FRANKEN bakt morgen I Driekoningenbrood NU OF NOOIT ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING AGENDA. C. v. WIERINGEN - Tel. 16238 SCHOUWTJESLAAN 27 INGEZONKEN /TUKKEN Ochtendbeurs Amsterdam Het geheim der Walchersche Vliedbergen. DON DF.RD A G 5 J ANUARI 1939 HA'ARLE M'S DAGBEAD 2 DE LUCHTBESCHERMING TE BLOEMENDAAL. Aan de voorbereiding wordt gewerkt EEN TIJDELIJK ZIEKENHUIS IN DAGEN VAN GEVAAR ZAL NOODIG ZIJN. Bloemendaal is voor de Luchtbescherming ingedeeld in de derde gevaren-klasse omdat geen gebouwen en inrichtingen aanwezig zijn, die een buitengewone beteekenis hebben als aanvalsöbbjecten voor een vijand. (Haarlem is in de tweede klasse). Daarom behoeven er in de gemeente Bloemendaal ook niet zulke uitgebreide voorzorgen getroffen als. elders noodzakelijk worden geacht. Openbare schuil, kelders zijn hier bijvoorbeeld niet noodig. Toch wordt ook de Luchtbescherming te Bloemen daal geheel georganiseerd. Onder leiding van het hoofd van den dienst, den commissaris van politie, den heer A. Hiemstra. worden diensten georganiseerd voor hulpverleening, geneeskundigen dienst, brandweer, enzoovoort. Er wordt daarvoor personeel opgeleid en reeds hebben kleine oefeningen plaats gehad. Een moeilijkheid waarvoor nog een oplossing gezocht moet worden is de hulp en verpleging van gewonden. Ernstige patiënten kunnen na tuurlijk naar de Haarlemsche ziekenhuizen worden gebracht, maar het zal ook noodig zijn, dat er in de gemeente Bloemendaal ook een of meer lokalen worden ingericht voor de behandeling en verpleging van minder- ernstige gewonden. Het beste zal zijn, dat als het gevaar eenmaal dreigt daarvoor enkele gebouwen aan te wijzen. Vermoedelijk zullen dit dan wel scholen zijn. Maar van te voren moeten maatregelen genomen worden, dat het materiaal voor de inrichting van zoo'n tijde lijk ziekenhuis aanwezig is. Met één lokaal zal niet volstaan kunnen worden, want Vogelenzang en Aerdenhout lig gen vrij ver verwijderd van Overveen en Bloe mendaal VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de internationale wisselmarkt kenmerkte het pond sterling zich gisteren door een vaste stemming en ook te Amsterdam viel in den na middag een aanmerkelijke verbetering te constateeren. Hedenmorgen werd het Britsche devies te onzent echter iets lager ingezet en werd een prijs vernomen van 3.51 V28.52. Spoedig bleek echter, dat de verbetering kon worden gehand haafd, zij het dan ook dat geen verdere krach tige stijging viel te constateeren. In hoofdzaak werd later in den ochtend ge handeld tegen 8.52 5/58.52 7/8. De Ameri- kaansche dollars waren onveranderd en bleven in de onmiddellijke nabijheid van 1.84. Ook Fransche francs gaven slechts geringe mutaties te zien. Aanvankelijk werd een prijs genoemd van 4,82 1/44.82 3/4, doch het duurde niet lang of de prijs stelde zich op ongeveer 4.82Vz 4.83, met een disagio voor termijnfrancs van 1 cent voor 1 maand en 4 cent voor 3 maanden. Belga's waren 30.9931.02. Het disagio voor termijnbelga's was ongewijzigd. Zwitsersche francs golden 41.5341.57. Duitsche marken 73.7573.80. De koersen van de Scandinavische deviezen waren ten opzichte van de vorige offi- cieele noteeringen zoo goed als onveranderd. De effectenhandel op de niet-officieele vroeg- beurs was van kalmen aard. De stijging in Wall- street riép hoóger koersen voor de Amerikaan- sche waarden te voorschijn, doch naar verhou ding van de stijging in Wallstreet waren de koerswinsten hier toch niet groot. De locale fondsen waren goed prijshoudend, maar weinig gewijzigd. „JEUGD-SAMENKOMST". Vrijdagavond 6 Januari zal de heer S. S. Wil son, Evangelist te Hilversum spreken in het Luthersche clubhuis, Korte Zijlstraat 10. