R OUDEJAARSAVONDOVERPEINZING Groot aantal wetsontwerpen goedgekeurd. Slechts korte debatten. Vicfnria-Waler v T? TT n G SO PF.fEMBER 1938 H A 'A R I. E M'S DAGBEAD 3 Weinig reden tot optimisme. Voor 1939 moet ieder meer doen dan zijn taak. EEDS jaren achtereen zet ik mij om streeks Kerstmis neer om mijn tradi- tioneele overpeinzing op papier te stellen. Bij het doorlezen mijner vo rige beschouwingen viel het mij op, dat ik aan het einde de voorzichtige opmerking maakte, dat wij misschien de moeilijkheden der inter nationale crisis achter den rug zouden hebben. Helaas kan het ditmaal zeker geen aangenamer geluid zijn, hetwelk moet weerklinken. Wij le ven nog altijd op een vulkaan. Ieder oogenblik zijn nieuwe erupties te vreezen. Onzekerheid omringt ons. De industrieel en handelsman wenscht rust, vertrouwen, geconsolideerde toe standen. Dat alles ontbreekt nog altijd in zeer belangrijke mate. Elk oogenblik zijn wij in 1938 opgeschrikt geworden. Men denke slechts aan de bekende Septemberdagen, toen zich een ware angstpsychose openbaarde en zeker niet ten on rechte. Het vertrouwen is bij herhaling be schaamd geworden. De ondernemingsgeest wordt ieder oogenblik zwaar op de proef gesteld. Men wenscht zoo min mogelijk risico's te aanvaar den. De zoo noodzakelijke durf ontbreekt op velerlei terrein. De omstandigheden dwingen er toe, dat de overheid zich hoe langer hoe meer inlaat met het particuliere bedrijfsleven. Wat eens werd aangekondigd als een maatregel van tijdelijken aard is geleidelijk aan omgebouwd tot iets permanents. Men raakt daaraan gewend, men vindt het in breeden kring een volkomen natuurlijke zaak en menigeen verbaast er zich over, dat de overheid nog niet veel verder gaat dan thans het geval is. Internationaal be schouwd is het evenmin couleur de rose. De nog altijd voortwoekerende autarkie doet het inter nationale handelsverkeer hoe langer hoe meer ineenschrompelen. De toch zoo juiste gedachte, dat wij allen elkander noodig hebben, is reeds lang verbannen. Wij kapselen ons zelf in, an deren doen dat ook. Beveiliging van de binnen- landsche consumptiemarkt leidt in vele landen tot regelingen, die tot een soort verstarring voe ren. Ons land ondervindt van dat alles wel in zeer bijzondere mate de nadeelige gevolgen, om dat het sterk op den export is aangewezen. Het is algemeen bekend, dat onze uitvoer op menig onderdeel ernstig in het gedrang is ge komen. Men denke slechts aan de Aalsmeersche producten, aan onze verschillende groentesoor ten en zuivelproducten, aan onze visch, kaas, boter, vruchten enz. Maar dat geldt niet alleen voor het moederland, ook N.O.-Indië heeft aan den lijve ondervonden wat het beteekent bui- tenlandsche afzetmarkten te moeten verliezen. Wanneer men in ons mooie Insulinde heeft kun nen rondreizen en speciaal op Java, dan krijgt men de tranen in zijn oogen, wanneer men de gesloten suikerfabrieken' passeert en bedenkt, dat daar eens het meest voortreffelijke product werd voortgebracht, hetwelk op alle markten kon concurreeren. Maar die „andere" markten beperkten den invoer van dit Indische product, gingen zelf produceeren, dikwijls duurder, maar vonden daarin een zekere satisfactie. Vroeger zou men waarschijnlijk om dergelijke economische dwaasheden gelachen hebben, te genwoordig niet meer. Ook aan deze merkwaar dige uitingen is men gewend geraakt. Des te meer verheugd moet men zijn als groote han- delsstaten en met name het Britsche Imperium en de Vereenigde Staten van Amerika een han delsovereenkomst afsluiten, waarin ongetwijfeld symptomen te vinden zijn, welke wijzen op een andere mentaliteit. Helaas maakt evenwel één enkele zwaluw nog geen zomer. Deze sombere prélude beteekent natuurlijk niet, dat het jaar 1938 aan geen enkelen be drijfstak in Nederland een zekere voldoening zou hebben geschonken. Wel meen ik, dat moet worden vastgesteld, dat over de geheele linie de verwachtingen hooger