BIJB. DIORAMA'S DONDKRPAG S JANUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 AMBTENAAR IN FUNCTIE VAN ZIJN VRIJHEID BEROOFD. Omdat hij geen portie wilde nemen in de boete". MELKBOER BOEKT GEEN ENKEL SUCCES. Woensdagmiddag stond er een melkboer voor het hekje van den politierechter te Am sterdam. Hij had in de maand Augustus j.l. de brutaliteit gehad een keurmeester van den gemeentelijken keuringsdienst voor waren in zijn huis ongesloten te houden. De kwestie was zóó geweest: de keurmeester had den melkboer twintig gulden boete op gelegd. omdat de melk met water verdund bleek te zijn. De melkboer vond, dat een keur meester veel geld verdient en een melkboer weinig. De keurmeester kon dus z.i. wel een beetje meebetalen aan de boete. Hij had derhalve den ambtenaar verzocht eens bij hem te komen, en toen de keurmees ter aan dit verzoek voldeed, had hij hem mee getroond naar de achterkamer. Daar had de melkboer gevraagd of de keurmeester niet „portie wilde nemen in de twintig gulden boete", maar dit weigerde de ambtenaar na tuurlijk. De melkhandelaar was daarop met zijn rug tegen de deur gaan s£aan en had op herhaald verzoek geweigerd de deur te openen. Ten slotte had de keurmeester een revolver te voorschijn gehaald en daarmede was het pleit beslecht geweest. De verdachte bleek in Augustus al zijn door tastendheid verspeeld te hebben. Voor den politierechter wist hii tenminste niets anders te doen dan een beetje om de feiten heen te draaien. Veel mogelijkheden "voor verdediging waren er trouwens niet. Twee maanden gevangenisstraf vroeg de of ficier van justitie. De politierechter veroor deelde den melkboer tot een gevangenisstraf van drie weken. Weer een ongeluk tengevolge van „snijden". Eén ernstig, twee licht gewond. Op den provincialen weg te Willeskop (Utr.l ter hoogte van café „Halfweg" passeerde Woensdagmiddag een uit. de richting Utrecht komende personenauto een tegenligger. Ach ter deze laatste auto reed een vrachtauto, be stuurd door den koopman S. uit Putte, die door z.g. snijden, tusschen de beide auto's trachtte door te rijden. De afstand tusschen de wagens bleek echter te kort, zoodat de vrachtauto in botsing kwam met de auto uit de richting Utrecht. De vijftigjarige mevrouw Altona uit Rot terdam. die in dezen wagen was gezeten, liep verscheidene verwondingen en een hersen schudding op en werd naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Haar zoon, die den wa gen bestuurde, kreeg eenige hoofdwonden. De bestuurder van den vrachtwagen bleef onge deerd. Zijn vrouw, die naast hem zat, werd aan het hoofd gewond. De beide laatsten konden ter plaatse wor den verbonden. De auto's waren dusdanig beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. Veerboot gezonken. Doordat de as van een vrachtauto brak. Woensdagmiddag om half zes is op het Pan- nerdensche veer. dat de verbinding onder houdt tusschen Doornenburg en Pannerden, aan de zijde van Pannerden een zware, met steenen geladen vrachtauto bij het afrijden van de pont door de achteras gezakt. Het ge volg was, dat het volle gewicht van het voer tuig op den aflaadkap kwam te rusten, waar door de pont gedeeltelijk onder water werd geduwd en half zonk. ook een deel van de auto en de lading verdween onder de opper vlakte. De bestuurder kon zich nog tijdig in veilig heid stellen. De andere personen, die zich op de veerboot bevonden, hadden deze, toen de auto-as bezweek, al verlaten. EERSTE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Op verzoek van de „Vereeniging tot verede ling van het Volksvermaak" en met toestem ming van H.M. de Koningin, geeft de heer J. Vincent, beiaardier van het