AGENDA. miKT ijfjxj CIIICIUEN IJs veroorzaakt nog veel stagnatie. Ochtendbeurs Amsterdam DINSDAG 3 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAG BE AD 2 De heffing volgens (le Warenwet. Lijst van vrijgestelde bedrijven uitgebreid. Blijkens een in het Staatsblad afgekondigd K. B. zijn de bepalingen inzake de heffingen van bedrijven waarin eet- of drinkwaren worden verkocht, opnieuw gewijzigd en aan gevuld. In de eerste plaats is de lijst van be drijven, die van de bovenbedoelde heffingen zijn vrijgesteld, uitgebreid. Toegevoegd zojn de bedrijven, waarin geen drinkwaren en geen andere eetwaren worden verkocht dan die, waarin hoofdzakelijk gom of gelatine is ver werkt en anijs-, pepermunt- of andere aetherische olie als smaakgevend bestanddeel bevatten. Ook zijn vrijgesteld bedrijven, waar in eet- of drinkwaren worden verkocht, uit sluitend voor gebruik ter plaatse in sociëtei ten, vereenigingslokalen, kantoren, cantines en dergelijke lokaliteiten, die in den regel niet voor het publiek toegankelijk zijn en tenslotte zal ook geen heffing worden gevraagd van be drijven, die worden uitgeoefend in inrichtin gen van onderwijs. Voorts is de splitsing, welke voor de vast stelling van het bedrag der heffingen, tot nu toe gemaakt werd tusschen bedrijven, die niet in het Handelsregister en die welke wèl daarin waren ingeschreven, ook toegepast voor üe speciale heffingen van bedrijven met meer dan één bereidplaats en meer dan één verkoop plaats. De gewijzigde tekst houdt thans in, dat van bedrijven als de vorenbedoelde, in dien zij niet in het Handelsregister zijn inge schreven, behalve het vastgestelde recht, voor elke meerdere bereidplaats of voor het publik toegankelijke verkoopplaats, een recht ge heven wordt van f 2. Voor bedrijven, die wèl in het Handels register zijn ingeschreven, bedraagt het extra-recht voor elke meerdere bereidplaats of voor het publiek toegankelijke verkoop plaats f 5. De bovenbedoelde wijzigingen zijn met ingang van 1 Januari van kracht gewor den CREMATIE S. A. REITSMA. Onder zeer veel belangstelling heeft Maan dagmiddag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer S. A. Reitsma, oud directeur van 't Doopsgezind Weeshuis, reserve kapitein van het Nederl. leger. Aanwezig waren regenten en regentessen van het Doopsgezind Weeshuis, Ds. J. G. Fre- richs, predikant der Doopsgezinde gemeente te Haarlem Ds. A. Attema, predikant der Doopsgez. gemeente te Zaandam-West, J. de Vries, direc teur van het Zuider Hofje, J. Wentholt, Dr. J. D. A. Boks e.a., waarbij vele oud-weezen. Namens de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, waarvan de overleden penningmeester was, waren aan wezig Mr. Dr. F. A. Bijvoet, voorzitter en de heer P. A. Leupen, bestuurslid, verder waren er de commandant, de gep. luit.-kolonel van het Ned. Ind. leger C. L. Becking en de administra teur, de heer L. v. d. Bos. Allereerst heeft gesproken de heer Groene- veld namens de weezen en oud-weezen. Deze zeide, dat de pleegkinderen hier voor de laatste maal rondom den overledene staan. Ons heeft uw heengaan diep getroffen, zeide spr., want al waart gij onze pleegvader, in werkelijkheid waart gij ons een vader. Gij wist ons te vergoe den, wat wij al zoo vroeg moesten missen. Tus schen ons en U is een band ontstaan, die zeer hecht was. Wij danken U voor uw liefde en toewijding en het moge voor „moeder" een troost zijn, dat wij U nimmer zullen vergeten. De heer C. Coenraad sprak als vertegenwoor diger van de Doopsgezinde gemeente te Zaan dam-West. Wij hebben U, zeide spr., gekend als een man, die de belangen van onze gemeente met grooten ijver hêbt gediend, waarvoor wij U hartelijk willen danken. Ds. J. G. Frerichs zeide als predikant der Ver- eenigde Doopsgez. gemeente