mom Balans-Opruiming VETPUISTJES RADOX TWEE GOEDE RECEPTJES Recept en DONDERDAG 5 JANUARI 1939 HAARÏE M'S D A G B E A D TT Voor de winkels verdringen zij zich, de vrou wen die gewacht hebben tot de uitverkoopen begonnen zijn, met het aanschaffen van veel noodzakelijke huishoudelijke voorwerpen en van kleeding. De prijzen zijn aanlokkelijk laag en men moet er immers vroeg bij zijn om de beste stukken er uit te krijgen: wie het eerst komt, het eerst maalt, en wie het teveel op zijn be loop laat, visoht maar al te waarschijnlijk ach ter het net. Gelukkig maar, denkt men onwillekeurig bij het zien van al deze koopsters, dat smaken ver schillen, dus dat er tenminste wel genoeg zal zijn om ieders neiging te bevredigen. Er is intusschen een duidelijk verschil te zien tusschen de vrouwen die met een lijst, een tasch en de noodige energie gewapend er op uitgetrok ken zijn, die precies weten wat ze hebben moe ten en die dit ook voor een bepaald bedrag vrij zeker zullen krijgen of de anderen die er maar eens op uit trekken in de hoop op een aan lokkelijk koopje, die zichzelf wel een financieele grens hebben gesteld, maar die enkel en alleen om het mooie onpractische ding-voor-weinig- geld uitgaan, die dus wel eens zonder Iets te koopen naar huis gaan, maar dat ook niet be treuren. De eerste daarentegen heeft welbewust haar inkoopen tot de eerste week van Januari opge spaard, zij heeft absoluut noodig wat er op haar lijstje staat en zij zal er ook zeker mee thuis komen, zij heeft immers al van tevoren over wogen waar zij naar alle waarschijnlijkheid het best terecht kan. Voor haar zijn de étalages niet meer dan een practische noodzaak, voor de twee de een uitstalling van voorwerpen, die haar mis schien tot koopen zullen bewegen. Intusschen zijn niet alleen in de winkels de inventaris-uitverkoopen aan den gang. ook in het huishouden valt er nog wel het een en an der op te ruimen. Ons oude kalendersehild hebben we bij de jaarwisseling al zonder weemoed in de papier mand zien verdwijnen, de nieuwe kalender is immers altijd mooier, frisscher en vooral nieu wer dan de oude! Onze oude agenda, die trouwe herinnering aan alle afspraken, moet er nu ook aan gelooven en als we wat aan den sentimenteelen kant zijn, bladeren we haar nog eens door en overzien daarmee het afgeloopen jaar met zijn prettige en met zijn onaangename of moeilijke afspra ken. Minder sentimenteel maar wel heel wat reëeler en dienstiger is het 'doorbladeren van ons kas boek van het vorige jaar, bladzijden vol nuch"- }ere cijfers, die ons, nu wij er op terug zien, een duidelijker beeld geven van ons financieel be leid dan toen we er zelf middenin zaten, omdat wij het nu meer als een afgesloten geheel zien, En die rijen van cijfers, veel kleine bedragen van de dagelijksche behoeften, kunnen ons toch doen inzien, waar en op welke punten onze be handeling van driekwart deel van het nationaal inkomen wat wij vrouwen immers door onze handen laten gaan heeft gefaald. En dat is op z'n tijd heel nuttig. Wij pakken ook de quitanties van 1938 bij elkaar om op te bergen en verscheuren of ver branden tegelijkertijd de oudste jaarverzame ling daarvan. Als wij dat niet deden, zouden wij tenslotte een papierenchaos kn'igen. waarin nooit meer iets te vinden zou zijn, dus die we net zoo goed niet kónden bewaren. Ook dat oude pak quitanties heeft heel wat te vertellen, en is daarom waard om doorgebla derd -te worden. En dat is niet alleen om uitroe pen van verbazing te laten hooren over de ma nier