DALADIER'S REIS NAAR CORSICA EN TUNIS. Vijftig jaar brandt het reeds! Garner tegenstander van den New Deal. Wekelijksche luchtdienst over den Oceaan. In de kolenmijnen van Zuid-Oost-Ohio. BADI0 DINSDAG 3 JANUARI 1939 H'AAKEEM'S DAGBEAD Enthousiaste ontvangst van den premier te Ajaccio en Bastia. Thans op Afrikaanschen bodem. De Fransche minister-president Da- ladier is gisteren bij zijn aankomst op Corsica een geestdriftige ontvangst ten deel gevallen. Op de kade van Ajaccio werd Dala- dier begroet door den prefect van Cor sica en een groot aantal andere voor aanstaande personen. De minister-president passeerde vervolgens de revue over de garnizoenstroepen. Het pu bliek brak door de afzetting heen en stuwde letterlijk den stoet naar het monument der gevallenen. Hier vormden oudstrijders een afzetting. Daladier legde een bouquet bloemen bij het monument, waarop allen gedurende één minuut stil bleven. Na het in acht nemen der minuut stilte sprak de voorzitter der oudstrijdersvereeniging de volgende woorden uit: „Laat ons op onze wapenen, onze vrouwen en onze wiegen zwe ren. dat wij als Franschen zullen leven en sterven". De menigte antwoordde hierop; „Ja, laat ons zweren". De waarnemend burgemeester, Fabiani, hield een rede waarin hij herinnerde aan den „jongen luitenant der artillerie, die van Cor sica naar Frankrijk is overgestoken". Ten slotte verklaarde hij, dat de Corsicanen tegen iederen vijand van het Fransche vaderland zullen strijden. Vervolgens defileerde het garnizoen en hier na begaf de minister-president zich naar de prefectuur, luide toegejuicht door de bevol king. Hier werd de minister-president ontvangen door den voorzitter van den generalen raad. Rocca Serra, die eveneens de aanhankelijk heid van Corsica aan Frankrijk betuigde. In zijn antwoordrede zeide minister-presi dent Daladier o.a. „dat hij Corsicaansch bloed in zijn aderen heeft. Corsica ligt aan een van de wegen over de Middellandsche zee, welke steeds aan beteekenis wint en het is een na tuurlijke schakel tusschen Frankrijk en Noord- Af rika." De bevolking van Ajaccio bleef buiten de prefectuur juichen tot de minister-president op het balkon verscheen om zijn dank te be tuigen. Vervolgens keerde de minister-president aan boord van den kruiser „Poch" terug om naar Bastia te gaan. Terstond nadat Daladier van den kruiser „Poch" te Bastia aan land was gegaan, werd hij begroet door de toe juichingen van een geestdriftige me nigte. Amerika 's vice-president is het niet eens met de politiek der hooge uitgaven. Echter geen coalitie met de republikeinen. WASHINGTON, 3 Januari. Zal de vice-president der Vereenigde Staten, de Texasser John Nance Garner, in de aanstaande zitting van het Congres de oppositie tegen de New Deal in handen nemen? Deze vraag stelt men in Amerika thans tame lijk algemeen. Garner zelf heeft er zich niet over uitgelaten en zijn verhouding tot den president is zeer vriendschappelijk, wat echter niet weg neemt, dat hij zich bij herhaling en in onver bloemde bewoordingen heeft uitgesproken als tegenstander van de politiek van „de pomp doorsteken" met de daaraan gepaarde hooge uit gaven. De uitlatingen van Garner vielen steeds in den kring van zijn vrienden, doch zij vonden spoedig hun weg naar breeder sferen en deden korten tijd later reeds de ronde in de regee- ringskringen. Garner heeft als stelregel aan vaard niets in het openbaar te bespreken, doch het effect van zijn uitingen „met gesloten deu ren" die zoo snel het publiek bereikten, is ge weest, dat men thans vrij nauwkeurig op de hoogte is van zijn innige vijandschap ten op zichte van de „pump-priming". Reeds in het voorjaar, toen Roosevelt zijn pi-o- gramma van uitgaven ontvouwde, zeide Garner tot een persoonlijk vriend, dat daaraan een eind moest komen. Van de zijde van vrienden van den vice-president kan men hooren. dat Garner er niets aan denkt zich in een coalitie met de republikeinen te bege ven. doch het is