Het doel gewaardeerd, maar de middelen niet algemeen toegejuicht. Voedt uw huid 's nachts met Purol De centrale verwarming op de proef gesteld. DINSDAG 3 JANUARI 1939 HA'A'RL'EM'S DAGBCAD 3 Tweede Kamer over den steun aan noodlijdende gemeenten en over de herziening van de financieële verhouding tusschen gemeenten en rijk. Aan het voorloopig verslag inzake de wets ontwerpen tot wijziging van de wet van 22 December 1933 tot steun aan noodlijdende ge_ meenten en nadere wijziging van de wet van 15 Juli 1929, houdende herziening van de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en ge meenten, wordt o.m. ontleend: Waardeering werd uitgesproken voor den uit de indiening van het eerste wetsontwerp blij kenden wil der regeering, verbetering te bren. gen in den financieelen noodtoestand, waarin een groot deel der gemeenten verkeert. Ten aanzien van de vraag, of het bereiken van het doel om aan de gemeenten haar onafhankelijkheid en daarmede aan de ge meentebesturen hun volledige eigen verant woordelijkheid te hergeven, met de middelen, welke dit ontwerp geeft, in beteekenende mate bevorderd zal worden, waren vele leden weinig optimistisch gestemd. Wel opent het wetsontwerp de mogelijkheid, dat in meerdere mate dan voorheen de uit gaven eener bepaalde gemeente ten laste harer ingezetenen worden gebracht, en wel kan daaruit voortvloeien, dat die gemeente wederom self-supporting wordt, doch daar mede bereikt zij nog niet het terugkrijgen van haar zelfstandigheid. En al ware daarvan wel sprake aldus verder de hierbedoelde leden dan zou toch de vraag gewettigd zijn of het wel deze vorm van zelfstandigheid is, welke door de gemeen ten „zoozeer begeerd" wordt. Verscheidene leden achtten het een ernstig bezwaar van het ontwerp, dat het lijnrecht ingaat tegen den opzet van de wet in zake de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. Indien men thans, een aantal jaren nadat de unificatie van de gemeentelijke inkomsten belastingen tot stand is gekomen, weer de mogelijkheid zou scheppen tot het heffen van nieuwe gemeentelijke inkomstenbelastingen, en dat nog wel in de gemeenten waar de druk het zwaarst is en alle heffingen reeds tot haar maximum zijn opgevoerd, dan zouden de oude euvelen herleven en zou een toestand ont staan, waaruit eerlang slechts een nieuwe unificatie uitkomst zou kunnen brengen. Ook zou, ondanks de ontworpen forensenbelasting, de uittocht uit de zwaarst belaste gemeenten hierdoor een nieuwe stimulans krijgen. Sommige leden waren in het bijzonder be ducht voor de gevolgen van de invoering van deze belasting voor plattelandsgemeenten. Voorts wezen eenige leden er nog op, dat de noodlijdende gemeenten, welke de extra-belas ting volgens dit ontwerp zullen heffen, in het algemeen alle uitzicht op rijkshulp zullen missen. Verscheidene andere leden, hoewel eveneens van oordeel, dat aan een extra-belasting, als in het ontwerp bedoeld, niet onbelangrijke bezwaren verbeelden zijn, zouden zulk een belasting toch niet voor alle omstandigheden willen afwijzen. Bij deze leden sloten zich anderen aan, die, de aan de voorgestelde regeling klevende bezwaren erkennend, met de grondgedachte van het ontwerp hun volle instemming kon den betuigen. In tusschen bleek men vrijwel algemeen van oordeel, dat het vraagstuk der gemeen- tefinanciën als een geheel moet werden be zien en alle te treffen maatregelen tegelijk in oogenschouw behooren te worden genomen. Geschiedt dit niet, dan kan het tot stand komen van een bevredigende oplossing niet worden verwacht. Men achtte het echter ongewenscht, dat een beslissing over dit onderwerp wordt