IBISiMG D O nr.RD A G 22 DECEMBER 193? HAARLEM'S DAGBLAD 4 RESTAURANT LION D'OR tel. 10281—14585 Voor Uwe KERST- en NIEUW .1 AARDINERS in de versierde zalen met kaarsverlichting. Salonstrijkje Intieme sfeer Surprices (Adv. Ingez. Med.) Laatste vergadering Commissie van Toezicht L. O. Hartelijke woorden van wederzijdsche waardeering. Woensdagavond vergaderde in de oude Raadszaal ten Stadhuize voor het. laatst de bij besluit van den Gemeenteraad met ingang van l Januari a.s. opgeheven Commissie van Toezicht op het L. O., welke vergadering werd bijgewoond door den wethouder voor het on derwijs, den heer A. G. Boes en den Inspec teur van het L. O. alhier, den heer H. v. d. Weyer. Rede van den voorzitter. Na de aanwezigen, in 't bijzonder de autori teiten, welkom te hebben geheeten, herinner de de voorzitter, de heer Th. Lancée, er aan. dat hij wegens zijn verhuizing naar Heem stede niet langer voorzitter en lid der Com missie kon zijn. Spr. had er dus op gerekend dat hij in deze vergadering een afscheids woord zou spreken, maar tot voor kort was het niet te verwachten, dat dit afscheids woord zulk een bijzonder karakter zou dra gen als spr. er nu aan moest geven en eigen lijk was daarvoor ook geen aanleiding. Als ik het wèl begrepen heb, zoo vervolgde de heer Lancée. is bezuiniging het motief voor de opheffing der Commissie geweest. Het is begrijpelijk, dat de overheid in dezen tijd elk motief voor bezuiniging aangrijpt en zij staat daarbij voor de moeilijke taak nauwgezet te gen elkaar af te wegen: de waarde van het bestaande Instituut èn de uitgaven, aan het voortbestaan er van verbonden. Wanneer ik naga, dat ten opzichte der Commissie van Toe zicht de bezuiniging volgens enkele raads leden onbeduidend, zelfs problematisch zal zijn dan moet wat op de andere schaal lag: de waarde en het nut der Commissie wel mi nimaal zijn getaxeerd. Dit is ook wel gebleken bij de toelichting en de verdediging van het voorstel van B. en W. in den Raad. Dit voor stel is uitgegaan van de meerderheid van B. en W. en het is niet verdedigd door het eenig lid van dit college, dat geregeld met het werk der Commissie in aanraking kwam en volkomen op de hoogte was met de waarde harer adviezen: den wethouder voor het on derwijs. Het voorstel is verdedigd en toege licht door den burgemeester. Dit feit zou kun nen worden gewaardeerd, als een poging, aan de Commissie een eerste klas begrafenis toe te bedeelen, maar zeer moeilijk is te waardee- ren het motief van 's Raads voorzitter: dat bij het ophouden der werkzaamheden van de Commissie er nog genoeg colleges en licha men in Haarlem zouden overblijven om het gemeentebestuur van advies te dienen in on derwijszaken. Men zou het gemis der Commis sie dus niet zoo smartelijk gevoelen. Dit heeft spr. leed gedaan. Hij heeft er in gehoord een onderschatting van de beteekenis der advie zen, van dezen kring uitgegaan. Met alle waardeering voor de adviezen der vakvere nigingen 'waarvan de Commissie altijd met ernst nota heeft genomen) moet toch gezegd worden dat die adviezen zeer begrijpelijk bij de onderscheiden richtingen der vakver- eenigingen elkaar vaak tegenspreken. Al leen de Commissie vormde het terrein waar voorstanders van verschillende vertakkingen en vormen van het L. O. elkaar ontmoetten, in rustig overleg, bezield met de ernstige be doeling, het L.O. in Haarlem in alle rich tingen en vormen te behartigen. Dit feit gaf aan de adviezen der Commissie altijd bijzon dere beteekenis en was de beste waarborg te gen eenzijdigheid Die adviezen stonden daar om niet op één lijn met die andere adviezen, die de voorzitter van den Raad bedoelde. na, in opdracht van B. en W„ uiting aan den dank en de waardeering van het college voor het werk dat de Commissie zooveel jaren heeft verricht. Dat is, ook naar het oordeel van B en W., goed werk geweest. Dat een groote meerderheid van den Raad zich niet ge schaard heeft aan de zijde van spr., die de Commissie gaarne had willen behouden, moet toegeschreven worden aan verschillende re denen: eenige raadsleden voelden veel voor Mr. A. Beets. de bezuiniging, al was die ook gering; an deren vonden dat de Commissie geen reden van bestaan meer had. als toch een groot deel van de leden de scholen niet meer mochten bezoeken; weer anderen waren