niet uitgesloten, dat Garner er geen bezwaar tegen heeft binnen het kader van de eigen partij zich krachtiger met de wetgeving te bemoeien De mogelijkheid tot een dergelijk optreden zou dan liggen of in een organisatie van de con servatieven onder de democraten, óf door een compromis met den New Deal-vleugel. De moeilijkheid zal echter steeds blijven dan een groep te vormen, die numeriek zeer machtig is en geheel ten koste van de regeering komt. Als niet Garner of een andere invloedrijke democraat dit onderneemt, kan men er niets van verwachten en zelfs als Garner openlijk de leiding van een dergelijke beweging in handen neemt is er weinig zekerheid, dat het doel ver wezenlijkt wordt. Toekomstig president? In de zitting ,die op heden aanvangt, zal Gar ner naar men aanneemt voornamelijk geleid worden door den wensch, in 1940 als democraat tot president benoemd te worden, als exponent van de conservatieven in de partij. Het feit, dat de tegenwoordige vice-president reeds 70 jaar is heeft aan zijn politieke strijd vaardigheid geen afbreuk gedaan. (United Press). De premier begaf zich naar het monument, dat is opgericht ter nagedachtenis aan de 40.000 gesneuvelde Corsicanen. Vervolgens trok de officieele stoet naar den grooten schouw burg, waar de burgemeester in bewogen be woordingen den minister-president welkom heette. Hij wees er op, dat Corsica lang voor Lodewijk XIV door zijn gevoelens aan Frank rijk behoorde en herinnerde aan het roemrijke koninklijke regiment van Corsica dat gevormd was uit vrijwilligers, die in Franschen dienst waren getreden. Daladier antwoordde in denzelfden geest en verklaarde, dat Corsica gerust kan zijn, omdat Frankrijk voor de belangen van het eiland waakt. Vervolgens wend aan Daladier als een symbool van Corsica een kostbare van goud en zilver vervaardige bijenkorf met inscriptie overhandigd. De minister-president begaf zich vervolgens weer naar den kruiser, die om 4.45 uur de reis naar Tunis voortzette. Toen Daladier weer aan boord ging, brachten de duizenden Corsica nen hem een ovatie. De kruiser „Colbert" en de torpedoboot- jagers „Valmy", „Verdun" en „Gueparo" bege leidden den „Fooh" naar Bizerta. De kruiser „Suffren" blijft op de reede van Bastia tot hedenavond. Hij zal Campinchi naar Toulon terugbrengen. Alleen admiraal Darlan, gene raal George, generaal Vuillemin en de leden van het kabinet van Daladier begeleiden den premier naar Tunis. „Volk van Tunis duldt geen andere beschermster". De gouverneur van Tunis, generaal Moestafa Sfar, heeft een vertegenwoordiger van Havas ontvangen, tegenover wien hij verklaringen aflegde betreffende aanhankelijkheid der Tu- nisiërs jegens Frankrijk, die thans algemeen is. „Geen enkele nadere andere mogendheid dan Frankrijk", zoo zeide hij o.a. zou geduld kunnen worden als beschermster van het Tu- nisische volk". De gouverneur zeide verder, dat de Fransch- Tunisisehe verbondenheid een zaak des harten en van het verstand is, omdat Frankrijk het land tot ontwikkeling brengt en den Tunisïërs hun vrijheden laat. „De toekomst der Mo hammedanen wordt in het volgende feit saam- gevat: Frankrijk overweldigt niet, het vervult zijn functie met een tact. die alle Mohamme danen waardeeren. eerbiedigt onze gewoonten en helpt ons omtrent den modernen staat de begrippen te krygen, die ons ontbreken. Om welk verschrikkelijk avontuur zouden wij een verandering kunnen wenschen"? Daladier te Bizerta aangekomen. BIZERTA, 3 Januari (Havas/ANP.) Daladier is vanochtend om acht uur te Bizerta aan land gegaan. Nadat de minister-president ontvan gen was door den resident-generaal van Tunis. Labonne. reed hij door de stad hij werd overal luide toegejuicht. Vervolgens bracht hij een bezoek aan de versterkingen, terwijl een es kader watervliegtuigen boven de stad cirkelde. Nog krachtiger offensief van Franco in aantocht? „Voorspel" zou pas aan den gang zijn. FRANSCH-SPAANSCHE GRENS, 3 Januari. Ofschoon het resultaat van