Zandvoort's Raad snijdt begrooting aan. DINSDAG 20 DECEMBER 1938 ETAAREEM'S DAGBEAD 9 Voorstel om Zuiderbad te verpachten verworpen. Onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen kwam Zandvoort's raad gister avond bijeen voor het behandelen van een agenda waar o.m. ook de gemeentebegrooting voor 1939 op voorkomt. Afwezig waren de hee- ren Groen en Elffers. Allereerst werden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, den heer G. van der Werff onderzocht en in orde bevonden. Over een verzoek van een badvrouw bij het Zuiderbad ook na den datum waarop het „Zuiderbad" is gesloten ziekengeld te mogen ontvangen voerde de heer Molenaar het woord. In een uitvoerig betoog zette hij uit een, dat het prae-advies, waarin B. en W. voorstellen dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, daar de adressante zich ten on rechte tot den Raad had gewend, onjuist was. Nadat de heer Joustra (OH.) zich even eens al een tegenstander van het voorstel van B. en W. had ontpopt, werd dit na repliek van wethouder v. d. Mooi en (S.D.A.P.) door den Raad aangenomen. De opcenten voor de gemeentefondsbelasting werden weer op 75 bepaald. Tot schoolartsen werden herbenoemd de heeren C. A. van Fraassen en C. J. Tichelaar, beiden arts te Zandvoort. Tot leden van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon wer den de heeren J. van Sluisdam en G. Bak kenhoven herbenoemd. Verpachting van het Zuiderbad. In behandeling kwam het advies van B. en W. afwijzend te beschikken op het voorstel van den heer Joustra om niet alleen het café, maar ook oe badinrichting van het „Zuider bad" te verpachten en wel zoodanig, dat ex ploitatie van badinrichting en café in één hand komt. B. en W. geven in dit advies wel toe, dat de exploitatie-rekening van het Zui derbad de laatste jaren steeds met een nadee- lig saldo is gesloten, doch zij meenen, dat de voorsteller geen rekening heeft gehouden met de indirecte baten, die de gemeente uit het Zuiderbad trekt. Bovendien zijn er verschil lende factoren, die er op wijzen, dat in de toe komst betere exploitatie-uitkomsten zullen worden verkregen. De heer Joustra verdedigde zijn voorstel en vond, dat B. en W. meesterlijk de kunst ver staan de cijfers te groepeeren, zooals zij die op een gegeven oogenblik voor een bewijsvoe ring noodig hebben. De heer Moolenaar zeide, dat hij nog met twee beenen op den Zandvoortschen grond stond. Het cijfergegoochel van B. en W. om toch nog tot een winst te komen, kon spreker dan ook niet volgen. De heer van Rijnberk (S.D.A.P.) was bezorgd, dat er bij een particuliere exploitatie in het Zuiderbad minder gr-wenschte toestan dden zouden kunnen ontstaan. Ook wethouder Siegers (R.K.) was bang, dat er dan van de zedelijkheidsnormen niet al te veel terecht zou komen. Ook thans achtte spreker de toestand dikwijls al minder gewenscht. Maar nu_ heeft de gemeente ten minste nog de controle. Wethouder v. d. M o o 1 e n beantwoordde de verschillende sprekers. Het College van B. en W. blijft optimistisch ten aanzien van de ver dere exploitatie van het Zuiderbad. De heer Joustra had zich zeer verbaasd over de opmerkingen van de heeren van Rijn berk en Siegers over minder gewenschte toe standen in het Noorder- of Zuiderbad. Het hoofd der politie waakt integendeel zeer steng tegen excessen. Na stemming wordt het voor stel van den heer Joustra verworpen. De heer Joustra merkt op, dat de heer de Vallo niet gerechtigd is mee te stemmen, daar hij in dienst van het Zuiderbad is. De voorzitter deelt