Haarlems Dagblad Mr. dr. L. E. Visser president van den Hoogen Raad. Een brandende kwestie 6°/c interim-dividend der Koninklijke. A..V.—'k Naar normale betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland? 56e Jaargang No. 17037 Uitgave Lourene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij M. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Ruiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 4 Januari 1939 Abonnementen per werk f 0.25 p. mnnnd f 1.10. per 3 maanden 13.25. franco per posl f 3.55 losse nummer-s 6 rent per ex. Adverientiën1-5 rcuels f 1.75. elke regel meer t 0.35. Reclames f 0.6" per regel. Regelabnnnemenistarieven op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» eie rubriek. Bij Kon Besluit van 3 Januari 1939 zijn be noemd bij den Hoosen Raad der Nederlanden: tot president mr. dr. L. E. Visser, thans vice- president van gemelden raad; tot vice-president; prof. mr. B. M. Taverne, thans raadsheer in gemelden raad. Mr. dr. L. E. Visser, is 21 Augustus 1871 te Amersfoort geboren. Aan de Utrechtsche Universiteit studeerde hij rechts- en staats wetenschap. Na beëindiging van zijn univer sitaire studie in 1894 vestigde hij zich als ad vocaat en procureur te Amsterdam. In 1897 werd hij benoemd tot adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. Drie jaar later werd hij bevorderd tot commies en in 1902 werd hij toegelaten als privaat-docent- in het volkenrecht aan de gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam Tevens werd hij be noemd tot rechter-plaatsvervanger te Amster dam. In 1903 werd hij rechter te Rotterdam en in 1911 vlce-preeident van de Rotterdam- sche rechtbank. Op 1 Maart 1915 deed hij als raadsheer zijn intrede in den Hoogen Raad der Nederlanden. Sinds 1933 was mr. Visser vice-president van ons hoogste rechtscollege. Den laatsten tijd presideerde hij de Kamer voor strafzaken van den Hoogen Raad. De heer Visser promoveerde op een proef schrift over: „De territoriale zee". Van hem verscheen ook een bewerking van Kist's hand boek over handelsrecht. Hij is Ridder in den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Niet alleen op juridisch terrein heeft de heer Visser groote verdiensten. In het Joodsche leven van ons land neemt hij een zeer voor aanstaande plaats hi. Zoo is hij o.a. lid van het comité voor bijzondere Joodsche belangen en voorzitter van het Palestina Opbouw Fonds. W. Felires. Verlaat 28 Februari den dienst der gemeente Haarlem. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de heer W. Fehres, referendaris, chef van de afdeelin- gen Bevolking, Burgerlijken Stand en Verkie zingen, met pensioen den dienst der gemeente zal verlaten. Nader vernemen wij, dat hem door B. en W. met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend is. Mevrouw M. Maarscliall—Komin. Zal waarschijnlijk geen nieuwe candidatuur voor den Raad aanvaarden. Naar wij vernemen overweegt mevrouw M. Maarschall-Komin, die voor de S.D.A.P. in den Haarlemschen gemeenteraad zit, zeer ernstig om voor de volgende periode geen nieuwe candida tuur te aanvaarden. Van verschillende kanten is er evenwel bij haar op aangedrongen op haar voornemen terug te komen en zich opnieuw beschikbaar te stellen. Een definitieve beslissing is nog niet genpmen. Joodsche vluchtelingen te Haarlem. Zij die geen vergunning hebben gaan naar een kamp. Wij hebben indertijd medegedeeld, dat ook te Haarlem verschillende Joodsche vluchte lingen uit Duitschland zijn aangehouden die zonder vergunning van onze autoriteiten over de grens gekomen waren. Deze vluchtelingen zijn, zooals ook elders op last der regeering geschiedt, naar een kamp voor vluchtelingen overgebracht. De Haarlemmers gingen naar het kamp te Reuver (Limburg). De op hceterdaad betrapte inbrekers. Eén hunner bekert. In