genomen, alvorens de kamer de plannen der regeering met betrekking tot de gemeentelijke finan ciën volledig uitgewerkt voor zich heeft. Ook werd bezwaar gemaakt tegen het nemen van een beslissing over het ontwerp, zoolang niet het complex van belangstingvoorstellen dat de regeering heeft aangekondigd, in wets ontwerp is belichaamd, zoodat de Kamer zich een beeld kan vormen van de wijziging in de verdeeling van den belastingdruk, welke daar van het gevolg zal zijn, en tevens van den invloed, dien de voornemens der regeering op dit gebied direct en indirect op de financieele positie der gemeente zullen hebben. Verscheidene leden waren van meening, dat de eerste voorwaarde voor een goede oplos sing van het vraagstuk der gemeente- financiën is de erkenning van de werkloos- heidszorg als een nationale taak. Naast de overbrenging van de uitgaven voor de werkloosheidszorg naar de rijksbe- grooting zal, naar dezelfde leden meenden, ook een wijziging noodig zijn van de bepa lingen, welke de financieele verhouding tus schen rijk en gemeente regelen. Bij die wij ziging zal ook een eind moeten worden ge maakt aan de voortdurende daling van de garantie-uitkeeringen uit het gemeentefonds. Verschillende andere leden, die erkenden, dat de stijging van de gemeentelijke uitga ven ten gevolge van de werkloosheid een der belangrijkste oorzaken is van den tegenwoor- digen noodtoestand op het gebied der ge- meentefinanciën, vestigen er de aandacht op, dat het overbrengen van die uitgaven of althans van een belangrijk gedeelte daarvan naar het rijk. afgezien van andere bezwa ren, slechts een verschuiving van de moeilijk heden zou beteekenen. Weliswaar zou daardoor het evenwicht in de gemeentefinanciën kunnen worden her steld, maar het tekort van het rijksbudget zou dientengevolge veel grooter worden. Gaarne zouden verscheidene leden volledig worden ingelicht omtrent den gang van zaken, zooals de regeering zich dien bij aanvaarding van de ontworpen regeling voorstelt. Bij verscheidene leden bestond ook tegen het tweede ontwerp het bezwaar, dat het in strijd is met den opzet van de wet, regelende de finan cieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De wederinvoering van de forensenbelasting gaat vierkant tegen den opzet in. Daarenboven konden de hierbedoelde leden die invoering niet dan onbillijk noemen. Vele andere leden deelden de bezwaren niet en hadden met instemming van dit ontwerp ken nis genomen. Het zou huns inziens ook afgezien van de tegenwoordige bijzondere financieele moeilijkheden reden van bestaan hebben. Intusschen werd zoowel van de zijde van de voor- als van die van de tegenstanders van de weder-invoering van een forensenbelasting ver zocht om overlegging van gegevens met betrek king tot de gevolgen, welke van de voorgestelde regeling voor verschillende gemeenten zijn te verwachten. Bijzondere aandacht werd gewijd aan de be perking dat, indien de forens een belastbaar inkomen heeft van niet meer dan f 1800, de woongemeente alleen belasting heft en de werk- gemeente niets krijgt, Uiteraard is dit zeer na- deelig voor verschillende gemeenten, waar hoofdzakelijk forensen werken, wier belastbaar inkomen het meergenoemde bedrag niet over schrijdt. Die gemeenten zullen slechts in zeer geringe mate van de nieuwe forensenbelasting kunnen profiteeren. Verscheidene leden, die tegen een regeling als de hierbedoelde in het algemeen geen be zwaar hadden, gaven in overweging de inko mensgrens niet te stellen op f 1800 doch op f1200. Opgemerkt werd, dat invoering van de fo rensenbelasting met ingang van 1 Mei 1939 ten gevolge zou hebben, dat de door forensenge