Haarlem's Dagblad IJsbaan in Groenendaalgeopenl IJSBANEN Bestuurbare Sleden Fiksche brand Nog vorst met de Kerstdagen Kerstmis 1938. Sneeuwvrij KERSTMIS. HIg-ZeutGaustetimp in Gkie VAN WIJK ALBA" aan deCrayenesterlaan Kerst-inzameling vGGt de stitte atwu De Kerstgave voor de Stille Armen. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17029 Uitgave I.ouren* Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. I'ostgirodienst 38810. Drukkerij: /.uider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEK'l PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 24 December 1938 Abonnementen per «reek F 0.25 p maand f 1.10 per 3 maanden I 3.25 franco per post f3.55. Inane nu in nier* 6 cent pet ex. Advertentiën l-S regel* f 1.75. elke regel meer f 0.35 Beclame* f 0.60 per regeL Kegel abonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regel* f 0.60. elk* regel meer I 0.15. Groentjes ci« rubriek. Nu komt er weer een oogenblik van inkeer en zingt men weer van Vrede op Aarde. Maar velen zullen zich den zevenentwintigsten Sep tember, den dag vóór München, herinneren. En ook wat er sindsdien gebeurd is en wat weer is gaan dreigen. Vrede tusschen de men- schen schijnt onmetelijk ver verwijderd. Vrede tusschen de volken, in den eigenlijk nog maar heel beperkten vorm „het voorkomen van oorlog", is eer. ever. wankele zaak geble ven als het een jaar geleden was. Toen schreef ik, aan den vooravond van Kerstmis, nog over den Volkenbond. Die is nu „politiek uitge schakeld" zooals dat heet. Toen dacht nog niemand aan Italiaansche eischen ten aanzien van groote Fransche gebieden, of aan een Joden-pogrom in Duitschland die de betrek kingen tusschen dat land en de Vereenigde Staten totaal verbitteren zou. Neen, wij zijn niet vooruitgegaan in 1938, althans niet wat de feitelijk waarneembare gebeurtenissen be treft. Zoodat de gewone, gemiddelde pessimist kan zwelgen in zwartgalligheid en weigeren zich te herinneren hoe alle oorlogsgeest in de volken ontbrak, toen oorlog in September dreigde, hoe de troepen somber en zwijgend door Berlijn, Londen en Parijs marcheerden, hoe ten duidelijkste bleek dat de volken den strijd niet wilden. Toch was dat een gebeurtenis, om de groote tegenstelling met 1914. Toch zijn de afkeer, de weerzin, de minachting jegens den oorlog „als middel tot oplossing van internationale geschillen" in dit jaar weer sterk gegroeid. Toch zijn weer nieuwe bewegingen ontstaan, die Christus' leer, bezinning tot het goede en schoone, tot naastenliefde, tot redding der cultuur, tot geestelijke en moreele herleving in hun vaandel voeren. Dat alles is niet gering. Dat mag men niet met een sceptisch schou derophalen terzijde laten, als men zijn tijd begrijpen wil. Want het zijn niet alleen de uiterlijke gebeurtenissen, de min of meer schokkende nieuwsfeiten, die den loop en de ontwikkeling van dien tijd bepalen. Vaak zijn zij het volstrekt niet. Daar werken machten in de wereld welker groei en invloed niet te meten, niet in berichten weer te geven zijn. Die stroom van nieuws, door telex en radio uitgezonden, dag en nacht door, met alle snel wisselende indrukken die hij wekt, dreigt ons vaak te verblinden als een sneeuwstorm. Met al die snelle nieuwsvoorziening, triomf dier moderne techniek die onze eeuw ten on rechte zoozeer geneigd is met vooruitgang gelijk te