1 I NASSAU-BANK N.V. m Z* 160-65t-l.2;.V.Z«««.''I* FINANCIEEL JAAROVERZICHT I I INCASSO-BANK N.V. CREDIETEN SAFE-DEPOSIT Het Ei van Columbus 1 was niet goed genoeg! y OUDsAD VOCAAT AGENDA. HA"'A RL EM'S DAGBLAD 7 Het jaar 1938, dat in menig opzicht van zoo historische beteekenis zal blijken te zijn geweest, heeft zijn sporen wat nieuws betreft ongetwij feld verdiend en al is het meerendeel van dit nieuws van droevigen aard geweest, wij mogen niet aan struisvogelpolitiek doen en dienen ons eerlijk rekenschap te geven van de factoren, die het economisch en financieel leven het afgeloo- pen jaar hebben beïnvloed. Voorop sta, dat meer dan in eenig jaar sedert den Grooten Oorlog de internationale politiek allesbeheerschende factor is geweest. De ver breeding der klove tusschen de totalitaire en de mocratische landen en de in toenemende mate agressieve politiek en levensopvattingen der dictatuurregeeringen hebben spanningen gescha pen, die bijna tot een noodlottige ontlading heb ben geleid. Wij mogen ons niet verhelen dat die spanningen, ondanks zekere pacten, nog onver minderd bestaan en dat waarschijnlijk slechts de uitgesproken vredeswil van alle Europeesche volken het ontstaan van een ontlading zal voor komen. De oorlogs-economie. Al die politieke: spanningen immers, de Spaansche burgerkrijg, het piratendom in de Middellandsche Zee, de Oostenrijksche „An schluss", 't Tsjecho-Slowaaksche drama, de Jo denvervolgingen in Duitschland, de Italiaansche eischen, het Japansche avontuur in China, vin den zonder uitzondering haar grondslag in de „dynamiek" der totalitaire landen, die weer nauw is verbonden met economische motieven. Er zijn er zelfs, die de totalitaire agressiepoli- tiek geheel op rekening van de economie schrij ven en de telkens zich openbarende explosie neigingen verklaren uit de voortdurende vrees, dat de levensstandaard van de onder dictatuur levende volken te sterk zou worden gedrukt. Zulk een verklaring is ietwat te eenvoudig, hoe wel ongetwijfeld economische motieven als be volkingsovervloed, exportdrang, grondstoffen- voorziening, enz. een hartig woordje meespre ken. Het is echter nu geen tijd, om ons in de economische theorieën van het fascisme te ver diepen. De economische gevolgen zijn van meer KRUISWEG 59 HAARLEM tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van f 5 en hooger. /Adv. ingez. Mea.j belang.è In de eerste plaats ontwikkelt elk fas cistisch land een sterk geleide oorlogseconomie en het afgeloopen jaar heeft hiervan weer ter dege getuigenis afgelegd. De autarkie heeft zich in versterkte mate voortgezet en heeft geleid tot een ongerechtvaardigde, kunstmatige ver grooting der wereldproductie ten koste van den wereldhandel. Zij heeft niet nagelaten, haar invloed ook op de democratische landen te doen gelden. Het met zooveel ophef in Januari aan gekondigde Plan-Van Zeeland voor verbetering van den wereldhandel werd reeds onmiddellijk na publicatie in den doofpot gestopt. In Mei werd de ..Oslogeest" zonder veel misbaar ten grave gedragen en het is pas op het eind van het jaar, dat de sluiting van het Britsch-Amerikaansch handelsverdrag, met zijn meest begunstigings clausule, in de muffe kamer der autarkie het venster op een spleetje heeft open gezet. De productie van synthetische stoffen is in 1938 ver der gevorderd en met name kunstrubber en kunstwol hebben reeds thans vraagstukken op geworpen, waarmede de producenten van het natuurproduct wel degelijk rekening moeten houden. Geweldige druk der militaire uitgaven. De spanningen der internationale politiek heb ben bovendien in alle landen het defensiepro bleem ver op den voorgrond