L.P.C. van Rijn rr Huisbezoek op't Zweedsche piatteland TYPIST(E) STENO TYPISTE) HANDELS SCHOOL BOEKH. c A. TALEN TH. WITKAMP Muziekonderwijzers INST.PONT Concentreer WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Twee-vijfde deel van de woningen op het platteland zijn „min of meer miserabel" en het aantal volkomen vervallen krotten is bijna het dubbele van dat der goede woningen. De laatste jaren zijn 70.000 woningen met Staatssteun opgeknapt. (Van onzen correspondent.) M" Stockholm, December. EN komt er gemakkelijk toe, te ge neraliseeren. al is het ook uiterst moeilijk dat goed te doen. En wanneer een schrijver als Ludvig Nordstrom na een reis van elfduizend kilome ter met den auto langs grindwegen en door karresporen in alle hoeken van het Zweedsche land, na honderden gesprekken met keuter boertjes en landarbeidersvrouwen, met dorps dokters en leden van gezondheidscommissies en gemeenteraden, na tallooze bezoeken aan boerderijtjes en landarbeidersbarakken en aan ellendige krotten en stinkende hutten vooral, zijn ervaringen over de woningtoestan den op het Zweedsche platteland te boek gaat stellen, dan moet hij wel gaan generalisee ren, al wordt zijn boek ook ver over de vier honderd pagina's dik. Daarom is het wel wen- schelijk om, voor ook wij op onze beurt gaan samenvatten en dus generaliseeren even aan te stippen, wat het centraal bureau der statistiek over de woningen van de platte landsbevolking te zeggen heeft. Drie jaar ge leden, teen er ten dienste van de staatscom missie, welke middelen ter vermijding van de dreigende bevolkingsvermindering moet zoe ken, een buitengewone volkstelling gehouden werd, is er in honderd willekeurig gekozen plattelandsgemeenten in alle deelen des lands een nauwkeurig onderzoek van alle wo ningen ingesteld. Uit de daarbij verkregen ge gevens, die voor het heele land misschien niet op enkele tienden of op een paar promille juist zijn, maar wèl representatief geacht moeten worden, is gebleken, dat er buiten de steden en stadjes en industrieplaatsen van de honderd woningen gemiddeld 8 in alle op zicht verbeterd moeten worden en 41 in meerdere of mindere mate miserabel zijn. Van deze laatste categorie, die dus twee vijfde deel van het totale woningbestand om vat, is meer dan een derde deel nauwkeurig 15,1 procent van 't totaal volkomen verval len. In zulke vervallen krotten leven niet zelden gezinnen van tien, twaalf personen. Kersenbloesem in het krot. DIE volkomen vervallen woningen, die vochtige, tochtige, wegrottende, stin kende krotten, die dus rond een zevende deel van alle woningen op het Zweedsche platte land uitmaken, heeft Ludvig Nordstrom niet alleen in de troostelooze verlatenheid van de Norrlandsche bosschen en venen, waar men ze 't eerst zou verwachten, gevonden, maar feitelijk in vrijwel alle streken van dit lange land, in het vruchtbare Ostergötland even goed als in het schrale, steenige, „don kere" Smaland en in de naaste omstreken van de hoofdstad even goed als .in het welvarende Schonen. De slechtste, mensch-onwaardig- ste woning van Zweden een hoop steenen met een schoorsteen er op vond hij in Blekinge, aan de Zuidkust en het is misschien karakteristiek Zweedsch, dat de bewoner van dat krot er zich over verheugde dat er door zijn „kamer" heen een kersenboom gegroeid was. zoodat hij in 't voorjaar daarbinnen „van zelf" bloemen had als buiten alles nog kaal en wintersch was. Maar op-een-na-de-ergste