van huishouden van zooveel jaren geleden, maar om er ook wel degelijk ons voordeel mee te doen, als wij het vergelijken met de uitgaven van het afgeloopen jaar. t Zooiels deftigs" en plechtigs als een* begroo ting opmaken dojn de meeste huisvrouwen niet, maar wel wordt de financieele situatie getoetst aan de noodzakelijke vernieuwingen en groote aankoopen, die buiten het dagelijksch budget om kunnen worden gedaan. Daarmee dreigt met een iets in het verschiet, dat op dit oogenblik, nu de sneeuw al weer dik begint te liggen, een dwaze onderneming beteekent, maar dat over een week of acht toch alweer vasteren vorm be gint aan te nemen: de schoonmaak. Want wie aan het huis opknapwerkjes wil laten doen, moet daarmee vroeg beginnen, opdat het eene het andere niet in de wielen rijdt. Zoo is er ook in huis een zekere balans-oprui ming te bemerken, die niet tot uitverkoopen leidt, maar die wel een overzicht kan geven van den financieelen toestand, waarin wij verkeeren en die daardoor waardevolle aanwijzingen kan geven voor ons economisch beleid in het nieuwe jaar. E. E. J.-P. Verwijdert U onmiddellijk en afdoende door deZe te betten met Radox. opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten a f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. ingez. Med.) VAN ALLES EN NOG WAT. Kunnen deze tips u misschien van dienst zijn? Lekkere levertraan. De meeste kinderen hebben ondanks het snoepje, dat erop volgt een hekel aan levertraan. Probeert u daarom eens het volgende: laat 30 gr. zuivere gelatine oplos sen in wat kokend water, voeg er Va L. oranje bloesemwater en '4 L. limonadesiroop aan toe, daarna Vz L. levertraan. Laat dit meng sel al kloppende met een houten lepel geheel koud worden en doe het in een flesch. De kinderen zijn er dol op! Een paar trucjes om kinderen hun drankje te doen innemen of aan 't eten te krijgen. Bij het drankje doet een gewoon rietje wonderen. En als het kindje met het eten zeurt, geef hem dan eens -een bordje met poppetjes op den bodem, 't Is telkens weer een groote verrassing, de figuur tjes te voorschijn te zien komen, naarmate het bordje leeg wordt Ook het inhaleeren kan soms noodig zijn, maar kinderen zijn er erg onhandig in. Doe het voorgeschreven mengsel in een klein, diep kommetje en leg er een paar kleine celluloid balletjes boven op. Het kindje mag nu met een houten lepel de „knikkers" tegen elkaar aanstooten. Het merkt niet eens. dat tegelijkertijd de inhalatie plaats heeft Geel geworden marmer. ivoor of been wordt witter, wanneer men het afwrijft met een weinig zouit, opgelost in azijn of citroensap. Om de voorwerpen mooi glimmend te maken, wrijft men ze tenslotte op met wat petroleum. Een spons wordt mooi wit als men hem gedurende tien of twaalf uur in gekookte melk legt. waaraan men het sa-p van een citroen heeft toegevoegd. Vele malen warm uitspoelen daarna koud. Tenslotte laten drogen. WORDE EEN GEBREIDE BEDSPREI OOK VOOR HET MODERNE INTERIEUR! E gebreide en gehaakte bedspreien zijn wat op den achtergrond geraakt den laatsten tijd. En wel een beetje ten on rechte! Want wat een voordeelen heeft een dergelijke sprei niet? Ze zijn schier onver woestbaar en ze kunnen met zulke prachtige motieven verwerkt worden, dat zij met de mooi ste kant kunnen wedijveren. Velen meenen, dat deze spreien niet meer passen in onzen tijd en inden ze wat te „massief" en te „wit". Maar waarom ze dan niet in een mooie warme kleur breikatoen of glansgaren gemaakt? In alle kleuren van den regenboog zijn beide