van oordeel, dat de pas ingestelde Ouderraad de taak der Commissie zonder bezwaar kon overnemen. De heer Boes is zelf secretaris der Commis sie geweest, die toen onder leiding stond van den grooten kenner van het onderwijs: P. H. van der Ley en heeft altijd een gunstigen in druk van het werken der Commissie ont vangen, ook later, toen hij Schoolopziener was. Spr. dankte den voorzitter voor de waar- deerende woorden tot hem gericht, woorden die des te meer waarde hadden, daar zij wer den gesproken door een man, die het onder wijs zooveel jaren heeft gediend en prees mr. Beets, die zich als buitenstaander op voor beeldige wijze in de onderwijszaken heeft in gewerkt. Toespraak van den Inspecteur. De heer v.d. Weyer zeide, dat hij door zijn tegenwoordigheid zijri belangstelling in de Commissie tot .uiting heeft willen brengen. De vergaderingen'der Coftimissie heeft hij nooit bijgewoond, maar dat was omdat hij meende verplicht te zijn, zijn adviezen geheel zelf standig uit te brengen en zich niet door an- derer meening te laten beïnvloeden. Het is te betreuren, dat er een éinde komt aan het bestaan der Commissie, waarin vaak toenade ring tot eikaars standpunt werd bereikt. Van de keurige verslagen van den secretaris heeft de Inspecteur zeer vaak een dankbaar gebruik gemaakt. Het is jammer, dat. de Commissie uit Haarlem zal verdwijnen, dit is spr.'s eer lijke overtuiging. Andere sprekers. Als een der oudste leden vestigde de heer H. van Leeuwen er de aandacht op, dat de Commissie lang bestaan heeft en veel goed werk heeft verricht. Den voorzitter komt dank toe voor de prettige spheer die hij wist te scheppen en waardoor de besprekingen steeds in de be'ste harmonie werden gevoerd. De secretaris was altijd kort en zakelijk; ook hij deed veel voor de Commissie en voor het Jager onderwijs te Haarlem. Dank en waar deering moet aan voorzitter en secretaris wor den gebracht. Mr. Beets dankte voor de hem gebrachte hulde, die hij overdreven noemde. De voor zitter heeft spr. het werk altijd zeer gemak kelijk gemaakt, omdat hij zoo buitengewoon thuis was in de te behandelen materie en precies wist, wat wèl en wat niet kon. Per soonlijk dankte de heer Beets den heer Lan cée voor de hem betoonde vriendschap en bleef zich daarin bij voortduring aanbevelen In zijn slotwoord verzocht de voorzitter nog aan den wethouder, uit naam der commissie de afd. Onderwijs en den vroegeren en tegen- woordigen chef dier afdeeling te danken voor de steeds betoonde medewerking. Trein ondervond vertraging. Draadbreuk bij Vogelenzang. Nabij het station Vogelenzang-Bennebroek, is gistermiddag omstreeks één uur een stroom draad van de eiectrische bovenleiding gebro ken, waardoor het treinverkeer vertraging ondervond. Door onmiddellijk het herstellings werk aan te vatten, was de breuk na veertig minuten voorloopig weer hersteld. De treinen loop kon daarna normaal voortgang vinden. JUFFROUW SNIP EN JUFFROUW SNAP TE HAARLEM. Gedurende de Kerstdagen komt René Slees- wijk's Nederlandsche Revue in den Stads schouwburg met de Revue „Snap je dat nou juffrouw Snip". Aan dezen „bonten trein" verleenen de populaire radiokomieken Willy Walden en Piet Muyselaar hun medewerking oa. in hun creaties van Juffrouw Snip en Juf frouw Snap. Verder treden op: Cisca Harms. Gerard Wal den. Jean du Bela. terwijl als groote attractie werd geëngageerd: The 5 Kemmy's, de groote sensatie van U.S.A. en het Continent. Het or kest staat onder leiding van den bekenden radio- en revue-dirigent Pim de la Fuente. Vele fraaie nieuwe Kalenders. Vooral de A.V.R.O.-kalender valt op. Zooals elk jaar bereikten ons ook thans vele nieuwe kalenders, waaronder vooral de A.V. R.O.-kalender 1939 opvalt door de bijzonder smaakvolle uitvoering. Onder leiding van den schilder Albert Hemelman stonden elf Neder landsche schilders een hunner werken af. De ontwerper zelf vervaardigde het 12de schilde rij en verzorgde tevens de artistieke afwer king van het schild. Hierdoor ontstond een buitengewoon mooie kalender, die mede door de prachtige reproducties een zeer fraai en nuttig wandsieraad is geworden. Het kalen- darium geeft een beeld van de A.V.R.O.-om roeporganisatie, terwijl tusschen de winter maanden bladen zijn aangebracht waarop verschillende spelletjes en puzzles voor de kinderen zijn vermeld, die door Piet Marée werden verzameld. De portretfoto's van de verschillende A.V.R.O.