Koninklijk Pa leis op Dinsdag 31 Januari een tweetal concer. ten op het carillon van het Koninklijk Paleis. Op een der concerten zal het muziekkorps van het Leger des Heils samen met het carillon spelen onder leiding van majoor Clays. BOORMEESTER DOOR KOELIE VERMOORD PALEMBANG, 4 Januari (Aneta-ANP) De heer H. A. van E., boormeester bij de Nederland- sche Koloniale Petroleum Mij., is in de omgeving van Palembang door een koelie vermoord, De dader is gearresteerd. Het slachtoffer laat een vrouw achter met een kind van drie jaar. 19 APRIL STATEN-VERKIEZING IN UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de a.s. verkiezing van de leden der Provinciale Staten bepaald op Woensdag 19 April 1939 Duitsche jongens in Eindhoven aangekomen. Met tien minuten vertraging kwam gister avond te 20.20 uur te Eindhoven een extra- trein uit Arnhem aan, die negentig Duitsche Joodsche jongens meebracht. Zeventig waren er uit Berlijn gekomen via Hengelo en twintig uit verspreide steden in West- en Zuid-Duitsch- land. Deze laatste waren via Emmerik ons land binnengeveisd, waarna de beide groepen te Arn hem vereenigd wei-den. Mevrouw WeissMuller uit Amsterdam, lid Van het hoofdcomité van Joodsche vluchtelin gen vergezelde de knapen. De jongens zagen er allen uitstekend uit. Hun reis was in de beste orde en zonder stoornis Verloopen. Aan de Duitsche grens waren zelfs geen Duitsche beambten ter controle ver schenen. Over het algemeen bestond de groep uit jongelui uit den middenstand en een klein groepje uit den arbeidersstand. De leeftijd der jongen varieert van 12 tot 17 jaar. De jongens blijven 14 dagen in quarantaine en zullen daarna meer bewegingsvrijheid krijgen. Crematie prof. R. N. Roland Holst. Indrukwekkende herdenkingsrede prof. J. Huizinga. Woensdagmiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen onder zeer groote belang stelling de crematie plaats gehad van het stof felijk overschot van Prof. R. N. Roland Holst, oud-directeur aan de Rijksacademie voor beel dende kunsten te Amsterdam, overleden te Bloe- mendaal. Aanwezig waren prof. dr. P. H. van Moer kerken, prof. J. H. Jurres en prof. W. A. P. v. d. Pluym, hoogleeraren aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten, de lectoren D. H. v. d. Poll en G. B. J. Westermann, de administrateur, de heer Ph. Carstens en het lid der Commissie van Toezicht J. Q. van Regteren Altena. Verder wethouder E. Boekman namens het gemeentebestuur van Amsterdam, vergezeld van mevr. mr. H. van Dam van Isselt, referendaris voor kunstzaken, de heer C. J. de Groot, ge meente-secretaris. namens het gemeentebestuur van Bloemendaal. H. v. d. Poll, A. Colnot en G. Westermann namens de MaatschapDij Arti et Amicitiae te Amsterdam; P. Vorkink. Wieger Bruin en P. Hartman namens het Genootschap Architectura et Amicitia te Amsterdam; mr. J. F. van Ro.ven. vonrz'ttor van het Instituut voor sier- en nijverheidskunst te 's-Gravenhage, waarvan de overledene lid van den Raad van Beheer was (tevens voorzitter van de Nederl. Vereeniging voor ambachts- en nijverheidskunst te Amsterdam), architect B. T. Boeyinga, secre taris van de Vereeniging voor voortgezet en hoo- ger bouwkunstonderricht te Amsterdam, waar van de overledene lid van den Raad van Toe zicht was; architect Herm. v. d. Kloot Meyburg te Voorbui-g, voorzitter van den Bond van Ne- derlandsche architecten, waar de overledene eerelid van was; Piet Zwart, voorzitter en ir. J. B. van Loghem, viee-voorzitter van de Vereeni ging Opbouw; J. C. E. baron van Lvnden, hoofd van den Rijksgebouwendienst. Den Haag: ir. A. R. Hulshoff. stadsarchitect. Amsterdam en dr. ir. G. W. van Heukelom. Bilthoven, leden