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.53 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. De diensten op Sabbath vindén plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. De diensten op werkdagen, als mede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeen tegebouw. o.a. 2.35 2.— 1.50 afm. 20 35 afm. 12 20 afm- 8/15 per 70 K.G. IIARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Heden: DONDERDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. „Voor de Kunst", Vioolavond Philippe Newman, 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Robert Taylor in „Een branie in Oxford" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Heinz Riihmann in „De Geluksvogel". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch" (geprolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: In de matinée Shirley Temple in „Little Miss Broadway", 2 uur. In de avondvoorstelling: ..Ik geef een millioen" en „Het Mysterie van de blauwe vaas", 8.15 uur Spaarne Theater: „Hoogspanning - levensge vaarlijk" en „Achter gevangenismuren". 8 uur Moviac Theater: Des middags: Jeugdvoorstel ling van „Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen' 2 en 3.30 uur. Des avonds: „Het geheim van de Zermatt." Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. VRIJDAG 6 JANUARI Bioscopen nieuw programma. Heemstede: Raadhuis, Gemeenteraad. 10 uur v.m. DUINKONIJNEN, 9 a 10 ons, per stuk 60 cent TAMME KONIJNEN, panklaar, per pond 35 cent Groote voorraad BRAAD- en SOEPKIPPEN, HAZEN, FAZANTEN, EENDVOGELS, GANZEN en KALKOENEN (Adv Ingez. Med.) Van ingezonden stukkengeplaatst oj met geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Het Diengtbodenvraagstuk. Zeer geachte hoofdredacteur, Met heel veel aandacht heb ik uw stuk gele zen in 't blad van Maandag jl. over „Dienstbo den". In uw artikel wordt met veel lof over de vertrekkende Duitsche meisjes gesproken. Wie heeft echter aan deze invasie schuld gehad? De Hollandsche mevrouwen of de Hollandsche meis jes? Deze vraag is al verscheidene malen naar voren gekomen. Kunnen Hollanders niet samen werken? Of moet de oorzaak meer gezocht wor den in de behandeling? Hoe is de verhouding van Duitsche dienstboden tegenover een Hol landsche mevrouw? naar mijn meening: kruipe rig, uitsloverig. En die van een Hollandsch meis je: eerlijk-Hollandsch zooals wij Hollanders moeten zijn. 't Eerst genoemde ligt ons niet! Kunnen wij Hollanders stroop smeren? Nee, de echte niet, de Hollandsche aard is niet zoo. Wij Hollandsche dienstboden willen werken en dienen, maar tevens als mensch behandeld wor den. Laten we een voorbeeld nemen. Een Duitsch meisje komt voor 't eerst in Holland. Iedereen heeft met haar te doen, ach zoo zielig; ze kan zich amper verstaanbaar maken en is alles zoo anders gewend. Ze verlangt niet veel salaris, waarom ook, 't is altijd meer dan ze thuis kreeg. Een rustige, prettige omgeving in Holland met vele vriendinnen en veel vrij. want ja ze moeten toch afleiding hebben. Een extra uitgangetje met onbepaalden tijd van thuiskomst. Want ach ja, dat waren ze in Duitschland zoo gewend. Gaat mevrouw kijken? En nu een Hollandsch meisje. Die mag ook om pl.m. 8 uur weg maartot half of kwart voor 11 uur. De vacanties: Het Duitsche meisje gaat naar huis met loon, kostgeld en reisgeld. Ze komt te rug met opgewekte verhalen. O, ze had wel thuis willen blijven. Nn gaat 'n Hollandsch meisje met vacantie. Vele vaders werkloos, dus dit beteekent, dat