HET SPORTGESPREK Litteraire an tteek en i ngen. Wiener Sangerknaben. V R IT D A Cl 30 DKCE MEER 1938 H A A K C E M'S DAGBEAD VAN DE WEEK L A. imn Beekum over clen Elfstedentocht. Gereed om voor de derde maal te starten. Tot de velen, die teleurgesteld zijn over het voorlcopig niet doorgaan van den Frie- schen Elfstedentocht, behoort ook onze stad genoot Arie van Beekum, de oud H. F. C.-speler. Reeds tweemaal, in 1929 en 1933, heeft hij met succes aan dezen wedstrijd deelgenomen en dat hij thans voor de derde maal heeft ingeschreven, bewijst wel, dat het hem gced bevallen is. Over zijn ervaringen in deze unieke race heeft hij ons het een en ander verteld. „Toen ik voor de eerste maal deelnam, was het verschrikkelijk koud en het viel niet mee, 's ochtends in volslagen duisternis tegen den gierenden, doordringenden wind op te tor nen en den juisten weg te vinden. Af en toe was de richting wel met een lantaarntje aangegeven, maar over het algemeen moest men scherp opletten om niet uit den koers te raken. De weersomstandigheden en de geluks factor spelen een groote, welhaast beslissende rol. Is er veel wind, zooals in 1929, dan is die zoowel je vriend als je vijand, want hoe wel men tegen dan straffen Noord-Ooster slechts een uurgemiddelde van 15 tot 18 K.M. maakt wordt men op andere gedeelten door zijn kracht als het ware voortgeduwd; het is een genot om met een vaart van 35 tot 40 kilometer over het ijs te vliegen. Dat ijs kan den rijder echter leelijk parten spelen; in sommige secties is het hard en egaal, maar dan weer komt men op stukken, die zacht met sneeuw bedekt, of schotsig zijn; vooral op de meren is de oppervlakte niet ideaal. Soms ook is het mistig en dan ver liest men alle oriën- teerings-mogelij k- heden; men spant zich tot het uiterste in om toch maar geen terrein op de concurrenten te ver liezen en bij het in halen van een tegenstander is het zaak om zoo gauw mogelijk voorbij te komen, want de ongelijkheid in slag werkt zeer hinderlijk. In de steden en dorpen bestaat zeer veel belangstelling; vooral de jeugd is zeer behulp zaam. Op sommige plaatsen, waar de rijder onder duiker-bruggetjes door zou moeten kruipen, staan jongens met een slede gereed, waarop men zich voorover laat vallen om op die manier onder de brug te worden doorge trokken. De jongens vergezellen den deel nemer dan een eindweegs tot op het meer en als hij dan weer alleen op die uitgestrekte vlakte voortijlt, vraagt hij zich af, op welke van de vele torentjes in het verschiet hij nu eigenlijk wel moet aanhouden. Niet zelden kiest men dan den verkeerden weg, zooals mij ook gebeurde en toen een op het land staande boer met armgezwaai en luid roepen mij op mijn vergissing attent maakte, was ik zoo ver uit de goede richting, geraakt, dat ik mijn eerste plaats, die ik tot Sneek had weten te handhaven, verloor. Dan neemt men het maar wat gemakkelij ker op en men aanvaardt dankbaar het aan bod van een groeten dampenden kop thee in een boerderij, alvorens verder te gaan. De hartelijkheid en het medeleven van de Friezen wordt door de rijders op hoogen prijs gesteld; trouwens de geheele sfeer rond dezen wedstrijd is er een van genoegelijkheid, kame raadschap en sportiviteit. Voeg daarbij de heerlijke inspanning, de prikkelende winter lucht als in de middaguren het zonnetje schijnt, het fraaie landschap, waarvoor men, ondanks de inspanning, toch