meenten reeds vastgestelde begrootingen voor dat jaar ernstig zouden worden ontwricht. Met klem werd in verband daarmede op verschui ving van die invoering naar een later tijdstip aangedrongen. De heer G. H. Crone niet erg optimistisch voor 1939. Nieuwjaarsrede voor de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. In de Maandagmiddag gehouden zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft de voorzitter, de heer Gottfr. H. Crone zijn uitvoerige nieuwjaarsrede ge houden. Spr. zeide het nieuwe jaar niet met groote verwachtingen te kunnen aanvangen. Maar onze volkskracht is ongeschokt en het bedrijfsleven in tal van opzichten voortreffelijk ingericht. Nederland mag zich gelukkig prijzen in het be zit van een regeering, die naar nationale saam horigheid streeft en tegenover het buitenland getuigenis aflegt eener onverzwakte zelfstandig heidspol itiek. Gezamenlijk arbeidend op den grondslag van deze waarlijk nationale beginse len, kunnen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan, al zullen teleurstellingen ons niet bespaard blijven. Wij moeten naar een reconstructie van onze volkshuishouding streven op een kostenbasis, die weer nieuwe bestaansmogelijkheden biedt. Voor loopig is de geest van het Britsch-Amerikaan- sche handelsverdrag bij ons nog niet doorge drongen. Bedrijfstoestanden. De winstmogelijkheden zijn in 1937 grooter geweest dan in het afgeloopen jaar. De behoef te van het bedrijfsleven aan nieuw kapitaal bleef bescheiden. De uitbreiding der defensie maatregelen werd meer en meer een factor van beteekenis voor de werkverruiming. Voor ver schillende bedrijven was de toestand niet onbe vredigend, b.v. noemt spr. de scheepsbouw, hoogovens, machine-fabrieken e.a. Twente en Tilburg staan er niet slecht voor. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank bedraagt 1461 millioen, Nederland beschikt over zeer aanzienlijke kapitaalreserves. Naar mijn meening aldus de heer Crone zijn wij echter bezig in te teren en hiertegen dienen maatregelen genomen te worden. PRIJSVRAAG „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft een prijsvraag uitgeschreven, met als laatsten datum van inzending 15 April. Ge vraagd wordt een beschouwing over de ge volgen, welke er voor onze Nederlandsche Volkshuisvesting uit voortvloeien, indien er hier te lande een gezonde voorkeur aan bin- nenlandsche boven buitenlandsche artikelen wordt gegeven. De inzendingen worden beoordeeld door een commissie, bestaande uit de heeren dr. ir. M. H. Damme. Voorzitter der Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" te 's-Gravenhage; prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur der Stroom- verkoop Mij. te Maastricht; S. Hepkema, di recteur der Coop. Condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden; dr. H. M. Hirschfeld, direc teur-generaal vaan Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage en prof. mr. P. Lieftinck, hoog leeraar in de Economie te Rotterdam. Prijzen zijn een verguld-zilveren eere-leg- penning benevens een bedrag van 150 en verder twee zilveren penningen. De raadsverkiezingen te Haarlem. R.