WINTERJASSEN ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. Echtscheiding wordt geregeld. Ochtendbeurs Amsterdam SXclusief-Niet duur GR H0UT5TR hoekCR MARKT HAARLEM D I X 5 n A G 20 DECEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Belangrijke toeneming werkloos heid. Stagnatie in verschillende werken door vorst. Er was Maandag en ook hedenmorgen veel drukte bij de verschillende vakbonden en de gemeentelijke stempellokalen, door de groote toeneming der werkloosheid als gevolg van de vorst. Niet alleen dat de Rijkswerkverschaffing o.a. te Halfweg, waar ook een aantal tewerkge- stelden uit Haarlem weijken, is stopgezet, maar ook die in de gemeente zelve, als de demping van de Oostersingelgracht, terwijl de tewerkge- stelden bij de afd. Hout en Plantsoenen, die eerst Maandagmorgen nog eonige uren hebben gewerkt, ook naar huis werden gezonden en zich weder als werkloos kwamen aanmelden. Maar de toeneming van de werkloosheid is het grootst door vorststagnatie in de bouw- en aanverwante bedrijven. Deze laatste groep (dus zij die in het vrije be drijf de vorige week werkzaam waren) komt a s. Zaterdag bij de uitkeering niet in aanmer king voor den Kerstbijslag van 25 pet., daar bij de beoordeeling van dezen Kerstbijslag rekening wordt gehouden met de verdienste welke de werklooze over de week van 11 tot 17 December heeft gehad (werkverschaffing uitgesloten) terwijl men om voor dezen bijslag in aanmer king te komen, werkloos moet zijn over deze week. Als iemand dus de vorige week f 10 heeft verdiend, ontvangt hij lagere uitkeering en wordt bijslag over die lagere uitkeering bere kend. terwijl men als men de vorige week niets heeft verdiend maar deze week de geheele week aan het werk kon gaan, geen uitkeering ont vangt. Vanzelf is er dan ook geen sprake van bijslag. HAARLEMSCHE POLITIE-MUZIEK- VEREENIGING. De Haarlemsche Politie-muziekvereeniging, directeur de heer B. D. Peters te Amsterdam, zal Donderdag 22 December haar achttiende jaarlijksche uitvoering geven in het Rembrandt- Theater. Verder zal de film ..Joe Brown op de planken" vertoond worden, aangeboden door de directie van het theatéh. Na afloop vindt in hotel „De Leeuwerik" Kruisstraat, een bal plaats, onder leiding van den heer Möhr Jr. Ket^Vxplosie in sigarenfabriek. 650 man moesten naar huis worden gestuurd. Maandagmorgen heeft zich in een filiaal- fabriek van de N V Ritmeester Sigarenfabrie ken een ketelontploffing voorgedaan, welk' wel is waar geen slachtoffers heeft geëischt doch wel oorzaak is geweest dat verwarmhv van. deze fabriek niet langer mogelijk was waardoor 650 sigerenmakers naar huis mees ten worden gestuurd. Te ruim half negen had in een tweet- 1 ketels een inwendige ontploffing plaats. Een groote vlam men massa schoot naar buiter Zoodra men besefte, wat er geschied was. Het men het vuur uithalen. De gloeiende kolen produceerden echter het gevaarlijke giftig, koc'-inonoxydegas, zoodat het voor den stoke zaak was, zich ijlings uit de vceten te maken Gelukkig liep alles zonder persoonlijke on gelukken af. terwij! de schade zich beperkt# tot het inwendige van de ketels. Door het onklaar worden van de ketels was het niet langer mogelijk de temperatuui in de filiaalfabriek op peil te houden. In ver band met de felle koude besloot de directie de arbeiders van dit filiaal, in totaal 650 man naar huis te zenden, met de mededeelins dat het werk heden hervat zou worden Late' bleken de gevolgen echter ernstiger te zijn zoodat het werk heden niet hervat is. IJSB AAN ST. MORÏTZ. HEDENMJDDAG en -AVOND GEOPEND. Entrée 55 cent. (Adv. Ingez. Med.) RESTAURANT HON D'OR tel. 10281—14585 Voor TJioe KERST- en NIEUWJAARDINERS in de versierde zalen met kaarsverlichting. Salonstrijkje Jntieme sfeer Surprices (Adv. Ingez. Med.) 2.35 afm. 20/35 a 2.