het offensief van tien dagen geheel en al beantwoordt aan de verwachtingen, zijn de experts van meening. dat de operaties tot nu toe slechts voorbereid selen waren voor een groot offensief in de eerste weken van dit jaar aan het Catalaansche front. Volgens schatting hebben de Nationalisten tot nu toe 16.000 republikeinen gevangen genomen en 7.000 republikeinsche soldaten gedood, ter wijl het aantal gewonden eveneens zeer groot is. Burgos en Saragossa deelden mede, dat de troe pen voornamelijk in de bergen ten zuid-oosten van Montsecli voortgaan met terreinwinst te boe ken. In dezen sector om Village Nuova de Meya hebben de Nationalisitsche stoottroepen een aantal dorpen zoowel als posten in de bergen bezet. In den sector ten noord-oosten van Bala- guer heeft een zware mist elke operatie onmo gelijk gemaakt. Ook ten zuiden van de Segre-zone hebben de Nationalisten belangrijke vorderingen gemaakt ten zuid-westen van de Sierra de la Llena. Aan het Castellonfront hebben de republieksche troe pen een verrassend offensief in Vall de Uxo- sector ontketend, dat echter volgens de Natio nalisten met zware verliezen voor den vijand werd afgeslagen. Volgens republikeinsche berichten die de grens bereikten, is het offensief van Franco heden in kracht verminderd, terwijl de voornaamste stel lingen van de republikeinen aan het Catalaan sche front door de republikeinen bezet bleven. Volgens die zelfde bronnen zou de verdedi ging der republikeinen over het 80 K.M. lange front van Lerida naar Balaguer met succes ver dedigd worden, terwijl de republikeinen tevens melden, dat zij groote versterkingen hebben ge kregen, die gereed zijn elke leemte die mocht ontstaan aan te vullen. De Nationalisten zijn er, ten koste van groote verliezen, ingeslaagd om een kleine terreinwinst, die niet meer dan nau welijks 2 K.M. bedraagt, te boeken tusschen Tremp en Balaguer en aan het Beneden Segre- front. Volgens de republikeinsche berichten zou den de verliezen der Nationalisten in verhouding tot de terreinwinst die zij maakten, buitenge woon hoog zijn, niettegenstaande zij een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal in den strijd heb ben geworpen. De republikeinen melden voorts, dat zij vier aanvallen in den Tremp-sector in de nabijheid van Villanuova de Meya met groote verliezen voor den vijand hebben afgeslagen. In den beneden Segre-sector werden de Ita- liaansche eenheden voor Cogull opnieuw terug geslagen. (United Press). De legerberichten. In het rechtsche legerbericht wordt medege deeld, dat de troepen van Franco zich hebben meester gemaakt van de dorpen Val de Llebrera, Alentorn, Rubio de Abajo, Rubio del Medio, Rubio de Arriba, Juncosa en Torre del Espanol. Talrijke belangrijke stellingen werden geno men: 2600 gevangenen werden gemaakt en een groote hoeveelheid wapenen buitgemaakt. In eenige sectoren duurt de opmarsch voort. In het legerbericht van Barcelona wordt ge zegd, dat bij Cubells en Baldona aan het ooste lijke front alle vijandelijke aanvallen krachtig zijn afgeslagen met zware verliezen voor de aan vallers. Bij Publa de Granadella, Albajes en Bisbal de Falset wordt verbitterd gestreden. Na aanzienlijke verliezen te hebben geleden slaagde de vijand er in, zijn liniën te verbeteren en ver scheidene hoogten te bezetten. Amerika zal eventueel scherpe represailles nemen. Rcgecring wil eerst de publieke opinie jegens Japan en Duitschland polsen. De Amerikaansche regeering is voor nemens het congres gegevens voor te leggen, waaruit blijkt welken om vang de discriminatie heeft aange nomen jegens den Amerikaanschen handel in 't deel van China, dat door de Japanners is beze.t en in Duitsch land, aldus meldt Reuter uit Wash ington. Het zal afhangen van de kracht der aan den dag tredende gevoelens in het congres en in het land, wat voor actie hierop zal volgen. De president zal geen gebruik maken van de hem ten dienste staande bevoegdheden volgens afdeeling 338 van de