De moeilijkheden inzake Chamberlain's regeering. RADIO WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 HA'AREEM'S D'AG BE'AD S Critiek op de uitvoering van het herbewapeningsprogram. Vele ingrijpende ver schillen van meening. Een bijzondere correspondent uit Londen schrijft ons: De strubbelingen in en rond Cham berlain's regeering duren voort. Ze verlangen de nauwgezette aandacht van allen, die naar dit machtige land blijven uitzien als beschermer en misschien als redder van recht en vrijheid voor staten en menschen in de wereld. De Britten, volk en mi nisters, zijn ongerust en volzorg. Zij beramen de middelen om hun zorg op te heffen, om zekerheid te brengen waar ongemak heerscht. Zij voelen zich bedreigd door de ideologieën van Berlijn, Rome, Moskou en Japan en door de mogelijke consequenties er van. De mee ningen over de afwending van de bedreiging loopen uiteen. Dit is de bron van strubbe lingen. Drie verschillende meeningen Eén groep zegt: wij moeten de methoden van het fascisme en het Hitlerisme overnemen om voldoende macht tegenover de machten van deze -ismen te kunnen stellen en wij moeten dus totalitair worden, de bovolking reglemen teeren en de pers haar vrijheid ontnemen. Ongewone tijden elschen ongewone maatrege lenen ze behoeven alleen voor de onge wone tijden te gelden. Neen, zegt een tweede groep. Engeland heeft duizend jaar voor zijn burgerrechten gestre den en zal ze zich nooit laten ontnemen. Wij moeten den dictatuur-staten toonen, dat wij op onze democratische manier hetzelfde en meer kunnen bereiken dan wat zij hebben be reikt door hun volk tot slavernij te brengen. Het beginsel der vrijwilligheid moet in de organisatie van de bevolking ten behoeve van de weermacht hoog worden gehouden. Dat strookt met den Britschen aard en dwang strookt er niet mee. De vrijwilligheid moet ook gelden in de bewapeningspro ductie. Werken op het gemoed en een beroep doen op het gezond verstand van den Brit, dat is de weg en die weg zal de beste uitkomsten ge ven. (Dit is tennaastenbij de opvatting van de regeering) Er is een derde groep die een middenweg wil bewandelen, die dienstplicht, militaire en ci viele, wil invoeren, vaart wil zetten achter het werk voor de nationale paraatheid en de in dustrie wil organiseeren op ooi-logsvoet. Met dit laatste wordt bedoeld dat de oorlogsbe stellingen voor den staat den voorrang moe ten hebben in de productie en dat in de in dustrie en haar toerusting de wijzigingen wor den gebracht die daarvoor noodig zijn. Noodig zou dan zijn dat de industrie de ambtelijke controle aanvaardt, die erbij hoort en dat de vredesproductie, de voortbrenging van export fabrikaten er in begrepen, op het tweede plan zou komen. En een ministerie van Bevoorra ding zou het noodzakelijk complement moe ten worden van zulk een industrieele organi satie op oorlogsvoet. De vele verschillen. Dit zijn de hoofdverdeelingen. Zij scheppen meeningsverschil naast het bekende verschil dat heerscht over Chamberlains buitenland- sche politiek. Ook dit laatste is trouwens niet enkelvoudig. Er zijn voor- en tegenstanders van isolatie, ..diehards" en verzoeningsge- zinden in de koloniale kwestie, advocaten van hardnekkig en doeltreffend verzet tegen alle verdere Duitsche ambities en pleiters voor politiek en steun aan het machtige Europee- sche land dat, in Chamberlain's woorden, niet billijk is behandeld na den oorlog Velen zien geen gevaar in een overwinning van Franco in Spanje. Meer zijn er misschien, die betoogen dat zulk een overwinning moet worden te gengegaan, omdat zij overtuigd zijn dat zij Duitschland en Italië strategische posities zou verschaffen in de Middellandsche Zee en aan de Noordwestelijke kusten van Afrika en Spanje, die een voortdurende bedreiging zou den zijn voor de veiligheid van