-K. candidaten. Verschillende afdeelingen van de R,K. Staats partij te Haarlem hebben reeds candidaten in geleverd voor de groslijst voor de a.s. raadsver kiezingen te Haarlem. Daaronder zijn alle af tredende R.K. raadsleden. Verder zijn nog opge geven dr. M. C. Hilbrink, W. Th. A. van Beek, H. van Beek, Th. S. J. Hooy, mr. B. M. C. M. Vrijdag, A. Angenent, J. B. Meys, F. Puts, A. J. Berst mr. dr. A. F. H. Schreurs, v. d. Ploeg. Van Son, J. Bonfrèr, dr. Campagne, H. O. H Knotschke, mej. C. Heerkens Thijssen. Over enkele dagen wordt in de centrale ver gadering de volledige lijst opgemaakt. Daarop zullen 24 namen voorkomen. H. O. V. Jubileumfonds. Ingekomen giften. HAARLEM Dinsdag. Sinds de vorige verantwoording zijn bij het Comité van Actie tot steun aan de H. O. V. de volgende giften ingekomen: C. M. V. f5; B. O. te A. f 1: A. F. C. te H, f 2: E. M. G. O. S. f2,50; Mevr. T. T. W. f 10; Mr. T D. f 2; J. L. te H. f 2,50; Mej. J. H. d. P. te A. f 125; dames K. te H. f2,50; G. A. M. te B. f2,50: fa. G. v. d. V. f25; J. O. f5; Mej. A. L. J J. B. f250; Depart, v. O. K. W. f 1000; J. H. S. te.O. f 0,50; Mevr. E. L.d. V. f 10: Mevr. A. S.K f2; Mej. E. f2.50: Muziekver. T. f 11; H. C. d. M. te O. f 10; J. A. f 1; M. H. F. f750. Totaal f 1974,50. Vorige verantwoording f 1309,84, zoo dat in totaal is ontvangen f3284,34. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x p. week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdw. er door. Tube 45, Doos 60-30 c. (Adv lngez. Med.) De felle winterkoude van de vorige week heeft vele bewoners van huizen, voorzien van centrale verwarming duidelijk gemaakt, dat zulk een verwarming geen zekerheid meer biedt om den winter buiten de deur te houden. Toen de thermometer op weg was naar - 10 graden C., de temperatuur waarbij de ge bruikelijke kamertemperaturen zich nog ge makkelijk moeten kunnen handhaven, bleek al spoedig dat de veelal hooggeprezen cen trale verwarming jammerlijk tekortschoot. Er moest toen gewerkt worden met elec- trische- en petroleumkacheltjes om het in de kamers nog eenigszins dragelijk te maken. Een installatie van te geringe capaciteit, zooals er tegenwoordig helaas maar al te veel zijn, vooral in de nieuwe huurhuizen, geeft echter meer ongemakken dan alleen koude- lijden zocals thans weer is gebleken. De ketel die van minimum verwarmd op pervlak is, moet permanent op zijn heetst gestookt worden, wat niet alleen veel na- loopens vergt, doch bovendien schadelijk is aan brandstof, omdat de rookgassen onder te hooge temperatuur door den schoorsteen ontwijken. Zakt de temperatuur van het ketel water te veel, wat bij een te kleinen ketel des nachts gauw het geval is, dan loopt men hard kans dat het expansievat, indien het niet of onvoldoende geïsoleerd is, bevriest. Ook dit is thans weer vaak voorgekomen. Een bevroren expansievat veroorzaakt on middellijk een aanzienlijke overdruk in het buizennet met radiatoren en ketel en het be hoort niet tot de onmogelijkheden dat in de installatie een breuk ontstaat met alle daar aan verbonden onaangename gevolgen. In het gunstigste geval kan men bij een bevro ren expansievat' voorzichtig en zoo laag mo gelijk blijven doorstoken. Wil men geen ri sico's loopen, dan is aftappen van het water en dooven van het vuur geboden. Slachtoffers van zulke installaties waren dan ook genoodzaakt, nadat alles weer ont dooid was, om des nachts den ketel nog eens te gaan oppoken en bijvullen, in de hoop dat de zaak niet opnieuw zou bevriezen. Ook deden zich gevallen voor van plaat selijke bevriezing van het buizennet, op een punt dat niet of onvoldoende geïsoleerd was. Het deel der installatie dat achter zoo'n be- zoo'n bevroren punt ligt, komt direct buiten circulatie en bevriest in zijn geheel, zelfs al is het voldoende geïsoleerd. Een klein tocht gat is voldoende om dit kwaad te veroorzaken De radiatoren in zoo'n bevroren installatie hebben het meestal het hardst te verduren en en men mag zich gelukkig prijzen als ze er na ontdooiing heelhuids blijken te zijn af gekomen. Bij oliestook inrichtingen bleek de olietank soms niet diep genoeg in den grond