wet op de ta rieven van 1930, tenzij hij voelt, dat de natie achter hem staat. Wanneer het publiek daar toe machtiging verleent, is de regeering ge reed om represaillemaatregelen te nemen. Deel 338 van de wet op de tarieven mach tigt den president prhibitieve invoerrechten te heffen op importen uit elk land, dat een nadeelig onderscheid maakt ten aanzien van den Amerikaanschen handel, zelfs is de pre sident gemachtigd den invoer te verbieden van goederen uit andere landen, die ver voerd werden met schepen van het betrokken land. Naar verluidt is eenmaal een desbetreffend dreigement voldoende geweest in het geval van een Europeesche natie, enkele jaren ge leden. De discriminatie eindigde, toen de tekst van een voorgesteld decreet den am bassadeur dier natie getoond werd. De regeering overweegt niet on middellijk over te gaan tot die dras tische stappen, doch uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat, wanneer de ontstemming der openbare mee ning tegenover de herhaalde provo catie zich uitbreidt, de regeering niet zal aax-zelen tot het uiterste te gaan, zoo overtuigd is zij, dat in het bijzonder in het bezette deel van China Amerikaansche ondernemin gen zoowel van opvoedkundigen en philantropïschen als van commerciee- len aard, opzettelijk benadeeld wor den. De verplichte arbeidsdienst in Duitschland. Ongehuwde vrouwen beneden 25 jaar gerequireerd. Blijkens een D.N.B. bericht is bij ver ordening van 23 December 1938 is be paald, dat met ingang van 1 Januari alle ongehuwde vrouwelijke Duitsche arbeids krachten beneden 25 jaar, die voor 1 Maart 1938 nog niet als arbeidsters of employé's in betrekking waren, arbeidsdienstplicht moeten vervullen. Nader meldt Reuter: Alle ongehuwde Duitsche meisjes onder de 25 jaar moeten thans arbeidsdienst verrichten ge durende een jaar in de industrie, den landbouw of de huishouding. De oude verordening, vol gens welke jonge vrouwen, werkzaam in zaken, kantoren of als dienstmeisjes, gedwongen ar beidsdienst moeten verrichten gedurende een jaar, is thans uitgebreid tot alle meisjes beneden de 25 iaar zonder onderscheid. Dit voorjaar reeds werkelijkheid. Voorloopig alleen postvervoer. LONDEN. 3 Januari. De Engelsche luchtvaartmaatschappij Imperial Air ways heeft bekend gemaakt, dat zij om streeks Mei een geregelden wekelijk- schen luchtdienst over den Atlantischen Oceaan zullen openen van Southamp ton via Foynes (Ierland) naar Botwood (New Foundland) tot Montreal en eventueel tot New-York, indien verlof voor het landen aldaar zal worden ver kregen. De woordvoerder van de Imperial Airways zeide, dat men niet wist of de Pan-Amerikaan- sche Luchtvaartmaatschappij gereed was om we- derkeerig aan dezen dienst deel te nemen. De dienst zal door vier nieuwe viermotorige toe stellen, die 24 ton groot zijn, worden onderhou den. Deze nieuwe vliegbooten kosten elk 45.000 pond sterling. Men is van meening, dat deze vliegbooten de eenige zijn, die in staat zijn om den Transatlan- tischen dienst te onderhouden. Men rekent, dat voor den tocht over den Oceaan in westelijke richting 16 uren noodig zijn, terwijl in oostelijke richting, tengevolge van de gunstige winden, in ongeveer 13 uur gevlogen zal worden. De vlieg booten zullen voorloopig slechts post, vervoeren, totdat voldoende ondervinding zal zijn opge daan. De ..Cabot", „Caribou", „Connemara" en „Cly de" zijn echter voor passagiers gebouwd en slechts de fauteuils behoeven er nog in te wor den geplaatst. De toestellen zijn zoo ingericht, dat ze tijdens de vlucht brandstof kan bijvullen. Zij zullen drie ton lading vervoeren. De dienst zal aanvangen, zoodra Botwood vrij van ijs is. Dit is de eerste landingsplaats aan gene zijde van den Oceaan. Tegelijkertijd zal de dienst Southampton Amerika ingeschakeld worden op die van New- York naar Bermuda door de Imperal Airways en de Pan-Amerikaansche Luchtvaartmaatsehap pij die gezamenlijk den dienst tusschen New- York en Bermuda zullen