Haarlem's Dagblad Voor de Armen. Nieuwe gelegenheid. Kerst-inzameling vaat de siiiêe amen Ernstig incident BERICHT Strenge vorst veroorzaakt veel ongemak. Spoorwegramp in Brazilië. Weet wat U eet! WEIHNACHTS STOLLEN KERSTKRANSEN SUIT'S Liet belangrijkste 56e Jaargang No. 17025 Uitgave I.ouren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713 Adruin. 10724, 14825. Soenduplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 20 December 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f i.lO per 5 maanden l 3.25 franco per post t 3.55. litMtr aummere 6 cent per ex. Advertcntiën i l-S regels f 1.75, elke regel meer f 0.35 Heelame* f 0.60 per regeL Kegelnbnnuenientsterieveo op uun vraag. Vraag en aanbod 1-4 regels t 0.60. elke regel meer f 0.15. Gr«»eulje» tie rubriek. De verantwoording van giften voor de Stille Armen die wij vandaag publiceeren vertegen woordigt het hoogste bedrag dat tot dusver op één dag is binnengekomen. De stijging die nu intreedt is heel menschelijk-verklaarbaar, want iedereen voelt nu, als hij buiten is, aan den lijve wat het wil zeggen niet voldoende verwarming te hebben. En als hij dan thuiskomt en die verwarming wel vindt bij zijn fel-opgestookte kachel en in zijn krant leest van de menschen die deze weldaad moeten missen, wordt zijn medegevoel toch wel heel sterk wakker ge maakt. Het zal nog een extra-aansporing krij gen als hij of zij later, in het warme bed kruipend en luisterend naar den ijzigen wind die langs zijn huis giert, denkt aan degenen die zelfs geen voldoende dekking hebben en den slaap niet kunnen vatten van de kou. Want zóó erg is het met velen gesteld en er zijn er meer, die voor een Kerstgave in aan merking komen, dan verleden jaar. Daarom blijven wij zoo dagelijks aandringen op meer giften, ook op de kleine die wel in aantal zijn toegenomen maar veel en veel talrijker kon den zijn. Waar blijven toch zoovele kwartjes en dubbeltjes? Is de gewoonte, die speciaal voor een collecte te bestemmen, nu heusch belangrijker dan het feit, dat zoovelen in nood verkeeren en dat met die vele kleine bijdragen ook veel meer hulp aan hen verschaft zou kunnen worden? Immers neen! Niemand zal zooiets toch willen toegeven? Vandaag zijn bij dit blad de vijfduizend gul den aan giften overschreden. Wij zijn daar dankbaar voor en kunnen erbij opmerken dat de loop van zaken geenszins minder goed is dan vorige jaren, ofschoon de collecte voor de buitenlandsche vluchtelingen ditmaal in het spel kwam en zelfs vlak vóór deze Kerst inzameling begon, op 3 December namelijk, werd gehouden. Degenen die vreesden dat deze vrijgevigheid jegens buitenlanders scha delijken invloed zou hebben voor de lijdende landgenooten in eigen omgeving zien daar uit dat hun vrees ongegrond is geweest. Dat had ik ook steeds verwacht. Als er extra-nood wordt geleden is men wel bereid zijn extra penningske daarvoor te offeren, zelfs in een jaar als dit waarin de economische toestand weer achteruitgang heeft vertoond. De inzameling voor de Stille Armen heeft in haar totaal nu zelfs al meer opgebracht dan de collecte op 3 December. Maar ik blijf- aandringen op meer. Het totaal van verleden jaar is nog niet bereikt, er moet eigenlijk meer •zijn dan toen omdat meer menschen voor hulp in aanmerking komen en ik weet dat er meer kan zijn als ook allen, die maar