krotwoningen vond de rond-reizende schrij ver-huisbezoeker in die streken, waar op groo- te landgoederen en heereboerderijen de land arbeiders hun loon voornamelijk in natura ontvangen in den vorm van vrij wonen, brandhout, melk. graan, enz. of eigenlijk pachtboertjes zijn, die de pacht betalen door een bepaalde hoeveelheid werk voor den boer of den landheer te verrichten. Daar in die landarbeidersbarakken en die pachtershuisjes heeft Ludvig Nordstrom een ellende, een ver vuiling aangetroffen als men in het moderne, vooruitstrevende, Amerika ten voorbeeld ge stelde Zweden onbestaanbaar zou achten. Nordstrom bezocht daar woningen, waar de kleeren aan den muur hingen te beschimme len, waar de zoo op den grond gelegde vloer doorgerot was, waar het bij regen met straal tjes door dak en muren lekte, waar de lucht nauwelijks te verdragen was, waar misschien zes. acht kinderen en volwassenen in een ver trek van een paar meter in "t vierkant bijeen sliepen en er niet zelden wel iemand tubercu lose had. Balkan-toestanden noemt de schrijver dat ergens. Hij is verder gereisd, door Halland, waar de zeewind fluit door „huizen als mandjes", door Bohuslan, waar soms een in den grond ge graven margarinekistje als provisiekast moet dienen, door het eindelooze Norrland. waar in boerderijen van acht kamers allen samen le ven. samen slapen in de keuken en een ka mertje er naast, omdat die twee vertrekken al nauwelijks warm te stoken zijn. Hij vertelt van een bekende industrieplaats op het Een der tallooze eigen huisjes", die in stuk ken en beetjes van de timmerfabriek komen. Vier tot zes kamers, doorgaaiis centrale ver warming en soms ook douche of bad. platteland, waar een vijfde deel der arbeiders gezinnen woningen van één keuken zonder kamer heeft, hij vertelt van vrouwen, die van haar huis naar den waterput een paar hon derd meter te loopen hebben en die des win ters met de voeten in den oven zitten omdat ze vergaan van de rheumatiek, hij vertelt van huizen, waar men zonder moeite een zakmes tot het heft in de balken kan steken, waar het brood in de etenskast bevriest, zoodat men het in den oven of op de kachel moet leggen om te ontdooien en waar de slecht-sluitende deuren of de reten in de muren er voor zorgen, dat men meer dan voldoende ventilatie lees: tocht heeft, hoewel de ramen zomer en winter dichtgeplakt zitten, gelijk dat in Norrland volgens de statistiek in 52,2 en in de Zuidelijkste gewesten in 14.1 procent van de woningen het geval is. Van open haard naar centrale verwarming. MAAR Ludvig Nordstrom heeft het niet al leen over de „min of meer miserabele woningen", die, zooals de statistiek leert, twee vijfde deel van het totale woningbestand op het platteland vormen, Hij gewaagt ook uit voerig van de verbeteringen, die er vooral de laatste jaren in de woon-omstandigheden van de plattelandsbevolking gekomen zijn. Van overheidswege wordt reeds lang gewerkt voor de stichting van „eigen huisjes" voor land en boscharbeiders en keuterboertjes en in dustrie-arbeiders en als onderdeel van de wel- vaartspolitiek, die in 1933 door de sociaal democraten is ingezet met medewerking van de boerenpartij en ten deele ook met steun van de andere partijen, zijn tot nu ongeveer tachtig millioen kronen besteed als staats- bijdrage voor de verbetering van rond zeven tigduizend plattelandswoningen. In den regel wordt van overheidswege voor veertig of vijftig procent in de kosten