I P. HARTOC CONTINENTAL- SCHRIJFMACHINES Bezwaren tegen het uitbreidingsplan in Haarlem-Noord. BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 H'AAELE M'S DAGEEAD 9 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE De Gemeentebegrooting. Rapport van de Financïeele Commissie. De Financieele Commissie heeft in de ont- werp-begrootïngen voor de bedrijven en van de gemeente voor het jaar 1939 aanleiding gevon den tot de volgende vragen of opmerkingen. Gasbedrijf. Het is opgevallen, dat onder no. 16 (bijpro ducten) de opbrengst van te verhalen omzetbe lasting hooger is geraamd dan over 1938, terwijl de totale opbrengst van de bijproducten aan merkelijk lager wordt geraamd. Eenzelfde geval doet zich voor bij de omzetbelasting, vermeld in de toelichting bij no. 4 (cokes). Verzocht wordt de oorzaak van die verschillen mede te deelen. Verder is het subsidie aan de Gasstichting aan merkelijk hooger geraamd dan vorige jaren. De Commissie heeft tegen deze verhooging op zich zelf geen bezwaar, doch zou het juister hebben gevonden, wanneer dit subsidie, evenals alle an dere subsidies, ook vermeld was geweest op de subsidielijst welke de commissie ieder jaar ont vangt, zoodat dan op de verhooging meer de aandacht zou zijn gevallen. Reinigingsdienst. Gevraagd wordt of het geen aanbeveling ver dient, dat ten opzichte van de verontreiniging der openbare wegen meer de hand wordt ge houden aan het bepaalde in art. 154 der Alge- meene Politieverordening der gemeente en dat daarop de aandacht van de ingezetenen wordt gevestigd. Badhuis en zwemvijvers. Het heeft de aandacht der Commissie getrok ken, dat evenals met de abonnementen der zwem vijvers, ook de badgelden en de vergoeding voor kosteloos gebruik van het badhuis lager zijn geraamd dan de opbrengst over 1937 is geweest, terwijl daartegenover echter de uitgaven voor gas, water, stroom en brandstoffen hooger ge raamd zijn. Gevraagd wordt of dit wel met el kaar overeenstemt. Kraamvrouwenfonds. Op grond van het feit, dat de werkzaamhe den van het Fonds tot behartiging der oelan- gen van hulpbehoevende kraamvrouwen blijk baar van dergelijken omvang zijn, dat de zuster dringend behoefte heeft aan eenige hulp, kan onze commsisie er voor gevoelen, wanneer het subsidie van f 1300 tot f 1500 wordt verhoogd. Brug Adriaan Pauwlaan. Gevraagd wordt of de instorting, welke zich bij sterken regenval heeft voorgedaan bij de brug in de Adriaan Pauwlaan in het vervolg niet meer te verwachten is. Pompen en riolen Onder den post kosten van pompen en riolen is voor het eerst geraamd een uitkeering van Rijnland tot een bedrag van f 1200. Eenige na dere toelichting van dergelijke nieuwe niet on- beteekenende posten was naar de meening der commissie wel gewenscht geweest en zou voor dit geval alsnog op prijs gesteld worden. Arbeiderswoningen. Onder volgnummer 605 is een memoriepost ingesteld voor kosten van stichting van arbei derswoningen. Gevraagd wordt mede te doelen wat de bedoeling daarvan is. Saldo 1938. Ten slotte wordt gevraagd of B. en W. mis schien reeds iets kunnen zeggen over de vraag welk batig sl'do de dienst van 1938 zal op- levei en. Voorstellen vsn Raadsleden. De leden der commissie konden voorts, dooi de welwillende toezending door de voorstellers, kennis nemen van enkele door raadsleden in gediende voorstellen, verband houdende met de ontwerp-begrootingen. Het is ons bekend, dat B. en W. in een enkel opzicht reeds hebben la ten blijken hoe zij tegenover een bepaald voor stel zouden staan, doch dit standpunt werd be paald toen het voorstel nog niet was ontvangen De commissie meent, dat het wel op haar weg ligt over de ingediende voorstellen haar mee ning kenbaar te maken, doch zij is van oordeel