Fa. Klinkspoor De luchtvaart in Sovjet Rusland. Nieuws in het kort. Nieuwe Uitgaven G.V. Bato TYPIST(E) STENO TYPISTE) HANDELS SCHOOL BOEKH. c A. TALEN INST.PONT NET MEISJE VITAMINEN DINSDAG 3 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD rx Hoe de Sovjet luchtvloot aan haar buitenlandsche merken komt. Gebrek aan constructeurs. ALS we onze schrijfmachine in beweging zetten om een artikel over iets uit de Russische luchtvaartwereld te gaan samenstellen denken we ineens terug aan een gebeurtenis, die in onze jeugd diepen indruk heeft gemaakt. We begrijpen volkomen, dat u hiertusschen op het oog niet het minste ver band ziet en we voelen ons dan ook moreel verplicht u de situatie uit te leggen. De moe der van onzen boezemvriend was een verstan dige vrouw. Ze voedde haar kroost op een vrije manier op en ze bewoonde een huis, waar haast alles mocht en waar je heerlijk kon ra votten. Alle kasten waren open en wie er snoepen wilde snoepte. Daar werd echter een matig gebruik van gemaakt. Echter er was één kast, die hermetisch was afgesloten en nu begrijpt u wel, hoe nieuwsgierig wij waren om te weten te komen, wat nu juist in die ééne kast verborgen was. Zoo gaat het ongeveer ook in de luchtvaart wereld. Rusland heeft zijn kast gesloten voor de buitenwereld en alle pogingen om ze met loopers en dergelijke instrumenten te ope nen zijn niet gelukt. We weten op het oogenblik slechts weinig af van den stand der luchtvaarttechniek in dat groote Rus land, wel weten we met groote zekerheid te zeggen, dat die kast niet leeg i§! De prestaties van Russische vliegtuigen hebben vooral tijdens de laatste paar jaren in vakkringen sterk de aandacht getrokken, alhoewel daarbij is komen vast te staan, dat de Russische vliegtuigproductie nog steeds niet onafhankelijk van het Buitenland kan functioneeren. We zouden ons zelfs kunnen afvragen, of er een zekere mate van samen werking op luchtvaartgebied bestaat tusschen Amerika en Rusland want verschillende der modernste militaire en burgerlijke toestellen lijken als twee druppels water op bekende ont werpen uit de Nieuwe Wereld. Maar zijn ten slotte miet alle wereldburgers op elkaar aan gewezen? Het ongeluk wil nu eenmaal, dat er grenzen zijn ontstaan, taalgrenzen, maat schappelijke grenzen en last but not least ook landsgrenzen, onzichtbare maar onverbiddel- lijke lijnen, waarachter een wereld begint of eindigt. Rusland is echter op technisch ge bied hard op weg het Amerika van Europa te worden, ofschoon daaraan nog wel het een en ander ontbreekt, hetgeen ook verklaarbaar is, indien we in aanmerking nemen, dat er een tiental jaren geleden van een Russische luchtvaart-industrie geen sprake was. Een groote factor, de rust, die consolidatie van het pas verworvene medebrengen moet, ontbreekt en zoolang die niet komt, kan Rusland nooit een land van onbegrensde mogelijkheden wor den. (Tenminste niet op dat gebied!) Daar is in de eerste plaats vertrouwen voor noodig. E LK jaar wordt in Moskou een groote lucht vaartparade gehouden, d.w.z. er worden daar meer parades gehouden, maar een jaar lijks terugkeerende gebeurtenis vormt toch altijd dé luchtvaartdag, welke ter herden king van de Revolutie op het Moskousche vliegveld plaats vind. Parades imponeeren het Russische volk vooral door kwantiteit en zoo komt het dat men onlangs meer dan 350 vliegtuigen van allerlei maaksel ruim drie uur door het luchtruim zag paradeeren, op een manier, die iedere insider met ontzag vervulde. Ruim een half millioen menschen sloegen het wonderlijk afwisselende schouwspel gade en meer dan eens is gebleken, dat de Russi sche vliegtuigindustrie, zij het dan ook voor het grootste gedeelte onder leiding van Ame- rikaansche