67-jarigen leeftijd, tengevolge van een hartaanval, plotseling de heer J. C. Schroder, vroeger gedurende lange jaren hoofdredac teur van het dagblad „de Telegraaf" en later nog immer zijn dagelijksche medewerker als schrijver van de rubriek „Spotternij en Sot- ternij", In het kort „S.O.S.". Zesendertig jaar lang heeft Schroder in de Telegraaf geschre ven; voordien had hij als jong journalist aan sportbladen gewerkt en aan „Het Geeltje", dat eigenlijk De Amsterdamsche Courant heette en reeds in de eerste jaren dezer eeuw werd opgeheven. Schroder was een unicum, een man van vol komen eigen oorspronkelijkheid begaafd met een sprankelenden geest en een flonkerenden schrijftrant die een genre op zichzelf in onze journalistiek vormden. Waarbij ik onmiddellijk moet voegen, hetgeen ieder vakman in hem gewaardeerd moet hebben, dat hij prachtig zuiver Nederlandsch schreef. Dat schoone in strument, dat iedere schrijver in ons land den grootsten eerbied behoorde toe te dragen: de Nederlandsche taal, was bij hem in zeer vertrouwde en kundige handen. De goedkoope trucjes, de even goedkoope gemeenplaatsen waaraan zooveel slechte schrijvers zich ple gen te bezondigen, bleven hem vreemd. Hij schreef in een volkomen helderen, eenvoudi- gen stijl die juist door haar helderheid en eenvoud den invloed der jaren tartte. Schro der was 67 jaar maar noch zijn stijl, noch zijn geest waren verouderd. Hij bleef tot het laatst toe jong, frisch, bewegelijk, verrassend en een wonderlijke vrijbuiter op de zeeën der vaderlandsche journalistiek. Want een vrijbuiter was hij: de wildste, dien de Nederlandsche pers ooit bezeten heeft. Haar „bad boy" zou een Engelschman zeggen, en daarmee dan niet een slechten maar een stouten jongen bedoelen. In tijden waarin onze vaderlandsche journalistiek door niets zoozeer gekenmerkt werd als door haar breed voerige pdechtstatigheid verscheen de jonge Schroder als schrijver van een Kamerover zicht dat de Heer-en in den Haag ontstelde door zijn brutale vrijmoedigheid, zijn onge hoorde persoonlijkheden aan veler adres en zijn onnederilandsche speeQschheid. Dat vond weldra zijn voortzetting in het Amsterdam sche Raadsoverzicht, dat hij jarenlang schreef, in het Dagboek van een Amsterdam mer en in zijn tooneelcritiek onder het pseu doniem „Barbarossa" geïnspireerd door zijn, later vergrijsden, rooden puntbaard. Het Dagboek van een Amsterdammer werd later in Spotternij of Sotternïj herdoopt. De too- neelcritieken, gevreesd door al wat tooneel speelde en tooneel beheerde in Nederland, vaak striemend in hun spot, soms vernietigend in hun hoon, waren niettemin het werk van een man die het tooneel liefhad en kende. En het Dagboek, de latere S.O.S., mocht dan soms over de schreef gaan, het kenmerkte zich toch door den durf van een kroniekschrijver die vaak „de waarheid dorst te uiten die iedereen denkt maar die weinigen uitspreken", door groote scherpzinnigheid en soms ook door groote gevoeligheid. Want dezelfde man die er zoo fel op los kon slaan, wel eens te fel en wel eens ondoordacht ook, kon ontroeren door zijn medegevoel met hen die hij als verdrukt, misdeeld, onrechtvaardig bejegend zag. Een ongewone natuur, een man vaak van uitersten, een humorist en een spotter temidden van een ernstig, zwaartillend volk. En toch een man die invloed heeft doen gelden op de Holland- sche journalistiek door haar van vroegere te groote plechtstatigheid te helpen bevrijden. Met de Fransche chroniqueurs, met name met een Henri de Rochefort die in de tweede helft der vorige eeuw in de Parijsche pers erop los trok was hij misschien nog het best te verge lijken. Hij was zeer vitaal, zeer levenskrachtig, op- gewekt als in tijden toen hij als voetballer en cricketer tot de begaafdste spelers van ons land behoorde. Als cricketer was hij vermaard „freehitter". Als journalist was hij dat ook. R. P. Kunstveiling ten bate der uitgeweken kinderen. Schenking van H. M. de Koningin. AMSTERDAM. 