dat zij eerst met vrucht over de voorstellen zal kunnen oordeelen wanneer zij heeft kunnen kennis nemen van het standpunt, dat daartegen over door B. en W. wordt ingenomen. Het kwam de commissie het meest juist voor, na het bekend worden van dit standpunt, haar oordeel over alle voorstellen te bepalen. Wanneer van deze wijze van werken het gevolg zou kunnen zijn, dat de behandeling der begrooting moet worden uitgesteld, dan zou dat voor de commissie geen bezwaar opleveren. (Tot dit uitstel is inmiddels door B. en W. besloten.) Voor de Stille Armen. Verantwoording van giften. Met hartelijken dank aan al degenen die hebben bijgedragen tot leniging van den nood der „Stille Armen", deelt het Comité te Heem stede mede, dat sedert de vorige verantwoor ding de volgende giften nog binnenkwamen: P. M. v. D. f 1; B. F. f 5; .H G. f 2.50; P. v. H. f 1; v. L. f 10; J. H. O. f 5; R.—Z. f 10; E. C. R. f 5; M. S. f 1: J. v. H. f 25; G. v. D. f 1; Th. M. S. f 2; N. N. f 1; A. G. Z. f 2.50; J. J. L. P. f 2; Mr. J. A. de la H. f 25; S. Z. f 2.50; A. v. S. f 2.50; Dames v. S. f 10; J. S. f 10; Nutsspaarb. voor gepens. f 25; P. J. W. B. f 2.50; W. v. G. f 2.50; J. A. H. f 7.50; K. J. f 2.50; W. L. f 5; Jhr. S. v. L. f 25; G. M. f 1; H. J. O.—H. f 5; H. P. v. R. f 10; J. A. te W. f 5; C. K. f 10: G. M. B. f 2.50. mevr. d. 1. H.—L. V. f 50; Mr. R. C. B. v. d. B. f 5; Wed. R. B.—v. d. M. f 2.50: huisgezin B. f 20; Melkinr. B. f 2.50; Th. C. de G. f 25; A. H. f 5; J. D. J. K. f 2.50; A. B. f 2.50; K. te H. f 2,50; W. L. f 2,50; J. J. v. L. f 10: A. C. N. f 5: V. S. f 10; M. J. P. v. S. f 2.50; C. E. S. f 5; M. F.—v. A. v. R. f 2.50; J. V. f 5; P. de V. f 5; L. F. v. Z. f 2.50; J. C. v. d. Z. f 10; N. N. f 10; J. D. B. f 1; M. P. H. P. f 2.50; T.—L. C. f 5; Wed. F. M.—de B. f 1.50; Dr. G. H. M. f 25; en J. P. P. f 10. Dank zij de groote offervaardigheid is het Comité in de gelegenheid geweest vele Stille Armen een prettig- kerstfeest te bezorgen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bijCliteur, Lombokstraat 29, heerenhandschoen; Bureau van politie, diverse handschoenen, kindermuts, witte vacht van een kinderwagen, kinderschoentje, handwarmer en riem van motorjas; Otten, Kastanjelaan 12, kinder muts; J. H. v. Kampen, Zandvoorterweg 33, te Bentveld, zilveren schalkelarmband: Graaman. Billitonstraat 18, étui met schrijfbehoeften: Spek, Molenwerfslaan 100, hond (witte poedel); Freeken, Haemstedeplein 40, motorhandschoe nen; v. Bemmel, Lanchorstlaan 117, regenkapje: P. Kapper, Zaanenlaan 12, dameshandschoen: Plantinga, Kastanjelaan 22, handschoen; Bureau van politie, kinderschoentje: Meulman, Raad huisstraat 80, gele hond: J. v. d. Weijden, Eiken laan 19. bankbiljet: Bureau van politie, bood- schappentasch; E. v. Kuijk. Zandvaartkade 5. vulpen; A. Meijer, Berkenlaan 23, overschoen; A. de Gier, Reek 10 te Bennebroek, paarden- ïweep; Smit, Borneostraat 43, heerenschoen; v. Zeijl, Iepenlaan 6, zwarte hond; Draaijer, Res Novaplein 15, oorbelletje; H. Wesseling, Binnen weg 56, handschoen; Bureau van politie, regen jas en een paar heerenschoenen: Boender, Bin nenweg 199, goud armbandhorloge; Vrugt, Glip- perweg 104, bankbiljet; Zwemmer, Koning straat 31, Zandvoort, goud damesarmbandhor loge; Zwan, Koediefslaan 3, bril; Flak, Joh. Ver- hulstlaan 12, schaatsen; Van Keeken, Celebes- straat 18, nikkel armbandhorloge. WIE HEEFT EEN GOUDEN ARMBAND VERLOREN? Tijdens de ijsperiode is op de banen der ijsvereeniging „De Volharding" een gouden da mesarmband gevonden. De eigenaresse kan deze terug krijgen bij den penningmeester den heer G. J. Arnold, Jac. v. Campenstraat 33. W aarschuwing. Tegen een nieuwe truc. De burgemeester waarschuwt tegen een nieu we methode, waarvan