onderhouden. De vluch ten zullen onder controle staan van kapitein Wilcockson, die met de „Caledonia" in 1937 een vlucht heeft gemaakt. Wilcockson heeft bij ge legenheid van de jaarwisseling de orde van het Imperium gekregen. (United Press). Zal de moderne techniek den strijd winnen? De Amerikaansche regeering wil probeeren een van de merkwaardig ste natuurcatastrophen met de mo dernste technische hulpmiddelen te bestrijden en te overwinnen. Sedert 50 jaar woedt in de kolenmijnen van Zuid-Oost-Ohio een geweldige brand die tot nu toe een oppervlakte van 50 vierkante kilometer vernietigd heeft. Wanneer Dante tegenwoordig nog een goede plaats voor zijn „Inferno" zou zoeken, dan moest men hem naar de kolenmijnen van Zuid-Oost-Ohio brengen, waar sedert 50 jaar een geweldige brand onder den grond woedt, die geen menschenhand tot nu toe heeft kun nen blusschen. 30 millioen ton kolen heeft het onderaardsche vuur naar schatting reeds verteerd en nog steeds raast het vuur verder Nu zal voor den eersten keer de moderne techniek den strijd tegen de machten van de natuur opnemen en de Amerikaansche regee ring heeft hiervoor een bedrag van eenige millioenen dollars uitgetrokken Een wraakneming. Niet de natuur heeft dit onderaardsche vuur aangestoken, maar de mensch zelf. In het jaar 1886 ontstonden er in het kolengebied van Zuid-Oost-Ohio heftige woelingen en terreurs. De mijnwerkers hadden naar aanleiding van een vergeefsche poging om een loonsverhoo- ging te krijgen, met een staking gedreigd. Een ingenieur van de mijnbouwmaatschappij wond zich tijdens het verloop van een' vergadering zoo op, dat hij op den spreker van de arbei ders een schot loste. Dit gaf aanleiding tot een van de grootste en merkwaardigste cata- strophen, die ooit voorgekomen zijn. Een groep arbeiders beantwoordde het schot van den ingenieur met sabotage. De arbeiders vulden een mijnwagentje met kolen, staken dit in brand en lieten het als een geweldige fakkel in de mijn rijden, met de bedoeling de maat schappij op deze wijze te benadeelen. Waarschijnlijk hebben deze opgewonden menschen niet vermoed wat een geweldige catastrophe zij met hun daad van wraak veroorzaakt hadden. Ofschoon de brandende kolenwagen een geheele mijnschacht in brand gestoken had liet de zaak zich in het begin niet zeer ernstig aanzien. Men volstond er mee de brandende schacht af te sluiten in de hoop daarmee het vuur te dooven. Maar deze verwachting ging niet in vervulling. Waar schijnlijk kregen de vlammen door onbekende schachten nog steeds toevoer van versche lucht, want de brand werd steeds grooter en grooter en toen men tenslotte besloot, den brand energiek te gaan blusschen was het te laat De vlammen loeien door. En sedert dien loeien onder de aarde de vlammen. Zij dringen steeds verder in de mijn door. die men al lang heeft moeten op geven. Onbegrijpelijkerwijze krijgen de vlam men steeds versche lucht toegevoerd, want zij breiden zich naar alle kanten uit, nu eens hier. dan weer daar hun vernielend werk voortzettend. De menschen moesten tot ver in den omtrek hun huizen verlaten, want de grond straalde een ondraaglijke hitte uit. Sommigen, die buitengewoon dapper waren, zijn ondanks alle waarschuwingen in hun huis blijven wonen. Zij leven als het ware aan den rand van een vulkaan, bedreigd door het vuur, dat plotseling te voorschijn kan komen De bewoners van de steden New Straitsville Shawnee en Columbus, waaronder de onder aardsche vlammen woeden, zijn langzamer hand aan den toestand gewoon geraakt. Maar de prijzen van den grond der getroffen ge bieden zijn bijna tot op 0 gedaald. In den ge- heelen omtrek heeft de regeering verboden tankstations in te richten: slechts wanneer men er verlof toe heeft kan men zich er brandstof aanschaffen. Iedere automobilist die over de gevaarlijke plaats rijden wil. wordt met groote borden gewaarschuwd dat hij hier voor eigen risico reist. Daarbij komt nog dat de door den brand