Haarlem's Dagblad Een Reis. JAPAN aan den vooravond der dictatuur? Opruiming. Millioenen Chineezen door't water bedreigd NOODWEER op de Zwarte Zee. DE WERKLOOSHEID TE HAARLEM. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17036 Uitgave Lonrene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soeudaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag: 3 Januari 1939 Abonnementen per week f0.25 p maand t 1.10. per 1 maanden 3.25. franco per pool f3.55 Iikw nummers O cent per ex. Advertenlif n - 1-5 regel» I 1.75. elke regel meer t 0.35. Reclames 0.60 per regel. Kegelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-1 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Fransche minister-president Edouard Daladier heeft Corsica bezocht en is er storm achtig toegejuicht. Men heeft hem geestdrif tig toegesproken, te Ajaccio en te Bastia, en hij heeft geantwoord in even geestdriftigen trant. Hij heeft zelfs gezegd dat het eiland den band vormt tusschen Frankrijk en Noord-Afrika, hetgeen een beetje erg sterk uitgedrukt schijnt. Daarop is hij met zijn ge volg van diplomaten, politici, generaals en ad miraals per smaldeel naar Tunis overgesto ken en Bizerta heeft hem ook al met hoera's ontvangen. Wonderlijk is toch het leven van den heden- daagschen staatsman, en niet het minst dat van Edouard Daladier, die sinds half April 1938 regeert en in minder dan negen maanden al meer beleefd heeft dan de meeste sterve lingen in hun gansche bestaan hier op aarde ten deel valt. Zelfs voor een Franschen pre mier is het extra-veel. Hoeveel malen heeft deze bakkerszoon uit een Zuid-Fransch dorpje, die geen oogenblik over een betrouw bare meerderheid in de Kamer beschikt heeft, zijn val al niet zien dreigen? Verwijten zijn hem in massaas geworden, verguizing door de oppositiepers is ruimschoots over hem uitge stort. Enkele weken geleden werd hij nog met een algemeene staking bedreigd. Hij overwon maar glipte enkele dagen later door het oog van een naald toen de grillige Kamer zijn be langrijkste voorstellen toch nog bijna verwor pen had. Met zeven stemmen meerderheid won hij. Er zijn andere herinneringen die hem, toevend in de binnenkamer zijner eigen ge dachten, met verbazing moeten vervullen. Bij voorbeeld de herinnering aan de dagen waar in hij mobiliseerde, bekroond door ovaties op een vliegveld te München en een soort zege tocht door de straten dier stad, gezamenlijk in een auto met generaal-veldmaarschalk Her mann Goering. Dat was de eenige gelegenheid, waarbij de fotos van het vrij onbewogen ge laat van dezen door het speelsche lot uitver koren Franschman een uitdrukking van on miskenbare verwondering vertoonen. Andere herinneringen moeten hem van eenige verbazing vervullen. Het is immers niet te loochenen dat juist het optreden dei- dictatoren, zoowel in Duitschland als in Italië, hem bij herhaling weer vast in den zadel heeft geholpen als zijn val bijna een feit scheen' Zonderlinge ondervindingen voor een geboren en getogen democraat! Ook deze reis, met de ovaties die haar be geleiden, is weer het gevolg van dictatoriaal optreden. Terwijl Daladier op een balcon in Bastia de geestdriftige toejuichingen der me- liigte aanvaardde, terwijl hij boog en groette ter beantwoording van het junassale enthou siasme in de straten van verschillende steden, als ware hij Mussolini op een van diens vele segetochten, moet hij toch wel met eenige ironie overdacht hebben dat al deze eer ja, nou weer eer! hem heelemaal niet ten deel gevalen zou zijn als de aanhangers van dienzelfden Mussolini niet om Corsica, Tunis, Savoye, Dzjiboeti enzoovoorts geschreeuwd