het doel is op onrecht matige wijze in het bezit van eenig geld te komen. Deze methode bestaat hierin, dat men inwo ners opbelt, met de vraag of de gewone contri butie of gift, die men elk jaar gaf, weer gehaald mag worden, natuurlijk tegen afgifte van qui- tantie. Veelal wordt hierbij dan min of meer onduidelijk de naam genoemd van een goed bekend staande weldadigheidsinstelling of een naam die daarop lijkt, zoodat de opgebelde denkt, met een betrouwbare instelling te doen te hebben. Menigeen loopt er in: Wanneer immers de opgebelde zich persoonlijk niet herinnert of hij of zij werkelijk reeds vroeger deze instelling steunde, rekent hij toch met de mogelijkheid, dat zijn of haar echtgenoot(e) vermoedelijk lid is. Indien later de quitantie wordt gepresen teerd met de boodschap, dat hierover is getele foneerd, wordt er in heel veel gevallen betaald. Eerst achteraf blijkt dan, dat men is opgelicht. INSTELLING VAN EEN OUDERRAAD. Bij de wet van 22 Mei 1937 is de Lager-on- derwijswet 1920 ojn. in dezen zin gewijzigd dat daarin nu is bepaald, dat in gemeenten, waar meer dan één oudercommissie bestaat, door den Gemeenteraad een Ouderraad kan worden ingesteld. In de betrekkelijke wets bepaling is de ouderraad bevoegd verklaard zich tot B. en W. of tot den Gemeenteraad te wenden met betrekking tot de gemeen schappelijke belangen der openbare lagere scholen in de gemeente. Tot zijn taak be hoort voorts het geven van alle in lichtingen aan het gemeentebestuur en de leden van het Rijksschooltoezicht. die dezen verlangen- De ouderraad heeft verder tot taak bij de ouders, voogden en verzorgers liefde en be langstelling voor de school van hun kinde ren aan te kweeken, den bloei dezer school te bevorderen en die school te steunen bij de ver vulling van haar taak. Voorts neemt de ouder raad kennis van de wenschen en bezwaren, welke door de oudercommissiën onder zijn aandacht worden gebracht en neemt hij deze in behandeling, voor zoover daarbij gemeen schappelijke belangen van de openbare scho len in de gemeente zijn betrokken. B. en W. stellen den Raad voor, tot instel ling van den Ouderraad voor de O.L. Scholen te Heemstede te besluiten. ZANDVOORT Straten waren door den dooi vrijwel onbegaanbaar. Gedurende dc vorstperiode was de sneeuw in de Zandvoortsche straten niet opgeruimd. In de hoofdstraten was ze voor een klein deel met de sneeuwploeg langs de trottoirs geschoven: voor het grootste deel was de sneeuw tot een harde koek op de straten vastgeloopen. De plotseling invallende dooi maakte van de ze vaste koek een natte brij, waardoor de straten vrijwel onbegaanbaar werden. Daarbij kwam nog dat de meeste rioolputten dichtge vroren waren, zoodat het smeltwater niet weg kon vloeien en in breede plassen langs de trottoirs bleef staan. Gummi overschoenen waarborgden geen droge voeten. Alleen water laarzen waren afdoende. Tegen den middag toen de rioolputten langzamerhand ontdooid waren, werd de toestand iets beter, doordat althans het water wegzakte. Het Stations plein bleef evenwel tot laat in den avond bij na onbegaanbaar. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND. Op Zondag 1, Maandag 2, en Dinsdag 3 Ja nuari a.s. zullen 's namiddags half vier en 's avonds 8 uur bijzondere samenkomsten worden gehoudexr in de Oude Bewaarschool aan den Duinweg. Het onderwerp voor de middagsamenkomsten is: „Een nieuw jaar een nieuwe toewijding"; dat voor de avond samenkomsten: Een nieuw jaar een nieuw leven". Sprekers zijn de heeren Joh. H. v. Oostveen te Alkmaar, G. B. van Prattenburg te Drieber gen en J. A. Hoekendijk Jr. te Heemstede. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING De Z. H. V. afdeeling van den Kon. Ned. Middenstandsbond houdt op Donderdag 29 December, in Bodega Mustert aan den Strandweg een algemeene vergadering, waar o.a. verslag zal worden uitgebracht van de vergadering in district 13. BEVERWIJK Spoedeischende raadsvergadering. Ter behandeling van een voorstel tot ver hooging van het maximumbedrag der te sluiten kasgeldleeningen voor het dienstjaar 1939 was de gemeenteraad gisteravond in spoedeischende vergadering bijeen gekomen. De voorzitter burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, deed voorlezing van de raadsvoor dracht, waarin herinnerd werd aan de raads besluiten van 2 December tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste f 800.000 en van een rekeningcourant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten tot een bedrag van ten hoogste f 200.000. Van het Rijk moet nog een bedrag van f 270.000 worden ontvangen, maar aangezien het zich laat aanzien, dai dit voor 1 Januan niet zal geschieden zal op dien datum gebrek aan kasgeld ontstaan. Daarom stellen B. en W. voor afzonderlijk van de beide vorige bp sluiten een kasgeld leening te slu:*?n. di een bedrag van f 500.000 niet te boven zal gaan. De rente van deze leening zal 1 pet jaars bedragen. Het voorstel van B en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Nadat de voorzitter alle leden een goed jaareinde had toegewenscht sloot hij de vergadering. Koffermachines Stand'aardmachines Ceruischlooze „Silenta"-machines vanaf f 85. Schoterweg 122, Tel.12681 iAdv. ingez. Mect.i (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Wilde bussen opnieuw in het gelijk. ARNHEM, 27 Dec. Het gerechts hof te Arnhem heeft bevestigd het vonnis van den president van de rechtbank te Arnhem, waarbij was ontzegd, een vordering van de Ne- derlandsche spoorwegen tot stop zetting van de autobusdiensten, gedreven door de autobusondernemin gen Matsèr te Arnhem en Toonen te Nijmegen. Roosevelt spreekt op 3 Januari. Veroordeeling der dictaturen en aankondiging van bewapeningsprogram. Naar United Press uit Washington verneemt zal de boodschap, welke Roosevelt op 3 Januari tot het congres zal richten, althans dit meenen hooge regeeringsambtenaren, een omschrijving inhouden van de buitenlanösche politiek der Vereenigde Staten. De president is, zoo voegde men er aan toe, vastbesloten, zich opnieuw te keeren tegen de dictaturen en aan te dringen op volledige ondersteuning door het congres van de te volgen politiek, waardoor de regeering in staat zal zijn,.fascisme en communisme buiten het westelijk halfrond te houden. Verder zal de president uitwijden over de noodzakelijkheid der bewapening, in het bijzon der tegen een overzeeschen aanval. Men ver wacht, dat hij daarbij het congres zal vragen, zijn goedkeuring te hechten aan een crediet voor de nationale verdediging ten bedrage van 1.450.000.000 dollar. Men herinnert zich, dat het budget van het afloopende jaar voor dat hoofdstuk bijna een milliard bedraagt. Volgens Havas hebben Amerikaansche autori teiten te verstaan gegeven, dat president Roose velt in zijn redevoering nog zal wijzen op de dreigende kracht der Duitsche luchtmacht en mededeeling zal doen van een program, waar voor eenige duizenden vliegtuigen zullen wor den besteld. Er zullen 100.000 vliegers en 125.000 werktuigkundigen in opleiding worden genomen. Het bouwprogram der vloot zal worden uitge breid. Conflict in den Bond van Neder- landsehe Burgerwachten. AMSTERDAM, 27 December. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Vrij willige Burgerwacht Amsterdam dezer dagen besloten om uit den Bond van Nederlandsche Burgerwachten te treden. De heeren E. Fuld en J. Rahusen zijn eenige dagen geleden per 1 Januari afgetreden als hoofdbestuursleden te Amsterdam. Aanleiding tot deze gewichtige stappen zijn interne moei lijkheden. welke zich concentreeren om de reeds geruimen tijd door een drietal leden van de Amsterdamsche burgerwacht gevoerde oppositie tegen het Amsterdamsche hoofdbe stuur. Deze drie leden hebben indertijd hun hoofdbestuur beschuldigd van verduisteringen en van onorganisatorisch optreden. Een commissie heeft een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat deze beschuldigingen geheel ongegrond zijn Het is nu het hoofdbestuur van de V.B.A gebleken, aldus deelde het ons in een pers conferentie mede, dat het hoofdbestuur van den Bond van Burgerwachten achter den rug van het hoofdbestuur van de VB.A. om con tact heeft met de drie leden, die indertijd hun beschuldigingen tegen het hoofdbestuur van de V.B.A. hebben ingebracht. De drie ge noemde leden zijn als leden der V.B.A. ge schorst. Japan belooft aan de Engelsche en Amerikaanscbe grieven tegemoet te komen. TOKIO, 27 December. Omtrent de bespre kingen tusschen minister Arita en de gezanten der Vereenigde Staten en Engeland verneemt United Press, dat de Amerikaansche gezant Grew Arita er op gewezen heeft, dat de Ver eenigde Staten meer belangstelling hebben voor resultaten dan voor plannen cn beloften. De Vereenigde Staten, aldus Grew, zijn nog altijd niet te vreden met het Japansche antwoord in zake de achterstelling in den handel op de Jangtse. Arita antwoordde hierop op een toon, die men „verzoenend" kan noemen. Hij zeide, dat de behandeling van deze kwestie verdeeeld was over verscheidene personen en instanties en dat daardoor de kwestie van de belangen van andere mogendheden in het gedrang is gekomen. In de toekomst zullen de Chineesche aangelegenhe den echter gecentraliseerd worden en eeh be langrijke verbetering in de behandeling der grieven kan dan ook verwacht worden. Aan den Engelschen gezant Craigie werden dezelfde verzekeringen gegeven. Japan verwijt Engeland en Amerika „gebrek aan logica". TOKIO 27 December fHavas) Ter gelegen heid van de besor«4-:n«pn w"IVo oohoudT ziir "inschep Arita ec de ambassadeurs van Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten publiceert Het agentschap Domei het standpunt der Japan sche regeering met betrekking tot het tegen woordige staduim van don oorloe in China Na opnieuw betoogd te hebben, dat Tokio vastbe sloten is de rechten van vreemde mogendheden te eerbiedigen en hangende kwesties op dat punt te regelen, zegt het communion»? „Hetgeen evenwel een regeling moeilijk maakt is de voortzetting der militaire operaties. Het snelste middel om deze kwesties regelen, is dan ook een einde maken aan de militaire operaties, hetgeen wil zeggen het regime van Tsjang Kai Sjek vernietigen of wel Tsjang er toe te bren gen z(jn politiek zoodanig te wijzigen, dat het Japansch-gezinw en anti-kom in tern wordt. Dit toont een gebrek aan logica bij de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten, die, ter wijl zij een regeling van hangende kwesties wen schen, hulp verleenen aan maarschalk Tsjang Kai Sjek door credieten te zijner beschikking te stellen. Zij zouden er zich rekenschap van moe ten geven, hoe dergelijke gebaren de openbare meening hier opzetten en moeilijkheden geven bij de regeling van hangende kwesties". Schade voor het Predikanten Weduwenfonds een ton HAARLEM Dinsdag. Een commissie uit Ged. Staten van Noord- Holland heeft hedenmorgen een onderzoek ter plaatse ingesteld naar de bezwaren, die tegen het gemeentelijk uitbreidingsplan in Haarlem-Noord betreffende het gebied gelegen ten Oosten van den Vondelweg, ten Zuiden van de Heksloot, ten Westen van het N. B. Spaarne en ten Noorden van de Jan Gijzenvaart waren ingebracht. Ver volgens kregen de belanghebbenden in een zitting ter