DALADIER NAAR CORSICA VERTROKKEN. Wrijving tasschen Kamer en Senaat veroorzaakte vertraging. Wang Tsjing Wei uit de Chineesche regeering gezet. UW KINDJE VERKOUDEN MAANDAG 2 JANUARI 1939 HAAREEM'S D'AGBE'AD 5 De Fransche minister-president Daladier is gistermiddag om 12 uur uit Parijs vertrokken voor zijn reis naar Corsica. De premier zou zich aanvankelijk met den trein van tien minuten over tien naar Toulon be geven, maar tengevolge van mee- ningsverschillen tusschen Senaat en Kamer, welke in de zittingen over de begrooting tot uiting kwamen, moest dit tijdstip verschoven worden. De kruiser „Foch" zal thans een paar knoopen per uur sneller moeten loopen teneinde op tijd te Ajaccio aan te komen. De bevolking van Ajaccio heeft inmiddels de noodige voorbereidingen voor de komst van Daladier getroffen. Een grcote menigte be vindt zich te Ajaccio op straat en de geheele stad is rijkelijk versierd. 'Oneenigbeid tusschen Kamer en Senaat. De Kamer had Zaterdagavond bij de be handeling der begrooting in tweede lezing „Compromis met Japan niet mogelijk Voert de oud-premier besprekingen met Doihara? Wang Tsjing Wei. Wang Tsjing Wei, de vroegere minis ter-president van China en vice-voorzit ter van den Kwomintang, die dezer da gen een manifest heeft gepubliceerd, waarin hij zijn goedkeuring hecht aan de op 22 December door den Japanschen premier, prins Konoye, gepubliceerde vredesvoorstellen, is, naar thans uit Tsjoenking aan het A. N. P. gemeld wordt, uit den Kwomintang gezet en van al zijn functies vervallen verklaard. United Press verneemt nader, dat het cen traal executief comité der Kwomingtang Wang Tsjing Wei voor zijn geheele leven uit het land verbannen, zijn bezittingen verbeurd verklaard en aangeklaagd is wegens desertie van zijn post als voorzitter van den politieken raad, alsook wegens het aangaan van vredes onderhandelingen met Japan, welke onder handelingen in strijd waren met de belangen van het land. Het comité verklaart Wang Tsjing Wei ver vallen van alle functies, die hij ooit bekleed heeft. Bovendien heeft de nationale regeering een officieel bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen alle opstandelingen en strenge bestraf fing bevolen in overeenstemming met de ge stelde regels betreffende landsverraad. Men legt dit uit als een maatregel, tegen Wang Tsjing Wei gericht, al spreekt het be sluit geen namen uit. Politieke kringen te Tsjoenking zijn van mee ning, dat China onmogelijk de harde voorwaar den, die Konoye gesteld heeft en door Wang Tsjing Wei gesteund worden,kan aanvaarden.Men verklaart, dat in de houding van China geen enkele belangrijke wijziging zal komen. Chineesche kringen te Londen zijn, naar Reu ter verneemt, geneigd, den stap van Wang te betreuren, daar men vreest, dat deze den onjuis- ten indruk zal wekken, dat de meeningen in de Chineesche regeering verdeeld zijn. Deze krin gen geven als hun meening te kennen, dat geen compromis met Japan mogelijk lijkt. Inmiddels zou Wang, die eenige dagen geleden te Hongkong is aangekomen, volgens United Press onderhandelingen aangeknoopt hebben met den Japan schen generaal Doihara, die reeds ver scheiden malen met belangrijke op drachten belast werd, wanneer het Chi neesche aangelegenheden betrof. China en de mogendheden. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Tsjoeng Hoei, verklaart in een ar tikel, waarin hij een overzicht geeft van de in ternationale ontwikkeling in het afgeloopen jaar, dat de groote mogendheden, Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet Unie, den tegenstand van China tegen den Japanschen aanval met sympathie gadeslaan, Wang herin nert aan de gezamenlijke stappen van Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk ten aanzien van de vrije scheepvaart op den Jangtse, aan de financieele credieten van Engeland en Ame rika en aan de krachtige houding, door Rusland bij de onderhandelingen over de visscherij aan genomen. Terwijl de vier mogendheden afzon derlijk, optreden, aldus Wang, werken zij in feite samen aan een gemeenschappelijk doeL eenige artikelen aangenomen, die in de Se naatscommissie voor Financiën werden be handeld. De Senaatscommissie stelde na Reynaud te hebben gehoord 'n nieuwen tekst voor op een der punten, terwijl zij haar standpunt op de andere punten handhaafde. De Senaat nam vervolgens