mede, dat dit dienstverband thans is af- geloopen. Strandpacht. Een strandpachter had aan den Raad het verzoek gericht om kwijtschelding van de strandpacht over 1938, welke hij verschul digd is voor zijn consumptietent. B. en W. staan afwijzend tegen dit ver zoek cm het scheppen van precedenten te voorkomen. De heeren Joustra en Molenaar steunden dit verzoek. Na de verzekering van wethouder Siegers R.K.) dat alles gedaan zal worden om den pachter tegemoet te komen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Waterlevering aan instellingen van weldadigheid. Nu met ingang van 1 Januari 1939 de water- prijs voor vastrechtgebruikers met 2 cent per kubieke meter is verminderd, stellen B. en W. voor den waterprijs voor instellingen van weldadigheid in gelijke mate te verlagen en wel van 14 cent tot 12 cent. De heer Joustra wilde ook het Diaconie huis der Ned. Herv. Gemeente in dezen prijs verlaging inschakelen. De heer Molenaar steunde dit voor stel. De Raad besloot over deze kwestie een prae-advies van B. en W. in te winnen. Over het voorstel van de leden S u e r i n k en van Rijnberk (S.D.A.P.) om een rij wielbergplaats te stichten bij de openbare school vc-or uitgebreid lager onderwijs aan den Hoogeweg, welk voorstel door B. en W. was overgenomen, voerde verschillende leden het woerd. De heeren Molenaar, Joustra en van Toombergen vonden de uitgave van f450 gezien den benarden financieelen toestand der gemeente niet verantwoord. Wethouder v. d- Moolen (S.D.A.P.) ver dedigde het voorstel van B. en W. waarna de heer Joustra nogmaals eenige bezwaren naar voren bracht. Laten de leerlingen een dubbeltje per maand fietsenstalling betalen dan bedruipt dit gebouwtje zich misschien nog. Na stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Behandeling der Gemeentebegrooting De behandeling der gemeentebegrooting werd geopend door den heer Van R ij n - berk (S.D.AP.) die het o.m. betreurde.dat driemaal de Haarlemsche rechtbank zich met Zandvoortsche hoogere of lagere ambtenaren moest bezig houden. Dit was zeer zeker geen reclame voor de badplaats. Spreker bepleitte tenslotte den aanleg van een wandel- en fietspad van Kraantje Lek naar Zandvoort. Er zijn te weinig kapitaalkrachtige personen in onze gemeente, zoo luidde de klacht van den heer Vallo (Alg. Zandv. Bel.i, die tevens ean lans brak voor de agenten 2de klas. die slechts 22 a 23 gulden per week voor levens onderhoud hebben. De heer Bolwidt (Gem. Bel.) betreurde het dat de sfeer in Zandvoort den laatsten tijd zoo vertroebeld is. Er is geen vertouwen meer. Men mijdt nu sommige winkels en ge bouwen alsof er een besmettelijke ziekte heerscht. Aan dezen toestand moet een einde komen. Spr. haalde er ook Schiller's „Lied von der Glocke" bij en besloot tenslotte met een krachtige opwekking om toch vooral het ver trouwen onder de Zandvoortenaren weer te herstellen. Het had den heer Joustra (C.H.) altijd gefrappeerd, dat B. en W. de begrooting zoo zuinig mogelijk opstellen naar zij zeggen en dat de begrooting dan na eenige maan den weer door de Ged. Staten wordt terugge zonden met de opmerking dat er nog wel meer bezuinigd kan worden. Het bestuursap paraat van Zandvoort is te duur. We hebben nu ook den weinig eleganten toestand gehad, dat 'n raadslid een functie bij 'n gemeentelijke instelling heeft bekleed. De heer S u e r i n k (S.D.A.P.) vond het vreemd, dat de post Landstorm, die elk jaar wordt afgestemd, telkens weer op de begroo ting verschijnt. Vereenigingen, die geen zaal in het Groot Badhuis