Engeland, het Britsche Rijk en zijn verbindingen. Ongewone groepeeringen. Al deze verschillende zienswijzen weerspie gelen zich als het ware in de ongewone groe peeringen der politici, groepeeringen die de groote scheidingslijnen der traditioneele par tijen veronachtzamen. Een alles overheerschend gevoel zegt den Britten, dat er in deze ont stellende tijden eenheid moet zijn in de hoofdbeginselen van landsbestuur en internationale politiek. Maar die eenheid kan niet worden bereikt om dat het moreele besef zich verschil lend openbaart. De premier en zijn aanhang zeggen, dat het moreeier is een oorlog te voorkomen dan de rechten en vrijheden van kleine volken in een oorlog te helpen verdedigen. Zij die tegen de regeering zijn, beweren, dat de rechten en vrijheden van kleine volken verdedigd kun nen worden zender een algemeenen oorlog te ontketenen en dat het in elk geval ignobel is van Engeland een oorlog te voorkomen dooi de agressieve staten te bevredigen (voor- loopig) ten koste van andere, zwakke landen en zich meteen tot de tanden te wapenen om roof van eigen gebied te beletten. De verhoudingen in het kabinet. Het is wel bekend, dat in den boezem der regeering zelf sinds lang oneenigheid heerscht over de buitenlandsche politiek. Die heeft zich echter na Duff Cooper niet openlijk vertoond. Nu is er een nieuwe regeerings- „opstand" uitgebroken, die echter niet ge richt schijnt te zijn tegen Chamberlain's buitenlandsche politiek, maar wel tegen de manier waarop de bewapening wordt aange pakt. Naar de uiterlijke verschijnselen te oordeelen heeft deze opstand ook een politiek tintje. Want hij is hoofdzakelijk ontstaan uit on tevredenheid over nationaal-liberale ministers en de opstandelingen zijn jonge Conserva tieve ministers, met den minister voor den Overzeeschen handel Hudson, die de vorige week Duitschland met een handelsooi-log heeft bedreigd, aan het hoofd. Hudson is aan Chamberlain gaan vertellen dat hij en zijn mede-opstandelingen geen vrede kunnen hebben met de traagheid, waar mede de hiaten in de weermacht worden ge vuld, of met de klaarblijkelijke achteloos heid waarmede ze niet worden gevuld. Invloed van Churchill? Deze jonge ministers zullen wel weten hoe de zaak staat. Lord Strathcona, die onder minister is van Oorlog, moet vooral goed op de hoagte zijn en hij is een van de verzets lieden, hetgeen pijnlijk moet zijn voor zijn chef, Hora Belisha, om wiens ontslag wordt geroepen. Het is weer het tekort aan lucht doelgeschut, dat deze jonge bestuursman nen heeft verontrust. De zaak-Sandys heeft indertijd al doen veronderstellen, dat het met de luchtverde diging maar zwakjes gesteld was. En Winston Churchill heeft de laatste maanden herhaal delijk den minister van Oorlog uitgepikt voor zijn altijd scherpe critiek. Daaruit wordt afgeleid, dat hij en Sandys, zijn schoonzoon, wellicht tot den opstand hebben aangehitst. Maar men zoekt ook naar een politiek mo tief. De opstandige bewindsmannen meenen, dat zij in aanmerking komen voor hoogere bestuursposten en als volbloed Conservatieven vinden zij het blijkbaar onrechtvaardig dat mannen als Hore Belisha en Lord Runciman. van huis uit liberalen, zoo stevig in hun ka- binets-zetels genesteld zijn. Moeilijke tegenstrijdigheid. Deze ministerieele critiek die zoo sterk is dat ze tot opstandigheid heeft geleid, volgde kort op de verklaring van Chamberlain voor de buitenlandsche journalisten, dat Engeland thans in een positie is (dat wil zeggen: sterk genoeg) om zijn verplichtingen tegenover het eigen volk, de verschillende deelen van het Britsche Rijk en de buitenlandsche bondge- nooten te kunnen nakomen. Dat was bemoe digende taal, waarvan men allerwegen in de wereld waar Britten wonen en ook in Frank rijk met groote voldoening kennis heeft ge nomen. Maar men moet zich