nog oog kan heb ben en het is begrijpelijk, dat deze niet ge makkelijke en soms zeer zware wedstrijd veel voldoening schenkt als sportprestatie en als tocht. Als men in goede lichamelijke conditie is. behoeft men niet te vreezen voor overver moeidheid; ik heb na afloop van den wed strijd met animo tot laat in den avond ge danst. Trouwens ook ouderen, zooals de 50- jarige Bruinsma uit Usquert, die den afstand in 12 uur reed, w .ten den tocht te volbren gen. Slechts dient men er voor te zorgen, dat men warm gekleed is; het beste is een met zeemleer bestikt badpak met daarover strakke warme kleeding en degelijke bescherming van de ooren, die soms van den feilen wind en de ontzettende koude ('s ochtends vroeg 31 gra den vorst Fahrenheit) veel te lijden hebben. A. VAN BEEKUM. DAMMEN. DAMCLUB „HET NOORDEN". De uitslagen van de laatste gespeelde partijen luiden: Clubkampioenschap 19381939. Eerste klasse C. HarmsenA. F. v. Leuffen 02 A. BlomG. v. d. Meulen 02 A. BronP. Ottolini 11 Tweede klasse A. J. v. d. ZaagA. Lazet 20 J. BleijswijkJ. F. v. Garderen 20 KIJK UIT. Competitie eerste tiental. NieuwenburgSluys 02 LeuffenGoets 02 KlaverPersoon 02 Tweede tiental. A. LenobleFiset 20 MastenbroekTempelman 02 WarmerdamP. Lenoble 02 PraagMastenbroek 20 HOCKEY. ZUIDELIJK ELFTAL—BATAVIEREN. Op Nieuwjaarsdag wordt te 's-Hertogen- bosch een hockeywedstrijd tusschen het Zui delijk elftal en de Batavieren gespeeld. Laatst genoemde ploeg is als volgt samengesteld: Anjema (Togo); de Waal (Amsterdam) en Overing (Amsterdam)H. de Looper (Hilver sum), B. Tresling (Groningen) en Kruyt (Gooi); Berkhout (H.H.Y.C.), Schmeink (B. M. H. C.), Schnitger (P.W.), Heybroek (Am sterdam). en Esser (Togo). 'n Allerlaatste TIP VAN TIPSY: Oudejaarsavond en gezelligheid is één. Klinkt daarom met feestdranken van HOOIJ, want HOOIJ verkoopt gezelligheid in glazen. Kleine Houtstraat 57 Rijksstraatweg 8 Rijksstraatweg 289 Kleverparkweg 24 Amsterdamstraat 64 Leidschevaart 132 GRATIS 'n keurig spel bridge- of pandoerkaarten. (Adv. Ingez. Med.j SCHAKEN. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Winst voor Euwe en Landau. Donderdag is te Hastings de tweede ronde van het schaaktournooi gespeeld. Euwe won met wit van Golombek in 40 zet ten, terwijl Landau met zwart van Sergeant won. Deze partij duurde 32 zetten. Szabo boekte een winstpunt tegen Klein in een Gruenfeldverdediging na 33 zetten. Sir G. A. Thomas won in een Engelsche opening van Tylor na 36 zetten, terwijl Pirc in een Weenerpartij na 30 zetten van Millner Barry won De uitslagen luiden: Hoofdgroep: Tweede ronde: Sir G. A. TromasTylor 10 Millner BarryPirc 01 KleinSzabo 01 EuweGolombek 10 SergeantLandau 0J De stand luidt: 1. Szabo 2 punten, 2, 3, 4 en 5. Euwe, Landau, Pirc en Sir G. A. Thomas, ieder l1/a punt, 6 en 7. Tylor en Sergeant beiden V2 punt. 8 en 9. Klein en Golombek, ieder 0 punten plus 1 afgebroken partij. 10. Millner Barry 0 punten. De afgebroken partij tusschen Tylor en Lan dau uit de eerste ronde eindigde in remise De verdere resultaten luiden* Premier reserves A: KoenigVan Scheltinga 10 MiesesPrins afgebroken in gewonnen stel ling voor Mieses. Premier reserves B: PerlmutterMorrison 10 Van SetersJackson V2V» WinserVan Doesburgh 01 Major A: Mevr. RoodzantMrs. Shannon 01 TaylorMej. Heemskerk 10 Eerste klasse A: DamenComan 1—0 DAMES-HOCKEY. NEDERLAND—DENEMARKEN. Nu de dameshockeywedstrijd Duitschland Nederland niet kan doorgaan, stelt het bestuur van den Ned. Dames Hockeybond pogingen in het werk, in het voorjaar een wedstrijd tegen Denemarken vastgesteld te krijgen, hetzij hier of in Denemarken. IJSHOCKEY. A. IJ. H. C.