Ministerverkiezing in Zwitserland. THERMO- JP, KURA! De pachtwet. U tegen Hoest 5 i OPRUIMING DINSDAG 3 JANUARI 1939 HAARDEM'S DAGBEAD Tien bewogen politieke dagen. De strijd om de opvolging van den minister van financiën Meyer. Nog geen socialist in de Zwitsersche regeering. Vooruitzichten voor 1939. GENèVE, December 1938. ZWITSERLAND heeft ten aanzien van het ontslag en de benoeming van mi nisters heel andere regelen en gewoon ten als die welke in de andere democratische landen gebruikelijk zijn. In Engeland en de andere Westelijke parlementair-geregeerde staten heeft het parlement in de practijk de macht een minister tot heengaan te dwingen. Daarentegen wordt het parlement bij de be noeming van een nieuwen minister niet be trokken. Deze geschiedt door het hoofd van den staat. Omgekeerd is het in Zwitserland, het land zonder regeeringscrises, vrijwel nimmer voorgevallen, dat het parlement een minister tot heengaan dwingt of zelfs maar hiertoe beweegt. Doch de verkiezing van nieuwe ministers, na den dood of de vrijwillige ontslagneming van een lid der regeering, ge schiedt uitsluitend door het parlement, zonder dat het hoofd van de Zwitsersche republiek iets hieromtrent te beslissen heeft! Uit het bovenstaande volgt, dat in Zwitser land minister-vacatures veel zeldzamer zijn dan in de andere democratische landen. Is iemand eenmaal tot minister gekozen, dan blijft hij dit meestal tien jaren of nog langer. De tegenwoordige minister van buitenl. zaken Motta is reeds 26 jaren lid van de Zwitsersche regeering! Het is dus geen wonder, dat, wan neer dan eindelijk weer eens een ministers vacature ontstaat, de belangstelling voor de vraag, wie de nieuwe minister worden zal in Zwitserland veel grooter is dan in andere landen, waar het bewind van een minister van slechts korten duur pleegt te zijn. Dit verklaart reeds, dat bij het begin der winterzitting van het Zwitsersche parlement alles gesprekken op de vraag van de opvolging van minister Meyer betrekking hadden toen plotseling bekend werd, dat de minister van financiën, die in 1929 tot lid der regeerine gekozen was, aan het einde van dit jaar wenschte af te treden. Minister Meyer, die in jaren de oudste Zwitsersche minister is en 68 jaren telt, had 't volgende jaar willen heengaan, wanneer de nieuwgekozen volksvertegenwoor diging de regeering voor een nieuwe vierjarige periode te kiezen heeft. Nu het volk echter op 27 November bij referendum de tijdelijke regeling der inkomsten en uitgaven van den staat voor 1939, 1940 en 1941 had goedgekeurd, vond minister Meyer het in 's lands belang gewenscht thans reeds af te treden, opdat zijn opvolger drie volle jaren voor het voorbereiden van een duurzame financieele regeling voor 1942 en volgende jaren tot zijn beschikking zou hebben. De belangstelling voor de opvolging van minister Meyer was echter bijzonder groot, omdat de volksvertegenwoordiging voor de vraag gesteld werd, of het niet raadzaam zou zijn thans ook een vertrouwensman van de grootste politieke partij van het land, de sociaal-democratische partij, in de regeering op te nemen. Reeds in vorige jaren hadden de socialisten een plaats in de regeering opge- eischt. De „burgerlijke" partijen hadden dat verlangen steeds van de hand gewezen o.m. omdat het socialistische partijprogramma hun nog niet voldoende waarborgen bood, dat een socialistische minister van harte tot de ver sterking der militaire landsverdediging zou willen medewerken. De socialisten hebben echter in de laatste jaren, onder den indruk der gebeurtenissen in het buitenland, hun standpunt dusdanig ge wijzigd, dat thans aan den wil tot miltaire