een kleinig heid te missen hebben, meedoen. Wij ontvangen herhaaldelijk brieven van menschen die vragen een Kerstgave te mogen ontvangen en ook van anderen, die bepaalde menschen daarvoor aanbevelen. Uit die brie ven blijkt telkens, dat de schrijvers meenen dat wij beslissen wie begiftigd zullen worden. Dat is niet zoo en het is ook nooit zoo geweest. Het Comité, waartoe de organisators behooren die den toestand precies kennen, maakt dat uit. Wij helpen het Comité slechts. Die brie ven worden dus door ons doorgezonden aan den secretaris, Mr. P. E.~ Barbas, tevens secre taris van den Armenraad, en het Comité maakt tenslotte uit voor wie de Kerstgaven bestemd zullen worden. Het heeft de organi saties achter zich die alleen bevoegd zijn om dit op de beste wijze te doen. Tenslotte wil ik hier de aanteekening ver melden die een lezer van ons blad, die ons gisteren zijn tweede gift voor deze inzameling deed toekomen, daaraan toevoegde „Bij een nijpende koude als wij thans be leven is het een menschelijke plicht naar kracht te geven. Er wordt als het weer normaal is al veel armoede geleden, hoe moet het dan wel zijn bij zooveel koude?" Dat is een eenvoudige maar daarom niet minder juiste en treffende gedachte. Ik draag haar op aan allen die nog niet gegeven hebben en het wel kunnen doen. Dit is de laatste week R. P. Geen aanbod aan Don Jnan gedaan Missie der Phalanx bracht een „beleefdheids bezoek". PARIJS. 20 December. In een bericht uit Burgos wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat de missie der Phalanx onder leiding van senorita Pilar Primo de Rivera, door Don Juan is ontvangen doch geen politieke kwestie met hem heeft besproken. Er is hem evenmin een aanbod gedaan. De regeering van het na tionalistische Spanje was van tevoren inge licht dat de missie een „beleefdheidsbezoek" aan Don Juan zou afleggen. Verder meldt het bericht, dat Mussolini de missie ontvangen heeft en daarbij de hoop uitsprak dat Spanje weer spoedig een mogendheid van der. eersten rang mocht worden. De Duce voegde daaraan toe „de republikeinen hebben gehoopt, dat een Europeesche oorlog en de Frarische algemeene staking hun zaak te hulp zou komen". (United Press). HET IJS. Groote voorzichtigheid geboden. Van den IJsbond Hollandsch Noorderkwar tier ontvangen wij het volgende officieele be richt: „Groote voorzichtigheid wegens wakken rond om Haarlem geboden. Op Klopper- en Schoter singel worden hopelijk Woensdag onze banen geopend". (Nu de bevolking van het Ameri- kaansche negerstaatje Nigeria niet meer zoo schaars gekleed is als vroeger, neemt het kwaad der zakkenrollerij er sterk toe). Nigeria had vroeger jaren Aan eigen land en volk genoeg, Zoodat het volk alleen om blaren Of lapjes als zijn kleeding vroeg. Dat was voldoende in die hitte, Naar 't motto *s lands klimaat 's lands eer, Om er toch warmpjes in te zitten, Men had geen enklen wensch naar meer. Totdat er blanken zijn verschenen, Het veege lijf decent bedekt, Zelfs hagelwit omkleede beenen, En dat heeft afgupst opgewekt. Daardoor werd voor de Nigerianen Het witte pak een blijk van stand, Dat zich verheven kon doen wanen Boven de andren in het land. En onderricht in het verkeerde, Is een langvinger Nigeriaan, Die al te veel van blanken leerde, Toen listig aan den rol gegaan. Een misdaad die men kon negeeren, Toen