vaklieden, hard vooruit gaat. Wel heeft het materiaal veel aan originaliteit moe ten inboeten. Want het is een bekend feit, dat men professor A. N. Toupolef, de man waarop de geheele vliegtuigproductie dreef, toen zijn macht op zijn grootst was, van sabotage be schuldigde, waarop hij na een kort, raadsel achtig proces achter gesloten deuren gevoerd, verdwijnen moest, zooals al zoovelen voor hem verdwenen zijn. Hierop wist men niets be- t ers te doen. dan alle naar hem genoemde en door hem gebouwde vliegtuigen om te doopen. Tijdens dié parades worden alle mogelijke stunts uitgevoerd, waarbij de traditioneele massale parachutesprong in het niet valt. Zoo herinneren we ons de laatste noviteit op pro- paganda-gebied: de parfum-regen boven Moskou! Kunt u zich betere reclame voor de groote staats-cosmetische fabriek indenken? Het was voorts ook tijdens dien laatsten lucht vaartdag, waarop de correspondent van de „Daily Telegraph" een viermotorige vliegboot opmerkte, die hem zeer sterk aan een bij het Engelsche leger in gebruik genomen type her innerde, terwijl enkele eskaders enorme bom menwerpers als twee druppels water op de be kende Boeing Flying Fortresses geleken EN hier komen we weer op de vraag terug, in hoeverre de buitenlandsche invloed in de Russische vliegtuigproductie aanwezig is en welken invloed zij uitoefent. Bij een bestu deering van de jongste Russische productie methoden moeten we inderdaad constateeren. dat een vrij nauwe samenwerking tusschen de Amerikaansche en Russische industrieën be staat. Het land heeft zelfs buitenlandsche technische krachten hard noodig, want het is een bekend feit, dat geen enkel Russisch con structeur op het oogenblik in staat is zelf standig een aan alle eischen des tijds voldoend vliegtuig te ontwerpen. De Russische vlieg tuigmotoren kunnen niet voldoende vermogen leveren voor de moderne toestellen, waardoor men dan ook genoodzaakt was de licenties van enkele bekende Amerikaansche motorenfa- brieken, o.a. Wright, aan te koopen, terwijl ook Gnome Rhone motoren in Rusland zelf ge maakt worden. En hiermede Is meteen de bui tenlandsche oriënteering van de Russische vliegtuigindustrie verklaard. Doch desondanks voert dit land slechts sporadisch toestellen uit het buitenland in. Maar te hooi en te gras verdwijnt één van de nieuwste typen vliegtui gen naar Rusland, het wordt daar door Rus sische ingenieurs en technici uit elkaar ge haald en eenvoudig gecopieerd. Zoo kocht de Sovjet-Unie om nu eens enkele voorbeelden te noemen, een DC 2. een DC 3, een exemplaar van de nieuwste militaire Douglas vliegboot, een van Sikorsky's meest moderne amphibies. terwijl Glenn Martin speciaal voor Rusland een groote commercieele vliegboot ontwierp, die men voor 1.000.000 heeft aangekocht. Boven dien overweegt men op het oogenblik weer dergelijke aankoopen, die toch wel op een groote hiaat bij de jonge Russische vliegtuig constructeurs wijzen. Het typische van het geval is. dat de beste vliegtuigconstructeurs ter wereld.... Russen zijn, maar die wonen buiten Rusland. Het zijn meest refugiées die voor en tijdens de revolutie naar Amerika gevlucht zijn. Zoo heeft Rus land vele contracten met Amerikaansche fa brieken loopen, zooals Consolidated, Vultee. De Seversky en Sikorsky, beide laatste zijn Russen. De bekendste van deze „Ausland" Russen is wel Igor Sikorsky, die reeds in 1908 in Rusland zijn eerste vliegbooten bouwde, nu een „big man" in de Amerikaansche vlieg tuigindustrie. De Seversky, de man, die de snelste militaire vliegtuigen van de wereld ontwerpt, is eveneens een Rus van afkomst, evenals zijn chef-constructeur Michael Glu- hureff, van wiens hand verschillende vlieg booten afkomstig zijn. Zoo