als de meisjes thuis komen ze mee moeten helpen zor gen dragen en hoevelen zijn er niet (men leze de vragenrubriek maar eens) die geen kostgeld mee krijgen. Geen gewoonte bij Hollandséh per- sonëel. Kunnen deze meisjes een zomerreisje gaan maken? Zou enkel eerzucht bij de Holland sche meisjes de hoofdrol spelen, dat ze niet wil len dienen? Er wordt van de Hollandsche meis jes vereischt: mondelinge getuigen, er wordt gevraagd: wat doet je vader, ook wordt er door vele dames naar je thuis geïnformeerd. En nu de Duitsche meisjes: Gaat de Holland sche mevrouw in Duitschland eerst kijken waar 't meisje vandaan komt? Welnee, dat is niet noo dig daar zorgt 't Plaatsingsbureau wel voor. En nu, nu wordt er van alle kanten gepro beerd alles aanlokkelijk te maken om de Hol landsche meisjes thans uit te noodigen weer te dienen, en terecht! Maar dan moeten ook vele dames zich afvragen, wat doe ik voor m'n per soneel, maak ik onderscheid tusschen Holland sche en Duitsche dienstboden? Mevrouwen, veraangenaam ook de Holland sche meisjes eens 't werk. Dan weet ik, als Hol landsche dienstbode, dat er veel meer te berei ken valt door goede Hollandsche samenwerking. EEN HOLLANDSCHE DIENSTBODE. In het blad van Maandag jl. staat een artikel met eenige beschouwingen over het dienstboden- vraagstuk. De schrijver behandelt den afkeer van de Hollandsche meisjes van huishoudelijken arbeid, zooals dit verschijnsel zich op het oogen- blik voordoet, en komt dan tot de snelle en op pervlakkige conclusie, dat de oorzaak waar schijnlijk gezocht moet worden in een vaag soort, „deftigheidsgevoel". Ik zou hier gaarne het vol gende van willen zeggen. Hoe is het in het verleden altijd gesteld ge weest met de sociale positie van de dienstbode? Heel slecht. Geen enkele wettelijke bescherming, een onbeperkte arbeidstijd en zeer lage loonen. Men denke ook eens aan de mentaliteit, ten op zichte van dezen nuttigen arbeid. Sprak men niet veel van „de meid"? En nog altijd is de sociale positie van de dienstbode erg slecht. Nog altijd weinig of geen wettelijke bescherming, onbe perkte arbeidstijd en*'loonen beneden peil. Heeft een dienstbode niet als ieder mensch behoefte aan vrijen tijd, dien zij kan besteden aan clubs, vrienden of haar ontwikkeling? Nu zegt de schrijver, dat de Duitsche meisjes het goed met haar mevrouwen konden vinden. Weet hij dan niet hoe slecht de economische toe stand was (is?) in hun vaderland toen vele van deze meisjes naar Holland trokken? Is het dan niet te begrijpen, dat het voor hen hier in Hol land nog zoo slecht niet was Maar moeten onze landgenooten nu ook maar tevreden zijn met de slechte arbeidsvoorwaarden en loonen? Het lijkt mij duidelijk, dat bij het meisje de afkeer voor huishoudelijken arbeid, niet zijn oorzaak vindt in een soort „deftigheidsgevoel". Waar is het meisje, dat het werk in een fabriek „deftiger zal lijken", terwijl het bovendien meestal veel zwaarder is? Ik betreur het ten zeerste, dat de schrijver ten opzichte van onze landgenooten niet tot een beter en minder eenzijdig oordeel wist te ko men. EEN DIENSTMEISJE. B ij s c h r i f t: De schrijver van het artikel is niet „tot een snelle en oppervlakkige conclusie gekomen", maar heeft slechts een vraag naar voren gebracht. Dat is heel iets anders. De in- Hedenmorgen zijn in de muziekzaal van Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt de schaakwedstrijden voor leerlingen der middelbare scholen begonnen. Hierbij een groep van de deelnemers. zendster had niet zoo oppervlakkig moeten lezen. In het artikel werd gezegd: „Maar ik hoop altijd nog