materialen verkrijgbaar. En het is toch ook niet beslist nood zakelijk een hééle sprei te breien of te haken! Wat een prachtig effect krijgen we niet, wan neer we slechts één lange baan maken en deze dan, bij wijze van tusschenzetsel tusschen twee bannen linnen in dezelfde kleur naaien! De stof kunnen we dan afwerken met open zoomen, maar ook met den bijpassenden rand. Is het geen voorbeeld tot navolging waard? Ook kunnen we op deze manier de goede ba nen uit een. oude versleten sprei nog best ge bruiken. Een prachtig patroon blijft altiid de gebreide nauwenveer. Het werkt gemakkelijk en prettig op. Vooral met de bekende bollen dunne en ook dikkere zijde krijgen we een waar „kant"- festijn. Hieronder dan het recept voor de banen en den bijpassenden ï'and. We gebruiken bij breikatoen twee aluminium naalden no. 3 en zetten voor iedere baan 50 ste ken op, welke als volgt gebreid worden: le naald (na het opzetten): 1 st. averecht af halen, 2 st. recht, omslaan, 2 st. recht tezamen 42 recht, omslaan. 2 recht tezamen. 1 recht. 2e en 3e naald: 1 av. afhalen, 2 recht, om slaan, 2 recht tezamen, 40 averecht, 2 recht, om slaan, 2 recht tezamen, 1 recht. 4e naald: 1 av. afhalen, 2- recht, omslaan, 2 recht tezamen, 1 recht, 3x2 recht tezamen, 1 recht, 6 x (omslaan, 1 recht), G x 2 recht, teza men, 1 recht, 6 x (omslaan 1 recht), 1 recht, 3 x 2recht tezamen, 2 recht, omslaan, 2 recht tezamen, 1 recht. 5e naald: als 2e en 3e naald. 6e naald: als le naald. Steeds herhalen wij deze zes naalden, zoolang tot de vereischte lengte is bereikt. Voor den rand. waarvan het motief geheel ge baseerd is op de ajour-achtige streepen op zij van iedere baan, worden 17 st. opgezet en als volgt gebreid: le naald: 1 av. afhalen, 2 recht, omslaan, 2 recht tezamen. 2 recht, 4 x (omslaan, 2 recht tezamen) omslaan, 2 recht. 2e naald: 1 av. afhalen, naald uitbreien recht op 3 st. na, omslaan, 2 recht tezamen, 1 recht. Bij de volgende oneven naalden steeds vóór de vier gaatjes bij het aantal rechte steken één steek meer breien. De even naalden worden steeds gebreid als de 2e naald. Bedraagt ten slotte het aantal rechte steken 11. dan nog even overbreien en daarna als bij de volgende (on even) naald: 1 av afhalen, 2 recht, omslaan, 2 recht tezamen, naald geheel recht uitbreien. Bij de daaropvolgende (even) naald: 10 st. recht af kanten, 14 recht, omslaan, 2 recht tezamen, 1 recht. Hierna weer beginnen bij de eerste naald en dit herhalen tot een gelijke lengte is verkregen, als die van de banen. - Hebben we pen geheele sprei op deze wijze ge breid, dan haken we. na het in elkaar zetten (met de overhandsche steek) den geheelen om trek af met een klein picotje van 3 lossen, 1 vaste in de eerste losse. Bij een sprei, die we maken met behulp van stof, staat het echter mooier het breiwerk van de baan niet om te haken, dneb wel den rand. Hopelijk draagt dit artikel er toe bij. dat de prachtige oude patronen van weleer hun waar dige plaatsje weer kunnen innemen, zij het dan ook in een wat moderneren vorm gegoten. U KUNT ZE ZELF THUIS KLAARMAKEN. HOESTSIROOP Dit nieuwe receptje te gen hoest, verkoudheid en bronchitis zal U zeker goed doen. U kunt het gemakke lijk zelf klaarmaken. Neem een kwart liter heet water en los hierin op een eet lepel suiker. Voeg hierbij den inhoud van een 30 grams-fleschje Vervus (dub bel geconcentreerd), dat U bij eiken apotheker of drogist tegen den vastge- stelden prijs van 75 ct. kunt koopen. Na even roeren is Uw kwart liter hoestsiroop gereed. Dosis