van den Bouwraad yan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; A. Hendriks, na mens het dagelijks bestuur der Vereeniging tot bevordering van de grafische kunsten, ir. Daan Jansen, architect te Utrecht, secretaris der com missie voor gebrandschilderde ramen in den Dom aldaar: de kunstschilders W. A. van Ko nijnenburg, Jan van Herwijnen, N. J. v. d. Vecht, Joh. Diikstra. schrijfster Top v. Rhijn-Naeffi, redactrice van Elsevier's Geïll. Maandschrift: de architecten J. F. Staal en Arthur Staal, Amster dam, D. Roosenburg, Den Haag, H. J. Baanders, de beeldhouwer Hildo Kroo. de glasbrander F. Bogtman, de kunstschilders H. Paulides, G. Wij- develd: verder ir. J. W. Albarda, voorzitter der Tweede-Kamerfractie van 4p S.D.A.P.; dr. Henri Polak, oud-lid der Eerste-Kamer. Jan A. van Zutphen, H. J. v. d. Eynde, R. C. Röntgen, mevr. dr. A. Mankes-Zernike, Rotterdam: dr. W. Ban ning, Bentveld, redacteur van Socialisme en Maatschappij: Tine Baanders, B. Essers, dr. Dan. de Lange Jr., J. D. Rutgers van der Loeff, oud directeur der Stadsbibliotheek en Op. Leeszaal te Haarlem, mr. P. Tideman, Bloemendaal, A. C. Waller, directeur der Oliefabrieken Calvé te Delft, J. F. Boskamp, C. Teilegen, Liesbet Ver- wey, S. R. Bredius e.a. Bij het binnenkomen der aula speelde de or ganist de treurmarsch der Zevende Symphonie van Beethoven. Rede prof. Huizinga. Daarna sprak prof. dr. J. Huizinga te Leiden een herdenkingsrede uit. Het jaar, dat achter ons ligt, zou niet ten ein de gaan, zonder ons tot slot nog een nieuw en groot leed achter te laten: het heengaan van Roland Holst. Dit is een smartelijk verlies, waar op wij in het geheel niet waren voorbereid. Wanneer er in het afgeloopen jaar bij sommigen onzer wel eens bezorgdheid is geweest, dan was het om de broze gezondheid van haar, wier naam, zoolang er heugenis zal zijn van Neder- landsche kunst', met den zijnen innig verbonden blijft, van haar aan wie hij nu ontvallen is. Hem zagen wij rustig den mijlpaal der zeventig na deren, opmerkelijk jeugdig nog van figuur en houding, vol levenskracht, en even vurig als ooit overgegeven aan zijn werk. Alles deed ver wachten, dat wij hem nog veel jaren in ons mid den zouden hebben, een sterking voor ieder die in de sfeer van zijn persoonlijkheid mocht tre den. Het heeft niet zoo mogen zijn. Vandaag juist een maand geleden is hij zeventig jaar gewor den. De dag werd blijder dan hij dien zelf ver wacht had. Drie weken later: op den verjaardag van zijn vrouw, werd hij ziek en met het jaar is hij heengegaan, alsof ook de uiterlijke vorm van zijn scheiden uit het leven dien schoonen, ge sloten stijl moest dragen, dien hij in alles wat hij deed gezocht en in zijn persoon belichaamd had. Naar zijn wensch zal het slechts een kort woord zijn, wat wij hier tot afscheid aan hem wijden. Dat het mij te beurt valt, dat woord te spreken, vervult mij met dankbaarheid. Het is voor mij als een afsluiting en bezegeling van een der beste dingen, die het leven mij ge bracht heeft. Het zou trouwens niet mogelijk zijn, hier en thans zijn beteekenïs als kunstenaar ten volle te beschrijven. Herinnert u enkele trekken: zijn feillooze begaafdheid van zuiver picturalen en Op Driehuis Westerveld lieeft Roland Holst. Door graphischen aard, een talent welks veelzijdig heid hij willens en weten bedwong, om zijn ge- heele kracht te kunnen wijden aan het groote, strak omlijnde kunstideaal, dat hij diende. Zoo vast omschreven als dat ideaal, zoo rijk en bloeiend was de drift om het altijd weer in nieu we vormen, nieuwe vondsten te benaderen. Elk van zijn werken was een nieuwe heftige po ging, om iets anders, om