gebracht. In eco nomie en begrooting van practisch elk land is thans de defensie een leidende figuur. Ontzag lijke sommen moet de bevolking, hetzij in den vorm van ook op de toekomstige generatie druk kende leeningen, hetzij in dien van sterk ver hoogden belastingdruk, den oorlogsmoloch ten offer brengen. Deze defensie-uitgaven staan bijna gelijk met een evenredige verarming der bevolking en verlaging van den levenstandaard en oefenen een druk uit op practisch de ge- heele fondsenmarkt. Slechts in zooverre als zij extra-werk verschaffen en bepaalde industrieën, zooals den vliegtuigbouw, stimuleeren, kan men ze nog eenigermate productief noemen. De hecrschende onrust. Tenslotte hebben het telkens weer herhaalde onrustzaaien en het besef, dat dit den totalitaï- ren staten als het ware in het bloed zit, alle markten der wereld in hun ban gebracht, d.w.z. al het leven aan deze markten ontnomen. Ge durende het overgroote deel van het jaar is de kooplust beneden het normale peil gebleven, omdat niemand er zich toe geneigd voelt, zich in nieuwe verplichtingen te steken, zoolang men het gevoel heeft dat het zwaard van Da mocles nog boven Europa hangt. Zonder eeni- gen twijfel heeft deze omstandigheid ook het wereld-conjunctuurverloop beïnvloed en is er mede verantwoordelijk voor geweest, dat de con- junctuur-stïmuleering in de Vereenigde Staten niet het succes heeft kunnen boeken, dat men er van verwacht had. En men kan toch niet zeggen, dat men daarginds niet vele paarden voor den wagen heeft gespannen, om het vast- geloopen bedrijfsleven weer op gang te brengen. Toen immers Roosevelt had gemerkt, dat zijn fulmineeren tegen het hooge prijspeil in April 1937 een fatale uitwerking had gehad en de voorjaarsopleving van 1938 uitbleef, zon hij op middelen, om met behoud der New Deal princi pes, dus met instandhouding van zijn koop krachttheorie, het zakenleven nieuwen moed te geven. Hij deed zulks door middel van de geld- pomp: enorme bedragen liet hij in het bedrijfs leven pompen en het leek of precies met den ingang van den zomer van 1938 deze politiek succes zou boeken. Een plotselinge hausse ont stond en overal blaakte men van optimisme. Doch het duurde niet lang of het reactieduivel tje nam weer de leiding over: vrees voor de ontv'kkplïng in Europa en de politiek van Roo sevelt, die zijn aanvallen op „big business": de monopolies, de openbare nutsbedrijven, enz. voortzette, hadden weer invloed. En al heeft de uitslag der Amerikaansche verkiezingen het dui delijk gemaakt, dat er in de Vereenigde Staten een sterke reactie tegen den New Deal is ont staan, de zekerheid bestaat nog geenszins, dat het jaar 1939 voor nieuwe conflicten tusschen Administratie en zakenleven, alsmede tusschen zakenleven en arbeid gevrijwaard zal blijven, hoewel het waarschijnlijk is, dat de nutsbedrij ven na hun capitulatie niet langer een ernstig vraagstuk zullen vormen en wellicht ook in het spoorwegprobleem eerlang een oplossing zal worden gevonden. Toch heeft zich na de Ame rikaansche depressie van het eerste half jaar ge leidelijk een niet onbelangrijke verbetering in het bedrijfsleven aldaar ontwikkeld en men sluit daarginds het jaar af in een toon van gematigd optimisme. Groote kapitaalvlucht naar Amerika. De gebeurtenissen in Europa, vooral in het twee de halfjaar hebben niet nagelaten, ook op de wissel- en goudmarkt een beduidenden invloed uit te oefenen. De Oostenrijksche „Anschluss", de droevige Fransche financieele politiek in het eerste halfjaar, de verbeterde vooruitzichten in de Vereenigde Staten, de September-spanning in Europa, het Britsch prestige verlies en de vlucht van Joodsch