DINSDAG 3 JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 HEEMSTEDE HET GEZIN VAN DER ZWAAG. Nog meer bijdragen gevraagd. Het is nu een week geleden, dat een korte doch felle brand het woonscheepje met geheele inventaris van den werklooze Van der Zwaag in de woonschepenhaven te Heemstede in de asch legde, waardoor het echtpaar met zijn twee jonge kinderen letterlijk alles, wat het bezat, verloren zag gaan. Ten behoeve van dit zoo zwaar getroffen ge zin is deze week reeds veel gedaan. Een oude schaftwagen, afgestaan door de N.V. Geruisch- looze Weg te Heemstede, werd tot tijdelijk woonvertrek verbouwd, hetgeen Maatschappe lijk Hulpbetoon o.m. financierde. Een collecte in de Indische buurt en omge ving bracht pl.m. f 250 op, waarbij talrijke klei ne bijdragen van werkloozen. Voor den opbouw van het scheepje is echter pl.m. f 500 noodig. Een 15-tal werklooze timmerlieden wil gaarne geheel belangeloos met den bouw beginnen. Dit plan kan echter eerst dan verwezenlijkt worden als het noodige bedrag er is. Hierbij wordt nog eens een dringend beroep gedaan op de liefdadigheid der ingezetenen. Zelfs de kleinste gift is welkom. Op het bureau van politie Raadhuisstraat 27, Heemstede ligt een inteekenlijst. Ook kan men zijn bijdrage storten op postgiro 96220 van den heer Floris of toezenden aan den inspecteur van politie, bureau Raadhuisstraat 27. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: van Reeken, Celebes- straat 18, nikkelen armbandhorloge Visser, Rem- brandtlaan 6, schaats; Heupen, Zandvoortsche- laan 101, roode want; bureau van politie, onderdeel van een aardappelschilmachine; Jac. van Campenstraat 33, gouden damesarmband' H. oGeodhart, Camplaan 18, dames handschoen: Bureau van politie, portemonnaie met inhoud; Gielen, Lindenlaan 29. tasch met schaatsen Carpentier, Camplaan 37, rijwielbelastingmerk. Bureau van politie, bril; Zegwaard, Lindenlaan 37, een geldstuk; Jhr. v. Lennep, Van Merlen- laan 23, alpinomuts; Van Amerongen, Bronstee- weg 2, collectebus met inhoud; Van Tol, Haem- stedeplein 20, rijwielbelastingmerk; Hageman, Kastanjelaan 21, ceintuur; Schoenmaker, Cele- besstraat 13, heerenhandschoen; Wijeres, Talma- straat 27, paar sokjes; Raadhuis, Heemstede, heeren handschoen; Zandvoortscheslaan 190, handschoen; Jansen, Madoerastraat 20, sleutel: Hessels, Binnenweg 58, zwarte gummi motor kap; Bureau van politie, handschoenen. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te ontvangen bij: Cliteur, Lombok straat 29, heerenhandschoen; Bureau van po litie, handschoenen en grijze kous; Otten, Kastanjelaan 12, kindermuts, J. H. v. Kam pen, Zandvoorterweg 33, Bentveld, zilveren schakelarmband; M. H. Graaman, Billiton- straat 18, étui met schrijfbehoeften; J. Free- ken Haemstedeplein no. 40, Heemstede, een motorhandschoen; P. Kapper, Zaa- nenlaan 12 rood Haarlem, dameshandschoen; Bureau van politiek, pakje inhoud puntzak jes; Plantinga, Kastanjelaan 22, handschoen; Bureau van politie, kinderschoentje en witte vacht van kinderwagen. CREMATIE A. B. BIJNEN. 'Onder veel belangstelling heeft gistermiddag te. Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. B. Bijnen, vroeger chirurg te Breda, overleden alhier. Het bestuur van de Psychiatrische inrichting Coudewater te Rosmalen, waarvan de overledene deel uitmaakte, was vertegenwoordigd door de heeren P. Tilman, C. Ingen-Housz, Ir. A. Ingen- Housz en T. M. Kortenhorst, secretaris en gede legeerd commissaris. Verder waren aanwezig de heeren W. A. H. Gunst, arts te Breda, dr. R. Ru- ding, chirurg te Breda, de oud-dirigeerend offi cier van gezondheid Dr. T. Reddingius te Breda, Mr. A. W. Rassers, B. C. Cladder, J. J. Granpré Molière alhier, Ir. A. H. Ingen-Housz, directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden e.a. Er werd niet gesproken. Nadat de kist was ge daald onder orgelspel, heeft een broeder van den overledene, Dr. B. Bijnen, uit Den Haag, t»or dë belangstelling dank gezegd. HALFWEG DOOR IJZEREN BINT GERAAKT. Maandagmiddag heeft zich te Zwanenburg een ongeluk voorgedaan, dat bijna aan den bouwarbeider P. T. het leven had gekost. De heer T. was werkzaam bij een in aanbouw zijnd blok woningen. Men was juist bezig ijzeren binten op te takelen deze voorwer pen hadden een gewicht van ruim 450 KG. Op het oogenblik, dat de heer T. onder een op te hijschen bint doorliep, brak de takel en kwam het zware geval naar beneden en raakte nog even het achterhoofd van T. Deze viel neer met een groote gapende hoofdwonde. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Nadat door dr. Sepers uit Zwanenburg een noodverband was gelegd, verleende dr. Baumann uit Halfweg verdere geneeskundige hulp. Naar men ons later mededeelde is de toe stand van den heer T. redelijk goed te noemen, waardoor hij naar zijn woning kon worden vervoerd. HILLEGOM GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: D de Wolf. Haven straat 49, Hillegom, een schaats. J. H. van Kampen, Havenstraat 49, Hillegom. mantel- centuur. H. Broxterman, Ambachtstraat 34, Hillegom, portemonnaie met inhoud. J. de Haan, Oosteindelaan 30, Hillegom, polshorloge. L. van Berkel. Molenstraat 5, Hillegom. groe ne ceintuur. Van der Ploeg, Stationsweg 54. Hillegom, belastingmerk. Van der Linden, Ha ven 24, Hillegom. grijs melkbusje. Bij de po litie: nummerplaat H-58095. heerenhand schoen, huissleutel, bruine portemonnaie, ge weerpatroon, handschoen (grijs). ZANDVOORT JONGE HERVORMDEN. Vrijdag, 6 Januari, spreekt dr. K. J. Brouwer, uit Oegstgeest voor de Jonge Hervormden in de nieuwe consistoriekamer over „Kerk en zending. Ook ouderen zijn hartelijk welkom. Aanvang 8 uur. KINDERVOEDING. Woensdag, 4 Januari wordt van wege de gemeente weer begonnen met de verstrekking van warme maaltijden aan schoolgaande kin. deren. Evenals vorige jaren geschiedt dit weer in Ons Huis. des middags te 12 uur. NED. ISR. GEMEENTE. Het kerkbestuur brengt ter kennis van de kiezers voor leden van den Kerkeraad. dat op Zondag 8 Januari 1939 candidaatstelling zal plaats hebben voor 2 leden van den Kerkeraad ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het vertrek van de heeren S. Rafalowitch en N. Streep. Zittingsduur respectievelijk tot De cember 1941 en 1943. BENNEBROEK SPAARREGELING VOOR WERKLOOZEN. Met ingang van 1 Januari 1939 wordt voor de gemeente Bennebroek ingesteld de spaarrege ling voor werkloozen. Hiervoor komt in aanmer king ieder hoofd van een gezin van twee of meer kinderen. Als hij per week f 0.25 spaart, wordt hieraan door de overheid een bedrag toegevoegd, nl.: gezin van 2, 3 en 4 kinderen: f 0.25; gezin van 5 of meer kinderen f 0.40. Na eenigen tijd kan voor het tezamen gespaar de geld kleedïng, schoeisel of dekking worden verstrekt. De gelden mogen niet voor andere doeleinden worden gebruikt. De kwartjes voor de spaarregeling kunnen uit sluitend betaald worden op Woensdagmorgen tusschen 10 en 