hadden. En hij moet zich met den Duce ver bonden hebben gevoeld als in een eenheid der tegendeelen, zooals hij in München met Hitier vereenigd werd. Wonderlijk, wonderlijk. Natuurlijk is dit alles wel te verklaren. Maar ook de verklaring is raar. En levender dan de staatsman is tenslotte immer de mensch, die zulke vreemde gebeurtenissen, waarbij zijn persoon afwisselend hoon en glorie oogst, moeilijk geheel zakelijk kan blijven beschouwen. Al trekt hij nog zoo'n strak gezicht, dat een beetje on-Fransch en heelemaal on-Zuid-Fransch is. Daladier is wel langzamerhand sterker taal gaan spreken. Hij pakt nu met groote over tuiging uit over de kracht van Frankrijk. Hij bezweert zijn hoorders, op die kracht te ver trouwen. Maar zijn eigen persoon laat hij vrij wel buiten het geding. Daarvoor is hij niet alleen democraat, maar kent hij ook Parijs te goedParijs, capricieus als een schoone vrouw, dat hem denkelijk op het oogenblik van zijn grootste succes aan den dijk zal zet ten, zooals het met anderen vóór hem deed. Al laat het nu toe dat een heel eskader mach tige oorlogsschepen erop uittrekt om den groo- ten man te vervoeren en te begeleiden Over een paar weken zit hij wellicht thuis, ambteloos, en moet om een taxi bellen om naar de Kamer te rijden. Misschien denkt hij: ieder genre .is goed, behalve het vervelende. Dat is een Fransch kernwoord. En het past wel op hem, die zoo herhaaldelijk gez heeft: Laat ons dan maar vallen. Maar we wijken niet. Hoe lang zou hij nog blijven staan? R. P. Prins Konoye treedt nog deze week af. TOKIO, 3 Januari (Reuter/ A. N. P.). Amerikaansche Congres bijeen. Tweespalt in de rijen der democraten. WASHINGTON 3 Januuari. Om twaalf uur vanmiddag komt het 76ste congres bijeen. Voor het eerst sedert 1932 zijn de rijen der democra ten werkelijk en grondig gebroken door de New Deal. Nog houden de voorstanders der New Deal de meerderheid in beide huizen, doch de conservatieven keeren zich steeds meer van Roosevelt af. Het is niet onmogelijk, dat het nieuw gekozen congres het nationale verdedigingsproject zal aanvallen met de argumenten, dat het ten eerste overhaast is en in de tweede plaats een ver momming voor een nieuw soort „pomp-door- ateken". Prins Konoye. Een aantal besprekingen aan het einde van het jaar gehouden, hebben Prins Konoye het besluit doen nemen vóór het einde der week af te treden. Waarschijnlijk, aldus verklaart men in wel ingelichte kringen, zal baron Hiranoema, de president van den Geheimen Raad, Konoye opvolgen. De crisis is in de eerste plaats veroorzaakt door den aandrang, welken admiraal Soetsoegoe uit oefent ten aanzien van een natio nale mobilisatie op politieke basis, waarbij de politieke partijen in een enkele nationale partij worden samengebracht. Leden der Minseito en Seyoekai zijn voorstanders van een natio nale, moreele mobilisatie, doch zij zijn sterk gekant tegen de plan nen van Soetsoegoe. Deze dreigt reeds op een ontbinding van den Landdag te zullen aansturen. Daarom zou Konoye er de voor keur aan geven af te treden vóór de Landdag weer bijeenkomt. Nauw was het oud tot nieuw vergaan, Of 't oud getij had afgedaan En 't nieuwe brak weer spoorslags aan, 't Getij der uitverkoopen; De vrouw loopt in het jaarbegin. Haar huis uit en de winkels in. En, meestentijds met een vriendin, Gaat zij op koopjes loopen. Het spookte lang al in haar rond, Dat hoedje dat ze aardig vond, Een lapje stof, een stukje bont. Nu zal het ervan komen; Zij neemt dus een kordaat besluit, Zij gaat strijdvaardig erop uit En strakjes wordt de groote buit, Vol vreugde meegenomen. Het spreekt vanzelf, zij overziet, Terwijl zij onderzoekend spiedt, Ook vele andre zaken niet, Die voor haar etaleeren; En zij heeft verder aan de hand Van advertenties in de krant Een beeld dat het geheel omspant Van wat zij kan begeeren. Als zij aan 't einde van den dag. Weer 'moe maar rustig zitten mag, Dan doet zij enthousiast verslag, Want zij is best tevreden; Zij is dan wel wat loom van voet, Maar opgeruimd is haar gemoed. De nieuwe aanwinst doet haar goed. De zege is bestreden. P. GASUS. 