kapitaal hebben samenge werkt, om de kapitaalvlucht naar Amerika een ongeëvenaarden omvang te geven (zoo bedroeg de goudinvoer in de Vereenigde Staten in 1938 zeker 1800 millioen dollar). Voornamelijk het pond, als „fiche" van de natie, die toch eigenlijk de klappen heeft gekregen, had hieronder danig te lijden. Het heeft wederom circa 4 pet. van zijn waarde moeten afstaan, ondanks een goud- verlies van ten naastenbij 200 millioen, en hierin blijkt duidelijk de daling van de waarde van Engeland's economische positie (algemeene exportmoeilijkheden, verlies van ontzaglijke be langen in China, vrees voor invloedsverlies in het Nabije Oosten en den Balkan, moeilijkheden in Palestina, beduchtheid voor afstand der man daten, enz.). Er is inderdaad weinig reden, om aan het pond een hoogere intrinsieke waarde toe te kennen dan het thans heeft. Ook Frankrijk heeft in belangrijke mate bij gedragen tot de vergrooting der monetaire on rust. Gedurende het grootste deel van het jaar heeft men er de onverantwoordelijke verdeeld heids-politiek voortgezet en meer en meer de financieele en economische positie ondermijnd. Het mislukken van Chautemps' en Marchan- deau's poging tot het scheppen van een „shock- proof"-frane, het kortstondig experiment van Blum, de aanvankelijk ietwat slappe houding van Daladier waren koren op den molen van de speculatie en van het communisme en hebben ongetwijfeld Duitschland en Italië geruggesteund in hun uitdagende houding gedurende Septem ber. Eerst met Reynaud's optreden en de krach tige afweer van de staking der C.G.T. en van de eischen van Italië schijnt een nieuwe geest door Frankrijk te zijn gevaren. Er zijn aanwij zingen. dat de natie eindelijk tot het besef komt, dat het zich offers moet getroosten in den vorm van belastingen en harderen arbeid. En daarom keert druppelsgewijze het vertrouwen en het Fransche kapitaal terug en ontstaan normaler verhoudingen in de Fransche geld- en kapi taalmarkt. De goederenmarkten. De houding der goederenmarkten is nagenoeg volkomen in overeenstemming geweest met de algemeen gedrukte stemming, die het grootste deel van het jaar de wereld heeft bevangen. Het scherpst wordt dit misschien wel naar voren ge bracht door het feit, dat bij de verschillende aan restrictie onderhevige goederen (welker aantal in den loop van het jaar opnieuw een uitbrei ding onderging door de vorming van het lood- kartel) de diverse controleerende instanties zich genoodzaakt zagen een drastische beperking der productie in te voeren. Zoo werd het rubberuit- voerpercentage voor het tweede halfjaar vast gesteld op het zeer lage peil van 45 pet. der basisquota (tegen 90 pet. in de tweede helft van 1937): dat voor tin bevindt zich thans op 35 pet. plus 10 pet. voor de in den loop van het jaar in gestelde bufferpool (tegen 110 pet. in de tweede helft van 1937). De koperproducenten buiten de Vereenigde Staten beëindigen het jaar met een verscherping der restrictie na een korte en, naar het zich laat aanzien, ietwat overmoedige res- trictielooze periode, terwijl uit Amerika berich ten komen over hernieuwde inperking der pro ductie van de zijde der leidende maatschappijen als Anaconda en Kennecot. De suikerquota voor het tweede restrictiejaar, dat op 1 September is ingegaan, zijn met 5 pet. verlaagd, terwijl daar naast een belangrijk kwantum vrijwillig door de medewerkende productielanden werd opgegeven. Deze verscherping der verschillende restric ties dient men terdege in het oog te houden, wanneer men er toe overgaat, het prijspeil der goederen op dit moment te vergelijken met den stand aan het eind van 1937. Rubber sluit het jaar af op ruim 