'AKKERTJES' SANOSTOL Amoud-zaak opnieuw voor Hoogen Raad. DIN?DAG 3 JANUARI 1939 HA-ARLEM'S DAGBJAD '4 HAARLEMSCHE BESTUURDERS BOND Vanwege den Haarlemschen Bestuurders Bond en het N. V. V. zal op Woensdag a.s. een bijeenkomst plaats vinden in één der zalen van Brinkmann aan de Groote Markt. Op deze bij eenkomst zal de heer S. de la Bella Jr. bestuur der van het N. V. V. en lid van de Eerste Kamer, een inleiding houden over: Werkzaam heden der vakbeweging op economisch gebied, Werkverruiming en het Plan van den Arbeid. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 4 JANUARI 1939. Programma I: Jaarsveld. Programma II: Hilversum I en II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Diversen. 10.00 Parijs Radio. 10.40 Radio P. T. T. Nord 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 London Regional. 4.30 Deutschlandsender of diversen 5.20 Keulen. 6.20 London Regioinal. 7.05 Fr. Brussel. 7.20 Keulen. 8.20 Fransch Brussel; 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Weenen. 11.20 Keu len. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 11.50 Droitwich. 2.00 Fransch Brus- sell; 2.20 Droitwich. 8.05 London Regional. 8.35 Droitwich. Programma V8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. (Nieuwe Schlagers). 1. Ont the sunny side of the street, Nat Gonella. 2. Highland Swing. H. Hall. 3. Says my heart, Tommy Dorsey. 4. Wedding of Pocahontas. The Ramblers. 5. I let a song go out of my heart, Roy Fox. 6. I won't telll a soul, Brian Lawrence. 7. The Snoop, The six Swingers. 8. A. Tisket a Tasket, Harry Roy. 9. It 's D'lovely, V. Sylvester. 10. Quick Step Medley, I Morton, D. Key. 11. Silver on the sage, H. Hall. 12. You couldn't be cuter, T. Dorsey. 13. Broadway Shuffle, The Ramblers. 14. You went to my head, Roy Fox. 15. If it rains who cares, Br. Lawrence. 16. So you left me for the leader of a swing band, The six Swingers. 17. Got Gratitude, Nat Gonella. 18. I'mm gonna lock my heart, Harry Roy. 19. Sweetest song in the world, V. Sylvester. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband, Faaze, Lange Margarethastraat 1, actentasch met inhoud, Speel, Brouwersvaart 116; armband, v. Looij, Boogstraat 4; actentasch, Brouwer, Kolkstraat 10; doosje dadels, Hoffies, Talmastraat 17; duimstok, bureau van Politie, Smedestraat; gewicht, Neele, Allard Pierson- straat 11; handschoen. Pik, Tesselschadeplein 6; armbandhorloge, Joustra, Regentesselaan 2; twee handdoeken, Inssenbroek, Rijksstraatweg 121; armbandhorloge, v. d. Water, v. Keulenstraat 15; parapluie, Hanewinkel, Delftlaan 67; portemon- naie met inhoud, Wijngaards, Sperwerstraat 18; portemonnaie met inhoud, v. Dalen, Bromostraat 23; riem, Bijnagte, Gijsbr. v. Aemstelstraat 146; damesrijwiel, Bureau van Politie, Smedestraat, Rijwielplaatje, v. Hespen, Halkenstraat 23. Was senaar; gordijnroede, Blok, Beukenstraat 17; slot, v. Santen, Kleine Houtstraat 56; tasch, Kuiper, Sperwerstraat 41; tasch met inhoud, v. Gog, van Loostraat 6, vulpenhouder, Hageman, Schermer straat 36 rd. Zóó lekker smaakt Sanostol, dat de kinderen geen druppel aan den lepel willen laten, 'n Volwaardig, natuurlijk levertraanproduct, maar bovendien nog verrijkt met vita mine B uit het verwerkte mout en vitamine C uit het toegevoegd zuiver sinaasappelsap, dat Sanostol zoo smakelijk maakt! En neemt het zelf ook, ter vergrooting van Uw weerstandsvermogen en Uw energie! Vraagt dan de nieuwe, voordeelige „familieverpakking" a f 2.75, die 2y2 x zooveel bevat als de bekende flacon a f 1.40. „Het lékkere levertraan-pfoduct/" f' -v BROCAOES-STHEEMAN PHARMACIA (Adv. Ingez. Medj STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten in het filiaal. In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Stadsbibliotheek