— afm. 1220 per 70 K.G RARMFNJANSWEG 67 A TELEP. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 20 DECEMBER Palace Familie Cinema: „Spionnage in df Orient" en „De glazen kogel", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Het leven van Emilc Zolfi". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Zeewolf", 2.30, 7 er 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Je bent maar ecnmaa> jong", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame Theater: De ondergang van de „Wil liam Brown" en „Verkeerd beoordeeld". Moviac Theater: „Het geheim vac natt Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) va» 35 en 79 uur WOENSDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg Balletten Yvonne Georgi. 8.15 uur. Muziek Instituut Wilhelminastraat 51: Lezing over bouw en strijkinstrumenten. Nieuwe Kerk: Kerstfeest Kinderkerk, 7 uur. Bioscoopvoorstellingen - n.inrt -i\- m> - avonn Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur. Geen regeling „met onderling goedvinden Wetsontwerp thans bij Kamer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp hou dende aanvulling van de bepalingen in het burgerlijk wetboek en in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering, be treffende echtscheiding en ontbinding van het huwelijk na de scheiding van tafel en bed. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend. Met betrekking tot de trilogie bekentenis verstek-bewijs ligt de ontworpen regeling zoo wel in de lijn van het arrest van 1883, als in die van art. 251 van het ontwerp-1886. In he: ontwerp wordt er niet van uitgegaan, dat iedere bekentenis en ieder verstek wijzen op „fraus legis" en dat de daaruit blijkende houding ondei alle omstandigheden moet worden gewantrouwd Wel wordt den president en de rechtbank op het hart gebonden toe te zien, dat niet, zondei dat er een wettelijke grond aanwezig is, dooi onderling goedvinden zonder meer ontbindinp van het huwelijk zal worden verkregen. Is ei een wettelijke echtscheidingsgrond, dan verzei de ontworpen regeling zich er niet tegen, dat partijen afspreken, dat de gedaagde geen ver weer zal voeren. Bewijs zal echter worden opgelegd, wanneer bekentenis of verstek met zoodanige omstandig heden gepaard gaan, dat bij den rechter vermoe den is gerezen, dat de bekentenis is afgelego in strijd met de waarheid, of dat het verstek niet mag gelden als erkenning van de door den eischer gestelde feiten. In het ontwerp is de functie van den presi dent in het voorproces in vei-schillende onder- deelen nader en beter geregeld dan tot nu toe. en zijn, in overeenstemming daarmede, ook de belangen en de rechten van partijen beter ge waarborgd. Men kan in het algemeen zeggen dat, behalve dat de reeds bestaande taak om partijen te vereenigen is gehandhaafd, aan het verleenen van verlof tot dagvaarden meer in houd is gegeven, doordat het voorproces tevens dienstbaar is gemaakt aan een soort civielrech telijk voorloopig onderzoek. Als sluitstuk van de voorzieningen op het gebied van het proces-recht, wordt voorgesteld in het burgerlijk wetboek in te voegen eer nieuw artikel 270a. Het is als sluitstuk te be schouwen in dezen