DE CINEAST J. C. MOL IS „100 FILMS OUD" ZEISS-PUNKTAL PLANNEN: Een film „Hef leven' Populair-wefenschappelijke voorfilms Kleurenfilms. Ledenconcert. Uw leven hangt van Uw af Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden 400, verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim f 100; één lid van een duim ƒ50. alle leden van een wijsvinger f 60, één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- of beenbreuk 30; enkel breuk f 15; polsbreuk ƒ15 Alles Indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerde Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Onbestaanbaar jubi leum van een doctor in de filmkunde, wel ke ook niet bestaat Doctor in de filmkunde, of om 't een tikje deftig-moeilijk te maken: doctor in de cinema tografie zouden we den heer J. C. Mol kunnen noemen. En inderdaad, wie in het huis aan hel Haarlemsche Kenaupark een bezoek komt bren gen heeft reeds dadelijk het gevoel meer iemand van de wetenschap te ontmoeten dan een meneer-die-aan-Hollywood-geparenteerd-is omdat hij films maakt. Gekleed in een lange smetloos witte jas doet de heer Mol zijn bezoe ker open, en deze is een moment in den waan bij den een of anderen specialist op het spreek uur tc komen om hem raad te vragen. Doch in feite is niet de bezoeker de patiënt; er is iets bijzonders met den heer Mol. Een fragment uit één der wetenschappelijke films van den Haarlemschen cineast J. C. Moll. Onze Haarlemsche filmexpert, die door zijn werk tot ver over de grenzen van ons land be kendheid heeft gekregen, is namelijk.... 100 films oud of jong, naar u verkiest; het laatste is beter want de heer Mol zit nog vol met plannen voor de toekomst. 100 Films oud, het is geen alledaagsche tijd maat. Een professor wordt gehuldigd als hij 12y2 jaar college geeft, een doctor in ik-weet- niet-wat jubileert na een 25-jarige praktijk Maar „100 films oud" neen, dat bestaat niet. Evenmin als er een doctor in de filmkunde bestaat. En toch U heeft het gisteren al in onze krant kunnen lezen: de heer J. C. Mol viert» een merkwaar dig jubileum, omdat hij 100 films vervaardigd heeft. En er zit iets in zoo'n jubileum. De tram conducteur kan voortaan ook veel beter gehul digd worden nadat hij een millioen kaartjes heeft geknipt dan na dat hij een verder wei nig zeggend tijdsbestek van 25 jaar beleefd heeft. En voor den zakenman kan het 25ste voordeelige saldo, voor den chocoladefabrikant het miljoenste flikje en voor den politieagent de 1000ste bekeuring een waardemeter voor een jubileum zijn. Het zijn maar een paar voor beelden, Er zit veel in. Bij een jubileum hoort een jubileumpraatje. En dan moet reeds onmiddellijk gezegd worden. Men zou den heer Mol de 100 films niet aan zien. Hij zit trouwens zooals gezegd, vol plan nen en vertelt ons dat hij voornemens is een groote wetenschappelijke film „Het leven" te maken. „Ik wil in mijn films interessante dingen uit het leven der natuur, die je als mensch nor maal niet ziet, brengen. In de levensverschijn selen zijn zoovele belangwekkende dingen, die den meesten menschen ontsnappen. Met mijn films over de wereld der microben heb ik al in Ik moest mijn eigen systeem opbouwen en dat gelukte. Van mijn eerste film werden reeds dadelijk copieën aangekocht door de Rockefeller Foundation en door universiteiten in binnen- en buitenland. De in opdracht van het Nederlandsehe Roode Kruis vervaardigde Malaria