10.30 uur; voor de eerste maal dus op Woensdag 4 Januari 1939. HAARLEMMERMEER AUTO-PUZZLE. Op den Rijksweg AmsterdamDen Haag heeft zich onder deze gemeente een eigenaardig geval afgespeeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de Hoofddorpsche politie door de Haarlemsche politie opgebeld, dat een automobilist uit Aer- denhout aldaar had kennis gegeven dat op het viaduct op den Rijksweg AmsterdamDen Haag in de gemeente Haarlemmermeer door de glad heid van den weg een drietal auto's onklaar waren geraakt en zoodanig op den weg stonden dat gevaar voor andere automobilisten niet uit gesloten was. Bij de auto's was echter geen en kele persoon aanwezig. Wij berichtten hier reeds over in ons blad van gisteren. De Hoofddorpsche politie vertrok onmiddel lijk per auto daar heen doch bemerkte dat de auto's waren verdwenen en zocht daarom den geheelen Rijksweg af. Wel werd in de berm een stilstaande auto aan getroffen doch de bestuurder had in de auto een briefje achter gelaten, dat hij elders een band aan het repareeren was. Nadat verder niets meer werd ontdekt, ging de politie zonder resultaat naar Hoofddorp te rug. In den loop van den volgenden morgen werd de politie door den heer S. uit Den Haag op gebeld en deze deelde mede dat hij in den af- geloopen nacht met zijn auto geslipt was, eenige betonnen paaltjes stuk reed, daarna enkele ma len over den kop sloeg, waarna de auto rugge lings aan de overzijde van den weg was blijven liggen. Op die plaats stonden toen reeds twee bescha digde auto's. Met behulp van passeerende auto mobilisten wist de heer S. zijn kostbare Lancia op de wielen te brengen, doch deze was zooda nig beschadigd, dat verder rijden niet meer mo gelijk was. Met een passeerende auto vertrok hij naar Den Haag. Aan een garagehouder aldaar gaf hij opdracht zijn nieuwen wagen te halen, doch toen de chauffeur met den kraanwagen ter plaatse kwam, was de auto verdwenen. Hoewel men aanvankelijk vermoedde, dat de auto met de andere auto's door een kraanwagen weggesleept was en wel ergens in een garage zou staan, begon men tenslotte te twijfelen en vermoeden de dat diefstal niet uitgesloten was, werd Za terdagavond een radiobericht uitgezonden. Van de bewuste atuo werd echter niets verno men, totdat Maandagmorgen de garagehouder Riva te Amsterdam opbelde en mededeelde, dat de gezochte auto daar in de garage stond. Deze atuo was op verzoek van de Amsterdam- sche politie naar Amsterdam gesleept!? IJMUIDEN Verwachte viscliaanvoer. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Maria van Hattem IJM 1. vangst: 300 manden koolvisch 40 manden schelvisch, 165 manden braadschelvisch, 50 manden wijting, 25 manden stockabit, 70 man gul, 40 manden gestripte ra dio, 150 manden radio. Totaal 830 manden, be nevens 70 st stijve kabeljauw. Ewald IJM 48 vangst: 30 manden schelvisch. 155 manden braadschelvisch, 120 manden radio. 40 manden wijting, 85 manden gul en kabeljauw. 300 manden koolvisch, 20 manden varia. Totaal 750 manden, benevens 25 st. stijve kabeljauw. Utrecht IJM 73. vangst onbekend. Kniker IJM 4, vangst: 20 manden tong, 10 manden tarbot, 25 manden zetschol, 110 manden kleine schol, 35 manden wijting en schar. 10 manden rog. Totaal 210 manden, benevens 40 st ijskabeljauw en 25 st. stijve kabeljauw Zwarte Zee IJM 94, vangst: 10 manden zwart visch, 10 manden groote schol, 10 manden kleine schol, 15 manden wijting, 630 manden gul. To taal 675 manden, benevens 100 st. ijkabeljauw en 365 st. stijve kabeljauw. RESTANT BESOMMINGEN. KW 97 f 148, KW 197 f 126, KW 195 f 530. Aangevoerde haring: 3900 kisten. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot f 1.22f 0.92 per kilo. Tong f 1.28f 1.02 idem. Heilbot f 1.020.76 idem. Griet f 32f 19 per 50 kilo. Groote schol f 24f 19 idem. Middel schol f 23f 20.50 idem. Zetschol f 32— f 31 idem. Kleine schol f 28f 11.50 idem Bot f 10—f 7 idem. Kleinmiddel schelvisch f 23f 16 idem. Kleine schelvisch f 16.50f 7.30 idem. Groote gul f 8.50f 4.50 idem. Wijting f 5f 2 idem. Makreel f 10 idem. Versche haring f 3.30f 2.50 idem. Kabeljauw f 44f 19 per 125. kilo Vleet f 1.45 per stuk. Leng f 2.50—f 0.90 idem Koolvisch f 0.60f 0.14 idem. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: '390 Cornells R.O. 15 I 2360 335 Libra IJm. 98 f 1880. 615 Christine IJm. 2 f 3550. 330 Geziena Catherina IJm. 50 f 1220.a Loggers: KW 76 f 2860. Loggers met versche haring: VI. 190 f 530, VI. 195 f 880, VI. 197 f 230 VI. 199 f 100, VI. 114 f 26. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden vertrokken naar zee: Oostzee IJm 147, Witte Zee IJm. 167, Emma IJm. 177, Syl- vain IJm. 116, Hercules IJm. 196, Caroline IJm. 26, Petten IJm. 49, Uiver IJm. 384. EEN FLINK STUK LANGER. De logger K.W. 77 wordt naar Schevenin- gen gebracht en zal daar met 2.70 M. ver lengd worden. BEVERWIJK Noteering bloemenveiling „Centrum". De noteeringen van de bloemenveiling „Centrum" waren: Tulpen Copland 3348. William Pitt 6585, Hiilegarde 3850, Rose Copland 51— 65, Allard Pierson 2136, Indes 32—44, Witte Due 12—28, Scarlet Due 10—22. Due de Berlin 1429, King of the Yellow 3248, Brillant Star 1625, Fred Moore 34—49. Blauwe Druifjes 827, Katjes 39, Fresia 823, Hyacinthen in kleuren 6501250 per 100, Plumosa (groen) 1242. Sprengerie (groen) 829, Briarcliff 85275. Potplanten: Cyclamen 1285, Begonia 1595, Bromelia 36115, Copsicum 1229. Plumosa 49, Sprengerie 519, Primula 1536, Azalea 38135, Adianthum 823 Bontmos 833, Pteris 49. Fremela 1527 De Halve Maan trad buiten haar oevers. Als het nu eens ging vriezen. De Halve Maan is een sloot, die het weiland tegenover het station zoo'n mooie afscheiding van het hooge talud bezorgt. Het is niet zoo maar een gewone sloot, verre van dat. Zij ver vult in ons gemeentelijk rioleringsstelsel een belangrijke functie. Deze sloot dient namelijk voor den afvoer van het water, dat in het natte jaargetijde van het duingebied naar het lage polderland stroomt. Dit afkomende water wordt in de Halve Maan verzameld en wordt dan door een duiker naar de polderslooten ge leid. Deze duiker was niet al te groot en ge woonlijk stond het weiland gedurende een root deel van het najaar en den winter ilank. Maar zoo erg als nu heeft de Halve Maan het nog niet gemaakt. Op Nieuwjaarsdag zorgde zij voor een ver rassing Nadat in den morgen veel water was gevallen, en het water van den duinkant kwam afzetten stroomde het over het weiland en maakte er een prachtig binnenmeer van. Geen graessprietje was nog te bekennen. Toen des avonds de maan in haar halve zuster haar spiegelbeeld vond kon - men zich ver buiten Beverwijk's grenzen wanen, zóó mooi was die watervlakt, omzoomd door hooge boomen en de lichtlijnen van Velserweg en Hotel „Ter Burg", dat plotseling een Lido werd. Menigeen, die in de vorige week de schaat sen nog eens onderbond, slaakte een verzuch ting. „Als het nü eens ging vriezen, wat een