DEKENS Abnormaal koud" zegt de Bilt. VLUCHTELINGENVRAAGSTUK wordt steeds moeilijker. N.V. WED. OOSTEN ZOON Toch wordt de seizoenverwachting gehandhaafd. Nog meer koude verwacht. Koude brengt meer lasten dan lusten. PUROL De stem van het recht. DINSDAG 20 DECEMBER 193R H'A'SüIEM'S DAGBEAD 3 Burgemeesters, die tegen de instructies handelen. (Van een G. P. D.-redac.teur). E toelating van vluchtelingen blijft voor onze regeering een uitermate moeilijk vraagstuk. De toestand is c-p het oogenblik moeilijker dan ooit. Zoover onze informaties reiken, neemt het aantal vluchtelingen, dat ons land tracht binnen te komen met den dag toe. Men krijgt den indruk, dath nu in Duitschland van velen tcch niets meer te halen is, meer gelegenheid aan Jocdsche in woners wordt gegeven om te emigreeren. De taak van de ambtenaren der grensbe waking is op het oogenblik uiterst moeilijk. Zij moeten persoonlijke inzichten en overwe gingen volkomen overboord zetten en zich slechts laten leiden door de voorschriften, welke van hoogerhand worden gegeven en die steeds scherper omlijnd worden. Dat is nood zakelijk om te voorkomen, dat ons land wordt overstroomd met vluchtelingen. Intensieve bewaking. Bij een tocht langs de grens is het ons op gevallen, dat de bewaking zeer intensief is. In het bijzonder wordt toezicht gehouden op de wegen, welke van het grensgebied naar het binnenland leiden. In verschillende plaatsen langs de grens zijn nieuwe brigades der Kon. Marechaussee gestationneerd, ter wijl de andere met militaire pclitie zijn ver sterkt. Voortdurend patrouilleeren man schappen langs de wegen. Het is ons reeds verschillende malen overkomen, dat plotseling twee manschappen van de militaire politie op den weg opdoken en ons gelastten te stop pen. Snel werd onze auto onderzocht naar personen, die eventueel op illegale wijze ons land zouden zijn binnengekomen. Ook auto bussen worden geregeld gecontroleerd. Het smokkelen van vluchtelingen schijnt grooten omvang te hebben aangenomen. De intensieve bewaking van onze grens ten spijt is het voor personen, die ter plaatse goed be kend zijn, niet zoo heel moeilijk om vluch telingen ons land binnen te brengen. Maar lastiger en gevaarlijker is het deze men schen naar het binnenland te transpor teeren. Bij voorkeur brengt men de vluch telingen naar de groote steden, met name naar Amsterdam en Den Haag, waar velen vertoeven, die op onwettige wijze ons land zijn binnengekomen. Een aantal van deze per sonen is door de vreemdelingenpolitie opge spoord en naar kampen in Hoek van Holland en Veenhuizen overgebracht. Smokkelaars. Het is algemeen bekend, dat. er in het grensgebied overal menschen zijn, die zich tegen flinke betaling met het binnensmok kelen van vluchtelingen in ons land willen belasten. Nu de maatregelen op de wegen steeds scherper worden, is dit bedrijf uiter mate riskant. Want de autoriteiten kennen voor deze handlangers geen pardon. Onher roepelijk volgt hun uitwijzing uit het z.g. bewakingsgebied langs de grens. Reeds velen zijn hiervan het slachtoffer geworden en niet alleen degenen, die zich uit winstbe jag met dezen „sluikhandel" bezig houden. Ook zij. die zich uitsluitend door mensche- lijke overwegingen laten leiden, worden uit gewezen. Veelal is uitwijzing, welke steeds voor onbepaalden tijd geschiedt, een zware straf. Vaak heeft de uitgewezene een zaak, welke hij zonder meer moet achterlaten. Burgemeesters, die zich niet aan de voorschriften houden. Moeilijker wordt de taak van de bewakers onzer grenzen, wanneer plaatselijke autoritei ten zich niet aan de door de regeering ver strekte voorschriften houden. Het is ons be kend, dat er enkele burgemeesters zijn ge weest, die zich, geleid door hun