volwassenen l eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar een dessertlepel, kin deren van 3 tot 8 jaar een theelepel, na eiken maaltijd en voor het naar bed gaan. Het is een doeltreffend en zeer vooi'deelig middeltje. LINIMENT TEGEN RHEUMATIEK Het tweede receptje, dat U ook zelf kunt klaarmaken, is een beproefd middel tegen rheumatiek, spierpijn en stijfheid. U heeft hiervoor noodig 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (geconcen treerd). Een 15 grams-fleschje Rheuma gic-olie kost U bij eiken apotheker of drogist 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Schud deze twee bestanddeelen in een schoone flesch goed door elkaar en Uw Rheumatiek-olie Is gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen ermede niet wrijven of masseeren en de pijn verdwijnt direct. Zelfs wanneer U lang last heeft van rheumatiek, is het de moeite waard dit middeltje eens te probeeren. Het zal U goed voldoen. Bewaar deze twee receptjes goed. Ze komen U te pas. (Adv. Ingez. Med.) len vrouw die werken kan! Helena Rubinstein: een schoonheid en een merkwaardig persoontje. Een der vrouwenberoepen, waar ongetwij feld toekomst in zit, is dat van schoonheids specialiste, want nietwaar, de instituten rijzen tegenwoordig als paddestoelen uit den grond op. Een der allereerste schoonheidsexpertes was wel Helena Rubinstein: een merkwaardig per soontje, dat door haar schoonheid èn bui tengewoon karakter schatrijk werd. Zij was de dochter van welgestelde Polen en studeerde medicijnen in Zwitserland, toen een jeugdliefde voor een studiekameraad haar loopbaan veranderde. Haar ouders vonden haar te jong om te trouwen en bij wijze van compromis werd besloten, dat Helena een jaartje naar Australië zou gaan om haar hart te leeren kennen. Het ..jaartje" groeide uit tot vele jaren en toen Helena nadien nog een reis om de wereld had gemaakt, waren intusschen in alle groote steden van de oude en de nieuwe wereld schoonheidsinstituten op haar naam verrezen. Deze merkwaardige loopbaan begon hiermee, dat, zoodra het twintigjarige meisje ln Austra lië voet aan wal had gezet, al haar kennissen haar vroegen: „Wat doe je toch om zoo mooi te zijn?" Ze gebruikte een eigen crème en liet die goe dig door een paar vriendinnen probeeren. Deze vriendinnen praatten erover met andere vriendinnen enz. enz. De vraag werd zoo groot dat Helena na enkele maanden te Melbourne een schoonheidssalonnetje met laboratorfum inrichtte. Na een jaar had zij al een groote winst gemaakt Ze liet haar zuster aan het hoofd van het instituut en keerde naar Europa terug, om verder te studeeren in de dermatologie. Haar collectie kostbare recepten groeide met den dag. In 1906 opende zij een instituut te Londen, in 1908 te Parijs, in 1910 te Weenen, ln 1912 te New York. En nu heeft zij 10.000 menschen in haar dienst! Het geheim van haar succes? Werk, en nog- eens werk: Helena Rubinstein werkt 18 uren per dag en slaapt van 2 tot 5 uur 's nachts. Ze heeft het zóó druk, dat ze gedurende 20 jaren steeds hetzelfde kapsel draagt: een wrong in den nek. Toch is ze inmiddels getrouwd en de gelukkige moeder van twee zoons. Ze bezit een der fraaiste verzamelingen van negerkunst ter wereld en haar poppencollectie komt on middellijk na die van Koningin Mary. Vier levensregels geeft zij. ten behoeve van werkende vrouwen, die succes willen hebben: le. Oefen u voortdurend lichamelijk en gees telijk om alles te verdragen. 