van Haarlem een enkel woord te willen spreken bij de baar van vader Reitsma. Toen men naar boven ging, dacht spr.: „Welk een droeve dag en welk een tegen stelling met de vele blijde dagen, die de over ledene en zijn vrouw aan de weezen hebben ge schonken. Maar wij hebben ook gezien, hoe vele weezen en oud-weezen zich rond de baar heb ben gesc.naard en hoe lief zijn pleegkinderen hem hebben gehad. Veel zijn vader en moeder Reitsma voor de weezen geweest. Dat heeft hem voor ons zoo aantrekkelijk ge maakt. Zijn naam staat opgeteekend in twee gedenkboeken, n.L van de Doopsgezinde gemeen te Zaandam-West en het Doopsgezinde wees huis te Haarlem, maar veel meer is zijn naam geschreven in de harten van anderen en vooral in het Boek des levens, vanwege onze trouw en den wil om ons goede hart te toonen. Daarna daalde de kist, waarbij de organist Gebet van F. Hiller speelde. Een schoonzoon dankte voor de belangstelling. AUTO'S OP DEN RIJKSWEG AMSTERDAM- DEN HAAG GESLIPT. Op den nieuwen Rijksweg AmsterdamDen Haag zijn eenige auto's door de gladheid van den weg in den nacht van Vrijdag op Zater dag op elkaar gereden. De botsing was niet van ernstigen aard. Nochtans moesten eenige auto's door kraanwagens uit Amsterdam naar garages gesleept worden om daar gerepareerd te worden. Halldor Laxness' «Vrije Mannen" Is het hooglied op het „individu". Deze roman beschrijft het leven van een man, die bereid is alles op te geven voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid. (Adv. ingez. Med.) Heden: DINSDAG 3 JANUARI Nassauplein 46: Openbare vergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken, 8 uur. Luxor Sound Theater: Robert Taylor in „Een branie in Oxford" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Heinz Rühmann in „De Geluksvogel". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch" (geprolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: In de matinée Shirle.v Temple in „Little Miss Broadway", 2 uur. In dr avondvoorstelling „Ik geef een millioen en ..Het Mysterie van de blauwe vaas", 8.15 uur Spaarne Theater: „Hoogspanning - levensge vaarlijk" en „Achter gevangenismuren". 8 uur Moviac Theater: Des middags: Jcugdvoorstel ling van „Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen" 2 en 3.30 uur. Des avonds: „Het geheim van de Zermatt." Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) va 3 7 - uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. WOENSDAG 4 JANUARI Bioscoopvoorstellingen s initio.n 's avm Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) var 8—5 en 7—9 uur. De Bevolkings-structuur. Invloed op de werkloosheid. In dc toekomst komen de mannen in de meerderheid. Sterke daling van het aantal kinderen. Eenigen tijd geleden hebben wij er reeds op gewezen, dat de samenstelling der bevolking langzaam verandert door twee belangrijke fac toren: daling van het geboortecijfer en verlen ging van den levensduur van de menschen. In het tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad wordt ook aandacht aan deze quaestie gewijd, omdat daardoor immers be langrijke wijzigingen konten op de Nederland- sche arbeidsmarkt. In dit artikel becijfert de heer A. B. Velthuisen, dat in 1889 1.306.200 ar beiders van 14 tot 64 jaar moesten zorgen voor zichzelf en 3.204.900 vrouwen, kinderen en oude mannen. In 1935 waren de cijfers: 2.624.000 mannen van 1464 jaar en 5.740.000 vrouwen, kinderen en oude mannen. Voor 1955 zullen de cijfers vermoedelijk zijn: 3.368.000 mannen van 1465 jaar en 6.433.