8 d (tegen d. aan het eind van 1937), een niveau, dat echter nog lang niet voldoet aan het door het Internationaal Rubber Regelings Comité beoogde „redelijk" prijspeil. Tin is met pl.m. 215 (tegen 189.12.6) bin nen de marge van 200230 gekomen, welke bij de oprichting van de bufferpool als doel voor oogen is gesteld. Koper eindigt op ongeveer 44 tegen 40.6.3. aan het eind van het vorige jaar. Voor de suiker is men er ondanks de quotaver laging niet in geslaagd, het jaar te verlaten op een belangrijk hooger prijspeil dan dat van eind 1937, doch het is een bemoedigend teeken, dat juist tegen het eind van het jaar de suikermarkt ZIJLSTRAAT 61 HAARLEM. EFFECTEN COUPONS SAFE-DEPOSIT SPAARBANK DEPOSITO'S (Adv. Ingez. Wed.) van een beslist gunstige ontwikkeling blijk geeft. Een uitgesproken verslechtering wordt vrijwel algemeen vertoond door die goederen, welker productie niet aan beperking krachtens interna tionaal overleg is gebonden. Vanzelfsprekend dienen wij bij de beoordeeling der prijsontwik keling de bijzondere factoren in het oog te hou den, die in elk speciaal geval hun invloed heb ben doen gelden. In dit verband denken wij o.a. aan de petroleummarkt, waarover nog steeds de schaduw valt van de Mexicaansche onteigening. Hoe het echter ook zij, vrijwel allerwegen le veren de goederenmarkten het ontmoedigende beeld van een aanbod (of althans van een po tentieel aanbod), dat verre uitgaat boven den omvang van de vraag, met als gevolg een druk op de prijzen. Op de graanmarkten bijvoorbeeld is de wanverhouding al buitengewoon groot. Een oud verhaal leert, dat de goden, uit wraak voor 's menschen verspilling, het koren nog slechts in de aar laten groeien in plaats van, zooals in den aanvang, langs den geheelen halm. Het zou er voor de wereld niet gemakkelijker op wor den, indien deze goden ons thans wederom hun volle gunsten zouden waardig keuren.Reeds nu worstelt de wereld met een te groote graanpro- ductie en. om slechts een voorbeeld te noemen, spieden de Vereenigde Staten met argusoogen naar een gelegenheid om hun enorm graanover schot te spuien zonder de markt volkomen te ontwrichten. Ook voor deze belangrijke groep van producten groeit de dringende noodzaak van effectieve internationale samenwerking tot sa neering der markt. Daling der vrachtenmarkt. Ook van het verloop van de vrachtenmarkt in 1938 is weinig bemoedigends te vertellen. Het peil der vrachten, volgens het bekende cijfer van „The Economist", is vrijwel regelmatig ge daald en bevindt zich thans ongeveer op het laagste punt van het geheele jaar. En daarbij houde men in het oog, dat op dit lage vracht prijsniveau het aanbod van lading het geheele jaar door miniem is geweest. Hoe kon het ook anders in een tijd van sterk ingekrompen we reldhandel! Voegt men daar nu nog bij dat, mede als gevolg van den bewapeningswedloop, de prijzen voor nieuw te bouwen schepen in gee nerlei verhouding staan tot de gedaalde vracht prijzen, dan spreekt vanzelf, dat de vrachten markt een zwaren druk had te ondergaan. De minimum-vrachten-schema's, die voor verschil lende routes gelden als uitvloeisel van de inter nationale samenwerking der reeders, werden dan ook ten zeerste op de proef gesteld, terwijl ook de scherpe opleving in de politiek van staatssubsidie aan scheepsbouw en scheepvaart een ernstige bedreiging voor deze schema's heeft gevormd en nog vormt. Met uitzondering van die voor de houtvaart hebben de minimum- vracht-afspraken zich bevredigend gehouden onder den druk van de talrijke ongunstige fac toren, waarmede zij te kampen hadden. Zij wis ten de markt voor een volslagen ontwrichting te behoeden, doch tegelijkertijd