2e. Stel belang in verschillende dingen, maar concentreer u steeds volkomen op datgene waar ge mede bezig zijt. 3e. Verwen uw kinderen niet. 4e. Laat het zaken doen u nooit ongevoelig maken voor de schoonheid van de wereld om u heen. Helena Rubinstein, die op haar recepties te Parijs of New-York vijfhonderd menschen te gelijk ontvangt, heeft een sterk geloof in de vernieuwende kracht der eenzaamheid. Ze zorgt steeds haar weekends voor zich en haar gezin te reserveeren Zij heeft een hekel aan ijdel gepraat en ze leest veel, vooral 's nachts, want zij heeft zieh net zoo lang getraind tot ze bijna geen slaap meer noodig heeft. Dit laatste voorbeeld ni e t ter navolglngl Zondag: Champignonsoep Duitsche biefstuk Spercieboonen Vruchtensla. Maandag: Stamppot van appelen en aardappelen Varkenslapjes Gevulde pruimen. Dinsdag: Schapenvleesch met groenten en aard appelen. Chocoladevla. Woensdag: Varkensschijf Koolraap Rijst met pruimen. Donderdag: Kerryschotel Veldsla Appelkoekjes Vrijdag: Gestoofde makreel Wortelen Karnemelksche pap. Zaterdag: Zuurkool met witte boonen en spek Droge rijst met boter en suiker. VEGETARISCHE MENU'S. 1 Snijboonen met witte 3 Harde eieren met boonen mosterdsaus (toma- Botersaus tensaus). Aardappelpuree Gekookte rust Stoofperen Flensjestaart 4 Aardappelkoekjes met 2 Aardappelpannekoek kaas Capucijners met boter Gesmoorde selderijknol Veldsla Aaardappelen Griesmeelrand met Citroenrijst met vanille- abrikozen vla. Schapenvleesch met groente en aardappelen. Benoodigdheden: 5 ons niet te vet schapen vleesch, 40 gr. boter of vet, 1 groote ui, 1 kleine selderijknol, 1 kleine groene kool, 1 wortel, 1 K.G. aardappelen, zout. Bereiding: Het schapenvleesch in nette blok jes snijden, het wasschen en met zooveel ko kend water opzetten, dat het even onderstaat. Het zout er bij doen en ruim uur in een goed gesloten pan laten koken. In dien tijd de aard appelen schillen, en de groente schoonmaken. Het in vieren gesneden kooltje, de gesnipperde wortel, de in reepjes gesneden selderijknol en de gesnipperde ui er op leggen en 1 /4 uur laten koken. Daarna de in vieren gesneden aardap pelen er op leggen, kijken of er nog voldoende water op zit, om aanbranden te voorkomen en alles samen nog V-3 uur laten koken, tot de aard appelen gaar zijn. Alles voorzichtig met de bo ter of het vet door elkaar schudden. De echte Lambeth Walk Nieuwe dans, ontstaan in 't hartje van het oude Londen, Aan den bewalmden muur van een Lon- densche huurkazerne ten Zuiden van de Theems hangt een straatbordje, waarop te lezen staat: Lambeth Walk. 't Is de hoofd straat van het beruchte armoekwartier in het Zuicï-Oosten van de" wereldstad. Op enkele dagen slechts is het voor een gewoon mensch mogelijk, erdoor te loopen, n.l. als er geen markt is. Is er wel markt, dan is de heele breede straat, die zich verder in niets van andere armoestraten in Londen onderscheidt bezaaid met groente- en vleeschkarren. kraampjes met kunstzijden, kousen en ro zijnengebak. kolenemmers, bedstellen en oud roest. Men meet dan een rasechte Lambeth Walker zijn om zich door dit alles een weg te banen. In deze straat ontstond de eerst heel ouder- wetsche en nu opeens „moderne" society-dans die thans millloenen dansgrage voeten in be weging brengt op de maat van „Every little Lambeth gal (girl) with her little Lambeth pal". Wie van al die vurige dansers en dan seressen denkt nog aan de oude, grauwe straat, gelegen achter het paleis van den bisschop van Canterbury, die al eeuwenlang net als onze Amsterdamsche Jordaan haar eigen wereldje vormde? Maai" tochals