veroorzaakte verbrandings gassen zelfs in ver verwijderde en door het vuur in het geheel niet bedreigde mijnschach ten doordringen, waar wel gewerkt wordt. Men heer daarom bijzondere veiligheidsdiensten moeten organiseeren die het leven van de mijnwerkers beschermen. Natuurlijk schrijft de bevolking iederen brand in het district, iedere vergiftiging en iedere schade door vuur aangebracht, aan het onderaardsche vuur toe, ook dan. wanneer iedere samenhang daarmee uitsloten is. Volkstelling in Slowakije leidt tot protesten. Duitsche en Hongaarsche minderheid in verzet. Naar uit Pressburg (Bratislava) aan het D. N. B. gemeld wordt heeft de Hon- gaarsche volksgroep evenals de Duitsche bij de Slowaaksche regeering geprotes teerd tegen de plotseling gehouden volkstelling. Het Duitsche protest werd ingediend door den leider der Duitsche minder heid, Karmazin. Deze verklaarde, dat de Duitsche bevolking zich op deze be langrijke gebeurtenis niet heeft kunnen voorbereiden en derhalve geen enkele beslissing der regeering, berustend op de telling, zou erkennen. Het officieuse Slowaaksche blad „Slovak" schrijft, dat de volkstelling weliswaar geen normale volkstelling is geweest, zooals die krachtens de grondwet om de tien jaar moet worden gehouden en pas in 1940 had moeten geschieden, doch de oude gegevens uit het jaar 1930 hadden vooral na den gebiedsafstand voor Slowakije geen geldigheid meer. Een langere tijd voor de voorbereiding is daarom niet ge geven om te verhinderen, dat onder de bevolking door agitatie onrust zou worden gewekt. Het blad kondigt aan, dat het cijfermateriaal tegen 15 Januari uitgewerkt zal zijn. Van Duitsche zijde wordt ten aanzien hiervan niet-officieel vastgesteld, dat met deze verkla ring de twijfel niet uit de wereld geholpen is Het gaat niet zoozeer om de volkstelling zelf. waartegen geen bezwaren bestonden, dan wel om de wijze van uitvoering. De Duitsche partij zoo wordt medegedeeld verzamelt alle be zwaren over onjuistheden bij de uitvoering der volkstelling en zal deze ter kennis brengen van de bevoegde Slowaaksche autoriteiten. Dat zelfs de moderne bouwtechniek het on derspit heeft moeten delven voor de machten van de natuur blijkt uit het volgende. In Straitsville moest een nieuwe school ge bouwd worden. Men koos het bouwterrein met de grootste zorgvuldigheid en ter meerdere zekerheid bracht men eerst een isoleerende laag aan. Maar reeds voor men met den bouw begonnen was bleek dat alle voorzorgsmaat regelen te vergeefsch geweest waren. De rotsgrond kreeg onder invloed van de gewel dige hitte scheuren, de isoleerende cement- laag brak in stukken en er bleef niets anders over dan het bouwen op te geven. Al 30 millioen ton kolen verbrand. Nadat het vuur in een halve eeuw ongeveer 30 millioen ton kolen verteerd heeft, moet men, omdat er nog 50 millioen ton over is, aannemen dat het vuur nog ongeveer 40 jaar zal voortduren, tenminste wanneer men het niet voor den tijd kan blusschen. Tot nu toe heeft men al veel pogingen aangewend om het vuur tegen te gaan; men voerde stoom door de schachten en probeerde door het bouwen van betonnen muren den brand te isoleeren. De resultaten waren echter meestal negatief, vermoedelijk omdat de eigenlijke brandhaard veel dieper ligt, dan men aan nam. Nu zal men onder leiding van deskundige ingenieur^ opnieuw een aanval tegen 't vuur beginnen. Men zal rondom de geheele brand haard wallen maken, .bestaande uit brandvrij materiaal. Voor dit doel moeten baggerma chines gebouwd worden, die schachten en tunnels graven, die eveneens met brandvrije stoffen opgevuld worden. De vakmenschen hopen dat. ze het vuur zoo binnen zijn gren zen kunnen houden en dat het zoo uitbrandt. Dan zou Ohio eindelijk van deze plaag bevrijd zijn. PROGRAMMA WOENSDAG 4 JANUARI 1939. HILVERSUM I 1875 en 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten). 8.30 ..Esmeralda". 