te lig gen, waardoor de olie dusdanig stijf geworden was, dat zij den ketel niet, of onvoldoende kon bereiken. Sommige ketels waren niet hooger te stoken dan 40 a 50 graden Cc. ten gevolge van lek kage van het rookkanaal zelf of van de aan sluiting van den ketel op het rookkanaal. Ook zijn er nog vele huizen waarin de radiatoren ondoelmatig zijn ingebouwd, zoo dat geen goede luchtcirculatie om de radia toren kan plaats vinden. Zoo is er in de afgeloopen koude dagen veel getob en geknoeid met een verwarmings- ideaal dat, indien goed uitgevoerd, het ideaal van huisverwarming zeer nabij komt. De oorzaak van dit alles ligt in de groote fout dat bij aanleg van centrale verwarming bijnt uitsluitend naar den prijs gekeken wordt, zonder zich rekenschap te geven wat er precies geleverd zal worden. Een huis waarin wat radiatoren en een keteltje staan, wordt aangeprezen als „voorzien van cen trale verwarming". Objectieve deskundige voorlichting wordt bij beoordeeling van het project veelal overbodig geacht, terwijl bij de uitvoering de door de felle concurrentie vaak te lage prijs het den installateurs vrij wel onmogelijk maakt de noodige zorg aan de installaties te besteden. Wil men als ver warmingsfirma een kans hebben om een opdracht te krijgen, dan moet men zich tot minder dan het minimum beperken, wat vrij gemakkelijk gaat. omdat niemand controleert of de aangeboden installaties inderdaad vol doende is. Het gevolg is alle ellende die velen de vorige week hebben meegemaakt. Een remedie tegen het kwaad zou zijn vaststelling door de overheid van minimum eischen, die bijv. in de bouwverordening zou den kunnen worden opgenomen. Evenwel is een onvoldoende centrale verwarmingsin stallatie volgens de tegenwoordige opvattin gen geen zaak die het algemeen belang raakt. Noch de veiligheid, noch de volksgezondheid komen er in voldoende mate door in het ge drang, dat de overheid zou ingrijpen. Mis schien dat we er anders over gaan denken als elk huis van centrale verwarming is voor zien. Tot zoolang zullen we dus moeten voorttobben, tenzij installateurs of gebrui kers een oplossing weten te vinden, bijv. door een niet-belanghebbende adviseur. Beide partijen zouden ermee gebaat zijn; de installateurs alleen daarom reeds, door dat het hun mogelijk werd de concurrentie op een eerlijke basis te brengen. Dit is zeker, indien op den ouden voet wordt doorgegaan, zal de centrale verwarming bij het publiek in discrediet geraken. K. J. Tweeduizend kippen verbrand. Vrouw door gasverstikking om het leven gekomen. Gaskraan per ongeluk opengedraaid? Ten huize van de familie S. aan den Burge meester de Raadtsingel te Dordrecht is een vrouw door gasverstikking om het leven ge komen. De woning is niet zeer ruim en omdat er familie op bezoek was. die den nacht over bleef, had de 40-jarige mej. S.. die te zamen met haar broer het huis bewoont, zich in de keuken op een z.g. kermisbed ter ruste gelegd. Toen de huisgenooten Maandagmorgen in de keuken kwamen, troffen zij tot hun ontzetting de vrouw levenloos op het bed aan. De sterke gaslucht wees er op, dat de vrouw door gasver stikking om het leven was gekomen. Vermoe delijk heeft het slachtoffer, dat het bed vlak naast de gasleiding had gespreid, in haar slaap door een toevallige beweging de gaskraan ge deeltelijk geopend, waardoor langzaam de af gesloten keuken zich met gas vulde, met het noodlottige gevolg, dat de slapende stikte. Groote brand in kippenfokkerij te Sneek. Maandagavond is brand uitgebroken in de op slagplaatsen en kippenfokkerij van de firma Bakker en van Popta, groothandel in pluimvee, voeder en eieren aan het Kleinzand te Sneek. Door het springen van een benzinevergasser is de brand ontstaan. Er ontwikkelde zich zulk een krachtige luchtdruk, dat een gedeelte van het dak der oude loods werd weggeslagen. Het vuur vond gretig voedsel in de groote hoeveelheid hooi, stroo, turfmolm en veeren. zoodat de brand zich al spoedig ernstig liet aan zien. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij kon evénwel niet verhinderen, dat de op slagplaatsen geheel afbrandden. Men slaagde er in een groot aantal kippen te redden. Tweeduizend kippen evenwel ziin in de vlammen omgekomen of worden vermist. Een auto wist men tijdig naar buiten te brengen. De schade wordt door verzekering gedekt. DIES NATALTS UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. De dies natalis der universiteit van Amster dam zal worden herdacht in een openbare ver gadering op Maandag 9 Januari des namiddags te vier uur in de aula der universiteit. In deze vergadering zal de rector magnificus de gebrui kelijke rede uitspreken en aan jonkvr. C. M. de Ranitz. semi-arts te Groningen en den heer H. L. Wolff, med. cand. te Utrecht de gouden me daille en aan den heer J. A. M. Leistikow, jur. cand. te Amsterdam het getuigschrift der eer volle vermelding uitreiken, voor hun antwoord op een prijsvraag toegekend. De moed zonk hem in rlc schoenen Acht, een onderdeel van Eindhoven, wordt den laatsten tijd door onwelkome gasten bezocht. Het doel van hun rooftochten is voornamelijk klein vee. Zij deinzen nergens voor terug en dur ven in één nacht een kippenren leeg te plunde ren. of er een 20 tot 30-tal kippen uit weg te halen. De eigenaars zijn bang aangifte te doen. Eén boertie was echter minder bang. In den nacht van Donderdag op Vrijdag had men bij hem kippen uit de ren gestolen. Het boertje ver wachtte de dieven den nacht daarop terug. Hij sprak met zijn knecht af, dat ze des nachts met knuppels gewapend in het hoenderhok zou den blijven. En inderdaad, tegen middernacht zagen zij op een afstand drie personen het erf opkomen. Toen ontzonk den boer den moed en hij grendelde het hek van de ren. De boer en zijn knecht zochten een veilige plaats en lieten de inbrekers hun gang gaan. Zij konden echter het hok niet binnen komen door den grendel, zoodat zij weer weggingen. Toen de weg veilig was, maakten het boertje en zijn knecht spoedig, dat ze binnen kwamen. Deze maatregel van het boertje was wel veilig, doch het leverde niet het gewenschte resultaat op. De politie staat voor een .raadsel. De bewo ners werken niet mee, ze praten overdag met kennissen over de diefstallen, die gepleegd wor den. doch officieele aangifte bliift achterwege. Toen dezer dagen een landbouwer Sm. aan gifte deed van diefstal van kippen, wist hij niet meer, wanneer het gebeurd was. Bij de politie heeft de zaak thans echter alle belangstelling en des nachts worden verschil lende punten bewaakt. WACHTSMAN IN DE MAAS GEVALLEN EN VERDRONKEN Zaterdagavond om zeven uur zou de 69-jarige wachtsman C. B. Breuren, wonende aan het Prins Frederikplein te Rotterdam, die in dienst was van een firma aan de Maaskade aldaar, wor den afgelost. Toen zijn collega arriveerde, was B. echter niet aanwezig. Aangezien men hem om zes uur nog eten had gebracht, rees onmid dellijk het vermoeden, dat de man te water zou zijn geraakt. Men is direct gaan dreggen, even wel zonder resultaat. Ook gedurende den Zon dag heeft men dit voortgezet, eveneens zonder den man te vinden. Maandag is men andermaal erop uitgetrokken en in den loop van den avond is men erin geslaagd het stoffelijk overschot, van den man uit de Maas op te halen. De „Nandoe" heeft