en Leeszaal, zijn de volgende aanwinsten ter beschikking gekomen: Toegepaste Wetenschappen: BüSCHER. De electriciteit in beeld. HOO, DE. Handels- en wetskennis (voor den middenstand). VAN 2—14 jaar; modellen van gebreide kin- derkleeding. Huisdieren PIETERSE. Mijn hond. TOURNEMINE. Dressuur en injagen van den staanden hond. Taal- en letterkunde KRUISINGA. Het Nederlands van nu. KUYLE Pan-Europa of Europa in de pan. NOORT. VAN. De letterkundige inleiding. Nederlandsche en in het Nederl vert. romans AMMERSKiiLLER, Jo van. De getrouwen (dl. IH van: „Heeren, knechten en vrou wen"). BOENIN. De heer uit San Francisco. BUCK, Pearl. Het verdeelde huis. KIRK. Dagloners. ROOTHAERT. Doctor Vlimmen. Engelsche Romans BUCK, Pearl The exile. BUCK, Pearl. The first wife. Het middel. door Joh. W. Broedelet. ERNARD DINTERS schoof ongeduldig heen en weer op z'n schrijfstoel. Die boekhouder van 'm had altijd wat. Voor drie maanden was-ie twee weken thuis gebleven met 'n gezwollen voet, daarna had-ie 'n paar dagen vrij gekregen voor de bruiloft van z'n zoon, die in Brussel woonde en in 't begin van de maand was-ie zóó verschrikkelijk verkouden geweest, dat al z'n klanten van den weeromstuit begonnen te niezen en zeiden, dat ze voorloopig niet meer op z'n kantoor kwamen. Wat dééd je eigenlijk met zoo'n boekhouder? Dien gaf je langs 'n zacht lijntje z'n congé. Ja, de menschen hadden mooi praten. Maar hij kon dien verwenschten Burkman niet missen. Die kende zijn zaak oo z'n duimpje, wist er haast nog meer van dan hij zelf. Met dien Burkman behoefde hij nooit iets na te slaan. Die had 'n geheugen waar je versteld van stond. En actief als ie was en eerlijk! Nee, Dinters zat voor z'n leven aan 'm vast, voelde-ie. Al zou die 'm hij wist niet wat aandoen, dat liet-ie 'm nóg niet gaan. Maar nu ergerde Burkman 'm toch al heel bijzonder: hij had op schrikbarende wijze den hik. En niet maar zoo'n doodgewonen hik, als ieder mensch op z'n tijd kan hebben. Nee, dit was 'n voortgezette, eindelooze, zich tot in eeuwigheid repeteerende hik. Als je er naar luisterde en dat móést hij wel werd je er op den duur stapel van. „Hoe kómt u daar toch aan?" riep Dinters na 'n kwartier wanhopig uit. „Wéét-ik-niet", hikte Burkman 'en hij keek geslagen naar z'n patroon. „Misschienver slikt". 't Hield niet op. Op 't laatst scheen 't zelfs, of ook Burkman's schrijfmachine hikte. Telkens als de boekhouder weer zoo'n scheut kreeg, schokte ook 't tik-instrument mee door de hor tende beweging van z'n bespeler, 't Was niet meer om aan te hooren. „Is daar geen middel tegen?" vroeg Dinters buiten zichzelf en hij sprong van z'n stoel op. „Er moet toch iets aan te doen zijn!" „Nooitvan gehoord," hikte Burkman en hij staarde dof voor zich uit. „Wacht eens!" herinnerde Dinters zich en hij liep nadenkend heen en weer. „Er bestaat 'n rijmpjeIk heb de hik, ik heb hem dik. „Hoe was het ook wee!?" „O,' viel Burkman 'm nu bij, „nu u 't zegt Ik hikweet 't ,ja. Als u hik per mitteert: Burkman stond eveneens op, liep naar z'n patroon toe en bracht er met horten en stooten uit: „Ik heb de hik, ik heb hem dik, Ik heb hem nauw, ik geef hem aan jou, Ik geef hem aan Jan, die hem dragen kan." Daarbij raakte-ie z'n patroon eerbiedig even met de vingers aan. Doch 't hielp niet. „Doe 't nog us", moedigde Dinters 'm aan, die er plezier in kreeg. Hij zag in eens z'n jongen tijd terug en dat knapte 'm op. Zoo'n verzetje op je kantoor kon je best gebruiken. „Ik hebde hik, ik hebhik hem dik....' begon Burkman weer, maar hield er dan mee op. 