zin, dat het beoogt er tegen te waken, dat in de toekomst echtgenooten, wier gezamenlijk verlangen uitgaat naar echtschei ding. een werkelijken echtscheidingsgrond in het leven roepen, nu zij de kans loopen, dat eer- gefingeerde grond niet langer dienst zal kun nen doen Dxt artikel luidt aJs volg:: „De echtgenoot zal in zijne rechtsvordering tot echtscheiding niet ontvankelijk zijn, indien de daadzaken, "welke grond tot dezelve haddei kunnen opleveren, met zijne uitdrukkelijke o -idzwijgende toestemming hebben plaats ge had." Voorts wordt voorgesteld om met handhaving van den reeds besiaanden grond van wederzijd- sche toestemming tot ontbinding van het huwe lijk na scheiding van tafel en bed, den wacht termijn, die moet vcsrioopen tusschen de schei ding van tafel en bed en de vordering tot ont binding van het huwelijk in te korten van 5 tot 3 jaren. Met het oog op het belang, dat er aan moet worden gehecht, dat de rechtbank haar beslis sing in echtscheidingszaken zoo goed mogelij voorgelicht neme, is het voorschrift opgenomen dat het openbaar ministerie steeds zal worden gehoord in genoemde zaken en is derhalve dt toestand hersteld, zooals die te dezen bestono voor de wet van 3 December 1932. Ten slotte wordt voorgesteld de nieuwe wets bepalingen toepasselijk te maken ook op vor deringen tot echtscheiding en scheiding van tafel en bed, die reeds aangevangen doch nog niet voleindigd waren vóór de inwerkingtreding der nieuwe bepalingen, met dien verstande, dai genoemde nieuwe wetsbepalingen worden toe gepast in den stand, waarin de zaak zich be- indt op het oogenblik van genoemde inwer- ingtreding. Betere salarieering van kwekeling met acte gewenscht. Evenals uitbreiding van het Voorbereidend Onderwijs. In het Haarlemsche Schoolblad, officieel or gaan der afd. Haarlem van het „Nederlandsch Onderwijzers Genootschap" lezen we het vol gende: Enkele wenschen. Als we dit schrijven is de behandeling van de gemeentebegrooting in den raad nog niet be gonnen: we weten niet of er uit de boezem van den Raad voorstellen komen, betrekking heb bende op het onderwijs. We zouden wel een heele serie voorstellen kunnen noemen, die genomen moesten worden in het belang van het onderwijs, maar och waartoe. Gezien de „dwangpositie", waarin onze gemeente thans verkeert, is er vanuit Den Haag niets te verwachten ten opzichte van het onder wijs. Waar geen geld beschikbaar is voor ver laging der leerlingenschaal, behoeven we niet te vragen wederom instelling van het instituut „boventalligen", maar wel zouden we met aan drang willen verzoeken: betere salarieering van den kweekeling met akte. Een bedrag van f 600, in vele gevallen verlaagd met 10 pet. pensioen premie, is geen vergoeding voor het werk, dat deze jonge menschen verrichten. En zooveel zal het toch niet kosten, wanneer die vergoeding met eenige honderden verhoogd wordt. Een andere wensch is: uitbreiding van het voorbereidend onderwijs. Het is toch zeer zeker ten nadeele van het openbaar onderwijs, dat in niet alle stadsgedeelten voldoende gelegenheid is tot het ontvangen van openbaar voorberei dend onderwijs. Wij zouden dat met voorbeel den duidelijk kunnen maken. Speciaal denken we aan Haarlem-Noord. Daarnaast vraagt even dringend om een oplossing het vraagstuk van de salarieering van het personeel der voorbe reidende scholen. Dit personeel heeft wel een bijzonder hooge korting ondergaan. Hier is o.i. heel wat goed te maken, evenals ten opzichte van de salarieering