ons nummer van Maandag werd mede gedeeld, dat een Haarlemsche rechercheur op Oudejaarsavond een 28-jarigen monteur uit Apeldoorn en een 36-jarigen bloemist uit Den Haag op heeterdaad betrapt heeft, toen zij bezig waren de keukendeur van een woning in de Pijnboomstraat te forceeren. De twee inbrekers zijn in het Huis van Bewaring aan een nader verhoor onderworpen. Eén hunner heeft daarbij bekend, met den ander de in braak in de Eemstraat te hebben gepleegd en een poging tot inbraak in een perceel aan de Neptunusstraat te hebben gedaan. Zijn kame raad ontkent echter medeplichtig te zijn. De bekentenis komt aan de politie geloof waardig voor, omdat de man mededeelde, in de woning aan de Eemstraat ook een sigaren koker te hebben gestolen. Deze was nog niet gemist. Bij onderzoek bleek de mededeeling juist te zijn. Zij hadden de gestolen voor werpen. omdat ze toch geen waarde hadden, op een grasveld aan de Jan Gijzenvaart wegge gooid. De twee mannen blijven in verzekerde be waring. De politie zet het onderzoek voort. Proces-Niekiscli wordt niet gesloten deuren gevoerd. Zaak zal enkele dagen in beslag nemen. Dinsdag is te Berlijn het proces tegen Ernst Niekisch en twee medebeklaagden voor he' volksgerecht begonnen. De beklaagden worden, zooals bekend beschuldigd een complot te heb ben gesmeed om Hitier te vermoorden. Het pro ces wordt gevoerd met gesloten deuren. De rechtbank bestaat uit twee beroepsrechters en drie leekenrechters. Men verwacht, dat het pro ces enkele dagen zal duren. In officieele kringen wordt geen bijzondere waarde aan de zaak gehecht men verklaart, daf het een gewoon geval is, als een aantal vorige processen, waarvan sommigen belangrijker zijn geweest. 'De leden van de gemeentelijke brandweer van Wateringen héb ben hun uniformen ingeleverd omdat hun eisch tot invoering van alarmsignalen ter vervanging van onderlinge waarschuwing niet wordt ingewilligd.) In 't vredig plaatsje Wateringen, Gebeuren nu toch rare dingen, Die wel uniek zijn voor ons land; Daar is in ongekende vormen, Zelfs voor een tijd vol vreemde normen, Een zonderling conflict ontbrand. Als vreemdste factor zit ertusschen, Juist zij die branden moesten blusschen, Joegen ditmaal den brand erin; Jn de gemeente Wateringen, ■Waren de brandweerregelingen, De brandweer niet meer naar den zin. De grief is, zeer in !t kort gesproken: Als daar een brand is uitgebroken, Moet er nog eerst gealarmeerd; Dan moet de een den ander halen, Terwijl met wat alarmsignalen, Het beter gaan zou en gesmeerd. Daar staan nu dus de twee partijen, In 't brandpunt met hun kibblarijen, Figuurlijk nog in vuur en vlam; Maar, moogt u wel met reden vragen, Wat moet. men, als daar dezer dagen, Nu letterlijk een brand eens kwam. Ik durf niets zeker te voorspellen, Maar zou er toch toe overhellen. Dat in dit pijnlijke geval; Het corps als één man op zal springen, En toch in 't plaatsje Wateringen Het vuur met vuur bestrijden zal. Het bestuur der Koninklijke Nedcr- landsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronncn in Nederlandsch- Indië deelt ons mede, dat besloten is tot uitkeering van een interim-dividend over het boekjaar 1938 van 6 procent, betaalbaar van Dinsdag, 10 Januari a.s. af. Bezoek van den hertog van Windsor aan Sandringham? Koningin Mary zou den wensch daartoe hebben geuit. Naar United Press verneemt bestaat de moge lijkheid, dat de hertog van Windsor op of om streeks 13 Januari a.s. naar Sandringham komt om een bezoek te brengen aan zijn moeder, koningin Mary. De gezondheidstoestand van de koningin heeft den laatsten tijd weieens be zorgdheid gewekt, vooral omdat haar hart niet volkomen in orde scheen te zijn. Toen de hertog van Gloucester onlangs den hertog en de hertogin te Parijs bezocht, moet hij zijn broeder medegedeeld hebben, hoe de