goed hart, vrijheden hebben veroorloofd die geheel tegen het standpunt der regeering indruischten. Men is daarmede reeds begonnen vóór de groote actie tegen de Joden in Duitschland werd in gezet en wel, nadat in het begin van dit jaar de regeering de vestiging van vreemdelingen in ons land zeer moeilijk heeft gemaakt. Ons is uit goede bron verzekerd, dat eenigen tijd geleden de burgemeester van een Nederlandsche gemeente ont slag uit zijn ambt heeft moeten aan vragen omdat hij zijn bevoegdheden schromelijk heeft overschreden Zijn handelingen waren volkomen in strijd met de voorschriften der regeering. Het ontslag is hem inmiddels reeds verleend. Andere burgemeesters hebben het den dienst van de grensbewaking zeer moeilijk gemaakt door met vrij gulle hand papieren uit te rei ken. welke bij vluchtelingen onjuiste verwach tingen wekten. Het mag als bekend worden verondersteld, dat in vele gevallen in een con centratiekamp opgesloten Joden kunnen wor den vrijgelaten, wanneer den betrokkenen pa pieren worden verstrekt, waaruit blijkt, dat ze kunnen emigreeren. Die papieren kunnen worden gegeven, wanneer van Den Haag uit toestemming tot toelating is gegeven. Die toestemming wordt o.m. verleend voor oudere personen, die familieleden hier te lande hebben of voor hen, die slechts tijdelijk in ons land behoeven te vertoeven, daar ze toe stemming voor emigratie naar een ander land hebben gekregen. Maar ten aanzien van deze laatste categorie zijn er ook moeilijkheden. Zoo heeft het Chineesche consulaat te Rotter dam met gulle hand visa verstrekt. Is emigratie naar China, dat in een oorlog is gewikkeld, op dit oogenblik practisch wel mogelijk? Merkioaardige gevallen. Ook zijn er enkele burgemeesters geweest, die een soort bewijs afgaven, waardoor bevrij ding uit een concentratiekamp mogelijk kon zijn. Ze voegden er echter bij het uitreiken van het bewijs aan toe: „Zorg, dat de man in geen geval in mijn gemeente komt!" In Duitsch- fand is men langzamerhand wantrouwend ge worden en lang niet elk papier kan verlossing uit een concentratiekamp bewerkstelligen. De burgemeester van een der grensgemeen ten, die graag de ongelukkigen. die in een kamp zijn opgesloten, wilde helpen, gaf zeer spitsvondig gestelde papieren uit. Hij vermeld de er in, dat tegen toelating in Nederland geen bezwaar bestond wanneer de betrokkene de visa en reisbiljetten voor een ander land in zijn bezit zou hebben en toestemming uit Den Haag was afgekomen. Een dergelijk stuk. dat er met allerlei stempels erg gewichtig uit lag, zei natuurlijk niets, maar toch zijn ver schillende menschen door deze in feite waar- delooze papieren in vrijheid gesteld. Vervoegt men zich met zoo'n stuk aan de grens, dan kan van toelating geen sprake zijn'. Gedesavoueerd. De burgemeester, op wien wij hierboven doelden, hield geen rekening met de voor schriften der regeering. Zijn redeneering was: die voorschriften zijn slechts verzoeken en zoo lang er geen Kon. Besluit is staat het aan mij ze al of niet op te volgen. Deze burgemeester wilde alles doen wat in zijn vermogen was voor de vluchtelingen. De regeering heeft de vorige week in een speciaal schrijven order gegeven, dat de door dezen burgemeester ver strekte papieren ten onrechte waren uitge geven, zoodat vluchtelingen, die door het be trokken hoofd der gemeente waren geholpen, niet in ons land kunnen worden toegelaten, tenzij uit Den Haag nadrukkelijk toestemming wordt verleend. Met andere woorden: deze burgemeester is door de regeering gedesavou eerd. Onderzoek door de Justitie. Er wordt zelfs door de Justitie naar de ge dragingen van dezen burgemeester een onder- zeok ingesteld naar aanleiding van loopende geruchten, dat hij ook papieren