is steeds dui delijker de noodzaak gebleken deze schema's te versterken, in het bijzonder door ze aan te vul len met opleg- en dergelijke systemen. Hoewel het tot dusver nog niet gelukt is. een zooge naamde „compensatiepool". waarbij varende schepen betalen voor liggende schepen, in de wilde vaart tot stand te brengen, meenen wij toch dat het laatste woord in dezen nog niet is gesproken, zij het dan, dat de uitvoering der plannen misschien een ietwat anderen vorm gaat aannemen. Het feit, dat het besef algemeen is, dat ongebreidelde concurrentie zelfmoord der reeders zou beteekenen, wekt goede hoop op effectieve internationale samenwerking in de toekomst. Het economisch leven in Nederland. In ons eigen land heeft het economisch leven een ontwikkeling vertoond, die, hoewel met hier en daar afwijkende en vertraagde bewegingen, een getrouwe afspiegeling vormde van het con junctuurverloop in de Vereenigde Staten en Engeland. Dé terugslag, die reeds in het derde en vierde kwartaal van 1937 viel te constatee- ren, heeft zich in de eerste helft van 1938 voort gezet, ofschoon zij niet die afmetingen heeft aangenomen als aan gene zijde van den Oceaan. In de tweede helft van het jaar hebben zich verschillende, aarzelende teekenen van herstel kenbaar gemaakt, die de hoop levendig doen worden, dat in de Nederlandsche conjunctuur een keer ten goede bezig is zich te voltrekken. Zulks kan echter niet meer verhinderen, dat de balans van het Nederlandsche bedrijfsleven per eind 1938 een weinig fraaien indruk maakt. In het algemeen zullen dan ook de bedrijven bij lange na niet in staat zijn, in 1939 met zulke gunstige winstcijfers en dividenden voor het Dertig jaar geleaen werd de Italiaansche stad Wessina door een hevige aardbeving geteis terd, waarbij enorme verwoestingen werden aangericht. Hierboven een foto, die op 30 December 1908 genomen werd. publiek te treden als in dit jaar het geval is ge weest. Het bij voortduring lage peil der bedrijvigheid beteekende, dat ons land bleef worstelen met de problemen van een werkloosheid van ver over de driehonderdduizend en het is noodig, ons steeds opnieuw er op te bezinnen, wat dit cijfer in houdt voor een gezonde sociale ontwikkeling, welk een ondermijnenden invloed het uitoefent op onze physieke en psychische volkskracht en in welke mate het verslappend werkt op het weerstandsvermogen van ons volk tegen extre mistische politieke invloeden. Op onze staatsbegrooting legt de zorg voor het werïdoozenleger, tezamen met de door de ontwik keling op het terrein der internationale politiek afgedwongen defensie-offers, een fatalen druk. De in September ingediende millioenennota leg de daarvan getuigenis af, in het bijzonder dank zij Minister de Wilde's lofwaardig streven, ons ditmaal een onverhuld beeld te geven van de werkelijke situatie van 's lands financiën. Een belangrijke verzwaring van lasten wacht ons volk en zijn bedrijfsleven: een „nationale in komsten- en winstbelasting" zal zich komen voegen in de reeds zoo uitgebreide reeks van hooge cynzen, die belasting-betalend Nederland uit cïe door de ongunstige conjunctuur sterk ge krompen beurs zal moeten opdiepen. Voorwaar, het is een somber beeld, hetwelk de rijksbegroo- tmg voor 1939 aan onzen blik onthult, al meen ik beslist te moeten tegenspreken, dat het een schelle noodkreet als „die der negen mannen" rechtvaardigt. In de politiek, welke de regeering wenscht te volgen ter stimuleering van ons bedrijfsleven en ter dekking der begrootingstekorten, is dit jaar geen principieele wijziging gekomen. Eenerzijds bezuiniging en aandraaiing van de belasting- schreef, anderzijds uitvoering