Ó00 vrouwen, kinderen en oude mannen. Voor 1975: 3.602.000 mannen van 1460 jaar en 6.708.000 vrouwen, kinderen en oude mannen Ieder ingezetene brengt arbeid mee voor de gemeenschap, maar die hoeveelheid arbeid wordt kleiner als er in verhouding meer arbeiders zijn die daarop aanspraak maken. En nu blijkt uit deze cijfers en berekeningen, dat er op 100 zielen in 1889 29 mannen waren van 1464 jaar. in 1935 was dit aantal reeds tot 32 geklommen, terwijl verwacht wordt dat het aantal in 1955 34 zal zijn en in 1975 zelfs 35. Voor de arbeidsmarkt is zelfs zoo'n oogen- schijnlijk klein verschil van zeer groote betee- kenis. A!s wij in 1935, toen Nederland 8.364.000 zielen telde, dezelfde bevolkingsstructuur gehad hadden als in 1889, zouden er niet 2.624.000 mannen van 1464 jaar ge weest zijn, maar ongeveer 250.000 min der. Sterker nog spreken de ramingen voor 1955 en 1975. In 1955 zal het aantal mannen van 1464 jaar 490.000 grooter zijn dan het bij dezelfde be volkingsstructuur van 1889 geweest zou zijn en in 1975: 618.000. Komen de verwachtingen over den loop dei- bevolking van den heer Velthuisen uit, dan zal de bevolking van Nederland in 1955 als volgt zijn samengesteld: 1955: Jongens beneden 14 jaar1.153.000 Mannen 1464 jaar 3.368.000 Mannen boven 65 jaar387.000 Meisjes beneden 14 jaar1.113.000 Vrouwen 1464 jaar 3.359.000 Vrouwen boven 65 jaar421.000 Totaal 9.801.000 Allereerst blijkt hier uit, dat verwacht wordt dat er dan in totaal 4.908.000 mannen zullen zijn en 4.893.000 vrouwen. Dus iets meer mannen, dan vrouwen, terwijl er in 1935 nog 4.208.000 vrouwen en 4.156.000 mannen waren. De mannen die dus nu in de minder heid zijn, zullen in de toekomst in de meerderheid komen. Er wordt verwacht, dat er in 1975 92.000 meer mannen dan vrouwen zullen zijn. Voor de onderwijzers ziet het er niet hoopvol uit. In 1935 waren er in totaal 2.497.000 kinde ren tot 14 jaar, in 1955 zullen er, hoewel men verwacht dat de bevolking in die 20 jaar van 8.364.000 tot 9801.000 zielen zal zijn toegenomen, slechts 2.266.000 kinderen tot 14 jaar zullen zijn of 231.000 minder dan er in 1935 waren. Voor 1975 zijn de verwachtingen nog ongunsti ger, men berekent dat er dan slechts 2.085.000 kinderen zullen zijn op een bevolking van 10.370.000 zielen. Bij eenzelfde bevolkingsstructuur als in 1889 zouden er in 1975 op een zelfde aantal inwoners niet minder dan 3.457.000 kinderen zijn, of 1.372.000 meer. Maatschappelijk Hulpbetoon. De ruimere armslag. Bij een circulaire van den Min. van Sociale Zaken van 16 Januari 1935 werd bepaald, dat door de burgerlijke instellingen van weldadig heid, in zeer bijzondere gevallen een bijslag mag worden verleend aan in ondersteuning zijnde werkloozen. Deze z.g. ruimere armslag wordt door die instellingen echter zeer verschil lend toegepast. In het orgaan „Maatschappelijk Hulpbe toon", vinden wij een opsomming van de geval len, waarin te Haarlem de ruimere armslag werd toegestaan. De op steun krachtens de steunregeling gege ven armenzorg-bijslagen, omvatten 302 geval len. Bijslag werd verleend, wegens te lagen steun in verband met een groot gezin in 202 ge vallen; wegens te lagen steun, in verband met bijzondere omstandigheden (ziekte) in 53 ge vallen en wegens te lagen steun zonder bijkomstigheden in 47 gevallen. HET WOENSDAGCONCERT VAN DE H. O. V Robert de Roos als gastdirigent. De gast-dirigent Robert de Roos brengt twee noviteiten: De Serenata Notturna" van Mozart voor 2 kleine orkesten, waarbij de obligaat solo-partijen gespeeld worden door Gijs Beths, L. A. de Graff, Fred. Leidner en Goezinne.. De andere concertuitvoering is een „Introduction et Marche funèbre" van Mïlhaud. Begonnen wordt met de Symphonie in G ld. terts van Mozart en het Voorspel van „Tristan en Isolde", De solist Cor de Groot, die het vierde piano concert van Beethoven zal voordragen, is ook reeds vroeger bij de H. O. V. opgetreden. DIEREN3IISHANDELING. In den afgeloopen nacht te half één zag een politieagent, dat een 17-jarige jongen uit