stellen, zijn wij er toch niet in ge slaagd onzen tijd beter te begrijpen dan onze voorouders den hunne. Wij zijn er wel achter dochtiger door geworden, meer voorbereid op de gevaren, die trouwens veel grooter zijn dan in oude tijdenomdat onze hooggeprezen techniek ze vergroot heeft. Maar van de onderstroomen, van al hetgeen groeit en zich ten goede doet gelden of zal doen gelden, zijn we niet meer gaan begrijpen, hebben we geen duidelijker beeld gekregen. Veeleer wordt het ganschelijk verdrongen door pessimisme over de feiten: althans bij velen. Ik geloof dat we dat moeten beseffen en er hoop op bouwen. Er is genoeg reden tot hoop, Wie het goede wil zien, het goede waarnaar gestreefd en waarvoor gewerkt wordt, zal veel ontdekken. En al uit het zich niet in een reeks min of meer sensationeele berichten, al is het heelemaal niet sensationeel omdat het goede dat niet zijn kan, het groeit niettemin. En het zal de kracht van zijn verweer, van zijn „de fensie", om dat veel-misbruikte woord hier eens in onaanvechtbare beteekenis te bezigen, doen gevoelen als die kracht gevraagd wordt om de macht van het slechte te stuiten. Dat is gebeurd in de dagen van München. De vreugde over München was kort omdat de weerstand nog te passief scheen. En na de eerste opwinding vervaagde die vreugde en schenen.alle narigheden terug te keeren, som mige in veel erger mate. Maar toch is bij ons het besef gebleven dat er toen iets groots tot uiting is gekomen, dat bij allen, ook bij de staatslieden die het wel en wee der volken in handen schijnen te hebben, toen de weten schap ontstaan is dat zij met machten reke ning hebben te houden, die de schande van 19141918 niet meer willen, die haar voor goed hex-kend en doorgi-ond hebben, die blij ven werken voor een betere samenleving en al zeer sterk zijn. Dat zou ik willen doen verstaan. R. P. Japan en Rusland niet tot accoord gekomen. Visscherijkwestie blijft onopgelost. TOKIO, 24 Dec. (Domei). Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de Japansche ambassa deur Togo, en de Sovjet volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, gisteren op nieuw de visscherijkwestie besproken, doch de meeningsverschillen zijn niet overbrugd Er be staat thans geen hoop meer, dat nog voor 31 December, als de tijdelijke overeenkomst af loopt, een modus vivendi zal zijn bereikt. (Adv. Ingez. Med.) 't Is prachtig als de kaarsjes branden In kerstboomsier die schittring wekt, Aandoenlijk, als er kinderhanden Vol vreugd naar worden uitgestrekt; 't Is roerend als de kleuters zingen, Het oude lied van Stille Nacht; En grappig, als zij zich verdringen, Om 't lekkers dat de kerstman bracht. 't Is mooi om stil terneer te zitten, Van werk, misschien ook zorgen, vrij En uit te zien naar »1 dat witte, Daar buiten, weer zoo gauw voorbij, 't Is heerlijk, eens wat rust te vinden, In de bijzondre Kerstmissfeer, Tusschen de vrienden en beminden, 't Is een verkwikking, elk jaar weer. 