huren kunnen geen dansvergunning krijgen. De voorzitter in terrumpeert: „Dat is onjuist!" De heer Molenaar (Eigen Lijst) wijst er op dat Zandvoort steeds meer verarmt. On geveer 75 pet. der bevolking woont niet lan ger dan 31/2 jaar in deze gemeente. Met den heer Bolwidt was spr. het eens, dat er op Zandvoort te veel verdeeldheid heerscht. Morgenmiddag zal de behandeling der be grooting worden voortgezet. Z.h.s. werden nog aangenomen: Voorstel betreffende de stroomlevering voor de straatverlichting. Voostel tot wijziging van het werklieden en ambtenarenreglement. Voorstel tot het verleenen van een aanvul lende subsidie van f 500 aan de V.V.V. Voorstel tot wijziging van de bezoldiging van de opzichters bij den dienst voor publieke werken. Voorstel om toe te treden tot den Psychia- trischen Dienst van de gemeente Haarlem. Voorstel tot invoering van een ouderraad. Voorstel tot uitvoering van een object van werkverschaffing (Betreft verwijdering van overtollig zand op de boulevards door de Ned. Heide Maatschappij). Voorstel tot het geven van een toelage aan schoolschoonmaaksters. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling. HAARLEMMERMEER MISèRE DOOR DE VORST. Vele huismoeders te Hoofddorp hadden veel narigheid van de strenge vorst door het be vriezen van de waterleidingbuizen. Men kon vele bewoners met een emmertje water zien sjouwen. Ook werden vele personen door de koude bevangen. Op den Rijksweg stond gisteren een auto die niet meer vooruit wilde. Een knecht van de autogarage uit Hoofddorp zou bijstand ver leenen, doch ook hij bleef onderweg met zijn auto staan en belde daarom zijn baas op. Deze een beetje boos dat zijn knecht den wagen niet op gang kon houden, ging zelf heen en zou den wagen van den knecht vooruit trekken, doch.... ook zijn wagen weigerde medewer king! HEEMSTEDE Openbaar Voorbereidend Onder- wijs. De soc.-dem. raadsfractie stelt de stichting van een school voor. De heeren H. Disselkoen en W. A. de Tello stellen den gemeenteraad voor: a. Post 414 van de gemeentebegrooting voor 1939, „Kosten van het voorbereidend on derwijs", thans pro memorie geraamd, te brengen op 2.100; b. in te stellen een post 85a, Ontvangsten wegens schoolgelden van het Openbaar voor bereidend onderwijs" ad 300; c. Ter dekking van het aldus ontstaan na- deelig saldo van Hoofdstuk Vin, paragraaf 6 der begrooting (Openbaar voorbereidend on derwijs) ad 7 1800 post 589 (Onvoorziene uit gaven) met 1800 te verminderen. Ter toelichting van dit voorstel wordt het volgende opgemerkt: Bij de vaststelling van de begrooting voor 1937 heeft de Raad op voorstel van de S. D.- fractie besloten om voor het, tot nu toe in onze gemeente niet bestaande, openbaar voor bereidend onderwijs een post op de begrooting in te stellen. In afwachting van een nadere uitwerking wordt het uit te trekken bedrag pro memorie geraamd. Het komt den voorstellers voor, dat thans niet langer mag worden gewacht met de ten uitvoerlegging van dit twee jaar geleden reeds genomen beginsel-besluit. Zij herinneren eraan, dat B. en W. op 20 December 1935 (raadsstuk 109) een becijfering hebben gegeven van de kosten, die jaarlijks uit de stichting en exploitatie van een voorbe. reidende school zouden voortvloeien. Deze kosten werden door het College begroot op 6.500 per jaar, waartegenover een ontvangst wegens schoolgelden werd geraamd ad 1000. Ofschoon er h.i. gegronde reden is om te verwachten, dat de stichtingskosten thans lager zullen zijn dan zij in 1935 werden graamd, hebben zij zich