Drente, die te Haarlem logeerde, een kat bij haar nek vel greep en door de lucht slingerde. Het dier kwam op het ijs van de Delft terecht en werd aan den neus gewond. De agent maakte tegen den hardvochtigen knaap proces-verbaal op en bracht het dier naar het politieposthuis aan den Rijksstraatweg. Van daar werd het ter verzor ging naar het bekende dieren-asyl aan de Rid derstraat gebracht. DR. J. F. M. STERCK 80 JAAR. Zooals wij meldden viert dr. J. F. M. Sterck, de bekende Vondelkenner en oud-inspecteur van het L. O., te Aerdenhout, heden zijn 80en ver jaardag. Reeds in den loop van den morgen mocht di Sterck bij deze gelegenheid vele blijken van be langstelling ontvangen in den vorm van tele grammen en brieven van gelukwenseh en vele bloemstukken. EEN GEMAKKELIJKE KEUZE is het niet als U uit een zeer groote collectie kiezen kunt. En toch zult U beter en naar wensch slagen, vooral als U bescheiden maar deskundig voorgelicht wordt bij Uw keuze. Als U een bril wilt aanschaffen vindt U een zeer uitgebreide sorteering, tegen zeer rede lijke prijzen, en ook die deskundigheid bij den brillenspecialist. KEIP, Gr. Houtstraat naast Luxor. Rustig kunt U daar Uw keuze doen. Voor den goeden pasvorm zorgt Keip. (Adv. Ingez. Med.) De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: betrokken krachtig NW Vlissingen: betrokken krachtig WNW De Bilt: na regen matig West Groningen: lichte regen z zwak ZZW Maastricht: lichte regen matig WZW Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 3 Vlissingen: 4 De Bilt: 3 Groningen: 2 Maastricht: 2 17 3 3 5 1 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Afnemend buiïg, gedeeltelijk bewolkt weinig verandering in temperatuur, aanvankelijk tijdelijk nog krachtige, overigens meest matige Noordwestelijke tot Zuid westelijken wind. Voor het binnenlandGeen neerslag van beteekenis, tijdens den nacht vrijwel geheel opklarend met daling van tem peratuur tot om het vriespunt, overdag weer toenemende bewolking, matige tot zwakke Westelijken tot Zuidelijken winid. Waarschuwingen voor het verkeer: Gladde wegen in het Oosten des lands tijdens den avond, nacht en vroegen ochtend. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 40 F. Laagste hedennacht 39 F. Hoogste heden 40 F. De kern van de Noordzee-depressie bevindt zich thans over de Duitsche bocht, en zij trekt langzaam in Noordoostelijke richting. Intus- schen veroorzaakt het lagedruk-gebied over de Noordzee, onze omgeving en het Oosten der Britsche eilanden nog buiïg weer met plaat selijk krachtigen wind. (Den Helder had hedennacht 15 m.M. neerslag). Over Midden- Zweden en Finland brengt de depressie nog vrij zwaren sneeuwval. Het hoogedrukgebied over de Poolzee nam voorts verder in beteeke nis toe, in verband hiermede bleef de Noorde lijke luchttoevoer over de Britsche eilanden nog aanhouden, en werd het aldaar en over onze omgeving iets kouder. Over den Oceaan neemt de depressie-activiteit weer toe; een nieuwe kern nadert op 1400 K.M. ten Westen van Ierland. Directe invloed zal deze storing op het weer ten onzent nog niet hebben, doch wel zal zij weer een terugloopen van den wind naar het Zuidwesten of Zuiden veroorzaken. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 750 m.M Stand van gister 744 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 1.06 uur; n.m. 13.24 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Onge vallendienst Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Knokker, Adr. de Jongestraat 30, bankbiljet: Zonneveld, Damiate- straat 10, bankbiljet; Scheelings, Oranjeboom straat 49, duimstok; Bureau van Politie, Sme- destraat. doos sigaretten; geldstuk; paspoort rijwielbelastingplaatje; vulpenhouder; tabaks zak met inhoud; Traksel, Kleverparkweg 171 lorgnet