't Is leuk het Kerstfeest te beleven Op vroolijk feestlijke manier. De borden vol, het glas geheven, In kameraadschap en plezier 't Is schoon, te toeven in een bede. Geleid door reine broedermin, Bij het symbool van aardschen vrede, Ditmaal met wel zeer diepen zin. P. GASUS. Gedurende drie dagen, n.l. Zaterdag 24, Zondag 25 en Maandag 26 December, woi'dt in onze tijdingzaal een tentoon stelling gehouden van foto's, vervaardigd door leden van den KENNEMER FOTOKRING De tentoonstelling is op die dagen open van 9 tot 5 uur. Een verslag vaii de opening, alsmede een beschouwing over de foto's, zijn elders in ons blad opgenomen. IJSBAAN ST. MORITZ. AMSTERD. VAART. GEHEEL SNEEUWVRIJ. Toegang 0.30 - Kinderen 0.15. (Adv. Ingez. Med.) HEDENMIDDAG 3 UUR OPENING SUPER SERVICE GARAGE OVERVEEN. Bloemendaalscheweg hoek Zijlweg. (Adv. ingez Med./ PHILIPS - SPLENDOR - OSRAM GLOEILAMPEN in alle kaarssterkten. PHILIPS - TUNGSRAM RADIOLAMPEN. 1+ GROOTE HOUTSTRAAT 158 TELEFOON 1-5-4-2-6. (Adv. Ingez. Med.) BREDERODE en EINDENHOUT DOORLOOPEND GEOPEND. Prachtige, sneeuwvrije banen. (Adv ingez Med Eenige kamers door het vuur vernield. Ondanks sneeuw en vorst was brandweer snel ter plaatse. In een woning aan de Crayenester- laan 28 heeft hedenmorgen een fik sche brand gewoed. Eenige kamers werden deerlijk door het vuur geha vend en het is alleen aan het krachtig ingrijpen der Haarlemsche Brandweer te danken dat de ge volgen nog niet erger zijn. Nu was men den brand in betrek kelijk korten tijd meester, al blijft het voor de bewoners natuurlijk een buitengewoon onaangename Kerst- surprise. Omstreeks tien minuten over zeven werd de bran weer gewaarschuwd door een bewoon ster van de aangrenzenden woning, die ver schillende ontploffingen meende te hooren. Bovendien sloegen uit een kast dikke rook wolken, doch een oorzaak van brand was nergens te bespeuren. Dat was ook niet te verwonderen, want de rook kwam van de bovenkamer van de buren, die inmiddels ook reeds door de ..ontploffing" wakker wa ren geworden. De vlammen sloegen terstond uit het venster terwijl aan de voorzijde zoowel in de boven- als in beneden-kamer een ver stikkende rook hing. De „ontploffing" was veroorzaakt, doordat een kachel van de bo venverdieping door den vloer heen naar be neden was gevallen en op den haard terecht kwam. Vermoedelijk is er vuur uit den schoorsteen op den vloer van de bovenver dieping gevallen en is zoodoende een groot gat ontstaan Het is eveneens niet onwaar schijnlijk. dat het vuur reeds een geruimen tijd van te voren al gesmeuld heeft zonder dat de bewoners er iets van bemerkten. Ondanks sneeuw en vorst was de brandweer snel ter plaatse met twee motorwagens en het mocht binnen een uur gelukken met twee slangen op de waterleiding het vuur te be dwingen en het gevaar voor uitbreiding te voorkomen. Intusschen was in allerijl het meu bilair naar buiten gebracht. Van de verschil lende meubelen bleef niet veel gespaard en de schade van vuur en water aan de woning inrichting der beide kamers is niet gering. Toen wij tijdens het blusschingswerk even op de bovenverdieping vertoefden sloegen ons dikke rookwolken te gemoet en het scheen aanvankelijk of ook op eenige andere kamers, o.a. de badkamer, het vuur zijn vernielend werk had verricht. Later bleek echter, dat de schade zich voornamelijk tot de kamers aan de voorzijde had beperkt. Het huis werd be woond door de fam. K. en v. H. Zooals reeds gemeld, was de brand al voor achten weer gebluscht. En alleen aan het geblakerde huis raad in de witte sneeuw was nog te zien, hoe het vuur in den vroegen wintermorgen had gewoed. Achttiende verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. N. N. f 0.50: C. D. f 1; A. T. f 0.25; E. H. f 