tegen betaling- zou hebben verstrekt. Ons is daarvan niets gebleken. Wij hebben sterk den indruk ge kregen, dat deze burgemeester zich door zijn gevoel heeft laten meesleepen, waarbij hij de landsbelangen niet voldoende in het oog heeft gehouden. Hij heeft voor zijn gemeente ook tijdelijke bedrijfsvergunningen uitgereikt.waar bij hij van het standpunt uitging, dat de be trokkenen spoedig papieren voor een ander land zouden krijgen, hetgeen lang niet altijd het geval bleek te zijn. Er zijn trouwens meer burgemeesters geweest, die dergelijke papieren hebben verstrekt. De ambtenaren van de grensbewaking zijn veelal genoodzaakt de vluchtelingen, die deze papieren bezitten, af te wijzen. Uit het vorenstaande blijkt hoe groot de moeilijkheden zijn, waarmee onze regeering thans te kampen heeft. BARTEUORISSTRAAT 15—17. WOLLEN - GESTIKTE - DONZEN in groote sorteering voorradig. Concurreerende prijzen. LAAT UW HANDDRUK VERME NIGVULDIGEN. Eigenlijk zoudt U al Uw kennissen, klanten en zakenrelaties op Nieuw jaarsdag de hand moeten schudden. Dat kan met een hartelijken „handdruk per advertentie". Toon zoodoende dat U „dat ietsje meer geeft", waardoor men graag za ken met U doet. Geef nog heden Uw Nieuwjaarsannonce op. Uw relaties zien er U graag bij Prijs der Nieuwjaarswenschen in Haarlem's Dagblad 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. „De Malle Jan" afgebrand. Maandagmiddag is het bekende hotel „De malle Jan" te Vierhouten (Veluwe) door een hevigen brand verwoest. De brand ontstond op een der kamers en vond gretig voedsel in het rieten dak. Aan gewakkerd door den krachtigen wind, was het hotel spoedig een vuurzee. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij machteloos, daar in deze boschrijke omgeving geen water te krijgen is. Men meest dan ook toezien, dat dit velen Nederlanders bekende hotel tot den grond afbrandde. Tijdens den brand deden zich herhaaldelijk explosies voor, doordat jachtpatronen in het achtergedeelte lagen opgeslagen. Men heeft het tafelzilver en eenige meubels nog naar buiten kunnen brengen. Verder is alles ver loren gegan. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de eigenaar en de boekhouder op een der ka mers bezig waren met het ontdooien van de waterleidingbuizen, waartoes zij een steekvlam gebruikten. „De Malle Jan" werd in 1918 gebouwd en was eigendom van den heer Molenaar. Twee jaar geleden huurde de heer Dickman het hotel. Op 1 November van dit jaar heeft hij het gekocht voor f 50.000. (Adv. Ingez. Med.) PROEFROTINGEN IN ST. JANSSTEEN. Naast de tot nu toe gevolgde warmwater- roting van vlas is bij particulieren een proef genomen met een nieuwe methode volgens de uitvinding van den heer Delen. Vanwege de buitengewoon slechte weersomstandigheden was het nog niet mogelijk het gerote vlas te zwingelen. Met een klein gedeelte van beide rotingswijzen werd reeds een proef genomen en volgens deskundigen werd een beter rende ment en een aanmerkelijk hoogere prijs ver kregen met toepassing van het procédé Delen. (Van een G. P. D.-redacteur.) Utrecht, 20 December. „Abnormaal koud!"Ziehier de meening van den hoofddirecteur van het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bilt, Dr. H. G. Can- negieter. over de felle koude, die zoo plotse ling ingezet is, zonder vooruitzichten, dat de temperatuur binnenkort zal gaan stijgen! „Gisteren is de temperatuur niet boven de min 10 graden Celsius uitgekomen, hetgeen voor zoover wij ons herinneren, nog maar spo radisch is voorgekomen. Of wij onze seizoenverwachting betreffende een „zachten winter" handhaven? Inderdaad! Men moet niet vergeten, dat, wanneer wij over een „zachten winter" spreken, wij de gemid delde temperatuur bedoelen en wel