gespannen waren. Een ieder, die de klare beschouwingen van den heer Zaalberg heeft gelezen oVer de positie van den Nederlandschen scheepsbouw, weet, dat de bedrijvigheid in deze branche grooter is geweest dan op het oogenblik, zoodat er zich ongetwij feld een kentering heeft voltrokken, maar dat de positie over het algemeen niet ongunstig is. Het feit dat sommige werven geen nieuwe or ders boekten en dat Nederland, volgens de cijfers van Lloyds Register, naar de tonnenmaat op de wereldranglijst van de derde naar de vijfde plaats verhuisde, geeft natuurlijk wel te den ken, al zal de verwarde internationale positie daarop zeer zeker sterken invloed hebben uit geoefend. De personeelsuitbreiding, welke een gevolg is geweest van de meerdere bedrijvig heid. vergeleken bij eenige jaren geleden, onder vond moeilükheden door gebrek aan geschoold personeel. Dit verschijnsel openbaarde zich niet alleen in dezen bedrijfstak, maar ook in andere groepen van ondernemingen. Het is een vraag stuk op zich zelf. Waarschijnlijk zitten wij met de groote moeilijkheid, dat misschien bij een opbloei van het economische leven op een bree- dere basis wel eens zou kunnen blijken, dat op verschillend terrein gebrek zou bestaan aan geschoolde arbeidskrachten, met alle bezwaren daaraan verbonden. De bedrijvigheid in den scheepsbouw laat natuurlijk haar invloedf mede gelden in andere bedrijfstakken. In dat verband worde bijv. gedacht aan reparatiewerkzaamhe den, aan de verhoogde actie bij constructiewerk plaatsen, aan den bouw van baggermateriaal enz. Een afwijkend beeld geeft de kunstzijde-in dustrie. Door de internationale onzekerheid en de weinig gunstige positie van de textielindus trie werden de voorraden van kunstzijdegarens en -weefsels grooter, niettegenstaande de werk tijdverkorting en de verminderde personeelsbe zetting. Ook voor de vleeschconservenindustrie ble ken de internationale verhoudingen uiterst na- deelig. De export verminderde sterk. Het drei gende oorlogsgevaar deed een sterke vraag ont staan, welke echter in wezen ongezond genoemd moet worden en zeker geen aanwijzing kan zijn voor een verbetering van blijvenden aard. De drang op de binnenlandsche markt vermeerder de daardoor. De prijzen daalden. Richt men zijn aandacht naar geheel andere takken van volksbestaan, dan zijn de toestan den in het land- en tuinbouw-, zoomede in het zuivelbedrijf weinig rooskleurig. Vooral de tuin bouw maakt een uiterst zorgelijken tijd door. De internationale relaties, welke jaren achter een aan duizenden in ons land een behoorlijk bestaan hebben verzekerd, zijn nog in hooge mate verstoord. Men denke slechts aan de positie der Aalsmeersche kweekers. Deze bloemen- „fabrikanten" hebben een zeer belangrijk ge deelte van hun buitenlandschen handel ineen zien schrompelen. En ook hier is o.m. het ge volg geweest, dat velen zich uit den aard der zaak hebben geworpen op de binnenlandsche afnemers. Van die zijde is zeker medewerking verkregen. De binnenlandsche consumptie is op gevoerd, maar deze heeft niet kunnen bewerk stelligen, dat het verlies-buiten-de-grenzen goed gemaakt kon worden. Een overeenkomstig beeld vindt men bij het visscherijbedrijf. Ook daar is de eertijds belang rijke export teruggedrongen, ook daar is men bijzondere aandacht gaan besteden aan het vischverbruik in eigen land. En als men dan aan de zijde staat van het lid der Eerste Kamer, den heer Blomjous. die op 22 December jl. bij de behandeling van het wetsontwerp wijziging der Tariefmachtigingswet mededeelde, dat het be lang der Nederlandsche markt ver overwegend is boven het belang van onzen export, dan heeft deze spreker daarbij misschien ten aanzien van ons visscherijbedrijf vergeten, dat de Tarief machtigingswet geen middel aan de hand doet om den doorsnee-Nederlander tot werkelijken visch-eter te maken. Want daarin schuilt een der groote moeilijkheden. Met de groenten en vruchten is