zij geen voedingsbodem vond, Het zakkenrollen, ging floreeren, Zoodra de zakduit er bestond. Nu moet de bruine dandy strijden Tegen een nieuw en sluw bedrijf. Een zucht, indachtig vroeger tijden: 't. Gelukskind had geen hemd aan 't lijf. P. GA SUS Veertiende verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. J. M. f 1; mej. M. v. d. W. f 1, Mientje B. f 1, N. J. f 1. mevr. T. W. f 5, mevr. v. d. B. f 1, mevr. v. W. f 2.50, Kaartpot K. en W. f 3.50, J. E. f 2, mevr. B. f 2.50, N.N. f 1, A.M. D. f 10. R. K. Aerdenhout f 2.50, Uit de spaarpot kinde ren B. v. d. B. f 2.50, Zr. A. G. W. f 2.50, A. V. W. f10, Bridgeclub „Groot Slem" f 5; mevr. de wed. T. f 5. S. A. U. f 200, D. B. f 1, L. H. f 10, Uit eht sjoelpotje f 1, H. E. f 5, van Caddy f 0.50, A. Th. E. f 2.50, G. v. E. f 1, wed. D. B. f0.75. fam. G. A. F. f 3.50, H. K. f 0.50, La Gaité f 20, A. C. f 10, A. d. V. f 0.50, A. v. M. Heemstede f 5, N.N. f 25. H. K. f 1, C. K. v. T. f0.50, S. en P. f 10, mej. v. d. S f 2.50, v. V. f 1, T. S fl, A. V. f 1. H. J. P. f 2.50. J. H. W. f 1, N.N. f 1 N. E. te Santpoort f 1, N.N. f 10, H. D. f 1, mevr. J. P. i 2.50. J. A. v. D.-N. f2. G P. P. f 2.50. S. f 0.25, M. B. f 0.50, Gre f 0.5U. Ilaarlemsche Hulpbank f 25. I. V. f 0.50. A W. f 2.50. B. v. D. f 1. Fam. T. 1' 1.60. A. B. f 1.50. G. v. T. f25. N.V. W.A.C.H. f 11, F. C. D. f 10. A M. f 10, Ir. A. P. P. f 10. mevr. J. v. S.-G. f 10, mevr. de wed. E. P.M. S.-v. T. f ,10, fam. B. f 10, N. A. f 7.50, R. V. f 5. Dr. P. v. P. f 5. G. H. f 5. B. A. f5, H. H. f 5. D. Z. f 2.50. Dames de B. f 2.50, Ir. J. A. W. f 2.50, J. R. f 2.50, J. R. f 2.50, W. D. N. f 2.50, N. A. O. f 2.50, B. v. d. M. f 2.50 I. K. f 2.50, J. R. de C. f 2.50, J. W. f 2.50, C. S. H. f 1.50, M. Ja R.-P. f 1, J. H. W. fl, P. W. f 1, E. H. D. f 1. mej. L. A.-v. H. f 1, H. v. R f 1, mej. H. M. v. d. B. f 1 R. B. f 1, A. J. T. D. (2e gift) f 5, H. B. F. f 0.60, mevr. A. P. K. fl, G. F. f 5, Daems J. M. N. f 2.50, W. R. f 2.50, Nel f 2, L. R. f 1, E. en J. F. f 3.50, T. D. f 1. van Bob en Hans f 10, v. B. f 1.50, wed. S. f 1, v. E. f 5, Hanny H. en C. H. f 0.50, Nog een kleine gift J. K. f 1, P, K. f 1, v. d. V. f 0.50, A. IJ. Z. f 2.50, L. v. R. f 2, J. B. D. f 25. Het vorige totaal bedroeg f 4420.59. Thans zijn in het geheel bij ons binnengekomen 1113 giften tot een bedrag van f 5074.79. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en oSendaplein 37 of overgeschre ven worden op onze postgirorekening n. 38810 onder vermelding „Voor de stille armen". Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van Jhr. Mr. A. S. f 10. N.V. J. G. M. en Zn. f 20. E. J. S. f 2.50, mevr. H. V. E. J. H. M. S. f 1, mevr. E. C. J. D, Heemstede f 250, H. v. D.-S., Santpoort f 2.50, mej. M. J. C. K. f 2.50, de „R.C." f 200. Door het comité ontvangen van het „E. F." f 100. Voor echte Friesche Schaatsen is Uw adres „ALBA" - Groote Houtstraat 158, TELEFOON 15426. Wij verhuren GELUIDSINSTALLATIES voor ijsbanen. (Adv. Ingez. Medj aan de Hongaarsch Slowaaksche grens. Twee Tsjecho-Slowaaksche gendarmes gedood. Onderhandelingen over grens- afbakening afgebroken. Officieele Slowaaksche kringen deelen mede, aldus een Havasbe- richt uit Bratislawa, dat terroristische benden, gesteund door afdeelingen van het geregelde Hongaarsche leger de gemeenten Kuzmice, Silvas en Kalsa