van de verbetering van een woning bijgedragen, ter wijl de eigenaar-bewoner de rest betaalt. Dit heeft tengevolge dat zij, die geen spaarduitje hebben, die zelf dus niet in de kosten bij kun nen dragen, moeten probeeren van het arm bestuur, van de gemeente dus, ook vijftig procent te krijgen, maar nu doet zich vaak het verschijnsel voor, dat men eventueel wel het staatssubsidie wil accepteeren, maar niet ten laste van de gemeente wil komen, niet armlastig worden wil. Die woning-verbete ringen houden vaak in, dat de muren van buiten met planken, van binnen met treetex of andere vezelplaten beschoten worden, dat het dak vernieuwd wordt en de fundamentee ring verbeterd en en dit is het belangrijkste meestal dat de open haard verdwijnt, zoo die er nog was, dat de kachel rook- of warme lucht-kanalen krijgt of dat er een nog beter systeem voor centrale verwarming komt, zoo dat voortaan alle vertrekken heel het jaar rond bewoonbaar zijn. In de eigen huisjes, die de laatste jaren gebouwd worden, is centrale verwarming vrijwel regel en verscheidene des kundigen achten het trouwens zeer gewenscht dat aanleg van centrale verwarming geëischt wordt als voorwaarde voor het verkrijgen van overheidssteun voor woningverbetering. Zwe den is een koud land en daarin ligt ongetwij.- feldt de voornaamste oorzaak van zijn wo ningprobleem. Er is de laatste jaren aan de woningen van de plattelandsbevolking veel verbeterd, maar veel en veel meer moet er nog verbeterd wor den. Ludvig Nordstrom heeft dat niet alleen met zijn boek opnieuw aangetoond, maar hij heeft, beter dan districtsartsen dat met hun rapporten of sociaal-politici dat met hun sta tistieken konden doen, de algemeene aan dacht op dit belangrijke werk gevestigd. Zijn boek, dat „Lort-Sverige" heet oftewel „Drek- Zweden" en dat bij de uitgeverij van de cen trale coöperatieve organisatie, Kooperativa Förbundet, verschenen is, is in veertien dagen tijds reeds in veertienduizend exemplaren ver kocht en heel dezen herfst heeft Ludvig Nord strom 's Maandasavonds voor de microfoon van Stockholm-Motala een paar millioen luisteraars over het Zweden van de krotten en over het Zweden van de houten villatjes verteld, heeft hij voor hen gramofoonplaten afgedraaid van interviews met artsen en van gesprekken met krotbewoners. Hij heeft met zijn onthullingen verontwaar diging gewekt, hij is uitgekreten voor land verrader omdat hij van „het vuile Zweden" durfde te spreken al kon men weten, dat hij daar natuurlijk niet zijn land mee be doelde, maar die vervallen, vervuilde krotten, waarin een deel van de plattelandsbevolking leeft. „Lort-Sverige" is een door vrijwel alle kranten overgenomen slagwoord geworden en de actie van Ludvig Nordstrom in samenwer king met den rijks-radiodienst en den dienst der volksgezondheid zal waarschijnlijk krach tig er toe bijdragen, dat de arbeid voor wo ningverbetering ten plattelande uitgebreid en ^versneld wordt. Van welke waarde deze arbeid is, blijkt, beter dan uit statistieken en andere cijfers misschien, uit de woorden van een boscharbeidersvrouw uit Norrland, wier huisje met overheidssteun grondig opge knapt was: Het is net of we nu pas menschen geworden zijn. C. G. B. Vrachtauto^ in botsing op den verkeersweg Rotterdam—Gouda. Vijf ton meel en 4500 liter melk verloren gegaan. GOUDA, 28 December. Dinsdagavond is nabij de Julianasluis te Gouda op den ver keersweg naar Rotterdam een van Hilversum