't Middel bleek te falen. Hij zat weer en hikte. Daar schoot Dinters plots iets te binnen. Achter Burkman's rug nam-ie 'n paar kolossaal zware boeken op en liet -die onver wachts vallen. Burkman dacht 'n oogenblik, dat-ie er van de schrik in bleef. Maar den hik was-ie kwijt. „Dat ik daar niet eerder aan heb gedacht," sprak Dinters en hij wreef zich in de handen. „Iemand laten schrikken, dat is de manier." Op &u£ke cLglQ&h neemt een verstandige vrouw 'n Eaar maal daags een "AKKERTJE", 'an kent zij geen nare dagen. Ml IS stuks 12 stuiven 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk I De uitvoering der „Missa Solemnis" van Lud- wig van Beethoven door de Christelijke Orato rium Vereeniging zal plaatsvinden op Donder dag 19 Januari a.s., aanvang 8 1/4 uur. Behalve het koor der C. O. V. en de Haarlem sche Orkest Vereen., zullen als solisten hun medewerking verleenen de dames Jo Vincent (sopraan), Th. Versteegh (alt) en de heeren Louis van Tulder (tenor), Willem Ravelli (bas) en Piet Halsema (orgel), het geheel onder lei ding van den dirigent der C. O. V., den heer George Robert. AARDAPPELMARKT. Brielsche Eigenheimers f 2.10f 2.40 per H L. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.90f 2 20 per H.L. Zeeuwsche Bonte f 2.60f 3.00 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f 2.60f 3.per H.L. Eigenheimers Blauwe f 1.90f 2.20 per H.L. Vlas-aanvoer: 11.950 K.G. blauw, schoon f 70f 80; 4900 Hol landse!) Geel f 70—f 80; 3000 Dauwroot f 60— 1 65.—. VEEMARKT. Rotterdam, 2 Januari. Aanvoer. Totaal 2421. Vette runderen 643, vette kalveren 236, nuchtere kalveren 31, scha pen en lammeren 835, varkens 676. Prijzen per KG.: 72 vette koeien, le kwa 62, 2e lew. 42—52; 68 vette ossen, le kw. 60, 2e lew. 42—52; 125 vette kalveren le kw. 115, 2e kw. 75—85, 44 varkens (levend gewicht) le kw. 39, 2e kw. 30; 48 lammeren, le kw. 43, 2e kw. 40. Prijzen per stuk: 20 schapen le kw. 18, 2e kw. 16; 15 lammeren le kw. 13, 2e kw. 11. Vette koeien en ossen, aanvoer: iets korter dan vorige Dinsdag, handel: kalm, prijzen: iets lager, prima koe 76. Vette kalveren, aanvoer: groot, handel: stug; prijzen lager, prima f 1.35. Schapen en lammeren, aanvoer: iets kleiner, handel: zeer kalm, prijzen: iets stijver. Varkens, aanvoer: ruimer, handel: sleepend, prijzen van vorige week nog te handhaven. CHRISTELIJKE ORATORIUM VEREENIGING HAARLEM. (Wordt vervolgd) (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Vonnis van Haarlemsche Rechtbank bestreden. (Adv. Ingez. Med.) Burkman zweeg. Maar in z'n binnenste kan- kerde-ie. Wat z'n patroon 'm daar had aange daan! Hij had er iets van kunnen krijgen, 't Was gewoonweg 'n schandaal. Maar wat hoorde-ie nu? Burkman spitste de ooren. Nee, hij had zich niet vergist. Z'n pa troon hikte. Burkman verkneukelde zich van de pret, al liet-ie 't niet merken. Net z'n verdiende loon! Zoo kwam Boontje om z'n loontje. „Hik hik", liet Dinters hooren met steeds korter tusschenpoozen. Hij had 't op zijn beurt geweldig te pakken. Burkman beleefde 'n volkomen triomf. „Dat heb ik hik van jou!" beklaagde Dinters zich. ,,'t Is hik verschrikkelijk. Hoe kom ik er van af?" Burkman keek rond. Nee, zoo kon-ie z'n pa troon niet laten zitten. En z'n blik bleef rusten op de zware kantoorboeken, die op 'n rij tegen den wand naast 'm stonden. Maar Dinters zag, waar-ie naar keek. „Datlap je 'm nietniet", waar- schuwde-ie 'm. „Daar kan ik hik niet te gen. Ik ben in m'n jeugd hik van 'n plof geschrokken hik dat ik er naar aan hik toe ben geweest. Burkman, pas hik op hoor!" Burkman begreep, dat-ie dat z'n patroon dus niet mocht aandoen, 't Speet 'm anders wel. 't Was zoo'n aardige wraakneming geweest! „Majn slee, vergeet mijn slee niet...!" Het was één der eerste U Sn de Sneeuwkoningin gaf gehoor aan zgn verzoek. De slede dlagen, waaraan hij dacht, toen hij de koude niet meer voelde. J| wend aan één der wrtte kippen vastgebonden os voort ging het weei', in ijtende vaart... Dinters kreeg 't intusschen met de minuut zwaarder te verantwoorden. Je kon 't haast geen hikken meer noemen, wat-ie deed. 