Provinciale Griffie de gelegenheid hun standpunt nader uiteen te zetten. Voor het Predikantenweduwenfonds trad op mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, die als eer ste bezwaar naar voren bracht dat het plan '38 in wezen gelijk is aan die van '34 en '36. De destijds door de Kroon afgekeurde be stemming van land- en tuinbouwgrond is nu weer aan de gronden gegeven. Want hoe kan men een bebouwing met boerderijen en gebou wen voor den tuinbouw anders noemen? Als tweede bezwaar voerde spreker aan, dat het plan niet aan den eisch voldoet vervat in art. 36 van de Woningwet, dat een bestemming in on derdeelen aanwezig moet zijn, terwijl ook de motiveering waarom die bestemming ontbreekt, niet wordt gegeven. Men vindt in het plan slechts een vage omschrijving en men kan het moeilijk anders als een „geraamte" ontwerp zien. Boven dien zijn er geen wegen geprojecteerd. Ook te gen het plan van '36 is dit bezwaar aangevoerd en destijds door de Kroon onderschreven. Men heeft gezegd, dat defensie deze wegen zou moe ten aanleggen, doch dit bezwaar gaat niet op voor het geheele plan, daar er ook gebieden buiten den verboden cirkel liftgen. Als derde bezwaar bracht mr. Bakhuizen v. d. Brink naar voren dat er aan het Predikantenweduwenfonds meer dan overmatige schade wordt aangedaan, die door een kleine wijziging kan worden voorko men. Het is onjuist, dat de gemeente Haarlem nu Defensie deze gebieden niet vrij wil geven ze maar tot onbewoonbaar verklaard. Er is bo vendien nog een andere strook van 18000 M2., die buiten de betreffende gevarenzone ligt en toch aan haar bestemming van bouwterrein wordt onttrokken. Daarvoor was geen enkele reden. Deskundigen taxeeren het prijsverschi1 tusschen het voor bouwland bestemd gebied en de terreinen, die voor landbouw zullen worden 'gebruikt" óp f 8^75. Het predikantenweduwenfonds zou dus een schade van ongeveer f 100.000 krijgen. Het be hoeft de gemeente niets te kosten door een en kele wijziging in het plan deze schade niet te doen ontstaan. Er is door de gemeente gezegd waarom er indertijd door het fonds niet is ge protesteerd toen de gronden tot parken zouden worden ingericht. Dit is echter alleen niet ge beurd omdat men toendertijd in de veronderstel ling verkeerde, dat de gemeente die gronden aan zou koopen. De onderhandelingn tusschen den rorigen directeur van openbare werken en den administrateur van het fonds waren destijds reeds in een stadium, dat men den koop als vol- rokken kon beschouwen. Spreker concludeerde tenslotte dat het Col lege ook aan dit plan zijn goedkeuring niet zou kunnen hechten. De heer H. Meeusen, referendaris ten stad- huize, verdedigde het standpunt der gemeente en gaf toe dat het plan niet zooveel verschilt met de plannen van '34 en '36. Alleen: de Kroon heeft nu geen bezwaar meer van de ter reinen land- en tuinbouwgronden te maken. Het plan is wel degelijk uitgewerkt. Er is dan ook geen sprake van dat er nog een nader uitwer kingsplan op zal volgen. De wegen ontbreken. Inderdaad. Maar hebben die bij een spaarzame bebouwing met boerderijen wel zin? Er wordt geen schade aan het Predikanten weduwenfonds toegebracht, daar al de bedragen, die genoemd zijn slechts fictief zijn. Men ver geet, dat bij een eventueele bebouwing lang niet het geheele terrein productief zal kunnen wor den gemaakt. Uit stedebouwkundig oogpunt is dit terrein absoluut niet voor bebouwing ge schikt. Dat indertijd de gronden al door den directeur van Openbare Werken zouden zijn ge kocht noemde spr. een sprookje. Uit de stukken blijkt dat er een onoverbrugbare kloof bestond tusschen den prijs, die de gemeente wilde beta len en den prijs, die het lunds vroeg. Het prijsverschil tusschen het bouwterrein