het meestal van hetzelfde laken een pak. Overvloed, door draaien, tomatensoep en daarnaast een reeks van andere beelden, welke de ware positie schilderen. Deze typeerende verschijnselen van den hui- digen tijd zijn er slechts enkele uit een bonte rij. Het zou ons veel te ver voeren op dit pad door te gaan, vooral ook, omdat bij de jaarwis seling aan andere groepen mede aandacht be steed moet worden De Nederlandsche middenstand zal met wei nig vreugde terugdenken aan het afgesloten jaar. Hij heeft het wel buitengewoon moeilijk gehad. Zeker, ook in dien kring zijn uitzonde ringen op den regel te vinden, maar alles bijeen genomen is het beeld van het middenstandsbe- drijf-1938 niet opwekkend. Daarvoor zijn meer dere oorzaken aan te geven. De groote werk loosheid drukt haar stempel wel zeer in 't bij zonder op den middenstand. De sterk vermin derde koopkracht van een groot gedeelte der massa heeft de omzetten der middenstandsbe- drijven doen slinken. Daarnaast hebben vele de zer bedrijven de teekenen van den tijd niet of onvoldoende verstaan. Wat vroeger voor zich zelf sprak, heeft in me nig opzicht afgedaan. De bakens dienden verzet te worden, hoe moeilijk dat dikwijls ook was. De drukkende lasten, in de meest verscheiden vormen, hebben daarbij menig middenstands- bedrijf verzwakt. Over de onderlinge concurren tie, het meer dan eens ontbreken van de meest elementaire beginselen, welke de handelsman en klein-lndustrieel moet bezitten om te kunnen slagen, worde dan maar niet verder gesproken. De steun, welken het middenstandsorganisatie- wezen daarbij orftvangt van een belangrijk ge deelte van dien middenstand is ten eenenmale onvoldoende. De algemeene positie dezer bevol kingsgroep zal zich zeker niet in gunstigen zin kunnen wijzigen voor en aleer het economisch leven zich eenigermate zal hebben hersteld. En als dat het geval zal zijn, dan is de midden stand zijnde de laatste schakel niet het eerst aan bod. Het past den overzichtschrijver aan het einde van zijn beschouwingen misschien wel eenige wenken te geven. Ik wil trachten er één te for muleeren en nader te verklaren. Niettegenstaande alle ellende, niettegenstaan de "de onzekerheid, die ons in 1938 zoo dikwijls heeft geteisterd en niettegenstaande het ont breken van belangrijke factoren, die tot herstel zouden kunnen leiden, meen ik, dat wij 1939 moeten beginnen met den wil onze uiterste krachten te zullen ontplooien. Het ware zeer onbillijk daarmede gezegd te willen hebben, dat er niet door duizenden hard gewerkt wordt. Maar laten deze gelukkigen want zoo beschouw ik hen wel begrijpen, dat juist deze tijd meer vraagt dan het normale. Zij, die daartoe de gezondheid bezitten en zij, die het hoogste geluk nog deelachtig zijn: te kunnen werken, niet uitgestooten te zijn, hebben een groote verantwoordelijkheid. Zij zijn m.i. niet klaar en mogen niet tevreden zijn met de sim pele vervulling van him taak, hetzij deze zwaar of licht is. Zij moeten naar mijn gevoelen meer dan dat doen. En zeker in een land als het onze: klein van oppervlakte in West-Europa, maar groot door zijn overzeesche gewesten, waar een millioen bevolking ploetert, in de ware be teekent van het woord. Veel tegenslagen zullen den harden werker ten deel vallen, maar hij moge dan voor oogen houden de dichtregels, die ik ieder jaar weer in mijn zakagenda noteer: Ik wil leven! Nooit worde op mijn graf geschreven: „Vergeefs geleefd" Een woord, een daad, Blijve achter als een vruchtbaar zaad, Het moog' de wereld van mij erven: Ik wil leven Om te kunnen sterven! MOLLERUS. Complot van dieven en helers staat terecht. Milde straffen geëischt. Gedurende een reeks van jaren zijn te Alphen aan den Rijn granen en andere goederen verduisterd, welke vervoerd wer den op schepen van de Motorbootdienst- Onderneming „Rijnland", aldaar. De daders namen telkens kleine partij enweg, zoodat de benadeelden niets van de diefstallen merk