19 December. Het comité van organisatie ontving hedenmorgen bericht, dat H.M. de Koningin alsnog als blijk van be langstelling voor de veiling van kunstwerken, welke verkocht worden op Dinsdag en Woens. dagavond in hetg ebouw Frederik Muller en Co. te Amsterdam, ten bate van de uitgeweken kinderen, een schilderij ter beschikking heeft gesteld. Het zal op Dinsdagavond opijbaar ver kocht worden en is morgen den geheelen dag van 104 uur in de veilingzalen te bezichtigen. Groote brand te Brooklyn. NEW-YORK, 19 December. Een geweldige brand hééft een magazijn van twee verdepin- gen op de marineterreinen te Brooklyn in de asch gelegd. Daarbij werden 27.000 gallons al cohol. verf, olie, kerosine en films verbrand. Totnutoe kan men de materieele schade nog niet nauwkeurig schatten, terwijl de marine- autoriteiten weigeren zich over den brand tegenover de pers uit te laten. De brandweer der marine was niet in staat het vuur te over meesteren. zoaodat de brandweer van de stad moest ingrijpen, die zich er toe bepaalde de belendende gebouwen te beschermen. (United Press). Het is een heele tijd geleden, Dat ik voor 't laatst het had betreden, Maar nu heb ik me, ongevraagd, Toch weer op erg glad ijs gewaagd. Een schrale wind blies langs mijn ooren, Mijn voeten waren haast bevroren. Mijn mond werd strak, mijn neus werd rood, De meeste vingers gingen dood, Het stak me in mijn winterteenen, Er voer een krampscheut door mijn beenen. Mijn schaatsen bleken meer dan bot, Ik duchtte veler oogen spot, Maar ik besloot het toch te wagen. Toen heb 'k een rare schaats geslagen. Ik dacht: wat doe ik in de kou, 't Wil toch niet meer zooals ik wou, Ik voel het nu al in mijn spieren. En zie nu daar die jeugd eens zwieren. Waarom ik niet en zij nu wel, Het blijkt toch duidlijk kinderspel; Dat beentje over kan 'k weer leeren. 't Is maar een kwestie van probeeren. Komaan, een kleine dosis moed, Dan lukt het mij ook wel weer goed. Toen heb ik nog één slag geslagen. Als in mijn beste jonge dagen, Maar 't zielig resultaat was, dat Ik ijselijk, maar stevig zat. Ach ja, wel wat erg lang geleden, Had ik mijn laatste schaats gereden, Maar 'k ondervond toch even vreugd En een herinnering aan mijn jeugd. P. GASUS. Leerling machinist gedood. Machinist kon zich nog juist in veiligheid stellen. ZUTPHEN, 19 Dec. - Vanochtend tegen kwart over zeven is op het sta tionsemplacement te Zutphen een losse locomotief op den binnenkomen den trein 656 uit Deventer gereden. De losse machine kantelde, waarbij de leerling-machinist Kraak uit Hengelo (O.) onder de lomotief werd verplet terd. De machinist stelde zich op het laatste oogenblik door een sprong van de machine in veiligheid. De machinist van den trein uit Deventer kwam evenals het overige treinpersoneel en de passagiers met den schrik vrij. Alle hoofdsporen zijn tengevolge van de botsing versperd zoodat het verkeer moest worden omgeleid, waardoor vertraging ont stond. De justitie en politie hebben een onderzoek ingesteld op de plaats van het ongeval. De omgevallen locomotief is ernstig bescha digd, die van den trein liep aan den voorkant schade op. UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. ingez. Med.) IJSBANEN „BREDERODE,, EN „EINDENHOUT" HEDEN GEOPEND van 15 en van 711 uur. (Adv. Ingez. Med.) Voor een onderhoud met Chamberlain. LONDEN. 