zouden we nog vele namen van Russische vliegtuigconstruc teurs kunnen noemen, die allen in de Nieuwe Wereld een goed bestaan hebben gevonden, or 5tET ligt niet in de bedoeling van dit over zicht nadere bijzonderheden van bepaalde Russische vliegtuigtypen weer te geven. Wat wij er persoonlijk van hebben gezien deed ons veel aan Boeing-jagers denken. Een ander punt, waaraan men van Russi sche zijde zeer veel aandacht besteedt, is het opleiden van valscherm-springers. Men doet dit met een militair doel. Ofschoon men reeds in het jaar 1928 experimenten met valscherm- infanterie nam, heeft het toch nog wel tot 1935 geduurd, voordat men voor het eerst op groote schaal tot toepassing overging. De Engelsche, Fransche en Tsjechische militaire missies waren zeer verbaasd, toen tijdens de herfstmanoeuvres van 1935 1200 man goed ge oefende valscherm-infanterie aan het geheel deelnamenOp het oogenblik beschikt Rus land over een fantastisch groote reserve goed geoefende parachute-springers, die tijdens een eventueel conflict zeer groote militaire waar de heeft. Er schijnen toch nog wonderlijke krachten te sluimeren in die geheimzinnige republiek van boeren, soldaten en arbeiders J. JEFFERSON REID De infanterie-Schietschool in het Kamp te Waalsdorp is Maandag officieel geopend. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam, is voor een kort verlof naar het buitenland vertrokken. De minister-president en mevrouw Colijn zijn Maandagmiddag voor 14 dagen naar Zwit serland vertrokken. Op 72-jarigen leeftijd is in Den Helder overleden de heer J. Schendelaar, een van de helden der Zee van de garde van Dorus Rijkers. Bij een kloppartij in een café te Utrecht tusschen een aantal Utrechtenaren en eenige inwoners van IJselstein, zijn vier personen gewond, van wie één ernstig. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de wisselmarkt gaat de belangstelling op het oogenblik in de eerste plaats uit naar het pond sterling, omdat de daling van dit devies de noodige consequenties met zich kan mede brengen. Het Britsche ruilmiddel is voor den internationalen handel en voor de goederen markten van doorslaggevende beteekenis, en bovendien zijn tal van betalingsmiddelen regel recht of zijdelings aan het Britsche devies ge haakt. Gisteren viel voor het pond wederom een zwakke stemming waar te nemen, en te Londen daalde de pond-dollar-noteering bij het slot tot 4.6368. Hedenmorgen werd aldaar bij de opening een prijs genoemd van 4.6343, doch reeds spoedig daarna kon worden afgedaan tegen 4.6381. Te Amsterdam was het Britsche devies hedenochtend niet veel veranderd, want terwijl gisteren de officieele noteering te Amsterdam 8.2 3/4 was, werd thans in hoofdzaak gehan deld tegen prijzen loopende van 8.528.53. Wel iswaar werd bij de opening een noteering ge noemd van 8.51 V28.52, doch deze prijs was nominaal en blijkbaar iets te laag gegrepen. Amerikaansche dollars waren zoo goed als onveranderd en bewogen zich rondom 1.83 7/8. De Fransche francs werden verhandeld tegen prijzen loopende van 4.821/8 tot 4.82 7/8. De mutaties van de Fransche munteenheid houden op het oogenblik ten nauwste verband met de fluctiaties van het pond sterling. Het disagio voor termijnfrancs bedroeg circa 1 cent voor 1 maand en 3 3/4 cents voor 3 maanden. Belga's waren 31.0031.03, waarbij het disagio voor termijnbelga's vrijwel onver anderd was. Zwitsersche francs golden 41.51 41.55 De Scandinavische deviezen waren prak tisch onveranderd. Duitsche marken golden 73.70—73.75. Voor de handelssperrmarken, welke als het ware een amalgamatie zijn, van de sperrmarken soorten, welke voorheen met een eigen notee ring voor den dag kwamen, werd hedenmorgen een prijs vei'nomen van 8 