komende, met meel geladen vrachtauto, ten gevolge van het breken van een voorveer, om gezwaaid en achtereenvolgens in botsing ge komen met twee van de andere zijde komende vrachtauto's, één met 7100 L. melk geladen tankwagen uit Amerongen en een wagen met melkbussen, die beide op weg waren naar Rotterdam. De meelauto werd zwaar ge havend en verloor zijn lading van 5000 K.G. meel, de tankwagen werd omgeworpen, waar bij 4500 L. melk over den weg stroomde. De bussenwagen kwam er goed af. Wonder boven wonder werd niemand gedeerd. De meelauto is door de politie in beslag genomen. De eige naar, een vrachtrijder uit Hilversum, is alleen tegen schade aan derden verzekerd. Het verkeer op dezen drukken weg onder vond gedurende een paar uren stagnatie en werd gedurende dien tijd over het naast den weg gelegen rijwielpad geleid. De dooi voor velen een tegen valler. Na de Kerstdagen een onpleizierige thuiskomst. Met de Kerstdagen gaan vele menschen uit. De voorzichtigen hebben voor zij hun huisdeur sloten de hoofdkraan van de water leiding afgesloten om zeker te zijn, dat er niets kon gebeuren. Maar er zijn er ook blijkbaar velen geweest, die het er maar op gewaagd hebben. Wij hoorden van verschil lende onaangename ervaringen die uitgaan ders bij hun thuiskomst hebben opgedaan, doordat zij moesten ervaren, dat hun huis gedeeltelijk was ondergeloopen vanwege een gesprongen waterleiding. Als het was blijven vriezen zou het misschien wel losgeloopen zijn, omdat de meeste lekkages immers ont staan als het gaat dooien. Ongetwijfeld zullen velen toen zij Maandag ontdekten dat het ging dooien overhaast naar huis teruggekeerd zijn. Maar niet allen kwamen op tijd. En als eenige uren achtereen het water uit een lek stroomt, dan is het heel erg! Wij hoorden o.a. van een geval in Haar lem-Noord waar een bewoner ontdekte dat zijn gang onderliep, terwijl bij hem de water leiding in orde was. Het bleek, dat het water uit het aangrenzende huis kwam. De buren waren uit. Een blik door de gordijnen be wees, dat daar lustig het water door het plafond in de kamer gudste. Gelukkig kon de watermeter buitenshuis worden afgesloten. Het was nu erg, maar anders zou het nog erger geworden zijn! De directie der Waterleiding kon ons ver zekeren, dat zeker eenige tientallen personen te Haar lem na hun Kerstuitstapje in een gedeeltelijk overstroomd huis zijn ge komen. Deze slachtoffers zullen wel nooit meer vergeten hun hoofdkraan af te sluiten. De strenge vorst heeft dit jaar wel een geduchte aanval op de waterleiding gedaan. Het was dit is een schrale troost! wel niet zóó erg als bij de ijsperiode van 1929, maar toch is het raak geweest. Bij de Waterleiding te Haarlem zijn niet minder dan 2000 klachten bin nen gekomen van defecten aan de waterleiding. Zelfs Dinsdag kwamen er nog 300! De aard van deze klachten was zeer ver schillend bevroren meters, defecte stopkra nen, gesprongen buiten- en binnenleidingen. Het Waterleidingbedrijf zorgt enkel voor de buitenleidingen, in de huizen moet de lood gieter als redder optreden. Maar er is zooveel te doen, dat er beslist deze heele week nog mee gemoeid zal zijn om alle onheilen te her stellen. Elk moet op zijn beurt wachten! Geruchten over Italiaansche activiteit hij Fransch Somaliland. Fransche pers maakte er op sensationeele wijze melding van. PARIJS, 27 Dec. (Havas). In gezagheb bende kringen, die geen berichten hebben ontvangen over concentratie van