pracht-baan zou dat zijn". Maar het vroor niet en de schaatsenrijders mochten er alleen maar van droomen, hoe fijn dat wel zou zijn. Het water lag daar maar rustig, mystiek en een beetje verleidelijk eigenlijk, zooals water is. wanneer de maan en de wolken er allerlei rare dingen in tooveren. Hoe kwam het, dat die Halve Maan zich zoozeer te buiten ging? Ja, daar zit heel wat aan vast. Zij was tot den zomer van 1938 behalve afvoerkanaal voor hemelwater ook een open riool, met alle na righeid daarvan. De sloot was vies en zeer onwelriekend. De uitvoering van het groote rioleerings- plan zou de lang gewenschte verbetering brengen en in afwachting daarvan bracht Openbare Werken al vast een wijziging in de dubbele functie van de Halve Maan. Maar de Rijkswaterstaat overrompelde de gemeente eigenlijk een beetje met de verbreeding van den Velserweg, wat niets afdoet aan de alge- meene waardeering voor de tot stand geko men verbetering. De nieuwe rioolbuizen wer den tegelijkertijd gelegd, waarbij het mogelijk was de rioolstoffen buiten de Halve Maan te houden. Met het hemelwater ging dit nog niet, omdat nog geen aansluiting kon worden verkregen op het nieuwe hoofdriool. Dat zal eerst kunnen gebeuren, wanneer het tweede bestek van de rioleringswerken wordt aanbe steed. Tot zoolang zal er dus nog heel wat water loopen door de Halve Maan, die intus- schen toch maar voor een verrassing zorgde, de uitdieping van eenige weken geleden ten spijt. De schaatsenrijders kijken in spanning naar het haantje van den toren. Wanneer dat beest z'n staart nu maar naar het Westen wil rich ten zou de Halve-Maan-idylle nog veel mooier zijn. Het gemeentelijk electriciteits- bedrijf opgeheven. Stroomlevering door het P. E. N. Zooals onze lezers weten is met ingang van 1 Januari het gemeentelijk electriciteitsbedrijf opgeheven en wordt de stroom door het P.E.N. geleverd. De tarieven van het P.E.N. met bijbehoorende bepalingen voor stroomlevering aan kleinver bruikers zijn dus van 1 Januari af voor de af nemers geldig geworden. Het tarief voor verlichting en huishoudelijk gebruik luidt als volgt: Alle afgenomen energie wordt berekend tegen 5 cent per KW. terwijl bovendien zonder on derbreking elke maand een bedrag als vastrecht verschuldigd is, welk bedrag voor elk perceel afzonderlijk wordt bepaald. Het vastrechtbe drag. dat wordt vastgesteld volgens de met de gemeente op tariefgebied getroffen overeen komst, zal in geen geval minder dan f 0.45 per maand bedragen. De meterhuur voor een gewonen meter 020 ampère zal f 0.25 per maand bedragen. Bij het P.E.N. worden gedurende het geheele jaar de meters om de twee maanden opgenomen en de verschuldigde stroomgelden over tijdvak ken van twee maanden geïnd. Hiertoe worden de verbruikers in twee groe pen verdeeld (A en B). Bij de verbruikers, in gedeeld in groep A, worden de meters opgeno men in het begin van de maanden Februari, April, Juni, Augustus, October en December, telkens ter vaststelling van het verbruik over de twee daaraan voorafgaande maanden. Bij de verbruikers, ingedeeld in groep B. wor den de meters opgenomen in het begin van de maanden Januari, Maart, Mei, Juli, September en November, eveneens ter vaststelling van het verbruik over de twee daaraan voorafgaande maanden. Het spreekt vanzelf, dat de leverantie van den stroom door het PE.N. eerst ingaat, wanneer de laatste meteropneming door de gemeente is ge schied. Noteering van 2 Januari 