—VOLANTS (5—0). Wederom hebben de Parijsche Volants een nederlaag geleden; thans te Amsterdam van A. IJ. H. C. Dank zij den uitstekend werkenden Franschen keeper werd in den eersten en twee den speeltijd niet gescoord, maar in den derden speeltijd scoorden de gastheeren vijfmaal, zoo dat zij met 50 wonnen. WÏELRÏJDEN. „EXCELSIOR" Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond hometrainer wedstrijden, bestaande uit recordpogingen; de A- en B-klassers over 1 K.M.; de C-lcl. 750 M.; de Juniores 500 M.. Zij die den snelsten tijd maakten van iedere klasse, ontvingen den record-beker. De resultaten wa ren als volgt: 1. B. Schell Jr. 46 1/5 sec.; 2. Fr Jansen 57 1/5 sec.; 3. K. Verbeek 58 1/5 sec.; 4 G. Jansen 60 4/5 sec. Junioren: 1. Van de Wagen 28 4/5 sec.; 2. Ta verne 30 sec. 500 M. record A- en B-kl. 1. B. Schell Jr. 22 4/5 sec.; Fr. Jansen 25 4/5 sec.; 3. G. Jansen 26 1/5 sec.; 4. W. v. Dok 26 3/5 sec.; 5. B. Schell Sr. 26 4/5 sec. A.s. Zondagmiddag half twee komen de ren ners in het clubgebouw bijeen voor het rijden van den oliebollenrit. Hieraan zullen ook dona- teurs(trices) deelnemen. Deze wedstrijd wordt bij goed weer op den weg gehouden; bij slecht weer op den home trainer. DE JONGE KAMPIOEN Bovengenoemde vereeniging hield voor haar leden in het clubgebouw „Flora", Pretoriaplein. haar jaarlijkschen wildwedstrijd voor A- en B- klasse 500 M. en 1 K.M. C-klasse 2 x500 M. Juniores 2x250. De uitslag was als volgt: A- en B-klasse: 1. G. Peters, tijd over beide ritten 1.03.3; 2. J. Roorda 1.07.1; 3. C. Bijster 1.07.4; 4. P. Peters 1.08.2; 5. H. Veerman 1.09 3. C-klasse; 1. C. de Jong tijd over 2x500 M 46.3; 2. J. Jansen 47.2; 3. G. Gerritsen 49.2; 4 Stolman 51.1; 5. K. Naeft 53.2. Junioren klasse: 1. K. Radsma tijd over 2x250 M. 28,2; 2. H. Droog 29; 3. Pette 31. Op Nieuwjaarsdag oliebollen wedstrijd te 9 uur in het clubgebouw. VOETBAL. Haarl. Elftal—Viktoria wederom afgelast. Thans voorgoed. Wij vernemen, dat de voetbalwedstrijd, dien het Haarlemsch elftal hedenavond op het ter rein aan den Schoterweg tegen Viktoria uit Pil- sen (Tsjecho-Slowakije) zou spelen en die Woensdag reeds moest worden uitgesteld, thans voorgoed is afgelast, omdat de toestand van he» terrein te slecht is. De Tsjechen kunnen niet langer in Haarlem blijven. Lezing scheidsrechter J. J. F. van Gessel. Op uitnoodiging van de sub-commissie Am sterdam van den IC. N. V. B. waren Donderdag avond in café-restaurant „Brinkman" aan het Plein ongeveer vijftig scheidsrechters uit het rayon Noord-Holland te zamen gekomen om te luisteren naar een lezing van den heer J. J. F. van Gessel, secretaris van bovengenoemde commissie. Hij had als onderwerp gekozen: „Practische wenken aan scheidsrechters en veel voorkomende fouten". Achtereenvolgens werden 25 punten behandeld, betrekking hebbende op de houding van den referee tegenover de spe lers in moeilijke gevallen. In de eerste plaats moet de arbiter onder alle omstandigheden zichzelf blijven, hij moet de „flair" hebben om leiding te geven en het over wicht te bewaren zonder zich op den voorgrond te plaatsen of een aanmatigenden toon aan te slaan. Door zijn