in hun voorstel op deze, door B. en W. gemaakte berekeningen gebaseerd. Daar de stichting en inrichting van een voor bereidende school in ieder geval zooveel tijd zal vergen, dat de openstelling niet eerder dan 1 September a.s. zal kunnen plaats vinden, zullen de baten zoowel als de lasten voor het begrootingsjaar 1939 niet hooger dan 1/3 van de door B. en W. berekende bedragen kunnen zijn; vandaar dat zij ad 2100 rep. 300 wor den voorgesteld. In het meergenoemde raadsstuk van 20 December 1935, no. 109, stelde het college van B. en W. zich op het standpunt, dat indien er een openbaar voorbereidende school zou worden gesticht dit zou moeten ge schieden in de omgeving van het Wilhelmina- plein. De voorstellers kunnen zich met deze opvatting geheel vereenigen. Voorts hebben B. en W. als hun meening geuit, dat de stichting van een openbare voor bereidende school moet leiden tot een vol ledige financieele gelijkstelling van het bij zonder voorbereidend onderwijs met het open. bare. waaruit zoo becijferde het College een lastenverzwaring van 8000 zou voort vloeien. De heeren Disselkoen c-s. moeten deze becijfering uiteraard geheel voor rekening van het Colllege laten; zij volstaan met de opmer king, dat h.i. deze kosten zéker niet te laag zijn begroot! Ofschoon de door B. en W. noodzakelijk ge noemde „gelijkstelling" voor het voorbereidend onderwijs niet op wettelijke voorschriften be rust, zijn de voorstellers hunnerzijds ten volle bereid om deze als een consequentie van de samenstelling van den gemeenteraad, en dus van die der Heemsteedsche bevolking volledig te aanvaarden. Intusschen is echter gebleken, dat het be zwaren oplevert om de begrooting ten be hoeve van het voorbereidend onderwijs plot seling te bezwaren met een meerdere last van 13.500. Zij geven den Raad daarom in over weging om gelijktijdig met de stichting van een openbare voorbereidende school in begin sel te besluiten tot volledige gelijkstelling van het bijzonder voorbereidend onderwijs, doch daarbij te bepalen, dat deze gelijkstelling ge leidelijk zal worden doorgevoerd in een tijd vak van drie jaar. Gebaseerd op de berekeningen van B. en W. zal de stichting van een openbare voorberei dende school met de volledige gelijkstelling van alle bijzondere voorbereidende scholen dan leiden tot een meerdere uitgave van 1800 in 1939; 5500 in 1940; 5700 in 1941; 10.200 in 1942, terwijl pas in 1943 en volgende jaren de maximale kostenstijging, volgens B. en W. ten bedrage van 13.500 zal plaats vinden. Maar daarmede zal dan toch ook niet alleen een openbare voorbereidende school gesticht zijn, maar zal tevens tegemoet gekomen zijn aan de al te groote financieele moeilijkheden van de bijzondere voorbereidende scholen, ter wijl bovendien voor deze scholen een billijker schoolgeldregeling zal worden doorgevoerd, zoodat in meerdere mate dan thans het geval is, ook ouders van protestantsch-christelijke overtuiging voorbereidend onderwijs voor hun kinderen zullen kunnen bekostigen. Extra-brandstof f entoeslag gevraagd. In verband met de koude. Het soc.