landsverdediging niet langer te twijfelen ls. Toen daarom de socialistische kamergroep den socialistische burgemeester van Zürich sena tor dr. E. Klöti, oud-voorzitter van de Zwitser sche kamer, voor het ministerschap candidaat stelde, begreep een ieder terstond, dat ons interessante politieke dagen te wachten ston den! Inderdaad hebben wij hier tien be wogen dagen gehad, gedurende welken tijd de vraag, of een sociaal-democraat zijn intrede in de regeering zou doen, de Zwitsersche politiek geheel be- heerschte en zelfs de kwestie der nationaal-socialistische propaganda en die der betrekkingen tusschen Zwitserland en Duitschland geheel naar den achtergrond gedrongen werden. Daar de aftredende minister Meyer tot de vrijzinnige partij behoorde, lieten de parle mentsleden der twee andere regeeringspartijen (de katholieken en de boerenpartij) aan de vrijzinnigen den voorrang bij de besprekingen over de vraag der socialistische medewerking aan de regeering. Met ongeveer twee-derdeen meerderheid besloten de vrijzinnige parle mentsleden den socialistischen eisch van de hand te wijzen en weer een vrijzinnige voor het ministerschap candidaat te stellen. Daal de katholieken en de boerenafgevaardigden niets tegen de persoon van den vrijzinnigen candidaat dr. E. Wetter in te brengen, hadden scheen de zaak aan het einde der vorige week virijwel beslist. DE vrijzinnige minderheid, die voor de so cialistische deelneming aan de regeering was, was zich echter plotseling geducht be ginnen te roeren. In tal van steden kwamen vrijzinnige pro testvergaderingen tot stand, waarin de vrij zinnige kiezers tegen het besluit der vrijzln nige parlementsleden protesteerden en in het belang van de nationale eendracht de ver kiezing van den socialist dr. Klöti tot minis ter vorderden. In het kanton Bern. waar men zoowel in de gemeente als op kantonaal gebied goede ervaringen met de socialistische mede werking heeft opgedaan, beriepen de vrij zinnigen zich op dit goede voorbeeld. In de aan Duitschland grenzende kantons was het vooral de bezorgdheid voor de ontwikkeling der betrekkingen met Duitschland, die de vrijzinnigen tot ondersteuning der socialisti sche candidatuur bewoog, opdat de Zwitsersche regeering mere dan de tegenwoordige een van nationale eendracht zou kunnen genoemd worden. De opstand onder de vrijzinnige kiezers tegen 't besluit der vrijzinnige Kamerleden, om de socialistische medewerking van de hand te wijzen, was zoo krachtig dat de vrijzinnige candidaat dr. Wetter tenslotte zelf zijn can didatuur „onherroepelijk", zooals het in zijn schrijven heette, introk. Doch toen kwam een opstand uit een an deren vrijzinnigen hoek. De Fransch-Zwitser sche vrijzinnigen, die de angst der Duitsch- Zwitsers voor het „Duitsch gevaar" zeer over dreven achten en daartegen des te meer een proefneming in Zwitserland met een „Volks- front-regeering naar Fransch model vreezen (ofschoon een Zwitsersche regeering met een socialist erin nog volstrekt geen Volksfront- regeering zou zijn, daar ieder verband met de communisten zou ontbreken en daaren tegen de Zwitsersche rechtspartijen regeerings partijen zouden blijven!), maakten toen zulk een kabaal bij de gedachte aan een toe geven aan den socialistischen wensch, dat de Duitsch-Zwitsers tenslotte toch bij hun eigen candidaat Wetter maar bleven vol harden. Geplaatst voor de keuze tusschen tusschen ontstemming van het eigen partij- volk en van de socialisten óf verscherping der tegenstellingen tusschen Fransch-Zwit- serland en Duitsch-Zwitserland, meenden de Duitsch-Zwitsersche parlementsleden het laatste als het grcotste kwaad te moeten be schouwen •U was de