afvragen hoe die me- dedeeling gerijmd kan worden met de bewe ringen der opstandige ministers, dat de be wapening niet opschiet, dat de hiaten in de weermacht niet gestopt worden en dat men nieuwe mannen moet hebben voor de posten van Hore Belisha, Sir Thomas Inskip en Lord Runciman. (Deze laatste is huns inziens te oud). Ook omdat men die vraag gauw beantwoord wil hebben wordt met diepe belangstelling het verloop van deze ministerieele onrust te- gemoetgezien. Voorloopig schijnt de kans op aftreden der oudere ministers echter zeer klein te zijn. Roemeensclie Boerenpartij verzoekt om herstel der constitu- tioneele monarchie. Memorandum aan den koning blijft echter onbeantwoord. Julius Manioe. BOEKAREST, 28 December. Koning Carol heeft het verzoek van Roemenië's grootste partij om het democratische regime te herstellen, van de hand gewezen. Het me morandum van de Transsylvanische afdeeling van de Boerenpartij, geteekend door Julius Manice, president van deze partij, is op 15 December, eenige uren voor het bekend maken van de wet, die het totalitaire „front van nationale wedergeboorte" schiep, door een vroegeren minister naar het paleis ge bracht. Het memorandum luidt als volgt: „Wij vertegenwoordigers van Transsylvaniè verzoeken Uwe Majesteit eerbiedig: 1) Instructies te geven, opdat de resolutie van Alba Ioelia van 1 December 1918 geëer biedigd worde (bij deze resolutie heeft Trans- sylvanië onder Manioe zich bij stemming uitgesproken voor inlijving bij Roemenië, echter onder bedinging, dat de semi-Christe- lijke liberale grondwet van het land gehand haafd blijve). 2.) Om de constitutloneele orde gebaseerd op de werkelijke parlementaire vertegenwoor diging van de natie te herstellen, gegrond vest op het regime van wettelijke eerbied voor alle civiele en politieke rechten aan alle bur gers en afschafifng van de censuur. 3. Spoedig herstel van de bewapening van het land benevens het aanleggen van de fensieve versterkingen langs de grenzen zoo als bij het vredesverdrag is vastgesteld. Den onderteekenaars werd door den woord voerder van den koning gezegd, dat Carol na bestudeering van het document, besloten had, er niet op te antwoorden. Deze zaak maakt de reeds bestaande ver wijdering tusschen den koning en de Boeren partij nog grooter. Toch worden er geen directe merkbare consequenties van dezer stap verwacht. De Boerenpartij was de sterk ste politieke groep onder het vorige regime en verkreeg in de laatste Decemberverkie- zingen 600.000 stemmen. (United Press). Daladier gaat een week op reis. Vertrek naar Corsica op 2 of 3 Januari. Volgens het program dat Dinsdag is vast gesteld in een conferentie bij den Franschen minister-president zal Daladier zijn reis naar Corsica en Noord-Afrika ondernemen na het goedkeuren der begrooting door het parle ment d.w.z. op zijn laatst op 2 of 3 Januari. Daladier zal te Toulon aan boord gaan van een kruiser, die slechts voor enkele uren bij Corsica zal aanleggen. Te Bastia zal de premier aan land gaan op verzoek van het gemeentestuur dier stad. Hij zal worden ontvangen door den minister van Marine, Campinchi en de Corsicaansche parle mentsleden. Van Corsica zal Daladier zich naar Bizerte begeven en vandaar naar Tunis. Een deel van zijn reis in Tunis zal gewijd zijn aan het bezoek der verdedigingswerken in het zuiden. Vervolgens begeeft hij zich naar Algiers, waar hij een dag blijft. De premier zal te Parijs terug zijn, tijdig voor de heropening van de parlementszitting, d.w.z. 10 Januari. Tsjaug Kai Sjek twijfelt niet aan (le trouw van Wang Tsjing Wei. Geruchten over oneenigheid tegengesproken, In de wekelijksche bijeenkomst ter herdenking van dr. Soen Jat Sen in het hoofdgebouw van de Kwomintang te Tsjoengking heeft Tsjang Kai Sjek de geruchten over oneenigheid met Wang Tsjing