zijn binnengedrongen en aldus een sector van den spoorweg Koscie- Uzhorod hebben bezet, die volgens de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen aan Slowakije moest blijven. Bij dit incident werden twee Tsjecho- Slowaaksche gendarmen gedood. Tsjecho-Slowaaksche troepen kwa men tusschenbeide en bevrijdden den spoorweg tusschen Slanec en Kusmice. In verband met dit incident heeft mi nister-president Tisso order gegeven aan dt Slowaaksche delegatie bij de gemengde .emengde grensafbakeningscommissie de on derhandelingen met de Hongaarsche re dering onmiddellijk af te breken tot „de Hongaarsche kringen, die voor dergelijke overvallen verantwoordelijk zijn, de Slowaak sche regeering voldoende bevrediging schen ken en de noodige maatregelen nemen om een einde te maken aan de aanvallen van roover- benden". Naar aanleiding van deze incidenten ver klaart het Hongaarsche telegraafagentscnap dut er te Nagyszalan, een gemeente die aan Tsj&cho-Siowakije is gebleven, twist ont stond tusschen de Hongaarsche bevolking en de Tsjecho-Slowaaksche grenswacht. De Tsje chen losten schoten in de nabijheid der grens waardoor een tweede luitenant gewond en een soldaat gedood werd. In verband met deze agressieve houding houding der Tsjechen, aldus het agentschap zag de Hongaarsche grenswacht zich genoopt de orde langs de grens te herstellen, De voorstelling van het radiostation te Bratislawa, als zouden Hongaar sche afdeelingen een aanval hebben gedaan op verscheidene dorpen, is vol gens het Hongaarsche telegraaf- ajfentschap, onjuist. NED. NATUURHISORISCHE VEREENIGING. Voor de leden der afd. Haarlem en Omstre ken van de Ned. Natuurhistorische Vereeni- ging zal Woensdagavond in het gebouw „De Nijverheid" in de Jansstraat, de heer C. Sipkes een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Botaniseertochten door ons mooie land". In Januari komt dr. Th. C. Oudemans een lezing houden. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Van koude gesproken. WARSCHAU, 20 Dec. fP.A.T.-A.N.P.) r- Uit Moskou komen berichten, welke aan- toonen hoe koud het ivel in Centraal Rusland is. De thermometer wijst daar niet minder dan 51 graden vorst aan. In verschillende wijken van Moskou zijn de waterleidingen gesprongen en zit de bevolking zonder water. In de streek van Kursk komen troepen uitgehonger de wolven de dorpen binnen. De koudegolf in Joego-Slavië heeft in de streken van Bosnië temperaturen ge bracht tot 22 graden onder nul. In het geheele land ligt het scheepvaartverkeer stil. Ook uit Italië komen berichten over zwaar winterweer, en in Noord-Italië is ook overal veel sneeuw gevallen. De lagune van Venetië is op verscheidene plaatsen dichtgevroren. Het groote euvel: bevroren waterleidingen. Vele personen door koude bevangen. Vanmorgen is een ijsbreker van het Kaarseladeveer naar Spaarndam ver trokken om daar een schip .dat in de buitenhaven was vastgevroren, te bevrijden. Het vertrek van het Spaarne. De hevige vorst schijnt het bekende spreek woord „strenge heeren regeeren niet lang' te zullen logenstraffen. De kouöe neemt nieu af. Integendeel. Het vroor hedennacht nog 22 graden F. en vanochtend was de vorst nog niet bijzonder afgenomen, want toen was de temperatuur nog 12 gr. F. of 20 graden vorst Natuurlijk brengt dergelijk weer allerlei ongemakken met zich