in étui, v. Koningsbruggen, Stuyvesant- straat 1, hond; Tonnissen, Rustenburgerlaan 75 j, hond; Sprengers, Floresstraat 75, handschoen; v. d. Werf, Vroomstraat 5, handschoen; v. Wees, Dickmanstraat 17, kat; v. Maanen, Karei van Manderstraat 47, pakje inh. kousen; Nuts- spaarbanic, Jansstraat 19, portefeuille met in houd; Weers, Brouwersstraat 123, portemon- naie met inhoud; Grobben, Kleverparkweg 151, portefeuille niet inhoud; Mens, Bankastraat 32, parapluie; Boeree, Prins Hendriklaan 62, Over- veen, rijwielbelastingplaatje; Wiersma, Spaarne 57, rozenkrans; v. d. Spek, Centaurusstraat 4. stemfluit; Smit, Eendrachtstraat 20, dames schoen; Wed. de Jonge, Proveniershofje 144 x, actentasch met inhoud; Traksel, Kleverparkweg 171, vulpenhouder. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 2 Januari 1939, Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 530 Vette koeien, waarvan de prijzen waren; le kw. 68—78, 2e kw. 6066, 3e kw. 50—58 per K.G. slachtgewicht. 71 Melk- en kalfkoeien 180260 per stuk. 28 Vette kalveren: 2e kw. 7080, 3e kw. 60—68 per K.G levend gewicht. 79 Nuchtere kalveren 7—11 per stuk. 46 Schapen 1626 per stuk. 547 Varkens: Vleeschvarkens, wegenide van 90110 K.G. 59—60, enkele 61, Zware varkens 5658, Vette varkens 5455 per K.G. slacht gewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Slachtrunderen ruime aanvoer. Kalme han del en prijshoudend. Melkkoeien matige aanvoer en stille handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, trage handel, prijzen lager. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel en constante prijzen. Schapen zeer matige aanvoer, handel ge drukt en prijshoudend. Varkens ruime aanvoer, handel niet vlue. dalende prijzen voor zwaardere varkens. Vaart in Dordtsche Kil ligt stil Zwaar ijs op het IJselmeer. Het drijfijs van het Hollandsch Diep is ten ge volge van den krachtigen zuiden wind, welke Maandag woei, en het opkomende water, weg gedreven en heeft zich in de Dordtsche Kil op gehoopt. Daardoor kunnen de vele beladen en onbela den motorschepen met sleepen, grootendeels uit Antwerpen en Zeeland komende, de Dordtsche Kil niet-binnenvaren. Vele dier schepen moesten hierdoor in de tamelijk kleine haven van Moer dijk een toevlucht zoeken. Maandagmiddag omstreeks twee uur lagen daar niet minder dan dertig schepen. Steeds werd de toevloed van schepen grooter, zoodat een groot gedeelte, dat de haven niet meer bin nen kon varen, voor de Dordtsche Kil ligplaats moesten kiezen. Om drie uur in den middag was het aantal schepen, dat in de haven en voor de Dordtsche Kil lag, tot zeventig gestegen en steeds kwamen er nog meer bij. IJsbrekers vermochten niet door het ijs heen te komen, zoodat, wanneer de wind gekeerd zal zijn het water ebt en het ijs aan het smelten gaat de scheepvaart pas normaal zal kunnen worden hervat. Men hoopte echter, dat het he den reeds zoover zou zijn. Nog zwaar ijs op het IJselmeer. De postboot „Von Geusau" welke Maandag morgen van de Ketel, waar zij zat vastgevroren, de reis naar Urk voortzette, is ongeveer één ki lometer buiten de Ketel gekomen. Daar waren de ijsmassa's zoo dik, dat men besloot naar de Ketel terug te keeren. Heden Maandag zou men op nieuw trachten Urk te bereiken. De ijsvlet, welke Maandagmorgen om half acht uit Urk vertrok met de post, was om twee uur op haar plaats van bestemming, de Vossewaard. Van daar werd de post naar Kampen gebracht NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over December 1938 1937. Aantal behandelde posten 16980 (v. j. 16826). Aantal inlagen 10483 (v. j. 10469). Aan terugbetalingen 6497 (v. j. 6357). Tngelegd f 422.795.11 (v. j. f 478.158.96). Terug betaald f 490.767.81 (v. j. f 470.460.53). Minder ingelegd f 67.972.70 (v. j. meer f 7.698.43). Aantal nieuwe boekjes 197 (v. j. 272) Aantal afbetaalde boekjes: 160 (v. j. 193). Spaarbusjes op 31 December 1938 in omloop; 3855. Geledigd in December 1938: 359 busjes met totaal inhoud van f 5.431. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Decem ber 1938: 648 ERNSTIGE BRAND TE MAARSSEN. Gisteren heeft een felle brand gewoed in de drukkerij en papierhandel van. de firma J Schuileman te Maarssen. Het vuur, dat waarschijnlijk door kortslui ting op de boven-étage van het perceel ont staan is, vond in de daar opgeslagen papier- voorraden gretig voedsel, terwijl de vrij sterke wind de situatie voor de spoedig gealarmeerde vrijwillige brandweer niet gunstiger maakte. De schade is zeer groot. De boven-étage van den papierhandel brandde geheel uit. De daar onder gelegen winkel kreeg' belangrijke water schade, terwijl ook het aangrenzende café Kouffeld ernstig van het bluschwater te lijden had. Slechts het gebouw,, waar de drukpersen van het plaatselijk blad „De Magneet" staan opgesteld, heeft geen schade opgeloopen. De verzekering zou de schade, welke op 15 tot 20.000 gulden wordt geschat, slechts ge deeltelijk dekken. Jubileum bij de Gemeente reiniging. Zondag 8 Januari hoopt de heer P. Martens den dag te herdenken, dat hij vijf-en-twintig jaar geleden in vasten dienst van de Ge meentereiniging te Haarlem, trad. PLOTSELINGE DOOD. Een 81-jarige vrouw zakte hedenmorgen negen uur in de Tempeliersstraat plotseling ineen. Zij bleek door een hartverlamming ge troffen te zijn. Het lijk werd per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 322—322>/2 Vergde Vorstenl. 925493. Philips 214y2 AKU 38)4 Beth. Steel 58 3/&—58-K UJS. Steel 517/8—52. Republic Steel 18 9/16—18 3/7 Anaconda 26. Shell 113 8—liy2- Illinois Central 15 15/16. New York Central 16 11/16. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 8.52 5/8. Berlijn 73.73. Parijs 4.82 y2 Brussel 31.01. Zwitserland 41.53 Kopenhagen 38.55 Stockholm 43.90 Oslo 42.85 New York 1.83 7/8 Praag 6.30. Italië: a. Vrije Lire 9.72^ b. Reis Lire 8.75. c. Bankpapier 5.65. Haarlemsche Begrooting. De zcsdaagsche. In het einde dezer week zal, naar verwacht wordt, de memorie van antwoord op het ver slag der af deelingen van den raad, waarin de begrooting voor 1939 besproken is, ver schijnen. De openbare behandeling der begrooting begint op Woensdag 25 Januari. De behan deling wordt vervolgd op Donderdag 26 en Vrijdag 27 Januari, terwijl ook zoo noodig vergaderd zal worden op Woensdag, Don derdag en Vrijdag 1, 2 en 3 Februari. De raad houdt een zitting voor de behan deling van gewone voorstellen op Woensdag 18 Januari. JUBILEUM A. L. VAN BOSVELD HEINSIUS. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer A. L. van Bosveld Helnsius, thans procuratie houder, als chef in functie trad bij de firma C. J. van den Broek, ijzerhandel alhier. Door bijzondere omstandigheden werd dit feit in intiemen kring ten kantore der firma gevierd. Toen het personeel zich in het privékan- toor had verzameld, werd de heer Heinsius door den heer C. J. van den Broek toegespro ken, die op hartelijke wijze den jubilaris ge luk wenschte en in den breede herdacht al hetgeen de heer Heinsius voor de zaak is ge weest in de afgeloopen 25 jaar. Zeer roemde de heer Van den Broek den ijver van den ju bilaris en de prettige samenwerking met hem en besloot zijn toespraak met den wensch dat de heer Heinsius nog jaren zou mogen mede werken aan de zaak, waai*aan hij zoo lang zijn beste krachten heeft gewijd. Hij deed zijn wensch vergezeld gaan met de aanbieding van een geschenk. Namens het volledige personeel van Haar lem en Amsterdam voerde de heer E. Hopkes het woord. Ook deze roemde de buitengewoon goede samenwerking tusschen den jubilaris en het overige