Italiaansche troepen bij de grens van Fransch Somaliland, waaromtrent geruchten de ronde hebben ge daan, doet men opmerken, dat het grensge bied aan de Abessynische zijde over een op pervlakte met een straal van ongeveer 200 kilometer is verstoken van waterbronnen, het geen troepenbewegingen uiterst moeilijk maakt. Zekere bladen hebben vandaag in min of meer sensationeelen vorm van troepenbewegingen melding gemaakt, en in verband daarmede deelt men in deze kringen mede. dat 18 maanden geleden eenige Italiaansche mobiele afdeelingen enkele bronnen hebben bezet in een gebied, waar de grens tusschen de Fransche kolonie en het Abessynische rijk nooit nauwkeurig is afgebakend. De bronnen waren overi gens nooit door Fransche troepen be zet geweest. De grens voor het gebied in kwestie is aan gegeven op een kaart uit 1897, waartegen se dert een aantal jaren van weerszijden be zwaar wordt gemaakt. Er is dus sprake van een grensafbakeningsvraagstuk, dat in geen enkel verband staat met de verspreide geruch ten. Men overweegt trouwens een geografische missie ter plaatse het vraagstuk te doen be studeeren. Engeland wil er meer van weten LONDEN, 28 December (Havas). De „Daily Express" bericht, dat de Britsche regeering haar diplomatieke agenten heeft verzocht zoo spoedig mogelijk alle inlichtingen te verstrek ken over den werkelijken toestand in Somali land. Het blad voegt hieraan toe: „Wij meenen te weten, dat Lord Halifax, zoo noodig op duidelijke wijze zal verklaren, dat Engeland in het geschil geheel aan de zijde van Frankrijk staat". „Een scherp gespannen toestand geschapen," oordeelt de pers. PARIJS, 28 December (Havas). De bladen blijven zich bezig houden met de kwestie der Italiaansche eischen, welke, volgens de eens gezinde openbare meening, de verhouding tot Italië veel moeilijker heeft gemaakt door zijn houding sedert 30 November. Piétri schrijft in Le Jour: Chamberlain gaat naar Rome om er over de Engelsch-Italiaan- sche betrekkingen te spreken en niet om eenige bemiddeling uit te oefenen tusschen het Fransche recht en de aanspraken van zekere fascistische kringen. Saint Brice schrijft in Le Journal: Italië heeft een schenp gespannen toestand gescha pen, doch onze wil niets af te staan gebiedt kalmte. Brossolette verklaart in Le Populaire: In werkelijkheid heeft Italië tegen ons een groote zaak ingezet, waarvan het voornaamste doel ongetwijfeld Spanje en Tunis is. Om zijn doel te bereiken is het niet onmogelijk, dat het er toe besluit tot een gewapende dreiging over te gaan. Dit is een gevaar, waartegenover eventueel stelling moet worden genomen. Het blad waarschuwt Frankrijk tegen een geest van verzoening, welke niet anders dan een capitulatie zou zijn. Maurras schrijft in de Action Framjaise: Het donkere of grijze punt aan den horizon schijnt vandaag de kust van Dzjiboeti te zijn. Een daad van collectieve of persoonlijke dwaasheid kan leiden tot een aanval op Dzjiboeti om te probeeren ons er uit te werpen. Vernon Bartlett verwacht een nieuwe Europeesche crisis. LONDEN, 28 December. (Reuter.) De binnen- landsche toestand in Duitschland, aldus schrijft Vernon Bartlett in de News Chronicle, is thans zoo slecht, dat tegen April een nieuwe overwin ning moet zijn behaald of anders de dictatoren, wanneer zij met democraten spreken hun hou ding van bulderen geheel moeten laten varen. Bartlett voegt hieraan toe: „Ik weet. dat er zeer belangrijke na- tïonaal-socialistische