afloop der verkiezing eindelijk vrijwel zeker. Want de socialisten heb ben in het parlement slechts 53, de commu nisten 2 en de gezamenlijke burgerlijke par tijen 176 zetels. Dat dr. Klöti desniettemin 98 stemmen verwierf, dus 43 uit het burgerlijke kamp, tegenover slechts 117 voor den vrijzin nigen candidaat, toonde echter wel, hoe de beweging voor - de socialistische vertegen woordiging in de regeering reeds krachtig wortel, ook onder de burgerlijke parlements leden geschoten heeft. .Gij hebt den slag verloren, doch zult den oorlog winnen", verklaarde een vrijzinnig leider dan ook na afloop van de verkiezing aan een socialistischen collega. Inderdaad, de kans is groot, dat deze oorlog het volgende jaar beëindigd zal worden en met de ver kiezing van een sociaal-democraat zal ein digen. De socialisten willen thans de grondwet veranderen en daarin bepalen, dat de leden derf Zwitsersche regeering door volksstem ming van het geheele volk zullen gekozen worden. Dit pogen zal vermoedelijk schip breuk lijden. Doch de vrijzinnigen zullen waarschijnlijk een grondwetswijziging weten door te zetten, waarbij het aantal ministers van 7 tot 9 zal worden verhoogd en dan zal waarschijnlijk de eene nieuwe zetel voor een sociaal-democraat zijn, terwijl de Fransch- Zwitsers door het verkrijgen van den tweeden zetel eenigszins gekalmeerd zullen worden Indien de internationale toestand niet alle belangstelling voor zich zal opeischen, zal het jaar 1939 waarschijnlijk nog heel wat strijd voor de samenstelling der Zwitsersche re geering brengen, voordat de maand Decem ber van dat jaar een beslissing zal hebiben gebracht, die dan weer voor vier jaren rust op dit gebied der politiek zal doen ontstaan B. DE «TONG VAN BEEK EN DONK. „NIEUW LEVEN". De contact- en propaganda-commissie van de geheel-onthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" houdt Zaterdag a.s. voor de kunstlievende leden de jaarlijksche kien- avond in café-restaurant „Dreefzicht" al hier. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. Bescherm mei hel VERKOUDHEID, BRONCHITIS 1 Pijnverdrijvende borst- en rugbedekking, 1 een bron van warmte. I Verkrijgbaar bi] alle Apothekers en Drogisten F 1.10 FABRIKAAT „THERMOGENE" (Adv. ingez. Med.) Raad van rechtsbijstand in straf zaken. (Adv. Ingez. Med.) En Bureau van Consultatie. Aan het verslag van den Raad van Rechts bijstand in strafzaken bij de Arr. Rechtbank te Haarlem over 1938 is het volgende ontleend: Gehouden werden 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 114 (vorig jaar: 139, in 1936: 111) bezoekers en bezoeksters, terwijl buiten de zittingen nog 16 (vorig jaar: 25, in 1936: 22) verdachten zich tot den Raad wendden. In 65 gevallen (vorig jaar: 74, in 1936: 57) werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raadsman. Deze 65 (vorig jaar: 74) gevallen betroffen 18 catagorieén van zaken, waarvan de meeste be trekicing hadden op valschheid in geschrifte en diefstal. Bureau van Consultatie. Aan het verslag van het Bureau van Consul tatie bij de Arx*ondissements Rechtbank te Haarlem over 1938 is het volgende ontleend. Gehouden werden 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 1006 (vorig jaar: 1083, in het jaar 1936: 1038) bezoekers en bezoeksters, terwijl buiten de zittingen nog 123 (vorig jaar: 115, in 1936: 120) rechtzoekenden zich tot het Bureau wendden. In 789 gevallen (vorig jaar: 846 gevallen, in 1936: 825 gevallen) werd voldaan aan het ver zoek tot toevoeging van een advocaat voor geheel kosteloozen bijstand. Deze 789 (vorig jaar: 846) gevallen betroffen twee groote categorieën van zaken; n.l. schei dingszaken en