1939. Koolrapen per zak 1.05 Wortelen per kg. 0.06 Bieten per kg. 0.06 Aardappelen, klei, per kg. 0.04V20.06 Spruitjes per kg. 0.18 Boerenkool per kg. 0.050.07 Roode kool per kg. 0.03^0.051/* Savoije kool per 100 6. Uien per kg. 0.06 Prei per kg. 0.050.08 Appelen per kg. 0.280.40 Peren per kg. 0.28 Druiven per kg. 0.50 Brusselsch lof 0.140.18 SANTPOORT GESLAAGD VOOR OPTICIEN. De heer W. A. Teune is geslaagd voor het te Amsterdam door de Vereeniging van Vak opticiens gehouden examen voor opticien. STEUN IN NATURA. Het comité, dat zich alhier, onder leiding van Mevr. OldemanStoker, gevormd heeft met het doel behoeftigen van alle gezindten zooveel in zijn vermogen ligt te steunen, mag zich gelukkig in de belangstelling van velen verheugen. Daardoor werd het het comité mogelijk gemaakt in de Kerstweek 53 gezin nen een flink pakket toe te zenden. De onmisbare medewerking van de zijde onzer plaatsgenooten bestaat in hoofdzaak uit opdrachten, welke dezen hun leveranciers geven om levensmiddelen, brandstof, zeep. kof fie, cacao enz. bij Mevr. Oldeman te bezorgen Het comité zorgt dan voor distributie. Ook geldelijke bijdragen zijn natuurlijk har telijk welkom. TURNVEREENIGING „SANTPOORT'. Het bestuur van T.V.S. heeft besloten de ledenuitvoering te doen plaats vinden op 23 Februari. De adspiranten treden 9 Maart voor het voetlicht. De 13de jaarvergadering wordt Maandag 16 Januari gehouden. HEEMSKERK NED. BLINDENBOND „ST. ODILIA". Donderdag 12 Januari zal de Ned. Blinden- bond „St. Odilia" in het K.S.A.-gebouw een avond organiseeren. De film „Het licht inwen dig" zal worden vertoond. RK. VROUWENBOND. De feestavond van den RK. Vrouwenbond welke aanvankelijk op Vrijdag 6 Januari zou worden gehouden, is thans uitgesteld tot Dinsdag 10 Januari. ONTWIKKELINGSAVOND. Op Donderdag 12 Januari geeft de RK. Volksbond een ontwikkelingsavond. Op deze bijeenkomst zal de geestelijk adviseur van den Bond, Dr. Olierook, spreken over „Katholieke actie". ST. VTNCENTIUS-VEREENIGING Donderdag 12 Januari a.s. zal voor de St. Vin- centiusvereeniging een feestdag zijn, in verband met de inlijving bij de wereldconferentie te Pa rijs. In de parochiekerk zal des morgens een H. Mis worden opgedragen en des avonds vindt een feestelijke bijeenkomst plaats in het Vereni gingsgebouw waarbij de heer J. Vermeulen, lid van het hoofdbestuur aanwezig zal zijn. MISSIETENTOONSTELLING Op Zondag 8 Januari a.s. zal in het K. S. A gebouw een missietentoonstelling worden ge organiseerd Dinsdag a.s. speelt het 2e tiental van D. C. H een competitie-wedstrijd tegen Gezellig Samen zijn 2 te IJmuiden. (Is reeds In een deel eener vorige oplaai; opgenomen.) Burgos over de beschieting van de „José Luis Diez". De kruiser van Franco „Canarias" heeft gedu rende het patrouilleeren in de Straat van Gi braltar teneinde de „José Luis Diez" op te wach ten, een defect aan de machines gekregen en wordt thans te Ceuta gerepareerd. De mijnen- legger „Vulcano", eveneens van de Nationalisten, die in botsing is geweest met de „José Luis Diez" is te Algeeiras, zwaar beschadigd en met verscheiden gewonden aan boord, binnengeloo- pen. In een nota van den generalen staf van het leger van Franco worden de berichten aldus meldt men uit Burgos dat meer schepen van Franco aan den strijd deelgenomen zouden heb ben, gelogenstraft Het bericht omtrent het tot zinken brengen van den mijnenlegger „Jupiter" en het beschadigen van een ander nationalistisch