leiders zijn, die ge- looVen, dat de volgende beweging tegen Nederland of België zal worden onder- Er zal om hun kolonies worden gevraagd en de afwijzing van dat verzoek zal de verontschul diging worden voor een inval in Nederland of België. Toch eindigt Bartlett met de optimisti sche opmerking: „Ik geloof, dat de democratieën overwinnend te voorschijn zullen komen uit een crisis, welke zoo pijnigend zal zijn als die van September j.l. en dat wij dan in staat zullen zijn te spreken over een vrede in plaats van over een kalmeering. Chantagescliandaal annex aan de affaire-Musica. NEW-YORK, 28 December. Het „neven- schandaal" Van de Musica-affaire, de groot- scheepsche chantage, die op den hoofdpersoon van de geruchtmakende affaire zou zijn ge pleegd, breidt zich uit. Niet alleen zijn thans de gebroeders Nary en Joseph Brandino ge arresteerd, onder verdenking Musica jaar lijks achtduizend dollar te hebben afge perst, doch ook een zekere Walker Cragg is in hechtenis genomen. Deze zou aan de chan tage hebben meegewerkt. Er schijnt echter nog een vierde deelgenoot in deze afpersing te zijn: de naam is nog niet bekend, doch de politie stelt alles in het werk om ook dezen man te vinden. (United Press). Noodweer in Griekenland. ATHENE, 28 December. (Reuter). Deelen van Griekenland zijn door noodv/eer geteisterd, voor al het gebied om Missolonghi, het bekende slag veld uit den onafhankelijkheidsoorlog, heeft ernstig geleden. De hevige regen heeft overstroomingen ver oorzaakt, waardoor geheele kudden schapen met hun herders werden meegespoeld. Meisje aangevallen. HEM, 28 December. Vanochtend omstreeks half acht heeft zich te Hem bij Hoorn een drama afgespeeld. In den veestal van den heer Appelman was de 26-jarige knecht S. bezig met het melken van de koeien, waarbij hij geholpen werd door de 25-jarige pleegdochter van de familie Ap pelman. mejuffrouw Van Stralen. Plotseling heeft de knecht het meisje aangerand. Zij werd ernstig gewond. Op haar hulpgeroep snelde een andere pleegdochter van de familie het meisje te hulp. De knecht nam hierop de vlucht en heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het lijk is naar de ouder lijke woning te Hem overgebracht. De toe stand van het meisje is bevredigend. De aanleiding tot het drama schijnt gele gen te zijn in het feit, dat de aangevallene verloofd is met een knecht, die vroeger in dienst van de familie Appelman was en met wien zij het volgende jaar in het huwelijk treedt. Dit was niet naar den zin van S„ het geen vanochtend tot een uitbarsting heeft geleid. EXAMENS. Academische opleiding. Voor het eerste gedeelte van het practisch apothekers examen is aan de Leidsche Univer siteit geslaagd mej. C. Schoorl, te Bloemendaal. Zangonderwijs. Te Utrecht slaagde voor het examen getuig schrift zangonderwijs op bewaar- en lagere scholen de heer P. J. van Noppen, te Heemstede. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Pleegmoeder, Mevrouw Margaretha Maria Keesman-de Bell, in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam: S. KEESMAN Exec. Test. Haarlem, 27 Dec. 1938 Brouwersplein 14. De teraardebestelling zal plaats vinden op Vrijdag 30 December a.s„ om 11.45 uur, op de Algem. Be graafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Ver trek van het sterfhuis te 11 uur. Geen bezoek. Volstrekt eenige en alge meene kennisgeving. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze beste Behuwd zuster en Tante Johanna Elisabeth T eunissen Weduwe van den Heer S. Koning, in den ouderdom van bij na 86 jaar. Uit aller naam: J. SERNé A. VAN DER MEULEN Haarlem, 28 Dec. 1938 Kinderhuisvest 45rood. De teraardebestelling zal plaats hebben vanuit het Diaconessenhuis op Za terdag 31 December a.s. te 12 uur op de Algemee ne Begraafplaats, ingang Kleverlaan. opleid, met spec daarvoor vervaard, grammofoonpl. Les geld 10.— per cursus. benevens beginselen Nederl. Hand. Corresp dagcursus 4 maanden avondcursus 6 mnd. 1 of 2 Jar. cursus aansl. op 3-j. U.L.O. Opleid. Merc. dipl. Ned. Talen en Boekhouden Opleid, ex. Merc. e. d. clubles 4.50 p. maand Ervaren M.O. leeraren 37o WETTIGE HACO-TBEKKING 3e KLASSE, 2e LIJST TBEKKING VAN WOENSDAG 28 DECEMBEB 1938 HOOGE PBEMIEN I 25.000.— 11007 t 2.000.— 20111 i 1.500.— 11416 t 1 000.— 20560 t 400.8301 t 100.— 968 7728 9330 15337 18467 PBEMIEN VAN 45.— 16 26 83 173 188 191 206 217 266 340 376 432 477 490 494 518 566 582 585 596 609 621 818 858 948 695 719 733 751 776 781 1076 1100 1102 1140 1147 1193 1207 1212 1252 1276 1317 1322 1359 1424 1425 1438 1466 1477 1512 1513 1579 1601 1682 1731 1733 1798 1852 1902 1918 1924 1943 1967 1988 1993 2011 2031 2044 2063 2064 2150 2154 2169 2179 2198 2229 2250 2260 2428 2438 2490 2511 2538 2551 2561 2568 2584 2617 2637 2680 2695 2705 2711 2744 2750 2832 2882 2904 2957 3025 3030 3038 3044 3045 3049 3052 3058 3060 3080 3097 3128 3150 3155 3264 3289 3329 3354 3415 3427 3442 3445 3455 3482 3512 3567 3611 3671 3730 3737 3739 3779 3811 3898 3902 3912 3921 4003 4089 4102 4104 4136 4154 4161 4163 4211 4245 4254 4293 4306 4328 4386 4416 4452 4488 4532 4561 4617 4651 4663 4722 4763 4772 4843 4872 4893 4948 4993 5019 5073 5105 5223 6236 5258 5304 5309 5341 5352 5403 5503 5522 5544 5563 5565 5569 5590 5759 5770 5789 5813 5879 5895 5903 5921 5953 5954 *6015 6016 6028 6029 6038 6053 6056 6068 6114 6184 6213 6233 6239 6260 6268 6273 6279 6314 6320 6355 6419 6426 6454 6521 6548 6558 6560 6592 6672 6674 6711 6751 6753 6783 6810 6823 6843 6881 6893 6970 6978 6980 7013 7035 7091 7113 7120 7135 7158 7170 7179 7229 7249 7261 7313 7403 7419 7434 7467 7473 7490 7534 7554 7575 7578 7603 7656 7661 7667 7691 7704 7707 7737 7876 7896 7903 7907 7946 8007 8013 8039 8050 8114 8167 8180 8213 8218 8219 8252 8253 8257 8268 8320 8347 8381 8386 8391 8399 8473 8562 8571 8584 8650 8672 8673 8693 8721 8724 8728 8738 8750 8814 8865 G688 8900 8942 8944 8954 9021 9052 9065 9090 9110 9113 9117 9164 9223 9241 9268 9301 9326 9382 9403 9440 9485 9488 9496 9517 9524 9534 9554 9594 9614 9617 9628 9641 9b'44 9659 9667 9775 9786 9842 10056 10092 10118 10160 10166 10173 10236 10293 10329 10389 10402 10403 10450 10479 10496 10527 10533 10559 10660 10691 10701 10718 10734 10747 10749 10756 10799 10816 10860 10868 10891 10910 10923 10930 10944 10945 10965 10970 11021 11032 11045 11081 11104 11129 11165 11238 11263 11277 11360 11362 11427 11431 11491 11545 11548 11551 11582 11606 11618 11633 11722 11745 11768 11776 11778 11789 11870 11886 11921 11956 11982 11988 12050 12072 12120 12183 12188 12228 12261 12278 12332 12348 12390 12440 12448 12450 12465 12472 12515 12569 12576 12610 12620 12645 12657 12689 12736 12739 12788 12834 12888 12900 12910 12916 12952 12983 12989 ,0018 13023 13111 13184 13205 13226 13311 13342 13372 13389 13396 13404 13478 13495 13504 13513 13574 13625 13669 13820 13846 13851 13865 13875 13885 13887 13926 14069 14139 14153 14172 14178 14224 14229 14270 14278 14289 14295 14333 14401 14464 14509 14510 14617 14631 14642 14694 14726 14727 14733 14760 14780 14787 14794 14810 14371 14016 14923 14979 14983 15015 15022 15050 15072 15002 15113 15118 15129 15165 15175 15211 15214 15228 15245 15281 15284 15294 15312 15322 15374 15382 15392 15421 15425 15434 15466 15502 15510 15519 1554? 