manier van optreden moet hij den spelers als het ware onbewust de overtuiging bij brengen, dat zij zich zonder voorbehoud aan zijn leiding hebben te onderwerpen. Teneinde misverstanden of onaangenaamheden te voor komen, moet de arbiter er op toezien, dat zoo veel mogelijk tusschen de aanvoerders der beide ploegen vóór het begin van den wedstrijd over eenstemming wordt verkregen, b.v. wat het toe staan van invallers betreft. Bij het indienen van protesten moet hij de behulpzame hand bieden en bij de behandeling daarvan dient hij volkomen objectief zijn lezing te geven en door hem gemaakte fouten ronduit te erkennen. Een goed scheidsrechter zal bij het volgen van het spel steeds op de spelers en niet op den bal letten, opdat hij hun positie (buitenspel) en ge dragingen voortdurend kan zien. Opdrachten geven is uit den booze; men kan een volwassen voetballer niet dwingen een ver weg getrapten bal te gaan' halen, doch hem hoogstens onopge merkt op fouten in zijn gedrag wijzen. Daaren tegen dient hij onmiddellijk op te treden, wan neer een speler de perken te buiten gaat; elke opzettelijke „foul" of gewelddadige handeling, zooals natrappen of een poging daartoe, moet met uit het veld zenden worden bestraft. De referee moet echter volkomen van den moedwilligen opzet overtuigd zijn; in grensge vallen is het zaak, den overtreder op zijn fouten of gevaarlijke manier van spelen te wijzen Voor den scheidsrechter is een regelmatig loo penden chronometer of horloge een eerste ver- eischte, ook is het wenschelijk, een reserve- fluit bij zich te hebben. Na deze met aandacht gevolgde lezing bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik werd gemaakt. CRICKET. THANS EEN DUBBELE CENTURY VAN DON BRADMAN. Bradman scoort weer centuries! Te Adelaide scoorde hij tegen Queensland zijn derde achtereenvolgende century, thans een dubbele voor Zuid-Australië n.l. 225. Hij speelt al weer met een gemiddelde van 160! Badcock is op de Australische wickets eveneens in groot- schen vorm en dit tweetal sloeg voor het 2de wicket ruim 200 runs bijeen. Badcock haalde juist de 3 cijfers. De 8 overige batsmen scoor den 137 runs van de 462. Queensland faalde op Grimmitt die zes wickets voor 33 nam en de laatste drie voor 14 runs veroverde Queensland kreeg met innings en 60 runs klop. N. Z. Wales verloor te Melbourne ook den tweeden wedstrijd nu tegen Victoria. Lee (121) en Rigg (84) scoorden 190 voor het 1ste wicket, waarna Gregory (71) enHassett (56), ondanks 't goede bowlen van O'Reilly (6140) de 350 op brachten. De innings leverde het hooge totaal van 504 op. N. Z. Wales scoorde in de 1ste in nings 294 (Chipperfield 78) en 388, na een fraaie stand tusschen Barnes (98) en Chipperfield (73). Fleetwood Smith nam in totaal 11 wickets voor ruim 25 runs per stuk. O'Reilly leverde ook in de 2de innings de noodige moeilijkheden op en het kostte Victoria nog 6 wickets (O' Reilly 460) om de benoodigde 179 voor de overwin ning te maken. DE TWEEDE TESTMATCH ZUID-AFRIKA— ENGELAND. Zaterdag begint te Kaapstad de 2de testmatch. Zuid-Afrika speelt met Balaskas, den googlïe- bowler voor Bond en Rowan, een geroutineerd testcricketer voor Dalton, die niet beschik baar is. Latere openstelling tapperijen te Haarlem. 