9000 vierkante mijl gebied met overstrooming bedreigd SJANGHAI, 3 Januari (Reuter- A.N.P.) Het water van de Gele Ri vier, dat in December de dijken heeft doen bezwijken, dreigt thans 9 mil- lioen Chineezen van hun haardsteden te verdrijven. Deze mededeeling werd gedaan door het in ternationale comité tot hulpverleening aan slachtoffers van hongersnood. Nadat het water van de Gele Rivier zich vereenigd had met het water van de Hwai kwam een geheel gebied op de grens tusschen Anhwei en Kiangsi onder water te staan. Het water stroomt thans in de richting van de zee. Tenzij de dijken der Gele Rivier onmiddellijk worden hersteld is te vreezen dat nog een ge bied van 9.000 vierk. mijlen onder water zal worden gezet. Op dit gebied wonen 9 millioen menschen. Disconto verlaging in Frankrijk. Van 2'/t op 2 pCt. PARIJS, 3 Januari (Havas-ANP) De bank van Frankrijk heeft haai- wissel disconto verlaagd van 2op 2 procent. Een blik op Tunis, dat na Corsica door den Franschen minister-president bezocht wordt. Daladier arriveerde vanmorgen op Afrikaanschen bodem. BOTSING IN DE FONTEINLAAN. Goed afgelooperi. Hedenmorgen ongeveer zes uur had de koop man De Z. uit Heemstede het paard, dat voor zijn vierwielig voertuig liep, in de Fonteinlaan uitgespannen, om het in verband met de glad heid van den weg scherp te zetten. Alvorens daartoe over te gaan. plaatste hij zijn wagen, die verlicht was. tegen het trottoir, in de richting der stad. Uit Heemstede naderde met een snel heid van 50 K.M. een vrachtauto, bestuurd door een groentehandelaar uit Heemstede. Deze zag den stilstaanden wagen te laat en botste er met zijn auto zóó hard tegen aan, dat het wagentje in tweeën gespleten en geheel vernield werd. De voerman en het paard, die op 't trottoir ston den, bleven ongedeerd. Het paard sloeg van den schrik even op hol, maar werd spoedig gegre pen. Ook de vrachtauto werd ernstig beschadigd. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opge maakt. De sta-in-den-weg in de Rustenburgerlaan gaat verdwijnen. Zooals wij reeds berichtten heeft de gemeente in^ verband met de verbreeding van de Rusten burgerlaan. het perceel in de Esschilderstraat aangekocht om dit te sloopen. Met de voorbereiding van de sloopwerkzaamheden is thans een begin gemaakt. Hedenmorgen werd deze foto van dit vereenzaamde en thans ten ondergang gedoemde perceel gemaakt. Lord Perth treedt af als ambassa deur te Rome. Sir Percy Loraine tot zijn opvolger benoemd. Lord Perth. LONDEN. 2 Jan. Sir Percy Loraine. de Britsehe ambassadeur in Turkije zal Lord Perth opvolgen als ambassadeur te Rome, wanneer laatstgenoemde zich in April a.s. zal terugtrekken. (Reuter). Tal van schepen vergaan ISTANBOEL 3 Januari (D.N.B. A N.P.) In het gebied van de Zwarte Zee en de Aegeische zee woeden thans hevige sneeuwstormen. Ettelijke zeilschepen zijn vergaan Ook het Turksche ko- lenschip .Millet" (1880 ton) is met de geheele uit 22 koppen bestaande be manning aan de kust van de Zwarte Zee vergaan United Press meldt nog, dat bovendien twee Grieksche en elf Turksche schepen aan den grond geloopen zijn. In Anatolië zijn tengevolge der hevige sneeuwstormen talrijke