ten. toen de zaak aan het licht kwam, bleek dat enkele schippers en dekknechten van de onderneming erbij getrokken waren. Donderdagmorgen stonden zij allen terecht voor de Haagsche rechtbank. De voornaamste verdachte was de 47-jarige schipper A. B. te Alphen aan den Rijn. die geruimen tijd in dienst is geweest van de onderneming „Rijnland" en van zijn functie misbruik maakte door het ontvreemden van granen en dranken. De officier van justitie, mr. Cohen Tervaert, eischte tegen hem een ge vangenisstraf van 10 maanden Een tweede schipper, de 39-jarige M. H. had zich bovendien nog schuldig gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid erwten, van een vat petroleum en van steenkoolbriketten. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van 1 jaar. Voor dezelfde feiten stonden terecht de 44-jarige schippersknecht J. R. O., de 40- jarige dekknecht J. van L„ de 32 jarige chauffeur H. H. v. d. S., de 63-jarige schip per D. v. d. S., en de 51-jarige landarbeider A. van V. Allen hoorden een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar tegen zich eischen, slechts tegen den 63-jarigen S. eischte het O.M. een gevangenisstraf van 8 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Vervolgens stonden vijf helers terecht, die allen de gestolen granen' hadden opgekocht, hoewel zij konden weten, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Tegen den 50- jarigen schipper A. S. eischte de officier een gevangenisstraf van 8 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar, evenals tegen den 46-jarigen tuinder H. K. tegen de overi gen. den 38-jarigen fabrieksarbeider A. H.. den 52-jarigen fabrieksonderbaas W. van W. en den 45-jarigen fabrieksonderbaas H. W. eischte het O.M. gevangenisstraffen van 6 maanden vorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Holzmann moet nog belasting betalen. Bij de bestudeering van de dossiers, welke ten huize van Michael Holzmann in beslag zijn genomen, moet men volgens de Tel. tot de con clusie zijn gekomen dat men nog tot een aan zienlijk bedrag een navordering op Holzmann heeft wegens te weinig betaalde belasting. Opleving in Suriname. PARAMARIBO, 29 December (Aneta-A.N.P.) Als teeken van opleving in het economische leven van Suriname kan worden aangemerkt, dat de Aluminum Company den bouw van een tweede bauxietfabriek zal aanvangen. Voorts zal de Standard Oil in Februari met haar aangekondigde olieboringen beginnen. Een Engelsch consortium heeft met succes proeven genomen met een watervliegtuig bij het nagaan van de mogelijkheid om bij goud ontginningen in het Lawa-gebied personen en machines door de lucht te vervoeren. ja* uw lamilie. «rierde" lakenrelatie* en 2a*en (Adv. ingez. Med.j Nieuwe eisclien voor bet M.U.L.O.-examen. Strijd tegen bet ijs. De laatste dagen zijn vanwege het te Rot terdam gevestigde comité voor ijsbestrijding de Oude Maas. Dordtsche Kil. Krabbe Geul en het Malleeat opengebroken, zoodat thans ook ie Nieuwe Maas. Noord Oude Maas en Dordtsche Kil bevaarbaar zijn. Heden is men begonnen met het openbreken van de Lek te Vreeswijk. Aanvullend examen algemeene handelskennis. In de Donderdag te Arnhem gehouden 35e algemeene vergadering van de vereeniging M.U.L.O. is besloten de eischen voor het M.U L.O.-examen, voor wat betreft het vak boek houden, ter aanpassing aan de eischen van het middenstandsdiploma, aan te vullen met de volgende onderwerpen: enkel boekhouden, de dagboeken: kasboek, bankboek, giroboek, in- en verkoopboek, en aanvullingsmemoriaal de eerste vijf ock in tabellarischen vorm. Het samenstellen van de bijboeken: debiteuren-, crediteuren- en voorraadboek uit de beschei den; winstbepaling door kapitaals vergelijking. Voorts werd besloten tot instelling van een aanvullend examen algemeene handelskennis, om te voldoen aan alle eischen van het mid denstandsexamen algemeene handelskennis. Dit aanvullend examen zal omvatten: a. handelskennis