alimentatie-zaken, elk weer ver deeld in verschillende onderdeelen. Het gemiddeld aantal toevoegingen per per soon, berekend over de advocaten, die geduren de het geheele jaar voor toevoegingen beschik baar waren, bedroeg 13 (vorig jaar: 14y2, in het jaar 1936: 15). Toevoeging voor rechtsbijstand tegen half tarief wegens minvermogen geschiedde in 20 gevallen (waaronder 9 gevallen van verweei tegen alimentatie-vorderingen). Beide bureaux waren in 1938 samengesteld uit: Mrs. P. Tideman, J. H. J. Simons, L. V. Hoog, R. C. Bakhuizen van den Brink, J. Dee- nik, C. Blankevoort, F. van der Goot en F. J. D. Theyse. CREMATIE PROF. R. N. ROLAND HOLST. Bij de crematie van het stoffelijk overschot van prof. R. N. Roland Holst, Woensdagmid dag a.s. te Westerveld, zal uitsluitend het woord worden gevoerd door prof dr. J. Hui- zinga, uit Leiden. PROV. STATENVERKIEZING. Candidate)! der Haarleinsche R.K. Staatspartij. De R.K. Staatspartij te Haarlem zal candidaat stellen voor de Prov. Statenverkiezingen Noord-Holland Mr. J. B. Bomans, J. G. van Kessel, dr. Th. Koot (onder voorwaarden), mr. F. A. Bijvoet, Mi*. Dr. A. Schreurs, Th. S. J. Hooy. J. Ph. H. Castricum, H. J. L. Klein Schiphorst en dr. W. Naessens (onder voorwaarden). JUBILEUM ZUSTER WEST. Het Witte Kruis alhier, herdacht 2 Januari het feit dat Zuster West 12'/2 jaar in dienst van de wijkverpleging haar taak op voor treffelijke wijze heeft verricht. Namens het bestuur der afdeeling Haarlem werd haar on der aanbieding van een souvenir hartelijk dank gebracht voor de wijze waarop zij zich van haar taak heeft gekweten, waardoor niet alleen een belangrijke ledenwinst kon worden geboekt, maar ook vele patiënten en huisge- nooten haar verknochte vrienden werden. Door bloemen en persoonlijk bezoek gaven velen van hun sympathie blijk, waardoor de dag voor de jubilaresse tot een feestdag is geworden. In de nabijheid van dc Braziliaansche stad Barbarsena kwamen een expresstrein en een goederentrein met elkaar in botsing. Bij dit ongeluk werden 31 personen gedood en 60 gewond. Op 1 November 1938 is, krachtens het Ko ninklijk Besluit van 23 September 1938 (Stbl. 285) de Pachtwet (Wet van 31 Mei 1937 Stbl. 205) in werking getreden. Het doel van de Pachtwet is meer zekerheid te geven aan de pachters ten aanzien van den duur van de pachtovereenkomst. Immers, kon voorheen bijv. verpacht worden voor 4 jaar, en daarna aan een anderen pachter. Dit is thans Het algemeen systeem is tegenwoordig dat slechts verpacht kan worden voor onbepaalden tijd (art.4). Wel kan één der partijen dan nog steeds opzeggen (mits een opzeggingstermijn van minstens 18 maanden in acht wordt genomen, terwijl ook het tijdstip van beëindiging moet sa men vallen met het plaatselijk gebruik of bij ge breke daarvan tegen een tijdstip dat de vruch ten van het laatste pachtjaar zijn geoogst bijv. 1 November), maar de pachter kan dan altijd behalve indien de opzegging geschiedt in het jaar volgend op elk 10-jarig pachttijdvak nietigverklaring van de opzegging bij den rech ter vorderen (art. 34). De rechter heeft dus in het algemeen te be slissen of de pachtopzegging al dan niet door gang kan vinden. De artikelen 35 en volgende geven richtlijnen en voorschriften aan den rechter. Zoo zal bijv. de ontbinding van de overeen komst doorgang vinden: le. Indien de pachter niet aan zijn verplich tingen heeft voldaan (art. 35), behoudens dat de rechter den pachter nog een kans geeft i.d. vorm van een uitstel om alsnog aan zijn ver plichtingen te voldoen (in het algemeen kan dit uitstel 1 jaar zijn (art. 37), bij niet betaling van de pachtsom: 1 maand (art. 45). 