be draagt bovendien geen f 8.75 doch slechts 38 cent! De gemeente heeft daar namelijk gronden aangekocht voor gemiddeld 68 ct. In zijn repliek bestreedt Mr. Bakhuizen v. d. Brink deze laatste bewering. Gronden bestemd voor landbouwdoeleinden kosten reeds f 2.25. Dat de directie van Openbare Wei-ken de gron den indertijd heeft willen koopen en al zoo goed als gekocht had is reeds verschillende malen betoogd en nooit tegengesproken. En thans komt men plotseling met deze ontkenning! Gedeputeerden zullen hun beslissing later be kend maken, zoo deelde de voorzitter der com missie. de heer A. W. Michels tenslotte mede. de werkzaamheden der politieke, col lectiviteiten van buitenlandsche groepen. Hij betoogde opnieuw, dat de orde ter wereld gebaseerd moet zijn op internationaal recht. „Sommigen meenen, dat de wereld op ge weld is gefundeerd. Op ons continent kunnen wij die idee logenstraffen. De geschiedenis be wijst edele gedachten en geestelijke krachten uiteindelijk overwinnen." De verklaring besluit de volgende aanbeve lingen te doen. Zij worden onontbeerlijk geacht om het behoud van de internationale orde, op de basis van wet, vrede, gerechtigheid en sociaal en oeconomisch welzijn der menschheid te ver wezenlijken. 1. Iedere inmenging van een land in de bin- nenlandsche aangelegenheiden van eenig ander land is ontoelaatbaar. 2. Alle geschillen van internationale orde moeten met vreedzame middelen worden opge lost 3. Het gebruik maken van geweld kan op in ternationaal gebied nimmer worden toegestaan. 4. De betrekkingen tusschen de staCeji muc- ten aan deze beginselen gehoorzamen. 5. De eerbiediging en getrouwe nakoming van opj internationaal gebied aangegane verplich tingen vormen een onontbeerlijke basis voor den goeden loop der internationale betrekkingen en deze verplichtingen kunnen slechts gewijzigd worden door overeenstemming tusschen de par tijen. 6. Vreedzame samenwerking tusschen de ver tegenwoordigers der verschillende staten moet bij het geestelijk verkeer tusschen hun onder scheiden volken de beslissing geven, teneinde een wederzijdsch begrip te veroorloven over de vraagstukken, welke zich kunnen voordoen en een vreedzame oplossing van internationale ge schillen te vergemakkelijken. 7. Economische heropbouw draagt bij tot het welzijn van ieder volk en dat van alle volken. Hij vergemakkelijkt den vrede tusschen allen. 8. Internationale samenwex-king is een nood zakelijke voorwaai-de voor de inachtneming van de boven uitgewei-kte beginselen. Koude-periode van 1929 nog aan de spits Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Ter vergelijking van de koudepcriodc in deze maand met die van Februari 1929 kan het vol gende wox-den medegedeeld betreffende de tem peratuur te De Bilt: De temperatuur van 18 December 16 uur tot 21 December 9 uur is niet boven min tien gra den Celsius geweest. In Februari 1929 was, doordat de zon toen hooger stond, op alle dagen de maximum temperatuur boven min tien gra den Celsius (laagste maximum min 9.7 op 15 Februari). Overigens was de koude-periode van 1929 strenger. Het minimum is toen tot min 18.9 gedaald, tegen 15.3 graden Celsius in de afge- loopen periode. De laagste temperatuur over het geheele etmaal was in 1929 min. 13.9 graden Celsius op 14 Februari, nu min 13.3 graden Cel sius op 19 en 20 December, terwijl de gemid delde temperatuur van de koudste vijf dagen (11 tot 15 Februari vx-oeger) min 12.4 graden Celsius was en nu (18 tot 22 December) min 11.3 graden. Melkinrichting „De Nieuwe Melkweg". Het bedrijf gesloten? Men deelt ons van arbeiderszijde mode. dat de Melkinrichting „De Nieuwe Melkweg" haar bedrijf Zaterdag j.l. plotseling gesloten heeft, daar uit Den Haag geen toestemming