mede. Het grootste euvel is wel dat der bevroren waterleidingen en is er wel geen huisgezin waar men er niet mee te kampen heeft. Niet minder dan 500 klachten bereikten gisteren den Gemeente lijken waterleiding en ofschoon de dienst met extra personeel en extra auto-tractie werkte Konden toch niet meer dan 200 aanvragers worden geholpen. Ondanks het feit, dat het personeel tot 11 uur doorwerkte! En heden ochtend waren leeds meer dan 150 nieuwe Klachten binnengekomen terwijl nog 300 andere van gisteren waren blijven liggen. Ook de biandweer is in de afgeioopen dage.: :n act>. ^wcest en wel voor het bius- seueii een zesia: sonoorsceenbrandjes ver oorzaakt cije: te hard stoken. Bovendien ont staat ei licht brand Lnj het gebruik van ö.cchte eierkolen daar de schoorsteenen dan zeer vervullen. Ook op straat heeft de vorst echter zijn inv.oed doen geiden en vele Haarlemmers u.egen het zelfs met de kou te kwaad. Maandagmorgen werd op den Jansweg een bd-jarige man dom de koude bevangen en bewusteloos. Na door O. D. te zijn behandeld kon hij per auto huiswaarts xeeren. Op het Teyelplein was het een 31-jarige man, die eveneens door de koude bewusteloos werd. Ook hij werd door G. D. behandeld en kon na uijgekomen te zijn. zijl: tocht per fiets voort zetten. Ook een meisje van 16 jaar kreeg hei op het Spaarne te kwaad. Door O. D. werd ze echter spoedig weer bijgebracht, waarna ze per taxi naar huis terugkeerde. In het ge bouw van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de Delistraat te Haarlem-Noord was het een 23-jarige jongeman wien de plotslingen over gang te groot werd. Nadat ook hier weer O.D. was opgetreden werd hij per taxi naar zijn woning vervoerd. Hedenochtend was het een 23-jarige loopknecht, die het op de Zijlsingel plotseling te pakken kreeg. Na door O. D. te te zijn behandeld is hij per ziekenauto naar zijn huis overgebracht Bloemenexport ondervindt veel last. Ook de Aalsmeerder kweekers ondervinden van de strenge kc.ude veel last. Het is niet mo gelijk de kassen op temperatuur te houden en men is eigenlijk al blij als men de vorst uit de kussen weet te houden. Ondanks de zorgvuldige verpakking ondervindt ook den export bijzonder veel last. Zoo regende he' gisteren telegrammen uit Duitschland en oc-k uit Zweden, dat de bloemen daar bedorven waren aangekomen. Volgens onzen zegsman is ae oorzaak 'hiervan niet zoo zeer te zoeken in de reis zeH als wel in het feit dat de bloe men bij aankomst eerst eenigen tijd in on overdekte loodsen moeten 'olijven staan. Dooi nog zorgvuldiger verpakking hoopt men ech ter dit euvel spoedig te overwinnen. De prij- zijn zijn echter natuurlijk bijzonder hoog daar het aanbod klein is. Nader vernemen we nog, dat zulke hoeveel heden plantenmateriaal en bloemen bevro ren zijn, dat de schade reeds in de duizenden guldens loopt. De potplantenveiling was van morgen reeds verscheidene uren voor den nor malen tijd geëindigd, daar zeker 2500 zendin gen bloemen minder dan anders waren aan gevoerd. De handel ondervindt derhalve evenzeer den terugslag van den vorst als de bloemis terij. De scholen vrijaf. B. en W. van Haarlem hebben in 1936 het vrijaf geven op de scholen voor ijsvermaak gere geld. Hoofden van scholen mogen in een vorst periode de kinderen 2 keer een middag vrij ge ven, maar den eersten keer pas als het college daartoe machtiging verstrekt. Deze machtiging is nu afgekomen, zoodat vermoedelijk vele scho len reeds vanmiddag vrijaf zullen geven. De ijsbaan SL Moritz. De IJsbaan St. Moritz is zoowel hedenavond als hedenmiddag geopend Het woord is aan R. O. Cambridge: De waarde van ieder ding wordt bepaald door het ge luk dat het brengt. Goederentrein op expres-trein ingereden. 