's Zaterdagsnachts tot half een. De Burgemeester van Haarlem heeft bepaald, dat gedurende het jaar 1939 de in Haarlem ge vestigde lokaliteiten, waarvoor krachtens de Drankwet vergunning of verlof is verleend, be houdens tusschentijdsche algeheele of gedeel telijke intrekking, in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 12.30 uur geopend mogen blijven. Tot heden gold ook voor Zaterdag een sluiting op 12 uur KLACHT VAN Ir. MUSSERT TEGEN Ir. ALBARDA. Namens Ir. A. A. Mussert, Leider der N.S.B., heeft Mr. A. J. van Vessem, rechtskundig' raadsman der N.S.B,, bij den Officier van Justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen Ir. J. W. Albarda met verzoek tot ver volging wegens smaad subs, beleediging op grond dat deze te Amsterdam op Zondag 25 December j.l. opzettelijk de eer en goeden naam van Ir. Mussert zou hebben aangetast door in een in de groote zaal van het Concert gebouw gehouden bijeenkomst van de Fede ratie Amsterdam der S.D.A.P. volgens een door het Algemeen Nederlandsch Persbureau aan de Nederlandsche Pers toegezonden en in ver schillende bladen opgenomen verslag te zeg gen: „Als de heer Mussert de macht in handen kreeg, zou er weinig anders gebeuren dan wanneer Hitier ons land veroverde, aan wien Mussert het wel spoedig zou uitleveren." Door deze voor den Leider eener Nederland sche nationale beweging hoogst grievende telastelegging acht Ir. Mussert zich ernstig in zijn eer en goeden naam aangetast en belee- digd. Nieuw Zusterhuis te Santpoort in gebruik genomen. Donderdag werd op het terrein van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort het eerste der beide nieuwe zusterhuizen, welke onder leiding van den Provincialen Waterstaat wor den gebouwd, in gebruik genomen. Dit gebouw biedt huisvesting aan een veertigtal verpleeg sters, die in vier woningen zijn ondergebracht op een zoodanige wijze, dat in ieder dezer vier woningen twee groepen van vijf zusters min of meer zelfstandig een „gezin" zullen vormen. De benedenverdieping is ingericht voor de verpleging van zieke leden van het personeeel terwijl een gedeelte van het gebouw bestemd is voor een aantal hoofdverpleegsters. De kelder, die als fietsenbergplaats zal worden gebruikt, kan in oorlogstijd als gas- en scherfvrije schuilplaats dienst doen. De bpening geschiedde in intiemen kring. Namens het personeel werd als geschenk een electrische buitenklok aangeboden, welk hul deblijk door den voorzitter der commissie van bestuur, den heer A. W. Michels, namens de provincie werd aanvaard. Kindermoord opgehelderd. Ein<j Augustus zagen voorbijgangers in de Korne onder Buren (Bet.) een gonje zak drijven, waaruit het armpje van een kind stak. Toen de zak door de onmiddellijk gewaar schuwde politie geopend werd, kwam men tot de ontdekking, dat er zich een pasgeboren tweeling in bevond, beiden meisjes. Ofschoon de politie natuurlijk direct een enderzoek naar de herkomst der beide lijkjes instelde, werd sindsdien nimmer iets over het geval vernomen. Daardoor ontstond bij het groote publiek de meening, dat de politie voor een onoplosbaar raadsel gesteld was en dit zelfs ondanks het feit, dat men wist dat de brigadier-majoor Slik uit Tiel nog bijna voortdurend in de Betuwe, en soms zelfs nog wel daarbuiten, rondsnuffelde en dus blijk baar nog steeds een of ander aanknoapings- punt hoopte te vinden. Dezer dagen is echter eensklaps gebleken, dat de nasporingen wel uiterst moeilijk, maar toch niet geheel onmogelijk waren, want door de voortreffelijke samenwerking tusschen