eens een duidelijke verklaring te lezen ol te hooren van het raadsel, waarom het nu eigenlijk zooveel eervoller zou zijn ander werk te doen. Eervoller? Neen, eer voller kan het niet wezen. Voornamer dan? Of deftiger? Aha, hier raken we een oud, goed deels verouderd maar in andere talen nog steeds onvertaalbaar Hollandsch begrip. Zou er een deftigheids-nuance in zitten? Dat kan wel, want die is in alle rangen en standen der samenleving mogelijk. Het standsbegrip doet zich alom gel den. Maar hier kom ik weer op een terrein, waarop de vrouw zooveel deskundiger is dan de man dat ik het niet meer aandurf. Eén excursie in het onbekende is genoeg geweest". Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 3271/2—328 3/4 H. V. A. 462—463 Vergde Vorstenl. 92 AKU 40 3/4—41 Beth. Steel 59i/2—59 1/8 U. S. Steel 52 9/16—52 5/16 Republic Steel 19—18 7/8 Anaconda 26 11/16—26 7/8 Shell 11 3/8—11 7/16 Tidewater Ass. Oil 10 9/1610 5/8 Paramount 10 3/8 Moravi 14 1/4—14 3/8 Illinois Central 15 5/16 DE „DAG DER JEUGD". Zondag 8 Januari a.s. organiseert de Neder- landsche Jeugd Federatie afd. Haarlem „Tempo" den „Dag der Jeugd", met de premiere van de groote revue „Handen Thuis" in de Gem. Con- certzaal^ Deze revue wordt opgevoerd door het populaire gezelschap „Dynamo". De avond zal besloten worden met een groot bal onder leiding van den heer Kwekkeboom, terwijl de dansmuziek ver zorgd zal worden door de bekende band „The Margians" onder leiding van Wim Gart. (Adv. ingez. Mea.j Woon- en waaktorens der Noormannen. Men schrijft ons uit Middelburg: Men mag eerlijk zeggen, dat de Walchersche vïiedbergjes, tumuli of hoe men ze ook moge noemen, een werkelijk levend geschied kundig vraagstuk vormen. Deze kleine, klaar blijkelijk door menschenhanden opgeworpen heuveltjes (anders waren ze niet allemaal zoo egaal van vorm) vindt de zwerver door Zeelands dreven in het landschap gestrooid, soms, als bij Gapinge, overploegd, een an dermaal, als tusschen Hoogelande en Koude- kerke, met gras en laag struikgewas begroeid; elders weer enkel inèt gras bedekt en elders, bijvoorbeeld in Borssele, waar nu wijlen burgemeester Richel den geheelen vlucht heuvel aan de gemeente ten geschenke gaf, onder beding slechts, dat hij goed onder houden en nimmer afgegraven zou worden, is hij weer fraai met boo-men om- en be plant. Een werkelijk levend vraagstuk vormen deze heuvels in het Zeeuwsche landschap. Omdat men er geen weg mee weet; de ge meens man niet en de geleerde geschied- vorscher eigenlijk al evenmin! Waren het terpen, zooals in Groningen en Friesland, dan was er geen sprake van een vraagstuk. Daar verstaat men den zin ervan: bescher ming tegen overstroomhig; betrof het slaper dijken, men begrijpt, dat en waarvoor die hun dienst gedaan hebben. Maar met deze miniatuur-terpjes in liet Zeeuwsche land schap wist ook de geleerde vorscher geen raad. Bebouwd is er geen enkele; woonvlak- ken vond men. bij wetenschappelijke afgra ving, er wel in; als vluchtheuveltjes schijnen ze wel erg klein en de Walchersche boer van vandaag zegt nog: dlaar deugen ze niet voor Trouwens, onze voorouders waren in zulke zaken niet dom; hadden die ze tot zulk doel willen bouwen, stellig zouden ze normale terpen als in het Noorden des lands gemaakt hebben en geen heuveltjes, zóó klein, dat er op het topje nauwelijks plaats is voor een gezin met onderheorigen. vee en have. Daarom vraagt een ieder, die deze bedjes in het Zeeuwsche polderland ziet lig gen, zich af: waartoe hebben die gediend? En het antwoord ligt niet zoo voor de hand als bij terp of slaperdijk Het schijnt, dat