van openbare werken, steun aan landbouw en andere bedrijfs takken, industrialisatie en hanteering van het wapen der handelspolitiek als middel tot be scherming en ondersteuning van het bedrijfsle ven,' ziedaar ook in dit jaar de pijlers van het economisch regeeringsbeleid. Wel werd hier en daar het accent van het eene onderdeel naar het andere verlegd. Wij denken hier met name aan de handelspolitiek. De gewijzigde tariefs machtigingswet beteekent volmacht aan de re geering tot het voeren van een zuiver protectio nistische politiek en de regeering moge bij de uitoefening der haar verleende bevoegdheden zekere criteria hebben in acht te nemen, zulks neemt niet weg, dat de gewijzigde wetsartikelen haar ruimschoots gelegenheid zullen bieden, het tariefwapen te gebruiken voor de verwezenlij king harer economisch-politieke doelstellingen. 1938 heeft Nederland definitief op het glibberige pad der protectie gebracht en met spanning wachten wij af, hoe ons land zich op dezen weg zal voortbewegen. Geringe vraag op de geldmarkt. Tengevolge van het gebrek aan activiteit in het bedrijfsleven kwam slechts een zeer geringe vraag op geld- en kapitaalmarkt tot uiting. Ne derland bleef in het afgeloopen jaar de onge ëvenaarde geldruimte vertoonen, die reeds aan het eind van 1937 aanwezig was. Publieke en pri vate lichamen maakten van den daaruit voort- vloeienden lagen rentestand een dankbaar ge bruik, om tot conversie over te gaan van hun uitstaande obligatieleningen. Het was de Neder landsche staat, die in den aanvang van het jaar he' sein hiertoe gaf door de zeer geslaagde uit gifte van een 33'/> pet. conversieleening ten Leloope van het voor Nederland ongekend hooge bedrag van 1700 millioen gulden. Het voorbeeld vond gereede navolging, doch het duurde niet lang, of deze conversie-operaties (die voor de met een moeilijk rentabiliteitspróbleem worste lende Nederlandsche banken een welkome bron van inkomsten hadden gevormd) daalde tot een minimUm. In; hoeverre hiervoor de actie van net in het begin van het jaar gevormde front der groote Nederlandsche beleggers verantwoorde lijk moet worden gesteld, is niet met eenige ze kerheid te bepalen. Niet te ontkennen valt, dat deze organisatie, die zich ten doel stelt excessen op de emissiemarkt te breidelen, in den loop van het jaar in staat is geweest, met haar boycot actie verschillende successen te boeken, doch men mag hierbij zeker niet uit het oog verliezen, dat zij verscheidene malen den wind meehad. zooals b.v. in de spannende Septemberdagen, die haar zonder bezwaar in staat stelden haar eischen te verzwaren. Afgezien van een kleine opleving aan het eind van het jaar bleef de vraag naar nieuw geld buitengewoon gering. Dit gebrek aan geschikte beleggingsobjecten stelde speciaal ook de levens verzekeringsmaatschappijen voor moeilijke pro blemen. Het vormde de groote drijfkracht voor het doordringen van deze instellingen op het terrein der hypotheekbanken, op welk terrein de verscherpte concurrentie leidde tot 'n concen tratiebeweging ter versterking van de positie in den concurrentiestrijd. De geschetste monetaire ontwikkeling stelde Nederland in staat, niet slechts zijn enormen goudschat te behouden, doch deze zelfs nog weer te vergrooten. Voor een belangrijk deel (naar schatting thans een vierde) bevindt deze goud voorraad zich, om valuta-technische redenen, in het buitenland, vooral in New York en Londen. Stilte op de effectenbeurzen Niet alleen de geld- en kapitaalmarkt ver toonden een verlaten beeld: stilte ook heerschte vrijwel het geheele jaar door op de effecten beurzen, getuige de opbrengst van de beursbelas- ting, die