de burgemeesters en de politie van Maurik en Buren en de rijksveldwacht van de brigade Tiel is men over kunnen gaan tot de aan houding van de 23-jarige mej. C. H., geboren K. uit Rijswijk (gemeente Maurik), verdacht van het dooden der beide meisjes, waarvan zij de moeder zou zijn. Mej. H. wier ouders in Buren wonen en die omstreeks half Augustus getrouwd is met een steenfabrieksarbeider uit Rijswijk, is naar Arnhem overgebracht en heeft inmiddels reeds bekend. Het onderzoek is echter nog niet gestaakt, omdat rekening gehouden wesrdt met even- tueele medeplichtigen. Homo ludens. Proeve eener bepaling van het spel-element der cultuur. Door J. Huizinga. Haar lem. Tjeenk Willink. De groote tooneelschrijver Arthur Schnitzler gaf eens aan één zijner fijne dialoogstukken het motto mede: Wir spielen alle, wer es weisz, ist klug". De Leidsche professor Huizinga weet het, en dat waarschijnlijk In een omvang waaraan de dichter Schnitzler niet gedacht zal hebben toen die zijn motto neerschreef. Het zou den laatste ook vermoedelijk niet mogelijk ge weest zijn in een prachtig boekdeel van over de driehonderd pagina's een proeve te le veren ter „bepaling van het spel-element in de cultuur". Over de bewonderenswaardig-uit- gebreide cultuurhistorische kennis van een Huizinga behoefde de dichter niet te be schikken om in een enkelen regel de quintes- sens van de wijsheid van den geleerde te grijpen. Maar de laatste was noodig om reken schap van die wijsheid af te leggen, en het lijkt overbodig hier te zeggen dat een en an der hier op even charmante als grondige wijze geschiedt. Bedriegen we ons niet, dan heeft het pro bleem van den spelenden mensch, van den homo ludens, den schrijver reeds in zijn Haarlemsche jaren bezig- gehouden. Een bui tengemeen aantrekkelijke stof kon in den loop der jaren uitgroeien tot een voorraadschuur vol beschouwingen, overwegingen, schiftingen waartoe de reeds genoemde veelomvattende kennis van den auteur moest voeren. Hoe aantrekkelijk wordt het dan, aan zijn hand door de historie der culturen te dwalen, met hem na te gaan hoe voor het denken en doen der stervelingen vaak ongemerkt het spelen een motief werd tot prestaties die de anderen in verbazing brengen. Is het niet tref fend, als een thans beroemd stichter van een Nederlandsch grootbedrijf zijn succes meent te moeten danken aan zijn arbeidsopvatting, die het zich steeds uitbreidende werk ver mocht te beschouwen als een sportieve activi teit zijnerzijds, al zal men daarbij niet uit het oog mogen verliezen dat alle spel allereerst en bovenal een vrije handeling is" (pag. 11) en dat Dr. Philips en zijn broer hun zaak wel als een tak van sport konden beschouwen (pag. 289) omdat zij er heer en meester in wa ren en hun medewerkers en jongeren moes ten „trachten" die sportieve arbeids-opvat- ting bij te brengen? Voor de besten onder ons zal waarschijnlijk alle arbeid spel zijn, zoolang die arbeid de belangstelling ongeschonden in beslag neemt. Maar ook voor die besten kunnen momenten komen, waarin alle aar digheid er af is en het spel-element zoek raakt. Het boek van Huizinga tracht ons aan te toonen dat het spel-element eigenlijk overal aanwijsbaar is. Ik zou hier echter de waar schuwing van den geleerden schrijver zelf wil len onderstrepen: „Men moet hier echter op zijn hoede zijn, den samenhang van dat begrip spel niet te overspannen". Als Plato