35 dooden, circa 100 gewonden. Bij een botsing tusschen een perso nentrein en een goederentrein in Brazi lië zijn vijfendertig personen gedood en pl.m. honderd gewond. Het is de ergste treinramp, die ooit in dit land is voorge komen. Het ongeluk deed zich voor in den staat Minas Geraes, tusschen de stations Sito en Soao Ayres. Alle tweede-klasrijtuigen van den per sonentrein zijn volkomen vernield. Alle inzittenden van deze wagons werden gedood of gewond. Daar verscheidene gewonden in levensgevaar verkeeren, vreest men, dat het doodental nog zal stijgen. Veel weet men omtrent de juiste toedracht met. aldus meldt United Press nader. Vermoe delijk heeft zich het ongeluk om vier uur 's mor gens afgespeeld, althans dit is de stand waarop de klok in de locomotief van den expres-trein is olijven stilstaan Vermoedelijk is de ramp te wijten aan het niet lunctioneeren van de remmen van den goede rentrein, die daardoor den heuvel afgeloopen is en op den expres is ingestormd. Alle wagons de railleerden. Alleen een slaapwagen bleef op de rails staan. De ramp geschiedde in een volkomen verla ten bergstreek. Bovendien werde alle telegraaf draden door de wrakstukken der wagons, welke door de lucht geslingerd werden, vernield. Er was dus geen enkele communicatie mogelijk en langen tijd bleef men zonder hulp. UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID LUXE-BAKKERIJEN TELEFOON 10876 13714-11643-12193 (Adv. Ingez. Med.) LIEDEN 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Vergadering van de Middenstandsccntralc voor Haarlem en Omstreken. Een tentoon stelling in het najaar van 1939? Het plan bestaat een uniform zegel in te voeren voor alle middenstandszaken. 2 Een serie goede raadgevingen om hulp te verleencn bij ijsongelukkcn. 4 Verlaging van meterhuren voor gas, clectri- citeit en water te Heemstede 9 Een voorstel om openbaar voorbereidend onderwijs te Heemstede te geven. 9 Meer dan 300 vorsiwerkloozen te Haarlem l BINNENLAND. De koude brengt meer lasten dan lusten. 3 Universiteiten protesteeren tegen vervol ging wegens ras of geloof. 3 De Bill handhaaft de seizoenverwachting. 3 BUITENLAND. Aan de Hongaarsch-SIowaaksche grens heeft zich een ernstig incident voorge daan. 1 Bij een spoorwegramp in Brazilië zijn 35 dooden te betreuren. 1 Chamberlain heeft in het Lagerhuis ver klaard. dat hij thans op een „vredestec- ken" van Berlijn wacht. 5 Bij een scheepsbotsing op de Taag zijn veer tig personen op het leven gekomen. 5 SPORT. De Belg Gabriels maakt een serie van 400 caramboles cadre 45-2. 7 ARTIKELEN enz. R. P.: Voor dc armen 1 Van een G. P. D.-redacteur: Het vluchtelin genvraagstuk wordt steeds moeilijker. 3 Van onzen correspondent in het Verre Oos ten: Hoe Japan propaganda maakt. 5 K. de Jong: Blocmendaalsch Chr. Gem. Koor. g J. B. Schuil over Wim Kan en de 7 joffers. 6 Van onzen Beriijnsehen correspondent: Ras onderzoek in Duitschland. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1