motorstoring. Evenals de „Torenvalk". Het Indië-vliegtuig „Nandoe", dat Zaterdag wegens slecht weer te Alexandrië was gebleven en daardoor eerst Maandag op Schiphol werd verwacht, is Maandag wegens motorstoring te Lyon gebleven. De „Torenvalk" bevindt zich nog met motor storing te Penang. Drama te Kerkrailc berecht. De Maastrichtsche rechtbank veroordeelde den 63-jarigen werklooze H. G. uit Kerkrade. die op 7 November in de Platanenstraat aldaar den 19-jarigen mijnwerker F. J. Housen met een dolkmes in de hartstreek had gedood, wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge heb bend, tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte het primair ten laste ge legde: doodslag, niet bewezen, omdat de opzet van verdachte om den verslagene te dooden, niet vast stond. Het O.M. had wegens doodslag vier jaar ge- eischt. Vordering van uitgewezen Oosten rijker toegewezen. Tegenstrijdige vonnissen van twee kanton rechters. Eenige dagen geleden maakten wij melding van een uitspraak van den kantonrechter te Hilversum in een procedure tusschen een uit Oostenrijk uitgeweken Joodsch fabrikant en een Nederlandschen debiteur, in welke procedure de z.g. Kommissarischer Verwalter tusschen geko men is De kantonrechter te Hilversum wees de vordering van den fabrikant af. In een volkomen identieke procedure is een vonnis gewezen door den kantonrechter te Arn hem, die in tegenstelling met den Hilversum- schen kantonrechter de vordering van den fa brikant toewees. De uitgeweken Oostenrijker, die voorheen in tamelijk groote mate naar Nederland geëxpor teerd had. had in Nederland nog verschillende uitstaande vorderingen, evenals zulks het geval was met Engeland. Zuid-Afrika en de Scandina vische landen. In Nederland aangekomen heeft de fabrikant een aanvang gemaakt met de incasso van zijn uitstaande vorderingen. In de procedure voor den kantonrechter te Arnhem heeft de advocaat van den fabrikant, mr. I. S. de Vries, zich o.a. nn het standpunt gesteld, dat het ingrijpen van den Kommissarischer Verwalter in strijd was met de Nederlandsche ODenbare orde. Bovendien had mr. De Vries betoogd, dat de positie van den Kommissarischer Verwalter vergeleken moest worden met die van den curator 'in een buitenlandseh faillissement. Volgens vaststaande jurisprudentie heeft deze curator in Nederland geen enkele bevoegdheid. De kantonrechter is Arnhem heeft dit laatste argument het eerste in behandeling genomen en heeft reeds op grond van dit argument geoordeeld, dat. inderdaad de Kommissarischer Verwalter met de Nederland sche uitstaande vorderingen hoegenaamd niets te maken had en dat hij ten deze iedere bevoegd heid mist. Hieraan heeft de kantonrechter te Arnhem een zeer uitdrukkelijke overweging ge wijd. terwijl de kantonrechter daarnaast heeft overwogen, dat. nu reeds op dezen grond de door den fabrikant ingestelde vordering dezen moest worden toegewezen, al hetgeen partijen in het midden hadden gebracht omtrent de Neder landsche openbare orde buiten beschouwing kon blijven. Voor den Kommissarischer Verwalter trad in deze zaak op mr. Brouwers te Rotterdam. De in de verschillende procedures betrokken advocaten plegen nog overleg omtrent de vraag hoe deze zaken verder zullen worden afgewik keld. Verwacht mag worden, dat deze kwestie in hoogste instantie aan den Hoogen Raad zal worden voorgelegd. Waarom de Kerstgave niet werd verhoogd. Antwoord op vragen van den heer De Visser. Op vragen van het Tweede Kamerlid De Visser betreffende verhooging van de fcjërstgave aan werkloozen en toekenning van een kerst- gave aan de werkloozen, die in werkverschaffing werkzaam