personeel. Eigenlijk wilde de heer Heinsius den dag ongemerkt later voorbijgaan, maar daarvan wilde het personeel niets weten. Gaarne wilde het uiting geven aan zijn dank baarheid jegens den jubilaris. Spreker bood namens allen eenige souvenirs in zilver aan. Verder voerden nog het woord de heer P. D. Barthel. accountant, de heer Jac. Verhagen, vertegenwoordiger der firma en mej. Blank water namens de dames van het kantoor, die allen de aangename samenwerking met den heer Heinsius prezen en hem nog vele jaren in de zaak toewenschton. De heer Heinsius dankte zeer getroffen voor de hem gebrachte hulde en hoopte nog jaren in staat te zijn bij de firma Van den Broek zijn taak te vervullen. Hierna bleef nog nog eenigen tijd gezellig bijeen. Graanfirma te Rotterdam liquideert. Bedrijf wordt naar Argentinië overgeplaatst. ROTTERDAM, 3 Januari. Eén van de groot ste Rotterdamsche graanimportfirma's, de fa. Weil Hermanos en Cia., heeft besloten haar kantoren te Rotterdam te_ liquideeren en te verplaatsen naar Argentinië. Het geheele personeel is tegen 1 April ont slag aangezegd met uitbetaling van nog een jaar salaris. Tweede waterleiding voor de residentie? Een millioenenwerk. De Haagsche Gemeenteraad heeft reeds geruimen tijd geleden erkend, dat de be staande duinwatervang van de waterleiding in de duinen tusschen Scheveningen en Wasse naar, niet meer voldoende is, om in de naaste toekomst (1940) in de behoefte aan leidingwater te voorzien. In verband daarmede is bij" Bergambacht aan de Lek een proef installatie gesticht voor een onderzoek over de mogelijkheid tot aanvulling van de water voorziening van Den Haag met Lekwater. Thans hebben B. en W. der residentie een praeadvies aan den raad voorgelegd, waarin zij voorstellen een principe-besluit te nemen tot stichting van een waterleiding. Deze tweede waterleiding zal, op grond van de conclusie van een rapport van den directeur der drinkwaterleiding, ir. W. J. Harders, welke conslusie het college, in over eenstemming met de commissie van bijstand voor de waterleiding, aanvaardt, water ont trekken aan de Lek, waarbij het Lekwater, na een voorbehandeling, wordt vervoerd naar het betaande zuiveringsbedrijf, met toepassing van infiltratie van Lekwater in de duinen. De voorgestelde methode van aanvulling der watervoorziening, zal, volgens een overigens zeer globale, alleen voor vergelijkingsdoelein- ien bestemde raming, aan stichtingskosten •len bedrag van zeven millioen gulden vragen, terwijl voor practijkproeven met de infiltratie- en drainagemethoden in de duinen 150.000 noodig geacht wordt. Behalve het nemen van een principebesluit vragen B. en W. van den raad een crediet van 75.000 voor de nadere uitwerking van het plan en voorzetting van de proeven bij Bergambacht. Montagu Norman naar het vasteland. Particulier bezoek aan Berlijn. LONDEN, 3 Januari (Reuter-A.N.P.) De „Daily Telegraph" verneemt, dat Montagu Nor- man, de gouverneur van de Bank van Engeland deze week een particulier bezoek aan Berlijn zal brengen. WIELRIJDEN. ACHILLES. Maandagavond hield bovengenoemde ver eniging een wedstrijd op hometrainers om oliebollen. De uitslagen waren als volgt: A en B-kl.: 1. Gruijters, 2. Wesselman, 3. Korthals 4 en 5 Hobbelen en Claassen, 6. Klin kenberg, 7. Ekel, 8. Buljs, 9. Portegies. Junioren: 1. d'Haene, 2. Verzijl, 3. Donker sloot, 4. v. Steljn, 5. v. Rooden, 6. Jaspers, 7. Bruggink. Donateurs en genoodigden: 1. Engel, 2 en 3. Graagmans en Claassen, 4. Draaijer, 5. Dik- keboom, 6. v. d. Pol, 7. v. Egmond, 8. Smit, 9. Monnikendam, 10. Hartman. Woensdagavond. Zweedsche gymnastiek in het clublokaal. Donderdag trainingsavond op hometrainers voor de clubontmoeting van a.s. Zondag.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2