iets beter te maken dan het vorige. In zijn laatste schepping, de wand versiering in de zaal van den Hoogen Raad, het werk dat de groote bezieling van zijn laatste le vensjaren is geweest, werkte hij in geheel nieu we stof, met verrassend oorspronkelijke tech niek, in een geheel nieuwe opvatting. Wie zijn weg als beeldend kunstenaar vluch tig tracht te overzien, ziet het veelbelovend im pressionisme van zijn jonge jaren al spoedig ge volgd door die triomfantelijke wending naar het monumentale, die voor hem zelf de groote be keering van zijn leven beteekende, en die hem voor goéd innig aan de bouwkunst verbond. De uitdrukking van zijn bewust geworden ideaal heeft hij vervolgens gezocht in een reeks van ernstige proefnemingen in allerlei stof en tech nische uitvoering, totdat hij omstreeks 1920 in de glasschildering de kunst vond, die hem de volkomen bevrediging van zijn hoog ideaal be loofde, en die hij voortaan met nimmer dooven- den hartstocht beoefend heeft. Hier valt ook met een enkel woord te spreken van den schrijver, die het bondig critisch vertoog meesterliik beheerschte. die ons uit de gezegen de eenzaamheid van zijn buitenleven opeens dien bramenzoeker schonk, zelf als een braam aan een heg gerijpt. En nog een zijde van dezen veelzijdige valt te gedenken: die van den kunst opvoeder. Is er een sterker bewijs denkbaar van voortdurende geesteliike jeugd dan het feit. dat iemand, na zijn vijftigste jaar. zich nog ont plooit in een zoo geheel nieuwe, een zoo bij uit stek leven eischende en leven wekkende functie als het opleiden van een generatie van jonge kunstenaars? Maar achter en over het beeld van den kun stenaar rijst voor de meesten uwer dat van den mensch. van de persoonlijkheid. Deze gekend te hebben is een onverliesbare schat. Er was in hem iets wat u verheugd maakte, zoodra ge hem zaagt. Reeds in zijn uiterlijke verschijning: een geheel eenige figuur, anders dan elk in Neder land gangbaar type. De forsche. stevige gestalte, die in een blauw linnen werkjasje en oude schoenen toch regelrecht elegant bleef, de kloeke opgewekte man van ongedwongen hoffelijkheid, een hoffelijkheid, die hem ook in 't gemeen zaamste gesprek niet verliet, omdat zij er een van het hart was Zijn zeldzame frugaliteit had toch niets puriteinsch. Hii was een briefschrij ver zonder weerga, meest waren het korte kaart- briefies. Maar elk ervan was als een bloem, die hij voor u geplukt had. Zijn gesprek was altijd hoeiend. er deelde zich iets aan u mee van het élan, dat hij in alle dingen legde. Hii sprak gaarne en met geestdrift over zijn werk, over boeken die hij gelezen had, menschen die hij ontmoet had. maar hij stond open voor al wat zijn vrienden betrof met een hartelijkheid en actieve belangstelling, die verwarmde en sterk te. Die vrienden zijn vele geweest. En velen van hen werden het niet van hem alleen maar van hen beiden. Wie het geluk had, geregeld terug te keeren in dit onvergetelijke gezin van twee menschen, die tezamen als 't ware een ganschen kring vormden, die telde de uren daar doorge bracht voor goed in de rij der gelukkige uren. De sfeer rondom hen straalde in een glans, die niet vergaat. En nu moeten wij hem missen. Nu blijft zij alleen achter binnen de grenzen van dit leven, de grenzen, die haar dichterziel reeds zoo vaak en zoo wijd heeft overvlogen. Rondom haar is nu een gewijde stilte, die vol is van het wezen van hem, die haar thans is voorgegaan. Bij het dalen der kist speelde de organist een koraal van Bach en vervolgens Andante van Beethoven. Een neef van den overledene heeft voor de be langstelling dank gezegd. REDUCTIES BIJ EEN BEZOEK AAN BELGIc De