van 21 December 193821 Maart 1939. De felle kou de van nu heeft daar nog niets mede te ma ken, al zijn de vooruitzichten op een doorzet ten van de koude goed. De continentale luchtstroom uit de binnenlanden van Rus land, welke voor de ingetreden koudeperiode verantwoordelijk is, houdt nog steeds aan. De eerste dagen van de winterperiode zullen dus eveneens nog wel uiterst lage temperaturen met zich brengen. Overigens brengen de laat ste koude dagen de weerbalans van den herfst weer in evenwicht. Wij zaten met een behoor lijk temperatuuroverschot, waar nu een flink stuk van afgeknabbeld is Wij zijn er ons zeer goed van bewust, dat de seizoen verwachting voor den winter 1938-'39 op velen den indruk moet maken beslist fou tief te zijn. Nu is het natuurlijk zoo. dat wij pas een begin gemaakt hebben met de weer voorspellingen over een geheel seizoen. Wij zullen dus de laatsten zijn ons van te voren te verzekeren, dat de kans op een goede voor spelling groot is. Zelf hebben wij onze kan sen op 65 pet. geschat. Wanneer men weet dat de dagelijksche weerberichten ons onge veer 85 pet. trefkans geven, dan is het duide lijk dat wij ons bewust zijn, dat de weervoor spelling voor een geheel seizoen uiterst, uiterst lastig is. Maar daarom zijn wij nog niet pessimis tisch. Want Januari, Februari en Maart kun nen de gemiddelde temperaturen nog zoo veel omhoog jagen, dat onze voorspelling, over het geheel genomen, zeker bewaarheid kan worden! Daartoe is het noodig. dat men zich niet op het woord „zacht" blind staart, voor al niet op dit oogenblik, nu er kans is op het breken van records, iets dat velen, gezien de zachte dagen, welke de herfst ons gebracht heeft, niet verwacht zullen hebben". Ter vergelijking. Dr. C. Braak, directeur van de Klimatologi sche Afdeeling van het K.N.M.I., staat ons te woord over het verleden, waarmede wij zoo graag vergelijkingen maken. We beginnen met den strengen winter van het jaar 1929, toen Nederland nog in Februari lustig schaatsen reed. Een graphiekje geeft uitkomst over de laagste temperatuur, toen geconsta steerd, toen het nog iets warmer was dan op 19 December 1938. De gemiddelde tempera tuur, welke bereikt werd was bijna min tien graden Celsius met een maximum van 14.3 graad. Gisteren was de gemiddelde tempera tuur lager en wel iets meer dan min tien gra den Celsius, terwijl 's middags om drie uur een laagste temperatuur van min 14.8 graden be reikt werd. En dan gaan we verder terug, naar Decem ber van het jaar 1871, toen het Instituut nog in Utrecht werkte. De allerlaagste tempera tuur welke in dat jaar bereikt werd bedroeg min 20 graden Celsius. Zoo laag is de thermo meter nadien niet meer gedaald. Is dit laatste record dus nog onaangetast ge bleven, een ander is wel verbeterd, namelijk de laagste temperatuur ooit op 19 December geregistreerd. In het jaar 1897, juist toen de overplaatsing van het K.N.M.I. van Utrecht naar De Bilt haar beslag kreeg werd op 19 December 14 310 graden Celsius geregisteerd. Tot 19 December 1938 is men daar niet boven gekomen totdat gistermiddag de temperatuur min 14.8 graden Celsius bedroeg. Het record van den koudsten I9den December is dus gis teren gebroken. Overigens kan De Bilt nog op een vijfden December bogen, toen het 15.9 graden Celsius vroor. Dit was met recht een St.