2e. Indien de pachtovereenkomst 5 jaar heeft geduurd en de verpachter of familie in de rechte neerdalende lijn (ouders op kinderen enz.) zelf op het verpachte willen gaan boeren (dat moet echter in de overeenkomst zijn voorbehouden, (art. 35). In andere gevallen worden de belangen van verpachter en pachter tegen elkaar opgewogen, en hangt daarvan de beslissing van den rechter af of al dan niet voortduren van de pachtover eenkomst plaats heeft, al of niet met schadever goeding voor de wederpartij. Een bijzonder geval (hetgeen eveneens moet zijn voorbehouden in de pachtovereenkomst) is dat ontbinding gevraagd kan worden indien aan 't verpachte de bestemming gegeven wordt in 't belang van Volkshuisvesting. Handel of Nijver heid (art. 41). In dit geval is geen sprake van een opzeggingstermijn van 18 maanden, evenmin als van een tijdstip tegen hetwelk moet worden opgezegd. De ontbinding moet echter wel in rechte worden gevorderd. Uit bovenstaande blijkt dus wel, dat de ver pachter voor langeren tijd aan een pachter ge bonden is, en, al is de overeenkomst voor onbe paalden tijd gemaakt, zoodat opzegging steeds mogelijk is, door het recht van den pachter om in het algemeen tenminste tegen de opzeg ging in verzet te komen, de pachtovereenkomst in diverse gevallen dus niettegenstaande deze opzegging mogelijk blijft doorloopen. Uitzonderingen op den regel. Echter zijn er uit den aard der zaak uitzon deringen op den algemeenen regel van verpach ting voor onbepaalden tijd. Er kan nl. voor bepaalden tijd verpacht wor den (art. 5), zoodat de overeenkomst zonder dat opzegging noodig is eindigt na verloop van den overeengekomen bepaalden tijd; le. Indien uit den aard van het verpachte of uit bijzondere omstandigheden een verkortere duur wenschelijk is. In dat geval kan voor hoogstens 1 jaar worden verpacht. Van te voren behoeft aan den rechter niet gevraagd te worden om te beslissen of deze bijzondere omstandigheden aanwezig zijn; men kan dit op eigen risico doen. Echter is het ze kerder om eerst den rechter te laten beslissen dat inderdaad deze bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, dan staat dit vast en loopt men geen risico dat de rechter later zal beslissen dat bijzondere omstandigheden niet aanwezig zijn. want dan zit men weer voor onbepaalden tijd aan de rechten vast. Indien men voor langer dan 1 jaar, doch hoog stens 3 jaar wil verpachten moet men vooraf den rechter laten beslissen dat bijzondere omstan digheden aanwezig zijn, en dan beslist ook de rechter omtrent den termijn van verpachting. In dit geval wordt dan verpacht voor het vastge steld aantal jaren, maanden (indien hoogstens 1 jaar door partijen vast te stellen, voor ten hoog ste 3 jaar door den rechter vast te stellen). Tus- schentïjdsche opzegging kan nooit worden voor behouden. Den overeengekomen tijd zit men aan den pachter vast. 2e. Bij losland minder dan 1/4 H.A. groot, waarvan de pachtsom minder dan f 50 per jaar bedraagt kan men voor eiken willekeurig be paalden tijd verpachten (bijv. 4 of 5 jaar, of 1 jaar) doch ook dan zit men weer voor dien tijd aan den pachter vast (art. 15). Nooit is tusschen- tijdsche opzegging mogelijk. Dit vloeit voort uit het heele systeem van de wet, speciaal uit de artikelen betreffende beëindiging van de pacht overeenkomst. Elke overeenkomst van pacht (hetzij voor on bepaalden tijd algemeen systeem hetzij voor bepaalden tijd uitzonderingsgevallen hierboven le. en 2e genoemd) moet schriftelijk worden aangegaan. Een mondelinge pachtover eenkomst kennen we niet meer. (Art. 6). Van het pachtcontract moet bir.nen 8 dagen na het aangaan daarvan (dus na onderteeke- ning, niet na