-dem. gemeenteraadslid de heer Dis selkoen heeft als lid van de Raadscom missie voor de Werkloozenzorg d.d. 19 dezer het volgende schrijven tot Burgemeester en Wethouders gericht: „De buitengewoon strenge koude treft zooals gemakkelijk te beseffen valt vooral de werkloozen en zij. die regelmatig door Maatschappelijk Hulpbetoon worden onder steund. ,,De brandstoffen toeslag, die in onze ge meente ten hóógste gelijk is aan den prijs van 1 H.L. cokes, is stellig onvoldoende om in deze dagen in de behoefte aan brandstof te voorzien. „Ik moge er daarom bij uw College op aandringen om deze week en bij langer aan houden van deze vorstperiode ook in de vol gende weken aan de werkloozen. vallende on der de gemeentelijke steunregeling, een extra bijslag van f 0.70 te verstrekken, zoodat zij 1 H.L. cokes extra kunnen bekostigen. „Daarnaast moge ik u verzoeken, het be stuur van Maatschappelijk Hulpbetoon te wil len uitnoodigen om ten behoeve van de door deze instelling ondersteunden in gelijken zin te besluiten". BURGERLIJKE STAND. 19 Dec. 1938. Ondertrouwd: J. W. de Graaf en Ch. Hoo- genstein. Getrouwd: P. A. Hesse en A. Cath. Grimm. Bevallen: F. Hoek—Schol ten d.. M. J. Kuiper- Nolet d.. M. P. BonkenburgApswoude z. Overleden: P. A. A. M. Tholen 72 j.. wed. v. Leeuwen. De meterhuur bij Gas etc. Geleidelijke afschaffing voorgesteld. De soc.-dem. raadsleden De Tello en Dissel- koen stellen den raad voor, de meterhuren voor gas, water en electriciteit geleidelijk af te schaffen. Ter toelichting merken zij op: Blijkens den naam zou meterhuur een hef fing moeten zijn voor het verhuren van de apparaten, waarmede de geleverde hoeveel heid was etc. wordt geregistreerd. Voor dit registeeren van 't verbruik worden de meters echter niet door de verbuikers ge bezigd, maar door hét bedrijf op volkomen ge lijke wijze als bijvoorbeeld de winkelier zijn weegschalen gebruikt. Zij achten het daarom een gemotiveerd verlangen, dat/het bedrijf de kosten van de meters, evenals met alle andere hulpmiddelen voor de fabricage en distributie geschiedt in de algemeene kosten opneemt. Thans wordt zulk een hoog bedrag aan me terhuur geheven, dat onverwijlde, volledige afschaffing onvermijdelijk tot belastingver- hooging zou moeten leiden. Waar uw Raad nog géén jaar geleden heeft uitgesproken, géén wijziging in de leveringsvoorwaarden van gas etc.~te willen doorvoeren, indien daar toe belastingverhooging noodig zou zijn, komt het den voorstellers nutteloos voor. thans weer voorstellen in dezen geest te doen. Zij stellen daarom voor, de afschaffing van de meterhuren in étappe's te doen plaats vin den en daarvoor thans een bedrag van f 5000 ten laste van de gemeentebegrooting te brengen. Aan B. en W.. in overleg met den Directeur en de Commissie voor de Bedrijven, ware daar bij op te dragen om den Raad voor te lichten over de vraag voor welke categorie verbruikers van gas. water en (of) electriciteit de afschaf fing der meterhuren in de eerste plaats zal behooren te geschieden. De voorstellers meenen. dat het aangege ven bedrag van f 5000 in mindering kan wor den gebracht van de post „Onvoorziene Uit gaven" die in de ontwerp-begrooting voor 1939 zóóveel hooger is geraamd dan voor het voor afgaande dienstjaar, dat het bedrag deze ver mindering zonder bezwaar kan gedoogen. OVERVEEN KACHEL VAN CENTRALE VERWARMING UIT ELKAAR GESPRONGEN. Maandagmiddag te half een heeft in de keu ken van een afgebouwd doch nog niet bewoond perceel aan de J. W. Frisolaan te Overveen een ontploffing plaats gehad. De in de keuken staande kachel van de centrale verwarming sprong uit elkaar, waardoor groote schade ont stond. De keukendeur, de aanrecht en een groot aantal ruiten werden vernield. De bouwer, te vens eigenaar van het perceel, de heer C. M. van der Beek, wonende te Haarlem, die tijdens de ontploffing op een der slaapkamers was, ver klaarde dat hij des morgens om half elf de ka chel had aangemaakt. De oorzaak was het be vriezen van de