gezondheidstoestand van zijn moeder was. Deze mededeeling kwam voor den hertog als een vol komen verrassing. De hertog van Gloucester moet toen tegelijkertijd hebben gezegd, dat de koningin reeds maandenlang den wensch koes tert, dat haar oudste zoon haar zou bezoeken. De bedoeling was niet, dat zijn vrouw hem daarbij vergezelde. De hertog van Windsor moet toen beloofd hebben aan het verlangen zijner moeder te voldoen, ofschoon hij meer dan eens gezegd moet hebben niet naar Engeland te zullen te- rugkeeren, tenzij de hertogin hem, met den titel van koninklijke hoogheid kan vergezellen. De kruiser „Foch", waarmede Daladier zijn Middellandsche Zee-reis maakt. Weer sneeuw. Wat de vorige sneeuwval aan de gemeente Haarlem kostte. Het is hedenmorgen omtsreeks negen uur opnieuw gaan sneeuwen. Gestadig dwarrelden de vlokjes en het duurde niet lang of alles lag weer onder een wit kleed. Steeds werd de laag dikker, ook al sneeuwde het niet hard. Nu wij dit schrijven is het 12 uur en nog altijd koepelt de sneeuwlucht zich over de stad. zoodat er niet veel goeds te voorspel len is. De directeur van de Haarlemsche Gemeen tereiniging was dan ook pessimistisch en vend het gewenscht meteen met sneeuwbestrijding te beginnen. Hij zond de sneeuwmachines uit om de stad „onder de pekel" te gooien in de hoop daarmee te bereiken dat de straten voor het verkeer geschikt blijven. Het heeft er allen schijn van dat dit gelukken zal, want er blijft nu weinig sneeuw in de stad liggen. Daartoe werkt de omstandigheid mee dat het kwik in den thermometer boven het vriespunt staat. Mocht het nog in den loop van den dag gaan vriezen dan is er kans, dat de sneeuw die verder nog valt. blijft liggen. Dan is te voorzien, dat de Reiniging er alleen met pekel niet komt, maar dat ook de sneeuwploegen moeten uitrukken en ook weer los persneel zal moeten worden aangenomen om sneeuw op te ruimen. Bij den vorigen sneeuwval werden zooals men weet, werkloozen daar voor opgeroepen. Die sneeuwopruft- ming kostte aan de gemeente Haar lem aan extra loon en materialen ngeveer 7000 gulden. In de buitenwijken blijft de sneeuw liggen. In de parken en den Hout is daardoor weer veel te genieten van mooi natuurschoon. Tegen 1 uur hedenmiddag werd de sneeuw val minder. GEEN VOORRANG VERLEEND. De bestuurder van een vrachtauto, een kolenhandelaar uit Zaandam, die Dinsdag middag half één van den Raamsingel via de Van Eedenstraat naar den Wagenweg wilde rijden, verleende in de Tempeliersstraat geen voorrang aan een tramtrein. Het gevolg was een botsing, waardoor de chauffeur en een 26-jarige los-werkman. die naast hem zat, hoofdwonden kregen. Die werden door een in de omgeving wonenden dokter behandeld. De auto werd zóó zwaar beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Tegen den chauf feur werd proces-verbaal opgemaakt. S. ZONDERVAN. Te Bloemendaal is in den ouderdom van 6! jaar overleden de heer S. Zondervan,, direc teur en oprichter van de N.V. fabriek en han delsbureau ..Nederland'' te Haarlem. De be grafenis zal plaats hebben Zaterdagmiddag 2 uur op de begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal.r Wilson zal een onderhoud met Roosevelt hebben CHICAGO, 4 JANUARI (A.N.P.) Hugh Wilson, de ambassadeur der Vereen. Staten voor Duitsch land, heeft verklaard, dat hij naar Washington zal vertrekken om een nieuwe bespreking te houden met president Roosevelt en wel licht uit te maken of de diploma tieke betrekkingen met Duitsch land hervat zullen worden. Dertig nieuwe bases voor de Amerikaansche vloot, Noodig geoordeeld door de marine- commissie. Het Amerikaansche vlootdepartement heeft het congres medegedeeld, dat het dringend behoefte heeft aan dertig nieutve bases voor vliegtuigen, duik- booten, torpedojagers en mijnen in de Vereenigde Staten en de