in engeren zin: eenige kennis van groot- en kleinbedrijf, patenten, octrooien, merken, incasso, en in forma tie- bureaux. Eenige kennis van het middenstands- credietwezen. Eenige zeer algemeene kennis van: bedrijfsverzekering en verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. Kennis van de organisaties op middenstandsgebied en van de vertegenwoordigende lichamen voorzoover voor den middenstand van belang. Eenig in zicht in bedrijfs-statistieken. b. wetskennis en c. bedrijfsleer, beide overeenkomstig de eischen van het middenstandsdiploma. Het aanvullend examen zal tijdens het mon deling MULO.-examen kunnen worden af genomen Het zal 25 minuten duren De ge slaagden krijgen op het M U.L.O.-diploma een aanteekening. dat zij voldoen aan de eischen van het middenstandsdiploma. EERSTE KAMER DEN HAAG Donderdag. Twee dagen tusschen Kerstmis en Oudejaar hebben de leden van de Eerste Kamer zich nog eens met vergaderen «in de af deelingen en in het openbaar moeten bezig houden». Aldus bleef men getrouw aan een jarenlange traditie, die echter een gevolg is van een misstand. Mr. Pollema (c.h.i, Mr. Sasse van IJsselt (R.K.i en Mr. v. Vessem (nat. soc.t hadden groot gelijk met hun kri tiek op de Regeering. die noodeloos laat een aantal wetsontwerpen op 't Binnenhof indient het betrof hier speciaal oude suppletoire begrootingen waarvan dan tenslotte het vrijwel onafwendbaar gevolg is. dat de Eerste Kamer op een zoo ongelukkig tijdstip haar Kerstreces moet onderbreken. Enfin, het openbaar debat liep Donderdag tenminste nog voor de koffie af. Mr. v. Vessem (nat soc.) voerde ditmaal tegen eenige natu ralisatie-ontwerpen geen oppositie, omdat het ging om renaturalisatie van ex-Nederlanders en met de polemiek naar aanleiding van het voorstel inzake wijziging der bepalingen over belegging van Rijksgelden. waaraan Mr. Pol lema (c.h.) en Mr. v. Bönninghausen (nat. soc.) deelnamen, ging ook niet veel tijd gemoeid. De Minister van Financiën, Mr. de Wilde, toonde aan, dat het verwijt van on voldoende voorlichting en 'n te incidenteele regeling niet gegrond was, terwijl die kritiek z.i. het voorgestelde wetsontwerp zelf eigen lijk niet raakte. Achtereenvolgens konden 5 Ministers weer departement-waarts keeren, doordat de hen rakende voorstellen debatloos onder den hamer doorgingen. Alleen Minister Weiter moest nog blijven. Bij het wetsontwerp inzake machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij voor opspo- Er komt een proeffabriek voor melkwol. Alg. Ned. Zuivelbond neemt deel in aandeelen kapitaal. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht hield de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N. Z.) Donderdag zijn algemeene vergadering, on der leiding van den waarnemend voorzitter, den heer H. K. Koster. Aan de door den secretaris, den heer J. A. Geluk, gedane mededeelingen is het volgende ontleend: De afzet der producten. De boterprijs heeft gedurende het laatste half jaar een zeer teleurstellend verloop gehad. Niet alleen, dat deze van begin Augustus af lager is geweest dan het vorige jaar, in verhouding tot andere botersoorten is onze boter met name op de Engelsche markt, lager geprijsd geweest dan overeenkomstig kwaliteit en eigenschappen ver wacht mocht worden. Prijsverschillen, zooals deze den laatsten tijd met de Deensche boter zijn voorgekomen, worden ook niet verklaard uit de gewone marktverhoudingen, zoodat er andere oorzaken moeten zijn, welke hierop in vloed uitoefenen. Gezien de belangrijkheid van dit vraagstuk, heeft het bestuur besloten in het .begin van het nieuwe jaar een onderzoek te doen instellen naar de wijze, waarop andere boterexporteeren- de landen thans hun product op de Engelsche markt plaatsen. Ook het verloop der kaaspi-ijzen is geenszins gunstig geweest, over de geheele lijn liggen de kaasprijzen beneden die van het vorige jaar in de overeenkomstige periode De gevolgen van