niet aarzelde ook de gewijde dingen onder de categorie van het spel te begrijpen, kan dat voor den niet wijsgeerig gevormden lezer mis verstand opleveren. „In deze platonische identificatie van spel en heiligheid wordt niet het heilige neerge haald, door het spel te noemen, maar het spel verheven, door dit begrip tot in de hoogste regionen van den geest te laten gelden", (pag. 29.) Voor den gewonen mensch daalt het spel van deze verhevenheid wanneer de schrijver de vormen ervan zoekt in rechtspraak en krijg, in poëzie en wijsbegeerte en vooral in het rijk der kunsten. In de muziek en de tooneelspeelkunst is het spel het woord zegt het reeds van eerst-opvallende betee- kenis. Iemand „speelt" viool,, piano, een verraders rol, etc. Dat dit maar niet zoo een toevallig heid is doch een dieperen psyehologischen ondergrond heeft blijkt, volgens Huizinga, uit het feit dat eenzelfde .overeenstemming in klank, om spel en muziek uit te drukken, zoo wel in het Arabisch als in de Germaansche en Gallische talen gevonden wordt. In de schilderkunst ligt de zaak een weinig anders. Voor een spel-element schijnt hier minder plaats, omdat het kunstproduct, een maal aanwezig, zijn eigen werkingssfeer per manent behoudt en men zich tusschen leven- looze dingen geen spel of wedstrijd denken kan. Toch zal men vaak in bewonderende kri tieken gelezen hebben hoe een of ander prach tig stuk peinture „al spelend" geschilderd lijkt. In de enkele grepen, die hier uit dat rijke boek gedaan werden, zal de lezer beseft heb ben over hoe groote uitgestrektheid de proeve der bepaling van het spel-element loopt. Voor velen zullen misschien de laatste zestig blad zijden, die een overzicht der beschavingen, uit spel-oogpunt bezien, en een behande ling van het spel-element der hedendaagsche cultuur bevatten, nog het aantrekkelijkst zijn (sport en wedstrijden). Doch het zal wei nigen kunnen ontgaan met hoe groote conse quentie prof. Huizinga alle cultuurvormen en -verschijnselen doorspeurd heeft, om dit materiaal bijeen te brengen, dat aan het spel de verheven plaats wil inruimen waarop het recht heeft. Homo ludens is een bijna onuit puttelijke bron en op zichzelf reeds een ernstig spel-element der cultuur. Het moet den schrij ver een genot zijn geweest die proeve samen te stellen en het zal velen lezers een duurzaam genot schenken. Het heeft als alle arbeid van dezen auteur, de macht tot overdenking aan te zet ten. En de ontwikkeling en de mutaties van "net begrip Spel bij Huizinga na te gaan is op zichzelf reeds een geestelijk festijn. J. H. DE BOIS. CR. MARKT 31 DEC. OM 6 U. GESLOTEN PIANO'S - RADIO - MUZIEK (Adv. ingez. Medj MUZIEK. Toen het bijna vier en een halve eeuw gele den door keizerlijk decreet opgerichte Instituut der Wiener Sangerknaben zijn financieelen steun eerst dien des keizers, daarna die van den Oostenrijkschen staat verloor, werd door se lectie een reiskoor gevormd, om door het geven van concerten in andere landen de kosten van het onderhoud voor het geheele koor te bestrij den. De samenstelling van dat reiskoor is na tuurlijk sinds zijn vorming in 1927 telkens gewijzigd, aangezien de jongens slechts tot het begin der stemwisseling Sangerknabe kunnen zijn, en ook de leiders wisselden. Zoo is het wel te verklaren dat het peil der prestaties in de achtereenvolgende jaren niet steeds hetzelfde bleef. Maar boven het middel matige