schip wordt als fantastisch bestempeld. Met uit zondering van de „Vulcano" heeft, zoo meldt het communiqué, geen ander Nationalistisch schip aan het gevecht deelgenomen. (United Press). IJS-HOCKEY. IJSHOCKEYPLOEG DER VEREENIGDE STATEN NAAR NEDERLAND. AMSTERDAM, 2 Januari. Naar wij ver nemen is het zoo goed als zeker, dat de ploeg der Vereenigde Staten, welke aan de wereld kampioenschappen te Zürich en Baze: van 3—12 Februari zal deelnemen, voor dit tour- nooi enkele ontmoetingen In Nederland zal spelen. De Amerikaansche ploeg vertrekt 8 Januari uit New York en zal via Londen onmiddellijk naar ons land doorreizen. De eerste wedstrijd der Amerikanen in Europa za! te Den Haag plaats vinden nl. op Woensdagavond 18 Ja nuari tegen een team der West-Europeesche Canadeezen Donderdagavond 19 Januari ko men de Amerikanen te Amsterdam tegen een zelfde ploeg uit Waarschijnlijk spelen de Amerikanen op 24 Januari te Tilburg. Vier nieuwe pairs in Engeland. 0.a. Sir Maurice Hankey. LONDEN, 2 Januari (Havas-A.NP.) De lijst van onderscheidingen, welke de koning ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft verlèend, bevat 900 namen, waarbij 93 van vrouwen. Er zijn vier nieuwe pairs benoemd, o.a. Sir Maurice Hankey. De diensten, bewezen bij de organisatie van de passieve verdediging en tijdens de crisis van September zijn be oond. Sir Alexander Cadogan en Sir Neville Henderson zijn op gronc daarvan onderscheiden met het groot kruis der orde van St. Michel en St. George van Groot Brittannië. Nieuwjaarsrede van ir. Damme. 's-GRAVENHAGE. 2 Januari. In het ge bouw der Theosophische vereeniging in de De Ruyterstraat heeft de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M H. Damme, in een bijeenkomst van het hoofdbestuur van dit bedrijf, heden ochtend de gebruikelijke Nieuwjaarsrede ge houden. Spreker riep eenige essentieele en inciden- teele gebeurtenissen in de herinnering terug om vervolgens den algemeenen toestand en in het bijzonder van het eigen bedrijf te be zien. De eerste incidenteele gebeurtenis was de geboorte van prinses Beatrix, welk feit ons nationale besef verlevendigd heeft. Ook het staatsbedrijf der P.T.T. heeft het zijn daartoe bijgedragen en zoo goed mogelijk voor de be richtgeving gezorgd. Spreker dacht o.a aan den telex. Een tweede blijde gebeurtenis was de herdenking van het veertigjarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin Ook bij die gelegenheid heeft de P.T.T. aandeel gehad in de herdenking. De schatkist verlangt van de P.T.T. een hooge bijdrage, waardoor de mogelijkheden om verbetering in dit bedrijf te brengen ver minderd zijn. In het afgeloopen jaar hoeft over de ont wikkeling van het bedrijf niet geklaagd te worden. De financieele uitkomsten zijn uit stekend geweest. De uitkomsten van de laat ste jaren zijn zeer gelijkmatig. In de maanden October, waarin de tariefs verlagingen meestal haar beslag hebben ge kregen. zijn de ontvangsten in '34, '35. '36, '37 en '38 bijna gelijk gebleven. In feite zijn zij gestegen van 7.3 tot 7.6 millioen gulden On danks de tariefsverlagingen zijn de uitkom sten dus ongeveer gelijk gebleven, ja zelfs nog een weinig gestegen. Het telex verkeer is een bron van bijzonder genoegen voor de P. T. T. De resultaten waren zeer gunstig. Over dei luchtpost sprekende gewaagde de heer Damme ook hier van uitbreiding. De af schaffing van het luchtrecht heeft gunstig ge werkt en dank zij den voortreffelijken