't Was iets veel hevigers. Of 'n mitrailleur in z'n keel voort durend schoten afzond! „Je hebt me hik aangestoken", hak kelde Dintex-s. „Ga weg! Doe die hik bood schap voor me bij hik van Hasteren. Wie weet hik lucht 't me wat op!" „Ik kan 't haast niet denken", bracht Burk man er onderwerpend tegen in. „Hóé zou dat nu „Ga weg!" beval Dinters en hij snakte naar adem. Haastig verdween de boekhouder uit 't kan toor. Volle vijf minuten bleef Dinters door hikken. Hij werd er angstig van. Had-ie niet wel eens gehoord, dat iemand er drie dagen en nachten aan één stuk mee behept was? Dat zou hij niét overleven. Hij was z'n einde al nabij, voelde-ie. Daar ging de telefoon. Dinters zigzagde er op af. „Hier hik Dinters", kon-ie zich nog ver staanbaar maken. 'n Onbekende stem en hij had de gewaar wording, dat z'n haren ten berge rezen deel de 'm mee: „Weet u, dat de bankier Lusma er van door is?" Zacht gal de Sneeuwkoningin Karei opnieuw een kus. Nee, nu II haar op. Al zjjn gedachten aan de kleine Gerda. haar grootmoeder, is hij niet meer koud. Met glinsterende oogen keek Karei naar ja zelfs die aan zjjr. eigen huis en zijn ouders, die wel heel erg ongerust zouden zijn, war er verdwenen. Dinters stond als aan den grond genageld. Lusma, Lusma, in wien ieder zoo'n onbegrensd vertrouwen had! „Maar", sprak Dinters, toen-ie z'n geluid ein delijk terug had, werktuigelijk: „Hoe kan dat, hoe kan dat? Maar dan ben ik alles kwijt, alles kwijt!" En nog méér zei-ie, zonder 't zelf goed te weten. Aan den anderen kant van de telefoon bleef 't stil. „Wie is u?" vroeg Dinters gespannen. Dan hoorde-ie z'n boekhouder, die niet lan ger met veranderde stem sprak, zeggen: „U bent maar één ding kwijt, meneer. En weet u wat dat is? De hik!" De Hooge Raad heeft gisteren voor de twee de maal de bekende zaak van de kalkzand- steenfabriek Arnoud te Hillegom behandeld. Zooals bekend was de directeur van deze fabriek, de heer A. H. baron van Harden broek van Ammerstol vervolgd wegens over treding van de arbeidswet door zonder ver gunning ook des nachts te laten werken. De heer Van Hardenbroek had in zijn fa briek het stelsel van een dag- en een nacht ploeg ingevoerd, nadat hij tevoren hiervoor goedkeuring had gekregen van den directeur- generaal van den arbeid en den toenmaligen minister van sociale zaken. Deze goedkeuring werd evenwel gegeven, indien de fabriek aan het veranderde arbeidssysteem zou worden aangepast, hetgeen geschiedde met een groot geldelijk offer. Toen op 27 November 1937 de vergunning werd ingetrokken stond de heer van Harden broek voor de keus of de fabi'iek te sluiten of op denzelfden voet door te gaan. Hij koos het laatste en stelde daarvan de arbeidsinspectie in kennis. De zaak werd vervolgd, doch in eerste in stantie ontsloeg de rechtbank te Haarlem den heer van H. van rechtsvervolging, nadat hij door den kantonrechter tot drie geldboeten was veroordeeld. 'De Hooge Raad casseerde evenwel dit vonnis met terugwijzing der zaak naar de rechtbank, die den directeur daarop veroordeelde tot drie geldboeten van vijftig cents. Mr. S. van Oven, die als verdediger van den heer v. Hardenbroek optrad, heeft drie cas satiemiddelen toegelicht. Pleiter herinnerde er aan, dat ook na het arrest van den Hoogen Raad de in het eerste vonnis van de recht bank opgenomen feiten onaangetast zijn ge bleven. De beslissing van den Hoogen Raad hield materieel slechts in, dat de heer van Hardenbroek zich met een beroep op artikel 83 lid 6 geen vrijdom mocht scheppen ten aan zien van