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 11.40 Causerie voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.00 Het VARA-orkest. 1.301.45 Gramofoonmu ziek. 2.003.15 Voor de vrouw. 3.20 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel. 6.00 De Ramblers. 6.28 Berichten. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.40 Causerie „Crisisbeleid in Frankrijk". 7.00 VARA kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7.10 Causerie „Van streven en strijden .7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-berich ten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 voor schakers. 8.16 VARA-orkest m.m.v. so liste. 9.00 Raaio-tooneel. 9.45 „The four blue Stars", m.m.v. solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Pianovoordracht. 10.30 Gramofoonmu ziek. 11.00 „Mignon". 11.30—12.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 415.5 M. N.C.R.V.-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 berich ten. gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ver volg concert en gramofoonmuziek. 1.30 Gra mofoonmuziek. 2.15 Fluit, piano en gramo foonmuziek. 3.00 Christelijke Lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Orgelspel. 4.45 Feli citaties. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.45 Gramofoonmuziek. berichten. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het nieuwste portret van Kuyper". 7.45 Causerie over leer- bewerking. 8.00 Berichten A.N.P.. herhaling S.O.S.'berichten. 8.15 Mannenkwartet en gra mofoonmuziek 8.50 Exegetische causerie. 9.20 Arnhemsche Orkest Vereeniging. 10.10 Berichten ANP., actueel halfuur. lo.40 Gra mofoonmuziek. 11.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11,35 Zang. 11.50 Orgelspel. 12.20 Het Welsh orkest, m.m.v. solist. 1.20 Uit Stockholm: Het Septiman-orkest m.m.v. solist. 2.00 Declamatie 2.20 Pianovoordracht. 2.50 Het Philip White- way-ensemble m.m.v. soliste. 3.30 Gramofoon muziek. 3.45 Populair concert. 4.00 Het New. Contingental Novelty Trio. 4.20—5 10 Vesper. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Henry Hall en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.40 Operette „Mazur ka". E.40 Piano-voordracht. 8.05 Actueel overzicht. 8.35 Het BBC-orkest. 9.20 Berichten. 9.45 Programma gewijd aan het eiland Sark. 10.45 Reginald King en zijn orkest. 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.50—12.20 Swingmuziek (Gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 1,25 Giardio- orkest. 1.55 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Piano voordracht. 4.05 en 5.05 Zang. 2.25 Het Loca- telli-orkest. 6.35 Cellovoordracht. 6.48 en 7.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Pianovoor dracht. 9.20 Variété-programma. 10.50 en 11.2011.35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 71. 5.50 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest en solist. 1.30 Populair concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Trioconcert. 4.30 Pianovoordracht. 5.20 en 6.35 Gramofoon muziek. 7.30 Militair orkest. 9,35 Keuls Ka mertrio voor oude muziek. 10.20 N.S. Toon kunstenaarsorkest en klein-koor. 11.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Het Omroepdansorkest. 1 50—2.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Zang. 5.50 en 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.20 Piano en cello. 8.20 Operette „Janja". 10.3011.20 Het Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Ludo Langiois' orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 5.40 Zang. 6.35 Orgelspel. 7.05 Harmonieca voordracht. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Het Omroeporkest, m.m.v. solist. 10.3011.20 Fud Candix' dansorkest. DEUTSCHLANBSENDER 1571 M. 7.30 Carl Woitschach's blaasorkest. 8.20 Hoorbericht. 9.20 Berichten. 9.50 Kwartet concert. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 N. S.- Toonkunstenaars-orkest en koor van de Dui- sche Volkszangvereeniging.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9