films, die dc ont wikkeling van den parasiet en de bestrijding demonstreerden werden door 20 regecringen aangekocht. Ik maakte films van insecten, vlin ders, en in tal van U. F. A. films bijv. kwamen fragmenten van mijn werk voor, in 't bijzonder microscopische opnamen. Door de crisis kwam de bedrijfs-, reclame- en propagandafilm op den voorgrond en de weten schappelijke film geraakte in de schaduw. In 1928 kwam de geluidsfilm den toestand nog wat ingewikkelder maken. Het vervaardigen van eigen geluidsopteeken systemen voor normaal- en smalfilm nam tijdenlang mijn aandacht in beslag. Ook daardoor had ik niet meer zooveel gelegenheid om wetenschappelijke films te ma ken. Van '30 tot '38 kwamen er tientallen pro pagandafilms uit mijn studio „Van bol tot bloem" verbreidde Haarlem's glorie over de wereld. In de bedrijfsfilm heb ik ook zeer veel bevre diging gevonden. De laatste, die we gemaakt hebben, tevens de 100ste van beteekenis van mijn geheele productie, is gewijd aan de pro paganda van Salpeter. De propaganda is zeer bescheiden. Het geheel is eigenlijk een repor tage van landbouwend Nederland. We zien hoe ons vruchtbare land aan de zee ontworsteld, en ontgonnen wordt. Het resultaat is:: de oogst. De oogst van den arbeid van den heer Mol is: 100 films. En nog steeds gaat hij voort met de ontginning van het filmterrein. Ook met de kleurenfilm wordt in de studio aan het Kenau park geëxperimenteerd. Er komen misschien nog tientallen films bij de productie. Dan gaan we op weg naar een tweede jubileum. Als meneer Mol 200 of 250 films oud is. En misschien is meneer Mol dan echt doctor of misschien wel professor in de film kunde en kunnen we college loopen in „film wetenschap". Haarlem als universiteitsstad. Er zit wel iets in. v. H. GROENTENMARKT. Haarlem, 4 Januari 1938. Witlof f 0.060.20 per kg. Tomaten f 0.100.24 per kg. Andijvie f 0.70—1.80 per kist. Sla f 1.40—3.50 per kist Gele kool f 0.20—1.10 per kist. Groene kool f 0.300.80 per kist Boerenkool f 0.40—1 per kist. Uien f 1.101.80 per kist Winterwortelen f 11.40 per kist Bloemkool f 0.090.24 per stuk Roode kool f 0.03—0.12 per stuk. Savye kool f 0.050.10 per stuk. Knakpeen f 12.40 per kist Selderie f 0.120.55 per bos Prei f 0.080.30 per bos Peterselie f 0.120.50 per bos. Spruiten f 2.20—5.75 per zak Koolrapen f 0.90—1.20 per zak. Uitspraken van de Rechtbank Zaansche inbrekers veroordeeld. Twee 34-jarige Zaandammers 'hadden op 22 November in een manufacturenzaak te Wormer ingebroken en daar een horloge met ketting buitgemaakt. Tegen den hoofddader eischte de Officier 3 jaar en tegen zijn helper twee jaar gevan genisstraf. Mej. mr. Deknatel en mej. mr. Gouda pleitten clementie. De hoofddader werd tot twee jaar en de helper tot iy2 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De reeks van de door gastdingen ten te lei den concerten is met het ledenconcert van 4 Januari aangevangen. Robert de Roos heeft zich dien avond als orkestleider aan het Haar lemsche publiek voorgesteld. Het lijkt me voor een jongen dirigent een moeilijke taak om in een drietal repetitie ochtenden een geheel concertprogramma zóó voor te bereiden, dat de vertolkingen het stempel van 's leiders persoonlijkheid dragen. Een orkest kan en moet wel een willig instru ment in zijn hand zijn, maar het is nu een maal geen dood instrument, doch een levend organisme, dat de tradities en gewoonten zijner