K. N. A. C., bericht, dat de Belgische re geering ook voor het a.s. reisseizoen weer bereid is verschillende faciliteiten toe te staan aan toe risten, die een bezoek aan België brengen. Zij stelt zich voor hiertoe z.g. „carnets de voyages touristiques" uit te geven. De bezitters van deze carnets zullen bij een minimum verblijf van drie dagen in België, vele en belangrijke reducties kunnen genieten. Hoe de regeling precies zal zijn is nog niet bekend. Wel staat vast dat de prijs der kaarten frs. 35 zal bedragen. houden U 40 min, in spanning en ont roeren U diep. Dagel. 35 en 79 uur (behalve Zo. en Vr.). SCHOTERSINGEL 117 A. (Aflv. i'tQti iviea - Woensdag de crematie plaats gehad van het den besneeuwden tuin wordt de lijkkist naar Vier gewonden bij auto-ongeluk. Wagen slipte door de gladheid. Op den nieuwen Rijksweg OudenrijnVianen, ter hoogte van Jutphaas, is Woensdagmiddag omstreeks kwart voor één een autobotsing ont staan, waarbij vier personen werden gewond, van wie drie ernstig. Uit de richting Oudenrijn naderde een vracht auto. bestuurd door den 27-jarigen heer De Bruin uit Jaarsveld. Van de tegenovergestelde zijde kwam eveneens een vrachtauto, welke werd achterop gereden door een personenauto, bestuurd door den 37-jarigen heer Bronk uit Beusichem. Deze wilde de voor hem rijdende vrachtauto passeeren, doch zag plotseling de naderende vrachtauto uit Oudenrijn. B. remde uit alle macht, doch zijn wagen slip te en slingerde door de gladheid van het wegdek van rechts naar links. Een botsing was niet meer te vermijden. De auto werd in den flank aange reden. kantelde en bleef langs den berm van den weg, op zeer korten afstand van een breede sloot, ernstig beschadigd liggen. De heer Bronk werd niet gewond. Hij klaagde wel over pijn in de borst, doch kon naar zijn huis terugkeeren. De drie overige inzittenden evenwel, de gebroeders Verhoef en de heer H. Donker, allen uit Beusichem, die op weg waren naar een begrafenis van een familielid, werden ernstig gewond. Met twee ambulance-auto's van den G.G.D. werden zij naar het Stads- en Aca demisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De bestuurder van den vrachtwagen, de heer De Bruin, werd niet gewond, zijn naast hem zit tende vrouw kreeg een lichte kwetsuur aan het gelaat. Zij werd ter plaatse door een geneesheer verbonden. Dudok's werk tegenover dat van Van Campen? Voordracht tot bouw van modern pand op den Dam te Amsterdam zal binnenkort verschijnen. De voordracht van B. en W. aan den raad tot verkoop, van het Midden-Damterrein aan de verzekeringmaatschappij „De Nederlanden van 1845" zal volgens de Tel. binnenkort verschij nen. De Schoonheidsijommissie heeft zich met het ontwerp van architect Dudok, nadat daar eenige wijzigingen in aangebracht zijn, accoord verklaard. Over eenige details worden nog be sprekingen gevoerd. Het is de bedoeling op dit terrein, thans plantsoen, een hoog kantoorgebouw op te trek ken, dat aan gegadigden verhuurd zal worden. Aan de zijde van den Dam zal op de gelijk- straatsclie verdieping het bureau van de V.V.V. „Amsfërdam" worden gevestigd, terwijl daar ook winkels zijn geprojecteerd en op de eerste, verdieping een restaurant. Als de raad de voordracht aanneemt, staat de bebouwing van het terrein, dat voor vier ton verkocht zal worden, vast. Het gebouw, dat „Huis 1845" zal heeten, wordt ongeveer 19 a 20 meter hoog met vijf verdiepingen, boven de parterre-verdieping. En het zal, als de plannen doorgaan, op den Dam een merk waardige aanblik zijn: het Koninklijk Paleis van Jacob van Campen met als pendant er te genover het gebouw van architect Dudok. Inmiddels heeft het „Nederlandsch