verwarmingsbuizen. De brandweer, die gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse doch behoefde geen dienst te doen. De inspecteur van Bouw- en Woning toezicht stelde een onderzoek in. BLOEMENDAAL De ontrouwe dienstboden. Sieraden ter waarde van 900 ontvreemd. In aansluiting aan het bericht in ons num mer van Maandag betreffende de arrestatie van een Duitsche dienstbode, die zich ten na- deele van mevr. P. alhier aan diefstal van sieraden had schuldig gemaakt, zij nog ge meld dat de sieraden een waarde vertegen woordigen van ongeveer f 900. Er is o.a. een kostbare ring bij. die alleen al ongeveer f 125 waard is. Die ring werd in een keukenkastje gevonden in de woning te Hagen in Duitsch- land waar het meisje nu werkzaam is en waar de Bloemendaalsche rechercheur Smits, een uitvoerig onderzoek instelde. Het meisje beweerde de andere kostbaarhe den in het closet te hebben geworpen. Hier naar wordt nog een onderzoek ingesteld. Be halve aan genoemde misdrijven heeft de dienstbode zich ook schuldig gemaakt aan de- viezensmokkel. Nog is gebleken dat beide aangehouden meisjes in vereeniging met een derde, ook kleeding en wijn hebben ontvreemd ten na- deele van mevrouw P. Het derde meisje is, na verhoor, op vrije voeten gesteld. BENNEBROEK CHR. GEMENGD KOOR „BENNEBROEK" Het Christ. Gemengd Koor „Bennebroek" hoopt op 27 December het 40-jarig bestaan te herdenken met een receptie en met een uitvoe ring in de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek. SANTPOORT DE CULTUREELE FILM. Woensdag a.s. draait in het Vereenigings- gebouw aan de Enschedélaan de vijfde cul- tureele film, n.l. „Een vreemdeling kwam". In verband met dit „lustrum" hebben wij ons tot de commissie, welke deze filmavon den organiseert, gewend met de vraag, cJ zij over de resultaten van haar werkzaam heden tevreden was. Voorop gesteld, dat het hier een proef gold, wordt deze vraag bevestigend beant woord. Tot dusver kon het secretariaat de namen van 330 donateurs noteeren. Over het geheel waren de bezoekers ovei het tot dusver gebodene uiterst tevreden. Tai van schriftelijke tevredenheidsbetuiginge:: mocht de secretaris ontvangen. De commissie is dan ook vastbesloten op den ingeslagen weg voort te gaan, hopende en vertrouwende, dat binnen zeer afzienbaren tijd het aantal donateurs nog dermate stijgt dat de beide voorstellingen, welke men op één /orid geeft, uitverkocht zijn. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) VOOR DEN KANTONRECHTER BLOEMBOLLEN GETEELD ZONDER VERGUNNING. Een Heemskerksche caféhouder annex boi- lenkweeker had op verschillende perceelen land in Heemskerk en Assendelft bloembollen geteeld terwijl hij door de Nederlandsche Sier teeltcentrale geschorst was en dus niet in het bezit was van de vereischte teeltvergunning. De caféhouder voerde als verweer aan, dat hij op den datum van de intrekking van zijn teeltvergunning 23 Maart '38 de bollen reeds in den grond had staan en dus niet ver plicht was deze te rooien. De kantonrechter was van meening, dat hij die bollen wel uit den grond had moeten halen, waarop de verdachte antwoordde: Dan had ik me wel op kunnen hangen. Een opzichter van de Ned. Sierteeltcentrale had op 11 Mei j.l. een onderzoek ingesteld. Hij deelde mede, dat de verdachte op 20 Oct. '37 door de tuchtrechtcommissie van de Sier teeltcentrale was veroordeeld. Op 10 Februari '38 was dit vonnis in hooger beroep bekrach tigd. De volgende getuige, een 60-jarige con troleur van de Landbouwcrisiswet had den caféhouder op 13 Juni '38 gelast