in de eerste elf maanden niet boven de 4.1 millioen gulden kwam tegen 8.1 millioen in de overeenkomstige periode van 1937. De stroom van introducties van Amerikaansche waarden, alsmede van fractiebewijzen van de meest verschillende dêpoteenheden (mogelijk gemaakt door een verzachting van het embargo op buitenlandsche leeningen), was niet in staat de beurzen tot leven te wekken. Wel bracht hij leven in de brouwerij in financieele en beurs- kringen, waar een scherpe controverse ontstond over de wenschelijkheid van de plotselinge, snelle uitbreiding van de „unitrust"-activiteit in Ne derland. De Vereeniging voor den Effectenhan del ontwierp speciale beschermingsmaatregelen ten behoeve van de beleggers in deze depotfrac- tiebewijzen. Het was niet de eenige bescher mingsmaatregel, waartoe de „Vereeniging" dit jaar besloot: de Wiegerinck Muschter-affaire bracht duidelijk naar voren, dat krachtig optre den van de zijde van het bestuur der „Vereeni ging" noodzakelijk was, teneinde het aan het lidmaatschap van de „Vereeniging" klevende ca chet van soliditeit en betrouwbaarheid te hand haven. In aanmerking nemende alle factoren van eco- nomischen en niet-economischen aard, die in het afgeloopen jaar medewerkten tot een druk op de beurzen, mag het koersverloop niet onbevre digend heeten: nadat in het begin van Maart aan de Amsterdamsche beurs een hoogtepunt was bereikt, trad een inzinking in, die in den zomer weer voor een herstel plaats maakte, dat echter, het niveau van het voorjaar niet bereikte. In September openbaarde zich een felle reactie, doch October bracht de koers wederom op het vorig peil, hetwelk zich tot December vrij goed kon handhaven. December gaf een afbrokkeling te zien onder invloed vooral van Wall Street, waar belastingverkoopen en seizoensreacties eenigen druk uitoefenden. Laten wij thans het licht vallen op enkele be langrijke Nederlandsche conjunctuur-indices en op sommige leidende bedrijfstakken. Op den Want Oud's Advocaat wordt gemaakt van veAscfa, Nederlandsche eieren. VAN VfAscAe NEDERLANDSCHE EIEREN a»» .tér 6.» •- 301-0. k""»11 tuyfwyl (Adv. Ingez. Med.) voorgrond treedt dan allereerst de voortgezette daling van het indexcijfer der groot-handelsprij- zen van 75.6 in December 1937 tot 70.2 in No vember met een lichte onderbreking in October (basis 1926-30 is 100). Vergelijken wij hiermede de beweging van de kleinhandelsprijzen, zooals die tot uiting komt in het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud, dan zien wij dat dit laatste cijfer in November met kleine schom melingen was aangeland op 137.4 tegen 139.4 in December 1937 (basis vóóroorlogsche prijzen is 100). Het blijkt dan, dat ook in Nederland de dispariteit tusschen groot- en kleinhandelsprij zen een typisch economisch verschijnsel is. Onze buitenlandsche handel bleef in 1938 be langrijk beneden de waarde, bereikt in 1937. Zoowel invoer als uitvoer waren bijna 9 pet. min der dan in het vorige jaar, hetgeen bij de alge meene inkrimping van den wereldhandel zeker geen verwondering behoeft te baren. Het bedrijfsleven. De afzonderlijke takken van het Nederlandsche bedrijfsleven gaven weliswaar een sterk gescha keerd beeld te zien. doch de algemeene indruk, die zij van 1938 achterlaten, is weinig bemoedi gend. Noch de bedrijven, welke in het bijzonder op de binnenlandsche markt ziin aangewezen, noch de exportbedrijven hebben als geheel geno men reden om met tevredenheid op het afge loopen jaar terug te zien. De kunstzijde-, radio-, textiel- en diamant-industrieën hebben met groote moeilijkheden te kampen. De situatie in het hoogovenbedrijf is ongunstiger dan verleden jaar. Uit de