Instituut van Architecten" reeds een uitvoerig adres aan den raad gezonden, waarin de N. I. V. A. aan dringt, het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. MAN OVERVALLEN EN MET EEN MES. GEWOND. De 25-jarige Gabriëls die samen met den 25-jarigen Teunissen Dinsdagavond het café van den heer van der Aa te Uden had be zocht, is na afloop plotseling door Teunissen aangevallen en met een mes gewond. Hoewel het slachtoffer veel bloed heeft verloren, is zijn toestand niet levensgevaarlijk. De dader is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. IR. J. P. LEEUWENBURG OP 8 JANUARI A.S. 60 JAAR. Zondag 8 Januari a.s. zal ir. J. P. Leeuwen burg te Baarn zijn 60sten verjaardag vieren Ir. Leeuwenburg, die een zeer bekende figuur in de pa ardensportwereld is, heeft een zeer langen staat van dienst en is de oprichter ge weest van zeer vele vereenigingen. Zoo is hij oprichter en voorzitter van de Rijvereeniging „Baarn"; sedert 1933 voorzitter van het Intern. Concours hippique te Bussum; voorzitter van de renbaan „Mereveld" te Utrecht; voorzitter van het concourshippique te Baarn, bestuurslid van de Utrechtsche Jachtvereeniging, lid van de Ruitercommissie van den A.N.W.B. en Ruiterconsul van dien Bond te Baarn; oprichter, oud-voorzitter en thans nog eerelid van de Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging; oprichter van de Interaca demiale Wedstrijden; oprichter van de fede ratie van Nederlandsche Rijscholen, en oud bestuurslid van de Kon. Ned. Jachtvereeniging en de Ruitersportvereeniging „Eemland". itoffelijk overschot van prof. R. N. de aula gedragen Eert halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1889. 5 Januari: Hoewel de vorst nog niet zoo sterk is geweest, is de baan der Amsterdamsche Sportclub reeds met een prachtige ijs korst van eenige centimeters dikte be dekt en zal eerstdaags geopend kunnen worden. De groote internationale wed strijden om het meesterschap der wereld zullen a.s. Dinsdag, Woensdag en Don derdag plaats vinden. Gelijk bekend zijn de Amerikanen reeds te Amsterdam. De heer Von Panschin, een Russisch inge nieur ,is onderweg, terwijl de heeren Digby Goodman, Tebbutt en Wallace uit Engeland heden verwacht werden. Ook Noorwegen en Zweden zullen een verte genwoordiger zenden, evenals Duitsch- land en Oostenrijk. Sigareiigrossier verkocht beneden banderolleprijs. Aan leden van inkoopvereeniging. Tegen een Rotterdamschen grossier in sigaren en sigaretten, die zijn artikelen leverde aan par ticulieren. leden van inkoopvereenigingen o.m. van de inkoopvereeniging voor gemeenteperso- neel, tegen prijzen beneden den banderolle-prijs, is proces-verbaal opgemaakt. De grossier, die zich binnenkort voor de recht bank zal hebben te verantwoorden, probeerde de verordeningen, die gelden voor den verkoop van sigaren en sigaretten te omzeilen en voor dat doel bezigde hij een geheim telefoonnummer. Deze truc is inderdaad geruimen tijd met succes toegepast, totdat de ambtenaren het geheime te lefoonnummer te weten kwamen en via den te lefoondienst het adres van den overtreder kon den noteeren. Toen waren de bewijzen spoedig zoo veelvuldig, dat ontkennen niet mogelijk bleek en zoo zal deze zaak voor den grossier nog een onaangenaam staartje hebben. Inmiddels is gebleken, dat de inkoopvereeni ging van het gemeentepersoneel geheel vrij uit gaat. Deze inkoopvereeniging heeft wel dikwijls sigaren van den grossier betrokken, maar toen de verordening op den banderolleprijs in het leven geroepen was, heeft men onmiddellijk het bestellen van sigaren bij den grossier gestaakt, om zelf sigaren onder eigen merk in den ver koop te brengen. Wel