Wei met stelligheid tegengespro ken, aldus een bericht aan het A.N.P. De generalissimus zeide volgens het Chinee- sche persbureau, dat Wang Tsjing Wei, toen hij op weg was van Tsjoengking naar Koenming plotseling de symptomen van een hartaanval be merkte en derhalve direct doorreisde naar Hanoi om zich daar onder doktersbehandeling t^ stel len. Tsjang Kai Sjek zeide, dat hij zulks uit sluitend om persoonlijke redenen had gedaan. Na de verklaring van Konoje van 12 dezer wa ren de Japanners echter begonnen talrijke onge gronde geruchten te verspreiden. De oprecht heid van Wang Tsjing Wei in het openbare en particuliere leven, aldus Tsjang Kai Sjek. is ech ter algemeen bekend. Persoonlijk ben ik hem den grootsten dank verschuldigd. Zou Wang Tsjing Wei er ten aanzien van de nationale po litiek een afwijkende meening op na houden, dan nog kan er, gezien zijn nauwe vriendschaps banden met alle leden van de centrale regee ring, en vooral zijn persoonlijke hechte vriend schap met mij, niets zijn, dat niet openhartig kan worden besproken. Zou hij er inderdaad een afwijkende meening op na houden, dan zou hij deze niet anders dan in het openbaar met de andere leden der regeeringspartij of in besloten kring kunnen bespreken. Wanneer zich een nieuw gezichtspunt voordoet ten aanzien van de belangrijkste vraag: vrede of oorlog, waarbij het gaat om leven of dood van ons land, is het onmogelijk, dat een lid van de regeeringspartij, of ik persoonlijk, hier niet vooraf van hoor. De trouw van Wang Tsjing Wei aan partij en staat, aldus besloot Tsjang Kai Sjek, heeft zich van den aanvang af ge openbaard. Ik vertrouw daarom, dat ons volk geen woord zal gelooven van de kwaadwillige geruchten, die onze tegen stander verspreid heeft Engelsche pers over de solidariteit te Lima. LONDEN, 27 December (Havas). De Engel sche pers levert commentaar op de betrek kingen tusschen het Amerikaansche continent en de totalitaire staten en bespreekt in het bijzonder de Duitsch-Amerikaansche span ning. In een hoofdartikel in de Times wordt mel ding gemaakt van beide strekkingen der ver klaring van de conferentie van Lima. Het blad merkt op, dat indien deze verklaring nog de vrees weergeeft, die zekere Zuid-Ameri- kaansehe republieken hebben voor de hege monie der Vereenigde Staten, weerspiegelt zij nog meer de ongerustheid waarmede de ver antwoordelijke en gezaghebbende vertegen woordigers der openbare meening in de staten van het Amerikaansche continent den voor uitgang gadeslaan van den invloed der totali taire staten in Zuid Amerika. De News Chronicle betoont zich verheugd over de solidariteit, welke blijkt uit de ver klaring van Lima. „Het is een belangrijk mo reel gebaar, waardoor de republieken van het Amerikaansche continent stelling nemen te gen de destructieve krachten die in Europa groeien". Vrijdag wordt Vandervelde begraven. Volkshuis te Brussel als rouwkamer ingericht. Het Belgische persbureau Bclga meldt: Dins dagmorgen heeft de Belgische minister-president Spaak, zich naar de woning van wijlen Vander velde begeven om namens de regeering een con doleance-bezoek af te leggen bij de weduwe van den overledene. Het bureau van den algemeenen raad van de Belgische Socialistische Partij is des ochtends bijeengekomen om de begrafenis van Vander velde te regelen. Bij testament heeft de overle dene bepaald, dat aan de begrafenis geen offi cieel karakter mag worden gegeven. Donderdagochtend zal het stoffelijk overschot van het sterfhuis in de Wetstraat worden over gebracht naar het Volkshuis te Brussel, waar de groote zaal zal worden ingericht als rouwkamer. Bij de begrafenis, Vrijdagmiddag 1 uur, zal alleen De Brouckère, voorzitter van de socialis tische arbeiders Internationale als persoonlijk vriend van den overledene het woord voeren. Voor het