19 December (A.N.P.) -- Een speciale correspondent van het Labourblad „Daily Herald" meldt, dat veld-maarschalk Goering zich naar Italië zal begeven om er Chamber lain en Lord Halifax te ontmoeten, wanneer zij van 11 tot 14 Januari hun officieele bezoek aan Mussolini zullen brengen. Deze ontmoeting tusschen den Britschen premier en Goering is door dr. Schacht, den president der Rijksbank, die Zaterdag, na een bezoek aan den gouverneur van de bank van Engeland, uit Lcaiden is vertrokken, tot stand gebracht. Goering schijnt sinds eenigen tijd gaarne een ontmoeting te willen hebben met Cham berlain. Er was reeds een afspraak gemaakt, dat hij de vorige maand een bezoek aan Londen zou brengen, aldus vervolgt het blad, doch dit bezoek kon niet doorgaan met het oog op de reactie der openbare meening in Engeland tegen de vervolging van Joden in Duitschland. Toen het bezoek van den Britschen premier aan Italië werd bekend gemaakt, was Goering van meening. dat het voor hem mogelijk zou zijn Chamberlain daar te ontmoeten. De goedkeuring van Mussolinie werd ver zocht en verkregen. Dr. Schacht heeft toen opdracht gekregen de aangelegenheid te Londen ter sprake te brengen. Chamberlain heeft toegestemd. De bijeenkomst kan te Rome zijn, doch waarschijnlijker is, aldus het blad, dat zij op het landgoed van Mussolini te Roco delle Caminate zal plaats vinden. r *n De Kerstinzameling voor de Stille Armen belooft weder 't succes te worden, dat wij niet alleen, maar ook zeker alle lezers, zoo gaarne zien. Mogen allen, elk naar krachten bijdragen, tot dit gewenschte succes. Stort uw giften aan onze loketten of op Postgiro 38810 van ons blad. IOSENBERG EEREBl'RGER VAN MUNSTFR Het gemeentebestuur van Munster in West- lalen, de oude Duitsche bisschopstad, heeft Al fred Rosenberg, den voorvechter van het anti- clericalisme, verheven tot eereburger der stad meldt Havas. Dertiende verantwoording van de bij on: blad binnengekomen giften. Mevr. de M. f 4; C. v. .E f 2.50; T. B. f 2.50 fam. V. f 3; H. S. f 0.50; H. J. H. Heemstede f 2.50: N. N. f 1; L. f 2: „Het Domineerclubje van zes" f 3; v. L. f 0.25; fam. J. Th. E. f 3.50; Irene f 0.25; Wed. S. Overveen f 1; L. W. f 2.50: D. K. f 1: Marlise f 10; J. N. L. Sr. f 1: F. F. f 1; Z. f 1.25: „Opmerking oude heer Lido" f 6: H. N. M. f 1: V H f 1; K. S. f 2.50: Bep en Henk f 2; N. N. f 0.50; N N. f 1.50; W V. B f3: v. d S. f 3: fam. B C. f 1; S. V. f 1 fam A. R. f 5; Luthersche Jongemannenver- eeniging f 1.25: Kas f 0.50; Mej. T. H Bloe- mendaal f 10: mevr. P. H. R. Heemstede f 2.50; N. N. f 10; B. W. f 1; J. B. H f 0.50; mej. G. A J. f 2.50; C. T. f 50: C. L. W. R. f 29.80; G. S. B f 10; R B. f 10; H. L. 1 10; A P, S. f 5; Mej. W. A. H. f 5; A. H. K. f 5; Leeskring f 5: C. S. f 2.50; J. M. J. v. L. f 2.50; M. W. T. f 2.50; Mevr de Wed. H. G.—S f 2.50; mej. C M Ph. v. H f 2,50; G. v. S. f 2,50; J, L. f 2,50; Mej. E. de G. 1 2,50; R. P.—G. f 2; mej. H. A. L. f 1.50; J. P. S. f 1; C. Jr., f 1; J. de G. f 1; G H. P. f 1; A. R. f 3; N. N. f 1; H. v. D. f 1; Het jokerpotje van de dames Schouten f 2.24; N. N. f 1; Pieaad f 1,50; N. N. f 1; H. J. W. C. f 2.50; v. Ph. J. J. K. f 5; C. f 2. Het vorige totaal bedroeg f 4144.05. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 1000 giften tot een bedrag van f 4420.59. Gif ten kunnen worden afgegeven aan onze bu- ïeaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening no. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". De interieurs met het bevroren bluschwater in het door brand geteist erde Centraal Station te Utrecht boden een grilügen aanblik. Een detail van de verwoesting, welke werd aangericht. Omtrent de oorzaak van den brand (voor uitvoerige bijzonderheden zie men pag. 3) tast men nog in het duister. Het onderzoek van de Utrechtsche recherche is nog in vollen gang Of dit echter een defini tieve uitspraak zal opleveren, wordt ernstig be twijfeld. De huidige, voor de reizigers ongerief lijk» toestand, waarbij het bagadepot dienst doe als plaatskaartenbureau en een gedeelte van den uitgang gebruikt kan worden als ingang, zal zoo spoedig mogelijk, misschien reeds morgei worden opgeheven, zoodat men dan langs der gebruikelijken weg het stationsgebouw zal kun nen betreden en verlaten. Vanmorgen om half elf, na een ingespannen i oeid van 36 uur was de zware taak van de "•.rechtsche brandweer ten einde. De laatste slan- ien voor het stationsgebouw werden verwijderd .li vervolgens werd het verkeer op het stations- lein