kwam het steeds ver uit, en daardoor hebben de kunstreizen van het koor, die zich over verschillende landen van Europa, over Noord- en Zuid-Amerika, Oost-Azië en Australië uitstrekten een groot succes voor de instelling gebracht en haar roem wijd en zijd uitgedragen. Ook hier in Haarlem heeft men in de opvol gende jaren, waarin het reiskoor onze stad be zocht, kunnen ervaren, dat het den eenen keer beter voldeed dan de andere, al bleven de geest en het karakter ongewijzigd Wat het koor in zijn huidige samenstelling on der leiding van Haymo Tauber Donderdagavond in de geheel gevulde Gem. Concertzaal ten ge- hoore bracht grensde wel aan het volmaakte, om het even welk kunstgenre het vertolkte. Het waren oude vier- en acht-stemmige kerkelijke composities, Kerst-, volks- en andere liederen, een ballade en een kleine opera, later, als toe gift nog een wals van Joh. Strauss en een wie gelied. Men staat versteld over de stemcultuur, de vocale techniek, de zekerheid in polyphone mu ziek, de ontwikkeling van het gehoor, de ac teurstalenten en de discipline dezer jongens. Dressuur? Natuurlijk ook. Zonder systema tisch werken en strenge tucht zouden resultaten als die der Sangerknaben niet bereikbaar zijn. Men bemerkt de dressuur in de wijze waarop zij het podium betreden, in hun houding, hun onbewegelijkheïd gedurende het zingen, hun ge- zamelijke buigingen op een nauwelijks zichtbaar teeken van hun leider. Zooals ze daar staan te zingen in hun, een laatste herinnering aan de voormalige Oostenrijksche marine schijnende uniforme kleedij, lijken ze haast automaten, die een kerkelijke compositie met dezelfde nauw keurigheid en althans uiterlijk onbewogenheid ten gehoore brengen als de gracieuze en in zeer vrij tempo genomen melodieën van Strauss' „Geschichten aus dem Wienerwald". Maar zie dan deze jongens in Lortring's „Die Opernprobe" acteeren met de vrijheid en zekerheid van erva ren tooneelspelers, met een mimiek en een ge barenspel, die innerlijk meeleven doen veron derstellen, en ge gaat het denkbeeld van dres suur verwerpen. Toch moet deze ook hier aan wezig zijn. Maar zonder groote kennis van za ken, zonder doelbewust werken der instructeurs en vooral zonder de aanwezigheid van groot aangeboren talent bij de leerlingen, zou ze wei nig vruchten opgeleverd hebben. En waar nu toch in 't algemeen geen hooge technische en artistieke ontwikkeling denkbaar is zonder intensieve scholing van natuurlijke begaafdheid, mogen we in het geval der Wiener Sangerknaben het woord „dressuur" niet in on- gunstigen zin opvatten, en we moeten bewon dering hebben voor hun zoowel in koor- als in solozang blijkende vocale en algemeen-muzi kale ontwikkeling. Die bewondering richt zich het allermeest naar hun bescheiden leider Haymo Tauber, die zich in de begeleide stuk ken sommige werden a cappella gezongen als een vaardig pianist deed kennen. Het tooneelspel leverde enkele meiitwaardig- heden op. Zoo dirigeerde „Hannchen" (het ka mermeisje) haar orkest met de linkerhand, een vierkwartmaat soms in drieën slaande, en zoo hield de fluitist zijn instrument naar links in plaats van naar rechts. Maar misschien zijn dat Wiener modes. In elk geval heeft zoowel het tooneelspel als de zang de aanwezigen terecht zeer bekoord en willen we den „Sangerknaben" van harte een „Auf Wiedersehen" toeroepen. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10