gewone dirigenten kent. Komt de gast- dirigent met een werk uit het standaard repertoire, zooals Mozart's g mineur-Sympho- nie, dan vindt hij een reeds afgebakend, om- ploegd en bezaaid terrein, waar het initiatief, de ondervinding en het overwicht van een groote persoonlijkheid noodig zijn om de cul tuur en daarmee de opbrengst doeltreffend in gunstigen zin te wijzigen. Komt hij echter met noviteiten, dan missen de hoorders elke vaste basis ter vergelijking. Veel bemoedigende uitzichten opende de vertolking van f Mozart's Symphonic nog niet. Zeker zou het allerminst goed te keuren zijn, in dien een dirigent in zoo'n werk door ge forceerde afwijkin gen van de norm zijn eigen persoon op den voorgrond zou trachten te dringen. Maar zoo arm aan tegenstel lingen en aan uit drukkingskracht, zoo mechanisch en metronomisch als Robert de Roos haar gaf, is toch even min verkieslijk. Bo vendien nam hij het tempo van het Me- nuetto alsof het een Robert de Roos, de Landler was.- Van eerste der 6 gastdiri- het „huiveringwek- genten, die thans ach. kende" karakter, tereenvolgens elk twee dat Mozart's tijdge- concerten der H. O. V. nooten in deze Svm- zullen leiden, is Woens- phonie voelden, dagavond voor het bleef hoegenaamd eerst hier opgetreden, niets over. De klank Uit dit zestal en Mari- van het orkest was nus Adam zal de op een paar blazers- nieuwe eerste dirigent momenten in An- van het orkest later dante en Menuetto worden gekozen. na op zich zelf be schouwd wel goed. Mozart's Serenade K.V. 239 was de eerste noviteit van den avond. Het uit 2 violen, alt viool en bas bestaande, door de orkestleden Beths, De GraaffLeidner en Goezinne gevorm de solistische kwartet concerteerde in dat dried eelige werk drastisch tegen het grootere. uit strijkinstrumenten en pauken samengestel de ensemble, dat meestal op den achtergrond bleef, maar zich enkele malen plotseling danig deed gelden. De onderlinge gelijkheid in de uitvoering der snelle figuren was bij de solis ten niet altijd ideaai. Het stuk zelf bevat echte serenade-muziek. zonder diepere bedoelingen, maar vooral in het Rondo evenals in het Rondo van het ongeveer in denzelfden tijd, nl. 1776, ontstane Vioolconcert in A gr. t. rijk aan geestige contrasten. Na de pauze leerden we Robert de Roos eerst in de functie van begeleider kennen en die vervulde hij zeer goed. zoodat uitstekend samenspel met den solist Cor de Groot tot stand kwam. Cor de Groot, een der meest be- _aafde onder de jongere Nederlandsehe pia nisten droeg de solopartij van Beethoven's Vierde Concert technisch onberispelijk, warm en in schoone lijn voor. Bijzondere vermelding verdient zijn poëtische vertolking van het Andante. Zijn cadensen, vermoedelijk van eigen compositie, vielen echter geheel buiten den geest van Beethoven's werk; bovendien was in de groote cadens van het eerste deel in 't geheel geen constructieplan te bespeuren alles scheen grillig en vaag. Het „Tristan und Isolde"-voospel ging, be houdens de waardeering voor het gehalte van ons orkest, die het wekte, vrijwel spoorloos voorbij. Wat de dirigent er aan fijnere dyna mische nuanceeringen en agogische accenten DONDERDAG 5 JANUARI 1939 H A A R i; F. M'S DAGEtAD MUZIEK HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENICINC. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg (thuisr.) 