15559 15603 15621 15C23 lacs', 15883 15733 15738 15878 15886 15927 15977 10011 16023 16117 16236 16241 16245 16254 16331 16345 16354 1C402 16425 16449 16466 16482 16544 16592 16607 16623 16652 16676 16679 16707 16713 16729 16730 16767 16810 16828 16856 16910 16920 16930 16093 16997 17003 17015 17028 17047 17092 17111 17133 17190 17193 17248 17298 17321 17326 17344 17370 17406 17424 17446 17515 17520 17559 17570 17574 7578 17652 17724 17743 17755 17758 17776 17799 17873 18040 18078 18106 18107 18266 18273 18293 18328 18342 18368 18380 18392 18463 18640 18641 18668 18695 18748 18751 18821 18826 18838 18840 18892 18894 18926 18951 18957 18960 18961 18962 18972 18993 19050 19102 19156 19164 19207 19214 19226 19254 10267 192C9 19273 19280 19297 19381 19G82 19421 19423 19426 19479 19503 19574 19581 19604 19704 19717 19797 19827 19846 19867 19874 19902 19917 19921 19942 19950 20008 20052 20084 20108 20114 20139 20152 20193 20214 20250 20266 20278 20318 20342 20407 20457 204'6 2 '510 20541 20561 20617 20621 20623 20662 20695 20721 20773 20793 20886 20900 20908 20913 20914 20931 20933 20957 20958 20959 20963 20973 Verbetering vorige HJst 15551 m. z. 15581. DUITS ENGELS Conv. en Berlitz Meth. d. Dame. Tevens speciale opl. voor verbl. in 't buitenl. in eenige maanden. Privaatles 4.50 p.m. 2 p. 3.— Br. Mej. N. GROOTENBOER Riviervischmarkt 11 rd. Tandarts PRAKTIJK HERVAT Behandeling voortaan uitslui- tend volgens afspraak. P. KIESSTRAAT Tel. 11615 Piano-, Orgel- en Theorielessen Cond. f 30.— per kwartaal, pr eekuur: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u. en volgens afspraak. ENGEI.SCH, DUITSCH, FRANSCH, NEDERL. Opleid, ex. Merc. e. d. clubl. 4.50 per maand Aanv. Jan. a.s. Prosp. op aanvr. Tel. 14517 Oude Gracht 71 op het krachtigste reclame-middel Courantenreclame De Griffier der Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem maakt bekend dat AALDRIK KOSTER, wonende te Haarlem, Wilhelminastraat 42, architect (procureur Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem) een ver zoekschrift tot SURSéANCE VAN BETALING heeft inge diend; dat gemelde Rechtbank de ge vraagde surséance voorloopig heeft verleend en dat zij heeft bevolen dat de schuldeischers, benevens de schuldenaar en de bewindvoerder, zijnde Mr. Julius Hoog, advocaat en procureur te Haarlem, zullen worden opge roepen om te verschijnen op Zaterdag 11 Februari 1939, des voormiddags 9 3/4 uur in het Pa leis van Justitie te Haarlem, Jansstraat 81, teneinde op dat verzoek te worden gehoord, al vorens beslist wordt omtrent het definitief verleenen van de ge vraagde surséance. Faillissement W. J. van den Bosch, aannemer te Ilillegom. De curator in voormeld faillis sement brengt ter kennis van crediteuren dat door hem is ge deponeerd ter Griffie der Arron- dissements Rechtbank te Haar lem de eenige uitdeelingslijst in dit faillissement, welke lijst al daar gedurende 10 dagen na he den ter kostelooze inzage van crediteuren ligt. De curator: Mr. T. A. M. A. VAN LöBEN SELS Kruisweg 63, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3