-medewerkers zijn van Godfried de Groot en de technische foto's van d' Oliviera, beiden te Amsterdam. Een aardige kalender is ook Herwig's Buiten leven-Kalender 1939 van Bloem en Plant, voor Stad en Land. Deze kalender verschijnt in drie verschillende uitvoeringen: als weekkalender zonder schild, als weekkalender met schild en als 14-daagsche briefkaartenkalender. Op ieder kalenderblad worden nuttige wenken gegeven voor het verzorgen van planten in huis en tuin. Het schild is fraai uitgevoerd Over een zacht crème achtergrond rankt een groene bladertak van de Oost-Indische kers met oranje-roode bloemen. Plantenliefhebbers (stersi zullen dezen kalender niet willen missen. Ongemeen fraai is ook de Senefelder-kalen der 1939, uitgegeven door de drukkerij Sene- felder te Amsterdam. Zes reproducties naar aquarellen van Willy Schermelé over visschen en vogels geven dezen kalender een geheel apart cachet. 100 Jaar Nederlandsche Spoorwegen luidt" het opschrift van den kloeken herdenkings kalender, die door de Ned. Spoorwegen werd uitgegeven. Twaalf flinke bladen met kleuren reproducties naar afbeeldingen van Jacob Jansma, die de voornaamste gebeurtenissen van dit jubileum vastleggen, stempelen dezen kalender tot een waardevol bezit. De Eerste Nederlandsche Levensverzekering te 's-Gravenhage zond ons een vroo'ijken ver jaardagkalender naar ontwerpen van T. van Styrum. De Eerste Hollandsche Levensverzeke rings-Bank geeft weer een zeer duidelijken kalender uit. De kalender van de N.V. Stoomvaartmaat schappij Nederland is met eenige foto's van Ned.-Indië verlucht. Ook de Algemeene Frie- sche Levensverzekering Maatschappij en de Groot-Noordhollandsche van 1843 zonden een alleszins duideiijken kalender. Door de Ver eeniging van Raden van Arbeid werd een maandkalender uitgegeven met vele illustra ties, die nuttige wenken aan werkgevers en arbeiders uitbeelden. De Victoria-Bron verspreidt een zeer prac tischen weekkalender voor 1939, terwijl de ka lender van de N.V. Hollandsch-Utrechtsche Verzekering Maatschappij verlucht is met fraaie penteekeningen. Duidelijk is ook de ka lender die aangeboden wordt door de Cliché fabriek Chemez te Amsterdam en Haarlem. Ool>l>eliTiami...feklier,inan! (Adv. Ingez. Med.) Het weekblad „Panorama" geeft een kalender uit, die eveneens met penteekeningen is ge- illustreerd. De Levensverzekering Maatschappij R.V.S. te Rotterdam zond een kalender waarvan vooral het schild naar een schilderij van Beeftink opvalt. Voorts ontvingen we nog kalenders van Elias' Koffie en Theehandel te Haarlem en van de Amsterdamsche Chininefabriek. Mr. A. L. M. van Berckel op de voordracht voor raadsheer. Mr. A. L. M. van Berckel. Door het gerechtshof te 's-Gravenhage is ter vervulling van een vacature van Raadsheer in haar college opgemaakt de navolgende al- phabetische lijst van aanbeveling: Mr. A. L. M. van Berckel, rechter -in de-ar - rondïssements-Rechtbank te Haarlem, Jhr. mr. dr. Th. W. C. Calkoen, vice-presi dent van de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage. Mr. H..Haga, rechter in de Arrondis'sements- Rechtbank te 's-Gravenhage. De houten bakken waren vry hoog en daarom was het den kinderen verboden zonder hulp er op te klimmen. Stel je voor, dat zij ergens op trapten. Neen, dat ging natuurlijk niet. Maar omdat zij zoo veel van elkaar hielden, kregen zij wel toestemming om met elkaar in de dakgoot te spelen. Dat moesten ze dan echter eerst vragen. KERSTNACHTWIJDING IN DE EVANG. LUTHERSCHE KERK Gezien de teleurstelling bij zeer vele leden gewekt door het besluit van den kerkeraad om dit jaar geen Kerstnachtwijding te houden, heeft de Kerkeraad in een buitengewone vergadering besloten ook dit jaar evenals de vorige jaren een Kerstnachtwijding te houden op Zaterdag 24 December 's avonds 11 uur, waarin hoopt voor te gaan Ds. C. H. Brandt, en waaraan door den heer Jaap Stroomenbergh van Amsterdam (bas-bai'i- ton) medewerking zal worden verleend. De Luthersche Kerk aan de Witte Heeren- flraat wordt dien avond reeds om 10.30 uur ge opend. De heer Th. Lancée. Hierna richtte de heer Lancée zich tot den heer Boes, die de Commissie, in 't bijzonder voorzitter en secretaris, bij