het mond- en klauwzeer zijn zeer ernstig en berokkenen de veehouderij dit jaar groote schade, niet alleen door gestorven dieren, maar ook door achteruitgang in kwaliteit en het onbruikbaar worden voor de productie. In verband met de kalverteeltbeperking staat het bestuur op het standpunt, dat de boeren, die deze verliezen lijden, zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid moeten worden gesteld, ook door toekenning van extra kalverschetsen hun vee stapel weer op peil te brengen Proeffabriek voor melkwol. Overeenkomstig de destijds door het bestuur met de bondsbesturen gehouden bespreking over de deelneming aan de stichting eener proeffa briek voor melkwol is in de najaarsvergadering van de aangesloten bonden een bespreking over dit onderwerp gehouden, met het gevolg, dat vrijwel in alle bonden zich een groote meerder heid voor dit voorstel heeft verklaard. Er zal dan een bedrag van rond f 250,000 beschikbaar komen voor deelneming in het kapitaal der te stichten proeffabriek en waardoor deze met de C. C. F. het gemeenschappelijk bezit der geor ganiseerde coöperatieve zuivelbereiding wordt Van het resultaat van deze proefneming kan nog niets met zekerheid worden vermeld, ter wijl ook omtrent de vooruitzichten der melk wol als zoodanig nog niets positiefs vaststaat. De geest, die bij deze besprekingen kon worden waargenomen, was echter algemeen die van een gevoel van saamhoorigheid en de overtuiging, dat men gezamenlijk een zekere risico moet aanvaarden om de bestaanszekerheid der coöpe ratieve bedrijven in de toekomst te versterken. Nederlander onschuldig terecht gesteld. Schadeloosstelling nog niet uitbetaald, In September 1933 werd in Madrid gearres teerd de 52-jarige Nederlandsche koopman Al- phons Viseher, die reeds 27 jaar in Madrid een bloeiende zaak dreef, en naar de Staatsgevange nis overgebracht. Op 7 November daaraanvol gende werd hij met circa duizend andere ge vangenen op transport gesteld naar Valencia. Geen van hen heeft deze plaats echter ooit be reikt want allen zijn onderweg doodgeschoten. Aanvankelijk werd als reden van de arrestatie van den heer Viseher opgegeven, dat hij „met den vjjand had geheuld" Dit bleek naderhand echter geheel onjuist te zijn. Na cindelooze onderhandelingen heeft de Ke publikeinsche Spaansche regeering een schade loosstelling aart dc nabestaanden toegezegd, doch tot dusver is er van een financieele regeling nog niets gekomen. ring en ontginning van aardolie in Midden- en Oost-Java verzocht de heer V ij 1 b r i e f (sd.) aanteekening. dat zijn fractie tegen is, vanwege haar opvattingen in zake staats exploitatie. Maar daarmee was het nog niet afgeloopen. Want dezelfde spreker kwam op tegen het ontwerp houdende maatregelen ten aanzien van de invoerrechten in Neder' - Indië. aangezien de aldus mogelijk gemaakte verhooging dier rechten een z.i. te zware nieuwe last op de inheemsche bevolking legt. Ondanks een geringe loonsverhooging is de economische toestand dier bevolking niet ver anderd en nog steeds van dusdanigen aard. dat de sociaal-democraten het opleggen van zulk 'n nieuwen druk niet verantwoord achten. Minister Welter voerde hiertegen aan. dat de op deze wijze geschapen verhooging van belastingdruk toch wel zeer gering istè weten niet meer dan f 3 millioen in totaal, te verdeelen over 70 millioen inwoners. Nu maat regelen noodig waren om de inkomsten van de Indische schatkist te doen stijgen, lag het voor de hand hiervoor op het oogenblik te zor gen binnen het kader van de bestaande be lastingregelingen. Ook bij dit ontwei'p is het „tegen" van de s.d. fractie aangeteekend, waar na nog soortgeiijke oppositie tot uiting kwam ten opzichte van een voorstel, dat o.m. ver hooging van de loonbelasting in Nederl-Indlë inhield. De felle kritiek op de loonbelasting uitgeoefend achte Minister Weiter onbillijk: vroeger, toen deze belasting nog niet bestond, vond er op groote schaal