vertrek uit het Volkshuis zal een Vlaamsch koor toepasselijke gezangen ten ge hoor e brengen, terwijl op het kerkhof een Waalsch koor een koraal zal zingen. De Belgische Arbeiderspartij zal verder op den laatsten Zondag van Januari een groote ver gadering organiseeren ter herdenking van den overleden leider. Direct nadat hem het overlijden van Vander velde was medegedeeld, heeft de koning gis teren een condolatietelegram aan mevroiu» Vandervelde gezonden. Verder heeft hij een zijner adjudanten, generaal Six, opgedragen, het stoffelijk overschot de laatste eer te gaan be wijzen. Frankrijk wordï krachtiger, constateert Revnaud. Fransche minister van financiën kondigt de nieuwe leeningen aan De Fransche minister van financiën Paul Reynaud, heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide een nieuw feit mede te deelen te hebben, een feit, dat belangrijk is voor het openbare crediet. Het zoo bespiede, zoo benijde Frankrijk zal morgen krachtiger zijn dan vandaag, omdat het crediet van een groot land een essentieel element van zijn kracht uit maakt, aldus zeide de minister. Reynaud herinnerde aan hetgeen hij in No vember j.l. verklaard heeft n.l. dat het meeren- deel der effecten, die op de beurs te Parijs ver handeld werden, een belachelijk lagen koers hadden, vergeleken met hun goudwaarde. De stij ging, die spreker toen aankondigde, was de ze kere consequentie der regeeringspolitiek. Maar niet alleen in Frankrijk is het crediet des lands verbeterd. Op alle markten, waar ef fecten, die de handteekening van den Fran schen staat dragen, genoteerd worden, heeft zich een opmerkelijke stijging voorgedaan. In Amster dam bijv. zijn obligaties van de Spoorwegen in den Midi, die in Fransche francs opgemaakt zijn, gestegen van 19 1/2 tot 37 1/8. Eenige dagen geleden heeft men reeds de eer ste vruchten kunnen plukken van deze resulta ten. De leening, die Poincaré in 1926 in Novem ber, in Nederland had geplaatst voor de Marok- kaansche spoorwegmaatschappij, onder garantie van den Franschen staat, is geconverteerd in een vijfprocentsleening. Thans echter gaat het om nog iets heel anders. Wij hebben zoo juist, aldus spreker, met buitenlandsche bankgroepen een operatie afgesloten, die door haar omvang weer galoos is. Spreker bedoelde hiermede de lee ning, die met een Nederlandsch-Zwit- sersch bankconsortium is gesloten tot een totaal bedrag van 175 millioen gulden. (Men zie hiervoor elders in dit nummer) Spreker ziet in de totstandkoming der leening een dubbele les: Ten eerste, het buitenland heeft vlugger dan de Franschen de beteekenis be grepen van het door de regeering ondernomen werk. Ten tweede: na de begrijpelijke, eerste erger nis over de te brengen offers hebben de Fran schen begrepen, dat zij noodzakelijk zijn, en gil hebt er in toegestemd. Droeve balans der Kerstdagen. Vierhonderd slachtoffers van het verkeer in de Ver. Staten. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Vereenig de Staten 508 personen een gewelddadiger, dood gestorven. Ongeveer vierhonderd hier van zijn tengevolge van auto-ongevallen om gekomen. Lawine bedelft 142 arbeiders. In de Japansche prefectuur Toyama. Een lawine heeft een in aanbouw zijnd waterkrachtstation te Sjadani in de Japansche prefectuur Toyama bedolven. Volgens het politierapport worden 142 arbeiders vermist. GOEBBELS IS HERSTELLENDE. De Duitsche ministerf van propaganda Goebbels, is thans zoover van zijn ingewands kwaal hersteld, dat hij naar huis kon teru; keeren. Hongaarscb-SloM-aakscli grens incident. Een doode en verscheidene gewonden Het Hongaarsche Telegraaf-agentschap be richt. dat de Slowaaksche bevolking van het door Slowakije aan Hongarije afgestane dorp Nagv Surany zich op 24 December na de nachtmis voor het posthuis der gendarmerie heeft ver zameld en geëischt, dat