hun talrijke be zoeken ten Stadhuize, altijd met welwillend heid en belangstelling is tegemoet gekomen. Bij die bezoeken werd spr. altijd getroffen door de groote kennis, tot in details, die de wethouder bezit van het Haarlemsche school wezen en door zijn ernstig streven, het L.O. in deze stad zooveel mogelijk op peil te hou den. Daarvoor verdient de wethouder dank, evenals de Inspecteur, de heer v. d. Weyer, met wien de Commissie uit den aard der zaak niet zooveel in aanraking kwam, maar die toch ook steeds vriendelijke tegemoetkoming en belangstelling toonde. Dank komt ook toe aan alle leden voor hun belangstelling in de zaken van het onderwijs en voor de vriendelijke tegemoetkoming en goedmoedigheid, waarmede zij spr.'s leiding hebben aanvaard. Tot den secretaris, mr. A. Beets, sprak de heer Lancée een afzonderlijk woord. Hij was de motor in het raderwerk der Commissie; alles werd steeds door hem op de meest cor recte wijze voorbereid en zijn keurige jaarver slagen verdienen allen lof.' Het zal heel wat moeite en zorg vragen van hem, die in het vervolg die verslagen zal samenstellen, om mr. Beets In dit opzicht te evenaren. Mr. Beets wordt gekenmerkt door een groote za kelijkheid; uit de prettige samenwerking van zes jaar is een groote vriendschap geboren, die naar spr. hoopte, zal blijven voortbestaan. De heer Lancée eindigde met dezen wensch: moge de ongunst van den tijd, waaronder ook het L.O. in Haarlem pijnlijk heeft geleden, voorbijgaan, ook voor hen die dat onderwijs dienen en moge spoedig het Haarlemsch L.O. weer bloeien als in de allerbeste dagen van weleer. De heer Boes aan het woord. De wethouder voor het onderwijs gaf hler- PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 23 DEC. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II (Wordt vervolgd). 8.0012.00 Diversen. Vader of moeder hielp dan bij het klauteren uit de vensters, ze kregen hun eigen bankjes en speelden samen. Heerlijk was dat, zoo zitten in de dakgoot, or.der de rozen. Toen het winter werd, ging dat niet meer. Het was veel en veel te koud. Heel dikwijls vroor het zoo hard, dat er een dikke laag ijsbloemen op de ruiten kwam. Zij konden elkaar dan niet zien. Maar daar wisten zij raad op. Op de kachel maakten zij een cent warm en hielden die tegen de bevroren ruit. De ijsbloemen smolten daar en het kijkgaatje was klaar. Heel vaak zag men die kijkgaatjes ontstaan en achter elk een kinderoog schitteren. Het eene was vgn Karei, het andere heetten de kinderen. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio P. T. T Nord 9.50 Pauze 10 Parijs Radio 10.20 Radio P. T. T. Nord 12.05 London Regional 12.15 Pauze 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 4.05 Droitwich 4.30 Keulen 5.20 Fransch Brussel 6.20 London Regional 6.35 Keulen 9.20 Fransch Brus sel 10.20 Ned. Brussel 10.30 Leipzig 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.05 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 7.05 Ned. Brussel 7.20 Droitwich 8.30 Praag of Diversen 9.20 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Van alles wat. In den zomer konden de kinderen met één stap bij elkaar komen. In den winter was het natuurlijk veel te koud in de dakgoot. Wilden zij met elkaar spelen, dan moesten zy eerst alle trappen zich af naar beneden, gauw naar de deur van het andere huls rennen en dan weer alle trappen naar boven op. Soms was dat geen pretje, vooral niet wanneer er veel sneeuw lag. Maar daar stoorden z\j 1. Give me this waltz, L. P. A. Band. 2. Mammy I'll sing about you, H. Roy. 3. Oh Rosalita, Linn Milford. 4. Vader Nep, Willy Derby. 5. Kukuck, M. Reverelli. 6. Wals van Brahms, Vasa Prihoda. 7. Military March, H.M. Grenadier Guards. 8. Ho Ho, Paul Robeson. 9. Piano Medley of Strauss Waltzes, Ch. Kunz 10. That's why I need you to-night, Zang, or gel en orkest. 11. Somewhere in the blue ridge mountains, L. P. Acc. Band. 12. She's a Latin from Manhattan. H. Roy. 13. Hawaiian stars are gleaming, Linn Milford 14. Diedeldomdie, Willy Derby. 15. Annamirl, M. Reverelli. 16. Canzonetta van d'Ambrosio, Vasa Prihoda. 17. Climbing up. Paul Robeson. 18. In the little white church on the hill. Zang, orgel en orkest. 19. Naval March, H.M. Grenadiers Guards.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6