dit antwoord thans echter gegeven is, dat het mysterie der Walcher sche miniatuur terpjes is opgelost. Want twee onderzoekers, de historicus dr. P. L. Tack en de waterbouwkundige A. Jobse, zijn beiden de een langs geschiedkundigen en de ander langs technisch-waterbouwkundigen weg, tot eenzelfde gevolgtrekking gekomen: de Wal chersche bergjes aldus dr. P. L. Tack zijn kleine, goedkoop aan te leggen, houten kasteeltjes geweest, opgeworpen ter verdedi ging van de sleutelposities der ambachten. De Zeeuwsche geschiedkundige da1. J. C. de Man, die deze bergjes reeds aan het einde derd vc«rige eeuw aan een systematisch onderzoek heeft onderworpen (dat zich over 120 stuks uitstrekte, waarvan er nog een 50- tal om zoo te zeggen in leven waren) helde, eiegnlijk bij gebrek aan beter, over tot de op vatting, dat het vluchtheuvels waren, in ge val van watersnood. Vroegere onderzoekers, (Ab Utrecht Dresselhuis, Rethaan Macaré) beweerden, (naar dr. Tack's oordeel op heel zwakke gronden) dat het heidensche offer plaatse geweest zouden zijn; weer anderen dachten aan tilhuli, grafheuvels der Wilkin- gen. Maar in zijn laatste publicatie in het Archief 1938 van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, hetwelk zoo juist is ver schenen, maakt dr. Tack die zich al meer voor de Zeeuwsche geschiedvorsching door origineele vondsten verdienstelijk heeft ge maakt wel zeer aannemelijk, dat we hier moeten denken aan de Normandische „mottes", zooals er bijv. een ls afgebeeld op het beroemde kleed van Bayeux uit de Xle eeuw: een ringvormige gracht rondom een van den uitgegraven grond opgeworpen heuvel, met een kruin van een 30 voet mid dellijn, waarop een houten, toren; dit met een palissade omheid, daarom een voorterrein om hetwelk andermaal gracht en palissade, de laatste met een doornenhaag afgezet. Deze toren op den heuvel is een bewoonbaar en verdedigbaar gebouw, een wachfcburg voor een hoofdman met enkele manschappen bestemd, die een weg, een grens, een rivierovergang moet bewaken. Deze „mote-kasteeitjes" liggen in den regel te midden van lage, drassige weilanden, in de buurt van oude wegen, ook waterwegen, in wat men nu het étappenge- bied zou noemen. Het zijn vooruitgeschoven posten men zou ze kunnen vergelijken met de mitrailleurnes ten of pillendoozen van den tegenwoordigen oorlog, en dan kunnen opmerken, dat ook op dit gebied de geschiedenis zich herhaalt en de bemanningen er van moesten stand houden of sneven; vluchten in het aangezicht van den vijand kenden zij niet. Dr. Tack zet t.a.p. uiteen, hoe deze mote- burchtj es door, tegen en voor de Noormannen gebouwd zijn, d.w.z. de ingezetenen der heer lijkheden werden krachtens den burgban opgeroepen om, naar de aanwijzingen en on der het waakzame toezicht der Noormannen, deze heuvel op te werpen. Dr. Tack conclu deert: het zijn geen vluohtbergen geweest voor tijden van overstrooming; ze dagteeke- nen niet uit het Friesche tijdvak (Ve—Vile eeuw) en ze zijn evenmin van voorhistorisch- Keltischen oorsprong; ze hebben ook niets met de bedijking van Walcheren te maken, maar deze „werven" zijn mote-met-kasteeltjes geweest, woontorens der Noormannen, die zich er in een voor dien tijd haast onge naakbare sterkte nestelden als roofvogels op een hoogen rots. Tot deze conclusie kwam eveneens de nu overleden oud-opzichter van den polder Walcheren A. Jobse: geen vlucht- bergen, maar verdedigingswerken, deel uit makend van een algemeen defensiesystem van Walcheren onder Karei den Grooten be gonnen en uitgevoerd. Een Walchersche berg tusschen Hoogelande en Koudekerke. Men vergelijke de afmetingen met het paard op den voorgrond. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: lichte regen N. krachtig Vlissingen: lichte motregen N.N.W. matig De Bilt: licht bewolkt Zuid matig Groningen: mist Zuid zwak Maastricht: betrokken Z.W. zwak Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 2 Vlissingen: 4 De Bilt: 2 Gronigen: 2 Maastricht: 3 18 3 7 15 4 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor de Westelijke provinciesKrachtige tot matige Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk kans op buien met hagel of natte sneeuw; des nachts temperatuur om het vriespunt, overdag dooi. Voor het midden en Oosten: Matige tot zwakke Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht enkele lichte buien met natte sneeuw, des nachts temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, overdag dool. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 41 F. 37 F. 39 F. De depressie, die gisteren boven Engeland lag, volgt een iets Zuidelijker baan dan haar voorgangster en trekt naar het Oosten, Dit centrum lag vanmorgen over het midden van ons land, waar de Bilt den laagsten barometer stand had. In het Westen en Zuidwesten is de barometer sterk stijgende, in Centraal-Europa nog zwak dalende. In het geheele Westen zijn de winden naar Noord- en Noordwest gedraaid en langs de Oostkust van de Noordzee en de Fransche Kanaalkust tot krachtig toegenomen. In Ierland is de wind zwak en zijn de winden weer naar Zuid gekrompen, onder invloed van een nieuwe voorshands nog weinig betee- kenende Oceaan-depressie. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren strekt zich thans uit over Portugal en Spanje, dat over Groenland nam iets af. Ter wijl het Westelijke deel van het continent ge heel vorstvrij is, handhaaft de vorst zich in het Oosten en werd aldaar plaatselijk zelfs streng. Ook op de Britsche eilanden hield de vorst aan en nam in Engeland en in Ierland zelfs tot matig toe. In het binnenland van Zweden is de vorst meest streng. Langs de baan der depressie en in West-Frankrijk viel veel regen; te den Hel der 18 m.M. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 751 m.M. Stand van gister 753 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 2.47 uur; n.m. 15.10 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Drie luchtaanvallen op Tarragona. Minstens veertig dooden. De luchtmacht van generaal Franco heeft Woensdag tot driemaal toe een aanval gedaan op Tarragona. De bom men kwamen neer op een nabij de haven gelegen wijk. Ook kwamen pro jectielen terecht op een tweetal treinen, die vernield werden. Er zijn minstens 40 dooden en dertig gewonden. Tijdens een aanval van vliegtuigen op Bar- selona zijn de Britsche schepen „Stanwell", „Transit" en „Neuchatel" getroffen. Per soonlijke slachtoffers zijn hierbij echter niet gevallen. ONGELUKKEN DOOR DE GLADHEID. Een 20-jarige wielrijdster slipte Woensdag morgen half tien op den hoek van de Ged. Oude Gracht en de Zijlstraat door de glad heid. Zij brak haar rechter been. Na door le den van den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd zij per ziekenauto naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. Op den hoek van de Rustenburgerlaan en de Buitenrustlaan slipte een auto en reed het trottoir op. De wagen botste tegen een lan taarnpaal. die afknapte, Een autobus van de N.V. Stormvogel uit IJmuiden botste op den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord tegen een vrachtauto. Beide wagens werden slechts licht beschadigd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2