van de leerkrachten der openluchtschool en der buitengewone scholen Een andere wensch is: het stichten van een aparte school voor imbecielen. De drie samen werkende organisaties: Onderwijzers en Artsen; de Bond en het Ned. Ond. Gen. hebben reeds meermalen in een adres aan B. en W. betoogd, dat het stichten van een dergelijke school noo- dig is, terwijl ze daarbij een oplossing aan dc hand deden. We hopen, dat bij de behandeling der gemeentebegrooting deze kwestie nogmaals naar voren gebracht zal worden en dat de Raad althans hel beginselbesluit zal nemen een der gelijke school te stichten. EEN GOEDE TEMPERATUUR in Uw huis kunt U controleeren met een goeden thermometer. Maar dan weet U nog niet of de lucht niet te droog gestookt is en een gezor^e en aangename atmosfeer in Uw kamers daardoor verhinderd wordt. Daarvoor is een klein, sierlijk, maar betrouwbaar instru mentje noodig, een HYGROMETER. KEIP, de brillenspecialist, Groote Houtstraat naast Luxor, heeft thermometers en hygrometers in groote keuze en toont ze U gaarne. (Adv. Ingez. Med.) De xoeerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: half bewolkt krachtig O Vlissingen: licht bewolkt matig O De Bilt: half bewolkt matig NO Groningen: lichte sneeuw matig O Maastricht: licht bewolkt matig ONO Temoerat in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal ln m.M.: Den Helder: 12 Vlissingen: 13 De Bilt: —15 Groningen: 13 Maastricht: 14 —12 —13 —15 —13 —14 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige Oostelijke wind, toenemende bewolking, eenige kans op lichte sneeuw, strenge tot matige vorst. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 18 F. 13 F. 15 F. De luchtdruk is in het geheele waarnemings- ;ebied regelmatig dalende. Over het geheele gebied tusschen den twintigsten en vijfen veertigsten breedtegraad worden de zeer koude luchtmassa's door matige en plaatselijk krach tige Oostelijke winden van het continent naar den Oceaan getransporteerd. Het vorstgebied reikt thans in het Zuiden en Westen tot over de kusten van de Golf van Biscaye, Ierland en Schotland en zelfs de stations langs het Zuidelijke en midden-gedeelte der Noorsche kust melden temperaturen beneden het vries punt. Vorstvrij zijn alleen het Noordelijke deel der Noorsche kust. IJsland en de eilanden in de Poolzee en verder het uiterste Zuiden van Frankrijk en het Middellandsche zee-gebied. Het gebied van hoogen luchtdruk trok zich Iets naar het Noordoosten terug en reikt met een tong tot ver op den Oceaan. De Oceaan- "epressies blijven op zeer Zuidelijke breedten en hedenmorgen naderde een de Azoren. Niet tegenstaande de neerslaghoeveelheden in Ceiv raal-Europa gering blijven, valt er voldoende reeuw om plaatselijk een gesloten sneeuwdek ic doen ontstaan, in hoog gelegen streken van meer dan 15 cm dikte. Ook in Engeland en. Schot and is een gesloten sneeuwdek aanwezig en alleen in ons land en de naaste omgeving is de •rond sneeuwvrij. In de Oostzee wordt reed? ijs vorm in;- gemeld. Het gebied van strenge ;r.M reikt in het Zuiden "tot de lijn Bordeaux- Gónève en volgt verder den noordrand der Alpen De laagste temperaturen worden in Polen gevonden, behoudens op enkele plaat- ;en in het Noorden van Zweden. BAROMETERSTAND Vorige stand 775 m.M. Stand van haden 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 2.28 uur; n.m. 14.41 uur. Strand berijdbaar van 7.3012.45 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Halldor Laxness schiep: „Vrije Mannen". Zijn taal werd milder, zijn geest verdiepte zich, zijn woordschildering demonstreert ons een grootsch. literair talent. Een Kerstgeschenk van blijvende waarde (Adv. Ingez. Med.) De toestand van den Paus. Weer hersteld na een hartaanval. In de Vaticaanstad maakte men zich gisteren ernstig ongerust over den Paus. die een hart- :anval had gehad. Naar men thans te Rome meent te weten is de Paus reeds weer hersteld van dezen aanval, die niet zoo ernstig is gebleken als eerst ge vreesd werd Arita over liet „economische blok". „Bijdrage tot den vrede en rust in Oost-Azië". De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Arita heeft gisteren de buitenlandsche pers ontvangen en daarbij o.a. verklaard: Japan wil een nieuwe orde vestigen, welke een per manente stabiliteit in het Verre Oosten verze kert en de samenwerking op politiek, economisch en cultureel gebied teweeg brengt tusschen Ja pan, Mandsjoekwo en China, Uit politiek oog punt is dit een maatregel van zelfverdediging tegen de communistische bedreiging en van be houd der Oostersche beschaving en in econo misch opzicht is het een maatregel van zelfbe houd nu overal de neiging heerscht hooge doua- iemuren op te richten en economische maatre gelen voor politieke doeleinden te gebruiken, Japan is er vast van overtuigd dat de vesti ging van zulk een nieuwe orde volkomen in overeenstemming is met de internationale ge rechtigheid en zal bijdragen tot den vrede en -ust in Oost-Azië. Deze nieuwe orde beoogt een zekeren economischen samenahng tusschen Ja- >an, Mandsjoekwo en China, doch dit „econo- nische blok", indien men het zoo wil noemen, ichoeft geenszins de uitsluiting van alle andere belangen te beteekenen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 318—20 H. V. A. 475—6 Java Cultuur 209 Vergde Vorstenl. 90—1 1/4 Amst. Rubber 226 3/4 Philips 218 Beth. Steel 55 1/4—7/16 U. S. Steel 49 1/8—3/8 Republic Steel 17 3/8—1/2 Anaconda 261/4 Shell 11 3/16 WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.60 1/4 Berlijn 73.77 1/2 Parijs 4.84 3/4 Brussel 30.98 1/2 Zwitserland 41.63 New York 1.84 12.uur. Londen 8.60 1/4 Berlijn 73.77 Parijs 4.84 3/4 Brussel 31.98 1/2 Zwitserland 41.63 Kopenhagen 38.37 Stockholm 44.28 Oslo 43.20 New York 1.84 Praag 6.30 Italië vrije lire 9.721/2, reislire 8.75, bank papier 6.20. Voorkomt verkoudheid en keelpijn Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. (Adv. Ingez. Med.) Groote schade voor den heer Meester. Zijn instrumenten door brand vernield. HOOFDDORP, Maandag. Maandagnacht omstreeks drie uur werd de brandweer te Hoofddorp gealarmeerd voor een brand in het dorp Zwanenburg in deze gemeente. Nadat de politie was gewaarschuwd, bleek dat het sterrewachthuisje van den bekenden- amateur-sterrenkundige, den heer Meester aan de Iepenlaan in b~ana stond. Toen de plaatselijke brandweer arriveerde stond het houten gebouw reeds in lichter laaie en liet het zich aanzien, dat niet veel meer gered zou kunnen worden. Met een slang op de waterleiding begon men een verwoeden strijd met het vuur, dat door den krachtigen wind oplaaide tot één groote vuurzee. Het geheele gebouw met de daarbij behoo' rende inventaris ging in de vlammen ver loren. De heer Meester die dit alles in zijn rijen tijd heeft opgebouwd, moest hulpeloos toezien, dat zijn instrumenten die een groote waarde vertegenwoordigden door het vuur werden vernield. Wel was hij tegen brand schade verzekerd, maar het bedrag waarvoor hij