onttrekking aan elke belasting plaats van tal van inkomsten uit loon. wat o.m. door de fluctuatie van inheemsche arbeiders en middenstanders mak kelijk kon geschieden. Het was zeer onbillijk dat heel wat loontrekkers, die wel goed be lasting konden betalen, doch nu eenmaal niet op één vaste plaats arbeid verrichtten, aan den fiscus wisten te ontsnappen. Ook dus uit sociaal oogpunt is de loonbelasting ten volle gerechtvaardigd: aldus wordt bijkans een half milliard over de eerste 9 maanden van dit jaar aan inkomsten, die anders niet onder de inkomstenbelasting zouden vallen, bestre ken. Tot besluit van dezen middag gaf dc voor zitter allen zijn beste wenschen voor 1939 mee. E. v. R. Drinkt ook op Oudejaarsavond echt NATUURLIJK BRONWATER Uitstekend te vermengen met Wijn, Cognac, Limonade of andere dranken (Adv. Ingez. Med.) Vereeniging voor Paedagogiek bestaat 80 jaar. Herdenkingsbijeenkomst in Den Haag. In het gebouw van het Nederlandsch Lyceum te 's Gravenhage heeft de vereeniging voor paedagogiek Donderdag haar tachtigjarig be staan herdacht. Des ochtends vergaderde om half tien het hoofdbestuur der vereeniging en daarna kwamen de leden en afgevaardigden in algemeene vergadering bijeen. Des middags om 2 uur heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine een openings woord gesproken. De voorzitter van de vereeniging voor pae dagogiek, de heer L. Welling, heeft den minister met een enkel woord ingeleid en nadat de mi nister geëindigd was, hartelijk dank gezegd voor diens waardeerende woorden. Daarna heeft de heer A. Rienks, raadsadvi seur van het departement van onderwijs, kuns ten en wetenschappen, de herdenkingsrede ge houden. Rede van den heer A Rienks. De heer Rienks wierp een terugblik over den door de vereeniging afgelegden weg, over de illusies, welke in de afgeloopen tachtig jaren in haar kring hebben geleefd en over de ondervon den teleurstellingen. De vereeniging voert haar naam sinds zeven tig jaar, de tien jaar daarvoor heette zij „Ver eeniging van Kostschoolhouders". Zooals uit de beginselverklaring blijkt hadden de kostschool houders er behoefte aan „elkander te raadple gen over de moeilijkheden, aan hunnen be trekking verbonden en in vriendschappelijk samenzijn de bemoediging te vinden tot het trouw en blijmoedig vervullen van de belang rijke, doch zware en niet zelden ondankbare taak der opvoeding". Allengs breidde de vereeniging zich uit. wat haar doel en haar omvang betreft, er ontston den ook plaatselijke afdeelingen. Dit laatste echter ging vrij traag. Zijn overzicht besloot de heer Rienks met den wensch, dat de goede tradities der vereeniging mogen worden voortgezet en dat de leden der vereeniging inderdaad vereenigd zich in Chris telijke liefde mogen blijven wijden aan hun gemeenschappelijke taak. Na deze rede heeft het hoofdbestuur van de vereeniging in het Lyceum gerecipieerd, waar na de deelnemers aan de vergadering van ge meentewege in het gemeentemuseum zijn ont vangen, waarbij de burgemeester de gasten heelt toegesproken. Des avonds is in het Ned. Lyceum weer een bijeenkomst gehouden. Prof. R. Casimir sprak een rede uit. Een operatie verfilmd. Donderdagochtend werd door onzen te Monaco wonenden landgenoot dr. Esser, die wereldvermaardheid heeft verworven op het gebied der plastieke chii-urgie, in het C.I Z. te Amsterdam met assistentie van dr. van der Molen een operatie verricht, welke, gezien de groote wetenschappelijke waarde, die hieraan gehecht wordt, geheel verfilmd is geworden. Dit is de eerste keer, dat het werk van den chirurg Esser met betrekking tot de hazenlip operatie op de filmband werd vastgelegd. De film werd opgenomen door de filmassociatie „Visie" te Amsterdam, onder leiding van Max de Haas. In den loop van 1939 zal deze wetenschappelijke film in verschillende univer siteiten over de geheele wereld worden ver toond.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5