3/42. De effectenhandel op de niet-officieele vroeg- beurs was zeer stil, waaraan het gebrek aan buitenlandsche noteeringen niet vreemd was. De stemming was overigens prijshoudend voor de locale fondsen en voor de Amerikaansche waarden, maar groote mutaties kwamen niet HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Josephus Maria Antonius, z. v. J. L. Paternotte en M. S. C. Frank: Alfred Johannes, z. v. C. J. Jansen en M. A. Vercou- teren: Roeland, z. v. E. J. den Daas en C. G. van Andel: Christine Margaretha, d. v. W. J. Inne- mee en M. C. van Wijngaarden: Elisabeth Fora, d. v. M. Sepers en W. M. van der Vliet; Roel Aizes, z. v. R. A. van der Meulen en N. van der Meer; Hotske Tine, d. v. P. H. de Reuver en A. Bijlsma; Roelof, z. v. J. Zantingh en A. Maarse: Kunder Adrianus, z. v. C. Cort en N. W. van Leeuwen: Cornelis, z. v. K. de Vries en C. J van den Broeck; Dientje, d. v. A. M. Haspels en M. Speelmans; Willem Marinus, z. v. M. de Cloe en M. G. Rijnsburger: Jacobus Johannes, z. v. N. Rusman en A. C. Steevens; Antonie Joost, z. v. C. Hoekman en M. K. de Koning; levenl. z. v. J. C. Kroon en T. W. de Kok. Ondertrouwd: Piebe Hoekema, 23 j. en Sara Elisabeth Korringa, 21 j.; Jacob Visser, 30 j. en Arina van der Wal, 26 j. Getrouwd: Dirk Snijder, 32 j. en Gerritje Maarsse, 27 j. Overleden: Willem Lourens Kalkman, 59 j.., geh. met L. Goedknegt; Helena Sebastiana Floor, 2 mnd., d. v. J. H. Floor en S. Bierman. Twee Haarlemsche directeuren. Het aftreden in het verschiet. Twee Haarlemsche directeuren van ge- meente-instellingei} worden in het a.s. voor jaar 65 jaar. Het zijn de heeren G D. Gra- tama, directeur van het Frans Halsmuseum en J. L. Bouwer, directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen. Het moment dat beiden den gemeentedienst zullen verlaten komt dus in het verschiet. De bestaande rege ling geeft ambtenaren die den pensioen-ge- rechtigiden leeftijd bereiken, de bevoegdheid om in dienst te blijven tot aan het einde van het kalenderjaar waarin zij 65 jaar worden. Ook kunnen er bijzondere omstandigheden zijn, die het voor de gemeente gewenscht ma ken. dat directeuren ook nog na hun 65ste jaar eenigen tijd hun functie blijven vervul len. DE ZEDENMISDRIJVEN IN INDIë. BATAVIA, 3 Jan. (Aneta/A.N.P.) De offi cier van Justitie gelastte de preventief stelling te Bandoeng van een particulier aldaar. Reeds thans is de eerste dagvaarding uitge bracht in de bekende zedenaffaire. De gedag vaarde is opgeroepen om 13 Maart voor den Raad van Justitie te verschijnen. In verband met de zeden-affaire is voorts te Malang in den afgeloopen nacht een Euro peaan gearresteerd en heden nog een gepen- sionneerd onderwijzer, die in de buurt van Malang woonde. Tevens zijn dertig inheem- sche knapen aangehouden. Het onderzoek duurt voort. Een huiszoeking bij een arts leverde een groote hoeveelheid wetenschappelijke lectuur en foto-materiaal op dat op last van het par ket in beslag is genomen. Eveneens op last van het parket is een specialist ontboden voor het geven van inlichtingen. Te Semarang zijn na een verhoor door den officier van justitie gisteren twee Europeanen in preventief gesteld. Ook te Salatiga is in verband met de zeden misdrijven een Europeaan gearresteerd. Joodsche emigranten gearresteerd Wegens smokkelen van geld en juweelen. BERLIJN, 3 Januari (Reuter) Twee Joden werden gearresteerd, toen zij probeerden een bedrag van 40.000 M. in papier, gemunt en ongemunt goud en juweelen uit Duitschland te smokkelen *door het te verbergen in een compartiment van een trein, waarmede zij op weg waren naar Vlissingen. Duitsch-Poolsche besprekingen worden hervat. Concessie voor de aan grens geconcentreerde Joden. WARSCHAU, 