hebben leden, die gewend waren geraakt aan de service van den leveran cier, persoonlijk nog dikwijls bestellingen ge daan en zich daarbij bediend van het geheime telefoonnummer. Een handeling, die naar men ons van de zijde der belastingen mededeelde, niet strafbaar is. Het is slechts verboden bene den den banderolleprijs te verkoopen, niet straf baar is het koopen tegen den gereduceerden prijs. De inspectie van de belastingen hoopt door het proces-verbaal, dat thans is opgemaakt, den schrik onder de grossiers en ook de winkeliers te hebben opgewekt. Zij heeft sterk den indruk, dat in Rotterdam het euvel welig tiert en mede door het genoemde voorval is zij gesterkt in het reeds lang gekoesterde vermoeden, dat op alle mogelijke manieren getracht wordt, de wet te ontduiken. Het U. S. O. naar de Oost? Het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Orkest overweegt samenwerking met een com binatie, welke het orkest in staat zal stellen gedurende de a.s. zomermaanden een tournee door Nederlandsch Indië te maken. Men zal zich herinneren, dat het bestuur onlangs besloot de leden van het orkest gedu rende de vier zomermaanden verlof te geven, daar er een tekort van 15 a 16 mille in de ex ploitatie moest worden overbrugd. Deze zaak moet allereerst worden gezien als een poging van het bestuur om de zomer maanden voor de orkestleden alsnog te vullen. De onderhandelingen omtrent de overkomst van het orkest van 65 personen en de in In dië te maken tournee zijn evenwel nog niet geëindigd, zoodat er nog niets van de plannen vast staat. Het isolement van Urk begint nijpend te worden. Gebrek aan levensmiddelen. Volgens radiotelefonisch bericht zit de post boot „Von Geusau" op 2p4 K.M. afstand van den dïik. welke de fa. Blankevoort bij Urk aanlegt. Woensdag is een ijsvlet met tien man met de post van Urk op weg gegaan naar de boot. Door ie sneeuwjacht en het pakken van de sneeuw onder de ijsvlet moesten zij hun tocht opgeven en naar Urk terugkeeren. De „Von Geusau" werkt nog steeds in de richting Urk. Alles is wel aan boord. Intusschen begint men op Urk gebrek te krij gen aan allerlei levensmiddelen. Sinaasappelen en bananen zijn al sinds veertien dagen niet meer in den handel. Ook andere producten zijn óf in het geheel niet meer óf slechts in kleine hoeveel heden verkrijgbaar. Kaas en eieren zijn niet meer voorradig. De voorraad flesschenmelk is uitgeput, zoodat de melkvoorziening moet ko men van den Urker veestapel, maar die hoeveel heid welke deze Droduceert, is niet toereikend om aan de behoefte te voldoen. Ook de hoeveel heid vleesch, die de vorige week werd aange voerd, is bijna geheel verbruikt en de slagerijen zijn des middags al vroeg gesloten. Natuurbo ter en melange zijn reeds lang uitverkocht en de voorraad margarine krimpt sterk in. Verschil lende andere artikelen zijn iets duurder gewor den TENTOONSTELLING „ONS LEGER". Van 1 tot 16 Juli a.s. zal in de tentoonstel lingshal „Houtrust" in den Haag een tentoon stelling van ons leger worden gehouden, welke aan het Nederlandsche volk en ook aan het buitenland een denkbeeld moet kunnen geven van hetgeen dOor de regeering reeds is be reikt ter verhooging van de strijdbaarheid der landmacht. HET ONGELUK OP HET RAPENBURGER PLEIN TE AMSTERDAM. AMSTERDAM 4 Januari. De chauffeur van de vrachtauto, die gisteren op het Rapen burgerplein het trottoir opreed, tengevolge waarvan een vrouw werd gedood, terwijl twee andere personen werden gewond en die na derhand een 15-jarige expeditieknecht bleek te zijn, is in den loop van dezen dag na verhoor aan zijn ouders teruggegeven.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5