ingaan van de pachtovereenkomst) een door alle partijen onderteekend afschrift worden ingezonden aan de Pachtkamer (art. 7). Dit afschrift moet geregeld worden; de exem plaren van de acte zijn vrij van zegel (mits vol daan wordt aan de eischen van de Zegelwet ar tikel 56 b. en wel, aanbieding ter registratie binnen drie maanden na de dagteekening der acte en binnen één maand na den aanvang der pacht van de verschillende exemplaren der acte). Op deze formaliteit is echter één uitzon dering, dezelfde uitzondering als hiervoor sub. 2e. genoemd (dus in welk geval ook voor een willekeurig bepaalden tijd kan worden ver pacht) nl. indien het losland betreft, minder dan 1/4 H.A. groot en waarvan de pachtsom minder dan f 50 per jaar bedraagt. Dan behoeft dus geen afschrift naar de pachtkamer en wordt op de oude wijze een contract opgemaakt (moet echter wel schriftelijk). Wanneer is de Pachtwet van toepassing? Artikel 1 zegt daaromtrent: Pacht is een overeenkomst waarbij de ver pachter zich verbindt tegen een pachtprijs een hoeve of losland aan den pachter te verstrek ken om te gebruiken en daarvan de vruchten te trekken. Onder hoeve wordt verstaan land met daarbij behoorende gebouwen en roerend toebehooren, onverschillig of op dat land veeteelt, akkerbouw, tuinbouw of eenige andere vorm van bodemcul tuur wordt uitgeoefend. Onder veeteelt wordt b.v. verstaan het hou den van varkens, niet het houden van kippen. Wel bedacht moet worden, dat het werkelijk pacht moet zijn. Bij verkoop van grasgewas kan men niet spreken van „het gebruiken van den grond om daarvan de vruchten te trekken", im mers, hier is het zuivere verkooping, en is bij erkoop van grasgewas dus de pachtwet niet van toepassing. Nog een enkel woord over de z.g.n. pachtka- mers. Waar hier genoemd is de rechter wordt be doeld de in pachtzaken bevoegde rechter d.i. de Pachtkamer. In elk kantongerecht is een pacht kamer gevestigd, welke bestaat uit 3 leden, nl. de kantonrechter en 2 niet ambtelijke leden, door de Koningin te benoemen (er zijn ook de noodige plaatsvervangende leden), (art. 47). Men kan in beroep gaan bij de pachtkamer, behoorende tot het Gerechtshof te Arnhem. Deze pachtkamer bestaat uil 3 Raadsheeren en 2 niet ambtelijke leden. Ook deze 2 laatsten worden weer door de Koningin benoemd (art. 53). Er bestaan nog z.g.n. Pachtbureaux (rechtspersoon lijkheid bezittende lichamen). Deze zijn te be schouwen als adviesbureaux voor pachter en verpachter. Ook kunnen zij adviezen geven aan de pachtkamers. De meeste pachtbureaux zijn landbouworganisaties (art. 59, 60, 61). Men kan van te voren door erkende pachtbureaux een pachtovereenkomst laten goedkeuren. In dat ge val behoeft weer geen afschrift van de overeen komst aan de Pachtkamer te worden ingezon den. Hiervoor is reeds gezegd dat men indien er bijzondere gevallen aanwezig zijn voor hoogstens 1 jaar kan verpachten. Het is echter zaak. dat de pachtkamer de beslissing neemt dat inderdaad deze bijzondere gevallen aanwezig zijn. Deze laatste bevoegdheid heeft een erkend pachtbureau ook, terwijl zoo'n pachtbureau ook een beslissing kan nemen omtrent verpachting voor hoogstens 3 jaar, zooals hiervoor bij de pachtkamer is uiteengezet (le.) Verder worden door de pachtbureaux adviezen gegeven, model- pachtacten gemaakt enz. Overgangsbepalingen (art. 62). De rechten en verplichtingen (dus o.m. het recht tot tusschentijdsche opzegging) voort vloeiende uit de pachtovereenkomsten welke van kracht waren op 1 November 1938, blijven door het oude recht beheerscht: a. Indien zij op 1 Januari 1936 nog niet van kracht waren; b. Indien zij op 1 Januari 1936 wel reeds van