verkregen is van de Crisis Zuivel Centrale, om het hedrijf te verkoopen aan den heer Alders te Nieuw Vennep. Ook gingen de vakorganisaties met wie overeenkomsten waren aangegaan, niet accoord met de verandei-ingen in het contx-act voor het personeel. Tot zoover dit bericht. Wij hebben getracht, nadere bevestiging te krijgen: de directeur van „De Nieuwe Melkweg" was echter niet aanwe zig en het personeel kon ons geen inlichtingen geven. ELECTRISCHE TREIN KON BIJ HALFWEG NIET VERDER. HAARLEM Dinsdag. Gisteravond kon een electrische trein op het traject AmsterdamHaai-lem niet vex-der rijden. Bij Halfweg bleef de trein staan. Een locomo tief uit Haarlem moest de trein komen ophalen. Een en ander veroorzaakte een vertraging van een uur, welke nog eenigen tijd op het schema van den treinenloop nawerkte. Solidariteitsverklaring der Pan- Amerikaansclie Staten. De laatste voltallige zitting van de Pan- Amerikaansche conferentie werd Zondag mei groote plechtigheid geopend. Besloten werd de volgende conferentie te Bogota te houden. De solidariteitsvei-klaring werd bij acclamatie en onder langdurig applaus aangenomen. Huil hield hierna een toespraak, waar in hij uiteenzette, dat de conferentie uit drukking heeft gegeven aan haar on- schokbare vastberadenheid de on- schendbaai-heid der individuen en sta ten te eerbiedigen. De conferentie heeft bewezen, dat de invloeden der Amerikaansche volken een waardemeter zijn voor den inter nationalen vrede. Spreker deed ver volgens uitkomen, dat twee resoluties in dpze verklaring vereenigd zijn: 1. De veroordeeling van de onver draagzaamheid op het gebied van het ras en den godsdienst. 2. De veroordeeling door Amerika van DE LOODGIETERS KUNNEN HET WERK NIET AF! Door den dooi komt het bevroren water van esprongen leidingen „los". En eerst thans kan duidelijk blijken wat er allemaal door de vorst gesprongen is. Barsten, die in daken en goten en in plafonds ontstonden, bleven natuurlijk zoo lang als het vroor dicht. Maar nu laten ze maar al te duidelijk hun aanwe zigheid merken. De loodgieters in Haarlem kunnen het werk niet af. De telefoontjes blijven in hun zaken maar voortrinkelen. In Haarlem Noord spee:de zich o.a. het volgende „waterballet" af. Het water stroomde van het plafond in de gang naar beneden, want de leiding was in dat plafond aangelegd. En de menschen, die de leiding wilden slui ten, moesten met paraplu's op door de gang. Dit is één van de vele tafreeltjes, die zich in de Haarlemsche huizen afspelen. De loodgieter helpt waar hij helpen kan. Maar hij kan het niet af. Doordat de dooi omstreeks het weekend is ingevallen waren vele menschen uit de stad en werden de leidingen niet gesloten Deze omstandigheid vergroot de dooimisère nog. HAARLEM. 27 December. Bevallen 22 December: D. Aartsen—Zwem mer, d.;23 December: A. C. Peereboom—Jen sen, z.; 24 December: A. Holster—Spilker. d.; E. M. WitlouSmeenk, d.; 25 December: J. G. M. Zedel—Kuijper, z.; A. C. Marchand— Lamboo, d.; G. VastenhoutWulff, z.; C. Koe dijk—Kwant, d.; W. A. Vinke—TItsing, z.; S. F. A. Hupkens—Rooijers, d.; 26 December: C. Bierman—Jongbloed. d.; 27 December: C. de Kleuverv. d. Dolder. d.; Overleden 23 December: M. M. 12 dg., d. v. P. J. J. Stut Dolfijnstraat; 24 December- M* Leonhard Bakker 68 j.. Atjehstraat; H S. raakenburg. 81 j.. Kampersingel; H. Gerrit senReumarm, 89 j., Westerhoutpark- A J Dijkman. 67 J„ Pol; C. A. M., 4 mnd.. d v' J. Kuipers, Voorzorgstraat: 25 Decpmber: \L A J. Santbergen v Gellekom 14 j. 26 lx?- cember: E. v. Servellen—Treffers, 70 J.. Klem Heiligland; A. M. Wlndsant, 49 j„ Hazepaters- laan; F. J. Groen, 72 J., Kinderhuisvest; H. C, SteenkistBon, 76 j.» Kamperstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7