3 Januari (A.N.P.) „Kurjer Polski" meent te weten, dat binnenkort te Berlijn de Poolsch-Duit- sche besprekingen over de Poolsch- Joodsche burgers, die uit Duitschland zijn gezet, welke besprekingen bijna twee maanden geleden werden afgebro ken, zullen worden hervat. De voor deze besprekingen,genoemde delegar tie bestaat uit vertegenwoordigers van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken-en van de Poolsche ambassade te Bei'lijn. De onderhandelingen zouden betrek king hebben op de opheffing van het kamp te Zbonszyn aan de Poolsch- Duitsche grens, waar uit Duitschland gezette Poolsch-Joodsché burgers zijn ondergebracht. Deze Joden zouden het recht krijgen naar Duitschland terug te keeren om orde te stellen op hun zaken. De kwestie der regeling van de materieele aangelegenheden der uit Polen afkomstige Jo den, die uit Duitschland zijn gezet en in Polen zijn teruggekeerd of naar andere landen zijn vertrokken, zal eveneens worden besproken. De „Amerikaansche Dreyfus" krijgt gratie. Tom Mooney wordt Zaterdag uit de gevangenis te San Francisco ontslagen. SAN FRANCISCO, 3 Januari. Voor Tom Mooney, „Amerika's Dreyfus" is het oogenblik van verlossing gekomen. Gouverneur Olsen heeft meegedeeld dat de vroegere Labour-leider gratie gekre gen heeft en Zaterdag uit de gevange nis ontslagen zal worden, aldus meldt United Press. Olsen voegde hieraan toe Mooney persoonlijk te zullen ontvangen „Zij die meenen redenen te kunnen aanvoeren, waarom Mooney geen gratie zou worden verleend, kunnen deze inbrengen", zeide gouverneur. Men zal zich herinneren, dat Mooney in 1917 ter dood veroordeeld was, welke straf later in levenslange gevangenisstraf werd veranderd. Mooney zou schuldig geweest zijn aan een bomaanslag in een straat vol menschen in Juli 1916. Tien personen werden hierbij gedood en ruim veertig gewond. Zoolang Mooney in de St. Quentin-gevange- nis verbleef, heeft hij voor zijn vrijheid gestre den. Hij zeide, dat de juistie zich vergiste en voerde als bewijs foto's aan, waarop te zien was dat hij met zijn vrouw zich op het dak van een gebouw bevond, een mijl van de plaats des on- heils. In 1918 weigerde het oppersie gerechtshof de zaak te herzien en twee jaar later weigerde het opperste gerechtshof van Californië gratie, waarna Mooney's verzoeken telkens werden af gewezen. Verleden jaar bij de verkiezingen beloofde de candidaat der democraten, Olsen, dat hij, als hij gekozen werd, Mooney zou vrijlaten. Encyclopaedieën. Bij van Loghum Slaterus' Uitgeversmij. N.V te Arnhem is het eerste deel van de geheel her ziene en verbeterde encyclopaedie van Dr. T. P. Sevensma verschenen. Het werk, dat onder den titel „Het nieuwe zoeklicht" uitkomt, wordt in 5 deelen van kloek formaat onder gebracht. De artikelen in deze encyclopaedie zijn gescheven met de bedoeling niet te uit voerige maar scherp geformuleerde informatie te geven, die het essentieele van het betrok ken onderwerp bevat. Als spelling werd het veranderde woordbeeld van de spelling- Marchant gebruikt doch met behoud van de geslachts-n Het bandontwerp is van den heer S. H. de Roos Het geïllustreerde werk zal bin nen 2 jaren tijds gecompleteerd worden. Oorlogvoeren kost geld Buitengewone militaire begrooting van Japan van meer dan zes milliard Volgens de Japansche bladen gaat het bedrag der buitengewone begrooting 1939 ter financie ring van de militaire operaties in China de zes milliard yen te boven. De buitengewone be grooting over het loopende jaar beliep rond vijf milliard yen. De bladen melden verder, dat het in de be doeling ligt nog een bedrag van 5 milliard onder te brengen in een andere speciale begrooting, voor welk bedrag schatkistbiljetten zullen wor den uitgegeven. Een