normaal toegelaten. Met man en macht wordt thans aan het voor- loopige herstellingswerk gearbeid. Het wooru is aan Tollens: Hier heeft de wintervorst zijn zetel opgeslagen; hier is zijn erf! zijn rijk! hier zijn geen lentedagen. De Bilt voorspelt: Voor het geheeie landMeest matize tijdelijk nog toenemende Oostelijke wind, he.der tot licht of half bewolkt, droog weer. strenge vorst des nachts, overdag matige vorst. Stormwaarschuici7igsdienstLangs de geheeie kust hangt het sein „Weest op uw hoede". Wel geen krantenbericht zal dezer dagen met zooveel spanning worden gelezen als juist dit. In allerijl zijn schaatsen, warme truien en ver geten wollen vesten te voorschijn gehaald. En zoo zwierden Zaterdag en Zondag reeds de eerste liefhebbers op de gladde ijzers rond. Doch verreweg de meesten vonden het maar beter om zooveel mogelijk dicht bij de kachel te blijven. En heelemaal ongelijk hadden ze niet want het vroor hedenmorgen nog 9 graden F.! En vannacht was het natuurlijk nog erger. Er bereikten ons zelfs mededeelingen over thermo meters die 17 graden zouden hebben aangewe zen. Dat mag dan misschien een uitzondering zijn, de gemiddelde temperatuur zal toch zoo om en nabij de 15 graden vorst zijn geweest en dat zijn we hier nu niet bepaald gewend. En de strenge winter van '28'29 dun. zult U zeggen. Inderdaad, toen heeft het bijna zonder onder breking van December tot in Maart gevroren, maar. toch kwam de temperatuur des nachts zelden onder de 8 a 10 graden vorst. Houdt de vorst aan? Niemand weet het. Maar één ding hopen we toch allemaal: als het door blijft vriezen laat dan de felle Noord Ooster maar thuis blijven. De vorst en de werkloosheid. Strenge vorst heeft steeds een vergrooting van de werkloosheid tengevolge. De bouwwer ken liggen zoo goed als stil, want buiten kan natuurlijk geen arbeid verricht worden. Daar door hebben zich heden zeer vele bouwvak arbeiders bij de arbeidsbeurs gemeld, vermoe delijk zal dit aantal wel aanloopen tot enkele honderden. Deze menschen worden evenwel niet bij het aantal werkloozen geteld, want zij heb ben immers werk, maar kunnen alleen tijdelijk niet aan den slag gaan. Wel worden bij de werk loozen geteld de arbeiders die nu voorloopig ontslagen worden om misschien weer aange nomen te worden als de dooi invalt. Het trans portbedrijf heeft in het algemeen ook veel te lijden van strenge vorst, het verkeer te water .igt dan stil, terwijl het vervoer te land niet in dezelfde mate toeneemt. (Zie ook pag. 12.) Voor echte Friesche Schaatsen is Uw adres „ALBA" - Groote Houtstraat 158, TELEFOON 15426. Wij verhuren GELUIDINSTALLATIES voor ijsbanen. (Adv. ingez. Mea.j WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. BLOEM per 4 pond 25 ets. SLAOLIE per flesch a 6' maatje 45 ets. KRENTEN per pond 22 ets. ROZIJNEN per pond 25 ets. SUCADE per ons 10 ets. SNIJBOONEN per 11 blik 19 ets. SPERCIEBOONEN per 1 1 blik 22 ets. KERSTTULBAND per stuk van ongeveer V« pond 25 ets. AMANDEL-KRANSJES 1 pond 22 ets. KRANSJES pond 16 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Hoeveel Duitsche en Oostenrijksche meisjes te Haarlem trouwden. 2 BINNENLAND. Te Zutphen is een losse locomotief tegen een trein gereden. 1 Het Centraal Station te Utrecht is door een zwaren brand geteisterd. 3 BUITENLAND. Goering zou de volgende maand naar Rome gaan. 1 Bij de verkiezingen in Slowakije behaalde de Slowaaksche Volkspartij 90 pet. der stem men. 9 Polen heeft te Praag een démarche gedaan in verband met de activiteit der Oekrai- uers in Tsjecho-Slowaküe. 9 Gevreesd wordt, dat 2000 Chineezen bij overstroomingen van de Gele Rivier om gekomen zfjn. 9 SPORT. Criticus over tactiek in voetbal. 5 ARTIKELEN enz. P.: Een begaafd Journalist. 1 K. de Jong: Volksconcert der H. O. V. 14 J. B. Schuil over de Thompson Brothers. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op -1

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1