2,50; Mevr. R. f 2.50: A. B. Overveen f 10; v. K. f 1: Lage V. V. V. f 25; D. P. J. f 5; Dames v. A. f 1; M. V. M. f 3: N. N. f 3; H. B. f 2.50; A. N. f 1; van kleine Dik f0,75; N. N. f 1: Jan en Bram f 0,25: J. F. v. D. f 0,25; D. M. W. f 1: Th. v. R. f 1: fam. v. d. G f 10; S. f 2,50; Mevr. A. v. N. W. f 2,50; fam. D. f 1; kinderen v. O. f 0,75; N. N. f 0,50; Uit dankbaarheid, dat wij nog geven kunnen f 5; Personeel N. V. O. f 5: van Nan f 10; d. W. f 1N. N. f 3; fam. Sch. te B. f 2; Mevr. P. f 25; N. N. f 1; Mevr. N. N. f 0,50: N. N. f 0,11; V. f 5; N. N. f 1; T. H. T. f 1; N. N. 1; B. K. f 5; N. N. 1 1; N. N. f 2,50; 't Is weinig f 0,25; Kinderen Dr. P. f 2,50; Mevr. H. f 1; C. S. f 0.25: W. P. f 2.50; V. I. A. f 5; D. en O. f 4 N. N. f 0,50; N. N. f 1.50; A. V. f0,25; A. M. £5; d. M. f2,50; v. E. f2,50; N. N. f 1N. N. f 1al leenstaande moeder f 0,50; Moeder en Maery f2; I. H. A. B. (een extra gift vanwege de ab normale koude) f 100; K. C. H. te O. f 100; Mej. J. B. v. B. f25; E. P. en C. v. 't E. f 11: R. B. f 10; 2e gift van de fam. v. Sch. f 10; A. E. v. B. F. f5: S. V. f5; G. J. S. f5; R. C. B. v. d. B. (2e storting) f5: Ir. H. N. P. f5; N. A. K. f5: Speel- pot Sch. 2 f4,30: J. M. f2,50; Mej. W. A. B. f2.50; M. H. G. f2,50; J. A. H. en kinderen f2,50; K. H. f 2,50; M. N. f 2,50; J. H. W. f 2,50; A. v. H. f2,50: H. v. d. B. f2,50; Lit de bridgepot A. J R. f2.50: M. G. M.—G. f2,50; M. J. B. f2,50; H.—H. f2.50: Jh. R. f2; N. N. f2; P. F. J. f 2, W. S. f 1.50, wed. M. W.-V. f 1.50, F. O.-S. f 1.50, A. A. D. f 1.50, F. C. v. G. f 1.50 E. B. f 1.50. C. J. v. d. L. f 1, R. F. f 1, mej. M. J. S. f 1, M. V. f 1, J. M. W. f 2.75, J. J. f 1, Kinderen P. f 2, G. L. f 1, M. D. f 2.50, N. F. f 2. A. H. V. f 3, mevr. de R. f 1, N.N. f 2.50, J. H. f 2, M. S. K. f 2.50, D. K. v. A. M. f 1. H. Zw. f 0.50, v. d. H. f 1, van Miepsie f 1. M. K. f 0.50, mevr. C. v. H. f 1, P. P. v. Z. fl. S. V. f 1. W. M. f 2.50, A. W. f 0.50. Bridgeclub Bolwerk f 15.70, fam. B. f 1.50, G. M. S. fl, wed. v. d. M. f 0.50, N.N. f 2. D. K. f 1, N.N. f 2, A. R. f 0.80. P. J. v. d. B. f 2.50, T. f 1, A. v. W. f 10, N.N. f Z.50. Het vorige totaal bedroeg f 6906.11; thans zijn in het geheel bij ons blad binnengekomen 1694 giften tot een bedrag van f 7501.77. Giften, die nog onderweg zijn, zullen wij alsnog verantwoorden en naar het Comité doorzenden. Maar onze inschrij ving wordt, zooals wij reeds hebben medegedeeld, heden gesloten. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van mevr. M. H. f 1, J. H. v. d. W. B., Heemstede f 10. mevr. de wed. B. B.-D. f 10, mevr. A. M. de C.-S. Bloemendaal f 25. J. v. d. G. f 2, mej. M. M. f 5, A. F. f 25, J. W. NOORDERLICHT Een inwoonster van het Florapark meldt ons, dat zij hedenmorgen om vijf uur aan den hori zon verschijnselen van het Noorderlicht heeft waargenomen. Het woord is aan Woodrow Wilson: De vrede kan niet niet zekerheid en met gerechtig heid berusten op een geioa- pend evenwicht der volken. v. Z. Heemstede f 2.50, Mr. F. v. B. f 5. P. K. N. f 1, A. E. K. f 1. Bond Ned. Schilderspa troons, afd. Haarlem f 30, C. A. V. f 5. Door het Comité ontvangen van: S. Ph. de V. f 2.50. Een brandstoffenhandel hier ter stede stelde 2 H.L. parelcokes ter beschikking. KERSTMIS In verband met de Kerstdagen verschijnt het volgend nummer van dit blad Dinsdag ?J December. en ook alle andere modellen kunt U beter in de Klompencentrale koopen op het pleintje Reitzstraat 1, Dr. Leydsstraat 10, Telef. 