beter jaar tegemoet! Chamberlain's nieuwjaarswensch. „Ik wensch iedereen een zeer geluk kig Nieuwjaar en ik denk, dat 1939 een rustiger jaar zal zijn dan 1938", al dus verklaarde Chamberlain tegenover een vertegenwoordiger van Reuter, toen hfj heden uit Yorkshire naar Ely ver trok, waar hij zijn vacantie verder zal doorbrengen. Vijf doodvonnissen te Kiew. Beklaagden hadden zich aan illegale arrestaties schuldig gemaakt. De krijgsraad te Kiew heeft, naar Reuter meldt, het doodvonnis uitgesproken tegen vijf vroegere ambtenaren van de Moldavische af- deeling van 't volkscommissariaat van binnenl het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken. Talrijke getuigen verklaarden, dat de beklaagden hen op illegale wijze hadden ge arresteerd en beschuldigingen tegen hen ver zonnen hadden, terwijl zij misdadige midde len hebben gebruikt om bekentenissen af te dwingen. Botsing met noodlottige gevolgen. Zeven dooden en 16 gewonden te Sagunto. VALENCIA, 2 Januari. Op den spoorweg overgang in de straat van Sagunto is een elec- trische trein van de lijn naar Paterna in bot sing gekomen met een tram. Er vielen zeven dooden en zestien gewonden. (Havas) Nieuwe Japansche opperbevel hebber in China. Otozo Yamada opvolger van generaal Hata. Van gezaghebbende zijde wordt te Sjanghai vernomen, dat generaal Hata, de opperbevel hebber der Japansche legers in centraal China, vervangen is. Zijn opvolger is de 57-jarige luitenant-generaal Otozo Yamada, die twee lichtingen jonger is dan Hata. Het is niet bekend, waar Hata zich op het oogenblik bevindt. Een desbetreffend bericht meldt, dat hij naar Japan terugkeert. Een ander bericht verklaart, dat hij ernstig ziek ligt in Nanking. Oostenrijksch priester gearresteerd Beschuldigd 34 Joden te hebben gedoopt. WEENEN, 2 Januari. (Reuter). Te Stillfried nabij Weenen is de katholieke priester Alois Haning gearresteerd. Hij wordt beschuldigd 34 Joden te hebben gedoopt, hetgeen bij de wet ver boden is. Bovendien wordt hij beschuldigd voor dit doopen geld in ontvangst genomen te hebben. Eens aan het hof der Romanofs.. De rechtbank te Lodz heeft den voormaligen Russischen generaal Iwan Englit wegens bedela rij tot. vier maanden dwangarbeid veroordeeld. Englit, die eertijds tot den Koerlandschen adel behoorde en aan 't keizerlijk hof te St. Petersburg een graag gezien gast was, spreekt vier talen. Na de bolsjewistische revolutie was hij naar Tsj~- cho Slowakije uitgeweken. Britsch ambtenaar te San Sebastian gearresteerd. Arrestatie houdt verhand met de zaak der gesmokkelde militaire documenten. Van gezaghebbende zijde heeft Reuter uit Burgos vernomen, dat Er- nest Golding, die gedurende 10 jaar Britsch proconsul is geweest te San Sebastian, met zijn vrouw aldaar gis teravond gearresteerd is door de Nationalistische militaire politie. Deze arrestatie staat in verband met het plaatselijke gerechtelijke onderzoek naar de vertakkingen van de affaire van den „consu- lairen koffer met het incrimineerend pakket". Terwijl te Londen gezaghebbende kringen geen bevestiging hebben ontvangen van de arrestatie van Golding en zijn vrouw, merkt men op, aldus Reuter, dat wanneer zoo'n ar restatie mccht hebben plaats gehad een ern stige toestand zou zijn ontstaan. Golding heeft al zijn consulaire taken op bevredigende wijze uitgevoerd en nooit is een klacht tegen hem ingediend. Het zou verrassend zijn, wanneer de rechtsche autoriteiten hem zouden hebben gearresteerd zonder eerst hun bewijsmateriaal aan de Britsche autoriteiten hebben voor gelegd en hen te hebben geraadpleegd. Nederlandsch-Poolsche strijd in Dieppe. Ernstige vechtpartij in een café. In den oudejaarsnacht is het te Diep pe tot ernstige ongeregeldheden