4 (n.) v. Londen, Blitar (thuisreis) p. 4 Finisterre. Dempo (uitreis) 4 v. Rotterdam. Garoet (uitreis) pass. 3 Finisterre. Kota Baroe (thuisr.) pass. 3 Guardafui. Baloeran 4 v. Batavia n. Rotterdam. Indrapoera (thuisr.) 4 v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (uitr.) 3 te Buenos Ayres. Alhena (thuisr.) 3 van Buenos-Ayres. Alpherat 4 v. Buenos-Ayres te Rott. Een winiersiemmingsbeeld, zooals er Woensdag in ons land vele fe bewonderen waren STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan v. Oldenb. tuitr.) 3 v. Algiers. Marnix v. St. Aid. (thuisr.) 4 Colombo Poelau Bras (uitr.) 4 te Port Sai<^ in moest brengen ontbrak geheel. Het bleef in de maat; dat is alles. Met Milhaud's „Introduction et Marche funèbre" kwam de tweede noviteit, en dit was zelfs een première voor ons land. Ik vernam dat dit werk oorspronkelijk voor harmonie-orkest geschreven is en voor de Parijsche Wereldtentoonstelling bestemd was De sfeer der „Introduction" is analoog met dien van Milhaud's „Carnaval d'Aix", alle daagsche kost, doch gekruid met allerlei dis sonanten. In de „Marche funèbre" gaat het soms nogal luidruchtig en verward toe. De be langrijke rol der piccolo-fluit doet aan de be grafenis van een marinier denken. Aan het slot is alleen slagwerk in actie: roertrommel, pauken, tamtam en wat dies meer zij. Dat was heel plechtig en vervulde ons met sinistere voorgevoelens. De solist Cor de Groot werd terecht zeer langdurig en hartelijk gehuldigd en ook den dirigent Robert de Roos ontbrak het niet aan van waardeering getuigenden bijval. K. DE JONG. Badhotel te Wijk aan Zee half gesloopt. Nog geen vonnis tegen badknecht. Voor duizenden guldens lood had een 30- jarige badknecht te Wijk aan Zee uit het leeg staande badhotel aldaar weggehaald. Door deze diefstallen handig te camoufleeren werden ze pas ontdekt, toen er reeds een aanzienlijke hoeveelheid lood was ontvremed De officier meende dat hij het hotel half had gesloopt en eischte een jaar gevangenis straf. De verdediger mr. L. S. Römelingh vroeg zoo mogelijk een gecombineerde straf. De Rechtbank achtte het noodig een reclas- seeringsrapport over den verdachte in te winnen. De zaak werd derhalve voor onbe- paalden tijd uitgesteld. deze richting gestreefd. En thans ben ik van zins om populair wetenschappelijke films voor de voorprogramma's der bioscopen te gaan maken. Er begint bij het publiek en bijvoor beeld ook in onderwijskringen weer meer be langstelling voor zulke films te ontstaan. De kern van mijn bedrijf blijft echter gericht op propagandafilms. Mijn staf, o.a. de cameraman Jo de Haas en Christiaan Pointl en de geluids ingenieur Verschuuren is thans echter zoo be dreven in het vervaardigen van films voor min of meer commercieele doeleinden dat ik met de supervisie volstaan kan en daardoor gelegen heid krijg me aan mijn oude liefde te wijden: wetenschappelijke films. Die liefde is ook 100 films oud. Mijn eerste film was namelijk gewijd aan leven en werken van Anthonie van Leeuwenhoek. In 1923 begon ik met filmen in Bloemendaal. Mijn werk ont stond uit twee liefhebberijen: fotografeeren en microscopisch onderzoeken, die ik in het begin in mijn vrijen tijd beoefende. Het viel niet mee er mijn vak van te maken. Toentertijd maakte alleen Professor Siedentopf in Jena microsco pische films, en die was er erg geheimzinnig mee, zoodat ik van hem niets te weten kwam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, Rott. n. Boston 3 260 m. van Scilly. Boschdijk, 31 Dec. van Gulfport naar Hous-r ton. Nieuw Amsterdam, 1 v. Rio de Janeiro n. New-York. Damsterdijk, Vancr. n. Rott. 3 te Glasgow. Maasdam 4 Jan. van Rotterdam te Antw. Delftdijk, Vancr n. Rott. 31 v. Los Angeles. Dtnteldijk, Vancr. n. Rott. 2 te Seattle. Rotterdam. Rott. n. N. Orleans 3 v. Havana. Lochavon. Rott. n. Vancr. 