11784. (Adv. Ingez. Med.) VOORƒ5.— PER JAAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 5 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBURGERGRACHT 38, H.-N., Tel. 13795 (Adv. Ingez. MedJ Kunsthandel Leffelaar WAGENWEG 102 Haarlem- Telefoon kou Een Bron vpn Welkome Geschenken! GEOPEND TOT 10 UUR (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt voor het tijdvak van hedenavond tot morgenavond 19 uur: Meest matige, in het Noorden tijdelijk krachtige Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, in het Noorden lichte tot matigei in het Zuiden matige tot strenge vorst. Gedurende de Kerstdagen is op aanhouden der vorst te rekenen, zij het dan met minder strengheid dan in de afgeloopen week. In 800 gezinnen is leed verzacht. Het Comité voor de Kerstinzameling voor de Stille Armen in Haarlem en Omstreken heeft reeds heden aan ongeveer 800 gezinnen van Stille Armen een Kerstgave doen toekomen van gemiddeld 15 gulden. Daarmee wordt ongetwijfeld veel leed ver zacht. Gift van de Koningin aan liet Leger des Heils. Winteravond aan het Spaarne Voor kleeding en dekking van behoeftige gezinnen. Van officieele zijde meldt men ons. dat aoor H.M. de Koningin een gift van vijfduizend guldeix is geschonken aan het hoofdkwartier van het Leger des Heils, welke uitsluitend moet worden besteed voor dekking, kleeding enz. van de meest behoeftige gezinnen in ons land. Vorst en koude. Eenmaal stempelen door werkloozen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft in verband met een verzoek van den Haarlem- schen Bestuurdersbond besloten gedurende deze strenge koude de werkloozen, die tweemaal per dag moeten setmpelen, voorloopig slechts één maal per dag te laten komen. HEDEN- 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Wegens de koude slechts één keer stempelen per dag door Haarlemsche werkloozen. 1 Bioscopen. 8 BINNENLAND. Te Amsterdam zijn in een garage twee man nen om het leven gekomen. De regeering wil niet meer dan 7000 vluchte lingen toelaten. De Spoorwegen blijven met pech kampen. 3 Op de Westersehelde heeft een ernstig scheepsongeluk plaats gehad. 5 BUITENLAND. De troepen van Franco hebben een groot of fensief aan het Catalaansche front geopend. 5 Te Washington houdt men rekening met de mogelijkheid van een verbreking der be trekkingen met Duitschland. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 Langs elf Friesche steden. 6 Damrubriek, 11 ARTIKELEN enz. R. P.: Kerstmis 1938. 1 P. v. d. Hem: Kerstmis 1938. 3 Mr. E. Elias: Gewijzigd inzicht. 3 Financieel Economisch Weekoverzicht: Frankrük's krachtig herstel. 4 De vierde Kerstsalon van den Kennemer Fotokring in onze Tijdingzaal. 5 Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's „Witte Kerstmis". 5 Kees van Hoek: Thuis bij Emil Ludwig. 7 Dr. C. P. Gunning: Vertrouwen. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningcn. 7 Hans Edinga: Een vredesengel. 11 K. de Jong: Ledenconcert der H. O. V. 13 J. B. Schuil over de Liefdadigheidsvoorstel ling voor de Stille Armen. 13 M. G. Koper-Botje: Kerst- en Xieuwjaarstijd aan de Kaap. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 14

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1