verzekerd was. benadert het bedrag der waarde zijner instrumenten lang niet. De brand beteekent voor dezen eenvoudigen natuurvorscher niet alleen een belangrijke schade, maar tevens is een groot deel van zijn levensarbeid, een deel van zijn leven, door het vuur verwoest De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van den brand, die tot nog toe niet bekend is. Nog een brand. Vermoedelijk ten gevolge van het extra stoken der kachels werd de brandweer te Hoofddorp omstreeks 11 uur nogmaals ge alarmeerd, daar bij den heer K. aan den Aals- meerderweg brand was uitgebroken. De brandweer trok er onmiddellijk op uit. Gelukkig kon een schoorsteenbrand, die op het punt stond het huisraad aan te tasten, nog in de eerste phase worden bestreden. Met succes bleef het vuur tot de schoorsteen be perkt. De brandweer waarschuwt den bewoners dat de schoorsteen op tijd wordt geveegd. Veelal blijkt, dat de schoonsteenen niet goed of geheel niet worden schoongemaakt, hetgeen ernstige gevolgen kan hebben. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 450 IJM 82 Anetaf 220P 355 IJM 1 Maria van Hattemf 1970 230 IJM 98 Libra f 1870 50 IJM 10? Johanna f 780 Loggers: KW 78 f 1240, KW 163 f 340. Schepen met versche haring: SCH 3 f 50. KW 29 f 130. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Sch. 23 f 142; KW. 29 f 294: SCH. 3 f 1190. Aangevoerd aan den afslag 5259 kisten ver sche haring. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden. 20 December Heilbot 130—124 ct. per K.G. Griet f 30—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 23—f 16.50 per 50 K.G. Middel schol f 22—f 19.50 per 50 K.G. Zetschol f 37—f 22 per 50 K.G. Schar f 11—f 7 per 50 K.G. Poontjes f 5.80—f 4.30 per 50 K.G. Groote schelvisch f 25f 24 per 50 K.G. Middel schelvisch f 22 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 17.50f 12.50 50 K.G Kleine schelvisch f 11.50—f 6.50 per 50 K.G. Groote gul f 23—f 18 per 50 K.G. Kleine gul f 16.50—f 4.90 per 50 K.G. Wijting f 5.60—f 3.70 ner 50 K.G. Makreel f 9—f 3 per 50 K.G. Versche haring f 2.20f 1.10 per 50 K.G. Kabeljauw f 22—f 45 per 125 K.G. Vleet f 1.85f 1 per stuk. Leng f 0.95f 0.60 per stuk. Koolvisch f 1.f 0.15 per stuk Rog f 26f 18 per koop. Verwachte vischaanvoeren. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Zwarte Zee IJM 94, vangst: 15 manden plat- isch, 20 manden wijting, 365 manden gul, to taal 400 manden, benevens 80 stuks stijve ka beljauwen 200 stuks ijskabeljauw. Christine IJM 2, vangst, 225 manden diversen. (Adv. Ingez. Med.) INZOUTEN VERSCHE HARING. 's GRAVENHAGE, 19 December, Wegens hét beëindigen der zoute-haring visscherij is met ingang van 27 November j.l. het zouten van haring, welke versch is aangevoerd, aan den wal verbcden, Nu echter vele schepen zich toeleggen op den aanvoer van versche haring is op sommige tijdstippen een zoodanige prijsdaling te verwachten, dat loonende uit oefening van het versche-haringvisscherij- bedrijf niet meer mogelijk is. Teneinde een dergelijke prijsinzinking te voorkomen, zal met ingang van Dinsdag 20 December worden toegestaan, dat, indien de prijs van de versche haring bij verkoop over 'n openbaren afslag daalt beneden f 3 per 50 K.G., versche haring mag werden ingezouten tot een hoeveelheid van ten hoogste 10.000 kantjes. Dit inzouten zal alleen mogen ge schieden in de a an voerplaatsen IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen, onder mede- deeling binnen 2 x 24 uur aan de Nedc-rland- sche Visscherij centrale, Juliana van Stolberg- plein 34 te 's Gravenhage, van het aar tal kantjes, dat is ingezouten. HEEMSTEDE AD SPIRANTEN A VOND VAN H.P.C. Het bestuur var. H.P.C. heeft voor de adspi- rantén een gezeliigen avond georganiseerd op Woensdag 21 December in het Sportpark restaurant te Heemstede, ingang door het R.C.H.