men de eenvoudige be wegingen van den dans gadeslaat, voelt men dat dit rythme geboren is uit een echte straatstemming, niet uit de peinzerijen van een mondainen dansleeraar en evenmin uit een landelljken volksdans. De Walk geen enkele Lambeth-bewoner zou de straat anders betitelen is steeds vol van een eigenaardig, bruisend leven. Hier hebben heele generaties alles ingekocht, wat ze voor hun dagelijksch leven noodig hadden 't Is het sociale middelpunt van het leven van eenige duizenden families. Mienschen die hier zijn geboren en er waarschijnlijk ook zullen sterven. In deze straat van een kilometer lang is ieder huis een winkel en voor iedren winkel is een kraampje opgesteld. Van den vroegen morgen tot den laten avond heerscht hiei een vroolijke drukte. Arm in arm slenteren de jonge paartjes er rond om alle koopwaar nauwkeurig ln oogenschouw te nemen, want straks zullen ze immers een eigen huishou ding beginnen in een van de nauwe, grauwe zijstraten en dan is het zaak. voor een appel en een ei alle benoodigheden bijeen te schar relen. Verbluffend groot is het aantal Lam beth Walkhuisvrouwen, die nog nooit de rest van Londen, gelegen aan de overzijde van de Theems, hebben gezien. Velen zijn nooit ver der dan een paar honderd meter van huis geweest. Waarom zouden ze ook van die ont zaglijke reizen maken? Ze hebben haar Lam beth Walk, waar ze alles kunnen koopen, wat ze noodig hebben, waar ze haar vrienden en bekenden treffen en waar ze alles te hooren krijgen, wat er in haar wereldje omgaat Ook zijn er cafés en bioscopen (zóó goed koop, dat een entreebiljet bijna te geef LsP Vader, meeder en de kinderen gaan 's Zon dags op bezoek bij de vrienden aan den over kant; kortom 't leven is er gezellig en on danks de zware zorgen tóch wat verlicht door de geringe levenseischen en onderlinge kame raadschap. Romantisch is Lambeth Walk zeker niet, maar de bewoners zijn nu eenmaal del op hur Walk, omdat dit him wereld is. Koningin Mary heeft nog onlangs een be zoek aan de Lambeth Walk gebracht en dit was voor vele bewoners het hoogtepunt van hun leven. Ook de opeens wereldberoemd geworden dans werd met alle capriolen, dif er zoo bij behooren voor de Koningin op gevoerd. En sindsdien prijkt een vurigf lichtreclame boven de daken der huizen, die aankondigt, dat hier de échte Lambethwalk wordt gedanst. Hoe we van oud nieuw maken Interessant model voor 't verwerken van twee oninteressante jurken. .O Dit modelletje is al bijzonder geschikt om van twee oude japonnen gemaakt te worden, als tenminste de kleuren met elkaar harmo nieeren. Het aparte van dit japonnetje zit in het voorstuk, dat met een afstekende kleur raffia, koord of wol aan het eigenlijke jurkje wordt bevestigd. Voor de sterkte moeten ech ter de banen eerst aan elkaar worden gestikt. De middelste naad laten we ongeveer 10 cM. aan den bovenkant open. We krijgen dan een split je en maken aan weerskanten een knoops gat, waardoor twee knoopen, op een band ge naaid, worden heengetrokken. Het kraagje is schuin geknipt en loopt van voren in niets uit KNIEWARMERS. Een onzer lezeressen vroeg onlangs een pa troon voor kniewarmers, dat wij haar toezon den. maar dat wij hier toch bovendien willen opnemen, omdat er ook wel andere zullen zijn die ze willen maken. Brei de kniewarmers in roode meekrapwol (tegen rheumatiek) als de boord van een kous, dus 2 st. recht, 2 st. averecht. Het aantal steken hangt at van den omtrek van het been, te rekenen 10 cM. onder het midden van de knieschijf. Brei