afgelegen be zittingen, ten einde te kunnen voldoen aan de normale operaties van de vloot. De desbetreffende aanbeveling is vervat in het rapport van de speciale marinecommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de be hoeften aan bases der vloot. De commissie noemt negen bases, welker inrichting wensche- lijk is in gebieden in het midden van den Stil len Oceaan. Alaska en Porto Rico. Zij acht het noodzakelijk, dat deze bases zoo spoedig moge lijk voltooid worden. Het woord is aan Louis Lalzarus: Een volk dat meent zich te kunnen regeeren zonder zijn élite is verloren. Fietsendief en -heler aangehouden, De politie te Haarlemmermeer heeft aldaar aangehouden een 30-jarigen landarbeider, wonende te Hoofddorp, verdacht van diefstal van rijwielen, te Haarlem gepleegd. Hij werd door de Haarlemsche recherche naar het po litiebureau aan de Smedestraat gebracht, waar hij bekende tusschen October en Decem ber te Haarlem zes rijwielen te hebben gesto len. Hij had ze alle verkocht aan een 45-jari- gen koopman te Haarlem, met de mededee ling dat ze ontvreemd waren. De politie te Haarlemmermeer heeft in de woning van den landarbeider te Hoofddorp een damesrijwiel in beslag genomen, dat te Haarlem gestolen is. Ook de fiets, die de man bij zich had, was hier ontvreemd. In de woning van den heler werd een hee renrijwiel in beslag genomen, dat hij op 2 Ja nuari van den landarbeider had gekocht. De politie zet het onderzoek voort. Beide mannen werden in verzekerde bewaring ge houden. Zij zullen Donderdag aan de justitie worden voorgeleid. Een Amerikaansche Italië. venk LONDEN, 4 Jan. Over het bezoek, dat de Amerikaansche ambassadeur te Rome Phil lips gisteren aan Mussolini heeft gebracht, verneemt United Press uit kringen, die in nauw contact staan met de Amerikaansche ambassade, dat Phillips tegenover Mussolini de hoop heeft uitgesproken, dat zich in den Europeeschen toestand geen nieuwe verwik kelingen zullen voordoen, welke den Europee schen vrede en mogelijk zelfs den wereldvrede bedreigen. Hoewel men het onwaarschijnlijk acht dat Phillips rechtstreeks op de revisionis tische campagne van Italië gedoeld heeft, ge looft men toch, dat de Amerikaansche am bassadeur liet doorschemeren, dat dit de be doeling was. Zoowel de ambassade als de officieele fas cistische kringen handhaven een strikt stil zwijgen. (United Press). Taxi-chauffeurs te New-York in staking. Volledige politiemacht der stad op de been. NEW-YORK. 4 Jan. Onder de taxi chauffeurs is een staking uitgebroken, die den autoriteiten veel reden tot on gerustheid geeft. Men vreest ongere geldheden. De staking is afgekondigd door de vakbonden der taxichauffeurs, omdat de taxibezitters niet wilden onderhandelen over betere arbeidsvoor waarden. De organisatie eischt een verbetering der percentages, nl. een verhooging van 42 op 45 tot 50 procent, in verband met de a.s. we reldtentoonstelling en het daarbij verwachte be zoek van honderdduizenden vreemdelingen. tot nu toe hebben, naar United Press meldt. 8500 chauffeurs zich bij de staking aangesloten. De kans bestaat, dat de overige 4000 leden zich er bij zullen voegen, zoodat dan nog slechts 5000 taxi's zullen rijden. Reuter bericht, dat voor den eersten keer sedert 1927 de geheele politiemacht van New-York, welke 19.000 man sterk is, op de been om dienst te doen. Tot nu toe zijn nog slechts weinig incidenten gemeld. De stakers hebben de onafhankelijke rijders er voor gewaarschuwd van de straat te blijven. De Duitsclie Rijkspost laat gedurende de wintermaanden in het Ertsgebergte de brieven met de ouderwetsche postslede bezorgen. De bellen en de posthoorn ontbreken daarbij niet. Haarlem 137.500 inwoners. Gestadige groei. Het zielental van Haarlem blijft geregeld groeien! Dit komt omdat er een vrij groot over schot is op geboorten en sterfte, maar ook door dat zich menschen van buiten hier vestigen. In de laatste jaren steeg hel aantal inwoners gemiddeld met 2000. Dit cijfer wordt ook dit jaar bereikt, zelfs gaat de vooruitgang er nog wat bovenuit. 