een door hem aangenomen fatsoens verplichting van de regeering, om hem ook na 27 November weder een vergunning te ver leenen. Maar daarnaast blijft een beroep mo gelijk op de artikelen 40 en 42 van het Wet boek van strafrecht, waarbij niet strafbaar is degeen, die een feit begaat waartoe hij door overmacht is gedrongen, noch hij, die han delt ter uitvoering van een wettelijk voor schrift. In haar eerste vonnis nu heeft de recht bank als vaststaande' feiten aangenomen, dat de heer van Hardenbroek niet heeft kun nen voorzien, dat hem na 27 November geen vergunning meer zou worden verleend en voorts dat wat baron v. Hardenbroek heeft gedaan, naar diens meening als gerechtvaar digd moest worden beschouwd. dien niet alleen de missives op zich zelf beschouwen, doch het geheele complex van feiten, welke hebben ge leid tot de regeling, waartoe ook be- hooren de gédane toezeggingen en de gestelde voorwaarden, ook in dit op zicht is het vonnis in strijd met de overwegingen van het eerste vonnis. Pleiter gaf voorts als zijn meening te kennen, dat elke wilsuiting, waar onder een minister krachtens zijn be voegdheid zijn handteekening zet, als een beschikking moet worden be schouwd en dat de heer van Harden broek ter uitvoering van de onderha vige beschikking heeft moeten han delen, zooals hij heeft gedaan. Tenslotte merkte pleiter op, dat de recht bank bij haar beslissing ten deze rekening had moeten houden met de afgelegde ver klaringen van de heeren Zaalberg en Sieren- berg de Boer, die de ministerieele missives ook als beschikkingen aanmerkten. De procureur-generaal zal op 16 Januari conclusie nemen. Overmacht? In dit verband is een beroep gedaan op ar tikel 40 wetboek van strafrecht, waarbij naar voren is gebracht, dat volgens den Hoogen Raad ook van overmacht moet worden ge sproken, wanneer er een noodtoestand aan wezig is. De rechtbank heeft echter beslist, dat dit beroep moet falen, omdat de omstandigheden voor den heer Van Hardenbroek niet zoodanig waren, dat hij daardoor tot zijn handelwijze werd gedrongen. Pleiter betwist deze stelling met een ver wijzing naar de feiten, zooals die in het eerste vonnis zijn vastgesteld en welke feiten een subjectieve rechtvaardiging vormden voor het gepleegde feit. Op grond van art. 40 had dan ook de recht bank den heer Van Hardenbroek moeten ont slaan van rechtsvervolging, waarbij zij niet te kort zou hebben gedaan aan het arrest van den Hoogen Raad. Voorts is een beroep gedaan op art. 42 en wel op grond van de in 1929 met de autori teiten ten departemente gemaakte regeling. Zooals ook uit de overgelegde brieven is ge bleken. heeft de heer van Hardenbroek ge handeld naar de voorschriften van deze re geling. De rechtbank, die op grond daarvan eerst ontslag van rechtsvervolging heeft gegeven, legt thans de van den minister ontvangen missives geheel anders uit en veel beperkter, n.l. dat in die missives niet zou zijn gelegen een ministerieele beschikking, zoodat zij der halve niet zijn aan te merken als een wette lijk voorschrift in den zin van artikel 42. Doch ook al waren de ministerieele missives wel beschikkingen, dan zou daarin naar het oordeel van de rechtbank geen verplichting zijn vervat, doch slechts een aansporing be treffende het tweeploegenstelsel. Ook deze beslissing is volgens plei ter niet juist, want men moet boven- „Heb je het nu nog Koud?" zoo vroeg ze en meteen kuste ze hem op 't voorhoofd. Hu! dat was nog kouder dan ijs, het ging recht door hem heen naar zgn hart, dat toch al een ijsklompje was. Het leek een oogenblik of hij sterven ging maar toen begon hij zieh behagelijk te voelen. En even later merkte hij niets meer van de koude.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6