de warmers 25 cm. lang, zonder naad in het rond, en zet vooral los op en kant losjes af: hoe minder belemmeringen er voor den bloedsomloop zijn, hoe beter de warmers aan hun doel zullen beantwoorden PORCELEINSCHILDEREN ALS FRAAI HANDWERK. Ergens in Bilthoven is iets moois te zien: daar maakt een jong meisje mej. Martha van Houwelingen, de mooiste kannetjes, pullen, kopjes en zelfs heele serviezen. Of liever ge zegd: zij maakt ze niet, doch beschildert ze op fijnzinnige wijze met bloemen en andere mo tieven, De faam van haar werk drong tot ons door en we togen op weg om het zelf te zien. Op een laag tafeltje in den erker staat een groote pul van fijn wit porcelein. Ranken van de fijnste roosjes, afgewisseld met blaadjes en andere heel kleine bloemetjes, slingeren zich in symetrische bogen over zijn oppervlak, terwijl smalle randen van dof goud het geheel noz: weelderiger maken. Die mooie pul, kwam effen wit uit een Zwitsersche fabriek en ont ving uit de hand van dit Jonge meisje een ver siering. Uren en uren arbeid zitten erin, maar 't is dan ook een prachtexemplaar geworden, iedere salontafel waardig! We bewonderen en vragen naar meer en mej. van Houwelingen zet het eene kunst product na het andere voor ons neer: kopjes en schoteltjes versierd met ranken of bestrooid met losse bloemetjes in verschillenden tint, een heel theeserviesje in crème met terra, schatjes van kannetjes te gebruiken voor melk of chocolade of ook als vaasje die met bonte motieven zijn beschilderd of in verschil lende tinten rood zijn gehouden, wandborden, gebakschaaltjes, broches, en tenslotte het pronkjuweel: een eetservies, waarvan alle borden verschillende bloemen vertoonen. Dit werk is zoo mooi. zoo buitengewoon be vredigend, dat het ons even verbaast, als we van de schilderes vernemen, dat zij vrijwel de eenige in Nederland is. die dezen vorm van kunstnijverheid beoefent. „Hoe is u eigenlijk op de gedachte gekomen?" ..Ik heb de idee meegebracht uit Zwitserland, waar ik een tijdlang in huis was bij een dame, die het porceleinschilderen op groote schaal en ais kostwinning beoefende. ^Ze had zich ook een oven een erg duur ding! aange schaft en bakte haar eigen werk, waardoor het bedrijf voordeeliger werd. Al haar servie zen. losse kopjes, pulletjes enz. enz. gingen grif weg. Dit is hier in Nederland niet het geval. Onze landgenooten hebben misschien ook wel door het goede, goedkoope aardwerk, dat hier wordt gemaakt meestal niet veel geld over voor iets bizonders, dat wel altijd prijzig zal blijven". „Is uw werk dan zoo duur?" „Het kan onmogelijk goedkoop zijn. omdat het onbeschilderde materiaal van uitstekende kwaliteit en goed van vorm moet zijn, ten eerste, omdat een minder soort meer breek- kans heeft tijdens het bakken en ten tweede, omdat het grove product geen voldoening geeft in verhouding tot het veie werk, dat eraan wordt besteed. Bovendien levert de Ne- derlandsche industrie geen effen wit of cfème porcelein. zoodat ik mijn materiaal uit het buitenland moet betrekken. Dit en de hooge prijs der verfstoffen o.a. het goud is erg duur maken, dat 't geheel een kostbare geschiedenis wordt". „U maakt er dus geen broodwinning van?" „Ik zie er geen kans toe, hoewel ik hiertegen natuurlijk geen bezwaar zou hebben. Door en kele stuks aan kennissen te verkoopen. bereik ik zoo ongeveer, dat het zaakje zichzelf be druipt. De hoofdzaak voor mij is, dat ik het zoon heerlijk werk vindij R. DE RUYTERV. D. FEER,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13