het dorp aan Tsjecho- Slowakije zou worden teruggeschonken. De gen darmen verspreidden de menigte, welke een dreigende houding had aangenomen. Den volgenden ochtend verzamelden de Slo- waken, thans gewapend met stokken en messen, zich wederom voor het posthuis. De dreigende houding van de menigte noodzaakte de politie van de vuurwapenen gebruik te maken. Een be- tooger werd gedood en verscheidenen gewond. In welingelichte kringen zoo voegt het Hon gaarsche bureau hieraan toe is men van mee ning, dat deze betooging een gevolg is van op ruiing, welke wordt geleid uit de stad Nitra. De Slowaaksche radio-omroep heeft het vol gende medegedeeld over dit incident: „Onze Slowaaksche broeders te Surany zon gen na de nachtmis het Slowaaksche volkslied, toen Hongaarsche gendarmes in de lucht begon nen te schieten en met de geweerkolven op de menigte insloegen, waardoor vele personen ge wond werden. Een Slowaak werd door een ba jonetsteek ernstig gewond. Zondagochtend ver zamelden zich bij het uitgaan van de mis Hon- gaarsch-gezinde elementen voor de kerk, die op uitdagenden toon tot de Slowaken zeiden* „Zingt het Slowaaksche volkslied eens nu wij er bij zijn". De Slowaken hieven inderdaad hun volks lied aan, doch toen verdwenen de provocateurs en een oogenblik later sprongen veertien Hon gaarsche gendarmes te voorschijn, die op de menigte schoten. Een meisje van zeventien jaar werd doodelijk in het hart getroffen. Zes perso nen werden gewond". Spoorwegongeluk in Frankrijk. Express botst tegen goederentrein op. De express van Calais is gisteren nabij het station Saint Denis op een leegen goederentrein geloopen. De schok was zeer hevig. 26 personen liepen verwondingen op, doch slechts vier moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Spaansehe visschersschepen onder vuur genomen. Twee dooden, vijf gewonden. VALENCIA, 27 Dec. (Havas). Vanochtend heeft een watervliegtuig van de luchtmacht van Franco een aantal visschersschepen, nabij kaap Ipach met mitrailleurs bestookt. Twee personen werden gedood en vijf gewond. Persaanvallen in Duitschland op Vaticaan en Katholieke Kerk. Begin van een nieuwe campagne? Het Duitsche blad „Angriff" publiceert een hoofdartikel, waarin een felle aanval wordt ge daan op het Vaticaan. Zonder twijfel is dit een antwoord op de jongste verklaring van ZTI. den Paus inzake de totalitaire beginselen, waarover tot nu toe in de Duitsche pers is gezwegen. Het blad schrijft, dat het Vaticaan zich op het oogenblik bijna uitsluitend bezorgd maakt over het Jodenvraagstuk en verwijt het Vaticaan niet te protesteeren legen de Britsche actie in Pa lestina. Het nationaal socialistische orgaan be sluit met de verklaring, dat het oude devies van de Kruistochten „God wil het" moeilijk te vcr- eenigen is met een dergelijke religieuze politiek. Het „Schwarze Korps", het orgaan van de S.S. kondigt aan. dat binnenkort een einde zal wor den gemaakt aan het Jodenvraagstuk in Duitsch land. In verband hiermede zegt het orgaan, dat er een opmerkenswaardige parallel te trekken is „tusschen de Joodsche tactiek en de katachtige voorzichtigheid van het clericalisme". De Jezuiten worden vervolgens „geestijke slan gen zonder ruggegraat" genoemd, welke door den staat niet kunnen worden gevoed. Deze bedreigingen schijnen een bevestiging van geruchten, welke te Berlijn de ronde hebben gedaan over een hervatting van den strijd tegen de kerk. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN TSJECHO- SLOWAKIJE ONTBONDEN. Officieel wordt uit Praag medegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de com munistische partij ontbonden en haar bezit tingen in beslag genomen heeft. Voorts wordt gemeld, dat twee Duitsche bladen, de „Prager Presse" en het „Prager Ta- geblatt" na 31 December niet meer zullen verschijnen, zij zullen worden vervangen door den „Prager Beobachter". Bombardement op de haven van Barcelona. Engelsche schepen getroffen. BARCELONA, 27 Dec. Tijdens het vanmor gen op de haven gerichte bombardement zijn vier Engelsche stoomschepen geraakt. De „Stancroft" zonk, aan boord van de „Newsha- bel" en de „Ioke Wiltel" werd schade aange richt; de „Flante" bleef ongedeerd. Bij het bombardement vielen 1 doode en 5 gewonden. PROGRAMMA DONDERDAG 29 DECEMBER. HILVERSUM I, 1875 en 451.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00-12.00 NCRV. 8.00 Gramofoonmuziek. om 8.15 berichten). 8.30 H. Mis. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-orkest (12.45—1.00 Gramofoonmuziek 2.00—2.55 Handwerkuurtje. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Het All Round-Sextet en gramofoonmuziek (om 6.30 berichten) 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Propaganda- avond met wedstrijd. 9.40 Zang met pianobe geleiding. 10.00 berichten ANP. actueel half uur. 10.30 De Eemlanders. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schrift lezing. HILVERSUM n. 301.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest en solist. In de pauze: Declamatie. 12.15 Berichten. 12.17 AVRO Amusementsorkest. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 Populair solisten, concert. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 De Roman cers en soliste. In de pauze: Gramofoonmu ziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Ensemble Bartho Dec ker. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.25 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Trioconcert. 7.40 Cause rie. „Op welke wijze is de kostprijs van de melk nog te verlagen" 8.00 Berichten ANP. mede- deelingen. 8.20 Omroeporkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.20 AVRO-Vaudeville orkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dansmuziek (opn.) DROITWÏCH 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel. 12.35 Het Dare-strijkkwartet. 1.35 Het Krish Septet. 2.15 Reportage. 2.50 BBC-Zangers. 3.15 Deelamatie. 3.35 Stedelijk Orkest van Bourne mouth mmv. solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Frank Walker's kleinorkest en solisten. 6.20 Berichten. 6 40 Causerie over pluimveeteelt. 7.00 Zang. 7.20 Orgelspel. 7.50 Discussie. 8.20 Revue-programma. 9.20 Berichten. 9.45 Reg. Pursglove en zijn Band. 10.20 Korte Dienst. 10.40 BBC-orkest. 11.35 Oscar Rabin's Band. 11.5012.20 Dansmuziek, (gr. pl.) ÜAJ)IO-PARiS 1648 M. 7.55. 9.05 en 9.30 Gramofoonmuziek. 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Het Goldy-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramo- foonpl. 3.35 Zang. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.35 Viool en piano. 5.25 Kamermuziek. 6.05 Radio, tooneel. 7.25 Het Ellis-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 10.50 en 12.2011.35 Gra mofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Het Dresdensch klein-orkest. 7.50 Het Omroepdansorkest. 11.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.30 Populair concert. 2.35 Volksmuziek. 3.20 Het omroepklein- orkest en solist. 6.30 Concert. 7.30 Vrouwenkoor en solist. 8.20 Vervolg van 6.30. 9.35 Gramofoon muziek. 9.5011.20 Gevarieerd concert. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest en gramofoonmuziek. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. -RUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Omroepsalonorkest7.35 en 20 Gramofoonmuziek. 9.20 Omroepsvmpho- nie-orkest en solist. 10.30—11.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. ".30 Het omroeporkest mmv. solist, (8 20— 8.35 Declamatie). 9.20 Berichten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Barnabaa von Geczy's orkest.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9