3 v. San Franc. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitreis) 3 v. Lorenzo Marques Algenib (th.) p. 4 Finisterre via Duinkerken Randfontein (thuisr.) 4 v. Dar-es-Salaam. Nijkerk (uitr.) 3 Jan. v. Mombassa. Bloemfontein (thuisr.) 2 te Duinkerken. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Meerkerk (thuisr.) 4 te Port Sudan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (th.) 4 te Havre, vertr. 5 via Duinkerken. HOLLAND— AUSTRALIë LIJN. Arendswerk (thuisr.) 5 v.m.) te Le Verdon, vertrekt (6 nam.). HALCYONLIJN Maasburg, 4 Jan. van Narvik te Vlaardingen Flensburg 3 v. Narvik n. Rott.-Vlaardingen Stad Vlaardingen 2 v. Narvik n. Rott. Stad Zwolle 4 v. Vlaardingen n. Bilbao. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr.) 6 (v.m te IJmuiden vw. Montferland 4 te Santos KON NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Oberon, Izmir n. Amst. 4 85 mijl Z.W. van Ouessant. Pygmalion 4 van Genua te Savona. Theseus 4 van Odense naar Stettin. Ceres. Chili n. Amsterdam 30 v. Valparaiso. Baarn l v. Talcahuano n. San Antonio. Bacchus 4 van New-York naar La Guayra. Euterpe, Amsterdam n. Bordeaux p. 2 Wight Ganymedes 3 Jan. v. Chios n. Amsterdam. Hebe. Rott. n. Genua, pass. 3 Ouessant. Hercules 3 Jan. v. Candla n. Amsterdam. Iris, Lissabon n. Amst. pass. 4 Lydd. Oberon, Izmir n. Amsterdam 3 (12 midd.) 300 mijl Z. W. van Ouessant. Orpheus 3 Jan. v. Amst. te Gdynia. Pygmalion 3 Jan. v. Genua naar Savona. Saturn us 3 Jan. van Famagusta te Izmir. Stella, 3 Januari van Constantza te Bourgas Titus 3 Jan. v. Piraeus n. Thessaloniki. Vulcanus 2 v. Cephalonia n. Amsterdam. Cottica Amst. n. W Indlë. 4 v. Dover. Iris 4 van Lissabon te Amsterdam. Costa Rica 4 v. Amst. n. Hamburg. MEIJER CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Ajax. Japan n. Rott. l v. Cassabl. via Londen Achilles 2 Jan. v. Dairen n. Rott. City of Mandalay. Japan n Rotterdam 2 Januari van Taku Bar. Glenapp, Dairen n. Rott. 31 v. Penang. Flintshire, Japan n. Rott. 2 te Manilla. Bendoran Dairen n. Rott. 3 v. Singapore. Menestneus. Japan n. Rott. 4 v. Singapore. Laertes, Batavia n. Amst. 4 te Suez. (Adv Ingez. Mea i geeft nieuwe, betere oogen! Verkrijgbaar bij den vak-opticien. Vraagt hem, of Zeiss- Ikon N.V. Heerengracht 489 Amsterdam, het interessante Punktal-prospecius No. 3 Let op Uw oogen I Het verkeer op den weg en in de steden eischt wekelijks meer slach toffers! Let op Uw oogen! Ongeveer 1000 dooden vallen er per jaar in ons land en ver over de 10.000 ernstig-gewonden! U móógt Uw oogen niet verwaarloozendraag een goede bril een ZEISS-PERIVIST (de bekende mooie „Ruimzicht-bril") met de beroemde ZEISS PUNKTAL-glazen. Dan ziet U even feilloos scherp als de mensch met de beste oogen ter wereld. Zónder moeite, zonder verteekening aan den rand der glazen; in iedere richting vrij en ongedwongen zooals ieder normaal-ziende! Een Zeiss-Ruimzichtbrll met Punktal- glazen geeft U nieuwe oogen - nieuw zelfvertrouwen!

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11