-Nicolaas-surprise Wat zal het nu verder worden? Het is deze vraag, die menigeen bezig zal houden. Zal de recordtemperatuur van 1871 verbeterd wor den? Ja of neen? De vooruitzichten op meer Siberische koude uit Rusland zijn goed en de mogelijkheid mag dus niet uitgesloten wor den. Verder houdt „De Bilt" daaromtrent liever een slag om den arm. En heelemaal ongelijk kan men het daarin niet geven (Nadruk verboden.) Tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Maastricht veroordeelde den 26-jarigen mijnwerker W. J. C., die in den nacht van 27 op 28 September te Ehrenstein- Kerkrade zijn 25-jarige echtgenoote M. E. V. door wurging om het leven heeft gebracht ter zake van doodslag en opzettelijke brandstich ting, dit laatste om de gevolgen van het mis drijf te verbergen, tot vijftien jaar gevangenis straf, met aftrek van voorarrest. Binnenscheepvaart weldra lam gelegd. DE vorst toont in het geheel nog geen neiging den heerschers- staf aan zijn hand te laten ontglippen en blijft in killen greep ons land gevangen houden. En van de lusten van het ijs wordt slechts door betrekkelijk weinigen geprofiteerd, maar bijna allen ondervinden de lasten ervan. Zooals de toestand thans is, zal de binnenscheepvaart weldra geheel lam gelegd zijn. Vliegtuig naar Ameland en Schiermonnikoog. In verband met het feit, dat Schier monnikoog en Ameland geheel ge ïsoleerd zijn. heeft de K.L.M. heden ochtend een vliegtuig daarheen ge zonden, ten einde het post- en goede renverkeer in stand te houden. Hiervoor was de Fokker 8. de PH.O.T.O. van den fototechnischen dienst der KLM te Rot terdam uitgekozen. Deze is hedenmorgen om acht uur van Rotterdam opgestegen en via Amsterdam en Groningen naar de beide ge- isoleerde eilanden vertrokken. De Lemmerboot die Zondagavond van Lem mer naar Amsterdam vertrok is op het IJsel- meer ongeveer 5 K.M. buiten den Durgerdam- merstrekdam in ijs bekneld geraakt. De kapi tein van de boot de „Jan Nieveen" zag geen kans de Oranjesluizen te bereiken. Een sleepboot met ijsbreker van de reederij Goed koop is daarom in den loop van den middag derwaarts gezonden om de „Jan Nieveen" uit het ijs te bevrijden. Om half tien kwamen beide schepen bij de Oranjesluizen aan. Over het ijs van Marken naar Monnikendam. Schippers van de Noord-Zuidhollandsche Tram zijn Maandagmiddag om twee uur met de prikslee over het ijs van de Gouwzee van Marken te Monnikendam aangekomen voor het afhalen van de post. Zij zijn terstond naar het eiland teruggekeerd. Heden zouden zij opnieuw post komen halen. De scheepvaartverbindingen van Urk. De stoombootdienst UrkEnkhuizen is Maandag ook stopgezegt. De beurtschipper Romkes heeft den dienst Urk—Kampen even eens tot nader order stilgelegd. Het s.s. „Idonea" van de Urker stoomboot maatschappij vertrok Maandagmorgen om negen uur met vijftig passagiers, in hoofdzaak visschers naar Kampen en arriveerde daar met drie uur vertraging. Om tien uur des morgens vertrok de stoomboot „Von Geusau" van de zelfde maatschappij in omgekeerde richting van Kampen en bereikte 's middags om twee uur het eiland, d.i. twee uur te laat. Het schip was volgeladen met levensmid delen, welke door de onverwacht ingevallen vorst zeer schaarsch op het eiland waren ge worden. De „Von Geusau", welke 's middags om drie uur weer naar Kampen vertrok, had Maandag avond om acht. uur zijn bestemming nog niet bereikt. Het schip zat in de omgeving van Schokland in het zeer zware ijs te werken. Met den wal werd regelmatig radioverbinding onderhouden. Om negen uur, met vier uur ver traging, is het schip te Kampen aangekomen. Rivieren weldra niet meer ijsvrij. De Rijkswaterstaat rekent er op, dat de groote rivieren zeer spoedig niet meer vrij van ijs zullen zijn. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de Moezel en de Neckar zwaar drijfijs af voeren, terwijl op den Boven-Rijn een groot deel van de rivier met middelmatig drijfijs is bedekt. Het ijs neemt snel in omvang toe en op den Beneden-Rijn, voor Emmerik, heeft men licht drijfijs waargenomen. Voor Lobith was de rivier ijsvrij; ook op de Maas werd Maandagavond nog geen ijsgang waargeno men, zoodat men de stuwen nog niet gestreken heeft. Echter zouden hedenochtend naar gelang de omstandigheden nieuwe instruc ties worden gegeven, waarbij men verwacht dat het noodzakelijk zal zijn enkele stuwen weg te nemen, daar de temperatuur van het water zeer snel afneemt. Zij is gedaald van 7 graden op Zaterdag tot 2 graden vandaag. Men heeft intusschen alle voorbereidingen getrof fen, die in geval van ijs-gang op de rivier noodzakelijk zijn. Bij verschillende veren zijn reeds maat regelen genomen, hetzij, dat de groote boot, hetzij de kleine boot uit de vaart is genomen. De veerdienst te Culemborg is gestaakt. Op ver schillende plaatsen is de betonning ook reeds weggenomen. De Schipbrug te Doesburg is weggehaald. In het Merwedekanaal is één-richting—ver keer ingesteld. Record-temperatuur. De winter is bezig temperatuur-records te vormen. In den Hortus te Amsterdam kon men Maandagmorgen vaststellen, dat nog nooit sedert de waarneming in 1923 begon, zulk een lage December-temperatuur is waargenomen. Het was er n.l. I2y2 graad Celsius vorst. Ook aan de filiaal-inrichting van het K. N. M. I. aan de O. Handelskade meldt men koude- BEDRIJFSVERGUNNINGEN VOOR VREEMDELINGEN-HANDELSAGENTEN. .Zooals reeds eerder is gemeld, is ingevolge een met ingang van 17 November j.l. in wer king getreden Koninklijk besluit de wet tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen van toepassing verklaard op het beroep van handelsagent. In het desbetreffende persbe richt werd tevens medegedeeld, dat aanvragen om een vergunning voor hen. die op genoem den datum reeds waren gevestigd, uiterlijk 15 December 1938 bij het departement van eco nomische zaken moesten zijn ingediend. Aan gezien is gebleken, dat de gestelde termijn in bepaalde gevallen onvoldoende moet worden geacht, heeft de minister van economische zaken aanleiding gevonden den datum, binnen welken de vergunningsaanvragen der reeds ge vestigde agenten bij hem moeten zijn ingediend, te stellen op 1 Februari 1938. records. Sedert 1887 is het maar twee keer kouder geweest in December. Het was gisteren de koudste December-dag sedert het jaar 1908. In Januari en Februari van 1929 is het kwik nog lager gedaald dan de temperatuur van heden. Zonder water. Door een lek in de waterleiding te Maar tensdijk is de watervoorziening van een groot aantal Vechtdorpen gister gestagneerd ge weest. Maartensdijk werd het ergste getroffen en in zeer vele woningen was geen water meer, ook niet voor de centrale verwarming, zoodat het ongerief dubbel groot was. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest (Adv. Ingez. Med.) De rechtswetenschap der wereld protesteert. Beroep op het geweten der menschheid. De juridische faculteiten van de universitei ten hieronder vermeld, met droefheid en ont steltenis constateerende, dat in sommige landen talloozen worden vervolgd en gekweld om re den van geloof, ras of overtuiging, en met name in de zoogenaamde concentratiekampen on schuldig, zonder eenige veroordeeling, zijn onderworpen aan een onmenschelijke behan deling, overwegende, dat hierdoor de grondbe ginselen van het recht op onduldbare wijze worden geschonden, protesteeren steunende op hun roeping de jeugd op te voeden en de menschheid voor te gaan in eerbied voor het recht tegen deze rechtsschennis, doen een beroep op het geweten der menschheid ter ondersteu ning van dit protest, en besluiten deze resolutie openbaar te maken en ter kennis te brengen van hare regeeringen. 1. Aabo (Finland), 2. Aberdeen. 3. Amster dam (Gem. U.), 4. Amsterdam (Vrije U.). 5. Angers (R.K. Fac.), 6. Arizona (Universiteit van Arizona) Tucson, 7. Auckland (N. Zeeland), 8. Austin (Main-University Texas), 9. Batavia (Rechtshoogeschool), 10. Besangon, 11. Bombay (Univ. van Bombay te Poona), 12. Brussel, 13. Buffalo, 14. Calcutta. 