ge komen tusschen Nederlandsche- en Poolsche zeelieden, opvarenden van te Dieppe liggende Nederlandsche haringschepen. In een café kwam het eindelijk tot een ernstig handgemeen. Met stoelen en andere meubelstukken ging men elkaar te lijf, zoodat de politie ge noodzaakt was, het lokaal te ont ruimen. Even na middernacht werd de Katwijksche matroos G. de Mol van de K.W. 30 hevig bloedend binnengedragen, In het tehuis der vereeniging Bethsaida. Hij had een vrij ern stige hoofdwonde. De Katwijker de Vreugd van de K.W. 44 had eveneens een hoofdwonde en een vrij ernstige wonde aan het rechteroog opge- loopen. Hij was weliswaar naar zijn schip gegaan, maar op den Nieuwjaarsmorgen werd ook voor hem medische hulp ingeroe pen en Zondagavond werd hij ter verpleging in het ziekenhuis van Dieppe opgenomen. De Heer en Mevrouw POSTHUMUS—FABIUS geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter ANTOINETTE ANNA Haarlem, 2 Jan. 1939 Ondertrouwd: A. C. DE JONG en J. J. KONINGSBERGER arts Medemblik 3 Januari 1939 Utrecht Het Bestuur van de Chris telijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte geeft met diep leedwezen ken nis van het overlijden van haar hooggeachten voorzitter Ds. C. J. van Paassen emeritus predikant te Haarlem, die gedurende 33 jaren met groote liefde en toe wijding de belangen der vereeniging behartigde. Haarlem, 1 Jan. 1939. Heden overleed onze Hooggeachte Oud-Eere voorzitter C. J. van Paassen Em.Predikant van de Ned. Herv. Gem. te Haarlem. Het Bestuur v. d. Chr. Nat. Werkmansbond, Afd. Haarlem, J. v. DAALE, Voorzitter J. v. ZWIETEN, Secr. wenscht leden en begunstigers GELUKKIG NIEUWJAAR. DIRECTEUR en BESTUUR M. C. Hilbrink arts WOENSDAG 4 JANUARI Leert Boekhouden Nieuwe cursussen voor praktijk examens. Snelle opleiding. KLIPP, Zijlweg 140rd. Tel. 13269 (Spi'eekuur van 7 tot 9 uur) opleid, m. behulp v. Grammofoonplaten. Lesg. 10.- p. cursus. Aanvang 9 en 12 Jan. benevens beginselen Nederl. Hand. Corresp. dagcursus 4 maanden avondcursus 6 mnd 1 of 2 Jar. cursus aansl. op 3-J. Ui.O. Opleid. Merc. dipl. Nederl., Ta len en Boekh. Opleid, ex. Mere. e. d. clubles f 4.50 p. maand Aanvang 10 Januari. ENGELSCII. DUITSCH, FRANSCH, NEDERL. Opleid, ex. Mere. e. d. clubl. 4.50 per maand Aanv. Jan. Prosp. op aanvr. Tel. 14517 Oude Gracht 71 gevr., dat kan koken, om bij af- wezigh. der dienstbode in te val len en op drukke dagen te ko men helpen. Geen werkster. Br. met Inl. no. 664 bur. v. d. blad hebben Uw kinderen noodig om te groeien. Levertraan bevat vita minen; echter is het noodig goede Lever traan te koopen, die veel vitaminen bevat. DEZE KOOPT U BIJ: Assistent-Apotheker KAMPERSINGEL hoek Kamperslr. - Telef. 16074 Gevraagd in klein gezin Aer- denhout FLINKE DIENSTBODE v. g. g. v., goed kunnende koken en netjes werken. Hoog loon. Br. no. 660 bur. van dit blad Meisje gevraagd voor den mangel. W. A. v. d. BRINK, Scheepmakersdijk 21, na 6 uur Harmenjansweg 5 rd. Per 1 Februari gevraagd: zelfst. nel meisje v d. en n.. goed k. werken, eenv. koken. Aanm. Mesdaglaan 18, Heemstede. Net dagmeisje gevr., van 8.30—2, v. g. g. v. Kle verlaan 163, Haarlem. Mevr. BUNGE, Zandv.weg 9B, Bentveld, vr. per 1 Febr. voor langdurig dienstverband Nette hulp i/d huish. v. g. g. v., hulp van werkster. Aanm. Dinsd. of Donderd. Gevr. tegen 15 Jan. of 1 Febr. d. en n. NET MEISJE zelfst. kunn. werken en koken. Kat. en zw. dragend, v. g, g. v. Aanm. Mevr. HART, KI. Hout straat 49, Haarlem. Net meisje gevraagd voor heele dagen. Schoter singel 151 b.d. Verspronckweg. HANDIG MEISJE gevr., boven 20 j„ voor huish. en winkelwerk, heele dagen. Loon 7 a 8. Zondags vrij. Br. no. 659 bur, van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3