de bollen te rooien. Reeds 10 Februari 1937 was er een aan- geteekend schrijven aan den verdachte gezon den waarin hem werd medegedeeld, dat hij geen recht had op een teeltvergunning. Verd.: Dien brief heb ik nooit ontvangen. Verschillende andere getuigen deelden nog mede, dat de caféhouder land van hen had gehuurd om bollen te telen. Een 27-jarige letterkundige uit Heemstede die vroeger controleur bij den Landbouwcrisis- dienst was geweest, wist nog te vertellen dat de laatste teeltvergunning in 1936 aan ver dachte was uitgereikt. De Ambtenaar achtte het bewijs dan ook wettig en overtuigend geleverd. Met zeldzame brutaliteit heeft de verdachte de crisisbepalin gen overtreden. Eisch 4 geldboeten van f 100 subs. 4 x 20 dagen. De Kantonrechter veroordeelde tot 4 geldboeten van f 50 of 40 dagen hechtenis. Fraiisclie pers over Mussolini's jongste rede. Verzwijging der Ttaliaansch* verlangens trekt de aandacht. PARIJS 19 December (Havas). De Parij- sche ochtendbladen leveren commentaar op het feit, dat Mussolini in zijn te Carbonia uitge sproken redevoering geen toespelingen heeft gemaakt op de Italiannsche eischen. De Figaro doet in een bericht uit Rome uitkomen, dat er een treffende tegenstelling bestaat tusschen den gematigden toon van deze redevoering en de houding der pers sedert de door de redevoerine van Ciano veroorzaakte incidenten. Na verder te hebben medegedeeld, dat de redevoering werd onderbroken door kreten zooals Tunis Corsica, voegt de Figaro hier aan toe: het is moeilijk voor Mussolini in een offiiceele rede voering Italiaansche eischen te stellen. Indien de Duce dat alternatief had verkozen, zou hij zich in een positie hebben geplaatst, welke herr verboden zou hebben, indien dat noodig zou zijn geweest, terug te krebbelen. Overigens zou de crisis zich hebben kunnen ontketenen op eer oogenblik, dat Mussolini haar nog niet wenscht De Excelsior (Colrat) schrijft: Men kan on derstellen dat de Fiihrer den Duce heeft ge adviseerd. Ten slotte verklaren zekere Derso- nen, die de geheime drijfveeren der Romeinsche politiek kennen of meenen te kennen door het feit, dat de anti-Fransche betoogingen door een ander dan den Duce zouden zijn ingeblazen en gewild. Overigens schijnt uit de door de Engelsche pers gepubliceerde berichten te volgen, dat Italië zich gereed maakt rechten op te eischen en geen grondgebieden. Onder dezen verzach tenden vorm blijven zijn aanspraken ontoe laatbaar in de mate waarin zij hetzij onze sou- vereiniteit, hetzij de vrijheid op de binnenzee betreffen. Zij zullen bij ons op een zeer duide lijke en zeer algemeenen tegenstand stuiten. Concentratie van Sovjettroepen aan de Mandsjoerijscbe grens? TOKIO, 19 Dec. (Reuter.) Yoisjiro Yokoyama, de bevelhebber der Japansche eenheid, welke betrokken was bij het incident van Tsjang Koe Feng heeft volgens een telefonisch bericht uit Tsoeroega, melding gemaakt van een groote cen- centratie van Sovjet troepen aan de grens van Mandsjoekwo. DE HEER J. PANMAN GERIDDERD. Voor zijn toeristischen arbeid ontving de heer J. Panman, alhier, algemeen directeur van de Nederlandsche Reisvereeniging, van de Hongaarsche regeering de onderscheiding Pro Deo et Patria. NOG EEN SCHOORSTEENBRANDJE IN HEEMSTEDE. Haarlem Maandag Hedenmiddag kwart over een werd de brand weer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in perceel Heemsteedsche Dreef 189. Ook hier was het een houten balk. die vermoedelijk niet voldoende was weggemetseld en nu door hard stoken in brand was geraakt. De brandweer moest een deel van de zolder wegbreken om by den vuurhaard te kunnen komen. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 19 T/M. 25 DECEMBER 1938. Nederlandsch Indië, zeepost, via Amsterdam m.s. Poelau Bras 23 Dec. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per Sibajak 22 Dec. gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoeng 20, 22, 24 Dec. gew. st. 2.15. Suriname, mail via Southampton 25 Dec. gew. st. 22.30; luchtpost DuitschïandZuid Amerika 21 Dec. gew. st. 10.40; luchtpost Frank rijkZuid Amerika 24 Dec gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire. Curagao, mail en zeepost via Amsterdam 23 Dec. gew. st. 3.25. Aruba, via Cherbourg 21 Dec. gew. st 19.10. Bonaire. Curacao, via Southampton 21 Dec. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Amerika. Ver. Staten. Mexico. Cuba, Ecuador, via Cherbourg 21. 23 Dec. gew. st. 19.10; via Rotterdam 24 Dec. gew. st. 6. Canada, via Glasgow 23 Dec. gew. st 3.25; via Rotterdam 24 Dec. gew. st. 6. Argentinië, Brazilië, via Londen 23 Dec. gew. st. 3.25. Pernambuco, Bahia, via Lissabon 22 Dec. gew. st. 16.40. Luchtpost naar Brazilië, Argentinië, Chili en Uruguay als Suriname. China, Japan en Hongkong, via Siberië 20, 23 Dec. gew. st. 8.30.; luchtpost voor China, Hong kong via AmsterdamBangkok, Hongkong 22, 24 Dec. gew. st. 2.15. Philippijnsche eil. en Mantsjoerye, via Sibe rië 23 Dec. gew. 'st. 8.30. Luchtpost als China 22 Dec. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via IstanbulDamascus 19, 22 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via IstanbulAleppo 19, 22 Dec. gew. st. 22.30; idem 24 Dec. gew. st. 22.30; via Marseille 22 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië, Birma, via Napels 21 Dec. gew. st. 10.via Marseille 22 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 22 Dec. gew. st. 10. via Napels 23 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Siam, Penang, Singapore, via Marseille 22 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via IstanbulAleppo 19 Dec. gew. st, 22.30; via Marseille 22 Dec. gew. st. 10.via Piraeus 23 Dec. gew. st. 22,30; via Istanbul Aleppo 24 Dec. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille 22 Dec. gew. st. 10.via Genua 22 Dec. gew. st. 22.30; lucht post Engeland—Zuid Afrika 20, 23 Dec. gew. st Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 21 Dec. gew. st. 16.40. Luchtpost als Oost Afrika. Australië, via ToulonNapels 23 Dec. gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoengSyd ney 20, 22 Dec. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via CherbourgSan Fran cisco 21 Dec. gew. st. 19.10; via Toulon—Napels 23 Dec. gew. st. 10. Luchtpost als Australië. bURGERLlJKE STAND. HAARLEM, 19 December. Bevallen 14: F. van Loenenv. d. Tuin, z.\ C. J. v. d. Putten—Bastiaanse, z.; 15 Decem ber: S. D. van Wel—Hagers. d.; 16 December: J. Stuurman—Molenaars, d., M. W. J. Segerius -Duik. d.; J W. VerheulKroeze, z.; A M M. Eggers—Vlak. d.; 17 December: K H. I. H. <as- Sander, z.. E. M HoenderdosBuijs, d.* L. J. C. M. Kleijs—Veldkamp. z.\ p. j. Barte^ lomijSaltzherr, d.: J. L Willemse—van Eg- mond, z.; J. H. M. van AssemaBalm z' 18 December: J. W. Corsten—Hageman' z M. J. BosKoning, d. Overleden 17 December: H. Lankelma. 51 f., Schoterweg; H.. 6 rnnd.. z. v. W. j. de Milde Padangstraat; 18 December: J. t. Kors—Velt^ man, 71 j., Langendljkstraat; D. J. Kluit, 51 1 Leidschevaart; H. Kors, 78 j.. SchotereingeL

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7