15. Californië (Univ. van Californië te Berkeley). 16. Californië (Univ. van Zuid-Cal. te Los Angelos), 17. Carolina (Univ. van Noord-Carol. te Chapel Hill), 18. Carolina (Univ. van Zuid-Carol. te Columbia), 19. Catholieke Universiteit van Amerika, Washington, 20. Chicago, 21. Cleveland (Ohio), 22. Colorado (Boulder), 23. Columbia Universi teit New York, 24. Cork (Ierland), 25. Cornell Univ. te Ithaca (N. Y.), 26. Dacca (Bengalen), 27. Dakota (Universiteit van Noord-Dakota Gr. Forks), 28. Detroit, 29. Drake Universiteit te Des Moines (Iowa), 30. Dublin. 31. Duke Universiteit te Durham (N. Car.), 32. Emory Univ. (Georgia), 33. Exeter (Z. W. Engeland). 34. Gent, 35. Georgetown Univ. Washington. 36. Georgia Univ. Athens (Georgia), 37. Gra- hamstown z. A. (Rhodes-Universiteit), 38. Gre noble, 39. Groningen, 40. Hull. 41. Idaho (Univ. v. Idaho te Moscow, Idaho), 42. Indiana (Univ. v. Indiana, te Bloomington), 43. Iowa-City, 44. Johannesburg (Transvaal), 45. Kentucky Univ. van Kentucky, Lexington), 46. Liverpool (Engeland), 47. Louisiana (Univ. van Louisiana te Baton-Rouge), 48. Lucknow (Br. Indië), 49. Lyon (R.K. Fac.), 50. Malta, 51. Manilla (Phi- lippijnen) Universiteit v. d. H. Thomas, 52. Mi chigan (Univ. van Michigan te Ann-Arbor), 53. Minnesota (Univ. van Minnesota te Minneapo lis), 54. Mississippi (Univ. van Mississippi), 55. Missouri (Univ. van Missouri te Colombia), 56. Montpellier, 57. Natal (Univ. van Natal te Dur ban, Z. A.), 58. Nebraska (Univ. van Nabraska te Lincoln), 59. New York (Univ. van), 60. Oklahoma (Univ. van Oklahoma te Norman), 61. Oregon (Univ. van Oregon, te Eugene), 62. Parijs (R. K. Univ.), 63. Patna (Br. Indië), 64. Pittsburgh, 65. Pretoria (Z: A.), 60. Rijssel (R. K. Univ.), 67. Saint Louis (Miss.), 68. Saskat chewan (Univ. van Saskatchewan te Saskatoon. Canada), 69. Stanford Univ. Calif, 70. Straats burg, 71. Sydney (Australië), 72. Tulane Univ. New-Orleans, 73. Utah Univ. van Utah te Salt Lake City, 74. Vanderbilt Univ. te Nashville (Tenn.), 75. Virginië (Univ. van West Virginië te Morgantown), 76. Washington Univ. te Saint Louis (Miss.), 77. Washington (Univ. van Washington te Seattle), 78. Wyoming (Univ. van Wyoming te Laramie), 79. Yale Univ. te New Haven (Comm.). De faculteiten der navolgende universiteiten kunnen, om redenen van formeelen aard, deze resolutie niet als collectiviteit onderteekenen, maar hare individueele leden sluiten zich, het zij allen, hetzij in meerderheid, van ganscher harte bij de resolutie aan. 80. Agra (Britsch-Indië), 81. Aix-en-Provin- ce, 82. Alberta (Univ. van Alberta, Edmonton, Canada), 83. Algiers. 84. Belfast, 85. Birming ham, 86. Boston (Mass.), 87. Cambridge (Enge land), 88. Harvard Universiteit te Cambridge (Mass.), 89. Cincinnati (Ohio), 90. Leiden, 91. Londen, 92. Londen (School of Economics), 93! Melbourne (Australië), 94. Montreal (Mc. Gili Univ. Canada), 95. Noord-Westelijke Univ Evanston Chicago (111), 96. Parijs, 97. Tou louse, 98. Virginië (Univ. van Virginië te Char lottesville), 99. Wisconsin (Univ. van Wiscon sin te Madison). GEARRESTEERDE COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN FAILLIET VERKLAARD. AMSTERDAM, 19 December. De Eerste Kamer van de Rechtbank heeft den commis- siennair in effecten P. J. K. in staat van fail lissement verklaard. Rechtercommissaris Is mr. G. J. Jutte en tot curator werd benoemd mr. E. J. Korthals Altes. De N.V. Petra Prima, waarvan K. di recteur is, had het faillissement aanee- vraagd. Zooals men weet, is K. Donderdag j.l. als verdacht van fraude, gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5