schoenenindustrie komen vele klachten over scherpe concurrentie en slechte prijzen. Slechts de scheepsbouw- en metaalnij verheid alsmede het scheepvaartbedrijf kunnen redelijk voldaan zijn over wat 1938 hun bracht. Bij de scheepvaart bedenke men hierbij wel, dat de situatie in de wereldscheepvaart, gelijk boven uiteengezet, kortweg slecht moest worden ge noemd. Immers nu stemt de ontwikkeling vpn de Nederlandsche scheepvaart tot dubbele vol doening. Reden tot groote tevredenheid geven ook de recordcijfers van het Rotterdamsche ha- venverkeer, vooral ook, omdat Rotterdam tevens zijn positie onder de groote wereldhavens van West-Europa aanmerkelijk versterkte. Een ongunstige factor voor onze vrachtvaar ders en scheepsbouwers, zoomede ook voor ver schillende andere Nederlandsche bedrijven, vormt de omstandigheid, dat ons Egalisatiefonds zich de laatste weken aan den dollar heeft vast geklampt (en dus feitelijk aan het goud), waar door het Nederlandsch bedrijfsleven den druk ondervindt van de daling van het Uit den kleinhandel luiden de berichten in het algemeen niet bijster gunstig. Wat het bankwe zen betreft, dit zal over 1938 evenmin gunstige resultaten te zien kunnen geven, gezien de bij voortduring lage rentestand, de geringe activi teit ter beurze en het opdrogen der inkomsten uit conversies. Wat tenslotte Nederlandsch-Indië aangaat, daarover kunnen wij kort zijn, waar het immers vanzelf spreekt, dat de conjunctuur van dit deel onzer overzeesche bezittingen den nadeeligen in vloed moest ondergaan van de prijsdaling op de goederenmarkten. Indië drijft op een aantal voor name uitvoerproducten, waarvan de opbrengst in 1938 is gedaald, hetzij als gevolg van een sterk ingekrompen uitvoer uit hoofde van verscherpte restrictiemaatregelen, hetzij als gevolg van prijs daling, hetzij als gevolg van een samenwerking dezer beide invloeden. De dividendstroom naar Nederland zal dan ook heel wat matiger worden dan dit jaar het geval was. Het jaar 1938 zal noch in de politieke noch in de economische geschiedenis als een gunstig jaar bekend staan. Het is een jaar geweest van haast onophoudelijke angst, die aan den rusti- gen opbouw van de prosperiteit den noodzake lijken grondslag heeft ontnomen. Het ziet er helaas niet naar uit, dat met de jaarwisseling een rustiger sfeer is geschapen. Aan alle kan ten liggen onopgeloste politieke vraagstukken. Er is dan ook moed voor noodig, het nieuwe jaar met optimisme in te gaan. Gelukkig ontbreekt ons volk die moed niet en mogen wij hieruit sterkte putten voor de vele nieuwe zorgen, die ons ongetwijfeld zullen wachten. F. C. (Nadruk verboden.) VRIJDAG DECEMBER Luxor Sound Theater: Robert Taylor in „Een branie in Oxford" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Heinz Rühmann in „De Geluksvogel". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch" (geprolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: In de matinée Shirley Temple in „Little Miss Broadway", 2 uur. In de avondvoorstelling: „Ik geef een millioen" en „Het Mysterie van de blauwe vaas", 8.15 uur. Spaarne Theater: „Hoogspanning - levensge vaarlijk" en „Achter gevangenismuren". 8 uur. Moviac Theater: Des middags: Jeugdvoorstel ling van „Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen". Des avonds: „Het geheim van de Zermatt." ZATERDAG 31 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen (Luxor 2.30 en 8.15; Frans Hals 2.30 en 7 uur). Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur. Toe gang vrij. Zondag 1 Januari gesloten. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge- >pend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11