de geheele be grooting in tweede lezing aan met 279 tegen 16 stemmen. De zitting van den Senaat werd verdaagd tot 4.25 uur Zondagochtend, om de Kamer gelegenheid te geven voor de derde lezing. De Kamer-commissie begon in de Nieuwjaarsnacht meteen met haar werk de voorbereiding van de derde lezing Men had aldus Het Volk de klok te middernacht stilgezet, terwijl het kalender blaadje 31 December bleef aanwijzen, daar de begrooting nog in 1938 moest worden aange nomen! Het meeningsverschil met den Senaat was langzamerhand hoofdzakelijk tot twee pun ten beperkt. Daladier en Reynaud voerden voor de Kamercommissie het woord. Zij dron gen er op aan, dat de commissie de Kamer een oplossing zou voorstellen, die ook door den Senaat zou kunnen worden aanvaard. De regeering zou de kwestie van vertrouwen stellen tegen iederen tekst, die een accoord tusschn de beide lichamen voor het vertrek van Daladier naar Tunis zou vertragen. Na het ingrijpen van Daladier en Reynaud nam de financieele commissie van de Kamer de door den Senaat aangenomen teksten der be grooting aan met een amendement op een dei- artikelen waaromtrent wrijving bestond. Aangezien de commissie te half acht des mor gens haar werkzaamheden nog niet had ge ëindigd ontstond onder leiding van den voorzit ter van de radicaal-socialistische fractie in de commissie, Chichéry, een ware betooging tegen deze vertraging. Later werden socalisten er communisten verweten minister president Dala dier te hinderen in zijn werk, Daladier vroeg aan de radicaal-socialistische fractie van de Kamer met discipline voor de re geering te stemmen en de fractie besloot hier toe eenstemmig. Te vijf minuten over half negen hervatte de Kamer haar zitting tot behandeling van de be grooting in derde lezing. De communist Duclos diende een amendement in, waarin de Kamer wordt uitgenoodigd trouw te blijven aan den aangenomen tekst en de door den Senaat aan genomen tekst te verwerpen. Minister Reynaud verzocht dit amendement te verwerpen en de minister-president stelde de kwestie van vertrouwen. Het amendement werd met 363 stemmen tegen 237 verworpen. Vervolgens stelde de minister-president de kwestie van vertrouwen bij de stemming over de voor den Senaat aangenomen tekst, welke werd aangenomen met 369 stemmen. Aangezien de oppositie zich van stemming onthield werd geen stem tegen het voorstel uitgebracht. Tenslotte keurde de Kamer de begrooting in vierde lezing goed met 377 tegen 228 stemmen. Het ontwerp is aan den Senaat teruggezonden. „Een duizendjarige droom werkelijkheid geworden." Goebbels' Oudejaarsrede. Op Oudejaarsavond heeft de Duitsche mi- minister van propaganda, dr. Goebbels, een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „In 1938 heeft zich een duizendjarige droom van het Duitsche volk vervuld. Het Groot-Duitsche rijk is werkelijkheid geworden. Het was de moeite waard, hiervoor wat op het spel te zetten. Zeker was daaraan ook een risico ver bonden. Doch zonder groot risico is er in de geschiedenis ook geen groot succes. Hier wordt weer eens de beteekenis bewaarheid van het spreekwoord, dat den moedige de wereld be hoort". Goebbels richtte een groet tot de Duit- schers over de geheele wereld en -bracht dank aan den Almachtige, „die ons land ook in het afgeloopen jaar zichtbaar gezegend heeft". Hij besloot met de woorden: „Zoo zal dan het jaar 1938 als het gelukkigste van alle Duit sche jaren afgesloten zijn. Moge het thans door een nieuw worden gevolgd en moge ook dit succes en zege beschoren zijn". Goering-1939 zal de geheele volks kracht opeischen. Generaal-veldmaarschalik Goering heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een oproe ping uitgevaardigd. „Stevig staat Groot- Duitschland gegrondvest", aldus Goering. „Uit het vaste vertrouwen in den Führer is het Duitsche zelfbewustzijn herboren. Dit Duitsche zelfbewustzijn is de wortel van onze nationale kracht. Daaruit putten wij het onbeperkte vertrouwen in de eeuwige toekomst van het rijk, dat onder leiding van Adolf Hitler onze generatie moet oprichten. Ook 1939 zal weer een jaar van zwaren arbeid zijn. Het derde jaar van het vierjarenplan eischt de inspan ning van de geheele volkskracht, want de kracht van het volk berust altijd op den prestatiezin en offervaardigheid van elk af zonderlijk. Op elkeen in het bijzonder komt het aan. Dat is het parool voor 1939". Britsch adviseur in Palestina uit hinderlaag; beschoten. Hem begeleidende politie-officier gedood. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt is Sir Charles Tegart, politiek adviseur der Palestijnsche regeering, ternau wernood aan den dood ontsnapt, toen zijn auto halverwege tusschen Jeruza lem en Nabloes uit een hinderlaag werd beschoten. Een zijner medereizigers, de politie-officier Sanderson, werd doorgeschoten, Tegart bleef ongedeerd. De auto maakte deel uit van 'n convooi. „Nandoe" moest te Napels blijven. Het K.L.M.-vliegtuig „Nandoe" dat Zondag middag op zijn thuisreis uit Indië, op Schiphol zou landen, is door de ongunstige weersomstan digheden gedwongen in Napels te blijven. DRUK DER FRANCO-TROEPEN HOUDT AAN. Aan drie fronten wordt gevochten. AANTAL DORPEN EN STELLINGEN DOOR DE NATIONALISTEN BEZET. Uit de van beide Spaansche fron ten ontvangen Reuterberichten blijkt, dat de druk der Nationalistische troe pen tegen de republikeinsche stellin gen in Catalonië aanhoudt. Volgens Barcelona opereeren de Italiaansche divisies tegen Vineixa, halverwege tusschen Lerida en Tarragona. De ver dedigers die machinegeweernesten in het heuvelachtige land hebben opge steld, zijn voortdurend onderworpen aan heftige bombardementen van ge schut en luchtmacht. Burgos meldt, dat aan drie fronten, in Catalonië, bij Madrid en bij Valencia, wordt gevochten. Aan het front bij Valencia zou verbitterd gestreden worden. Het Spaansche persagentschap verklaart, dat een aantal stellingen bij Castillo Noguero, in de nabij heid van het 40 K.M. noordelijk van Valencia gelegen Val de Uxo, verloren is gegaan tegen een overweldigende overmacht. Zondag in den namiddag gingen de regeeringstroepen tot den tegenaanval over. In het communiqué van het hoofdkwartier der rechtsche troepen wordt er met name melding van gemaakt, dat gisteren de dorpen Argentera, Llusas, Montargull, en Cabaces, werden bezet en dat voorts eenige stellingen in bezit werden genomen. 1000 man werden gevangen genomen. Aan het Oostelijk front werd de vijand met groote verliezen terug geslagen. Granadella bijna geheel verwoest. Havas meldt uit Saragossa, dat het dorp Granadella, dat de rechtsche troepen zoo juist in bezit hebben genomen, bijna geheel verwoest is, evenals Pobla de Granadella. Generaal Solchiga leidt de gevechten van het legercorps Navarra van het observatorium uit, dat gelegen is op een heuvel, welke den geheelen sector beheerscht. Verdwijnt Goebbels als minister van propaganda? Portefeuille van Onderwijs zou hem opgedragen worden, BERLIJN, 1 Jan. Volgens geruchten zou in de positie van Goebbels in het begin van den komenden zomer een radicale verandering ko men. Hij zou dan de portefeuille van propagan da verwisselen voor die van onderwijs, welke thans in handen ;s van Rust. Aldus zou Goeb bels geen invloed meer uitoefenen op pers, ra dio, film en theater. Goebbels heeft op 't oogen- blik ook controle op de buitenlandsche aange legenheden door de attachés op de diplomatieke posten in het buitenland. Het ministerie van oorlog zou ophouden een der voornaamste departementen te zijn en ge reduceerd worden tot een bureau, dat zich voor namelijk zal bezig houden met het controleeren van de Duitsche dagbladen. (United Press). Russische kroonjuweelen in Poolsch bezit. Schadeloosstelling voor geleden verliezen in de voor-oorlogsche jaren. Naar de Poolsche bladen melden, is een deel van den schat der Romanofs aan 't einde van dit jaar in het bezit van den Poolschen staat gekomen. Het betreft bijna zonder uitzonde ring historische, waardevolle juweelen, welke in de Poolsche staatsbank te Warschau zijn ondergebracht, waaronder de kroon van Tsaar Nicolaas I, de diamanten halssnoer van Tsa rina Maria Feodorowna, de kroningsappel en kronmgsscepter van de Russische Tsaren, de kroon van Alexander n en talrijke waarde volle sieraden ter waarde van 15 millioen goudroebel. Deze kleinoodiën zijn aan Polen gegeven krachtens het verdrag van Riga van 1923, als schadeloosstelling voor de in vooroorlogsche jaren uit Poolsch gebied naar Rusland ge brachte cultuurschatten. De Sovjetregeering had zich het recht voor behouden de voorwerpen na 15 jaar terug te koopen. Deze termijn is per 31 December 1938 afgeloopen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ITALIë. Nabij