kracht waren, doch de overeenkomsten voor onbepaalden tijd zijn aangegaan, tot en met 31 October 1940 B. indien zij op 1 Januari 1936 wel reeds van kracht waren, doch voor bepaalden tijd zijn aan gegaan: Gedurende dien bepaalden tijd, doch uiterlijk tot 1 Januari 1943. B.v. Is een overeenkomst aangegaan 1 Januari 1938 voor den tijd van 3 jaar, tot dus 1 Januari 1941, doch is tusschentijdsche opzegging moge lijk, dan wordt deze overeenkomst tot 31 Octo ber 1940 beheerscht door het oude recht en kan dus vóór dien tijd (mits de daaromtrent in de overeenkomst gestelde bepalingen in acht wor den genomen) worden opgezegd, zoodat deze overeenkomst in het algemeen voor 31 October 1940 zal kunnen eindigen en buiten de bepalin gen van de pachtwet zal vallen. Is tusschen tijdsche opzegging niet mogelijk, dan komt deze overeenkomst met ingang van 1 November 1940 onder de bepalingen van de pachtwet te vallen. De jaren echter gedurende welke de overeen komst onder de oude wet heeft geloopen tellen mede voor de 10 jaar, na verloop waarvan zooals boven uiteengezet is opzegging door verpachter kan plaats hebben, zonder dat pach ter recht tot verzet tegen deze opzegging heeft. Reeds eerder aangegane overeenkomsten, waarop later (b.v. 1 November 1940 zie hier voor) de pachtwet toepasselijk wordt, worden, voor de toepassing van de wet (vgl. b.v. de ver plichting tot inzending van een afschrift aan de pachtkamer) geacht op dat tijdstip (1 November 1940, 1 Januari 1943, dus wanneer de pachtwet er op toepasselijk wordt) te zijn aangegaan (art. 63). Volgens artikel 22 is de verpachter verplicht om indien de overeenkomst langer dan 1 jaar geduurd heeft een billijke vergoe ding aan den pachter te betalen voor verbete ringen door pachter gedurende dc laatst verloo- pen 10 jaar aangebracht. Deze verbeteringen worden onderscheiden in: a. Die de inrichting of gedaante van het ge pachte veranderen. b. andere niet onder a vallende verbe teringen. Wil van vergoeding sprake zijn dan is ver- eischt: Betreffende de sub a. genoemde verbeteringen: dat de verpachter uitdrukkelijk heeft toegestemd in de verbeteringen. Betreffende de sub b. genoemde verbeterin gen: Indien pachter van de verbeteringen aan verpachter schriftelijk mededeeling heeft ge daan onder opgave van de kosten en of: 1. ver pachter na deze mededeeling zich niet tijdig uit drukkelijk heeft verzet, of 2: de rechter in ge val van een dergelijk verzet van den verpachter, dit verzet op vordering van den pachter ongegrond heeft verklaard. Opgemerkt wordt nog, dat in het algemeen veel bepalingen van de pachtwet z.gn. dwingend recht is, zoodat daarvan niet bij overeenkomst mag worden afgeweken. Wordt dit wél gedaan, dan is een dergelijke afwijkende bepaling nietig. L. VASBINDER. (Nadruk verboden). ODE HUK UJflGEniDEG TEL. I57IÖ (Adv. mgez. MedJ OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat bovengenoemde bijeen komsten organiseert, deelt mede, dat 't pro gramma voor de maand Januari als volgt is vastgesteld: Donderdag 5 Januari de heer J. Sevensma, evangelist te Amsterdam, 12 Januari evange list J. Kits. leider van de openlucht Evan gelisatie, Zeist; 19 Januari S. Zijlstra, evan gelist van de openlucht-evangelisatie, Leeuwarden, 26 Januari, ds. A. M. Berkhoff, vrij evangelisch predikant te Groningen, over het onderwerp: „Wat van de Kerstboodschap nog vervuld moet worden". De samenkomsten worden lederen Donder dagavond gehouden in de kerk der Broeder gemeente aan de Parklaan No. 34, met uit zondering van de bijeenkomst van 5 Januari, welke in het lokaal Parklaan 21 plaats vindt.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11