dorpen geïsoleerd. I Het woord is aan Crillparzer Gebogen toont de boog eerst recht z\jn kracht. Vauvenargues Het is goed door karakter flink en door overweging buigzaam te zijn. Kardinaal de Retz: Zwakkelingen buigen nooit als het moet. Weer beneden het aantal van verleden jaar. In de afgeloopen week, de laatste van 1938, is het aantal werkloozen te Haarlem met 7 gedaald. Niet veel, maar daartegenover stond, dat de zelfde week van 1937 een vermeerdering gaf van 146. Een gunstig verschil dus van 153. Daardoor zijn wij nu weer 145 onder het aantal van 1937. 14 dagen geleden was het aan tal er b o v e n gekomen, wat een pessimistischen kijk op de Haarlemsche arbeidsmarkt gaf. Het aantal werkloozen te Haarlem is thans 6353, dit is 145 beneden 1937, 341 beneden 1936 en 615 beneden 1935. Ook zijn nu de vorstwerkloozen weer aan den arbeid. Deze menschen waren evenwel buiten de werkloozen statistiek gehouden, omdat zij al leen t ij d e 1 ij k werkloos waren. Cedillo heeft zich niet over gegeven. Guerilla in den staat San Luis Potosi duurt voort. MEXICO, 3 Januari (Havas/A.N.P.) De door president Cardenas aan generaal Cediilo toegestane termijn zich over te geven, was per 31 December afgeloopen. De militaire autoriteiten van San Luis Potosi hebben opdracht gegeven de operaties met grooter kracht uit te voeren om den generaal in handen te krijgen. Deze zou er in geslaagd zijn de omsingeling te verbreken en zich naar de hoogten van de Sierra Hasega te begeven, waar hij moeilijk bereikbaar is. Volgens de „Prensa' heeft generaal Cedillo er van afgezien te profiteeren van de edel moedigheid van president Cardenas in de hoop partij te trekken van de ongeregeld heden, welke hij bij de a.s. campagne voor de presidentsverkiezingen verwacht. In het gebied van San Luis Potosi neemt de guerillastrijd toe. Wie het slippen wil weren, Laat zijn banden aderiseeren. ABSOLUUT SLIP VRIJ. SHELL-SER VICE-STATION, Amsterdamsche Vaart 322, Telef. 16773 DAG EN NACHT GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Haarlem heeft weer minder werkloozen dan een jaar geleden. 1 De behandeling der Haarlemsche begroo ting in den Raad. 2 De veranderingen in de bevolkings-struc- tuur. Invloed op de werkloosheid. In de toekomst meer mannen dan vrouwen. 2 R.K. C'andidaten voor de raadsverkiezingen te Haarlem. 3 BINNENLAND. De Tweede Kamer kan zich niet algemeen vcreenigen met de pogingen der regeering om de Gemeentefinanciën te sanecrcn. 3 Dr. P. Smit, president van de Synode der N'ed. Herv. Kerk. is overleden. 3 De Arnliemsche kantonrechter heeft een vordering van een Oostenrijker om hier schulden te mogen innen, toegewezen. 3 De Arnoud-zaak is opnieuw voor den Hoo- gen Raad gekomen. 4 BUITENLAND. Japan staat aan den vooravond van een dictatuur. 1 Daladier is zeer enthousiast op Corsica ont vangen en bevindt zich thans reeds op Afrikaanschen bodem. 5 De Imperial Airways openen in het voorjaar den wekelijkschen luchtdienst over den Oceaan. 5 De Amerikaansche vice-president Garner blijkt tegenstander te zijn van den New Deal. 5 Franco zou een nog krachtiger offensief voor bereiden. 5 SPORT. Engeland maakt in de tweede testmatch in de eerste innings 553 voor 8. 6 ARTIKELEN enz. R. P.: Een reis. 1 K. J.: De centrale verwarming op de proef gesteld. 3 H. D. Vertelling: Het middel. 4 Vijftig jaar brandt het reeds in de kolenmij nen van Zuid-Oost Ohio. 5 Van onzen correspondent te Genève: Minis terverkiezing in Zwitserland. f L. Vasbinder: De pachtwet 7 .1 Jefferson Reid: De luchtvaart in Sovjet- Rusland. 11 De Burgerlijke St van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1