Imperia is Zondag een auto met 34 mi litairen tegen een paal gebotst. Drie inzittenden werden gedood en tien gewond. Treedt Hongarije uit den Volkenbond? Graaf Csaky „Men kan geen twee levens opvattingen toegedaan zijn." Graaf Csaky. Gaat Hongarije den Volkenbond verlaten en zich bij het anti-komin ternpact aansluiten? Graaf Csaky, de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, heeft naar Havas meldt, deze mogelijkheid voor de eerste maal aangeroerd in een artikel in het Nieuwjaars nummer van den Pester Lloyd, De minister schrijft: Wij hebben de teekenen des tijds be grepen. Wij weten, dat, om het vertrouwen te handhaven, openbare manifestaties noodig zijn. Wij kennen en waardeeren hoogelijk de beteekenis van het anti-kominternpact. Reeds langen tijd, sedert meer dan tien jaar, con- stateeren wij de aftakeling van den Volken bond. De wereldmeening begint zich te kristalliseeren om twee levensbeschou wingen, die tegenover elkaar staan: wij zijn ons er van bewust, dat nie mand tegelijkertijd twee levensopvat tingen met dezelfde overtuiging kan toegedaan zijn. Verder verklaart de minister, dat zijn land volkomen trouw is aan de „as-politiek" en is hij van oordeel, dat Duitschland recht heeft op een bevoorrechte economische positie in Midden-Europa. Hij constateert, dat de Hon- gaarsch-Poolsche vriendschap op een hechte basis rust en dat naar zijn meening de oude genegenheid der Hongaren voor het volk van Joego Slavië uit de crisis van het najaar ver sterkt te voorschijn is gekomen. Zonder Roe menië en Tsjecho Slowakije te noemen, zin speelt Csaky hierop in de volgende woorden: „Onze betrekkingen met de andeire buur landen hangen ik wil dit hier onderstreepen in de eerste plaats af van de behandeling der Hongaarsche minderheden en haar lot" Wat betreft de West-Europeesche mogend heden constateert Csaky dat het feit, dat men aan de zijde der „spil" mogendheden staat, niet noodzakelijk behoeft te beteekenen, dat men zich tegenover de West-Europeesche mo gendheden stelt. De minister beoordeelt de vooruit zichten voor 1939 met een gematigd optimisme. Het is, zegt hij, niet on mogelijk, dat het nieuwe jaar nog verscheidene moeilijkheden zal brengen. Doch ik heb de diepe over tuiging, dat de generatie, die den wereldoorlog heeft meegemaakt, niet nog eens in een. dergelijke catastrofe wil worden gestort. Protest tegen de anti-Hongaarsche campagne. Hongaarsche regeering protesteert te Praag en Bratislawa. De Hongaarsche regeering heeft in Praag en in Bratislawa de hoofd stad van Slowakije geprotesteerd tegen de anti-Hongaarsche campagne, welke, naar zij beweert, op het oogen- blik in Slowakije wordt gevoerd. Spoorwegongeluk in Spanje. BURGOS, 1 Jan. Uit Bilbao wordt gemeld, dat vanmorgen een spoorwegongeluk is ont staan bij Castro Urdiales. Zeven personen wer den gedood, twintig gewond. (Havas). De Spaansche republikeinsche torpedojager „José Luis Diez", die bij het verlaten van de haven van Gibraltar door oorlogsschepen van Franco werd beschoten en aan den grond geraakte. Het bezoek van Chamberlain en Halifax aan Rome. De Britsche staatslieden ook naar het Vaticaan. Officieel wordt thans uit Rome me degedeeld, dat de Britsche minister president en de minister van buiten landsche zaken in den middag van den llden Januari met een specialen trein te Rome zullen aankomen. Chamberlain en Halifax zullen in de villa „Madama" logeeren. Nog denzelfden dag wor den zij door Mussolini ontvangen en des avonds biedt de Duce in het Palazzo Venezia een maal tijd aan. Op 12 Januari zullen de gasten kransen neer leggen op de koningsgraven in het Pan theon en op het graf van den Onbekenden Sol daat. Vervolgens worden zij door den koning- keizer ontvangen, die te hunner eere een noen maal aanbiedt. Des middags wonen Chamberlain en Halifax een uitvoering van de fascistische jeugdorgani- tie op het Forum Mussolini bij, waarna in de Koninklijke Opera een galavoorstelling volgt. Ciano biedt daarna een maaltijd aan. Des Vrijdagsochtends brengen de staatslieden een bezoek aan het Vaticaan en in den middag wor den de autarkie-tentoonstelling en de tentoon stel voor den kolonisatie-arbeid bezichtigd. De gouverneur van Rome houdt dan een ontvangst op het Kapitool. Des avonds biedt de Britsche ambassadeur een maaltijd aan. Zaterdagmiddag vertrekken de gasten. Twintig mijnwerkers door brand geïsoleerd. De meesten hunner konden gered worden. Nabij Clinton in den staat Indiana (V. S.) is brand uitgebroken in een steenkolenmijn, waar door 20 man geïsoleerd werden. Eerst vreesde men, dat zij allen om het leven gekomen waren, doch het gelukte hun telefonisch in verbinding te treden met de buitenwereld. Achttien arbeiders, konden naar boven wor den gebracht. De twee anderen, die in de paniek van de groep arbeiders verwijderd geraakten, zijn dood teruggevonden. J Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo Wonderlijk zooals dèt helpt! .Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct (Adv. Inyez. MedJ PROEBAMMA DINSDAG 3 JANUARI 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. AVRO-uitzending. 11.0011.30 v.m. en 6.30—7.00 R.V.U. 8.00 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Berichten) 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.Causerie ,De hond". 11.30 Omroeporkest en soliste. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoon muziek. 12.45 Avro-Amusementsorkest. 1.30 De Palladians. 2.15 Pianovoordracht. 2.45 Knipcursus. 3.45 Avro-Vaudeville-Orkest, so listen en een Mannenkoor (opn.) 4.25 Gramo foonmuziek. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalf uur. 5.30 Omroeporkest. 6.25 Berichten. 6.30 Cursus „Graphologie, middel tot menschen- kennis". 7.Voor de kinderen. 7.05 Gramo foonmuziek met toelichting. 7.45 Herhaling Kinderpostzegel-Prijsvraag. 8.Berichten A. N. P. Radiojournaal, Mededeelingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavond- trein. 10.— Radiotooneel. 10.20 Renova-kwin- tet. 11.Berichten A.N.P. Amusementsrepor tage. 11.4012.00 Dansmuziek (grpl.) HILVERSUM II 415.5 M. KKO-uitzending. S.009.15 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.— Berichten. 12.15 K. R. O.-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek.) 2.Vrouwenuurtje. 3.Modecursus. 4.Gra mofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5. Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 KRO-Melodisten en solist, c.a. 6.30 Berichten, gramofoonmuziek 6.35 Sportpraatje. 7.Berichten. 7.15 Causerie „Verscheurde Christenheid". 7.45 Gramofoon muziek. 8.Berichten A.N.P.KRO-Mededee- lingen. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-Boys en solist. (11.0011.10 Gramofoonmuziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 m. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Jack Wilson and his Versatile Five. 12.05 Vioolvoordracht 12.35 Voordracht. 1.15 Pianosyncopations 1.35 2.20 Gramofoonmuziek. 2.45 De Wessex Players. 3.20 Sportreportage. 3.55 Gramofoon muziek. 4.15 Sportreportage. 4.30 Pianovoor dracht. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Midland- Orkest. 7.35 Eddie Carroll en zijn orkest en solisten. 8.20 Dave Frost en zijn Band. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.45 Causerie „How a newspaper works". 10.05 Pianovoor dracht. 10.55 BBC-Harmonie-orkest. 11.40 De Grosvenor House Dance Band. 11.5012.20 Dansmuziek, (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Stafmuziek van de Garde Républicaine. 2.35 Zang. 2.50 en 440 Gra mofoonmuziek. 4.50 Causerie met gramofoon- platen. 5.25 Derveaux-orkest. 6.35 Pianovoor dracht. 7.20 Cantrelle-orkest. 8.35 Kamer muziek. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN 456 M. 5.50 en 6.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Omroep- kleinorkest 11.20 en 12.35 Omroeporkest en solist. 1.302.20 Populair concert. 3.20 Om roeporkest en solist. 6.30 Concert. 7.50 Om- roepdansorkest en het Meistersextett (Om 9.35 Gramofoonmuziek. 11.202.20 Nacht concert (opn.) BRUSSEL, 322 M. 12.20, 1.30—2.20 5.20 6.50 en 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroeporkest, soliste en gramofoonmuziek.. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20, 1.00 en 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Viool en piano. 6. 35 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten (In de pauze: Declamatie). 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest en soliste. (8.208.35 Politiek dagbladoverzicht). 9.20 Berichten. 9.50 Pianovordracht. 10.05 Berichten 10.20— 11.20 Omroeporkest en -koor en solisten (opn.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9