1 Januari 1938 was het aantal inwoners van Haarlem 135.356. Op 1 December was dit aantal reeds geklommen boven de 137,300. De stijging over de maand December behoeft dus niet meer dan een kleine 200 te bedragen en een nieuwe mijlpaal is bereikt: Haarlem telt 137.500 in- onersl De resultaten over December zijn nog niet bekend omdat nog enkele gegevens moeten in komen, maar het ziet er wel naar uit. dat de 137.500 vol gemaakt worden. Als de bevolkingaanwas over 1939 ook naar wensch gaat zal Haarlem eind 1939 begin 1940 aan de 140.000 inwoners komen. Ellsworth aan de Zuidpool. Vliegtuigen van zijn schip zoeken naar kampcerplaats. WASHINGTON, 4 Jan. (D.N.B.) De Poolreizi ger Lincoln Ellsworth is volgens een radiobe richt gisteren bij de groote ijsbarrière van het Zuidpoolgebied aangekomen. Van het Poolschip „Wyatt-Earp" af zijn vliegtuigen opgestegen, welke zullen zoeken naar een geschikt landings- teiTein en kampeerplaats. Prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk overleden. Hoogleeraar in de Staathuishoudkunde en Statistiek. GRONINGEN. 4 Januari. In den afgeloopen nacht Is te zijnen huize al hier, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 59 jaar overleden prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk, hoog leeraar aan de universiteit te Gro ningen. Hugo Willem Constantijn Bordewijk werd 15 December 1879 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden in de rechtswetenschappen. In 1905 promoveerde hij aldaar cum laude tot doctor in de staats wetenschappen op proefschrift: „Rechtsper soonlijkheid der Nederlandsche koloniën" en in 1906 aan dezelfde universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1913 werd dr. Bordewijk benoemd tot docent aan de rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen. Toen deze instelling in 1918 tot Landbouwhogeschool werd verheven volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan deze school. In hetzelfde jaar werd prof. Bordewijk be noemd tot hoogleeraar in de staatshuishoud kunde en statistiek. Verschillende publicaties zijn van zijn hand verschenen o.a „De theorie der belastingen en het Nederlandsche belastingwezen" (1930) Theoretische-HLstorische inleiding tot de economie" (1931). „Grondbeginselen der eco nomie 1933" '2de druk 1937». Leerboek der laudhuishoudkunde 1936-'37. De ontslapene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Haarlem 137.500 inwoners. 1 Mevrouw M. Maarschall-Komin. soc. dem. raadslid heeft het voornemen geen nieuwe candidatuur te aanvaarden. Een definitief besluit is nog niet genomen. I Joodsche vluchtelingen die te Haarlem zon der vergunning verbleven zijn naar een vluchtelingenkamp overgebracht. 1 Weer sneeuw. De vorige sneeuwval kostte aan de gemeente Haarlem ongeveer f 7000 1 De heer W. Fehres verlaat 1 Maart den dienst der gemeente Haarlem. 1 BINNENLAND. Prof. Bordewijk is overleden. 1 Een onbezonnen daad van een jongen heeft een vrouw het leven gekost. 2 De commandant van het vluchtelingenkamp te Hoek van Holland is uit zijn functie ontslagen. 3 BUITENLAND. Het Japansche kabinet is thans afgetreden. 5 Daladier is gisteren op enthousiaste wijze te Tunis verwelkomd. 5 De Spaansche Nationalisten zetten hun ver overingen voort. 5 SPORT. Landau wint in het tournooi te Hastings van Euwe. 4 De Zuid-Afrikanen verdedigen zich krachtig in den testwedstrijd tegen Engeland. 4 ARTIKELEN enx. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 De verbouwing van het paleis Socstdijk is gereed gekomen. 3 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1