-hek. Er zal om fraaie prijzen gekiend worden. Verder zullen door den heer Neve in teressante films worden vertoond. BRIDGEDRIVE. De uitslag van de bridge-drive was als volgt: Neve en Braam 2830 punten. Sc hot vanger en De Groot 2060 punten. Bakker Sr. en Jr. 1030 punten. Mej. C I/eloux en H. Leloux 670 punten. Stammes en Van Aalst 550 punten. Leyenaar en Koehler 50 punten. HAARLEMMERMEER SCHAAKBOND „HET PLATTELAND". In de competitie van den schaakbond „Het Platteland" werden de wedstrijden Tempo I en II tegen Z.D. en S.C. I en n uit Zwammer- dam voortgezet. D uitslag der le klasse luidt: Nooit Gedacht: Leimuiden: J. v. d. HavenJ. Kosthaas 01 B. RietveldG. Heemskerk 10 J. B. CatsC. Beuk 10 N. BesemerC. Zemel y2Vz J. de BruinN. Beuk 01 C. v. d. HavenR. Appelmelk 01 M. de ManC. Beuk 0l Totaal 2'/2—4V2 Tempo: Z. D. en S. C.: G. JongkindJ. v. d. Panne VzV2 M. J. v. d. VeldenJ. Kapteln 01 P. v. d. Laarse—M. v. d. Panne 10 J. T. HoogerdijkJ. Rodenburg 01 C. van WieringG. Heikamp 01 C. HoekmanJ. P. Hunnink 01 C. Kor en win derJ. van Zwieten 01 Totaal 11/2—51/2 Tempo IIZ. D. en S. C. II 42 Nooitgedacht IILeimuiden n 32 BLOEMEN DAAL Laat de kranen niet voortdurend ïoopen Anders volgt stagnatie in de waterlevering. In aansluiting met de Maandag in ons blad geplaatste aankondiging van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, wordt ons van bedrijfszijde het volgende bericht. De watervoorziening door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland wordt, als gevolg van de, met een alles doordringenden kouden wind, gepaard gaande, buitengewoon strenge vorst ernstig bedreigd indien de aange slotenen voortgaan met, ter voorkoming van be vriezing der leidingen, de tapkranen te laten doorloopen inplaats van, zooals het behoort en uitdrukkelijk voorgeschreven is, de binnenlei dingen, zoodra er niet meer uit getapt behoeft te worden en dus in elk geval des avonds en des nachts, na sluiting van de hoofdkraan, leeg te doen loopen door middel van het leegloopkraan tje, hetwelk op elke leiding, waar zij het per ceel binnenkomt, is aangebracht. Het buiten alle perken gaande waterverbruik, dat van onnoodig laten doorloopen van kranen een gevolg is, kan welke inspanning men zich van bedrijfszijde ook getroost door de pomp stations niet aangevoerd worden. Laat men evenvermeld misbruik niet achter wege, dan zal het Bedrijf door overmacht ge noodzaakt zijn de waterlevering aanzienlijk te beperken, ja zelfs tijdelijk stop te zetten. Dat dit een ernstige ramp zou zijn, behoeft nauwelijks gezegd te worden! Op alle afnemers wordt dus een dringend be roep gedaan, om het doen doorloopen van kra nen achterwege te laten en het waterverbruik in dezen tijd tot het strikt noodige te beperken, ten einde het Bedrijf over de buitengewoon groote moeilijkheden, welke het door de natuur krachten worden aangedaan, heen te helpen. KERSTBOOMEN IN HET P.E.N.-GEBOUW. Wij vestigen de aandacht op de twee mooie electrisch verlichte Kerstboomen in de hal van het P.E.N. gebouw aan de Ign. Bispincklaan. Het is de moeite waard om eens een kijkje ta nemen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2