waren en aan kleine boeren en tuin ders, die aanvullenden steun ontvangen, hebben de ministers van sociale zaken en van econo mische zaken geantwoord, dat de regeering zich er uiteraard van bewust is, dat de omstandig heden, waarin de werkloozen en hun gezinnen verkeeren, moeilijker worden, naarmate de werkloosheid langer voortduurt. Zij is zich in tusschen evenzeer er van bewust, dat door het Nederlandsche volk al het mogelijke woi-dt ge daan, om „groote ellende" te voorkomen. De regeering acht geen termen aanwezig de Kerstgave te verhoogen. De regeering heeft reeds eerder besloten, aan de werkloozen, die in de werkverschaffing werk zaam waren, eveneens een kerstgave toe te ken nen, echter niet over de week van 11 tot 17 De cember, doch over de week vóór of de week na Kerstmis. De kerstgave voor de betrokkenen wordt op dezelfde manier berekend als voor de gesteunden over de week van 1117 December. De regeering heeft reeds eerder haar goed keuring er aan gehecht, dat ook aan de kleine boeren en tuinders, die behooren tot de b-groep, een extra uitkeering als Kerstgave wordt ver strekt. GERINGE SCHADE AAN HET VLIEGTUIG VAN DEN HEER HIJMANS. AMSTERDAM, 2 Januari. Het sportvlieg- tuig, dat vanochtend naar Urk is vertrokken om de schade vast te stellen, welke het sportvlieg- tuig van den heer Hijmans Zaterdag bij de lan ding op Urk heeft opgeloopen, is te Amsterdam teruggekeerd. De schade aan het toestel is gering. Men wacht tot de dooi het mogelijk maakt, het vliegtuig per lichter naar Schiphol te bren gen Autowegen op den Holterberg voorloopig gesloten. De burgemeester van Holten brengt ter ken nis van automobilisten, dat de autowegen over den Holterberg wegens opdooi voorloopig ge sloten blijven. Dr. P. Smit overleden. President van de Svnnde der Ned. Herv. Kerk. Te Heumen is op 66-jarigen leeftijd overle den dr. P. Smit, predikant aldaar. De overledene was president van de algemeene synodale commissie der Nederlandsch Hervorm de Kerk en president van het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland. Dr. Smit was de zorgzame bewaarder van het praalgraf der beide op de Mookerheide gesneu velde Nassau's in de kerk te Heumen. De regeering erkende de verdiensten van dr. Smit door hem te benoemen tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis zal Donderdag 5 Januari ge schieden na een dienst in de Nederlandsch Her vormde Kerk te Heumen, welke om twee uur begint. Nieuwjaarsreceptie ten Hove. Van officieele zijde meldt men ons: H.M. de Koningin heeft 2 Januari ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage te 12 uur des mid dags ter aanbieding van nieuwjaarswenschen de leden van het corps diplomatique ontvangen. Te 6 uur des namiddags heeft H.M. ontvangen de hooge autoriteiten en te 6.15 uur de leden van haar hofhouding eveneens ter aanbieding van Nieuwjaarswenschen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: J. Greshoff, letterkun dige te Brussel. Bij Kon. besluit van 31 December is, met in gang van 1 Januari 1939, aan H. J. Bulten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Blokzijl. Bij Kon. besluit van 31 December is, met in gang van 1 Januari 1939, benoemd tot burge meester der gemeente Lith: J. M. Smits, burge meester der gemeente Alem, Maren en Kessel. Nieuwe K. L. M.-lijnen. De K.L.M. heeft voor 1939 verschillende plan nen: een dienst op Lissabon, een dienst op Oslo en één op Helsinki. De lijn naar Lissabon is be doeld als het begin van een dienst op Parama ribo. Het is niet de bedoeling, dat dagelijks naar Lissabon zal worden gevlogen

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5