dienst van de K.L.M. is deze verbinding vrijwel volmaakt. De Indische P.T.T. en de Nederlandsche P.T.T. zullen gezamenlijk bijdragen ten be hoeve van een nieuwe verbetering in de posta le betrekkingen tusschen Indië en Nederland. Het is nog niet zeker of de verbinding door de lucht met de West tot stand zal komen, omdat als voorwaarde is gesteld de aanleg van een vliegveld te Paramaribo. In het afgeloopen jaar is het aantal ge automatiseerde centrales met 104 vermeerderd en aldus gestegen tot 321. Toeneming van dit aantal is ook in 1939 te verwachten. Tariefs verlagingen zijn er niet geweest in 1938 en spr. vermoedt, dat zij ook dit jaar niet zullen komen. Tenslotte zelde spreker, dat in 1939 waar schijnlijk een instantie zal komen bestaande uit vertegenwoordigers van leiding en perso neel, om te onderzoeken wat er nog gedaan kan worden ten aanzien der personeelreor- De heer Lyklema (Haarlem) heeft den di recteur-generaal namens de aanwezigen voor zijn rede gedankt. Wordt ook de Duitscïie zaak gelastigde Thomsen terug geroepen? Berlijn schijnt echter het definitieve verbreken der betrekkingen te willen vermijden. BERLIJN. 1 Januari. De verscherping van de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen na de publicatie van D.N.B.. wordt door de poli tieke kringen alhier met aandacht gevolgd en besproken. Daar Hitler elke verdere maat regel voor zich persoonlijk heeft voorbehouden, is op het oogenblik nog niets definitief bekend. Toch gaan er geruchten, dat nu ook de Duitsche zaakgelastigde Thomsen naar Berlijn zal worden teruggeroepen. Men zou het plan hebben om de ambassade te Washington nog slecht foi-meel te laten be staan. echter zal het afbreken van de diplo matieke relaties vermeden worden. Bevesti ging hiervan kon echter nog niet worden verkregen. In de eerste dagen van de komende week zal de ambassadeur Dieckhoff op den Obersalzberg worden ontvangen teneinde met Hitler over de Duitsch-Amerikaansche rela ties en over de gevolgen van de laatste inci denten te spreken. Uit Washington wordt nog vernomen, dat Thomsen op een vraag mededeelde niets te weten over terugroeping naar Berlijn. (United Press) EEN AMERIKAANSCHE EDITIE VAN „MEIN KAMPF" NEW YORK, 2 Januari. (Havas) Twee New- Yorksche uitgevers zullen de volgende maand een nieuwe complete uitgave publiceeren van .Mein Kampf", welke alle passages, betrekking hebbende op den „Drang nach Osten" en die, waarin Hitier zijn gevoelens jegens Frankrijk tot litdrukking brengt, zal bevatten. Deze passages .varen in vorige Engelsche edities geschrapt. Een der uitgevers heeft besloten Hitier geen auteursrechten te betalen, doch de ontvangsten beschikbaar te stellen voor werken van liefda digheid. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 2 Januari. Bevallen 30 December: G. SpeetsWiedijk, d.; 31 December: H. J. Kaan—v. Dansik, z.' M. Nieuwenhuysv. d, Burg. d.; 1 Januari- J. Zwagerman—Rood, z.: T. C. Koene—Zuid hoek. a.; A. Gerlofs-Breeuwer, d.; M. Snoeks— Burggraaf, z.; C. M. Koek—Hof, z.; 2 Januari: M. WïjnandsSmink, d. Overleden 30 December: A. M. Groeneveld, 75 j„ Kamperlaan; 31 December: M. J. vink 55 j.. Duinoordstraat; J C. H. L. M. Kleijntjens! 62 j.. Aelbertsbergstraat; 1 Januari: N. Valk 91 j., Eendrachtstraat; M. Hoorenman, 74 j' Zaanenstraat; D. L. Pieters, 68 j„ Junoplant- soen; 2 Januari: H. v. d. MoolenZodenkamp, 87 j., Schreveliusstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7